DEKE LEERENJEKKERS Nette Meisjes. ©PIIM ÜI^DIIF, flAnörcRTior 13 HOTEL J1©S€IH1 IIM DUIN GROOTE FILM-VOORSTELLING 4 OPENBARE LEZINGEN TE BAARN Sigarenfabr. Rechtzaken. Ingezonden. Advertentien. „HET HANDELSHUIS1' „HET HANDELSHUIS" op Zaterdag November a.s. IIT NA AFLOOP DANSEN H De Kachels staan en het stoken begint Stookt Langen Brahm Anthraciet Ongeëvenaard in kwaliteit in prijzen van 6 tot 12 cent. Rozenstraat 12-14 Bilt (U.> dering werd geleid door den Heer Groote- wal, die een overzicht gaf van wat door het Comité in de afgeloopen maanden verricht is. Verschillende voorbereidende maatrege len werden besproken en onder meer de sta tuten behandeld, waarop later de Konin klijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Het bestaan van de vereeniging is nu wei verzekerd, die nu reeds staat kan maken op gezamenlijk ruim een honderdtal aan leden, begunstigers en donateurs. Besloten werd verder tot den aankoop van eenige toestellen. DE LUCHTVAARTAFDEELING. Bij de Luchtvaartatdeeling hebben Vrij dagmiddag drie plechtigheden plaats ge had. Om vier uur waren de officieren en ambtenaren, benevens detachementen van de beide compagniën op het centrale plein opgesteld. Eerst werd de eere medaille ver bonden aan den Oranje Nassau Orde aan den hoofdwerktuigkundige A. Ringoir, uit gereikt. Hij is de eerste van de groep van technisch personeel, wien een koninklijke onderscheiding is toegekend. Daarna werd kapitein-vlieger A. K. Steup de gouden medaille op de borst ge speld van het Ned. Olympisch Comité. N i deze „winst" moest zooals de commandant der afdeeling, de majoor J. J. van Santen in zijn toespraak zeide, gedacht worden aan een „verlies." Majoor J. C. M. Simon Thomas, hoofd van de waarnemersschool, verlaat n.1. heden op zijn verzoek den mili tairen dienst. Majoor van Santen wees in hartelijke bewoordingen op de bijzondere wijze, waarop majoor Simon Thomas bijna 14 jaar de leiding heeft gehad. Na een woord van dank besloot majoor Simon Thomas met een driewerf hoera op H.M. de Koningin. Tot slot defileerde het personeel voor den commandant en de drie hoofdpersonen van dezen middag. Luitenant kolonel L. Sillevis, van den generalen staf, vertegenwoordigde den chef van dien staf bij de plechtigheid. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Verslag van de zitting. Alweer principieel. Werkelijk, heusch, echt waar. En we kregen respect voor de grondige wetsken- nis van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie mr. L. D. Zijlstra. Hij kon zijn tegenstander met glans staan en deze was nog wel gespecialiseerd in het geval, waar het over ging. Het was mr. N. Kraak Steemann (Amsterdam), secretaris van den Ned. Bond van Autobus-ondernemers. Vrij wel steeds kunnen we, ook in het juridische, Ambtenaren en Advocaten goed bijhouden, hier echter sprak de Ambtenaar met zulk een flux de bouche onder aanhaling en ver gelijking van allerlei wetsbepalingen, dat het werkelijk wat boven ons hoedje ging. Waar het om ging en de hoofdzaak van het betoog kregen we echter toch onder de knie. Het was een verzet-zaak met een inder tijd opgelegde boete van een simpele drie gulden. Aan de chauffeurs (het waren er twee) van een wilden dienst met autobussen, dus die met een gezelschap ergens heen trok ken, (taxidienst) was