„STADIMA ONSSCHOUWTOONEEL Plaatselijk Nieuws. 5 September 1895 1950 'Peter van den Breemer, Soesterberg. Radiateur Hoezen. ROOKT in prl|zen van 6 tot 12 cent. Sigarenfabr. „DE STER" Rozenstraat 12-14 - Bilt (U.) Ten gevolge van de gevoerde discussies omtrent deze voordracht waarbij voldoende naar voren kwam dat Uwe Raad niet be reid was op de voorstellen in te gaan na men wij deze staande de vergadering terug. Thans verzoekt het adresseerend Bestuur van de Vereeniging Soesterbergs Bloei de oorspronkelijke voordracht andermaal »n behandeling te nemen. In verband met dit verzoek deelen wij U als onze meening inede, dat 't niet op onzen weg ligt in het stadium waarin ons oor spronkelijk voorstel is komen te verkeeren IJ te adviseeren dit nu toch weer in behan deling te nemen. Om echter aan de aanhoudende verzoe ken tot verbetering van de Verlengde Post weg afdoende een einde te maken, zijn wij voornemens IJ in de volgende vergadering voorstellen te doen, zoowel met betrekking tot den aanleg van den weg, alswel tot dek king der daarmede gepaard gaande kosten door heffing van een baatbelasting en te rugbetaling. Wij adviseeren U dit, ons standpunt over te nemen en daarvan mededeeling te doen aan de adresseerende vereeniging. De voorzitter, wethouder Koenders, merkte op, dat Soesterberg's Bloei ook nog heeft geadviseerd over te gaan tot het hef fen van een baatbelasting, waarmede B. en VV. zich wel kunnen vereenigen en waar voor het ontwerp al gereed ligt. De straat belasting zou dan worden afgeschaft. In verband hiermede wordt besloten aan de adresseerende vereeniging te berichten con form het voorstel van B. en W. Tenslotte komt nog aan de orde het ver zoek van den heer Swager om aan den l-.igendomwcg woningen, te mogen bouwen, drie onder één dak. Bouw- en Woningtoe zicht meent, dat waar het aldaar geen hoek of plein is, het eigenlijk in strijd met de tot dusverre gevolgde gedragslijn is om dat verzoek in te willigen. Echter zal natuurlijk de werkeloosheid bij uitvoering wel ver minderen, waarom er bij dit verzoek ook zoo'n haast is in verband met de naderen de werkverschaffing. Wellicht zal echter de bestaande Woningbouw iets ontvolkt wor den. Indien de Raad zou willen besluiten om het, verzoek toe te staan, "zou het aan beveling verdienen dan plaatsen en wegen in de gemeente aan te wijzen, waar die bouw van 3 woningen onder één dak geoor loofd is. Op voorstel van den voorzitter besluit de Raad het verzoek toe te staan onder uit drukkelijke voorwaarde, dat de Commissie voor W. met de plannen accoord gaat en onder de voorwaarden, door die Com missie te stellen. Hierna wordt tegen zes uur de vergade ring door den loco-burgemeester gesloten. Na afloop verzocht nog het jubileerende raadslid P. v. d. Breemer zijn mederaads leden en de pers tot een gezellig samen zijn, aan welke uitnoodiging volgaarne gevolg werd gegeven. Geliefden! In dit ondermaansche is alles verganke lijk. Zoo ook het wachten van U op het door mij aangekondigde terugkomen, de badhuismisère aangaande. Welnu, deze misère schijnt zich intus- schen te hebben voltrokken, en is geworden een miserére. De mise en scène van deze miserére is zoowaar, o, groote Goden van Jhr. Busch van de enzoovoort. Deze Jhr. Ambachts heer van de heerlijkheden Dallesburg en Martelaarsberg, stelde bij behandeling v.in dit punt, niet meer, of minder voor, dan om het in geheime vergadering te