T. VAN VLIET l Modelslagerij Nuttige wenken Algemeen Gemeentebelang. Zilveren Pastoraat. LIJST 4 Plaatselijk Nieuws. Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaa terrein. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! Ingezonden. Soesterberg. AMERSFOORT Eenige jaren geleden hebben B. en W. be sloten, daartoe bewerkt door vertegenwoor digers van het Jack Londen-verbond, geen circus meer in de gemeente toe te laten. 1 och komt er binnenkort een circus en wel het circus Gleisch, een der grootste Duit- sche circussen!. Het zal standplaats nemen op den Hooglandscheweg juist voorbij den liniedijk, op het land van den heer Versteeg. voor het verkeer. VOETGANGERS de rijweg is voor U even gevaarlijk als I de onbewaakte overweg voor den auto- I mobilist; mijdt hem zooveel mogelijk; kijkt goed uit voor en tijdens het over steken; steekt RECHT over. WIELRIJDERS rijdt zooveel mogelijk rechts en nimmer I in breede rijen naast elkander; richt uw I electrische lantaarn zoover omlaag, dat I de lichtstraal een tegenkomer niet hin- dert; mijdt den rijweg als er een rijwiel pad is(. BESTUURDERS VAN AUTO'S EN MOTORRIJWIELEN rijdt langzaam overal, waar de weg smal, druk of onoverzichtelijk is; waagt niets beperkt uw snelheid zoo, dat ge steeds en onder alle onvoorziene omstandigheden uw wagen meester kunt blijven. Te snel en gewaagd rijden verraadt gewoonlijk den beginneling. Geeft bij verandering van richting een duidelijk teeken buiten den wagen. Onthoudt U voor en tijdens het rijden van alcoholgebruik. Houdt uw remmen en signaalgever in prima staat. BESTUURDERS VAN VOERTUIGEN rijdt zooveel mogelijk rechts, dus kort bij den zijkant der rijbaan, blijft ook op den buitenweg steeds oplettend, rijdt, van een zijweg op den drukken weg komende, steeds uiterst voorzichtig, ook al zoudt ge recht op voorrang hebbenl Zorgt voor behoorlijk licht, zoodat uw voertuig bij Hoe de lijst van „Algemeen Gemeente belang", LIJST 4, eruit ziet? Ze volgt nogmaals hier: 1. H. J. GASILLE. 2. G. J. GROOTEWAL. 3. W. F. H. BUSCH. 4. HILLEGONDA FUNKE. S(. J. STROBAND. 6. A. MULDER. 7. C. HAVER!. 8. Q. J. ROELOFSEN. 9. J. WILLIG. 19. A. A. KERKKAMP. 11. N. C. VAN DEN BOUT. 12. J. E|. BLOEMEN. 13. H. G. RUHAAK. 14). C. KASTELIJN. 15. J|. A. VAN BEUSEKOM. 18. H|. PASTUNINK. 17. H. W. VELLINGA. onttrok men voor de vermogensbelasting I aan zijn vermogen dit bedrag. Aan dergelijke manupulaties is thans een einde gekomen. Vragen inzake belastingkwesties te richten tot de N. V. Accountantskantoor „Nationaal Bureau voor Adviezen", onder directie van P. Siebesma, Groote Kerkstr 16, Leeuwarden. Deze vragen worden kosteloos beant woord. Postzegel voor antwoord insluiten, Algemeene Soester Turn- en Athletiekver. A. D. 0. 1906 duisternis reeds op geruimen afstand I m9^ensbelasting? I Wenken en raadgevingen bij het invulllen van het aangiftebiljet Inkomsten- Vermogensbelasting. VII. Wat moet men aangeven voor de Ver wordt opgemerkt. Rijdt een zijstraat links met grooten boog inV OUDERS EN OPVOEDERS Wijst het kind op de gevaren van het verkeer. Leert het de regels van den weg. EEN AARDBEVING OOK IN ONS LAND). Op verschillende plaatsen is in den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 2 uur, een lichte aardschok gevoeld. Te 's-Graven- hage, Haarlem en andere plaatsen langs de Noordzeekust hebben verschillende perso nen dit verschijnsel waargenomen. Ook in A'foort in het Berg- en in het Leusderkwar- tier werden