2e BLAD er EDEN pelen ruit Bekendmakingen. Plaatselijk Nieuws, Soesterberg. Predikbeurten. Rechtzaken. Ingezonden. OEN «vwerken 1. 4YJ Officieel. Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. 5 O MZET, egelmatig Soester". .V. Eerste Drukkerij, lijnt twee en wordt betalende )EST en gelezen. Aannemer HET 4 EN in tte!Ook besluit ge- ten zooals illen laten r in Lon- zouden ze eens in de er te gaan eens zoo Dit hing aats of ze gezelschap )n ging en tijd in de m te ont- anden du- jaar. eggen. Ze 1 noemen; 'riory ver- id niet ge- veel min- ging trou- Davenent >eviel; dat chter niet van gezel- lar beide ar, dat ze laats ging nun hoede en toeslag >ten voor ven die er te zenden nden, om- bleef en len van de jnden het steres wat it met een «wam hen aam voor; aan haar rvolgd). behoorende bij „DE S O E S T E R" van Zaterdag 21 Febr. 1931, No. 15 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van C. J. van Leeuwen, wonende Beukenlaan 34, te Soest om in en op perceel, kadastr. bekend in sectie G. No. 3220 gelegen aan de Beu kenlaan een broodbakkerij met oven te mo gen oprichten door hen is ingewilligd. Soest, 17 Februari 1931. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester G. Deketh l)e Secretaris, J. Batenburg KIESCOLLEGE Op 17 Februari 1.1. heeft de lO-jaarlijksche stemming plaats gehad er zijn uitge bracht op het Kiescollége 101 stemmen, en op de Kerkeraad 01 stemmen, zoodat het Kiescollége bestendigd blijft. Hoogachtend H. VAN HERWAARDEN. Ouderling der Ned. Herv. Kerk "alhier. HERV. JEUGDHUIS. Maandag 23 Februari 's avonds om 8 uur zal een geZelligen avond gehouden worden waarbij de heeren van Dttyckeren en Meijer hunne medewerking hebben toegezegd. Het Jeugdhuis is dien avond toegankelijk voor Jeugdkerkleden 1930 op vertoon van hun lidmaatschap. Herv. Jongelingsvereeniging. Herv. Meisjesvereeniging. Ping-pong-club (jongens en m.eisjes). Catichisanten. Da. J. J. van Schaick bo ven 16 jaar. „VRAGEN EN ZEKERHEDEN TEN OPZ. VAN DE VREDESBEWEGING." Openb. vergadering van „Kerk en Vrede." „Kerk en Vrede" telt onder de meer dan 300 voorgangers, die aangesloten zijn, men- schen van allerlei kerk en richting. Voor de afd. „Soest" traden reeds verschillende van hen op. Thans zal spreken op Vrijdag 27 Febr. half acht, in „Relligie en Kunst", Dr. J. Riemens* Ned. Herv. predikant te Leiden, over bovengenoemd onderwerp. Zoowel de naam van den spreker als de titel van het onderwerp doen een belangrijke avond verwachten. De kerkelijke vredesactie neemt snel in omvang toe Laten degenen, die zich onledig houden met ingez. stuk ken schrijven naar aanleiding van kranten verslagen,, nu eens niet „toevallig verhin derd" zijn en komen luisteren. Er is gele genheid tot vragenstellen. Zie de advertentie in dit blad. TENTOONSTELLING. Op Dinsdag en Woensdag 24 en 25 Fe bruari a.s. van 105 uur,, zal, blijkens een advertentie voorkomende in dit blad, een Tentoonstelling worden gehouden bij H. Wiersma-Brenner, Torenstraat 8, van weef sels,, gemaakt op kleine als op groote weef stoelen'. De entrée is vrij. GEVONDEN VOORWERPEN. Een pijpsleutelbakje met gereedschappen. Een zwarte rozenkrans. NIEUWE AGENTEN VAN POLITIE BENOEMD. De Burgemeester heeft met ingang van 1 Maart 1931 tot agenten van politie dezer gemeente tot uitbreiding van wier aantal de Gemeenteraad reeds eerder besloot benoefrid de heeren: A. de Raadt* uit Leiden. E. Heupers, uit Zaandam. Th. A. Janssen( uit Koewacht. