Apotheek van Heemskerck Dilker CORTOSA THEE is GOEDE THEE FLOIOTHEATER 2EIE( ClHSaHLOi CHAPLIN Rechtzaken. Ingezonden. IKETTDIM<glHI©» Voor de Vrouw Advertentiën OPLEID ING S-CURSUSSEN W CITY LIGHTS net Dagmeisje. Chauffeur-Monteur» Nette Jongen, TE HUUR TIMMERLIEDEN sn EIGENBOUWERS H. A. «lekei Juni'Zomermaand Zomer - Ondergoederen, „HET HANDELSHUIS" Juni-Zomermaand W. NVIE^KING Net Dienstmeisje «Juni- Zomermaand Telefoon 42 - HILVERSUM voor Apothekers-Adsistenfen. W. DEKKING - Nassaulaan 20 SOESTDIJK (AGENTEN OF AGENTESSEN GEVRAAGD) Vanaf a.s. Vrijdag u ter plaatse kwam, verbood hem toen verder doorrijden, zoodat hij het motorrijtuig moest achterlaten en verder met een auto bus naar zijn woning is teruggekeerd. Een onderzoek in deze zaak wordt ingesteld en proces-verbaal tegen den dader zal volgen. PORTEFEUILLE ONTVREEMD. Vrijdagavond vervoegde zich aan het bu reau van politie J. v, d. B. uit Stoutenburg, die aangifte deed, dat hij zijn automobiel onbeheerd even had laten staan op de Bos straat. Hij had zijn jas daarin laten liggen, doch toen hij terug kwam, zag hij dat de jas was verlegd. Na onderzoek bleek hem, dat zijn portefeuille, inhoudende rij- en num- merbewijs, wegenkaart en andere papieren uit de zak van zijn jas was verdwenen. Een direct door de politieingesteld onder zoek wees uit, dat de knecht v. d. B. uit Baarn van den heer K., eveneens uit Baarn, ook in den zelfden tijd op de bosstraat was geweest met een automobiel. Het mocht de politie gelukken de gestolen portefeuille bij dien knecht in beslag te nemen. Natuurlijk volgde proces-verbaal en de knecht zal zich wegens diefstal hebben te verantwoorden. NOG EEN PORTEFEUILLE GESTOLEN. In den tuin van café W. is Zondag uit een automobiel een portefeuille, inhoudende eenig geld, gestolen. Het door de politie te dezer zake ingesteld onderzoek is nog loo- pende. EXAMEN LYCEUM oAARN. Voor het examen voor de le klasse van het Baarnsche Lyceum slaagde van de U.L.O. school ,,de Oorsprong" te Baarn de leerling Hj. J. Gasille; van de Chr. U.L.O. Spoorstraat alhier slaagde de leerling Jaap van As; één leerling moet nog mondeling examen overdoen en één leerling slaagde niet. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Vrijspraak. Daarop liep uit de beschuldiging tegen een Amsterdamsche chauffeur, die den steenen-auto van het werk aan den rijks straatweg, Birktstraat Soest zou hebben aangereden. Het viel vorige week te verwachten. Had moeten stoppen. Het liep ook dezen keer over van aan rijdingzaken. Een daarvan passeerde op de scheiding van Middelwijkstraat en Steenhofstraat te Soest. De Haarlemsche chauffeur A. F. de J. wilde den paardenwagen van P. v. V. voorbij rijden, toen van tegenovergestelden kant een tweede auto aankwam. Nu rechts gekeken om voorbij te glippen. Dit gin£ niet, en zoo reed hij tegen den paarden wagen op, waarvan een as krom boog. Eerst acht dagen later kwam aangifte en verbaal, toen de Verzekering niet wilde uitkeeren. En thans, zeker om hei vonnis te verzachten, is toch op scheider van de markt betaald. Nu komt er nog f 15 boete bij. Nu is de zaak in orde. Aan de Margarinefabriek te Soesterber,: staan 2 werklieden op de arbeidslijst ge noteerd om te beginnen 's morgen 6 uur en 2 ern 