Zomer-Opruiming T. VAN VLIET Vrijdag 3 «Juli Firma B. KRAAL. Plaatselijk Nieuws. is de groote begonnen. Amersfoort. Soesterberg. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! Advertentiën Dagmeisje, «jongensboeken Juli - Zomermaand Visch water. Juli - Zomermaand Zomer - Ondergoederen, „HET HANDELSHUIS" Schilder Juli - Zomermaand Nollen die volgens raadsbesluit ge kocht zou hebben en de heéren van Klooster, Thuring en Kuijer, die in de acte genoemd worden, ten eenen male ont breekt. Wat punt 2 betreft is bet voldoende te herhale^ dat de burgemeester er zich her haaldelijk op heeft beroepen, dat hij in zake grond-Heidebloesem geen gedetail leerde gegevens kon verstrekken, omdat de boeken en bescheiden, die zaak betref fende, ten eenen maje ontbraken. Noch op de gemeente-secretarie, noch op het bu reau Openbare Werken was er iets dien aangaande te vinden. Als ze thans moge lijk geheel of ten deele, goed of niet goed, in handen van den burgemeester zijn, dan kan dit slechts dateeren ufit den allerljaat- sten tijd. Bevestiging "hiervan hebben wij evenwel niet verkregen. 'Ten aanzien van punt 3 merken wij op, dat de door den notaris in de acte opgeno men kadastrale perceelen odk zelfs de gegapte zyn verrekend geworden, met djen verstande evenwel, dat ook voor de gegapte stukken, die het meer dan dub bele en zelfs goud waard waren, slechts een bedrag betaald is van 7 cent per vierkante Meter en dat meerdere straten en oneindig veel grootere plantsoenen, die door den heer van Klooster op eigen ge zag zijn uitgezet geworden, niet werden betaald. „Aannemende, dat Raad en Gedeputeerde Staten zich bij den diefstal van gemeente- terreinen neerleggen, kan toch in elk ge val worden gevergd, dat alsnog aan de gemeente zal wprden vergoed de meerdere waarde dier gronden en de voor straten- en plantsoenaanleg ten onrechte afgetrok ken en niet betaalde perceelen en per ceelsgedeelten. Punt 4. Uit de bespreking van punt 3 blijkt al vanzelf, dat er wel een tekort is en de Gemeente voor duizenden is bena deeld. Tenslotte erkent de heer Endendijk,, dat er werkelijk fouten gemaakt zijn en dat de grond op naam van derden is over geschreven zonder raadsbesluit en zonder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Hij, de heer Endendijk, wethouder der gemeente Soest, die indertijd als loco burgemeester de zaak heeft behandeld, die met de heeren Mikx en van Klooster zelf de grond heeft aangewezen, die er wel bij genomen kon worden lees gegapt erkent dus, dat met zijn medeweten en met zijn 'medewerking diefstal van ge- meenteterreinen heeft plaats gehad, ben heer van Klooster zou volgens hem alteen maar zijn aan te wrjjven, dat hij als direc teur van Openbare Werken zoowel de be langen van de grondspeculanten als van de gemeente zou hebben behartigd. Een oogen- blik aannemende, dat dit waar is, zoudeJn wij willen opmerken, dat men geen twee heeren tegelijk kan dienen en dat zoo tegenstrijdige zaken als verkoop en koop toch stellig niet door ééïi persoon op die wijze naar eer en geweten kan worden behandeld. Doch zoo is het niet. Het is veel erger. De heer van Klooster was reeds met den aanleg van straten en plantsoenen begonnen nog lang voordat er van een verkoop ook maar sprake was. Natuurlijk met gelden, die door den ge meenteraad voor werkverruiming waren toegestaan. Het was dus de heer van Klooster, die reeds in dien tijd plannen had gemaakt en bezig was deze buitenden Raad en B. en W. om uit te voeren. Het was ook de heer van 'Klooster, die zooals we reeds boven hebben gezien, in samenwerking met