velen opgeschrikt door het ram melen van ramen en het gedreun van vloe- renj. Ook hier in Soest heeft een enkele de aardschok waargenomen in het villakwar tier op den Eng. De wet op de vermogensbelasting zegt in artikel 3: „Alle zaken welke geldswaarde hebben vruchtgebruik en het recht een ingegane lijfrente daaronder begrepen komen als vermogen in aanmerking". Artikel 6 noemt dan op wat niet tot ver mogen wordt gerekend. Wij nemen dit artikel uit de wet over Artikel 6: „Onder vermogen worden niet begrepen „a. goud- en zilverwerk, paarlen en edel gesteenten, indien de gezamenlijke waarde van het een en ander niet meer bedraagt dan f 2j.000.voorts huisraad in den zin van artikel 571 van het Burgerlijk Wet boek, voorwerpen van kunst of wetenschap., kleederen en levensmiddelen, voor zoover een en ander geen handelsvoorraad is en niet dient voor de uitoefening van eenig beroep of bedrijf;" ,b. niet tot het bedrijfs- of beroepsver mogen van den belastingplichtige behoo rende: polissen van lijfrente; polissen van levensverzekering, indien daarop in geen enkel jaar van den looptijd der verzekering, noch bij het afsluiten der Volgens berichten uit Engeland is de. Oostkust van dit land door een aardbeving I verzekering, een hcogere premie verschul- geteisterd, en heeft deze zich ook aan de andere zijde der Noordzee doen gevoelen. UTRECHT. EEN VECHTPARTIJ. Een bewoonster uit een steeg tusschen de Oude Gracht en de Hamburgerbrug ont ving Zaterdagavond bezoek van twee man nen, die onder invloed van sterken drank verkeerden en het haar lastig maakten. Een of meer bezit: der mannen brak de trapleuning af, toen digd is dan 8 ten honderd van het bedrag dat door den verzekeraar verschuldigd is bij overlijden van dengeen op wiens leven de verzekering is gesloten. „c. het recht op lijfrenten, voor zoover deze gezamenlijk niet meer bedragen dan f 1200.per jaar, indien dat recht verkre gen is door betaling van een gelijk blijven de premie gedurende ten minste 10 jaren, mits de genieter der lijfrente niet boven dien een belastbaar vermogen van f 16.000.- i,d. het recht op pensioenen welke krach hij het huis verliet en wilde daarmee de be- I tens wet of verordening zijn toegekend of woners te lijf gaart Een dochter waarschu\y-1 door particuliere werkgevers ter zake van de 'n politieagent, die er in slaagde de man nen het huis uit te werken. Toen zij op de verrichten arbeid verschuldigd zijn; ,.het recht op het wettelijk vruchtgenot Oude Gracht waren gekomen, keerden bei- I en rechten op periodieke uitkeeringen en den zich tegen den agentj. Een ernstige I verstrekkingen, rechtstreeks uit het familie vechtpartij ontstond, waarbij de omstanders recht voortvloeiende; «,f. nog niet vorderbare termijnen van I renten, van uitkeeringen, van bezoldigingen en van andere inkomsten alsmede nog niet ingeoogste vruchten, die ten minste een maal in drie jaar worden ingeoogst; „g|. het recht op lijfrenten of andere pe- I riodieke uitkeeringen door ouders aan hun- ne mindrjarige kinderen toegekend.' De onder letter a. genoemde zaken be- I hoeven niet als vermogen te worden aange geven. Drijft men een handel in goud- en zilver- I werk, paarlen„ edelgesteenten, in huisraad, den agent kalm met zijn twee belagers lie ten worstelen zonder een hand uit te steken. Tenslotte rukten beiden zich los en verdwe nen in een der vele stegen en sloppen, die op de Oude Gracht uitkomeni. De agent had zijn revolver getrokken en