iFMmnE-piRy Beweid No. 2 van Lijst 8 N.V. Eerste Soester Drukkerij Electr. v. Weedestraat 7, Soestdijk „STADI IVI A Ingezonden. Kiezers en Kiezeressen!! Jhr. Ir, 0. C. A. van Lidt de Jeude, uit Baarn Advertentiën. giS w©@is De Liberale Staatspartij „DE VRIJHEIDSBOND" ROOKT -WI „HET HANDELSHUIS" Geldleeningen „HET HANDELSHUIS" Thorbecke Pierson Het LIBERALISME is de staatkundige richting, die geworteld is in het wezen van het Nederlandsche Volk. Ongeëvenaard in kwaliteit in prijzen van 6 toS 12 cent. Sigarenfabr, MDE STER" Rozenstraat 12*14 - Bilt (U.) rechtbank in 't ongelijk gesteld, terwijl de Hooge Raad haar in 't gelijk stelde. Maar is nu 't geval Blaricum gelijk aan dat van Soest. Volgens spr. niet, daar in Blaricum 't wegen fonds niet gelijk is aan dat van Soest, wijl in Blaricum wel wegen uit het fonds wor den aangelegd, maar in deze gemeente niet. Bij een dergelijke kwestie in Tilburg werd die gemeente in alle instanties in het onge lijk gesteld. En wijl daar de situatie over eenkomst vertoont met die in Soest, zou misschien de Hooge Raad voor onze ge meente anders beslissen dan voor Blaricum. Waar een dergelijke beslissing niet uitge sloten is voor Soest, zou het daarom niet Veter zijn om een andere wijze van heffing te bedenken? Een opheffing van 't wegen fonds b.v. of een wijziging hierin. Met een aanvulling of desnoods in de plaatstreding eener baatbelasting. l)e gemeentewet laat een dergelijke be lasting toe door retributie of heffing van de belanghebbenden, die baat of voordeel hebben bij den aanleg van een weg of an derszins. Dat voordeel kan bestaan in waar devermeerdering der perceelen, die dan ook een offer billijken. Hierbij blijft de gemeen te nog een deel betalen. Behalve dat par ticuliere voordeel bestaat er gewoonlijk nog een algemeen belang voor den aanleg, dat in meerdere vestiging kan bestaan, waarom het dan ook billijk is, dat de gemeente mee betaalt. In geval van een gewijzigd wegenfonds en daarnaast een baatbelasting, zou ook art. 5 der straatbelasting veranderd moe ten worden. Zooals het nu is, worden ge bouwde complexen zoowel in 't wegenfonds als in de straatbelasting aangeslagen. Bij bovengenoemde verandering echter zouden de aangeslagenen in de baatbelasting vrij- stelilng moeten verkrijgen voor de straat belasting. Voor het ontwerpen eener baatbelasting geeft art. 242 der gemeentewet de bevoegd heid. Bij elke totstandkoming wordt door den Raad 't gedeelte van belanghebbenden vastgesteld. De gemeentewet laat een pe riode van dertig jaar toe voor rente en af lossing. Soest meent, dat men met twintig jaar volstaan kan. Het artikel zegt verder, dat een baatbelasting slechts voor een ge deelte eener gemeente behoeft te gelden. Welke zijn nu voor Soest de voordeelen eener baatbelasting en welke zijn deze voor Soesterberg? Voor wat dit laatste betreft, nam spreker als voorbeeld de Verlengde Postweg. Er is een voortgaande bouw op dezen weg en er zijn reeds groote bedragen in 't wegen fonds gestort. Maar toch is er nog geen verharding in de eerste jaren te wachten. De heele breedte was bepaald op 14 M., terwijl Soest het voorste deel op 10 M. stellen wil bij een bestrating van 5 M breedte. Per strekkende Meter moet een bouwer betalen 16 en 2.75 is 18.75, waarvoor hij voorloopig echter niets ver krijgt. Spreker beschouwt nu nader een der beide ramingen, die zeer ver uit elkaar loo- pen. Jn elk geval zou bij eventueel tekort de gemeente moeten aanzuiveren. Bij baatbelasting mag volgens bestaande verordening deze belasting nooit meer be dragen dan de stortingen voor 't wegen fonds. -Men wordt hierbij niet benadeeld, maar verkrijgt wel direct de verharding enz., wat tevens weer een algemeen belang is. Dat kan dus voor Soesterberg goed wer ken, alhoewel er dan ook nog voorbeelden van