loco-burgemeester en wethouder de terreinen bepaalde, die er maar bij genomen zouden worden. Het was ook de heer van Klooster, die zonder eenig schriftelijk mandaat bij den notaris verscheen en daar ook voor de gegapte perceelen teekende. Het was ook de heer van Klooster, die buiten het vast staande stratenplan om andere en meerde re straten aanlegde en de .plantsoenen wel tienmaal grooter maakte, alles ten koste van de gemeente. Het wil ons voorkomen, dat als men willens en wetens als directeur van Open bare Werken zich tot dergelijke handelin gen leent, men er toch moeilijk over kan spreken op de zacht afkeurende wijze, zooals de heer Endendijk in de vergade ring der A.R. kiesvereeniging heen ge daan. Zou het oordeel van den heer Enden dijk, als hjj niet zelf bij dit schandaal be trokken was, niet strenger geweest zijn, dan thans? Nederl. Vereen, tot Bescherming v. Dieren afd. Baarn—Soest. Uittreksel uit het Maandrapport van den Inspecteur Er was aan komen loopen een Dobber man, bij advertentie bleek eigenaar te wo nen in Hilversum, na onderzoek bleek d.|t juist te zijn, zoodat het dier aan eigenaar kon worden teruggegeven. Op verschillende data en tijdstippen werd vervoer vee gecontroleerd, eveneens surveillance gehouden inzake naleving, trekhondenwet. Een gelukkig verschijnsel is dat in deze omtrek het gebruik van de hond als trek dier zeer verminderd. Een zwervende zieke poes te Baarn, waarvan de bewoners waren vertrokken, werd pijnloos afgemaakt, een zelfde geval te Soest, doch niet ziek, werd door wel willendheid van een omwonende, een goed tehuis bezorgd in Amersfoort. Gewaarschuwd wordt, dat bij meerdere herhaling in het vervolg wanneer bij ver huizing een poes of eenig ander dier, on verzorgd wordt achtergelaten, ook bij ver trek uit de Gemeente, Proces-Verbaal zal worden opgemaakt. Een zieke hond is op last der Vereeni- ging voorzien van Geneeskundige hulp. Woonwagenkamp Suestduinen en Baarn zijn bezocht, geen aanmerkingen, terrein voor de paarden om eens flink te grazen is er echter op Soestduinen niet. Beleefd wordt verzocht #bij werkzaam heden op mulle terreinen de vrachten voor de paarden niet te zwaar te maken, of gedeelte terrein te verharden, dan wel ge bruik te maken van Baiidings. Geklaagd wordt over ruw optreden te gen hun paarden ten opzichte van eenige melkbezorgers, gewaarschuwd wordt dat bij bevinding onverbiddelijk proces verbaal zal worden opgemaakt. Ten slotte is aangebracht een zwervende hond, bevindt zich ten huize van de Dames Berg, van Weedestraat 33, signalement: jonge zwart bruine langharige teef, geen ras, middelmatig, eventueel eigenaar kan zich tot bovenstaand adres wenden. Telefoondienst op Zon- en Feestdagen. Door de V.V.V. „Soest Vooruit" worden pogingen aangewend te verkrijgen, dat de telefoondienst in deze Gemeente ook op Zon- en Feestdagen den geheelen dag voor het publiek wordt opengesteld. GEVONDEN VOORWERPEN Een zadeldekje van een rijwiel. Een regenjas. Een kinderportemonnaie. Een heerenflanel, een overhemd e dassen. Een actetasch. Twee nieuwe beurzen. Een damestaschje met inhoud; Aangevlogen een zwarte kraai. AANGEHOUDEN. Dinsdag is door de politie alhier aange houden J. v. d. V. uit Soest, colporteur van den schoenwinkclier S. uit Amersfoort, als verdacht van het verduisteren van gelden, in dienstbetrekking gepleegd). Hij zal ter be schikking worden gesteld van den heer Of ficier van Justitie te Utrecht. HEIDEBRANDJE. Zondagmorgen omstreeks 12 uur brak brand uit op de heide in de buurt van het bovenste., punt van 't Hoogt op den weg naar Soesterberg. Omstaanders