door de politie in Baarn gevraagd naar hun kaart volgens de Arbeidswet. Die kaart geeft een kort uit treksel uit het arbeidsregister. Zoo 'n zelf de kaart is ook in het bezit van reizende tooneelisten. Die kaart kon niet vertoond worden. Maar die behoefden die menschen niet te hebben, zei mr. K. St. Men had hun moeten vragen naar hun rustdagkaart van de Wet op Openbare Middelen van Ver voer. Daaronder behooren sedert het Kon. Besluit van 19 Maart '28 S. 72 ook de auto bussen en nergens staat in de wet omschre ven, dat een autobus in dien zin dient te loopen in vasten dienst met een aangege ven route. De Ambt. betreurde het eveneens dai in de Wet geen omschrijving van autobus wordt gegeven. Waar echter zulk een om schrijving wordt gemist, heeft men de gang bare meening als recht aan te nemen. Nie mand zal een sight-seeing car, die naar de bloemenvelden rijdt nemen in de gangbare beteekenis van autobus. De verdediger voerde aan, dat de Spoorwegen en het Mi nisterie van Waterstaat van zijn lezing wa ren, dus een autobus in wilden dienst blijft 'n autobus in den zin der wet en valt onder de wet Openb. Middelen van Vervoer. Neen, betoogt de Ambtenaar onder aan voering van alles en nog wat, het is hiei' taxidienst, vallende onder het Transport- besluit. Voor autobusdiensten is goedkeu ring van Gedep. Staten noodig, en deze onbreekt, wat dus het bewijs is, taxidien sten of wilde diensten niet onder de wet O. M. van Vervoer. Als eisch werd de 3.boete van het vorige vonnis gehandhaafd. Uitspraak over 14 dagen. Sequah maar zonder muziek en zonder gruwelijk wrijven. Ouderen van dagen zullen zich dien Amerikaanschen rhcumatiekverdrijvsr nog wel bewust zijn. Als zijn nazaat trad in Amersfoort op de heer D. Schuringa, woonplaats onbekend, en die bijgevolg verstek liet gaan. Hij had voor dokter gestudeerd; zeker zijn studiën niet voleindigd. Toch bleef hij het mensch- dom dienen met boorwater, stofwater(?) en een vreesclijk brandend geheimpoeder, (naar men mag aannemen aluin) dat daar om gestort in een hoeveelheid van 5 Lt. water, waarin vooraf het boorwater en het stof water waren doorgemengd. Vrouw W. aan het Monnikerpad was er mee behandeld. Het is te begrijpen, dat het goede mensch ook dit middel had aange grepen; l'J jaar lang had ze van alles ge probeerd. Haar man had onzen rheumatiek- dokter in een bierhuis aangetroffen. Maar innemen, dat wist hij wel, dat deed zijn vrouw niet. O, daarvoor geen vrees; sim pel wasschen en binnen 14 dagen zou men eens zien. En zoo was moeder de vrouw, die ter gerechtszitting maar een klein eindje haar hand kon opheffen voor het afleggen van den eed en die niet durfde gaan zitten we gens de ellende van het weer opstaan, be handeld volgens onzen Sequah. 5.kostte het dure goedje. Toen de dokter echter in de hand van den man nog een zesde gulden te zien kreeg, kwam hij terug om te zeggen, dat het nog 69 cent meer moest zijn. Hij kreeg ze en voor de overige 40 cent waren man en geneeshee. nog voor een potje bier. Hij zou over een maand terugkeeren. Hij was er echter reeds den volgenden dag, ze ker weer honger. Want bij nummer twee was het drie da gen niet gelukt. Daar leed de man B. vree- Selijk. De 3.50 voor het heilmiddel kon echter door de vrouw niet betaald worden. Later kwam hij terug met een gereduceer- den prijs van een enkele pop. Toen ook daaraan niet voldaan kon worden, kreeg ze lekker het wonderpoeder niet. D. Sch. kreeg zelf thans 100.boete of 1 maand. Nu maar zoeken naar D. Sch. