Aan de Kiesgerechtigden der gemeente Soest. Algemeen Gemeentebelang L. J. HOKSBERGEN WONINGBUREAU P. MAN - S0ESTDIJK daarheid wenscht in de gemeentezaken, stemme op één der candidaten van lijst Algemeen Gemeentebelang Algemeen Gemeentebelang Wetenswaardigheden op administratief en fiscaal terrein. geen bezwaar hebben bijv.: door het be schermen van een nieuw bedrijf om daar voor een levensmogelijkheid te scheppeuj. Hierin schuilen echter ook weer enkele be zwaren, aangezien het nog te bezien staat of de Maat de levensvatbaarheid van een bedrijf kan bevoordeelen. Beter dan een seun is het toekennen van een subsidie ge durende een bepaalden tijd of het bescher men tijdens een crisistijd (schoenenwetje, klompenwetje, bescherming van den land bouw). Het schoenenwetje heeit volgens spreker den verbruikers van Hollandsche schoenen inillioen gulden gekost. Hij ontkent dat de liberalen niets doen voor den landbouw en wijst in dit verband op de openingsrede van mr. JFock op het laatst ge houden congres van den Vrijheidsbond in Deventer, waarbij deze wel degelijk heeit toegezegd, dat ook de landbouwbelangen de aandacht van den V.B. hebben. Dat de land bouw tijdelijk gesteund zal worden is een voor een vrijheidsbonder wel te aanvaarden eisch, mits die steun er alleen is om weer te komen tot den vrijhandel. Het ge vaar van bescherming is, dat zij de nijver heid doet indutten Voorts toonde de heer Adrian aan de hand van eenige cijfers aan welk een vlucht onze nijverheid heeit ge nomen sedert de opheffing onzer bescher mende rechten. Spreker kon zich niet vereenigen met het systeem, waarbij men door beschermende maatregelen tot vrijheid tracht te dwingen (retorsie). Vrijhandel, die gebaseerd is op internatio nale samenwerking om te komen tot ver betering van nationale nijverheid, is zoowel nationaal als internationaal. Vrijhandel is een doelmatigheidspolitiek, De vrijhandel is ook zeer belangrijk voor den vrede, omdat het elkaar beconcurreeren daardoor wordt voorkomen, althans veel minder zal voor komen dan bij de aanwezigheid van tarief muren. Bescherming verhoogt de prijzen, terwijl slechts enkelen er door bevoordeeld worden en niet de geheele gemeenschap» In dit verband wijst spreker ook op de reso lutie, welke met betrekking tot den vrijhan del op het internationaal congres van de Int. Unie van Jong-liberale vereenigingen op 2325 Mei a.s. te Scheveningen is ge houden. Liberalisme en ontwapening.. Nadat de spreker enkele vragen betref fende bovenstaand onderwerp had behan deld ging hij over tot het geven van een beschouwing over „Liberalisme en ontwa pening", waarbij hij het betreurde, dat de ontwapening een partijpolitiek is geworden. Met ontwapening wordt meestal bedoeld •eenzijdige ontwapening. Ook de hrf. Adrian zal dit met ontwapening bedoelen. Ieder wil ontwapenen, doch de vraag is h o e wil len wij ontwapenen. Anti-militair zal wel niemand zijn, doch anti-militairistisch, in dien militairisme is het oude Pruisische mi litairisme, zal wel ieder zijn. De liberalen zijn voor een defensieven oorlog, al hoopt men dat ook deze zal uitblijven. Eenzijdige ontwapenaars willen, om tot den vrede te komen, het voorbeeld daartoe geven. Men moet echter niet vergeten, dat ieder indi vidu niet alleen het recht, maar ook de plicht heeft zich te verzetten1. Zoo is het ook met de natie in haar geheel. De moraal, die weerloosheid eischti, is dus principieel on juist. Voorts wees de heer Adrian erop, dat men de preventieve waarde van ons leger niet mag onderschatten en wees hierbij op het feit, dan Von Moltke in 1914 zijn aan valsplan heeft gewijzigd, omdat hij wist dat onze troepen aan de grenzen stonden\. Aan de hand van eenige cijfers toonde hij aan dat onze bewapening sedert 1918 be langrijk is verbeterd. Ontwapening is een gevaar, terwijl bewa pening een redelijke kans geeft op behoud van onze neutraliteit. Ontwapening is niet het middel tot vrede bij uitnemendheid. Er zal internationale samenwerking moeten komen: internationale