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Deze organisatie hield haar feestver- gadering in de St. Joseph Jongel. Vereen. Op de tafeltjes prijkten bloemen. De prae- ces den heer H. Th. v. d. Berg opende mei een woord van welkom, en aansporing om zich als lid op te geven. Hij dankte de trouwe leden en hoopt, dat zij anderen tot voorbeeld zullen zijn. Daarop was 't woord aan den heer Huurdeman, voorzit ter der feestcommissie, die mededeelde, dat op dezen avond zou optreden het dui Emiel uit Utrecht, dat telkens langdurig applaus oogstte. Nog werd het woord ver leend aan pastoor Vossenaar, adviseui der vereeniging, die dank bracht aan bestuur en feestcommissie voor de sa menwerking. De R.K. Middenst. kan tevreden zijn met hetgeen geboden is. Er is volop ge noten. HOLLANDSCH TOONEEL UIT AMSTERDAM. Dinsdagavond trad genoemd gezelschap op in de feestzaal „Bo.sch en Duin", wel ke geheel gevuld was. In het begin van den avond heerschte er een prettige stem ming, verhoogd door het strijkje Hopman, dat de nieuwste melodiën ten gehoore bracht. Opgevoerd werd: „Alleen op de Wereld", naar het welbekende boek van Hector Malot. Daar wij dit werk pas ge- recentreerd hebben na de filmvoorstelling in „Religie en Kunst", welke rolprent su bliem was, kan nadere uitleg gevoeglijk achterwege blijven, daarom bezien wij ditmaal de optredenden. Vitalis, had zich een mooi figuur gemaakt; Remy, de 10- jarige knaap, leek te forsch gebouwd voor zgn leeftijd. Jules Veld, als vader Barbarin, de politie dienaar? en de jongen met het marmotje zorgde voor het humoristische deel, dat hem wel is toevertrouwd. -Mevr. Weber als Moeder Barbarin, de Kasteleines en Mevr. Milligrand gaven mooi gaaf spel, de kleine Arthur was voor die rol geknipt Het geheel deed menigeen een traan weg pinken, er is goed geactueerd, en volop ge noten en geapplaudiseerd. Tot slot een jolig Vastenavondbal met „scheepjezeilen" en het vliegende vogeltje, de heer Hopman had ook nu weer de leiding, om twee uui kwam aan de pret een eind. Vermelding verdient, dat de dames werden bebloemd. Kon. Nederlandsche Bond van Oud-Onderofficieren. De afd. Soest hield Donderdagavond een feestelijke samenkomst in de zaal van de „Gouden Ploeg", welke de tijdsomstan digheden in aanmerking nemende, goed be zocht was. Men zat knusjes bijeen aan ta feltjes, waarop bloemen prijkten. De voor zitter den heer J. B. v. d. Maden opende den avond met een woord van welkom, inzonderheid tot degenen, die voor het .eerst een feestavond medemaakten, en tot de H.H. Overdie, die eerst de gemeente had verlaten en nu weder is teruggekeerd, verder tot de heeren Zwarts en Groart, die zich niet te veel laten zien, maar j_ regeld moesten komen. Verder deelt spu. mede, dat het bekende strijkje, ditmaal niet zou optreden, door den zwaren slag, die het heeft getroffen, en dat nu dc heer v. Steensel den pianist-accordeonnist, die plaats zou innemen. Na dit officieele ge deelte trad als humorist op de heer A. G. v. Someren uit Amersfoort, adsp. lia van den Bond, die met zijn serieuse liedjes en grappen een warm applaus oogstten, trouwens de heer v. Someren is geen on bekende, daar hij ook de Bondsfeesten te Amersfoort heeft opgeluisterd. Zoo wissel den humor en muziek om beurten af en was de klok al ver vooruitgeloopen voor de dans begon. Door ziekte van den heer J. de Boer, werd het bal nu geleidt door den heer G. Maris Jr„ zoodat het geheei als een geslaagd feest kan geboekstaafd worden. De humorist en de piar.ist-accor- deonnist werd een hartelijk tot weerzien toegeroepen, evenals de vertegenwoordig ster van „de Koningin der aarde". DANSCLUB HOTEL „BOSCH EN DUIN1'. Bovengenoemde Dansclub vangt weder aan met de Danslessen op Woensdag 25 Februari a.s. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie voorko mende in dit blad. INTEPELLATIE. Door den heer Busch zal in de eerstvol gende raadsvergadering onderstaande in terpellatie worden gehouden: Is het juist" le. dat aan een houthandelaar hier ter plaatse de levering is opgedragen van hout waren? 2e. dat deze gunning is geschied zon der dat hiervoor een openbare aanbesteding heeft plaats gehad. Zoo ja? is het onder 2e bedoelde niet in strijd met dc uitdrukkelijke wenschen en beslui ten van de Commissie van Openbare Wer ken en van den Raad? Is het voorts Uw college bekend dat (af gezien van het onbehoorlijke gelegen in het steeds en ook thans weer eigenmachtig af wijken van door den Raad genomen beslis singen) de gemeente door deze laatste han deling een schade lijdt van minstens 20 7 Is Uw College niet met mij van meening dat, zoo hier geen sprake is van persoonlij ke bevoordeeling, het College van B. W. door een niet uit te sluiten domheid, het schadebedrag voor de Gemeente hieruit voortvloeiende aan de Gemeente behoort terug te betalen? Zoo neen? Wordt 't dan niet meer dan tijd dat 't Col lege van B. en Wj. wordt gewijzigd en sa mengesteld uit leden van den Raad die (on afhankelijk van wien dan ook* (de capacitei ten bezitten noodig om met terzijde stelling van politieke groepen-belangen, de belan gen der geheele bevolking onzer Gemeen te te dienen. Soest, 20 Februari 1931. STEMMETJES WINNEN. Naar aanleiding van de Interpellatie van den heer Busch kunnen wij mededeelen dat de zaak gaat om het volgende: De Commissie van Openbare Werken en de Raad hebben besloten dat in den vervol ge Genveente-leverantiën en uit te voeren werken bij inschrijving zouden worden ge gund. Voor leveranties wat het benoodigde be treft werd per half jaar ingeschreven. Het jaar 1930 was laagste inschrijver de heer v. d. Velden. Men had nu mogen verwachten dat, ge zien het besluit van den Raad ook voor 1931 een vrije inschrijving zou plaats heb ben en de leverantie zou worden gegund aan den laagsten inschrijver. Niet alzoo is geschied. In strijd met het besluit van den Raad„ werd op last van den heer Koenders, Wethouder van Openbare Werken de eerste leverantie zonder con currentie gegeven aan zijn partijgenoot, den heer Butselaar. Deze vriendendienst kost de Gemeente 200.extra. Gezien de heftigen strijd die, in verband met de aanstaande verkiezingen tusschen de heeren van Klooster en Koenders gestreden wordt, meenen wij in deze bevoordeeling slechts een poging te kunnen zien om prive- belangen te dienen, welke belangen., niet die van de Gemeente zijn. Het zoeken van steun voor privé-oogmer- ken ten koste van de Gemeente-financiën kan o.i. niet worden toegestaan. VAN DEN HEUVEL. Lang heeft de winter getalmd. En het had er allen schijn van, alsof hg dezen keer maar niet komen wilde, alsof zijn kille, maar desniettemin schoonheid aan blazende adem ditmaal ons mooie land schap niet beroeren zou. Maar toch is hij gekomen, niet wjjfelend niet half, maar open en vol, klaar en krachtig. En het wintersprookje he%ft zich zacht gelegerd op de stille heide. Stil heeft de sneeuw het geweven over heu velen, bosschen, daken en wegen. Niets is hierbij vergeten, maar alles kreeg zijn deel, in innige vereeniging ter ruste gelegd nu onder het immense kleed van witte vacht. Van welke zijde men nu ook deze land streek nadert, 't is steeds een aandoenlijke gewaarwording dit land van wondere schoonheid zoo te aanschouwen, Lucht en landschap zijn nu totaal veranderd. En als de zon wil schijnen, dan leeft men als in een lichtere sfeer, in een land van vreemde ongekende schoonheid, t Schijnt iets ireëels, iets niet te begrijpen en men ziet met verbazing, als