Ut Voor de a.s. Schoonmaak 1 Boekhandel N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Van Weedestraat 7, Telefoon 2062, Soestdijk Wij zijn ruim gesorteerd in Kastrandjes, Kastpapier in diverse kleuren, Crêpe-papier voor bloempotversiering, Transparantpapier, Selephanepapier, Witte en gekl. Servetten, Punaises, rood, wit, blauw en koper, enz. Veeteelt Pelsdieren op de boerderij. FEUILLETON De strijd van een vrouw. Voor de Vrouw Wij lezen in het Alg. Ned. Landbouw blad: Het planten-etende pelsdier biedt hier vele voordeelen Hij een beschouwing van de pelsdieren, welke tegenwoordig in farms worden ge fokt, kan men een onderscheiding maken in twee groepen en wel die der roofdieren en die der knaagdieren. De roofdieren, waartoe gerekend worden vossen, nertsen, waschberen, bunzings en dergelgke, zijn vleeseheters; hun voedsel dient dus voor een grooter of kleiner deel uit vleesch te bestaan. De knaagdieren daarentegen zijn planteneters. Tot deze groep behooren die ren als de bever, bisamrat, nutria en ook het gewone konijn. Zij voeden zich uitslui tend met plantaardig voedsel groen voer en graanproducten en zyn om die reden in het bijzonder voor den land- en tuinbouwer van belang. In navolging van hetgeen in Amerika geschiedt, worden hier te lande nog meestal vleeschetende pelsdieren 'gefokt hoofdzakelijk zilvervossen, waschberen, en nertsen doch men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat in Amerika de verhoudingen geheel anders zrjn dan hier Paardenvleesch b.v., dat het voornaamste voedsel der carnivore pelsdieren vormt, is daar veel goedkooper, omdat het niet voor menschelijk voedsel gebruikt wordt Hier echter is vleesch in eiken vorm een vrg kostbaar voedsel. Daartegenover kan men hier te lande steeds beschikken ovei een overvloed van plantaardig voedsel, zooals knollen, bieten, koolplanten, wor telen, gras, etc., benevens over verschil lende graansoorten. Hieruit volgt, dat een pelsdier dat met groenvoer en graanproducten als voeding genoegen neemt, en daaruit een pels van behoorlijke waarde weet te produceeren, voor ons land in het algemeen en speciaal voor degenen die dergelijke artikelen ver bouwen, van bijzondere waarde is. In de meeste gevallen toch zullen dergelijke pelsdieren gratis kunnen worden gevoed met hetgeen van den grooten hoop af valt of door gebruik te maken van hetgeen als minderwaardige kwaliteit onverkoop baar is, maar toch nog zeer wel voor dier lijk voedsel geschikt is. Ten opzichte van de vleeschetende pelsdieren zijn de prijs verhoudingen wat de voeding betreft hier in elk geval beduidend gunstiger. Nu zijn er vele planten etende pelsdier soorten, doch niet alle zijn geschikt om op loonende basis voor hun pels te worden gefokt. Het kostbare pelsdier uit de groep der knaagdieren is wel de Chinchilla de z.g.n. echte Chinchilla of wolmuis die hoog op de hellingen van het Andes- gebergte voorkomt, doch zoo zeldzaam is. dat hiervan niet meer dan een 500-tal vel len per jaar op de markt komt. Reeds uit hoofde van den prijs, die voor een fokpaar omstreeks 10.000 bedraagt, kan dit dier als rendabel pelsdier gevoeglijk buiten be- sch uwing worden gelaten. Ook het ko nijn, dat tot de goedkoopste pelsdieren dezer groep behoort, kan hier buiten be schouwing blijven, doch tusschen deze bei de uitersten vinden we nog een aantal waardevolle pelsdragers, die als pelspro ducenten onze belangstelling verdienen. Hiervan mag naast de ook hier wel bekende bever, die