schoot op de beide vluchtelingen. Toen as sistentie voor de politie kwam opdagen, slaagde men er niet meer in, de vechtersba- zén te arresteerenj. Zondagochtend echter werden de verzet- plegers van hun bed gelicht en mee naar het bureau genomen. Een der mannen had een kogel in zijn kuit gekregen, die het I voorwerpen van kunst en wetenschap, klee- been aan de voorzijde weer had verlaten:. BAARN. Op het Baarnsche Lyceum slaagden voor het eindexamen Gymnasium de volgende leerlingen. Voor A: mej). J. A/. Veth; de heeren M W. C. de Jonge, H. Mees en A. J|. Ch. Tam- mens). i Voor B: dames C. Mj. van As, G. A. Slag- datn te jvorden ^aangegeven wanneer ju tot molen en J W). E. J. Wüst; heeren Fi R. ~A—C~ ~f u u~' Crommelin, Pt F. van Heerdt en G, W. Kernkamp. deren en levensmiddelen, dan zijn deze zaken handelsvoorraad en moeten ze wel worden aangegeven Ook behoort aangifte te geschieden, wan neer deze voorwerpen dienen voor de uit oefening van eenig beroep of bedrijf. Wie aan goud- en zilverwerk, aan paarlen en aan edelgesteenten voor meer dan f 2.000.bezit, behoort eveneens aangifte te doen. Polissen van lijfrente behoeven alleen Met 4 candidaten wordt het examen voort- I 'ie* Prec'es zoo. het bedrijfs- of beroepsvermogen behoo- en. Met polissen van levensverzekering staat gezet. OPGERICHT 1899 TELEFOON No. 33C POSTGIRO No. 146487 Bovendien moet echter de waarde van een polis worden aangegeven, wanneer in eenig jaar van den looptijd der verzeke ring, of bij het afsluiten der verzekering meer dan 8 pCt. van het verzekerd bedrag verschuldigd is. Deze bepaling is gemaakt om te voorko men, dat polissen van levensverzekering als geldbelegging gebruikt, buiten de vermo gensbelasting zouden vallen. Ware de bepaling niet gemaakt, dan zou den belastingplichtigen een belangrijk ge deelte van hun vermogen in deze polissen voor de vermogensbelasting kunnen „weg- iftoffelenl". Thans is dit buitengesloten; Wanneer men vroeger op een polis van levensverzekering een bedrag in eens stortte ad. bijvoorbeeld f 30.000.dan 7 JUNI 1931 Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum als pastoor, werd dit feest door Pastoor J. A. C. Vossenaar Zondagmorgen om 10.30 uur in een plechtige H. Mis in de St. Petrus en Paulus parochie herdacht^ Het hoofd- en zij-altaar was voor deze gelegenheid fraai met witte bloemen ge sierd, terwijl ook de electrische feestver lichting was ontstoken. De kerk was goed gevuld, de gezongen H. Mis „Eucharistica van Perodi'werd door mannen- en jon genskoor op keurige wijze uitgevoerd, de plechtige ceremonien werden verricht door den jubilaris), geassisteerd door Prof Wachters van het klein Seminarium en door i'..v- d' Bergh van het groot Seminarium te Rijzenburg. Als feestredenaar trad op Prof. Wachters, welke na de voorlezing van het Evangelie van de noodiging tot de bruiloft, zijne toespraak verbindt aan het Schriftwoord „Laat ons elkander liefheb ben", niet met woorden|. maar met de daad Daarop richt ZEw. het woord al lereerst tot den beminden jubilaris, H.H. Geestelijken en Parochianen. Thans staat deze parochie wederom in 't teeken van ju bileum, waar voor kort het 40 jarig pries terfeest zoo luisterrijk is gevierd, en than het 25-jarig pastoraat van uw herder eu leeraar. Uit het medeleven bleek hoe groot dit is, en thans is er wederom een nieuw rustpunt om even bij te toeven bij het rijke priesterleven en stil te staan wat God deed, waarvoor Hem grooten dank