'half 8, wekelijks om beurten. Nu was op zekeren morgen ook eer. derde maar om 6 uur aangevangen, er. dit bracht een boete van f7.50 voor den bedrijfsleider. Politie en Openb. Ministerie erkenden, dat de chaos van voorheen onder den nieuwen bedrijfsleider was verdwenen. Thans is de zaak in orde. Verjaarfeest. W. C., handelsreiziger te Utrecht, had haast om thuis te komen. Hij was dien dag jarig en vaders verjaardag vieren, gaat niet zonder vader zelf. En daarom' reed hjj Soesterberg door met een 80 K.M. vaartje. Deze vierdatum werd door den Kan tonrechter in aanmerking genomen en daar om bleef het bij f 15 boete. Anders is het veel hooger, maar vaders verjaardag, dat was iets anders. Wat zenuwachtig. De autorijdende R,. B. uit Soest moest nog even zijn huis binnenwippen, voor hij naar Amsterdam zou abfahren. En hij liet bij zijn stilstaande auto den motor lustig doorsnor ren. «»Hij bekwam boete,, we meenen 2 pop. Ja, hij was wat zenuwachtig geweest. Ze nuwachtige menschen, zei de Kantonrechter, behooren niet achter het stuurradj. Ja, maar onder het rijden nooit zenuw achtig, verweerde zich onze man. Kantonrechter van Son, sprak een gulden waarheid. Een zenuwachtig chauffeur is er ger dan een beschonken chauffeur. Spoorstraat. Op dit stukje tusschen station en Tol- boomstraat in Soest ligt sedert eenigen tijd het éénrichtingsverkeer. Ti J. had gezon digd; hij kwam er met een enkelen pop af. UITSPRAKEN KANTONGERECHT^ Straatschenderij: P. V. Soest f 10 of 1 week tuchtschool. Wielrijden in beschonken toestand: G. M. Soest f 25 of 10 d., plus f 15 of 6 dagen voor opgave valschen naam. Te snel rijden in Soest: J. A. G., Stomp- wijk f 25 of 10 d. Arbeidswet: G. H. van de Bi Soest f 10 of 4 d.; G. vj. d. M. Soest f 7.p0 of 2 d. Autorijden zonder spiegel: C. d. J, Soest 5 of 2 d. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie UIT DE OUDE DOOS. Wij lezen in het Soester Nieuwsblad van 29 .Mei 1931 onder het opschrift „Gevonden Briljanten" onder meer „Een heerlijk oogen- biik en verder: „Heerlijk moU dat oogenblik zijn geweest waarin de Ruyter, na schitterende zegepraal niet al zijne officieren ten leestmaal veree- nigd, in men kring opstond en het volgende sprak: „De niensch is niet altijd aan zich zelf gelijk. Toen het oogenblik daar was, dat de slag, moest aanvangen,, gevoelde ik mij moedeloos verward en vol twijfel, ik zag mij buiten staat om de noodige bevelen te geven: ik was radeloos en wist niet wat te doen. In dezen schrikkclijken toestand, zag ik in, dat ik geen hulp dan van God den Heere had te verwachten, ik ging alleen in mijn kajuit, wierp mij voor Uoü op de knieeiiy en in een kort maar innig gebed smeekte ik om Zijn bijstand, om wijsheid en moed. Niet zoodra had ik het gebed geëin digd, of mijn onrust verdween, ik vond mijn gewonen moed en koelbloedigheid terug, ik gaf mijn bevelen en wij overwonnen. Toen ik dit moois lus gevoelde ik een soort onbehagen vermengd met medelijden voor den man in de geschiedenis als beste V aer bekena. Dit stukje mag dan een Bril jant heeteiip doch is inderdaad geen zuivere, onvervalscnte, schitterende briljant. Er loopt een roodachtig kleurtje door, dat den indruk maakt blocu te zijn. En deze kleur is het die niet in een briljant