behande len-. Onder ademlooze stilte en een opge wektheid, alsof men gedurende 24 uur in miezerig weer onbeschut in de Sahara op post had gestaan, werd met een van aan doening trillende klank de stemming ge houden. De Vrijheidsartillerie onder per soonlijke aanvoering van Zijne Excellentie Generaal Gazitte opende een verwoede be schieting, doch moest voor de numerieke overmacht wijkjn, en werd tot den laatsten man genivelleerd. Mirabile dictu, doch het is waar. Heeft men nu den raad opgevolgd, dien ik in mijn eerste tooneelschets gaf, dan wil ik onze vroedschap bij deze mededeelen, dat zelfs een eerzaam commissionriair in knollen feilen kan. Dit zal onze burgerstiefvader ook wel bemerkt hebben, toen hij in een ijselijk gloeiende rede memoreerde, dat de nestor van den Raad, bij ons meer bekend als Pe ter, op heden maar 35 jaar zijn raadszetel bezette. Nu is het wel juist, dat de tachtig jarige oorlog langer geduurd heeft, doch dat neemt niet weg, dat Peter, na rato, evengoed zijn beteekenis heeft gehad en ook nog wel heeft voor ons Soestervolks- leven. Want ware het, dat alle Katholieken in hun geloof waren, als hij, en alle men- schen het begrip plicht zoo nauw reken den, als Peter, dan was er minder fanatis me en vanzelf wat meer harmonie op deze planeet. Jonge Ouwe Peter, waar de Ge meente haar plicht heeft verzaakt tegenover jou, daar benoem ik je tot Grootmeester in de Orde der Dierlijke uitwerpselen met de zwaarden, en bevorder je tot Directeur van onze Dameskostschool, meer staat mij ook niet te vergeven. Aardig was de volgende vergissing. f^ide stemming voor de commissiën be schuldigde de adelijke martelaar de Rech tervleugel van Ontrouw door het wreed verscheuren der gesloten banden van lief de en aanhankelijkheid, gesmeed in afzon dering, toen de Staande Klok kwam bewe ren met fluisterende stem (hij mag dit niet hardop doen), dat deze stemming ongeldig was. Onze Burger Stiefvader jurist, of lie ver gezegd, in bezit van den Mr. titel, mo biliseerde al het beschikbare personeel, en ook Mr. Drijfzand, doch kwam niet tot de oplossing. De Staande Klok werd verzocht zijn beweren dan maar eens te bewijzen. Triomfantelijk slaagde hij hierin met de wet aan de hand. Uit pure dankbaarheid stelde de bnrgerstiefvader zijn Mr. titel ter beschikking vah de 'Staande Klok, onder voorwaarde, dat Mr, Drijfzand hetzelfde zou doen, doch deze was daar niet voor te vinden, daar dan niets mèer aan zijn rèchts- kundighéid zou herinneren. Sic transit gloria mundi. Uit baloorigfidd over zooveel edelmoe digheid van onzen burgerstiefvader ging Mr. Drijfzand gesteund door den martelaar, en geëscorteerd door bijna alle andere kui kens naar de Wed. Verkerk, om daar hun diepgeschokte zenuwen door cognacjes en stukjes kaas tot rust te dwingen. Secre taris Batenbroek heeft van een en ander aanteekening gehouden. Ongeregeldheden kwamen niet voor, de politie behoefde slechts van hun aanwezigheid blijk te ge ven. Maar propos, keer ik dan weer terug tot ons punt van uitgang. Het resultaat van de alom bekende geheime bespreking was, dat het voorstel van B. en W. om de post voor het badhuis met 5050.te verhoogen. met op één na (Oome Koen) algemeene stemmen werd verwezen naar het miscre- diet, terwijl teekening en begrooting ter bestudeering en om advies werden in han den gesteld van een daarvoor speciaal in gestelde commissie, bestaande uit de zeer geleerde