en brand weer van Soesterberg bluschten de eersre vlammen en toen de Vrijwillige Brandweer uit Soest arriveerde, kon deze zich bepalen tot het dooven van de nog smeulende ge deelten en tot het algeheel onderspitten van alle vuur. UITSTAPJE MANNENZANGVEREEN. „APOLLO" In afwijking van de gewoonte om elk jaar deel te nemen aan een concours, heeft de club ditmaal een uitstapje gemaakt per auto car naar Nijmegen, e.o., hetwelk in alle op zichten als geslaagd mag vermeld worden.. Jammer was het dat niet alle leden konden deelnemen. Er is volop genoten, het weer was prachtig en de stemming van begin tot eind uitstekend. Om 7 uur 's morgens werd van de garage van 't Net aan de Nieuw- Ntraat vertrokken en ging de tocht via den hoofdweg naar de Gouden Ploeg, waar de laatste deelnemers werden opgenomen, en vervolgens tot Zeist waar de dirigent zich bij de deelnemers voegde. Vervolgens ging de tocht over Doorn naar Wageningen waar gestopt werd, en men de stedelingen liet hooren dat een zangvereeniging was gear riveerd. Spoedig was een talrijk publiek aanwezig dat van de zang genoot, alsook van de potsenmakerij. Hiervoor zorgde al lereerst het bekende Soester-trio, leden der club. Voor deze gelegenheid waren zij ge stoken in rokcostuum en hoogen hoed, ge wapend met gitaar en mandoline, en daarbij goed gehumeurd, waarvan volop blijk werd gegeven. Circa 12.30 uur werd Nijmegen be reikt en in hotel „Valkhof" een diner be steld. Een gids die zich onderweg aanbood liet de mooiste plekjes in en om Nijmegen zien, en waar er onder de leden iemand was die in Nijmegen bekend was, waren er 2 gidsen, die men op een gegeven oogenblik kwijt was, maar spoedig behouden terug vond. O.a. werd bezocht Berg en Dal en de Duivelsberg, waar _een foto werd ge maakt. In verschillende café's, ook in Duit- sche werd getoefd en gezongen, en ver maakte men zich allerkostelijkst; Circa 6 uur werd hotel „Valkhof" opgezocht en liet een goed en smakelijk opgediend diner zich goed' smaken, daarover was men het allen eens. Te 8 uur werd de terugtocht aanvaard, en in Arnhem en Renswoude be leefde de club onvergeetelijke oogenblikken. Hoewel het een lange dag was, was zij prettig verloopen, en feitelijk veel te spoe dig ten einde. Ruim 1.30 uur werd Soest wederom be reikt en ging elk voldaan huiswaarts. SPORTFEEST VOETBAL. De uitslag van de voetbalwedstrijd Soest- dijkEsvac te Soesterberg was 46. VIERING ORANJEFEEST. In verband met een te organiseeren feest op 31 Augustus 1031 alhier, heeft het perma nent feest-Comité een algemeene vergade ring voor de leden der beide Oranjevereeni- gingen uitgeschreven ter vaststelling van een feestprogram. Deze vergadering zal ge houden worden a.s. Vrijdag 10 Juli 's namid dags 8 uur in 't Zwaantje alhier. Van het permanent feest-Comité, samen gesteld uit de beide alhier bestaande Oran- jevereenigingen, ontvingen wij het volgende schrijven: Uit de vorige jaren is gebleken, dat de burgerij van Soesterberg de Oranjeviering op 31 Aug. op hoogen prijs stelt. De bei de Oranjevereenigingen beijveren zich deze traditie te handhaven. De contributies der leden zijn onvoldoen de om de onkosten te bestrijden,. Minstens f 400.moeten op de lijsten worden bijeen gebracht. Het behoeft geen betoog, dat juist in deze tijden alle krachten behooren te worden ingespannen om de eenheid van het Nederlandsche volk te bevorderen. De ge boortedag van H.Mj. onze geëerbiedigde Koningin schept de mogelijkheid de natio nale band in ons volk te versterken. Tee- ken flink op de lijsten en geeft U op als lid van een der beide Oranje-Vereenigjngen te Soesterberg. OPGERICHT 1899 TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 KINDERMIDDAG. De uitvoering te geven door de Soester- bergsche padvindsters op Zaterdag 11 Juli a.s. 