onbillijkheden zijn aan te wijzen. Op den Kampweg b.v en verder cultuurgrond, die niet verkocht wordt. Daarom zou het goed werken, wanneer beide belastingen naast elkaar bestonden. Na de pauze, toen er gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven werd, demon streerde de heer van Leeuwen een staaltje van onbillijke heffing. De heer Grootewal wijt dit aan de slechte geconstrueerde ver ordeningen, die verschillende opvattingen toelaten. De heer in 't Hout meent, dat baatbelas ting soms hooger zijn kan dan wegenbe lasting en tracht dit door een voorbeeld toe te lichten. De heer Grootewal heeft een foutieve berekening daarvan indertijd aan gevochten. De heer in 't Hout informeert wanneer de gemeente tot den aanleg van wegen overgaat bij invoering eener baat belasting. De heer Grootewal antwoordt, dat bij aanvraag voor een bepaalden weg een dergelijk plan in uitvoering genomen wordt en licht dit door een voorbeeld toe. De aanslag geschiedt dan voor elk perceel naar gelang van de lengtemaat hiervan aan dien weg. Bij een hoekperceel en in alle speciale gevallen volgt een eenigszins af wijkenden aanslag. Dit alles in verband met de voordeelen, welke men verkrijgt, ter wijl bij 't wegenfonds allen gelijk moeten storten. Tot slot spreekt de Voorzitter, die in de zen tijd van rationalisatie deze ook op be lastinggebied wil zien toegepast. Hij wijst hierbij op de onbillijke werking van som mige belastingen, zooals b.v. de straatbe lasting aan een Rijksweg. Vele menschen willen hier bouwen, maar het ontbreken van gas en waterleiding is een groot beletsel. Het ontbreekt in deze gemeente aan vaste leiding. Met dank aan den spreker wordt deze belangrijke bijeen komst even over half elf gesloten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Soesterberg, Maart 1931. Zeer Geachte Redactie van de „Soester- berger." Volgens l_Tw geuit verlangen, Heb ik ook mijn best gedaan, Ingesloten hierbij 't briefje Waarop dan dc nummers staan. 'k Heb er over zitten peinzen, Heusch, het was een lastig ding En U zult wel constateeren 't Is niet af die nummering. Kijk, Uw lijst telt dertien namen, En ik was maar net bij acht, Toen ik door 't overschotje Heel wat anders heb bedacht. Alphabetisch zal ik blijven En begin dan met de E. 'k Kon geen nummer voor hem vinden Wat hij ook voor Soest al dee. Is 't niet E die straatbelasting Hier op zijn geweten heeft, Met den centen van een ander, Veel te ruw heeft aangeleefd? 't Grondbedrijf heeft door zijn toedoen. Ook een reuzen schadepost. Nee, die E moet maar verdwijnen Heeft voor ons veel te veel gekost. En hij krijgt nog best een baantje Hier of daar zoo op den duur. Maakt men zoo'n royale baas wel, Directeur van 't armbestuur. Nummer twee die ik wou schrappen Dat is hier de letter H. Heeft totaal niets van zichzelf, Praat een ander alles na. Aan zoo'n H. daar heb je niets aan Heusch, gerust telt niet meer mee Hoort niet thuis op 't R.K. lijstje 'k Vind hem méér S.D.A.P. D'eerste K. is koekenbakker In dat vak zal 't nog wei gaan. Alles wat hij deed als raadslid Nou daar zit een grondsmaak aan. D'and're K. is niet veel beter Ook niet van zoo'n hoog karaat t Lijkt me nog voor hem het beste Dat hij in een houtzaak gaat. Van de P. mag 'k niet veel zeggen Maar dat weet ik er wel van, Dat hij nog wel wèt kan praten, Maar toch beter ploegen kan Voor die vijf wou 'k and'ren hebben Menschen met een goed verstand En met een oprecht geweten En geen gaatje in hun hand. Kampweg 6. C. KASTEL IJN>. De Moederlijke zorg van het moederland. Inwendige zending per flesch, nuchtere cijfers, Scholenbouw. No. 12 van „Bevrijding" maandblad ge wijd aan de vernieuwing van het Socia lisme bevat het volgende lezenswaardige. „Vaderlandsche cultuur in Indonesië Le Telegraaf bericht: Als een Amerikaan, sedert