welgestrenge edelachtbare Heeren Bruinbaard, Grootensmal, Oom Hendrik, Jhr. Martelaar en de verliefde jongeling. Dit quintet zal tevens de solvabiliteit in extenso van openbaar niet-werken bestu- deeren. Intusschen heeft de centenhouder van bovengenoemd onvolprezen en accu raat niet-werken finaal in het honderd^ge- Het zetten en vervoer is echter voor den aannemer. Ra, ra, wat is dat? Wijders geeft men aan het plaatsen van een mortelkraan, beter ware het geweest te spreken van een martelkraam, waarin de aannemer martelingen kan ondergaan, om ten slotte tot martelaar van het badhuis te worden uitgeroepen. Zoo zou ik u nog wel eenige oogenblikken kunnen bezig hou den, doch ik vrees bij u voor indigestie, en daar onze armendokter met vacantie is, durf ik dit niet te riskeeren. Besluit ik dan, Ge liefden met de broederlijke groeten van Uwe Barthelomeus hanghemmaar, of te wel BARBERTJE. ZOMER? CONCERT. De Soester harmonie „Patientia Vincit Omnia" gaf voor het eerst haar 6e concert, in de verplaatsbare muziektempel in het plantsoen bij de halte Nieuweweg, en het moet gezegd worden, deze proef is geslaagd hel *R.K. raadslid van Soesl, die op 3 September gedurende 35 jaar onafgebroken lid was van den Soesler Qemeenleraad. vy «yiy,>yvy'y.iy>y'>y,'y.vyii reden bedrijf volgens den dokter last van zemelen gekregen, is de kluts kwijt waar schijnlijk ook de centen en bezig in de kanonskogel van Jules Verne naar de Maan te eclipseeren. WIE VOLGT? Het bestek en de voorwaarden van het te stichten badhuis is op z'n zachtst gezegd, een blamage voor ons gemeene bestuur en een schande voor den Burgerstiefvader en de wetvouwers. Taalkundig is het een uni cum van fouten, totaal welgeteld, één hon derd en zeven en zestig, méér niet. Voor onze verliefde jongeling de taalzifter om van te watertanden en een analphabeet van jaloerschheid te doen stikken. De stijl is van een aftandsche baboe, of van een op tachtig jaar voor het eerst liefhebbende keuken meid, de omschrijving gespeend van gebrui kelijkheid en juistheid. Zoo wordt o.m. verwezen naar paragraaf ,447 der Algemeene voorwaarden, regelende de verhouding tusschen de aanbesteder eenerzijds en de inschrijver en borgen an derzijds, terwijl de paragraafnummers 446 tot en met 452 zijn vervallen. Nu is mijn nuchtere vraag, is dit opzet of onwetend heid. Men zou zoo zeggen, beide, want bor gen worden niet altijd door ons Gemeene- bestuur verplichtend gesteld, terwijl men er zich toch op beroept. Ten tweede, bestaat er ter vervanging van de vervallen para grafen een reglement op de door, of van wege het departement van Waterstaat te houden aanbestedingen van werken en le veringen, doch daarnaar wordt niet verwe zen. Ook spreekt men van een totaal gewicht van ankers en lood, het eerste van 400 K.G. het tweede van 600 K.G. Wie is in staat dat te controleeren? Kunt u bijv. het volgende wisselen, pa ragraaf 1. Algemeene omschrijving zegt o.m .benevens het verleenen van hulp van den aanleg van de centrale verwarming, koud en warmwaterinstallatie" terwijl paragraaf 21 deze werkzaamehden nog eens noemt, meer gedetailleerd en hiervoor een post 300.uittrekt. Paragraaf 22. Electrisch licht en schelin- stallatie uit te trekken een bedrag groot 400.verder geen omschrijving. Wat zit hierin, of beter gezegd, wat kan hier in zit ten? Dat deze post ten volle wordt gecon- suhieerd, terwijl voor de helft is gewerkt. Heel aardig is