B. WEiLER E. W. VAN D00RM - Baarn Markiezen en Zonneschermen „Sira" Limonade Siroop !la s. JOH. TAK Uw voordeel, Ons succes. H. Beuken, Laanstr. 14, Baarn P Laanstraat 70 - L. VINK - Baarn in „HET KAASHUIS" Meylink's Fotohandel Sacré Madame Je adres voer GLADDE RINGEN Grootste sorteering MODERNE KLOKKEN z) Veeteelt. Ingezonden. Voor de Vrouw Advertentiën. 3 Boerenwagens groote kamer SCHILDER NU i DE BOEL IS GOED DROOG G. J Schm dt - Tel 5^3, - Baarn Adverteert in dit Blad. Dagmeisje Eén blik in onze etalage zal U hiervan overtuigen. Zeedijk 10, Hilversum BRINKSTRAAT 8 - TELEF. 501 Telefoon 301 Beharegerij-Stoffeerderij VERHUIZINGEN - TRANSPORTEN Sigarenfabriek „Parsifal", F. C. Kuyperstaat 13 IOC stuks a ff 2.25 ff 1.25 en f 2.25. Van 80 cent Voor 49 cent 5HFE=^f^E=5nrc=5^l ÜQTUitgebreide Sorteering"?Sg NACHTEGAALSTRAAT 9, UTRECHT TELEFOON 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEURS Groote sorteering ALBUMS KOPZIEKTE. Uit het Alg. Ned. Landbouwblad: Nu het vee reeds eenige tijd in de weide is, kan het nuttig zijn, eens wat te vermelden over een ziek te, welke in nauw verband staat met den eersten weidetijd, n.1. de z.g. kopziekte bij runderen. Den meesten veehouders zal deze ziekte wel niet onbekend zijn en ze zuilen wel weten,, dat dit zeer ernstig lijden is, dat dikwijls met den dood eindigt. Er zijn in den laatsten tijd door verschil lende onderzoekers, doch vooral door Prof. Sjollema uit Utrecht, zeer belangrijke me- dedeelingen omtrent dit lijden gedaan. Wij nemen hiervan het navolgende over. Kopziekte is een ziekte, welke meestal vrij plotseling optreedt, dikwijls doodelijk verloopt, bijna uitsluitend bij melkvee voor komt gedurende de eerste weken van den weidegang; vandaar dat men in sommige streken, o.a. in Gelderland, spreekt van „Meiziekte." Vroeger kwam de ziekte bijna alleen langs den Ouden Rijn voor, tegenwoordig in alle provinciën, hoewel in de eene streek meer dan in de andere. In Zeeland en ten Noorden van het IJ in N.-Holland schijnt ze weinig voor te komen. Echter is deze ziekte niet uitsluitend be perkt tot het tijdstip van het voorjaar. In den herfst en ook enkele malen op stal tre den wel eens aanvallen op, die in wezen gelijk zijn aan de kopziekte, of er zeer nauw mede verwant zijn. Het schijnt, dat het voorkomen der ziekte verband houdt met het intensiever drijven van de veehouderij in de laatste jaren en wel voornamelijk op de zandgronden. De zware bemesting der graslanden wordt wel als oorzaak aange nomen. De dieren komen door de sterke voede ring in een zoodanigen toestand, dat ze zeer vatbaar zijn voor uitwendige invloeden, zoo als sterke afkoeling, ontstaande door plot selinge verandering van weer, koude nach ten na warme dagen, verder tochtigheid, vermoeienis enz. Voorts ziet men indivi- dueele gevoeligheid (allergische toestand). Er is een z.g. labiele (uiterst gevoelige) toestand van het lichaam ontstaan, waarbij maar zeer weinig noodig is de evenwichts toestand te verstoren. Het is wel opvallend, dat de ziekte se dert enkele jaren veelvuldig voorkomt in streken, waar ze vroeger onbekend was. De.kwaal is een schrik geworden voor veel boeren. Vooral waar de bedrijven meer ge ïntensiveerd zijn geworden. Alle veeslagen in ons land zijn vatbaar voor de ziekte. In het buitenland kent men het lijden eveneens, vooral op Nieuw-Zeeland wordt er melding van gemaakt. Van veel belang is de voorbode of wel de eerste verschijnselen te onderkennen Heeft de ziekte zich reeds ontwikkeld, dan is de kans op genezing veel minder gewor den. Het verloop der ziekte is zeer verschil lend; men heeft