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U. in aansluiting op het schrijven van de Ivled. Ver. tot Be- scnerming van Dieren, voorkomende in uw blad van Zaterdag 25 October, nog te willen mededeelen, dat ook bij het Be stuur der Vereeniging voor Wettelijke Die renbescherming, waarvan het secretariaat toevallig ook hier is gevestigd, geen po gingen zijn aangewend om tot de oprich ting van een Asyl te geraken. Teneinde tot een mogelijke samenwer king te komen, kon op een verzoek on zerzijds, aan het secretariaat eener Ver eeniging (gevestigd Oranjelaan 24) om op gave te willen verstrekken van de in func tie zijnde Bestuursleden en toezending van. Statuten en Huish. Reglement N. B. voorloopig niet worden voldaan. Het Bestuur der Vereeniging voor Wettelijke Dierenbescher ming (Pol. actie) De Voorz. Ing. D. de Clercq— Eindhoven. De Secr. J. F. J. Buning, Julianastraat Gd. HET LEVEN. En ginds, bij de linden klonk vedel en trom; Daar draaide en zwaaide de vrodlijke drom; Daar woelde en krioelde het alles dooreen. Maar lijden en sterven, daaraan dacht er geen. jan van Beers. Hoe zwaar op de hand, hoe ouderwetseh klinkt dit. Ja, de woorden zijn uit lang ver vlogen tijden. Wie leest nu nog gedichten van Jan v. Beers? De ondervinding leerde mij, dat de doorsnee vrouw niet van gedich ten houdt, wat zeer zeker te betreuren valt. De hierboven geplaatste regelen kwamen mij in herinnering, toen ik in één courant twee zeer uiteenloopende zaken beschreven vond. Want beide gebeurtenissen zijn, wil men zich niet ergeren, als zaken te beschou wen. De eerste beschrijving betrof de ontzet tende mijnramp bij Aken; de tweede....? betrof: „de intocht van Hare Majesteit „de Mode" in „Des Indes" in de Residentie. Dit zijn twee zulke uiteenloopende geval len, dat het m.i. iedereen moet opvallen. Toch is er eenigc overeenkomst. Bij beide gebeurtenissen vallen er offers; bij beide gebeurtenisser» valt er iets te betreuren. In het mijngebied betreurt men den man en kostwinner, of men betreurt hem alléén als kostwinner. Men betreurt de kinderen, die als slachtoffer vallen, den broeder, den bruidegom. En ons hart gaat uit naar die allen, wier droefheid zoo ontzettend is. En wij weten, dat over eenigen tijd, de wereld dat ontzettend gebeuren weer ver geten heeft, en dat dan diezelfde wereld verwonderd is, dat de droefheid nog niet over is in de zoo zwaar getroffen gezinnen. Want dc; wereld is wreed. „Laat ons eten, drinken en vroolijk zijn" zeiden de ouden en vergaten het slot: „want morgen ster ven wij." Nu zegt men: „laat ons leven", dat is eten, drinken, bioscoop, film enlaat ons dansen.»Altijd heeft de vrouw het dan sen aangenaam gevonden, en welk kwaal steekt er in? Wie zal er kwaad in zien, als men danst om het dansen. Doch als er een afgod van gemaakt wordt, danja dan O, ik weet het: dat ik zwaar op de hand genoemd wordt, ik weet, dat eene vrouw zeer moeilijk is te overtuigen, waar het za ken betreft, die zij niet gaarne opgeeft en.... die haar offers kosten. De wereld danst; Moeder danst. Ik herinner mij een plaat, waar vóór