het volgende: Voor de hal met één 1 wordt bepaald, dat de tegels moe ten berekend worden tegen 6.per M 2 inkoop, en verder, dat de tegels van de hall, met twee I's, zullen door den aannemer in overleg met den Directeur worden gekocht. Ten eerste was er zeer veel belangstelling en waar door ons, het gebodene op ver schillende punten is beluisterd, was het over het algemeen er veel rustiger dan in het „Rosarium"; zou dit zijn omdat dit ge deelte van het dorp bijna van alle feestivi- teiten is gespeend. ,En het zou nog rusti ger kunnen zijn, wanneer elk muzieklief hebber, een paar levenmakers voor zijn re kening nam en tot orde riep, zooals het in andere plaatsen van ons lief Vaderland ook geschiedt, want één politieagent kan niet overal tegelijk zien, al doet hij ook als gewoonlijk zijn uiterste best. Het was een zeer varieerend programma met vele beken de nummers, die ten gehoore werden ge bracht. o.a. No. 1, 2, 3, 6, 7 en 8; maar desniettemin een zeer mooi programma dat met gloed werd gegeven. Maar als er ook zulk 'n muzikaal paedagoog voor staat als de heer H. Kok Jr. uit Zeist, bij vele muziekliefhebbers bekend, kan het niet an ders of het gebodene is tip top in orde. Er is dan ook buitengewoon genoten, ge tuige het daverend handgeklap na elk num mer, en wij wenschen de muziekliefhebbers uit de omgeving van het Rosarium heden avond een even prettigen avond, evenals de bewoners der omgeving Nieuweweg heb ben gehad. Zulke kost smaakt naar meer! B. T. 99 Ongeëvenaard in kwaliteit „VAN LENNEP'S SPORTPARK" TENNIS. De Onderlinge Soester Lawn-Tennis Wedstrijden behooren weer tot het verle den, en zijn Zondag 21 Sept. verder ver speeld. Hieronder volgen de Einduitslagen. KLASSE A. Dames Enkel. Mej. J. Wüst slaat Mej. G. Schoenmaker met 64. 63. Heeren Enkel. G. van der Wijst slaat A. Ponsen met 61, 63. Gemengd Dubbel. Mej. G. Schoenmaker Stroban slaan Mej. O. v. d. Wijst G. v. d. Wijst met 6—2, 97. Heeren Dubbel. G. v. d. WijstA. Pon sen slaan J. OldenburgJ. stroband met 7—5, 6—3. Dames Dubbel. Dames J. en M. Wüst slaan Dames G. J. ScvenhuizenW. Wüst met 57, 63, 6I. KLASSE B. Dames Enkel. Mevr. van de Brandeler slaat Mej. M. Hübner met 63, 46, 108. Heeren Enkel. B. v. d. Veer slaat A. Nieuwendijk met 63, 62. Gemengd Dubbel. Mej. M. HübnerG. Ruhaak slaan Mej. S. RupcrtE. Horvers met 16, 86, 64. Heeren Dubbel. G. RuhaakW. Hübner slaan G. MaasP. Visser met 6i, 61. Dames Dubbel. Mej. J. v. BaarselMej. R. van Dijen slaan Mevr. HübnerMej. M. Hübner met 60, 63. KLASSE C. Junioren. Dames Enkel. Mej. Nara Zaalberg slaat Mej. Nelly Zaalberg met 119, 75. Heeren Enkel. J. Beusekom slaat L. Wiek met 63, 8—6. Heeren Dubbel. A. en W. Hübner slaan J. BeusekomL. Wiek met 75, 36, 7 Na afloop der wedstrijden genoten wij de gastvrijheid, van de Sociëteit de Soester Kring, waarvoor den heer Wüst namens alle aanwezigen hartelijk dank zegde. Te vens bracht spr. dank aan de heeren Stro band en v. d. Es, voor hun verleende mede werking, betoond voor, tijdens en na de wedstrijden. Spr. hoopte dat het volgende Seizoen de strijd zwaarder zou zijn, vooral in Dames Enkelspel was dit noodig, hoewel Mevr. van Beijma thoe Kingma zich dapper geweerd heeft. De Bekerhoudster Mej. J. Wüst is aan een nederlaag ontsnapt, de uitslag 36, 63, 97 zegt U voldoende. Vervolgens reikte spr. de prijzen uit, be staande uit kunstvoorwerpen enz. enz. Voor Dames en Heeren Enkel spel