Brandweer-reorganisatie goedgekeurd. Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag 4(v Officieel. De groote voorbereiding. Bekendmakingen. GEMEENTERAADSVERSLAG. 0p vlugger werken der gemeentelijke machine aangedrongen. SOESTER BANKVEREENIGING - Telef. 2317 - SOEST No. 24 Negentiende Jaargang Woensdag 25 Maart 1931 BUREAU VOOR ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK ADVERTENT1ËN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 UUR AAN HET BUREAU UITGAVE: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. G. v. d. BOVEN KAMP ADVERTENTIÈNVAN 1 TOT 5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. GROOTE KORTING ABONNEMENTSPRIJS f 1.— PER DRIE MAANDEN, FRANCO PER POST REDACTIE- EN ADM.-ADRESVAN WEEDESTR. 7 - TEL. 2062 - SOESTDIJK Drankwet. ^•meester en Wethouders van Soest b[vn"en ter openbare kennis, dat op 14 M 1931 bij hen is ingekomen een ver- zo, m W. van den Heuvel van beroep jan .Uw».uwer, wonende te Soest, om ver lof den verkoop van alcoholhoudenden dnnk anderen dan sterken drank in de ode localiteit: de beneden gelag van het perceel, kadastraal bekend in sectie B. No. 2 plaatselijk ge- n no. 4 en gelegen aan den Eemweg en twee weken na de dagteekening du bekendmaking kan ieder tegen hel verleunen van dit verlof schriftelijk be waren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 17 Maart 1931. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de N.V. „De Stichtsche Margarinefabriek" te Soesterberg, om in-op perceel, kadastraa, bekend in sectie E., no._ 1839, gelegei aan de Amersfoortschestraat, haar be gaande electrische inrichting tot .ver vaardiging van margarine te mogen uit breiden, door hen is ingewilligd. Soest, 17 Maart 1931. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. maken bekend, dat het verzoek van J. Willig, Steenhofstraat 25 te Soest, om in-op perceel, kadastraal bekend in sectie A, no. 2367, zijn ondergrondsche benzine bewaarplaats te mogen uitbreiden, door bijplaatsing van een ondergrondsche tank met een inhoud van 20.000 Liter door hen is ingewilligd. Soest, 17 Maart 1931. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat door hen op heden is afgekondigd de in de raadsvergadering van 2 Maart j.1. vastge stelde verordening op het venten met melk op Zondag. Soest, 19 Maart 1931. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Burgemeester en Wethouders van Soest doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 2 Maart 1931 is vastgesteld de volgende verorde ning: Verordening op het venten met melk op Zondag. Artikel 1. Onverminderd de bepalingen op het ven ten, in de Algemeene Politieverordening opgenomen, is de verkoop en de afleve ring van melk aan de huizen van de in gezetenen der gemeente op Zondag ver boden. Echter mag op dien dag aan zie kenhuizen. inrichtingen ten doel hebbende de verzorging van kinderen, en aan in richtingen voor ouden van dagen melk be zorgd worden vóór 9 uur voormiddags. Artikel 2. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd van het in artikel 1 bedoelde ver bod vrijstelling te geven: a. gedurende de maanden Mei, Juni, Ju li, Augustus en September aan in hun be sluit met name te noemen personen ten behoeve van met name te noemen vergun ning»- of verlofslocaliteiten en bij om standigheden van overmatige warmte oi anderszins ook ten behoeve van den ver koop aan andere ingezetenen, zulks vóói den tijd van 9 uur voormiddags. b. ten behoeve van zieken, zuigelingen en zwakken. Artikel 3. Overtreding van artikel 1 dezer ver ordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 10en Maart 1931, le afdeeling no. 58475 in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19en Maart '31. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest De ontwapeningscampagne, welke sedert eenige weken met groote kracht in verschil lende landen van Europa is ingezet, op het sein van den Britschen minister van Buiten- landsche Zaken, Arthur Henderson, bewij zen, dat de verantwoordelijke staatslieden inzien, da. het van het hoogste belang is, dat zij bij de komende ontwapeningsconfe rentie, in Februari volgend jaar, geschraagd worden door een zeer krachtige publieke opinie. Die is te meer klemmend, omdat se dert eenigen tijd onder den indruk van poli tieke en economische moeilijkheden, de vol ken van Europa althans een deel van hun diplomatieke leiders de neiging hebben vertoond eenigszins af te glijden naar de oude methoden van machtsevenwicht, be wapeningswedloop enz. Viscount Cecil, de bekende Engelsche voorvechter van volken bond en vrede, deed dan ook een hoogst verdienstelijk werk, toen hij in de Berliner Boersen Courier nog eens speciaal de aan dacht vestigde op de groote beteekenis van de publieke opinie. En teneinde de men- schen zich klaar te doen realiseeren, wat, tot hun eenvoudigsten vorm terugbracht, oor log of ontwapening beteekenen, stelde hij de volgende drie vragen, welke ieder mensch voor zich zelf dient te beantwoor den 1. Wilt gij, dat Uw kinderen, die nu op school gaan, vermoord of verminkt wor den, omdat bepaalde groepen van staten hun problemen zouden willen, oplossen door het gebruik van wapenen? 2. Bevredigt het U, dat de naties 8.400.000 per dag uitgeven aan bewape ningen, terwijl er werkloosheid en gebrek :ijn? 3. Zijt gij bereid krachtig te eischen, dat Uw regeering internationale geschillen ?al oplossen door vredelievende midde len? Het is wel duidelijk, dat ieder denkend mensch de eerste twee vragen met een krachtig „neen" en de derde met een ,;ja" zal beantwoorden. Doch op één of andere wijze dient het publiek in zoo groot mo gelijken getale krachtig van deze zienswij ze te getuigen, opdat de staatslieden duide lijk zullen weten door welke gevoelens zij gerugsteund worden. Ook diént men er zich wel goed rekenschap van te geven, dat het noodig zal zijn den vicieuzen cir kel te verbreken, welke gevormd wordt door de opvattingen, dat veiligheid vooraf moet gaan aan ontwapening, en dat deze veiligheid eerst verkregen moet worden door zoo sterk mogelijke bewapening. Juist deze z.g. veiligheid is een voorwerp van groote vrees in sommige landen. In Fran krijk bijvoorbeeld heeft men voortdurend op dit thema van nationale veiligheid voort geborduurd; hoewel Duitschland nagenoeg geheel ontwapend is, heeft men in Frankrijk, gedreven door een demonische vrees voor 'n nieuwen Duitschen aanv.il, ontzaggelijke bedragen voor grensversterking en instand houding van een kolossaal leger uitgege ven, terwijl men bovendien een ongerust oog naar den Zuid-Oostelijken buurman richtte. In het bijzonder dus in deze landen, waar men zich volgens het oude systeem door middel van bewapening veiligheid wil de verschaffen, dienen de volken doordron gen te worden van het feit, dat het werke lijke gevaar gelegen is in de instandhouding van buitengewoon kostbare en uitgebreide militaire verdedigings-organismenwant de ze instandhouding kan alleen haar recht vaardiging vinden in de verwachting, dat men zal worden aangevallen door den na buur. Met andere woorden, er wordt een sfeer van wantrouwen kunstmatig gevoed en in het leven gehouden, terwijl juist ver trouwen levensvoorwaarde voor vrede en ontwapening is. Voorts is het logisch, dat een aanval juist wordt uitgelokt door den voortdurenden strijd om de superioriteit tus- schen buurlanden. Nog te veel wordt er wantrouwen gekoes terd jegens de goede bedoelingen van som mige staatslieden en de landen, die zij ver tegenwoordigen. Het kan niet ontkend wor den, dat in het verleden de gedragingen van zekere politici van de oude school dit wan trouwen tot zekere hoogte hebben gerecht vaardigd. Vandaar juist de groote beteeke nis van de zeer sterk in macht toegenomen publieke opinie. Doch de volken moeten ein delijk ook eens gaan beseffen, dat voor de samenleving der volken geen andere wet ten gelden dan voor die der menschen. Wat zou men bijvoorbeeld zeggen, wanneer men van een bokswedstrijd hoorde, waarbij één der partijen een stuk ijzer in zijn bokshand- schoen verborg, of, nog erger, zijn tegen stander in den ring onverhoeds met een mes of revolver te lijf ging? Over zulk een ge val zou natuurlijk over de geheele wereld, bij ieder mensch, die het vernam, gloeiende verontwaardiging ontstaan. Men houdt een voudig niet meer rekening met dergelijke unfaire praktijken. Indien men aan een bok- HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ARTIKEL 