echter nog slechts wei nig wordt gefokt, en de muskusrat, waar van de fok sedert kort in ons land is ver boden, wel in de eerste plaats een Zuid- Amerikaansch pelsdier de nutria worden genoemd. Dit dier vertoont op verschillende punten overeenkkomst met de bever, doch is overigens niet met dezen laatste verwand. De nutria leeft uitsluitend in vochtige en waterrijke streken, bij voor keur aan de oevers van rivieren,, be ken, poelen of moerassen. Hij is betrek kelijk ongevoelig voor den invloed van het klimaat, daar hij zoowel in warme als koude streken wordt gevonden en reeds sedert verscheidene jaren ook in Europa, voornamelijk in Frankrijk en Duitschland met succes wordt gefokt. (Naar het Engelsch) 24) „Heeft het iets te maken met lord Ry lestone?" Deze vraag was Margarita ontsnapt, eer zij er eigenlijk zelve op bedacht was. „Dit is voor het eerst, dat ik je den naam van lord Rylestone eens hoor noe men", antwoordde Adelaide, met pijnlij ken glimlach. „Het heeft zeker wat te maken met lord Rylestone.... Mr. Beale is zijn zaakwaarnemer; hij was de vertrouw de raadgever van den overleden lord, hij kent de heele geschiedenis van de familie Rylestone en van de heerlijkheid Walton, tot in de kleinste bijzonderheden. Maar wil je wel gelooven, Margarita, hoe blij ik ben, dat je je door deze vraag dan toch eens gewoon-menschelijk nieuwsgierig be toont?" „Ik begrqp nog niet, hoe ik er toe kwam", trachtte Margarita zich te ver ontschuldigen. Gedurende al die maanden, dat ze nu samen waren geweest, had lord Rylestone nooit bepaald het onderwerp van gesprek uitgemaakt, maar nu ging Adelaide voort: „Ik denk, dat lord Rylestone ook wel in je smaak zou vallen. Maar nu zal {je hem gauw te zien krijgen. Met Novem ber keert hij uit Canada terug en dan komt hij zeker hier. Ik hoop zelfs, dat hij dan bezit neemt van Walton Court, want dat is toch zijn huis! „Ik weet het niet. Ik denk dat ik in De nutria heeft een lengte van omstreeks één meter, met inbegrip van den 40 c.M. langen staart Zijn kop is breed en ter weerszijden van de snuit steekt een paar opvallend groote, oranje gekleurde knaag tanden naar buiten, die met de lange snorharen het dier een komisch, eerbied waardig uiterlijk geven. Van de korte poo- ten zijn de voorste voorzien van een soort hand, terwijl de achterste ingericht zijn op de voortbeweging in het water en tusschen de teenen zwemvliezen hebben. Het dikke lichaam is bekleed met een zacht, choco ladebruin pelsje, dat om zijn dichte be haring, groote solidariteit en fraai uiter lijk algemeen wordt gewaardeerd en waar van de prijs naar gelang van de kwaliteit thans varieert van 15 tot 40. Een tien of twintig jaar geleden wer den deze pelzen bij honderdduizenden uit Zuid-Afrika verscheept, doch, zooals het ongelukkigerwijze ook met andere waarde volle pelsdieren is geschied, ontaardde de jacht op de nutria met het stijgen van den pelsprijs weldra in een roofjacht, die geen rekening hield met de toekomstigen wild stand, zoodat de wildreserves uitgeput raakten en ten slotte van regeeringswege maatregelen moesten worden genomen om algeheele uitroeiing van dit waardevol le pelsdier te voorkomen. Thans wordt getracht om door den aanfok van nutria's in farms de pelsproductie weer eenigszins op peil te brengen, doch gezien den groo ten achterstand, is het niet waarschijnlijk, dat dit doel in de eerstkomende jaren kan worden bereikt. De eenigste vereischte bij het fokken van nutria's is de aanwezigheid