te huis behoort en er de waarde aan ontneemt. Dat de R. met al zijne oflicieren aan een feestmaaltijd plaats neemt, doet mij denken aan de vreug de na den slag van een ot ander menschen- etende volksstam, die zich te goed doet aan de boutjes der verslagenen. Dat vervult iemand met onbehagen en medelijden. Doch wetend: dat oorzaak en gevolg onafscheide lijk zijn, moeten wij ons indenken in de op vatting dier tijden, óók wat oorlog betrelt. En dan zijn wij milder in ons oordeel, we tend dat de meeste daden die in het leven gebeureu en ons misdadig voorkomen, uit onwetendheid worden bedreven^ Wij heeten in de wereld Christenen, maar konden even goed een anderen naam dragen, daar het meerendeel der zich Christenen noemenden in niets op navolgers van Christus' leer ge lijkt. Aan die leer is zooveel gesnoeid, ver draaid en afgebroken dat er in werkelijk- heid zeer weinig van over is. De mensch is nu eenmaal een liefhebber van knippen en verknippen en zegt wel: dat eendracht macht maakt dochDe stembus zou daarover een dik boek kunnen schrijven. Doch keeren wij terug tot de Kuyter. Wij weten, dienen of kunnen weten dat het oude testament zeer rijk is aan oorlogsbeschrij vingen en ook dat deze rijkdom aan oorlo gen ook onze geschiedenisboeken ontsiert. vY'ij weten dat de god uit het oude Tes tament een god was,, die de mensch zich geschapen had naar eigen beeld en eigen ge lijkenis, dus met alle menschelijke deug den en ondeugden. Het was een god, mét God. Zoo is net alle eeuwen doorgegaan tot nu toe, en zal het wellicht nog eeuwen zoo gaan, tenzij wij overwonnen worden en de vijand(! zijn God dankt, die hem den moed en de koelbloedigheid gat, een geheel volk mannen, vrouwen, kinderen en dieren te vergassen. De Rl aanbad ook dien God, in kinderlijk vertrouwen dat hij God aanbad, zooals dit door alle tijden is geweest tot op den huidigen dag. YVij Nederlanders nebben een God voor ons alleen, en bij bur geroorlog ja wat dan? Men zal van de zijde der Godaanbidders zeggen: „Nu ja, maar hij, de R., won dan toch den slag". Zeker en ook weer voor wie nadenkt zeer begrijpelijk. Als men een zwak oogenblik heeft en wij gevaar loopen door die zwakheid het onderspit te delven, ver- nest men in geestelijken zin zijn kracht, waaronder ook het lichaam lijdtu Ik las eens: „Het is een kenmerk van groote zie len, dat zij zich niet laten breken door het leven." 'n Man als de Ruyter Beste Vaer", was zeker een groot man in zijn tijd en voor velen ook nu in dgsen tijd. Toen hij wankel moedig was, was hij klein en in die klein- neid zocht hij steun bij zijn God, steeds vragend om kracht, dus zich kracht opdrin gend als het warej. Hij suggereerde zich zelf, als ik het zoo noemen mag; zooals vele willooze of z.g.n. kleine zielen steun zoeken, en deze zeer vaak ook vinden, bij wilskrach tige personen zooals een man als Couvé! ik zeg dit in grooten ernst. God, Liefde, Al macht mag n geen enkel opzicht gelijk ge steld worden met den oorlogsgod uit het O.T*. of met dien uit de geschiedenis van ons Volk en van die volken welken den naam Christenen dragen De mensch schiep zich dien God, en deed daarmede het Konin krijk Gods geweld aan. Mogen wij de aan bidders van dien kleinen God (dien zij als God