de droogleg ging van zijn land, op het gebied van alcoholgebruik solide als geen andere blan ke, eens de cijfers ond£l" de oogen kreeg van den invoer van: bier, jenever, whis- key, cognac en wijn op Java en Madoera; over 1930 gepubliceerd door het Centraal tvantoor voor de Statistiek, dan kwam hem vast het water in den mond. Een kleine 150 duizend liter meer dan het jaar tevoren hoofdzakelijk door verhoogde bier- en whiskey-import; jene ver, cognac, wijn en likeuren liepen ach teruit. Tracht men er zoo de goede stem ming in te houden, die 'bij menigeen door de malaise ongetwijfeld een gevoelige deuk heeft gekregen? Het is de „Loc", die in eenige artikelen met een massa cijfer materiaal een aantal geimporteerde pro ducten onder de loupe heeft genomen, waar aan wij hier een en ander ontleenen. Wat aan bier is ingevoerd, zou een zwembad van 100 meter lengte, 25 meter breedte, en drie meter diepte niet kunnen bevatten. Het meeste wordt aan gevoerd in flesschen. Nederland staat als importeur vooraan. Dan volgen Duitscn- land, Engeland en Japan. Ook wat den jeneveraanvoer betreft steekt Nederland met zijn bijna 747 duizend liter van de 765 duizend, verre boven de andere im porteurs van dit geestrijk vocht uit. Natuurlek „Oude Bols" behoort bij HoL land, zooals Wodka bij de Russen, Enge land is de whiskey-leverancier, Frankrijk de voornaamste cognac-importeur". „De vaderlandsche jenever-,,cultuur" vindt wel gereede afzet in Indonesië, het ware beter als er medicijnen heengingen ter bestrijding van de berri-berri, lepra en tuberculose, en doktoren, maar dat kost de regeering centen, en ze heeft liever ac- cijms van de volksverdomming.dat is chris telijker". uit „De socialist". In het Nederlandsch Zendingsblad ie- Denkt aan het onrecht der A. V. R O. aangedaan, Denkt aan het RADIO-SCHANDAAL, En stemt dus LIBERAAL, zen wij o.m.De Opiumbestrijding in Ned. Indië, door A. K. de Groot, waaruit ik en kele gegevens ter kennis van de lezers wenseh te brengen. In het blad Maart No. 3. 1931, staat een foto van De opium- fabriek van het Gouvernement. „Opium bestrijding, zoo zeggen velen, is nutte loos werk en heeft geen zin, zoolang de Ned. Ind. Regeering, door haar fabriek aan Salemba te Weltevreden, het opium produ ceert en verkoopt. De „Perniagaan" van 4 April 1930 vertolkte zoo echt wat in het hart van vele Chin. ingezetenen leeft, toen zij o.a. schreef (wat in Holl. omgezet on geveer beteekent): „Dezen toestand denke men zich 't beste in, door bijv. in Holland alle jeneverstokerijen van Staatswege te doen exploiteeren." Schrijver vraagt: Waar om is het niet mogelijk dat grootere bedra gen van de pl.m. dertig millloen guldens (curs. van mij) die als winst uit dit bedrijf voorkomt besteed worden voor de bestrij ding van sluikhandel, oprichting van door gangshuizen voor genezen opiophagen, be kostiging van anti-opiumziekenhuizen, sub sidie aan een goedgeorganiseerde propa ganda, tot bewerking van de publieke opi nie en opvoeding van de jeugd. Waarom kan het niet? Men loopt dan de kans dat de opiumverkoop en smokkelhandel vermin dert, misschien zelfs geheel te beteugelen is,. Dus:schade voor den Staat, die .30 millioen inkomsten derft? Dr. Sun Yat Sen heeft terecht gezegd, „dat het een goeden staat onwaardig is om dit bedrijf lang voort te zetten. De anti- opiumstrijd moet de leuze aanheffen van „geen overgave" ,,geen wapenstilstand" zonder pardon voorwaarts!" Ik moet het hierbij helaas laten, doch het gegevene bevat zeker genoeg bewijzen, dat ook hier, voor de zooveelst maal bewaarheid wordt, hetgeen Lamenais de duistere mach ten doet spreken: „Wilt gij de menschen gemakkelijk regeeren; ontzenuwt hun door zingenot, Alcohol en de vrouw. (Wijntje Trijntje) opium, morphine. De slangen kronkelingen vormen steeds den zin: „Het