Binnenland. den heer Hoapers worden aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen waren de heeren Garille en Doorman. Het voorstel-Liasillc om de wijziging van salarissen efrst in de betrokken commissie te doen behandelen, wordt daarna z.h.s. aan genomen. Als deze commissie wordt aangewezen de vroegere salariscommis sie; die ook de oude salarisregeling heeft voorbereid, bestaande uit de heeren de Bruyn, Buscl\, van Klooster, Grootewal en 1 Jasille. De laatste drie verklaren zich daar toe bereid, de heeren de Bruyn en Busch wensehen echter niet meer in die commis sie zitting te nemen, de heer Busch niet, om dat deze indertijd zoo veel werk heeft ge maakt van zijn voorstellen in die commis sie, waaraan de Raad echter niet wilde en die dan ook ten slotte maar voor het groot ste deel op zij zijn geschoven. In de plaats van deze twee heeren moeten dus twee andere gekozen worden. Als eerste vervangeer wordt met 0 stemmen van de ld gekozen de heer Hithorst. De aanwijzing voor den tweede vervanger gaat niet zoo vlot en daar zijn ten slotte nog 2 stemmin gen en een herstemming voor noodig. Ten -lotte wordt benoemd de heer Doorman, die deze benoeming, zij het wat aarzelend aan neemt. •1 Voorstel van B. en \V. met ontwerp besluit houdende vaststelling van de rente percentages voor opgenomen en gestorte gelden in rekening-courant tusschen Ge meente-ontvanger en Gasbedrijf gedurende het jaar 15)30. Zonder discussie aangenomen. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de Ü.L. School aan de Beetzlaan. Benoemd wordt de heer J. H. Wassing, onderwijzer te 's Heerenberg met 11 stem men tegen 1 stem op den heer Winkelman uit Herwijnen en 1 stem op den heer Böke uit Amsterdam. Mevrouw Landweer-de Visser vraagt in het vervolg ook het advies te verzoeken van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Dat lijkt haar buiten gewoon gewenscht. Wethouder Endendijk betwijfelt of dat veel invloed zal hebben. Men heeft nu al een advies van B. en W., van den Inspecteur van het L.Ov van het betrokkken hoofd der school, alsmede rapporten van het hoofd en den Inspecteur, in wiens school en onder \vien> ressort de betrokkene vroeger arbeid de. Waar de heeren Busch en Gasille toch wel iets voor het voorstel voelen, de eerste vooral op grond van paedagogische waarde, heeft de wethouder er ten slotte geen over wegend bezwaar tegen en voortaan zal dus voor onderwijzersbenoemingen ook het ad vies van de Commissie van Toezicht op het L.O. worden ingewonnen. Crediet-aanvrage van B. enW. ten be hoeve van de verlenging'van een trottoir band aan den Koudhoornweg. Zonder discussie aangenomen. 6. Opnieuw behandeling van een adres van C. van Logtenstein inzake omlegging van den Spijkerweg. De heer Busch wil het voorstel van de agenda afvoeren en desnoods een jaar aan houden. Dat is beter, dan het voorstel van B. en W. De heer van Doorne zegt, dat is geble ken, dat alle partijen het niet eens kunnen worden en dan is het verder onmogelijk om een regeling te treffen. Mevrouw Landweer-de Visser onder steunt echter het voorstel-Busch. Dit voor stel wordt verworpen met 3 tegen 1U stem men. Voor de leden Mevr. Landweer-de Visser, en de heeren Busch en Grootewal Hierna wordt het voorstel van B. en W. dat constateert, dat door gebrek aan me dewerking van alle betrokkenen op het oogenbftk geen oplossing mogelijk is, en dat de "weg dus niet verlegd kan worden, aangenomen met 10 tegen 2 stemmen en 1 blanco. Tegen Mevr. Landweer-de Visser en de heer Grootewal. De heer Busch hield zich buiten stemming. 