rechtsmacht Vol gens de liberalen is de Volkenbond de eeni ge weg waarlangs de vrede te bereiken zal zijn. Eenzijdige ontwapening werkt volgens de liberalen remmend op de vredesideej. Er moet een leger zijn, dat den eersten stoot kan opvangen, totdat internationale over eenkomsten de opheffing van dat leger zul len moge\)jk maken. De heer Adrian riep tenslotte de aanwe zigen op mede te werken aan de nationale liberale vredesbeweging van den Bond van jonge liberalen. drage in de liquidatie. Het is krachtens dit artikel, als ook krachtens de aard der Maatschappij als wederkcerige waarborg maatschappij, dat de leden verplicht zijn om de gevorderde omslag in het te kort te betalen. Dat de artikelen 22 en 23 van het Reglement, behelzende het deelen door de leden in de winsten en verliezen der Maatschappij, zijn uitgesloten, doet volgens Curatoren niet ter zake, zoodat daarover in de dagvaardig natuurlijk niet is gerept. Vanzelf sprekend zal een der verweren nu zijn te beoogen dat door die uitsluiting an de artt. 22 en 23, tevens artikel 47 komt te vervallen, en, nog verder gaande, de verzekerden geen leden zijn der gefailleerde Maatschappij, maar door hen met de maat schappij een gewone verzekeringsovereen komst is gesloten. Ten slotte wordt in de dagvaarding nog gemotiveerd, waarom de omslag op het tweevoud der jaarpremie is gesteld, liet nadeelig saldo, vermeerderd met de faillissementskosten wordt geraamd op ongeveer f 42U.UUU. Ouder voorbehoud om de gevorderde omslag zoo noodig te erhoogen hebben Curatoren ieders bijdrage vastgesteld op t tweevoud der jaarpremie, daar zij verwachten door middel van dien omslag het nadeelig saldo geheel te kunnen dekkeii|. DE WIJZIGING DER LAGER ONDER WIJSWET. De Minister van Onderwijs, K. en W. mr. Jt Terpstra> heeit tegenover een redac teur van de Avp. verklaard, dat hij gereed is met het ontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet op den grondslag van 't rap- ort-Rutgers en dat hij hoopt, het ontwerp in Juli bij de Tweede Kamer te kunnen in dienen. „Het wordt een boekdeel" voegde de minister erbijf. VERZ. MIJ. „DE NIEUWE BOER- HAAVEr Ten kantore van de advocaten Mrs. An- dié dc Leeuw en Hj. Boekcl is dezer dagen de dagvaarding voor den Amsterdamschen Kantonrechter uitgebracht, waarmede het proces tusschen de Curatoren in het fail lissement der Verzekering Maatschappij „de Nieuwe Boerhaave" en de Algemeene Commissie ter behartiging van de belan gen der Verzekerden een aanvang heeft ge nomen. Zooals bekend is heeft dit proces ten doel om een principieele rechterlijke beslissing uit te lokken in het geschil tus schen Curatoren en Verzekerden. Het zal wellicht eenige jaren duren alvorens een uitspraak in hoogste instantie zal zijn gc wezen. Gedurende dien tijd kunnen de bij dc Commissie aangesloten verzekerden ech ter zonder vrees voor een persoonlijke dag vaarding de uitspraak in het proefproces afwachten. Een kleine 4000 verzekerden hebben zich reeds bij de Algemeene Com missie aangesloten, en daar nog eenigen tijd gelegenheid voor deelneming bestaat, zal dit proefproces practisch voor ongeveer dc helft der verzekerden doel hebben, terwijl de overige verzekerden tc zijner tijd na een persoonlijke dagvaarding genoodzaakt zul len zijn om óf de gevorderde omslag te be talen óf afzonderlijk te procedceren. Niet temin blijft het van groot gewicht dat thans met zorg kan worden geprocedeerd, om zoodoende in deze zaak, waarmede belan- gert van duizenden gezinnen zijn gemoeid, het oordeel van den hoogsten Rechter te verkrijgen. Blijkens de dagvaarding steunt de eisch van Curatoren tot betaling van het twee voud der jaarpremie als bijdrage in de li quidatic op de volgende gronden. Door on derteekening van het aanvraagformulier heeft de gedagvaarde zich verbonden al lid van de wederkeerige verz.maatschappij Het Reglement der Maatschappij, door die verbintenis van toepassing geworden houdt in Art. 47 dc bepaling in, dat ingc val van liquidatie door dc Algemeene Ver gadering