in af wachting van iets wonders, om zich heen. De koude, onvriendelijke dagen, die al les in eentonige grauwheid en triestheid omhulden, zijn nu even teruggeweken om plaats te maken voor een verheven winterdag. Het landschap in zijn witte winterkleed en zijn stille eentonigheid trekt zoo won derlijk aan nu. De stilte is zoo sprekend en zoo gansch natuurlijk. Ze spreidt zich naar alle zijden uit en vult) zelfs den ver ren horizon nog met een wondere stem ming, wedijverend alleen met het geruisch- loos dwarrelen van millioenen sneeuw vlokjes nu en dan. Niets beweegt zich. Stil en star staan ook de boomen. Een stilte door bijna niets verstoord. Zelfs het verkeer is gedeeltelijk stil gelegd, als of het bang is de gewijde stilte te komen verstoren. Bestaat er smetterloozer reinheid en blanker pracht dan een landschap van pas gevallen sneeuw. Van een sneeuwtapijt dat boomen. velden en heuvelen bedeki en temidden waarvan hier en daar ver spreid staande huizen als donkere vlek jes op een wit kleed, droomerig opdoe men uit het donzige veld. Een dergelgke sneeuwval als in dezer dagen, die alles bedekt en bijna nergens kale plekken zien laat, is uiterst zeldzaam en van ongemeene schoonheid en zeer bij zondere pracht. In alomvattende en aldoordringende ge wijde aanraking nu ligt het landschap als ingedommeld, als verzonken in maag delijkheid. Onbewust en rein. Ingeslapen als voor eeuwig. Wagensporen op de lanen en wegen zijn nu uitgewischt. Grauw, dan weer helder, als de zon schijnt, koepelt zich de hemel over den witten vloer, die in zijn teere blankheid nu van zichzelf oplicht. Dit is de winter in voilé kracht en pracht. De winter, die Zich manifesteert zonder geweld, maar ook zonder ingeto genheid. Zacht, maar toch vastberaden. Innig en vol kan men nu die winterstem- ming aanvoelen, liefhebben de pure schoonheid van de schoon© slaapster, die het landschap nu is. Eindeloos strekken witte lanen en wegen zich uit in het. blanke verschiet. Tegen de blankheid van pas gevallen sneeuw is al het andere wit van donkerder tint. Gestalten van men- schen en boomen op het witte veld zijn donkerder dan ande.rs, meer gehuld nu in eigen sfeer. Een enkele fietser beweegt zich moeilijk voort over den stroeven sneeuwweg, eer. enkele voetganger durft het wagen zijn voetsporen af te drukken in het zachte witte dons. Maar overigens, de stilte, wijd alom de groote, plechtige stilte. Een wintersprookje, dat zijn eigen zui vere taal spreekt, dat niet- eens elftn win ter komen wil, zich onverwacht, nu ei dan maar vertoont. Een schoonheid voor zichzelf, maai ook voor elkeen, die schoonheid in zich draagt en zich ermee vereenigen wil. De natuur een machtig kunstwerk nu. dat menschen inspireeren moet. Vreemd en kort van duur wellicht, maar glanzend er. lichtend, als afstralend een hoogere we reld van reine gedachten en verheven ge voelens. De weerspiegeling van een rijk van vrede en harmonie. Als een aanraking met het eeuwige en onvergankelijke. Ver heven, nobel, majestueus* buiten beschrij ving schoon in zijn aandoenlijk krachtigei eenvoud en edele belijning. De witte we reld, in wier blankheid alles rondom ver klaard wordt. Een verheven verkondigei van de schoonheid en de eenheid van he\1 al, van de synthese van het leven zelf. Lang zal het sprookje wel niet kunnen duren. Spoedig wellicht zal het sneeuw kleed worden opgelost in ijler staat. Maar het heeft ons even verkwikt, ge boeid en in ons diepste innerlijk gegrepen „Toeschouwer" AANBESTEDING. Door den architect G. S. Koelewjjn te Baam werd dezer dagen in het openbaar aldaar aanbesteedt, de verbouwing van de Hervormde scholen