zijn Wissel bekers beschikbaar gesteld, welke beide in 't bezit gebleven zijn, van de winnaars van het vorige seizoen, t.w. Mej. J. Wüst en den heer G. van de Wijst. L. Wiek mocht een troostprijs in ontvangst nemen en den WelEd. Heer E. R. Behrend werd als wed strijdleider namens de deelnemers toege sproken, dank gebracht voor het vele en goede werk, de prettige en goede leiding, enz. enz. Deze woorden gingen vergezeld van een souvenir, aangeboden door deel nemers der wedstrijden. Na afloop nog lan gen tijd gezellig bijeen, waarmede deze zeer in trek zijnde wedstrijden gesloten zijn. KONINGIN-MOEDER NAAR BEIEREN. H.M. de Koningin-Moeder verlaat op Vrijdag 26 Sept. e.k. haar zomerverblijf alhier, en begeeft zich voor eenige weken naar Partenkirchen in Opper-Beieren. ESPERANTO-CURSUS. De te Soest georganiseerde Esperanto- cursus heeft nog al succes gehad. De eerste maal waren er 15 deelnemers, waaronder 3 volwassenen. In verband met de in een onzer vorige nummers voorkomende advertentie, vesti gen wij er nog eens de aandacht op, dat a.s. Zaterdag 27 dezer, meerdere gegadig den ook nog gaarne welkom zullen zijn in de Van der Huchtschool om 1.45 uur. On- of minvermogenden worden van de kosten vrijgesteld. Voorts begint over 14 dagen een cursus voor volwassenen. Zij, die daarin belang stellen, gelieven zich met den heer W. P. Roelofs, Dalweg 6 alhier in verbinding te stellen. Utrecht (Sts. Crt. '30, No. 96. Er werd geen accoord gedeponeerd. V. R. Rotterdam Januari '29, V. R. R. April '29, dito Juni '29. S. Abbo, Driehuis, geldl. en r. 553.17 Stichting „De Ahuijsstichting", A'dam geldl. en r. 6540.02 W. Chr. Akkerman, Haarl. v.w. 28.70 N.V. D. Alta's Uitg. Mij., A'dam, adv 4.25 N.V. Erven Lucas Bols, dito, g.g. en k. g.p. 37.7b J. de Bruin Zn., Rotterdam, s-g. B-P- 79.— M. Dirkzwager Azn., Schiedam, accijns p. 267.96 W. van Doorn, Soest, g.g. 27.13 Hulskamp Z Molijn, R'dam, g.g. g p. 242.65 W. Huurdeman, Soest, g.g. 22.19 Louis de Jong, A'dam, g.g. 10.90 N.V. „De Wildeman", A'dam g.g. en r. 1140.27 N.V. W. Litter Zn., A'dam, g.g. g.p. 49.40 N.V. Handel Mij. v.h. J. A. v. Olf- fers, g. g. g.p. 28.45 J. H. C. Reberger, Soest, g.g. 14.64 J. Rehorst, dito, g.g. 35.77 Roest v. Limberg Co., R'dam, g.g. 28.10 C. J. v. Schalkwijk, Soest, g.g. 110.48 N.V. W. Schotte Zn., A'dam, g.g. 14.80 N.V. Wijnkooperij, Distill. en Li- keurst. „Condor", Leiden, g g. g.p. 181.— P. J. Staatenburg, Soest, loon p. 45 Belastingen g.p. 141.45 Post en Telegraaf, Den Haag 3.29 R. J. Stempvoort, Soest, g.g. 85.12 B. Feeken Zn., Soestdijk, v.w. 18.69 J. de Vries, Soest, g.g. 6.95 „De Zaanlander", Kook a. d. Zaan, adv. 4.25 GEëINDIGDE FAILLISSEMENTEN. A. W. Levering, Soesterberg. Cur. Mr. W. J. G. Vermeulen, wonende te Utrecht. Geëindigd door: opheffing wegens gebrek aan actief. Idem van C. Waterland te Soest. WAARSCHUWING Wij verwijzen naar een advertentie voor komende in dit blad, waarin alle belang hebbenden worden gewaarschuwd tegen de ongeoorloofde en oneerlijke reclame ge maakt door de Directie van Hotel „De Gou den Ploeg" in de plaatselijke bladen van j.1 Vrijdag en Zaterdag. BAZAR. 