7. Voorstel vaji B. en W. om de verbin dingswegen, welke van Provincie-wege worden aangelegd vanaf den Wiekslooter- weg en vanaf den Eikenhorstweg naar den omgelegden Provincialen weg van Soest- dijk naar Bilthoven, in onderhoud bij de Gemeente te brengen. Zonder discussie aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. inzake bestem ming van een rijwielpadaan de Oostzijde der Soesterbergschestraat tot Wandelpad. Zonder discussie aangenomen, 5). Behandeling van de voorstellen der Raadscommissie inzake reorganisaatie brandweer. De heer Busch constateert, dat ten slotte algemeene bevrediging is ontstaan en elk der partijen zich met de voorgestelde oplos sing kan vereenigen. Bij deze reorganisatie ging het niet tegen den Brandraad of tegen zijn.leden, persoonlijk; het doet spr. genoe gen,, dat de Brandraad tenslotte dit ook zelf heeft ingezien. In de toekomst zal een ho mogene samenwerking tot stand moeten ko men tusschen B/. en W., den Brandraad. die verder adviseerend zal zijn, en de Vrijwil lige Brandweerverenigingen. Het spijt spr. dat de geheele materie nog niet in zijn vol len omgang is voorgesteld; de financieele zijde bad toch ook best meteen kunnen wor den geregeld. Een beetje meer waardeering voor het vele en zeer nuttige werk der brandweerverenigingen en van deszelfs le den, is in de toekomst wel geboden. In 1*1 dagen zijn er nu al weer 4 branden geweest en het lidmaatschap is dus gerust geen sine cure. Veelal verspeelt men uurloon en nachtrust. Spr. dringt aan op spoed met de financieele gevolgen; de vereenigingen moe ten ook weten waar zij aan toe zijn en moe ten een en ander kunnen bestuiyeren, tc meer waar zij feitelijk reeds vanaf 1 Januari j.1. alles op zich hebben genomen en dus ook moeten betalen. Spr. verwacht deze voorstellen uiterlijk binnen 1 maand Ook het preventief brandwezen ontwikkelt zich meer en meer. Bijzondere aandacht vraagt spr. nog voor verbetering van de alarmee ring. Van de 4 branden in de afgeloopen 14 dagen, heeft hij slechts eenmaal de sirene gehoord en 3 maal niet en zoo gaat het ook met vele andere leden. Indien men als re gel de sirene niet hoort» is dat niet alleen zeer vervelend, maar het doodt ook de ani mo. De burgemeester zegt, dat voor betere alarmeering reeds maatregelen zijn geno men. A s. Donderdagmorgen zal een nieuwe en zwaardere sirene beproefd worden. De financieele regeling tusschen Gemeente en vereenigingen kan echter eerst tot stand komen, als het nu voorgestelde wordt aan genomen. Bij aanneming kan die regeling binnen kort worden tegemoet gezien. De heer de Bruyn vraagt sirene's op de kerktoren cn op de toren van de waterlei ding, doch de burgemeester antwoordt, dat zulks naar bekomen offertes wel een j f 4600kost door de kabelaanleg voor cen trale bediening. Dat is veel te veel en daar om wil men eens zien op andere wijze in de leemte te voorzien. Na enkele opmerkingen van de heeren Doorman en Hilhorst omtrent de juiste re dactie en bedoeling van eenige artikelen, worden de reorganisatieplannen, bestaande uit de cpncept-verordening, uit de concept overeenkomst met de vereenigingen, uit de gewijzigde instructie voor den Brandraad en uit een wijziging der Politieverordening zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De burgemeester brengt hierna dank aan de betrokken commissie voor. het zeer vele werk, dat zij heeft verricht, zoowel bij het onderzoek inzake de brandweertoestanden, als bij de voorbereiding van de nu aangeno men voorstellen. 