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 (STAATSBLAD) NUMMER 380 ser in den ring de vraag zou stellen of hij soms een dolk of revolver had meegebracht, zou hij den vrager voor krankzinnig ver klaren. Maar met welke rechten mogen on derdanen van beschaafde naties dan twijfe len aan het fatsoen en de eerlijkheid van de onderdanen van andere evenzeer beschaaf de naties, wanneer die rlechtig verklaren en beloven b.v. hun leger of vloot tot 'n bepaald minimum te verminderen? En met welk recht mogen wij gelooven, dat, wanneer par tijen hun verdedigingsmiddelen afleggen, één dier partijen van de vrijwillige betrek kelijk? weerloosheid van de anderen mis bruik zou maken en zich stiekum zou gaan wapenen, zooals de bokser met mes of re volver in het veronderstelde geval? FLORIS C. Het onderhoud van het materieel opgedragen aan de vereenlgingen. De Stembureaux aangevuld, doch geheel buiten de voerdracht om. Maandag 23 Maart j.1. kwam de Gemeen teraad van Soest in openbare vergadering bijeen des middags om 2 uur ter behande ling van de reeds door ons gepubliceerde agenda. Alle leden waren aanwezig, de Heer van Doorne kwam iets na den aanvang der ver gadering binnen. Na de gebruikelijke opening stelde de Burgemeester aan de orde: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen waren: a. een mededeeling van de Provinciale Utrechtsche Electriciteitsmaatschappij, hou dende mededeeling, dat de stroomprijzen aanmerkelijk verlaagd zijn, te weten: gewoon tarief verlaagd van 28 cent tot 23 cent per K.W.U. laag tarief verlaagd van 15 cent tot 13 cent per K.W.U. vastrecht tarief verlaagd van 6 cent tot 5 cent per K.W.U. nachtstroom tarief verlaagd van 3 cent tot 2 cent per K.W.L'. kleinkracht tarief bij een afname van meer dan 1000 K.W.U. per jaar buiten sper tijd verlaagd t t 12 cent per K.W.U. voor de eerste 1000 K.W.U:, tot 11 cent per K.W.U. voor de tweede 1000 K.W.U., tot 10 cent per K.W.U. voor de derde 1000 K.W.U. en daarboven tot 9 cent per K.W.U. De tariefsverlaging gaat in bij de eerstvolgende meteropname b. Het verslag vjrn het Burgerlijk Arm bestuur. c. Een dankbetuiging van de Vereeni- ging: Vrijwillige 1 randweer van Soest" voor de verleende verhoogde subsidie tot f 100.—. Deze 3 stukken worden alle voor kennis geving aangenomen. d. Een adres van de afdeeling Soest der S.D.A.P. en van e afdeeling Soest der Al gemeene Nederlandschc Bouwvakarbeiders bond om de steunregeling ook nog verder in werking te laten niettegenstaande de werkverschaffing is stopgezet. Gesteld in handen van B. en W. voor praeadvies. De heer Doorman merkt op, dat de heer Staring op 8 Maart j.1. had moeten aanvan gen met den bouw van zijn 8 woningen on der 1 kap aan de Burgemeester Grothestr. Hij heeft dit nagelaten,, dus zijn ontheffing is nu vervallen. Het graven van 1 sleuf kan men toch moeilijk beschouwen als aanvan gen met den bouw en ook het sloopen van het oude gebouw is niet als zoodanig te be titelen, doch staat geheel afzonderlijk. Hij is niet met den bouw aangevangen binnen den gestelden termijn van 3 maanden en de Raad zal dus de geheele zaak opnieuw on der het oog moeten zien. Op voorstel van den Burgemeester wordt dit punt aan de agenda toegevoegd. De heer Gasille klaagt erover, dat hij al 3 maanden wacht op nader antwoord betref fende 3 vragen; spoedige beantwoording werd hem ia het vooruitzicht gesteld. Op de schriftelijke vragen van den heer Doorman wordt door B. en W. geantwoord, dat inderdaad betreffende het stukje Spoor straat tusschen station Soestdijk en Tol boom, alsmede over het stukje Korte Melm- weg vanaf Tolboom tot den Rijksstraatweg onderhandelingen zijn tgevoerd met den eigenaar van perceel van Weedestfaat 3 over grondafstand voor wegverbreeding Aanvankelijk heeft de eigenaar geweigerd en wenschte hij zich vrij te houden omdat hij het perceel wilde veilen. Door ongesteld heid van hem is ook vertraging gekomen in de afhandeling. Waar de veiling inmid dels niet schijnt door te gaan, zullen B. en W. de onderhandelingen heropenen. Ten aanzien van de heggen,, die beduidend veel over den weg groeien, zullen maatregelen worden getroffen, niet alleen voor deze we gen, maar in het algemeen ook voor wegen elders in de Gemeente. Dc