78 October houdt de Chr. U. L. O. school een bazar met openbare les. GESLAAGD. De agent van politie C. v. d. Wijngaard behaalde j.1. Zaterdag het politie-diploma met aanteekening, wat zeer zeker een feli citatie waard is. H. KINDSHEID. Ter gelegenheid van dezen feestdag werd vanaf de Mariaschool in processie door een 100-tal kinderen, alleraardigst uitgedoscht in verschillende missiegewaden en naar de kerk op Nieuwerh. gewandeld, waar bij aan komst door de kinderen een missielied werd gezongen. Na de gebruikelijke ceremoniën wees Pastoor Mölder op de groote betee kenis van dezen dag, dat tevens een dag is waarop de gelofte gedaan wordt dat alle kinderen zullen mede helpen om de kinde ren in heidensche landen te helpen, opdat ook die kinderen den zegen van 't Evange lie van Jezus deelachtig zullen worden. Dit kan men helpen bevorderen door eiken dag voor hen te bidden en te offeren uit eigen spaarpot voor de Missie. Dan ziet Jezus n liefde neder op de reine kinderziel, wel ke in oprechtheid voor Hem dat werk wil doen. Nadat een der meisjes een opdracht tot Maria had gedaan, werden door den priester de verdere ceremoniën verricht, waarna nogmaals een omgang plaats had door den tuin van Mariënburg naar de Ma riaschool terug. B. T. FAILLISSEMENT. S. J. H. C. KUIJPERS, SOEST. Aantal crediteuren: 27. Grootste vordering 6540.62, geld. en r.; kleinste vordering 3.20, telef. Totaal passief 9721.93, waarvan pref. 698.47. Baten: Onroerende goederen pl.m. 5800. Roerende goederen, pl.m. 1203.80 Debiteuren, pl.m. 652.50 Toelichting: Simon Johannes Hendrik Cornelis Kuij- pers, in April 1893 te Zaandam geboren, woont sedert September 1925 te Soest. Al daar dreef hij een winkelzaak in wijnen, li keuren, enz., welke op gunstigen stand ge legen was; de affaire moet evenwel met veel concurrentie te kampen hebben gehad. Uitspraak van het faillissement vond plaats 14 Mei 1930 met benoeming tot curator van Mr. H. Th. Gerlings. Domplein 1, GEVONDEN VOORWERPEN. Een tang. Een broche met steen. Aangeloopen een kat. LUCHTVAART. Het esquadrille Versteegh is op 21 Sept. j.1. om 10 uur 45 min.^uit Soesterberg op gestegen en dien dag om 12 uur 7 min. te Brussel geland. VAN DEN HEUVEL. Ten allen tijde is de natuur voor het menschdom een onuitputtelijke leermeeste res geweest. In haar vele en ontelbare le vensvormen biedt zij hiervoor eiken dag de gelegenheid voor wie hiervan profiteeren wil en kan. En haar lessen zijn nooit doel loos of zinledig, maar bevatten altijd iets, dat voor den beschouwer van opbouwende waarde zijn kan. Hetzij het de totale ver- Onderdeelen en Assessoires Aanbevelend, JOH. KOSTER. Hëerenstraat 20 - Telef. 2706 HILVERSUM schijningsvorm ofwel een zeer klein, schijn baar onaanzienlijk onderdeel van die na tuur betreft, telkenmale toch zal dc gedul dige onderzoekers op merkwaordigheden stuiten, welke het onderzoek ten volle waard zijn en hem groote bevrediging kun nen schenken, waardoor de liefde voor de natuur en alles, wat daarin leeft nag aan merkelijk versterkt en uitgebreid kan wor den. En zoo kan ook onder meer de ver zorging van schoolttuintjes, welke tak van kinderarbeid in verscheidene plaatsen al meer en meer beoefend wordt, voor de des betreffende kinderen een factor van groote opvoedende waarde beteekenen, vooral daar, waar door de wijze van wonen het contact met de natuur zoogoed als geheel en al verloren is gegaan, wat intusschen al op veed en vooral in groote plaatsen het geval is. Het is dan ook een voorrecht in dezen tijd, wanneer men nog zonder overdrij ving zeggen kan, dat men buiten leeft, te midden van de natuur. Wat niet meer of minder zeggen wil dan dat men dadelijk

De Soester | 1930 | | pagina 3