10. Voorstel van B en W. om hun Col lege machtiging te verleenen tot het aan gaan van overeenkomsten met de Gemeente Amersfoort^ Baarn, De Bilt, Zeist, Bunscho ten en Leusden omtrent hulpverleening bij brand. De Burgemeester merkt op, dat er 2 soor ten van overeenkomsten zijn, n.1. met A'foort, Baarn en de Bilt wederkeerigheids- overeenkomsten en met de andere Gemeen ten eenzijdige hulpverleeningsovereenkom- sten. Op een vraag van Mevr. Landweer-de Visser omtrent de 2 vervallen voorwaarden in de overeenkomst over de sectie-brand weer te Utrecht, wordt medegedeeld, dat de te stellen cautie ad f 600.is vervallen, ter wijl de bepaling, dat bij hulpverleening door Utrecht aan Soest het bevel steeds zou be rusten bij den commandant uit Utrecht, is Vervallen^ zoodat het bevel blijft bij den plaatselijke", commandant te Soest. De voorstelllen worden hierna aangeno men. 11. Benoeming van leden der stem- bureaux ter voorziening in ontstane vaca tures. De heer Busch is er voor, dat zooveel mogelijk personen van verschillende rich ting als leden der stembureaux l'ungeeren. Bij kwesties, die zich bij het stemmen altijd kunnen voordoen, is het veel beter, dat het stembureau niet is samengesteld uit personen van een en dezelfde rich ting. De voordracht houdt daar geen reke ning mee en daarom wil spr. daarvan op meer dan een punt afwijken. Op voorstel van den Burgemeester wordt dit punt aangehouden om in »le pauze overleg te kunnen plegen en dan daarna weer te worden behandeld. Vaststelling van: a. een besluit tot verkoop van grond aan L. de Ruygt. b. een besluit tot verhuur van grond aan J. W. Adams. c. een besluit tot in schenking aanvaar den van grond van Th. Elbertse. Deze 3 voorstellen worden zonder dis cussie aangenomen. 13. Behandeling eener aanvrage om koop van grond door A. van de Brink. Zonder discussie aangenomen. 14. Vaststelling van een suppletoir-ko hier Hondenbelasting. Vastgesteld. Wethouder Endendijk wil nog een be slissing nemen over verhuur van grond aan den heer Hilhorst betreffende grond aan den Hellingweg, waarvan wordt ver zocht ze terug te huren tegen f 15. Als dit pas over een maand gebeurt, za. het te laat zijn. De heer Busch is het daarmede eens, maar wil toch voor het vervolg vast en zeker openbare inschrijving. De heer Gasille merkt op, dat een op roeping in de krant heeft gestaan per ad vertentie. Daarop is Hilhorst gekomen en heeft een bod gedaan. Alleen is er haas omdat de tijd verloopt. De Burgemeester meeijt, dat als tegen dit voorstel bezwaren rijzen, ook al om dat alle stukken en teekeningen niet ter vergadering aanwezig zijn, het dan het beste is, deze kwesite ook even in de pauze te onderzoeken, waartoe wordt be sloten. Wethouders Hoenders beantwoordt thans de vragen van den heer Doorman, die dezt in het begin der vergadering stelde be treffende 'den bouw van de 8 woningen onder 1 kap door den heer Staring op het terrein, waar vroeger het huis van den ouden Burgemeester stond aan dc Burg. Grothestraat. In principe was bouw vergunning verleend, alleen moest de mid denpartij van de gevel wat worden ver anderd, welke verandering later is aan gebracht. Tot en met de fundeering mag iedereen vast gaan bouwen zonder ver gunning en dat is niet strafbaar. De on derhandelingen zijn op normale wijze ge voerd en de wijzigingen tot stand geko men. Het Raadsbesluit moet op loyale