van water, zoo mogelijk in den vorm van een meertje), beekof sloot, doch anders kan ook zonder bezwaar met behulp van een waterbak of groote teil in deze be hoefte worden voorzien: Uit een oogpunt van rijnheid biedt het laatste systeem zelfs voordeelen, daar het water dan regelmatig kan worden ververscht. Een eenvoudige kist die in de nabijheid van het water binnen een omrasterde ruimte wordt geplaatst, dient als nachtverblijf. De dieren hebben practisch geen verzorging noodig; zij passen zich ge makkelijk bij elke omgéving aan eri worden in den omgang spoedig tam en vertrouwe lijk. Nutria's zijn vruchtbare dieren. In tegen stelling met de meeste andere pelsdieren, die slechts eenmaal per jaar jongen krijgen, geeft het nutria wijfje twee a drie worpen per jaar van 5 tot 9 jongen. Deze jongeji zijn reeds geheel ontwikkeld, wanneer ze ter wereld komen en eten reeds na enkele dagen met de ouders mee, zoodat het groot brengen der jongen «een moeilijkheden op levert. Binnen een jaar zijn deze jongen fok- en pelsrijp. De voeding der nutria komt overeen met die van een konijn; het dier eet alle groenvoer zo als lcoolplanten, knollen, wortelen, bieten, waterplanten; gras; hooi; bladeren, riet of biezen, fruit etc., benevens verschillende graansoorten, zooals gerst, ha ver, tarwe en mais. Dit is dus in het alge meen voedsel, dat op de meeste boerderijen steeds beschikbaar is, doch ook wanneer het elders moet worden gekocht, dan is de prijs daarvan toch zoo gering, dat ten opzichte van den pelsprijs steeds een ruime over waarde blijft gewaarborgd, waarbij dan nog de waarde van het vleesch, dat superieur is aan dat van het konijn, buiten beschouwing wordt gelaten. In vergelijking met andere pelsdieren biedt de nutria docr zijn geringe eischen van voeding, huisvesting en verzorging, door zijn vruchtbaarheid en pelswaarde en niet het minst door den betrekkelijk gerin gen prijs vele voordeelen, die hem thans hebben gemaakt tot het meest gevraagde pelsdier, waarvoor speciaal in ons land nog een goede toekomst zal zijn weggelegd. A. BUYZE. Albino Hoeve, Beekbergen. NIEUWE BLOEZEN. Ja, wanneer de mode zich al weer begint bezig te houden met de dingen die we in het komende voorjaar zullen dragen, en dan natuurlijk in de eerste plaats met de nieuwe tailleurtjes, ja, dan komen we vanzelf op de bloezen, die bij die tailleurtjes gedragen moeten worden. Vandaar dat de mode-hui zen met elkaar wedijveren in het uitbrengen van nieuwe bloezen. Die wij getrouwelijk hiernevens reproduceeren, althans enkele ervan. Maar om dan tot de bloesjes terug te keeren, de eerste (bovenaan links) is een ontwerp van Schfaparelli en is gedacht van groene crêpe de chine, met een plastron dat gesloten wordt door een smalle band met knoopjes. De kraag valt in klokken en is afgezet met tulle. Daarnaast vinden we een model van Redfern. Deze is van rosé crêpe de chine en met stiksels bewerkt, zoo dat het lijkt, alsof het allemaal aparte stroo- ken zijn. Smal kraagje, dat eindigt in een strik. Het model van Augustubernard (links onderaan) is van wit satin, met kleine vo- lannetjes boven elkaar, die" aan het lijfje den indruk wekken van een bolero'tje, ter wijl ze op de korte mouwtjes deze wat vol ler maken. Het laatste model is van Marcel Rochas en is ontworpen van witte jersey met ingezette stukken van groene jersey. Het kleine, smalle kraagje wordt gedra peerd door de ingezette groene stukjes op Nawrijven met een linnen doek. Erg leelijk