aan de Spoorstraat in die gemeente. De heer de Jager van Soesterberg schreef hierop in voor f 48.612. NOODLANDING. Een vliegtuig van de Luchtvaartafdee- ling van Soesterberg was Dinsdagmiddag op zijn vlucht genoodzaakt om té Vriezen- veen een noodlanding te maken. Hierbij kwam de machine in een sloot terecht, waardoor zij ernstig beschadigd werd. De inzittenden, een sergeant-vlieger en een korporaal-vlieger, bleven ongedeerd. De machine zal vermoedelijk op de plaats van het ongeval gedemonteerd moe ten worden en naar het Vliegkamp terug gebracht. Nederlandsche Hervormde Gemeente Soest. Zondag 22 Febr. v.m. 10 uur. Kerk: Ds. Tuinstra van Soesterberg. n.m. 6 uur: Ds. C. J. v. d. Graaf van Njjkerk. Rembrandtzaal v.m. 10 uur: Ds. van Schaick. Christelijk Gereformeerde Gemeente Julianastraat 62 Soestdijk. Zondag 22 Febr. v.m. 10 uur en nam. 6 uur: Prof. P. J. M. de Bruin, Hoogleeraar te Apeldoorn. Woensdag 25 Februari nam. 7 uur: Ds. L. H. v. d. Meiden uit Den Haag. Vereen, van Vrijzinnig Godsdienstigen Soefi t Zondag 22 Febr. v.m. 10.30 uur: Mej. Tony de Ridder uit Oosterbeek. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Verslag van de zitting. Is een auto een voorwerp? Men herinnert zich het geval van vorige zitting, een auto *s nachts parkeeren in een doodloopend straatje. In het tot f 1.boe te veroordeelend vonnis noemde werkelijk de Kantonrechter een auto geen voorwerp, .maar toch werd veroordeeld, niet voor overtreding van art. 11 der Amersfoortsche verordening betreffende de straatpolitie, volgens welk artikel was geverbaliseerd maar voor art. 33,waar niet van voorwer pen,, maar van wagens sprake is. Die nummers 11 en 3 X 11 zijn malle nummers. Naar wij vernemen zal de ver oordeelde cassatie van dit vonnis aanteeke- nen bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Zit het in de straatnummering. De chauffeur M. te Soest, vermoedelijk brandstofhandelaar reed aldaar nabij den spoorovergang, de scheiding van Soestdijk- Soest. Het roode stoplicht ving aan te lich ten en de achterrijdende Nijkerker de W. meende niet anders of M. wou stilhouden en aanleggen bij het drinkétablisement al daar der weduwe V.; hij wijkt dus links uit om te passeeren. Misgezien. M. steekt op de spoorlijn naar links over om aldaar een particulieren weg te willen inslaan. Zoo kwam, wat niet te vermijden viel. M. zou. volgens zijn zeggen* wel degelijk den aanwijzer links hebben uitgestoken. Maar dat was maar een dingske, dat niet eens buiten den vrij grooten wagenspiegel uit stak. Zoo kwam een veroordeelend von- nis^van f 10.De Ambtenaar O.M. had er f 25 willen hebben. Ja, die richtingaanwijzers laten soms veel te wenschen over. Vaak vallen ze niet op of zijn te nietig. Dit klemt te meer bij auto's met breede vracht. Nogmaals ging een vol uur heen met den kindervriend te Soesterberg, zooals verd. zijn Jack had betiteld en waarvoor nu nog de kinderen aldaar den Verlengden Postweg mijden en bewoners bij thuiskomst verplicht zijn te vroeg van de fiets te stappen, zooals de zienswijze was van getuige B., wiens hoenderpark volgens zijn zeggen door Jack was geramponneerd. B. en M., de getuigen a charge van vori- gen keer,, waren nogmaals aanhetwoord plus de agent Meijer en de krantenbezorger van D. plus twee vrouwelijke en een mannelijke getuigen décharge, die nooit iets ten na- deele van Jack hadden ondervonden of ver nomen. Men begrijpt dat het hooren van al dezen veel tijd opat. En dan niet te verge ten het verweer van verd.