wij ze worden uitgevoerd, ook al zou wettelijk de bouwer wellicht wat over tijd zijn met het aanvangen van zijn bouw. De heer Doorman geeft dan toe, dat de heer Staring reeds zonder vergunning mocht gaan bouwen, doch merkt op, dal de bedoeling was door den arbeid werk te verschaffen, vooral in den wintertijd ter ontlasting van de 'werkverschaffing en dat is nu heelemaal mislukt. Spr. wil alleen maar opmerken, dat de gestelde termijn van 3 maanden in hel Raadsbesluit genoemd, is verstreken en er zal dus nu opnieuw over moeten wor den beslist. De heer Busch is het hiermede niet eens. Het werkverschaffings-argument was geen hoofdvoorwaarde, doch slechts bij zaak' .terwgl vaststaat, dat binnen 3 maan den is begonnen. De heer van Klooster vindt 1 of 2 we ken te laat beginnen niet zoo heel erg en begrijpt niet, dat de heer Doorman de zaak thans overnieuw wil behandelen, waar tegenover de heer Gasille opmerkt, dat het toch zeer vreemd aandoet, dat een Gemeente als eisch stelt: beginnen binnen 3 maanden, anders is de ontheffing ver vallen en dan met het afgeven van de schriftelijke bouwvergunning zoolang trai neert, dat die 3 maanden inmiddels Zfln verloopen. Dat kan nooit goed zijn. Ook de heer van Doorne vindt, dat voor waarden van een Raadsbesluit nu eenmaal stipt ttioeton worden uitgevoerd. De bou wer zou wel eens den betrokken wethou der voor schadevergoeding kunnen aan spreken, omdat deze niet heeft gezorgd, dat de bouwvergunning er binnen 3 maan den was. De heer Doorman pe.lt echter de stem ming in den Raad en daar hij ziet, dat zijn voorstel toch geen meerderheid heeft, trekt hij het in. Hierna wordt gepauzeerd en in de pau ze worden blijkbaar in de commissiekamer de namen van de nieuwe leden, die de ontstane vacatures in de i stemburea.ux moeten aanvullen, aan een uitvoerige be spreking onderworpen. Tegen 5 uur wordt de openbare verga dering weer heropend en deelt de heer Gasille mede, dat wordt voorgesteld: In district I de heer A. O. Dammers te doen vervangen door den heer J. H. Pie per, in distr. 11 de hr. A. D. v. Krieken door den hr. J. E. Bloemen, in distr. IV bedankt de hr. v. Doorne als voorzitter en in diens plaats wordt voorgesteld als voorzitster Mevr. S. G. Landweer-de Visser, terwijl in plaats van den heer R. L. van iden Berg wordt voorgesteld de heer H. de Boer. De wijziging voor district VI vervalt en daar blijft dus de heer A. O. Dammers plaats vervangend voorzitter. De vacatures in de districten VII en VIII blijven conform oor spronkelijk voorstel, namelijk de heeren M. Schepper, J. J. D. van den Berg en A. L. Bauling. Hierna wordt gestemd en bij deze stem ming blijkt een groote verwardheid. De Burgemeester noch de stemopnemingsconi- missie, waarvan de heer van Klooster voorzitter is, kunnen er behoorlijk uitko men en de eene foutieve uitslag van de stemming wordt na de andere bekend ge maakt. Zulks natuurlijk onder groote hi lariteit van de andere Raadsleden, die het niet aan kwinkslageb laten ontbreken, waardoor natuurlijk een juiste vaststelling van den uitslag niet bepaald wordt verge makkelijkt. Ten slotte blijkt, dat het voorstel van den heer Gasille is aangenomen en alk leden die door hem zijn voorgesteld zijn benoemd, de meesten met 12 stemmen. De heer Busch wil in elk geval nog spreken over het voorstel tot bouw van 21 woningen onder 1 dak te Soesterberg. doch de Burgemeester wil dat niet toelaten en wil bepaald hebben, ,dat tijdig een schriftelijk voorstel wordt