is het natuurlijk wanneer de voegen tus schen die tegels vuil worden. Men kan ze opknappen door met een papje van krijt en water te wrijven. Als de tegels bijna droog zijn, wrijft men ze mooi glanzend met een drogen doek. RECEPT: VOOR KAMPER STEUR. Men neemt 4 harde eieren, 2kopje heet zij. Bij al deze bloezen vinden we de nieu we modekarakteristiek terug: erg bewer kelijk, erg „vrouwelijk", met soepele plooi en en klokken en volants en draperies. Het „mannelijke" avontuur van de korte kale, rechte, strakke, strenge jurken en rokken en de korte haren schijnt voor goed voor bij, en met de lange haren zijn de lange japonnen, voor dc a.s. zomer zelfs voor het gewone wandeltoilet teruggekeerd. L O E S. HUISVROUWEN-WIJSHEID HUIS VROUWENGEMAK. Onze tegels in keuken en badkamer moe ten van tijd tot tijd met zeepsop afgenomen worden, vooral in de keuken, waar gauw een vettige aanslag ontstaat, is dit noodig. water met een maggi-bouillon-blokje, 2 af gestreken eetlepels bloem, 1 afgestreken eetlepel boter en 1 afgestreken lepel aan gemaakte mosterd. De boter wordt roerend met de bloem verwarmd, waarna, men er langzamerhand de bouillon (van de kopjes water met het bouillonblokje) bijvoegt en dit een oogenblikje laar doorkoken. Afma ken met de mosterd. Da warm gehouden harde eieren worden gepeld en middendoor gesneden, waarna men ze met den open kant naar beneden op een verwarmde schotel legt en ze vervolgens met de heete saus bedekt. Dit is de echte Kamper Steur, een warme schotel voor de koffie-tafel. IIUISVROU W dit geval maar het liefste zou reizen. En dan ga je toch ook mee? O, ik zou nooit meer gelukkig zijn, ais ik je gezelschap missen moest!" „Dat kan ik u niet beloven", antwoord de Margarita voorzichtig. En bij zichzelve dacht zij, dat zij Al- lan op haar villa'tje te Marpeth zou ont vangen en dat zij hem dan daar wel zou weten te houden- Hjj zou het blonde jon ge meisje, dat hem zoo innig lief had, niet te zien krijgen. Zij zou dan al bui tenslands wezen, tegen dat hij op Walton kwam. „k hoop maar, dat lord Rylestone inge nomen zal zrjn met de enkele verande ringen. die ik hier heb laten aanbren gen", ging Adelaide voort. „Maar nu zal ik allereerst orders geven, dat de kamers van Mr. Beale in orde worden gemaakt", zei ze. „Blijft de notaris hier lang?" vroèg Margarita. „Dat zou ik niet precies kunnen zeg gen; misschien twee, mogelijk drie nachten. Hij wil Sir William hier ..nog ontmoeten". HOOFDSTUK XL. Beide dames stonden op het ruime ter ras van Walton Court, toen zij den nota ris, met zijn actentasch bjj zich, het huis zagen binnentreden. Werktuigelijk volgde Margarita Miss Cameron naar binnen. Adelaide wilde nu ook volstrekt hebben, dat zij mee den notaris ging ontvangen. Mr. Beale legde de zorgvuldig-geslioten tasch op tafel en sprak tot miss Came ron: „Daarin bevindt zich nu een afschrift van het bewuste testament". „Het wreedste document, dat ooit werd opgesteld", bracht de erfgename er te genin. „Maar weinigen, wien een -testament zulk een groot fortuin had geschonken, zouden zoo iets zeggen. Miss Cameron". Omdat de erfgename verbazing las op het gelaat van haar'gezelschapsdame, zei- de zij: „Ja, dat testament heeft mij een for tuin geschonken, en toch zou ik mijn le ven geven, als het nooit geschreven was". „U spreekt in raadselen", antwoordde Margarita; waarop Mr. Beale weer de aandacht vroeg, met de een of andere vraag betreffende Sir William. De dames gingen zich nu kleeden voor