* die geen kamp gaf in de verdediging van zijn kindervriend. Zelfs sloeg hij daarbij over tot bangmakerij. Wanneer hij werd veroordeeld, al was het niet eens tot de f 15.boete, door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie gesteld, dan ging. hij in hooger beroep; en niet minder dan zijn familielid mr. de Roon Swaan, oud vice-president van het Hoog Gerechtshof van Ned. Indië zou de verde diging. op zich nemen. Er was niet het minste bewijs! En een kip was blijkbaar den nek omge draaid, ergo een zwak van diefstal. Nu zou het wegloopen met de leghorn geschied zijn kwart na 8 uur in den morgen. En getuige B. was om 8.40 uur met zijn klacht bij verd. gekomen en toen lag Jack heel kalm voor het hek. En eerst 8.35 uur was Jack door verd. zelf uitgelaten. Nu liet de Ambtenaar wel verluiden* dat dit niet bewees, dat Jack niet eer naar bui ten was geweest. Mogelijk dacht Z.E.A. aan het feit, dat mevrouw van N. inwonend bloedverwant, eerder was opgestaan. Hij vond het klaar blijkelijk een werk tegen de natuur in, om een hond, die 's avonds 7 uur zich trouw had gemeld voor zijn mandje, den volgen den morgen nog binnen te houden* tot de baas zou zijn opgestaan om hem de deur te openen voor de noodwendige morgentrip. Dat uitstellen leek Z.E.A. zeker wat al te sterke dressuur. In allen gevalle,, thans nog in de wachtka mer van het Kantongerecht had de kranten bezorger van D. den hond beslist herkend, als het ruwharige dier van chocokleur, dat hij zoo vele morgens had zien kuieren op den Kampweg en Verlengde-Postweg tt Soesterberg. Woensdag a.s. vonniswijziging. En dan tevens behandeling van een tweede delict: Jack zonder muilband laten loopen ondanks politioneel gebod. De achteruit van een ouden Ford. Men herinnert zich mogelijk het geval van den Voorthuizer chauffeur eenige maanden geleden. De handrem deugde niet. Maar verd. be weerde toch de twee onafhankelijk van el kaar werkende remmen te hebben gehad, door de wet geëischt. Aan zijn oud soort Ford zat de z.g. ach teruit. Een flinke trap op dat pedaal en tij dens het loopen nog werd de achterwaart- sche gang geforceerd. Veroordeelend vonnis volgde aan het Kantongerecht te Amersfoort. En hierop is door de Rechtbank te Utrecht weer con trarie geoordeeld. De man werd daar vrij gesproken. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Arbeidswet: A'. J. S. Soest f 10 of 5 d.; B. T. Soest 2 maal f 3 of 1 d. Links uitwijken met motörrijtuig: P. Z. Soest f 5 of 2 d. R HgEaF1- )aije-4enBoroe;aG agen g goe Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Betreffende de nieuwe Aanlegbelaating schrijft de heer Doorman o.a.: Maar met „onbebouwd" treffen wij ook de terreinen, die voorloopig braak, dus renteloos liggen de, bestemd zijn voor huizenbouw, en dan is de vraag, of het billijk is daarvoor reeds straatbelasting te heffen". Voor een vertegenwoordiger van een libe rale partij behoorde dit eigenlijk geen vraag te zijn! Ik sluit wat litteratuur bij, over dit on derwerp dat juist nu de groote strijd is tusschen liberaal en labour eenerzijds, cn conservatieven anderzijds, in Engeland. Hoogachtend M. H. KOSTER. Door den heer Koster werd ons toege zonden de Radio-rede op 12 April 1929 door Ir. D. de Clerck gehouden over: „de fundamenteele fout in de grondregels onzer samenleving, in verband met dc exploitatie der Zuiderzee-gronden". Hierin wordt ook naar voren gebracht de grondbelasting ,.de Single-Tax" (de Eenige belasting)* omdat bij invoering van dezen grond-cyns alle be lastingen, die ons thans zoo drukken, kun nen verdwijnen. Dit boekje en nog vele andere brochures worden aanbevolen en verkrijgbaar gesteld tegen lage prijzen door de Ned. Bond tot hervorming van den grondeigendom bij den bibliothecaris J. Tuinman te Oost-Knollen