zoo noodig wordt vastgesteld welk bedrag moet worden gestort als bij ALG. NED. VROUWEN-VREDEBOND Bovenstaande Bond houdt dezen keer zijn aarvergadering op Woensdag 3 en Don derdag 4 Juni, in de Int. School voor Wijs- Degeerte Oud Leusden bij Amersfoort. Behandeld zullen o.aj. worden de volgen de voorstellen: „De Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond on derneme een actie tot het verzamelen van nandteekeningen van hen^ die zich als: „Zedelijk Ontwapenden" willen schaven achter de staatslieden, die in 1932 zullen deelnemen aan de Ontwape- nings-conferentie. Van de afdeeling Amersfoort: Het H.B. stelle ten spoedigste een onder zoek in naar de meening en houding van de leden van onzen Bond ten opzichte van oorlogsvoorbereiding!, mobilisatie en oor log. De Bond ga door middel van daartoe be- Kwamc krachten over tot de samenstelling an een strooibiljet, waarin kort en kern achtig gewezen wordt op het werk van de oloedige internationale en de oorlogstech niek}. Van Afd. Haarlem: De Alg. Verg. overwege de mogelijkheid of wenschelijkheid van het weigeren te vol doen aan de verplichting tot het betalen van 3e Z|.g.n. „Verdedigingsbelasting." Van Afdeeling Rotterdam: De Bond schenke aandacht aan de telkens verdedigde meening,, dat er een opvoedende Kracht" kan uitgaan van den militairen dienst. Vanvullings-voorstel H.B.: De Bond werke er toe mede, dat meer dere bekendheid worde gegeven aan het ge- chriftje, inhoudende: Instructie voor mili tairen. De Alg. Verg. spreke den wensch uit, dat onze Bond deel zal nemen aan de Cultu- xeele Tentoonstelling, die in den Haag in .oorbereiding is. Dinsdagavond om 8 uur is er een Open nare Bijeenkomst waar de Heer Plantenga uit den Haag zal spreken over: Oorlogsliteratuur van vroeger en nu (met declamatie). Toegang vrij, ook voor niet-leden. MISTINGUETT. Haar programma. Voor de gastvoorsteilingen van Mistin- guett op Dinsdag 2 en Woensdag 3 Juni in het gebouw van K. en W. te Den Haag en op Donderdag 4, Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Juni in den Stadsschouwburg te Amster dam, heeft de Koningin van de Parijsche Revue Eralj Leslie's groote fantasie in 24 taf ere eten: „Miss op Reis" gekozen, de schitterende revue, waarmede Mistinguett/ te Parijs, Berliijn en in Italië triomfen be haald. Mistinguett komt met een zeer uitgebreide staf van medewerkers; behak- ve de solistische beroemdheden treedt een geheel leger van girl en boys op, o.a. „The sixteen Lovely Stars, The 10 smart Boys, Les 16 Beautés de Paris, Van de solo-medewerkers noemen wij in de eerste plaats Earl Lestlié, den beroemden part ner van Mistinguett en ontwerper van vele revues voor Mistinguett. Voorts tre den op de „Elvijnij Sisters" van het bal liet der Scala te Milaan, de revueberoemd heden Tommy Ladd, Line Jaiok en Farbel de steppers Rod en Margaret Jade, Ba- rencio, Marchisio, Fraday, enz. De regie is in handen van Nine E. Genocchi. Een groot jasz-orkest staat onder leiding van Ra- phaeï. Veertig eigen decors en 500 costumes ontworpen in de eerste ateliers van Parijs Van de verschillende tafereelen noemen wij o.a. „De eeuwige driehoek. Beroemde straten, Walsdroom, Apachen (Overval het brandende huig), Gouden regen, Flir ting dancej, Dc mode aan het strand, De school van de flirt. De origineele Parijsche Cancan, In Miky's kleedkamer, Jong geliuk, Het uur der liefde, enz.". Mistinguett zal in de meeste tafereelen persoonlijk medewerken (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. I I ,Smitjes Kift" of „De verkeerde tactiek Wat een misérabel rijmpje Stond cf laatst in „Smitjes* krant; De Soester-kift gaat weer aan 't werken, Met al haar narigheid en schand( Wat een taal stond in dat rijmpje; In één woord: „schunnig"; ongehoord! Een krant die zich wil respecteeren Schrijft toch heusch niet: ,,Stik de mcord". Men kan het ook maar niet „verkroppen" Als er één ,,dik centen"1 heeft; En wat meer zich kan doen gelden Dan armen duivel ooit beleeft» Op iemands uiterlijk te smalen Behoort