aanbidden) oordeelen of veroordeelen? Ik geloof van niet, evenmin als wij dit M. A. de R, mogen doen. Hij bad tot zijn God, in goed vertrouwen dat hij God aan bad. Zijn God wenschte afgoden, één er van heet Vaderland. M. Aj. de R. had geleerd dat Vaderland lief te hebben en er zelfs zijn leven voor te geven. Zoo kunnen wij er bij eenig goeden wil er ons indenken, dat hij het Vaderland met alle kracht die in hem was, zou verdedigen, dat hij de God daar voor om zegen smeekte entoen hij overwon aan dien God de eer gaf Maar voor God was hij de verloren zoon (Kaïn) die zijn broeder, medemensch, dood de, die zijn vijand haatte, zóó) dat diens bloed moest vloeien. Dit alles is droevig en zeker niet het minst omdat dergelijke ver halen aan de jeugd als lekkernij wordt voor gezet,, en zij daaruit moet leeren dat oor log gerechtvaardigd is, want dat God de overwinnaar zegenti. Een kind let niet op god of God. Zoo vervolgt de slang oogen- schijnlijk zonder doel, doelbewust haar kronkelingen, die haat in plaats van liefde in haar kronkelingen vormt. c. m;. BERG. Soestdijk Juni 1*931. Toen hij kwam was hij nog jong. Zijn nieuwe eigenaars, mijn buren, waren van het soort zooals er zoovelen zijn; niet slecht en niet goed, onontwikkelde menschen. Dien eersten dag al, moest hij w^nt daar was tie ommers voor ^an de ket ting. Hij begreep 't niet goed; vond 't eerst wel intressant en leuk, dacht dat 't qen spel letje was, dat er een grap met hem werd uitgehaald; zat met zijn pienterige oogen te kijken wat er nu zou gebeuren 'vroolijk afwachtend te kwispelstaarten. Maar er gebeurde niets meer. De men schen waren weggegaan en zagen den eer sten tijd niet naar hein om. Toen begon hij te blaffen een vroolij- ke blijde blaf: „Kom nou, ik snap jullie best, maar je zult mij niet te pakken ne men" scheen hij te zeggen. Toen niets rea geerde begon hij 't toch wat vreemd te vin den; er kwam een vraag in zijn blaffen: „Kom je nou nog niet, gaan we nog niet spelen; waar zit jullie toch?" Toen werd hij boos, 't geblaf werd hard- door-dringend monotoon. Hij begon te jan ken, te rukken aan zijn ketting, te vechten, te worstelen,. O, die vergeefsche strijd, die machtelooze wanhopige worsteling; dat lij den dat weken en maanden geduurd heeft. De geheele tragedie heb ik meegemaakt en al de nuancen van zijn blaf heb ik verstaan. Eerst de vroolijke, verwachtingsvolle blij de blaf, dan de verwondering, de vraag 't verzet, de woede en dan de angst, de ra- delooze wanhoop, t besef van de ijzeren ket ting. Mijn werkkamer heb ik verplaatst naar de andere zijde van 't huis, om niet meer te zien die wanhopige hunkering, om niet meer te hooren die radelooze schreeuw om vrij- heid. Nu na jaren is hij geworden een „beste kettinghond", een kwaadaardige groote hond met vreugdelooze valsche oogen, die onder een krankzinnig gejank ieder die het erf opkomt tracht aan te vliegen. „Huug zoo'n valsch kreng" zeggen de menschen. En nooit wordt hij aangehaald nooit wordt een zacht woord tegen hem gespro ken, nooit kan hij rennen en stoeien met an dere honden. Maar 's zomers ligt hij aan zijn ketting vóór zijn hok en 's winters ligt hij aan zijn ketting in zijn hok. En dan hoor ik hem 's nachts soms heel zacht janken. En in die