ingediend. De heer Busch laat zich niet uit het veld slaan en zet zich ijverig aan het schrijven. Inmiddels stelt de Burgemeester aan de orde de RONDVRAAG. De heer Pronk bepleit aanlegging van de waterleiding in de Birktstr., juist nu de bestrating is of zal worden opgebroken hetwelk wordt toegezegd. Dc heer de Bruin vraagtj, wanneer nu eindelijk eens restitutie plaats vindt var. het teveel betaalde der waterleidingsgell- den; aan hem wordt toegezegd, dat dit voorstel tot terugbetaling in de eerstvol gende Raadsvergadering aan de orde komt Voorts vraagt dezelfde spr. een lamp in de steeg nabij Laseur, waar ook een ver gaderlocaaltje is. Voorts ook nog ver harding en verlichting van den Driehoeks- weg, waarvan de verlichting door Wet houder Koenders wordt toegezegd. Ten slotte maakt spr. er ernstig bezwaar te gen, dat hij met een en dezelfde post- zending 2 verschillende soorten stukker van het Gemeentehuis heeft ontvangen. Dat geeft maar dubbel schrijfwerk van envelloppe, dubbele moeite ook voor de post. Men moet 't werk op 't Raadhuis beter Men moet het werk op het Raadhuis beter organiseeren, want juist uit zulke voor beelden blijkt overtuigend, dat er nog heel wat te verbeteren valt. De Burgemeester deelt mede, dat een wijziging van het tarief van de waterlei ding nog steeds in onderzoek is. Men wacht nog steeds op antwoord van de wa terleiding, zulks ook als antwoord bedoeld op vragen te dezer zake door den heer Grootewal. De heer Gasille deelt mede, dat de on derhandelingen met de Waterleiding over restitutie van de te veel betaalde gelden gunstig verloopen en waarschijnlijk tot resultaat zullen hebben, dat 'ongeveer f5000.wordt terugbetaald. De Gemeente-secretaris neemt het op voor zijn ambtenaren, die geen schuld had den aan de eene zending in 2 enveloppen De bedoeling was juist het eene stuk vlug ger te verzenden als het andere, doch de schuld ligt bij de Posterijen, die op meer dere adressen het eerste stuk eerst tege lijk heeft besteld met het tweede stuk en wel den volgenden dag. De heer Gasille dringt aan op spoed bij de oprichting van het Maatschappelijk Hulpbetoon, dat al 3 maanden geleden is toegezegd. Wethouder Endendijk zegt. dat alle stukken nu klaar zijn, doch dat er een concept is geweest en een gewijzigd con cept en dat men ten slotte een wijziging van het bestaande reglement nog het bes te vond. Alles is echter nu klaar. De heer Gasille bepleit verder verbe- ring van den Hellingweg. iets wat reeds 1 jaar en 3 niaaffden geleden aan Mevr. Landweer-de Visser is toegezegd. Inmid dels is er onlangs weer een dame bjj avond van de hoogte afgevallen en die heeft zich bezeerd. Het is daar erg ge vaarlijk en er is geen verlichting. Daaren boven woont aan den Hellingweg iemand, die een auto bezit, en zoo'n belastingbe taler mag men toch ook wel een beetje goeden weg aanbieden. Herhaaldelijk is op dezen wantoestand gewezen en B. en W. hebben voorziening toegezegd. In Amsterdam is zoo iets ook al eens gebeurd niet de afsluithekjes op de tram wagens en toen ten slotte daarmede toch nog eens' cn ongeluk gebeurde, is dc Ge meente Amsterdam aangesproken voor een schadevergoeding toLf30.0U0. welke is' toegewezen. Men mag dus wel heel voor zichtig zijn met dien gevaarlijken toestand aan den Hellingweg, daar dat anders de Gemeente nog wel eens geld zou kunnen kusten. De Burgemeester deelt mede, dat de betreffende voorstellen klaar zijn urn be handeld te worden in de eerstvolgende Raads