tot 't minste wat bestaat; 't Is weer de „kift der hooge schutting" Die steeds nog voor Smit's huisje staat. En dan 't gescheld op iemands kleeding, Wat een goedkoope, flauwe pret! Want hebben wij niet allen gaarne Een mooie (dure) hoed of pet? Dat op 't Stadhuis de heeren zweeten 't Komt heusch niet door den „hoogen gast" t Is louter van het harde werken En het plicht doen! (Hou me vast!) Zeker! méér Stadhuis-lijntrekkers" Hebben het al lang verbruid! In weerwil van hun „ambts-gezichten", Voeren zij haast nooit iets uit. En die bode, boertje Beuzel Ook al met „Stadhuis-gezicht", Blijkt, volgens zeggen in dat rijmpje, Ook een onbetrouwbaar licht! t Is me trouwens maar geen zootje DMr, op Soest's Gemeentehuis; Dat weet nu toch héél ons landje! t Is er steeds nog maar niet pluis. Véél méér nog van die „Potten-kijkers" Waren noodig hier in Soest; Véél minder werd er dan gekonkeld, Geknoeid, gestolen en besmoest! En hielpen nu de Roester" krantjes Tenminste nog zulks tegengaan! D'één voor den ander durft niets zeggen, En laat den „Janboel" voortbestaan! Slechts aan „De Soester", die durft spreken. Hebben d'anderen gruwelijk het land; Ziet! Aap, wat heb je een mooie jongen" Dat huldigt hier ook Smitjes krant! AD. REM. f 50.000 vermogen) per jaar f 12.50 (gere kend met opcenten op f 2.50 per duizend gulden vermogen, is over drie jaren f 37.50 aan inkomstenbelasting per jaar 10 van f 2.50 (de rente van f 5.000 k 5 is f 25, in drie jaren f 75. Totaal f 112.50. Zooals de lezer ziet, valt het bedrag nog al mee. Maar er zijn menschen, die niet altijd den meest verstandigen weg kiezen. Van een vrijwillige aangifte wil men niet weten. Men zal in den loop der jaren wel trach ten „bij" te komen, gooit ieder jaar bij zijn vermogen f 1.000 (dat is 1/5 deel van f 5.000) op. Ja zoo komt men er tenslotte. Maar 't is een risquante wijze van doen. Men loopt kans, dat de belaslingadmini- In het tweede geval: le jaar Inkomstenbelasting 10 van f 1.000 100.— Vermogensbel. f 1.000 2.50 lnkomstenbel. rente f 1.000 5.— f 107.50 2e jaar f 7.50 meer dan le jaar f 115. 3e jaar f 122.50 4e jaar f 130.— 5e jaar f 137.50 f 612.50 Nu spreken wij nog niet eens over de progressie. Wanneer men van f 2.50 boven zijn oor spronkelijk inkomen 10 betaalt, betaalt men van f 1.000 boven dit inkomen in ieder geval meer dan 10 Hoevelen zijn er niet, die niet f 5.000, Steenhofstraat 5 Telefoon 2045 Aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, bouwterreinen, onroe rende goederen, etc. Gratis advies en inschrijving Assurantiën en Hypotheken. Sluit verzekeringen op leven, brand, inbraak, storm, glas, etc. etc. tegen billijke tarieven. stratie toch de verzwijging op het spoor komt en dan wordt (afgezien nog van de strafvervolging) nagevorderd met de vier voudige verhooging (boete). Maar de wijze van doen is niet alleen ris quant, zij is ook kostbaar. Want wanneer men het doet voorkomen, alsof men f 1.000 in een jaar meer over houdt dan in werkelijkheid, moet men, wil men tenminste niet „in de gaten loopen", zijn inkomen ook f 1.000 hooger opgeven. Dat beteekent dus, dat men in 5 jaren tijds f 5.000 inkomen teveel opgeeft en van deze f 5.000 betaalt men naar den zooeven genoemden maatstaf f 500 inkomstenbelas- ting. In het eerste geval (bij vrijwillige aangif te dus) betaalt men in vijf jaren extra: De navordering f 112.50 Ieder jaar f 12.50 vermogensbelasting f 25.inkomstenbelasting f 37.50 wordt in 4 j. f 150.