heer Gasille wijst er op„ dat in hoog ste instantie de Gemeente Biaricum in het gelijk is gesteld ten aanzien van het heffen van een bedrag voor het Wegenfonds, als voorwaarde gesteld bij het geven van een bouwvergunning. Hij wijst erop, dat dit ar rest ook van groot belang is voor Soest, iets wat door den Burgemeester wordt be aamd. De heer Busch wil nogmaals in bespre king brengen het verzoek van den heer Ta- bernal om 21 woningen onder 1 dak te mo gen bouwen aan den Postweg te Soester berg. Wordt aan de agenda toegevoegd. Hierna vraagt de heer Busch het woord voor een persoonlijk feit. Het Algemeen Christelijk Weekblad „Het Soester Nieuwsblad" heeft namelijk aan zijn lezers in een artikel medegedeeld, dat spr. den Raad in de vorige Raadszitting zou hebben beleedigd. Nu stoort spr. zich in den regel niets aan wat het Christelijk blad schrijft, maar als dat blad zoo zeer in strijd komt met de waarheid, moet spr. daar toch wel tegen ageeren. Hij heeft den Raad hee- lemaal niet beleedigd. Daarenboven i-s hem nader gebleken,, ten aanzien van de levering van hout door But- selaar, in de vorige Raadszitting besproken, dat de 3 adressen, bij wie de heer van Door ne zijn licht heeft opgestoken,, juist de 3 leveranciers van hout aan Butselaar zijn. die geregeld leveren, terwijl de eerste zelfs de houtlevering, waarover het ging, heeft geleverd aan Butselaar, die deze zending op zijn beurt weer aan de Gemeente heeft doorgegeven. De 3 adressen van den heer van Doorne zijn dus sterk partijdig. De Burgemeester zegt dat het eerste punt een persoonlijk feit oplevert, doch dit gaat slechts over een krantenbericht en niet over den Raad zelf; het tweede punt is geen persoonlijk feit en daarover kan spr. geen nadere discussie toelaten^ daar dan op de geheele zaak zou moeten worden terugge komen. De heer van Doorne constateert, dat de gebruikte bewoordingen van den Heer Busch jegens hem nu niet bepaald een com pliment waren en zeker een minder vleien de qualificatie inhielden. Spr. heeft die be woordingen dan ook, geuit tegen zijn per soon opgevat, doch waar de heer Busch zijn woorden heeft teruggenomen, leek hem de zaak daarmede afgedaan. De heer Busch zegt, dat hij niets heeft te- De Burgemeester wil het Reglement van Orde handhaven en kan geen ander voor stel toelaten, dan een dat tijdig schriftelijk is ingediend. De heer Gasille kalmeert de gemoederen weer wat en merkt op, dat hij de opmerking van den Burgemeester, dat de heer Busch de Gemeentebelangen saboteert, feitelijk wel wat te kras vindt. De Burgemeester geeft dan toe, dat het woord saboteeren misschien wat te sterk is geweest en dat hij beter had gedaan te spre ken van: den Raad ophouden. Het incident verklaart hij hiermede gesloten. 2. Vaststelling van besluiten tot begroo- tingswijziging. De heer Busch heeft gezien, dat wordt voorgesteld aan den Directeur van het Gas bedrijf 2 extra periodieke verhoogingen toe te kennen. Spr. is ook van meening, dat deze ambtenaar op buitengewoon goede wijze zijn plicht doet,, en dat de waardeering daar voor wel in geld mag worden uitge drukt. Als men echter een partieele wijzi ging in de salarisregeling ook nog verder in het vooruitzicht gaat stellen, wil spr. dan ook die wijziging uitbreiden ten opzichte van de Gemeente-werklieden, wier loonen ook vrij laag zijn. De Burgemeester zegt, dat dit laatste kan worden onderzocht. Thans wordt voorge steld 2 extra periodieke verhoogingen te geven aan den heer Kerkhof, hoofd van het Gasbedrijf, en aan den heer Hospers, hoofd van de afdeeling binanciën ter Gemeente secretarie. Een verdere wijziging in de sa larisregeling zal dan nader worden overwo gen. De heer Doorman is er niet voor, steeds maar weer tusschentijdsche verhoogingen toe te staan, en dat dan te putten uit den post Onvoorzien. Dat geeft een onoverzich telijk beeld. Beide heeren waren nu in de gelegenheid te solliciteeren naar elders en waar men hen beiden graag wilde houden, is dit voorstel gekomen. Ook spr. heeft voor beiden bijzondere waardeering, zoowel voor hun persoon als voor hun werk. Toch is er nog wel verschil. De heer Kerkhof heeft thans f 2600.is hoofd van een bedrijf, heeft vele andere werkzaamheden en is al op zekeren leeftijd. De heer Hospers heeft echter f 3475.