vergadering. Ten slotte merkt de Heer Gasille op. dat hij al maanden wacht op het schrif telijk antwoord van nog 3 zijner vragen. Hij zal nog uiterlijk tot de volgende ver gadering wachten, maar dan is hij voor nemens andere maatregelen te treffen. De Burgemeester zegt, dat de antwoor den klaar liggen. De heer Busch constateert, dat de Ge meentelijke machine dus buitengewoon langzaam werkt, alles moet veel vlugger gaan. Men inoet toch maar eens goed be seffen, dat een Gemeentebestuur er is voor de burgerij en niet omgekeerd. Spr. dringt aan op verlichting van den Dorresteinweg. Er moeten daar geen men- schen worden overgeslagen om hun te vragen of zij ook electrische verlichting in hun woonhuis willen bebben. Aan per ceel Koninginnelaan 115 is nog steeds niet het afgesproken hekwerk aangebracht en ook dat dateert al van een jaar terug. Voorts dringt spr. er met klem op aan. dat de Raad thans een principe-voorstei neemt in verband met den bouw van dt woningen onder 1 dak te Soesterberg. Men moet de bouw bevorderen als zij niei is in strijd met het algemeen aspect. Die weg is nu een zandgat en de toestand zal vast verbeteren. Als de bouw wordt afge wezen, gaat de bouwer elders bouwen, b.v. naar Zeist. Zonder eenige verbinte nis kan nu toch wel worden uitgemaakt of de Raad in principe is voor bouw van vele woningen onder 1 dak aan den Post weg, bf daar pal tegen. Op voorstel van den Burgemeester w jrdt eerst gestemd over het toevoegen van dit punt aan de agenda. Het punt wordt toegevoegd met 11 te gen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren de Bruijn en van Doorne. Hierop antwoordde wethouder Koenders, dat dit geen principe besluit was, daal de plaats is aangegeven en er een schets bij was. De stukken zijn om advies ge zonden naar den adviseur voor het uitbrei dingsplan, den landschapsarchitect van Nes, alsmede naar de Provinciale Wel standscommissie, die als schoonheidscom missie fungeert, en gevestigd is te Amers foort. Deze adviezen zijn nog niet binnen en daarom kan thans nog geen beslissing worden genomen, iets wat de Burgemees ter met klem onderschrijft. De heer Busch meent, dat de Raad schandelijk misleid wordt. Indertijd is dt schoonheidscommissie uitdrukkelijk opge heven en nu gaat men door een achter deurtje weer een andere schoonheids commissie, en nog wel een uit Amersfoort, weer binnen loodsen. De heer Grootewal kan onmogelijk tham een principe-beslissing nemen en is in elk geval tegen den bouw te Soesterberg. D<. bewoners aldaar moeten ook gelegenheic hebben zich hierover te uiten, want men kan op deze manier wel een geheel dorp verknoeien. Spr. is er sterk tegen daar ter plaatse een arbeiderswijk te niaken dat is niet in hek belang van Soesterberg. Aan arbeiderswoningen is trouwens ook geen behoefte. Van de woningen van Ont Belang staan er zeer vele leeg. Ook dt arbeiders in Soesterberg, willen niet zo dicht op elkander wonen en gaan lievei naar Zeist toe, als ze daar wat ruimer uil elkaar wonen. De heer Busch merkt op, dat in Soes terberg toch ook niet allemaal kapitalis ten wonen, want die moeten niets hebben van steeds rondom de motoren en vlieg machines en hebben liever stilte. Men moet niet overdrijven en de Postweg za> gerust niet ontsierd worden door een blok woningen als wordt voorgesteld. Het zijn allen heel nette woningen van f30.a f50.per maand en ze moe ten netjes en zindelijk worden bewoond terwijl de bewoners voor een nette tuin aanleg moeten zorgen. Er