ijzige stilte van de winternacht wordt het mij een groot en ont zettend geluidj. Het is of heel het lijden van de misbruikte weerlooze dieren van deze aarde zich uit in deze wanhopige klacht in deze radelooze roep om vrijheid. J. K. Bakvisschen. Ik zal het wel degelijk uit mijn hart la ten over bakvisschen te spreken. Bakvis schen bestaan niet meer, we hebben te genwoordig alleen nog maar jeugdige da- .mes van 15 tot 18 jaar. Speciaaal dit sei zoen wordt aan deze jeugdige categorie dames geen enkel mode-detail onthouden, dat wel voor de minder jeugdige dames toegepast wordt. Behalve dan alleen de sleep bij het avondtoilet. Maar dat is dan ook wel het eenige onderscheid tusschen de jonge dames van "15 tot 18 en die daar boven. Laten wij dus beginnen met vast testel len, wat alweer de correcte lengte voor de rokken der jonge dames is. De rok van het mantelcostuum moet zóó lang zijn, dat hij de knieën behoorlijk bedekt, dus in de meeste gevallen circa 35 c.M. van den grond ot nog iets meer. De gewone, min of meer gekleede jurk behoort 32.5 c.M. van den grond te zijn. Het plaatje geeft een drietal costuumpjes weer, welke alle drie in een van die mooie, zachte pastel kleuren of in het wit kunnen worden uit gevoerd. Links een gewone jurk, die bij wijze van spreken 's morgens, 's middags en 's avonds gedragen kan worden. De jurk is zonder mouwen en met een rijtje knoopen gesloten. Een aardig detail zijn die dubbele reversi Rechts een leuk zomer mantelpakje van wit flanel, gesloten met witte beenen knoopen. Dezelfde soort knoopjes, alleen kleiner, versieren de blou se zonder mouwen van witte crêpe. Het avondjaponnetje in het midden van het plaatje heeft een rond gesneden ruimaan- gezetten rok. De smalle ceintuur van de zelfde stof eindigt van achteren in een kleine strik. Voor de gewone daagsche zomerdracht bestaat er voor onze jonge dames een zeer ruime keuze van katoenen stoffen in alle mogelijke kleuren en tinten. Daaronder vindt men wit en gekleurd piqué en „rok- met-jasje" costuumpjes van katoenen stof fen, met wol-patronen bedrukt, zooals klei ne ruitjes, tweed-patronen en Schotsche ruiten. LOES. KINDERJURKEN. De kinderjurken vertoonen tot zekere hoogte, al is het dan ook in zwakke mate, de hoofdlijnen van de huidige damesmode. Zie maar eens naar de mouwlooze jurkjes, en de jurken met korte pofmouwtjes naar de wijde klokrokjes, ja, zelfs naar het cein tuurtje met strik van voren. Het zijn alle maal imitaties van de mode der volwasse nen. Zoo heeft men links op het plaatje al lereerst een jurk van jersey in twee tinten, TH.1. lichtblauw en marineblauw voer een jongedame van 10 jaar. (patroon No. 2533);. Het klokrokje is hier in punten aan het lijf je gezet, dat van lichtblauwe stof is met in gezette smalle banden van marineblauw. De pofmouwtjes zijn op dezelfde wijze ge streept. Voor een 10-jarige jongedame is hiervoor noodig: lj.2ö M. marineblauwe stof van 1.40 M. breed; 1.25 M. lichtblauwe stof van 1.10 Ml. breed. In het midden een snoe zig jurkje voor een zesjarige kleuter (pa troon No. 2543). Men heeft dit ontworpen van roze taffetas. Het lijfje is heelemaal kraag bedekt voor de helft het gladde lijf je. Het rokje valt in wijde klokken. Het ceintuurtje loopt van voren