zeer snel verloopende ge vallen en meer sleepend verloopende. De eei st-genoemde verloopen meestal doode lijk, soms is het binnen eenige uren, ja zelfs wel binnen één uur afgeloopen. Bij de meer sleepend verloopende gevallen zijn dikwijls reeds meer dan 24 uren, voordat de ern stige verschijnselen optreden, voorboden waar te nemen. Veelal begint de kwaal zich te vertoonen, door het zich afzonderen der koe van den koppel, en soms veelvuldig loeien. Ze zijn onrustig, spoedig zijn de volgende verschijnselen waar te nemen: on gewone, steile stand der ooren, wilde blik, schrikachtigheid, soms tandenknarsend, spierrillingen, vooral achter de schouder bladen, waggelende en slingerende gang, de achterbeenen worden min of meer medege- sleept, ze staan wijdbeens. Ze eten of drin ken weinig of niet^ ze snuffelen over het voeder, als ze opgesteld worden. De melk- gift is verminderd, soms vrij plotseling, in andere gevallen meer geleidelijk. Dikwijls is deze verminderde melkgift het eerste ver schijnsel, dat de veehouder waarneemt. De ziekte heeft meestal verder spoedig een zeer ernstig verloop. Er treden kram pen op. hevige opgewekte verschijnselen en dikwijls slaat het dier plotseling tegen den grond. Knarsetandend, kauwbewegingen en schuimbekken neemt men dan waar. De verschijnselen wijzen op een hersenaandoe- ning en vroeger werd de ziekte daar ook voor aangezien. Op dit stadium volgt meest al een toestand van ongevoeligheid, van suf- zijn en verlamming. Het lijden lijkt dan zeer veel op kalf- of melkziekte. Een verschil met deze ziekte is echter, dat hierbij de voorafgaande hevige hersenverschijnselen (opgewektheid, wilde blik) enz.) niet zoo voorkomen. De veehouders dienen er om te denken, dat zij de dieren, waarbij ze verdachte ver schijnselen opmerken, of meenen op te mer ken, zoo spoedig mogelijk naar den stal ha len, indien namelijk de toestand van de koe het vervoer nog goed toelaat, kunnen ze be zwaarlijk getransporteerd worden, dus als ze niet stevig meer op de been zijn, dan is het zaak ze te laten, waar ze zijn, omdat isUW aangewezen ANTHRACIET Geeft zeer veel en langdurige hitte, steenvrij, BAKT niet aan en is BILLIJK in prijs. Alléènverkoop voor Soest en Omstreken Brandstoftenhandel voorheen: KLEMAN BERGHUIS). KANTOOR: Kerkpad N.Z. la. TELEFOON: 2180 HUIS: 2186 ze dan zeer prikkelbaar en gevoelig zijn v or uitwendige invloeden. De minste prik kel kan dan nadeelig werken voor het dier. Men late dus in dit geval de patiënt in de wei en maakt een beschutting tegen wind, regen en koude door b.v. eenige rietmatten zoo te plaatsen, dat het dier daarachter rus tig kan liggen. Het spreekt van zelf,, dat men zoo spoedig mogelijk een .dierenarts te hulp roept. In vele gevallen zal deze dan nog wel in staat zijn, met behulp van de nieuwe behande- lings-methode, de dieren te redden. Bs. MOND- EN KLAUWZEERBE- STRIJDING. Bij den aanvang van den weidetijd is het aantal gevallen van mond- en klauwzeer nog steeds zeer aanzienlijk: bij 70—90 ge vallen per week in 6070 gemeenten is het zaak, aandacht aan het mond- en klauwzeer te blijven schenken. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier doet daarom in een circulaire een beroep op alle veehouders en veehandelaren. Al leen eendrachtige samenwerking kan hel pen de verspreiding tegen te gaan. Uitvoerig wordt vervolgens besproken* hoe de boer den Veeartsenijkundigen Dienst kan helpen oni het mond- en klauwzeer te gen te gaan. Men kan meehelpen door: le. Zoo spoedig mogelijk aangifte te doen. Bij vermoeden van mond- en klauw zeer geen vee meer naar de markt zenden, noch het verweiden. 