dam. Wij bevelen deze boekwerkjes ten zeerste aan,, vooral ook voor onze raadsle den, die gaarne goed op de hoogte van de verschillende onderwerpen willen zijn. Red. CORRESPONDENTIE. J. S. v. D. Wij kwamen in het bezit van het uitknipsel Utrechtsch Dagblad van 18 dezer. U vergist U en maakt blijkbaar geen verschil tusschen het royement van Doorne en de pogingen, die deze en de andere belanghebbenden in het werk stel len om hun orgaan van een wissen dood teredden. Wat de eerste zaak betreft, moest blij kens de verslagen ook op de zeer slecht bezochte vergaderingen te Rotterdam en Utrecht het royement v. Doorn» zelfs niet worden aangeroerd. Wat de tweede zaak betreft, die een heel andere strekking heeft, wijzen wij U er op, dat 't zoogenaamde hoofdbestuur wordt gevormd door de belanghebbenden zelf. Dat ze zich eenparig achter zich zei ven scharen, spreekt vanzelf. Voor inge wijden een walgelijk gedoe. .Aan zand in de oogen-strooierij doen wjj niet mee. Van partijdigheid is geen sprake, zooals U na lezing van het boven staande wel zult willen toegeven. Belastingontduiken kost geld. In de ooren van den niet-belastingontdui- ker klinkt dat wellicht vreemd. Belastingontduiken geschiedt toch om fi- nancieele voordeel en hoe kan het dan geld kosten. De belastingontduiker weet wel beter. Inderdaad kost het in vele gevallen geld. De lezer oordeele zelf. A. had vóór 1926 een beste zaak. Hij achtte het niet noodig al zijn bezit en al zijn inkomen op te geven. Hoe minder belasting betalen, hoe be~ .ter, was het wachtwoord. Sinds 1926 gaan de zaken minder goed. A. heeft een aardig inkomen buiten zijn zaak om en waarvoor zal hij zich zoo in spannen. A. werd steeds aangeslagen naar f 6.000 inkomen. Gedurende eenige jaren bedraagt zijn to taal inkomen (dus het inkomen* dat bekend is, vermeerderd met het onbekende inko men) f 5.000 in het geheel. Hij wordt nog steeds aangeslagen naar f 6.000. Reclameeren durft hij niet. Dan moet hij zijn boekhouding overleg gen. Misschien stuurt de Inspecteur hem wel een rijksaccountant. Hij berust maar in den te hoogen aanslag en betaalt nu al een paar jaren ieder jaar f 100.belasting te veel. Een ander voorbeeld. B. heeft een Hypotheek op zijn onroeren de goederen groot f 10.000. Hij bezit f 20.000 aan effecten. Waarom lost hij zijn hypotheek niet af. Dat is toch de meest veilige geldbeleg ging. Ook de meest rendabele geldbelegging. Hij betaalt 5% hypotheekrente en ont vangt van zijn effecten gemiddeld 4 Met aflossing van de hypotheek ware du9 per jaar f 200,te besparen. Waarom lost B. dan niet af? Hij kan het niet!! Want als hij de hypotheek aflost, zou de fiscus wellicht vragen waar de f 10.000 van daan komen. Want de fiscus weet van het bestaan van de f 20.000 effecten niets af. Wilt U nog een ander voorbeeld. C. is een voortvarend zakenman. Iemand, die vooruit gaat. Meer vooruitgaat, dan de buitenwacht ver moedt en de fiscus weet. Zoo door de loop der jaren heeft C. een aardig spaarpotje, aardig spaarpotje „achteruit". Aankoop van een nieuw pand in een druk ker gedeelte van de stad^, een pand, ingericht naar de eischen des tijds, is steeds het ideaal van C. geweest. Een ideaal echter niet voor verwezenlij king vatbaar. De benoodigde contanten zijn wel aanwe zig. Mbar ook C. kan niet. Ook aan C. zou de fiscus vragen uit wel ke middelen hij de uitgaven had bestreden en waar 't geld vandaan kwaiji. Mocht gij lezer U wellicht aan het euvel van belastingontduiken schuldig maken, doe dan een vrijwillige aangifte. Wanneer U een vrijwillige aangifte Joet, betaalt U slechts na hetgeen U over de lant-

De Soester | 1931 | | pagina 5