—- en is nog veel jonger, zoo dat spr. voor de laatste verhooging niet veel voelt. Wij moeten niet gaan wedijveren in salaris met grootere Gemeenten, die veel hooger loonen betalen. De tijden zijn nu eenmaal zoo,, dat men veel eer moet gaan denken over salarisverlaging, dan over sa- larisverhooging. Dit geld zoowel voor amb tenaren als voor werklieden, waarbij dan nog wel mag worden bedacht, dat juist de loonen van de arbeiders in de laatst^ jaren percentsgewijs veel meer omhoog zijn ge gaan,, dan de loonen van de ambtenaren. De prijzen van de levensbehoeften bewegen zich thans in dalende lijn, iets wat den heer Busch den uitroept ontlokt, dat de arbeiders toch gerust niet van f 22.— vet kunnen sop pen. De heer Grootewal vindt de verhoogingen wel gewettigd en meent, dat er goed werk wordt verricht. Men moet echter niet de po sitie zelf beter salarieeren„ door de bewuste betrekking in een hooger loonklasse te rangschikken, doch men moet persoonlijk verhoogingen toestaan. Als men toch de ca tegorie zelf verhoogt krijgt men misschien later ambtenaren in diezelfde betrekking, die veel minder actief zijn dan de tegen woordige, doch dan zal men ook dan het hoogere salaris moeten betalen. Mevrouw Landweer-de Visser zegt, dat leeftijd geen maatstaf mag zijn. Of een ambtenaar oud of jong is, doet niets ter zake en men moet alleen op bekwaamheid letten. De heer Hilhorst is voor de verhooging, doch wil onderscheid maken tusschen zaken en personen. De heer Gasille is 't v or 'n deel eens met den heer Doorman, doch wil de herziening van de salarisregeling in handen stellen van v.h. Sukkel Co. EFFECTEN - COUPONS - PROLONGATIËN - SAFE DEPOSIT Alle Bankzaken Zitdagen te Soesterberg lederen Maandag en Donderdag, Rademakerstraat 7 ruggenomen. Hij heeft alleen opgemerkt, dat als de heer van Doorne verstaan mocht hebben, dat hij hem betitelde als een advo caat van vuile zaakjes,, dat hij zulks niet had gezegd, doch slechts had opgemerkt, dat de heer van Doorne handelde op de zelf de wijze, als een advocaat van vuile zaak jes handelt. Dat hij den Raad zou hebben beleedigd, is gelogen en elk blad, dat dat toch neerschrijft, baseert zijn voorlichting niet op recht en waarheid. Wat de houtle vering aangaat en de 3 adressen van den heer van Doorne, daarvoor vraagt spr. een onpartijdige commissie te benoemen om die zaak maar eens nader te onderzoeken. De burgemeester kan dat niet toelaten en wil de agenda verder behoorlijk afwerken, terwijl de heer Busch er op blijft aandringen een commissie te benoemen. Verschillende leden schreeuwen door el kander heen en dc Burgemeester roept ten slotte kwaad uit, dat hij niet kan toelaten, dat de heer Busch de geheele agenda weer in de war stuurt en de Gemeentebelangen saboteert. Dit laatste werkt als een roode Jap op een stier bij den heer Busch, die met stemverheffing betoogt, dat hij nooit ge meentebelangen saboteert, doch dat dit sa boteeren veelal meer elders is te zoeken. de vroegere salaris-commissie, die indertijd de salarisregeling ook heeft voorbereid. Hij wil niet vooruit loopen op de beslissingen, die dc commissie zal advisceren. De Burgemeester meent, dat ljoe de ge wijzigde regeling zal zijn^ een kwestie van later zorg is, die nader onder het oog kan worden gezien. Waarschijnlijk behoeft al leen het maximum van de eerste groep amb tenaren te worden verhoogd. Spr. merkt op, dat door het toekennen van periodieke ver hoogingen het maximum van de groep niet wordt veranderd. De heer Endendijk beaamt dit en zegt dat het de bedoeling is ook de maxima te ver- hoogen. Als ambtenaar bij het Gasbedrijf was oorspronkelijk gedacht aan een geheel andere betrekking, dan thans dq heer Kerk hof bcklecdtp n.1. aan een werkman die mee zou werken, doch het heeft zich ontwikkeld in geheel anderen zin. (Protesten uit den Raad, geroep: „U had toch nooit van den heer Kerkhof verwacht» dat deze mee zou arbeiden". Na uitvoerige besprekingen, ko men dc voorstellen tenslotte in stemming. De 2 extra periodieke verhoogingen voor den heer Kerkhof worden aangenomen met algemeene stemmen. Dc 2 extra periodieke verhoogingen voor

De Soester | 1931 | | pagina 1