's middags half drie in Hotel „Huis ten Halve" alhier, belooft iets te zullen worden. Een uitvoering voor kinderen heeft ge woonlijk altijd iets bijzonders en is uit den aard der zaak betrekkelijk zeldzaam op deze plaats. Gezien de leiding en het program, zal men niet teleurgesteld worden. De en- trée is zeer matig gesteld en bedraagt slechts f 0.30. VLIEGMIDDAG TE SOESTERBERG. Het wa Vrijdagnamiddag geweldig druk in de omgeving van het Vliegveld. Ter ge legenheid van de Utrechtsche Studentenrij- jool naar Soesterberg had de K.L.M. rond vluchten georganiseerd, terwijl de Rotter- damsche Aero-club en de militaire lucht- vaartafdeeling vliegevoluties zouden uitvoe ren. Dat lokte duizenden menschen naar den boulevard en toen de studenten, waaronder de bevriende senaten, in rijtuigen met vier paarden bespannen en in mailcoache's be geleid door een eerewacht te paard van de Studenten-Rij vereeniging „Bellerophon>" met de leden der Utrechtsche Studenten weerbaarheid in hun groene uniform met witte puimen gearriveerd waren, was het theehuis en terras van Soesterdal niet groot genoeg om de vele bezoekers,, die op rusti ge wijze van het levendige schouwspel ge nieten wilden, te.kunnen bergen. Tot slot vereenigden de -studenten zich aan een gezellig diner in Soesterdal, dat ook op dit gebied zich reeds in een groeien de reputatie verheugen mag. MENEER PR0LURK. Meneer Prolurk heeft heel veel geld, Hij is een man „uit zaken", Die de wereld, naar hij meent, Breken kan en maken. Hij praat over duizend pop. Of 't een koop'ren cent is, Doet of hij het rijk zijn al Van kindsbeen gewend is. 's Middags gaat-ie naar de soos, Maar- altijd na zessen. Want meneer zit liefst alleen Om z'n dorst te lesschen. Loerend kïjkt-ie door de zaal Of er een plaats bij 't raam is, En dan drinkt-ie Hennessy. Wat duur, dus voornaam is. Meneer Prolurk die rekent zich Tot de nette menschen, Die al wat naar zwendel zweemt, Vrééselijk verwensohen. Die een extra—winstje neemt, Sche>ld--ie „dief" en „roover".... Hoe HIJ aan zijn centen komt, Praat-ie liefst niet over! Meneer Prolurk heeft auto's ook, Hij doet graag een reisje Maar één staat er altijd klaar, Voor z'n keukenmeisje. Die rijdt vóór bij winkeliers In haar Chevroletje, Sommigen noemen haar „Mevrouw" En dan glundert Betje. Meneer Prolurk is anti-kerk. En zijn vuilste grappen Zijn, die hij op dominé's En pastoors kan tappen. Hij noemt zich ook journalist. Schrijft enorme stukken, Die geen enk'le nette krant Ooit heeft willen drukken. Meneer Prolurk ziet purper van Borrels en bourgognes, Maar hjj zélf zegt, dat dat komt Door al z'n besognes! Want, nietwaar, zoo'n kapitaal, Geeft enorme zorgen.... 't Knippen der couponnen kost Iedere maand een morgen. H$i denkt dat-ie door zijn geld Overal gezien is, Maar de menschen proeven gauw Wat boter of margarien is! De wijste woorden zeggen niets, Als wie ze zegt een zot is, 'n Vrucht heeft vaak een mooie schil Wijl de kern verrot is. DE ARME-RIJKE MAN. Om te zingen op Bruiloften en partijen. (Variant op ,,De kleine man" van Louis Davids) Het is in ons kleine wereldje toch zonderling gesteld, Want het eene menschenkind zwemt 111 millioenen, En het andere krijgt week'lijks twaalf gulden neergeteld, Maar moet leeren zich met armoe te verzoenen, Maar al heb je ook 'n millioen, dan heb j'nog geen fatsoen, En moetje noodgedwonen 't soms met straatmanieren