bestaat vooruit zicht dat nog een 20-tal van dergelijke huizen zullen kunnen worden geboiuwd. Van de Aesthetica kan men niet leven. De heer Grootewal wil in geen geva Soesterberg degradeeren tot een arbei derswijk. Die andere bewoners, die de heer Busch met zijn voorstel naar Soes terberg wil trekken, heeft Soesterberg zelf echter liever niet. Men moet geen menschen ter wille van de goedkoopte naar Soesterberg lokken. Van Ons Be lang staan 20 tot 22 woningen leeg en alk bewoners daarvan zijn naar Zeist ge- getrokken, waar zij liever wonen in een straat, dan in Soesterberg in een alleen staand huisje. Men moet toch ook reke ning houden met de mentaliteit, en in elk geval moet men de bewoners van Soes terberg in zoo'n belangrijke kwestie als deze kennen. De Burgemeester deelt mede, dat Bouw en Woningtoezicht de betrokken planner heeft afgekeurd en desnoods zou willen toestaan een plan om de aangevraagde woningen in 4 blokken te doen bouwen. In geen geval kan spr. er zich mede ver eenigen, om de gevraagde ontheffing te verleenen, zoolang niet alle adviezen bin nen zqn. De heer Doorman meent, dat de prin cipes in de bouwverordening zijn vastge legd. Men kan nu wel een enkele keer eens afwijken en een ontheffing verleenen. doch dat moet geen gewoonte worden en men kan zeker niet voor zooveel wonin gen tegelijk van het principe der verorde- der afwijken. De heer Busch merkt op dat Ons Be lang veel verder weg is van de komfvan Soesterberg, ongeveer halfweg Amers foort. Op de 'oude bouwverordening mag rien zich niet meer beroepen, daar al- hn het erover eens zijn, dat deze veror dening noodzakelijk met spoed moet wor den gewijzigd, daar die verordening een onding is en niet aangepast aan de hui dige toestanden. De arbeiders zijn daaren boven niet de minste onder de inwoners, en zeker niet de arbeiders van het Vlieg kamp, die allen een behoorlijk en yast loon hebben. In Soesterberg wonen toch gerust niet alleen personen van de elite inwoningen van f 26.000 en meer De Burgemeester wijst echter v>p de nieuwe bebouwingen aan den grooten Rijksweg, waar wel degelijk aardige, gr ui tere en duurdere villa's zijn gebouwd. Hij moet het voorstel van den heer Busch ten sterkste ontraden. Ten slotte wordt dit voorstel verwor pen met 5 tegen 8 stemmen. Voor stemden de heeren van Klooster, Hilhorst, Pronk, Gasille en Busch. Hierna ging de Raad over in geheime vergadering ter behandeling van eenige belastingreclames. KANAAL HILVERSUM-DE VECHT. Een wetsontwerp is ingedien tot onteige ning voor den aanleg van een kanaal van Hilversum naar de Vecht met havenwerken en andere bijkomende werken, in de ge meenten Hilversum, 's-Graveland, Korten hoef, Nederhorst den Berg en Vreeland. Het kanaal is gedacht op een breedte van 30 k 40 M. op den waterspiegel. In aan sluiting aan te maken havenwerken in Hil versum, waarmede het kanaal één geheel zal vormen, zal de vaarweg worden verkre gen door verbreeding en verdieping van de Gooische Vaart. Na de kruising van de 's-Gravelandsche Vaart zal het kanaal ver der loopen door den polder Kortenhoef, doorsnijdt den Kortenhoclschen dijk ten N O. van de ontmoeting van dien dijk met de Kortenhoefsche Zuwe, daarna evenwijdig aan en op eenigen afstand ten N.O. van de Kortenhoefsche Zuwe langs de Redoute en de Kortenh. Zuwe en verder in hoofdzaak liet beloop van de Kortenhoefsche Wete ring in de richting van de Vecht. De noodi- ge schutssluizen zullen worden gemaakt, terwijl tevens ter