doel heiligt de middelen." Wurdt vervolgd. April 1931. C. M. BERG. LEVENSLESSEN. Lamennaes laat in zijn: „Woorden van een Geloovige" zeven booze machten met elkaar overleggen hoe zij een volk ten on der kunnen brengen, om het gemakkelijk te regeeren. De zesde dezer duistere machten sprak: „Ik erken het voordeel van stipte* verschrikkelijke, onvermijdelijke zielent die de straffen trotseeren. Wilt gij de menschen gemakkelijk regeeren, ontzenuwt hen door zingenot. De deugd is ons tot geen nut, zij versterkt de kracht: laten wij haar liever tot stervens toe verzwakken door de ver dorvenheid. En allen antwoordden: /.[,Het is waar. Laten wij de kracht en de geest kracht en den moed tot stervens toe ver zwakken." Wie waren vrijwillig of gedwongen, on bewust en bewust in alle oorlogen, ook in den wereldoorlog de trouwe helpsters dier machten? Wie waren het en zijn het nog, die van al het wereldgebeuren zoo goed als geen nota nemen? Het is zoo droevig eigen seksegenooten te moeten noemen, die zich aan die wandaad schuldig maakten, en zich weer schuldig zullen maken als de boven haar gestelde machten, den oorlog ontke tenen en de geestkracht en den moed tot stervens toe moeten verzwakken, ondat de mannen en zonen zich gewillig zullen lee- nen voor den masamoord. De op senoatie- beluste vrouw is onbewust in dieperen zin het slachtoffer der bovengenoemde booze machten, daar zij het lokaas is dat den on dergang moet bewerkstelligen. Dat was zoo in de O.T. oorlogen, dat is nog zoo in een wereld die Christelijk heet. Zoo min als er sprake is van Eerbied voor elkaar in den oorlog, zoo min is hier- verzoekingen lees ik: „want eerst komt in de ziel de bloote gedachte, dan de sterke voorstelling, dan het gevoel van welbeha gen en de kwade begeerte en eindelijk de inwilliging. Zoo komt allengs de booze vij and geheel binnen, wanneer men hem geen weerstand biedt bij den aanvang. Elders weer zegt hij: „Voor niets ter wereld en ter wille van piemand mag men ooit eenig kwaad doen." „Strijd mannelijk. Gewoonte wordt door gewoonte overwonnen." „Zonder strijd geen overwinning." „Bewaak LJzelven in alles wat gij doet en wat gij zegt". De gewoonte om op hoog bevel roofbouw te plegen wordt overwonnen door de ge woonte mannelijk te strijden tegen de be geerte. De gedachte dat iedere menschenziel, dus zeer zeker óók iedere kinderziel, oneindige waarde heeft, moet aan de ouders leeren mannelijk te strijden tegen de begeerte; op dat de kwantiteit minder, maar de kwaliteit steeds beter wordt. Ach ik moet even glimlachen over het (Vervolg pagina 4). Wie helpt eerlijk zakenman met flink rendeerend be drijf aan 700.tegen wekelijksche aflos sing en billijke rente. Te koop wegens plaatsgebrek, goed onderhouden PIANO zwart, mooi model. Prijs billijk. Br. onder No. 475 aan het bur. v. d. blad. Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 200.— zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bu reau van dit blad. Soesterbergscheslraat 51 - Telef. 2200 AMeeling KARPETTEN Divan-Tafelkleeden en Naaimachines. Duitsch meisje 22 jaar, zoekt betrekking als Keukenmeisje tegen 15 Mei. 6 jaar in Holland, van goede getuigen voorzien. Brieven onder No. 476 aan het bureau van dit blad. Tuinmeubelen Ter overname, witgelakt tuinameublement, bestaande uit tafel, canapé, 2 arm- en 2 ge wone stoelen. Goed in de verf. Prijs 52. Brieven onder No. 477 aan het bureau van dit blad. meten zonder borg, op langen of korten termijn, voor handel en particulier. Geen kosten. Ook hypotheek. Brieven: Publiteitsbureau. Ceintuurbaan 298. Amsterdam. Soesterbergschestraat 51 - Telel. 2200 Afdeeling: - VAK- EN BEDRIJFSKLEDING - Voor ieder vak een werkpak. Afdeeling SOEST. Secretariaatfulianastraat 44. GEEFT U OP ALS LID! DOET HET NU Goeman

De Soester | 1931 | | pagina 3