2e. Als de ziekte onder het vee is, zich verre te houden van het vee van anderen. Evenmin naar markten, veekeuringen of verkoopingen gaan. 3e. Allen vee verzenden met onbesmette vrachtauto's en toe te zien, dat deze auto's goed ontsmet worden. 4e. Bij ziekte met den Veeartsenijkundi gen Dienst overleggen over een serumbe- nandeling van het vee. 5e. Ziek vee opstallen. Het evenwel niet volproppen met voedsel (meelballen), inte gendeel is versch gras en frisch drinkwater in de eerste dagen voldoende. 6e. De wonden in den mond aan de klauwen en aan de tepels 2 k 3 maal daags oehandelen met een zacht ontsmettingsmid del, b.v. een 2 creoline-oplossing in wa ter. De uiers van het melkvee dienen verder geregeld goed uitgemolken te worden, daar anders gemakkelijk uierontstekingen ont staan. 7e. Gewaarschuwd wordt tegen z.g. ge- licimmiddelen, die niet beter, dikwijls slech ter zijn dan de gewone, niet kostbare ont smettingsmiddelen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie In „de Soester Courant" van heden las ik het ingezonden stuk van den heer H. van Klooster. Tot mijn gro.ote verwondering doet de heer van Klooster het voorkomen, alsof hij niet geweten heeft|, dat in de laatste Raads vergadering de grondaankoop G. Nollen en de wegenaanleg op die terreinen zouden besproken worden. De door mij gestelde vragen waren met de antwoorden er op van B,. en W. bij de stukken gevoegd, deel uimakende van punt 1 der agenda* Bij de behandeling van punt 1 der agenda zijn deze vragen enz. door mij ter sprake gebracht, en heb ik den Voorzitter verzocht de behandeling dezer stukken aan de agen da toe te voegen. Hieraan heeft de Voorzit ter, onder goedkeuring van den Raad, vol daan. De heer van Klooster wist dus zeer goed, dat deze behandeling in diezelfde Raadsvergadering moest plaats hebber^ Bij de behandeling van mijne vragen in ge noemde vergadering heb ik gezegd, wat ik vermeende te moeten zeggen, en ik heb r geen woord meer of minder om gezegd, toen ik bemerkte;, dat de heer van Klooster was weggegaan. Wat ik heb gezegd over de handteeke- ning op de aanvraag om grondaankoop van len heer G. Nollen, handhaaf ik geheel, en het doet mij genoegen, dat de heer van Klooster er nu van walgt. Dit is het eerste teeken van beterschap. De overige uiteenzettingen in het inge zonden stuk laat ik voor rekening van den heer van Klooster, hij weet het zelf wel be ter. We komen daar nog wel op terug. Wat de heer van Klooster over den heer Busch verteld, omtrent het bestaande Commissie rapport en de gelaakte uitdrukkingen, daar over zal de heer Busch hem wel in het openbaar of in een Raadsvergadering ant woord geven,, en er de juistheid van aan- toonerv GASILLE. SCHOENEN, SCHOENEN, SCHOENEN. Onze stappers zijn ook een hoogst be langrijk onderdeel van ons voorjaarstoilet en ook op dit punt is er dit seizoen een bui tengewoon groote verscheidenheid. We hebben daarom op dit plaatje deze keer eens een heele verzameling modellen bijeenge bracht. ten einde een kijkje te geven op al het moois dat er te koop is. En dit is nog maar een kleine greep! Om dan maar van links bovenaan te beginnen, hebben we al lereerst nen bedrukte linnen schoen om bij onze frissche linnen of katoenen jurken aan strand of bij sport te dragen. Deze schoen heeft een gemakkelijke half-hooge hak. Daaronder een z.g. andafll van goud of zil ver brocaat en lakleer afgezet, voor den dans. Daaronder een mooie eenvoudige pump van zwart lak (of ook wel, bruin, beige of blauw) voor bij het gekleede na middagtoilet. In het midden bovenaan de z.g,. opera-pump. een schoentje