in een groote strik uit. De voornaamste kleuren, die men dit sei zoen \oor kindcjurken aangeeft, zijn ko raalrood^ schtlprose, roestkleur, bladgroen, goudkleur en de donkerder tinten van blauw en rood. Y'erder ziet men ook voor de kin glad, terwijl het rokje bestaat uit kleine vo- lannetjes. Het smalle ceintuurtje is van vo ren met een strikje in het midden;. Voor een meisje van 6 jaar heeft men aan 2i50 M. van 1 M. breed voldoende. Eindelijk hebben wij nog rechts op het plaatje een aardig een voudig jurkje voor een meisje van zeven jaar. (patroon Nq. 2536). Het is van roode crêpe de chine, waarvan men 2.50 M) van 1 M. breed noodig heeft. Een groote Berthe- dcren diverse stoffen met schilderachtige z.g. Algerijnsche kleuren in ruiten en stree- pen. Hoewel men tot nu toe het gebruik van zijden en satin voor kinderen niet als van goede smaak getuigende beschouwde, ziet men toch voor kinderjurken de meer doffe crêpes en taffetas toegepast, alsook natuur lijk de linnen en fijnere katoenen stoffen, LOES. GEVRAAGD tegen 1 of 15 Juli een Theehuis Soesterdal. Soesterberg. Biedt zich aan wegens omst. geroutineerde v. pr. get. voorzien, ook genegen voor Part. of Besteldienst met onderhoud van wagen. Brieven onder Noj. 1015 aan het bureau van dit blad. Voor terstond gevraagd vor loop- en winkelwerkj. J. Buxtorff. Zuivelhandel, vl Weedestraat. Soestdijk. Lief, vrijstaand Landhuisje met groote er ken, serre, sier- en moestuin, f 40 per mnd. Adres: Heuvelweg Not. 41. Te koop groote partij nieuw g.g. 1 X 5, 1X6, 1X7 en 1X8 lange lengtes a 85 en 90 cent per M 2 en groote partij 3 X 3 en 2 X 3 partijtje nieuwe Yx duims deelen, a 40 cent en 50 cent per M 2. MOLENSTRAAT No. 91 SOEST, Wij zlm ruim voorzien van o.a. van Jansen en Tilanus. OOK VOOR UW JONGENS Soesterbergschestraat 51. Soest, Tel. 2200. Havenstraat 97 - Tel. 2602 - Hilversum. Prachtige Zomerdekens, heerlijk zacht f 9.75 Zware Molton Dekens 150x200 f 2.40 Vraagt zichtzendingvan de allernieuwste dessins WOLLEN DEKENS. ÜSC De piijs valt U mee 11 „Het Handelshuis" Havenstraat 97 - Tel. 2602 - Hilversum. Soesterbergschestraat 51. Soest, Tel. 2200 TIJDELIJKE AANBIEDING bij aankoop van 50 Sigaren EEN FRAAI SIGARENPIJPJE CADEAU. 15 cents sigaren voor 11 cent. 12 cents sigaren voor 10 cent. 10 cents sigaren voor 8K> cent}. 8 cents sigaren voor 7 cent. enz. enz. enz. NASSAULAAN 20 SOESTDIJK^ VertHandelsver. „Cortosa" Amsterdam. GEVAAGD: voor noodhulp. Loon f 35Yper maand. Pension „Bosch en Heide". Soestduinen. Nu is 't tijd U een LlNNIN ZOM ÏZ R COHTUC I aan te schaffen. 9^ De prijs valt U mee "W3 OOK VOOR UW JONGENS „Het Handelshuis" Soesterbergschestraat 51. Soest, Tel. 2200. Havenstraat 97 - Tel. 2602 - Hilversum. Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 200.zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan bet Bu reau van dit blad. naast het Gemeentehuis De opleiding vraagt ongeveer 2 jaar Cursusgeld 25 gulden per maand Eindexamen M. U. L. O. of gelijkwaardige examens verdienen aanbeveling, zijn niet verplicht. Spoedige aanmelding wordt verzocht. Aanvang van den cursus begin Sept. Verkrijgbaar bij in zijn nieuwste grootste Filmwerk OVERAL ENORME TOELOOP. F A L gl dt tv. he he de

De Soester | 1931 | | pagina 2