- f 262.50 L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten maar f 10.000, f 20.000 en hooger ten achter zijn. In dergelijke gevallen wordt het verschil in te betalen belastingbedrag nog grooter. Uit bovenstaande blijkt dus wel, dat het in Uw eigen belang is een vrijwillige aangif te te doen. Afgezien van het feit, dat ieder o.i. verplicht is alles zuiver aan te geven en het indienen van onjuiste aangiften streng afkeuring verdient. Indien U nader over dit punt wenscht te worden ingelicht, dan schrijve U ons ge rust. Van de meest Volstrekte geheimhouding kunt u verzekerd zijn. Wenken en Raadgevingen bij het invullen van het aangiftebiljet Inkomsten- en Ver mogensbelasting. Over de vermogensbelasting zullen wij het thans hebben. Wie studie wil maken van de Vermogens belasting schaffe zich aan de Wet op de Vermogensbelasting 1892 Ncderlandsche Staatswetten, Editie Schuurman Jordens No. 53, Uitgave Tjeenk Willink, Zwolle. Aan de vermogensbelasting zijn onder worpen zij, die binnen het Rijk wonen (art. I Wet op de Vermogensbelasting) en verder niet binnen het Rijk wonende of gevestigde personen en lichamen, echter onder bepaal de omstandigheden, die art. 2 der wet op somt en die wij niet vermelden teneinde niet te uitvoerig te worden. Niet ieder echter, die binnen het Rijk woont is ook vermogensbelastingplichtig. Geen belasting is verschuldigd indien het zuiver vermogen minder bedraagt dan f 16.000. Bedraagt bet vermogen f 16.000 of meer, doch minder dan f 30.000, dan is verschuldigd f 2.van elke geheele som van f 1.000, waarmede het zuiver vermogen het bedrag van f 15.000 te boven gaat. Is het f 30.000 of meer, dan is verschuldigd f 1.van elke geheele som van f 1.000 (artikel 10 er wet). Bij een vermogen van f 17.500 is dus ver schuldigd f 4.(f 2.X 2); bij een vermo gen van f 25.999 f 20.— (2.— X 10) en bij een vermogen van f 100.000 f 100,name lijk (1,— X 100). Deze bedragen zijn in hoofdsom verschul digd. Er worden opcenten geheven, die het te betalen bedrag verhoogen. De belasting is echter, zooals de lezer zieti laag. Men verwondert zich dan wel eens over de domheid van zekere belastingplichtigen. Het komt voor, dat iemand f 5.000 ver- mogén meer heeft, dan hij aangeeft. Nu doet men in dergelijke gevallen het beste een vrijwillige aangifte te doen. Nemen wij aan, dat deze f 5.000 vermogen meer, minstens drie jaar geleden ook iceds aanwezig waren, dat dc f 5.000 zijn belegd in 5 stukken en verder, dat dc man 10 van zijn inkomen aan inkomstenbelasting betaalt, dan kost hem de vrijwillige aan gifte hoogstens: aan vermogensbelasing (de man heeft MANIFEST Binnenkort zult U de vraag moeten beantwoorden: „Aan wie(n) zal ik mijn stem geven, bij de verkiezing voor den Gemeenteraad?" Deze vraag, die voor eiken kiezer, in welke gemeente ook, van 't uiterste gewicht mag worden geacht, is voor de kiezers van Soest toch wel bijzonder belangrijk! Waar toch hier, bij wat zich in de laatste jaren in deze gemeente heeft afgespeeld, overduidelijk is gebleken, welk een grooten invloed ten goede, maar helaas ook ten kwade, een gemeenteraads lid kan uitoefenen, daar zou het al van zeer veel lichtvaardigheid getuigen,, wanneer U zich niet ten volle rekenschap gaf van de verantwoordelijkheid, die U op U neemt, bij 't uitbrengen van Uw stemj. Ons dunkt, vóór U Uwe keuze bepaalt, dient U, voor U zelf, een paar vragen te beantwoorden. Bijvoorbeeld deze: „Is de gemeente gebaat met raadsleden, die in de eerste plaats reke- „ning houden met persoonlijke of partijbelangen en pas in de tweede „plaats, of in 't geheel niet, vragen naar wat de gemeente behoeft?" „Mag Jt als een blijk van wijs beleid worden aangemerkt, wanneer bij ,,'t beoordeelen van een persoon allereerst wordt gevraagd: „Tot welke „kerk, of tot welke politieke partij behoort hij?" terwijl eerlijkheid, trouw „en bekwaamheid zaken van ondergeschikt belang schijnen te zijn?" „Is 't niet mogelijk, dat menschen van verschillende richtingen, ter „wille van 't gemeentebelang, vergeten wat hen scheidt en eendrachtig sa menwerken tot heil van onze gemeente?'* Op deze laatste vraag is reeds een bevestigend antwoord gegeven: bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing zal U een lijst worden voorgelegd, lijst 4, die namen bevat van personen van verschillend politiek inzicht, doch die meenen, dat ze met vereende krachten den Soester wagenuit het moeras moeten halen. Helpt hen trekken: gij doet er een goed werk mee ten bate van U zelf en van hen, die na U komen! DUS: Lijst 4

De Soester | 1931 | | pagina 2