toekomt. In die 25 jaar hebt gij uw plichten trouw ver vuld in het opdragen der H'. Mis. Door de Genade Gods zijt gij, wat gij thans zijt, daarom allereerst dank aan Hemi Voor de In vervolg op onze berichten der vorige week, kunnen wij onze lezers thans be tichten dat A. D. O. Zondag j.1. wederom successen heeft behaald. De ploeg die ditmaal mocht bestaan uit (j dames met 2 reserves, had te Utrecht den strijd aan Je binden tegen een 6 tal andere vereeni- gingen voor de competitie der U.P.A.B. en welke competitie op een drietal dagen zal worden verwerkt. Le resultaten van dezen eersten dag, waren voor onze Soester dames werkelijk schitterend te noemen, daar b.v. de esta fetteploeg bestaande uit de dames A. en R. Homan, J. Koster en J. van Asselt, de 4 X 80 Meter won en in den goeden tijd van 48.U sec. Natuurlijk kunnen hier nog eeni ge seconden vanaf, doch dient in aanmer king te worden genomen, dat dit de eerste maal was en is dus dit succes werkelijk aardig te noemen. In de verschillende se ries 100 Meter liardloopen en waarin de A. D. 0. dames uitkwamen, bezetten zij allen de tweede en derde plaatsen, terwijl Mej. M. Homan haar serie 80 Meter liard loopen won. Bij het verspringen en kogel stoten werd in totaal de tweede plaats bezet, terwijl voor de verdere werpnum- mers wel aardige prestaties werden gele verd, doch hier nog meer geoefend moet worden. Tenslotte kunnen wij onzen lezers nog mededeelen, dat wij binnenkort de off. A. D. O. records zullen opnemen, Avelke naar men ons mededeelt, lang niet n zijn. Ontwaakt, nu naar het Vossenveld, Waar damesathletiek, Op 't heerlijk, mooie A.D.O. veld U toelonkt als muziek! Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Keuringsdienst voor Waren. Loor den Keuringsdienst voor Waren voor het gebied Utrecht werden in deze gemeente gedurende het le kwartaal '31 de n.v. werkzaamheden verricht: Aantal bezoeken aan winkels en berg plaatsen 58, idem aan bakkerijen 19, idem aan stallen geene. Aantal onderzochte - TW1 monsters 116, daarvan melk- en melkpro- parochianen waart gij in vele opzichten een I ducten 87. Aantal ter plaatse van verkoop zegen, niemand klopte ooit te vergeefs bij I gekeurde voorraden 1109. Aantal partijen U Am .4a„n L«. 1 Hf1 ,1 rrAITrnnnn L 1 lir\ J aan om steun of hulp. Maar door velen I gewogen brood 39. Aantal afgekeurde s in u steeds gezien de menscheliike I voorraden 5. Aantal iiitcroroiH^ gezien de menschelijke kant, ofschoon de geestelijke om den voorrang vraagt. Was voor U 'n ontroerend oogenblik, toen gij voor de eerste maal de plechtige Communie uitdeelde, van hoeveel ontroering was voor mij toen ik in de na bijheid van ZEm. Paus Pius mocht toeven, de eminente uitverkorene door Christus; Zijn mond spreekt door den H. Geest met geestelijk gezag wat indruk geeft in het gemoed. Dit is ook de herderlijke waar deering en het gezag, waarmede hij in Gods naam optreedt!. ZEw. gaat daarna na, de geweldige aanslag die thans gepleegd wordt in Spanje, uit dit alles spreekt de haat tegen den naam Gods. Overal heerscht eén anti-godsdienstige politiek en strijd te- voorraden 5. Aantal uitgereikte waarschu wmgen 22. Aantal processen-verbaal 22. GEVONDEN VOORWERPEN een dames-portemonnaie. STRAATKLADDERIJ. In den nacht van Zaterdag op Zondag rocllJU fcV_eeft de S.D.A.P. op verschillende plaat gen de van God ingestelde machten. Pries- I ?en aan de Beetzlaan en de Koninginne- ters worden gemolesteerd, overal heeft men I 'aan