het diner en Mr. Beale vroeg zich vol verbazing af, hoe Miss Cameron er toch toe gekomen was, om zoo'n mooie vrouw tot haar gezelschapsdame te kiezen. Adelaide was nogal opgewekt aan tafel en Margarita deed ook haar best. om te praten, ofschoon ze er steeds op uit was, om ieder woord op te vangen, dat maar verband hield met het testament. Door die spanning, waarin zij verkeerde, was het haar dan ook ten eenenmale onmogelijk, om te eten. En Sir William. die er altijd een gezonden eetlust op nahield, kon niet uitstaan, menschen zoo te zien kieskau wen. Toen de heeren weer alleen waren, zei Sir Willam tot den notaris: „Ik begrjjp die jonge dame niet. Zij hoort in liet geheel niet tot het gewone type van gezelschapsdames. Ze lijkt wel van zeer voorname afkomst en ik wil i% £6 LV wel erkennen, dat ik zelden een schoonere vrouw gezien heb". „Misschien is zij van een deftige, maar verarmde familie, zoodat ze toch zelve in haar onderhoud moet voorzien", opper de Sir William. „Dat is wel mogelijk. Maar op mij maakt zij den indruk, of zij de een of andere rol speelt. Ik wilde, dat ik een aanleiding had. om Miss Cameron te raden, Miss Avenel weg te sturen". „U zoudt dus korte metten met haai maken", vond Sir William. „Ja, zeker; het belang van Miss Came ron gaat bjj mij vóór". In den loop van den avond, toen het ge zelschapje weer bijeen was, zou Marga rita toch eindelijk iets te hooren krijgen, wat haar volharding eenigszins beloonde Mr. Beale stond vlak bij Miss CameroD en zei, terwijl hij zich dan ook niet ver staan waande: „Het lijkt mij beter, dat ik het af schrift van het testament, gelijk met de rest van de documenten, in de safe berg". „Daar heeft u wel gelijk in; dat is de bewaarplaats van al mijn schatten". „Stil, Miss Cameron!" „O, wat is u toch voorzichtig! Er is immers niemand, die mij hoort!" Dit was Mr. Beate niet met haar eens. Hjj was wel zeker, dat Margarita gehoord had, wat Miss Cameron zei en dat zij ook hier hard haar best voor had gedaan. „U heeft immers de sleutels van /de safe. miss Cameron?" „Ja." Miss Cameron haalde een klein bos je sleutels te voorschjjn en die, waarmee de safe openging, was van eigenaardigen vorm. „Deze is het. Mr. Beale". „U zult toch hoop ik, wel heel voor zichtig met uw sleutels zijn. Miss Came ron?" vroeg de notaris. „Er hebben den laatsten tijd opzienbarende juweelendief stallen plaats gehad". 0.„ maar wij bewaken de onze zeer systematisch. lederen avond brengt Mrs. Crane de sleutels bij mjj op de kamer; ik geloof, dat zij geen oog zou kunnen toedoen, als zij deze ceremonie niet eigen handig had verricht". „Mrs. Crane is iemand, om in waarde te houden! Ik geloof niet. dat u eenigleed zou kunnen geschieden, zoo lang zij hier is". „Dat geloof ik ook niet, Mr. Beale. In- tusschen beloof ik u, dat ik goed op mijn sleutels zal letten!" Toen de huishoudster dien avond met haar mandje met sleutels door den cor ridor ging. die naar de kamer van Miss Cameron leidde, ontmoette zjj Margarita. die luchtig. maar toch met verhoogden blos en een vreemd licht in de oogen, vroeg „Ik ga toch naar de kamer van Miss Cameron. Zal ik het mandje voor u mee nemen?.-- Dit haalt u alweer een gange tje uit!" „Neen, dank u.. Miss Avenel", klonk het antwoord. „Het is nu eenamal mjjh gewoonte, om ze persoonlijk Miss Cameron te overhandigen". „Zooals u wilt", antwoordde Margarita hooghartig. „Ik dacht, er u eenige moeite mee te besparen". Wordt vervolgd.

De Soester | 1931 | | pagina 4