voor schouwburgbezoek en om dus bij een enkele japon te dragen. Deze is van naturel linnen met fijn. kleurig borduursel en met een hooge Fransche hak. Daaronder een sport- pump, dat wil zeggen een pump om bij een sportief costuumpje te dragen, maar feite lijk niet om er zelf sport mee te drijven. Deze is van wit „buck" afgezet met bruin of zwart en heeft een stevige leeren hak. Daaronder een Engelsche tennisschoen in wit met bruin afgebiesd en natuurlijk een heele platte hak. En heelemaal onderaan een paar heele stevige sportwandelschoenen van wit boxcalf met bruin of zwart afgewerkt en met rubber zool en hak. De schoenen van slang en hagedis schijnen een nieuwe groote mode in te gaan. Speciaal Javaansche ring- hagedis schijnt favoriet te zijn. De drie mo dellen rechts zijn daarvan grootendeels ver vaardigd. Bovenaan allereerst weer een pump met een hooge zoogenaamde Cu- baansche hak. En ten slotte de vier-gaat- jes-oxford schoen met hooge Cubaansche hak. Nu heeft U toch zeker wel keus genoeg voor Uw nieuwe voorjaarsschoenen. L O E S. OVER DEUX-PIèCES EN NOG WAT. Voor lente- en zomerdracht is de deux- pièces, zoowel als de tailleur zeer correct. De plooien in de rokken blijven zeer veel toegepast teneinde ons volop stapwijdte te geven. Behalve de diagonaal-tweed-stof, die dit seizoen buitengewoon veel voor voor jaarsmantels wordt toegepast, ziet men ook veel andere Engelsche stoffen met ruitjes enz., welke de Engelschen zelf aanduiden met de benaming j havermeel"-ruitjes 'tgeen zooveel zeggen wil als een grijs-beigestof met bruin erin verwerkt. Het plaatje links geeft een aardige deux-pièces volgens de Engelsche opvattingen weer, rok met in gezette panden met plooien op zij, het lijf je aan den hals afgezet met ivoorkleurige zijden piqué. De mantel is van de zelfde stof als de japon (havermeel kleur!) met een kraag van zomerbont. Verder in het midden nog een deux-pièces zonder bont, waarbij het lijfje in schulpen op de rok is gezet. Rechts tenslotte nog een Engelsche tailleur, twee-rij-er met 3 knoopen gesloten. De En gelsche mode is altijd eenigszins strakker (stijver zoo men wil) dan de Fransche. Zoo is er op het oogenblik in Parijs het tailleur manteltje iets korter dan verleden jaar, met lange smalle revers (zooals trouwens ook de Engelsche mode aangeeft, zie het plaat je) en ter hoogte van de taille gesloten met 1 enkele knoop. Het nauwsluitende jasje van verleden jaar met de z.g. „Basque" (het eenigszins uitstaande pandje beneden de taille) is niet meer in de mode. De rok van den tailleur van dit jaar de Fransche vrouw vindt als voorjaarsdracht niets mooi er dan het strenge, zwarte tailleurcostuum rijkt tot 30 c.M. van den grond, soms iets meer. De meeste bloezen, die bij de tailleurs gedragen worden, zijn wit. Een enkel modehuis (het huis Patou) paste nieu we kleuren toe, n.1. geel en groen voor „sa- tin" bloezen en tunieken. Heel dikwijls zijn de bloezen zonder mouwen. HET ONDERHOUD VAN TIN. In vroeger jaren trof men in veel huis houdens tinnen gebruiksvoorwerpen aan, rooals tinnen kroezen, borden enz. In de laatste jaren heeft de kunstnijverheid nieu we belangstelling voor tin gewekt en tal rijke nieuwe tinnen voorwerpen voortge bracht: Een voordeel van tin is, dat het lang ien fraaien doffen glans behoudt, terwijl het weinig invloed van vocht en dergelijke ondervindt. Slechts één eigenaardigheid heeft tin, waartegen ernstig gewaakt moet worden, namelijk, dat tinnen voorwerpen niet op zeer koude plaatsen bewaard mogen worden. Groote koude kan namelijk het op treden van z.g. tinpest ten gevolge hebben. Wanneer