verkiezingsreclame op de straat ge- i e-childerd. Een zekere W. was daarmede net Jie- zig, toen hij door de politie betrapt werd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. afgedaan met den godsdienst de haat groeit aart Maar hier wordt het geestelijk gezag van den pastoor nog erkend en wordt naar Gods woord geleefd om eenmaal de veilige haven binnen te gaan. De grootheid van het priesterschap ligt in het spreken van ziel tot ziel. ZEw. heeft steeds daarna ge leefd, voor ieder had hij een bemoedigend woord. Hij dankt den Pastoor voor alles wat hij steeds gedaan heeft en hoopt dat hij nog vele jaren de parochie zal mogen Collecte „Fonds tot Steun". jis de collecte-commissie een groot besturen!. Na afloop der plechtigheid werd I oenoegen, te kunnen mededeelen', dat de hem door de parochianen een feestzang I ^loemjesdag van 6 Juni j.1. ondanks toegezongen, waarmede de dienst werd be-1 zeef slechte weer, een ongekend 1 succes is geworden. De totale inzameling eindigd. Hierop volgde in het patronaatsgebouw I bedroeg f 224.(het vorige jaar f 127.-), de receptie welke enorm druk bezocht I zoodat de netto opbrengst (nadat de on- was), O.a. door Professor Beysens, Dr. kosten voor drukwerk, advertenties norto Schrader, rustend pastoor, de notarissen enz, zijn afgetrokken) f 211— bedraagt Dammers Soest, en Ditzhuyzen uit Baarn, De commissie wil hier do„ „„o s Wethouder Koenders, de Gem. Secretaris, Pastoor Möller,, Kerkbestuur, R.K. Boeren leenbank, de raadsleden Hilhorst. v. d,- reemer, en honderden anderen. De zaal was keurig versierd met bloemen;, palm- groen en de vaandels der R,K. Werkl. Ver. Bouwarb. Bond, Middenstandsver., Pa tronaatsclub e.a. Toen de jubilaris ver scheen, zong het koor „Lang zal hij leven". Toen allen gezeten waren, nam de heer A. G. Koenders het woord. Spr. releveer de allereerst het 40-jarig priesterschap, wat een groot feest is geweest, maar voor de parochie is dit grooter. Gij zijt voor ons allen steeds geweest een goed herder en De commissie wil hier dan ook haar hartelijken dank betuigen aan allen, die tot dit succes hebben bijgedragen: hen. die met zooveel enthousiasme aan het door Pluvius bemoeilijkte eigenlijke collecteeren hebben deelgenomen; hen, die hulp ver leenden bij de voorbereidende werkzaam heden; de Soester leveranciers, die voor ;de collecte-benoodigdheden gereduceer de prijzen berekenden; de directie van Van Geerestein's Autobusdienst, die voor iedere bloempjesverkoopster twee ritten op haar dienst gratis beschikbaar stel Dd© en bovenal: de geefsters ein gevers, die leeraar en daarom Was het ons éen behoefte I °P 200 ondubbelzinnige wijze blijk gaven U te huldigen^ Spr. hoopt dat de jubilaris on 1 nog jaren gespaard moge blijven voor de parochie, hij heeft steeds alles gedaan wat in zijn vermogen was. Daarom voelt de ge meente het als een plicht U hierbij door de aanbieding van een geschilderd portret door Herman Walstra. (Daverend applaus) Nadat daarop het koor zich nogmaals had laten hooren. dankte de Pastoor in welge kozen woorden. Hij is zeer verheugd, dat zoo velen getuige zijn van zijn feest> hij dankt voor het mooie cadeau maar vindt dat daarin ligt opgesloten, dat spoedig de tijd van scheiden aanbreekt. Hij dankt allen ook de anders denkenden voor de liefde en riendschap van hen ondervonden. Hij dankte God voor de groote zegen van Hem ntvangen,, al zijn al veel kruisen zijn deel». Maar zonder kruis, geen hemel, het leven