het huis een jongen mistroostig op een bank zat. Het onderschrift luidde: „Moeder danst." Moeder danst ten koste van het gezinsle ven, dat even als ik ouderwetseh is; zij danst soms ten koste van veel, dat ik niet onder woorden wensch te brengen. Wij gaan in onze gedachten Hare Majes teit de Mode in „Des Indes" bewonderen, of verafschuwen: Want Hare Majesteit is wreed, is bloeddorstig en zij kent de vrouw, zij weet hoe suggestief de vrouw is. Zij vraagt offers, dieren- en menschen- offers. Het is er vol in „Des Indes", doch de Heeren zien er niet zoo vroolijk en tevre den uit, als de dames. De tijden zijn niet rooskleurig enook de vrouw is wreed, als zij (uit vrees, dat hare vriendin nen! haar den loef af zullen steken) iets begeert, dat feitelijk niet begeerd mag wor den. Er is voor de vrouw, helaas, ook een weg, die haar 't begeerde verschaft, ten koste vanEn dat is ook een offer, dat valt, haast zou ik zeggen erger dan de dood. Te midden van al de drukte, al de vriendelijkheid (waar of schijn?) staat een jonge vrouw. Zij bewondert een bont van een vos; misschien is het een blauw-vos- senbont. Ik heb geen verstand van bont en wensch het niet te hebben, doch ik las eens, dat dit bont fabelachtig hoog in prijs i>. De oogen van de jonge vrouw schitteren. Zij werpt onmerkbaar een blik op een heer, die dicht in haar nabijheid staat. Hij vangt den blik op en even onmerkbaar beant woordt hij bevestigend, haar onuitgespro ken vraag. Zij bloost en Jcijkt weer naar het kostbare stuk; doch daardoor bemerkt /ij niet den ti iomfantelijken blik, die zijn monl ontsiert. Vraag en aanbod. Hij heeft ge wonnen. Haar lot is beslist. Hij betaalt het prachtstuk, dat zij zich wenschte. En zij? Zij betaalt met Niet altijd danst men om den dans, ni--t altijd houdt de vrouw, de Vrouw in zich, hoog en haar eer onaantastbaar. Dit ge schiedt in de kringen, waar men blauw- vossenbont kan betalen, dit geschiedt ia de kringen, waar een armzalig konijnenvel letje het vossenbont vervangt. Ja, wel L de wereld een danszaal, waaronder zich bevindt een opslagplaats van ontplofbare stoffen. Zij, die dansen om het dansen bemerken dat evenmin, als zij, die helaas niet dansen om het dansen. Immers, of het om een prachtbont gaat. of om een alledaags'ch vel letje, in ruil, begeert men iets. En dat ie :- is: de moord aan een menschenziel. Daar ginds in dancings heerscht vreugde alom Daar zweven de paren zoo vtoolijk rondom; Daar juichen en fluisteren allen dooreen; Maar lijden en sterven, daaraan denkt er geen. Soestdijk, 25-10-'30. Mevr. C. M. BERG- Jonge Werkster de Woensdag en Donderdag vrij hebbende zoekt nog eenige nette werkhuizen. Brieven onder No. 120 aan het bureau van dit blad. TE KOOP een MoJerli&ts in zeer goeden staat. Prijs 225.Te zien en te bevragen bij Alblas' Automobiel Cen trale. Soestdijk. Beschaafde Dame m.1. van Chr. beg.. stelt zich beschikbaar voor het waarnemen van het huishouden in gezin waar vrouw ontbreekt. Hetzij tijdelijk of vast. Brieven franco onder No. 95 aan het bureau van dit blad. Telef. 2200 Soesterbergschestraat 51 Afdeeling: Groote keuze ter leen voor handel en parliculier, met en zonder borg. Ook Hypotheek. Billijke renle Vraagt inlichtingen Prov. Crcdiet en Landbouw Bank Postbox 229 Rotterdam Soesterbergschestraat 51 - Telef. 