er vlekken en bulten op het tin ontstaan, is het zaak onmiddellijk maatre gelen te nemen, om het tinnen voorwerp op een warmere plaats te bewaren,, want doet men dit niet dan gaat het aan tinpest ten onder en blijft er op den duur niets an ders over dan een hoopje donkergrijze poe der. Men beveelt aan, om tinnen voorwer pen van tijd tot tijd in heet water onder te dompelen, teneinde het optreden van tin pest te voorkomen. Tin wordt meestal ge schuurd. Poetsen doet men zelden. En men houdt de glans er heel lang op als men het tin af en toe in warm zeepsop afwascht en tevig afdroogt. RECEPT. Fijngewreven aardappelsla. Men neemt op 3/4 K.G. gekookte aard appelen (liefst warm) 1 uitje of preitje, 3 eetlepels azijn, 1/4 L. kokend water met 2 maggi's bouillonblokjes, wat peper en zout. Men stampt de aardappelen fijn en ver mengt ze met het zeer fijn gesnipperde uitje of preitje; dan wordt de warme bouillon er door geroerd en daarna de olie en azijn; als het mengsel nog te droog mocht zijn om een samenhangend geheel te vormen, voeg er dan wat warm water aan toe. De sla wordt op smaak afgemaakt met peper en zout en op een platte schotel geschikt. Pre senteer ze bij warm of koud gebakken visch of bij rund- of varkensvleesch. Gesmoorde Savoye kool (in stukken). Hiervoor neemt men 1 savoye kool, on geveer 1Yi K.G.. en 50 G. boter of vet van jus, 5 G. zout, 1 maggi bouillon blokje. De kool wordt van de buitenste bladeren ont daan en in 8 parten gesneden. Dus eerst doormidden en daarna elke helft in vier gelijke stukken. De stukken worden in een stoofpan gelegd met een bodempje water, waarin het bouillonblokje is opgelost met het zout en de boter; de pan wordt dicht ge dekt op de kool op een zacht vuur gaai gei stoofd, nu en dan de stukken omkeerend zoodat ze gelijkmatig van de warmte wor den doordrongen. Vul als het noodig blijkt water aan. Reken voor het gaar worden on geveer 3/4 uur; breng dan de kool over in een vuurvasten schotel en giet er het over gehouden kooknat als een sausje over. HUISVROUW te koop, in zeer goeden staat, met een 2-wielige melkkar. Te zien en te bevragen bij B. v. d. Grift, (bij de Naald), Baarn. TE HUUR met 1 Juni gebruik van tuin. op mooien stand ,te Soestdijk. Huur billijk. Brieven onder No. 904 aan het Bur. van dit blad. Grondverf per pond 30 cent Glansverf per pond 45 cent lichte kleuren. Japanlak prima per pond 70 cent Groene Carbolineum per K.G. 85 cent Alles thuis bezorgd a contant. Mevrouw Gorter, Kolonieweg 15 vraagt net voor halve dagen of Werkstere TE KOOP: een ANTIEK GAVE KIST MET SNIJWERK Te zien bij voorkeur na 5 uur. Te bevr. KI. Engendaalweg No. 2. ZIE ETALAGE - BILLIJKE PRIJZEN Speciaal adres voor: In verband met het succes, dat wij hadden met onze balansuitverkoop, hebben wij besloten in Soest uitsluitend aan particulieren te verkoopen, tegen ongekende lage prijzen. Als reclame bieden wij heden aan: Sumatra Handwerk Senoritas (geen papier) in luxe kisten van Modjo Vorstenlanden, in kisten van 50 stuks f 1.85 Parsifal Fenix, Suma,tra zeer licht, in verpakking van 25 en 50 stuks Voorts ruime sorteering in diverse prijzen en kwaliteiten. Monsters a 10 stuks zonder prijsverhooging franco thuis bezorgd. Burgemeester Grothestraar 45—47 Telefoon 2040 Soestdijk OOK AAN HUIS BEZORGEN in Dames- en Kinderkousen Reclame file d'écosse kousen 871 cent, Zijde f 1.10, Dames Onderjurken met bijpassende Directoirs vanaf de goedkoope prijzen. Dames corsages in Katoen, Wol, Zijde vanaf 52yz cent tot f 4.Heeren- en Jongens Overhemden, Blouses, Zelfbinders, Sokken, Bretels.

De Soester | 1931 | | pagina 6