kan alleen geven vreugde als het langs het kruis gaat. Spr. hoopt, dat men meer en meer met elkander verbonden zal blijven onderlinge liefde en waardeering tot eer van Hem. Hij is verheugd, dat nog vele oude vrienden hem niet hebben vergeten, hij dankt Prof. Beijsens voor z'n tegenwoor digheid, als ook de andere HH.Geestelijken. Daarop ving de receptie aan en drukte de jubilaris velen de hand. De parochianen hebben hun herder waardig geeerd. De da- meszangvereen. liet zich eveneens hooren. De kerk en het Patronaatshuis waren door de groote zorgen van den bloemist Wl Tolboom en den heer W. J. Alders keurig versierd. Van uit de kerk, de parochie en de Jonge!. Vereen woei de vla^. van hun goede gezindheid jegens het nut tige werk van het „Fonds tot Steun". De Collecte-Commissie van Volksonderwijs. CONGRES JONGEREN VREDES ACTIEj. De J. V. A. organiseert 20 en 21 Juni in het Bondshuis van den Ned. Protestan tenbond te Soesterberg een congres over „Oorlogsbestrijding in Vredestijd en in Oorlogstijd". Over het eerste onderwerp spreken Mr. Hein Willemse (Voorburg) en FeddeSchu- rer (Amsterdam). Het tweede onderwerp wordt ingeleid door Jo Meijer (Amster dam) en Jacq. de Kadt (Amsterdam). VOETBAL. De club Soesterberg I werd voor dit jaar de houder der wisselprijs De Zilveren Schoen. Geachte Redacteur, Gaarne zag ik het volgende geplaatst in Uw blad. waarvoor bij voorbaat mijn dank. Zooals bekend is, heeft men in Soest weer eens wat nieuws op politiek gebied, en wel de Algemeene Gemeentebelangen partij Deze partij zal in de a.s. gemeenteraad partijlooze politiek voereiu Nu is het volgens mijn bescheiden mee ning niet mogelijk de maatschappelijke vraagstukken op tc lossen, zonder dat er partij- of klassepolitiek gevoerd zal wor- ii 200 na'eI ls» dit te veronder stellen. geeft blijk niet met de economische en politieke verhoudingen op de hoogte te zijn. of pleegt kiezersbedrog door te specu- leeren op de onkunde der massa. Zeer zeker zijn er wel enkele zaken, b.v. het wegennet, waarbij de partijpolitiek ach terwege zou kunnen blijven, doch de prac- tijk leert het wel anders. Men neme de wegen der arbeidersbuur ten en die in de wijken der beter gesitueer den maar eens in oogenschouw. Ook de salarisregeling der gemeente ambtenaren en werklieden, zouden vastge steld kunnen worden zonder partij- of klas sepolitiek, indien men uitgaat van het prin cipe dat iedere arbeider een zoodanig loon waard is, dat hij daarmede in staat gesteld wordt een behoorlijk leven te kunnen lei den. Doch ook hier geeft de practijk andere uitkomsten. Krampachtig wordt er, vooral door de Vrijheidsbond vastgehouden aan het stelsel, dat de loonen der gemeente ambte naren en werklieden niet mogen uitkomen boven de loonen in het particulier bedrijf. Bovendien moeten deze loonen evenals al le andere gemeentelijke uitgaven betaald worden uit de opbrengst der belastingen. Waar nu door verschillende groepen en ook hier weer door de Vrijheidsbond wel het sterkst gepoogd wordt de belastingen, althans de directe belasting, zoo laag mo- DE Eerste SOESTER ELECTR. DRUKKER II is het meest betrouwbare adres voor Uw drukwerk. Met onze mo derne machines zijn wij in staat U het beste van het beste te leveren tegen zeer concurreerende prijzen gelijk te houden, ligt het voor de hand dat de loonen der gemeente ambtenaren en werklieden hiermede evenredig vastgesteld zullen worden. Niet zelden gebeurt het dat de salarisregeling als