voorziening van de belan gen van het verkeer te land vaste of be weegbare bruggen zullen worden gemaakt. De werken strekken tot het verkrijgen van een beteren scheepvaartweg in het 5ooi; Hilversum zal daardoor voor grootere vaartuigen bereikbaar worden. Ged. Staten van Noord-Holland hebben nog medegedeeld, dat het niet in de bedoe ling ligt langs de Gooische Vaart een hoo- gen dijk te maken, zoodat ook aan behoud van de schoonheid van het landschap aan dacht wordt geschonken. OPDRIJVING DER STEENKOLEN- PRIJZEN. De heer Wijnkoop stelt vragen. De heer Wijnkoop heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gericht: Is het den minister bekend, dat de Ne- derlandsch Staatsmijnen de kolenprijzen in Nederland kunstmatig hoog houden door bepaalde brandst ffen, die ze in het bui tenland voor zeer lage prijzen verkoopen, hier te lande tegen belangrijk hoogcre prij zen af te zetten, derhalve doende wat men wel gewoon is met den naam van dumping te bestempelen. Is het den minister bekend, dat de Ne- derlandsche Staatsmijnen eveneens bepaal de brandstoffen, en wél die het meest door de arbeiders en de armere deelen der be volking worden gebruikt, in ongeveer ne- gen-tiende deel van het land, n.1. overal, be halve te Amsterdam, aanzienlijk duurder doen verkoopen dan in de höofdstad des lands, waar overigens bedoelde brandstof fen, in vergelijking met de buitenlandsche prijzen, maar ook op zich zelj toch al reeds veel te duur zijn? Is de minister niet van oordeel, dat er en zeker in deze tijden van ongekende el lende drastische maatregelen dienen ic worden genomen om aan deze prijsopdrij- vingspolitiek der Staatsmijnen in Neder land onmiddellijk een eind te maken- STENO-SPEED. Zaterdag 7 Maart j.1. hield de Vereeniging van Leeraren in Steno- en Dactylografie Speed" te Utrecht haar Jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de Voorzitter, de Heer W. G. Beckers, uit Zaandam, den grooten vooruitgang van het stenografiestelsel „Speed." Uit het jaarverslag bleek, dat in het af geloopen jaar een groot aantal candidaten was geëxamineerd. Besloten werd het Centraal-Bureau voor Steno-Speed in Utrecht te vestigen, Da Cos- takade 44 bis. Als directeuren van dit bureau zullen op treden Mej. J. A. Brouwer en de heer W. G. Beckers. Voorts werden de exameneischen voor de verschillende examens besproken. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan allen die hard voor de Vereeniging hadden gewerkt en spoorde alle aanwezige leeraren aan, mede te wer ken aan de uitbreiding van het stenografie- stelsel „Speed" en van de Vereeniging. Den Voorzitter werd voor het zeer vele werk, door hem voor de Vereeniging in het afgeloopen jaar verricht, dank gebracht. NOS JUNGUNT ROSAE IN JULI as. TE ZEIST. Nu de Nederl. Rozen-vereeniging aan haar voornemen om ccne groote Jubi leum-Tentoonstelling te Utrecht te houden ter viering van haar 40-Jarig bestaan (10 Nov. '31) eerst in Juli 1032 uitvoering kan geven, in verband met den bouw van een derde Jaarbeurs-gebouw, waarmede di rect na de Voorjaars-bcurs van Maart 1031 wordt begonnen, heeft „Nos Jungunt Ro- sae besloten tot het houden van ccne Rozententoonstelling van Donderdag 16- tot Zaterdag 18 Juli a.s. in Gebouw ,,Figif' te Zeist. Naar wij vernemen ligt het in dc bedoe ling van het Bestuur van „N.J.R" om aan dc tentoonstelling tc Zeist wat decoratief kunstzinnige opstelling betreft bijzonde re zorg te besteden, opdat deze een afspic

De Soester | 1931 | | pagina 2