2200 Afdeeling Regen-Kleedirtg. Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 200.zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bu reau van dit blad. N.V. N.S.F. RADIO «raagt voor spoedige indiensttreding Aanmelden Afd. Personeel der N.V. Nederlandsche Seinteestellf n- fabriek te Hilversum om ongeveer 10 uur v.m. Gebouw „BAARN's MANNENKOOR", Eemstraat 10 op Donderdag 6, Zondag O, Donderdag 13 en Zondag 16 November des avonds 8.15 uur over het uitermale belangrijke onderwerp: Waar zijn onze Dooden? Algemeene beschouwing: Hemel, hel, vagevuur, graf, of elders? Bezit de mensch onsterfelijke ziel of geest? Wat zegt de Bijbel over toestand direct na den dood. Spreker: De Heer J. LANKHORST, uit Utrecht. TOEGANG VRIJ I VRIJWILLIGE COLLECTE. Opening der deuren 7.45 uur. PIANOLES wordt door Luigia Schuiz (gedipl.) aan beginr.enden en meer gevorderden te Soest aan huis gegeven. Referenlies worden gaarne verstrekt. Adres Bilthoven, Beethoven- laan 10, Telefoon 26166. Velen hebben tegenwoordig een accountant. Met name gedurende de laatste jaren is het aantal dergenen, die een accountant hebben, sterk gestegen en alles wijst er op, dat deze stijging zal voortduren. Naar een verklaring van dit-verschijnsel behoeft niet lang te worden gezocht. Mogen wij U eens een vraag stellen? Kunt U Uw eigen accountant zijn? U is niet4 de eenige. Slechts een enkeling kan zijn eigen accountant zijn. Ons Bureau is één van de grootste accountantskantoren. Het is het eenige kantoor, dat overal in Nederland zijn relaties heeft. Reis- en verblijfkosten worden nimmer in rekening gebracht; wij heb ben voor geheel Nederland uniforme tarieven. De plaats, waar men woont is op hoegrootheid van het tarief van geen invloed. Iemand in Leeuwarden wonende, die naar Axel in Zeeuwsch-Vlaan- deren, naar Valkenburg in Limburg, of naar Urk verhuist, blijft eenzelfde tarief betalen. Onze tarieven zijn laag en voor niemand een bezwaar om zich tot ons te wenden. Geheimen zijn bij ons veilig. Dit doet menigeen aan ons kantoor de voorkeur geven boven een plaatselijk kantoor. KUNNEN WIJ U OOK VAN DIENST ZIJN? Gaarne zullen wij U eens een bezoek brengen. Aanvragen van een bezoek verplicht U nog tot niets. Schrijft U ons eens? N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bureau voor Adviezen" De Directie: P. SIEBESMA. R. DE VRIES. Kantoren te: LEEUWARDEN, Nieuwestad 83. HAARLEM, Rozenhagenstraat 40. RIJSWIJK (Z.H.), Wilgenkade 133. ROTTERDAM, Schiekade Oostzijde 3X. JT"ï*- (Hoek Lange Jansstraat) UTRECHT, Te!. 15070 U kunt nergens zóó rustig GRAMOFOONPLATEN UITZOEKEN als in onze comfortabele, goed verwarmde gehoorzaaltjes. Enorme keuze His Master's Voice Platen en andere merken. 66 S. v. d. KUILEN - K0UDH00RNWEG SOEST - TELEF. 2203 Aanvang 7.30 uur Aanvang 7.30 uur Met vele kluchten o.a. „Leer om Leer„Zoo n Schavuit" enz. enz. Entree 60 cent (ailes inbegrepen) Kaarten aan de Zaal De meest voordeelige brandstoffen voor HAARDEN EN VULKACHELS Staat gedurende haar bestaan nog steeds aan de spits. Weinig asch, veel hitte en zuinig in gebruik Neemt proef en U blijft afnemer. Verkrijgbaar bij: LEGEMAAT'S BRANDSTOFHANDEL - WALD. PYRMONTLAAN 63 EN A. LEGEMAAT EIKENLAAN 19. Bij de Halte Nieuwe weg. Telefoon 2069

De Soester | 1930 | | pagina 2