sluitpost der begroo ting gebruikt wordt; Hetzelfde geldt voor de werkverschaffing. Dit vraagstuk is voor vele gemeenten, ook voor Soest, een bron van voortdurende zorg. Door het huidige kapitalistische productie systeem, en de rationaliseering der bedrij ven, zal dit vraagstuk hoe langer hoe meer de aandacht vragen. Ook hier treedt nood wendig de partij- of beroepspolitiek steeds terker op den voorgrond. Eenerzijds door hen die krachtens hun maatschappelijke positie van de werkver schaffing gebruik moeten maken, anderzijds door hen die hiervoor de gelden moeten vo- teeren. En dan het belastingstelsel. Wie zou wil len beweren dat deze materie zonder partij- of klassepolitiek is op te lossen. De bezit tende klasse ziet men herhaaldelijk pogin gen in het werk stellen de lasten die zij te dragen hebben af te wentelen op de ruggen der niet bezittende klasse. De directe- of vermogensbelastingen trachten zij te verlagen en de indirecte- of de belastingen op de levensbehoeften enz. te verhoogen. Nemen we nu de lijst van Algem. Gem. belang eens onder de oogen. No. één is een erkend Vrijheidsbonden No. twee den heer Grootewal. Deze is voor zoover bekend, niet aangesloten bij een politieke partij. Wij mogen aannemen, dat het van den Heer Grootewal, zonder deze te diskwali- ficeeren, een wanhoopspoging is. dat hij op de lijst van Algerm Gem. belang uitkomt. Indien de heer Grootewal zelfstandig zou uitkomen is het wel uitgesloten, dat hij ge kozen zou worden. Immers te Soesterberg komen nu meerdere candidaten uit. die een groot gedeelte van de stemmen krijgen die bij de vorige verkiezing op den heer Groo tewal zijn uitgebracht. Hetzelfde geldt voor den heer Busch. De ze raakt in Soest uitgepolitiekt De arbei ders welke den heer Busch in den raad brachten, moeten van den heer Busch niets meer hebben. In „de Soester" van 9 Mei wordt be- eerd, dat door de groep Busch besloten is tot samenwerking met den Vrijheidsbond en andere partijen. Waar en op welke vergade ring is dit door deze groep besloten? Ik heb zoo het idee dat deze stap door den heer Busch genomen is zonder voeling te houden met zijn kiezers. Ik ben er dan ook wel van overtuigd dat de kiezers het den heer Busch wel aan z'n erstand zullen brengen, dat zij van samen werking met den Vrijheidsbond, hun natuur- ijkc vijand, niets moeten hebben. Uit het feit nu, dat de Vrijheidsbond wel ke momenteel 3 zetels bezit„ niet zelfstandig uitkomt, mag men toch concludeeren, dat de Vrijheidsbond haar belangen gewaar borgd acht, in handen van hen die uitkomen voor Algem. Gem. belang. Zoodat ik maar zeggen wil, dat de lijst an Algem. Gem. belang zooniet officieel, toch een verkapte lijst van den Vrijheids bond is. Nu zou er nog een andere reden kunnen zijn waarom de Vrijheidsbond niet zelfstan dig uitkomt. Deze partij is 4 jaar geleden de strijd in gegaan met de leuze: Bezuiniging en belas tingverlaging. Wat is daarvan terecht gekomen? Letter lijk niets,. Het is voldoende gebleken,, dat er niet bezuinigd en geen belasting verlaagd kan worden zonder de belangen van groote groepen der bevolking te schaden. Ook zou er een reinigingsproces gehou den worden. Men herinnert zich het ge schreeuw nog wel, dat het gemeentebestuur een janboel was. Er was geknoeid en de schuldigen zouden ontmaskerd worden. Vier volle jaren heeft men de tijd en ge legenheid gehad deze zaken te onderzoeken. Wat is het resultaat? Niets anders dan

De Soester | 1931 | | pagina 2