doen! Zoo'n rijkgeworden man, die eet er lekker van, Bestelt steeds 't allerduurste daar hij 't toch betalen kan, Toch blijft-ie 'n burgerman al kan-ie ook millioenen an, Zoo'n ordinaire, plat-vulgaire rijkgeworden man. Vroeger stond-ie met een palingtentje voor een zeemanskroeg En z'n zuster zong sopraan bij 'n kar met peren; Daarna werd-ie wissellooper, maar-ie liep niet hard genoeg Toen-ie 'n race met de justitie wou probeeren. De slimme palingman gaf toen de brui er 'an, Begon een loterij en werd al gauw een schatrijk man. Toen voelde-ie zich een heer, keek op z'n vrinden neer, En deed z'n keukenmeisje als chauffeuze in de leer, Toch blijf-ie 'n burgerman al kan-ie twintig auta's an, Zoo'n rijkgeboerde ongepolitoerde burgerman. Hij was concurrent van Broekhuis, maar die dreef de zaak verkeerd En was veel te gauw door al z'n duiten henen; Want die heeft zoo'n slap millioentje in een jaartje versoupeerd En is toen voorgoed van het tapijt verdwenen. Maar heb je koopmanszin, dan spaar je je gewin, Dan maak je van je zaak 'n N.V. en daar stop je alles in! Zoo werd-ie 'n rijke man, met een rendierpelsjas 'an, Die alles wat-ie hebben wil contant betalen kan, Toch blijft-ie 'n burgerman al kan-ie d' heele wereld 'an, Zoo'n niet-te-vertrouwen onbehouwen platte burgerman. Hij drinkt nou uisluitend cocktails want een borrel is t' ordinair, Dronk-ie vroeger enkel, in zijn slechte dagen; Hij verpuft de duurste merken in z'n easy chair, En heeft altijd 'n extra kissie in z'n wagen. Zoo'n kissie Henry-Clay, de chic brengt dat zoo mee, Dat j' altijd blijk geeft van een berstens volle portfmonnaie, Zoo'n rijk geworden man, die voelt zich bakker-an, Als-ie kan laten zien dat-ie 't „zoo best betalen kan"! Maar al slaat-ie nog zoo'n reuzenzwiet, je voelt het daad'lijk an; 't ls maar zoo'n achterstraatsche rijkgeworden burgerxnan. Hij voelt zich een halve koning in het plaatsje waar-ie woont, En denkt alles met z'n geld te kunnen dwingen; Maar dat men hem daar niet lust dat wordt'em eiken dag getoond, Zoo leert hij het best een toontje lager zingen! Al heeft-ie nog zoo'n hoop, fatsoen is niet te koop, En ieder diq'm leert kennen gaat óp 'n drafje op de loop; Hij is veel armer dan de kleinste burgerman, Die ondanks z'n confectiepak toch vrienden hebben kan; Zoo'n opgeblazen parvenu blijft toch maar 'n arme man, Die met al z'n geld geen achting en geen vriendschap koopen kan. Daar Smitje's couranten, de zoogenaam-. de neutrale Soester Courant", die niet neutraal is, het Christelijk Soester Nieuws-' olad en het Katholieke Weekblad „De Soester Post", maar sporadisch ge lezen worden en het van belang is, dat de Soestenaren de mentaliteit leeren kennen van dezen uitgever en zijn medewerkers, meenen wij goed te doen door het opne men in ons orgaan van bovenstaande stuk jes, er wat meer bekendheid aan te geven. Zooals men heeft kunnen lezen zouden deze stukjes volgens de meening van ean onzer medewerkers .gericht zijn aan het adres van een geacht winkelier, wij daar entegen meenen op goede gronden, dat wel een ander zal zijn bedoeld. Zagen wij tot heden onder de wel eens geestige, doch steeds zeer laag bij de grondschen schrijverij en rij meierij al thans nog eenige aanduiding, als daar zijn Brandnetel, Kees Spotvogel, Knelis. Brandweerman, een Vrijheidsbonder enz., thans nu iedereen weet wie de schrijver van al dat moois was en is, nu schijnt Smitje zich zelf wijs te maken, dat het voldoende is er heelemaal niets onder te zetten om den lezer van de wijs te bren gen. Alsof men aan de vruchten den boom niet herkent. Wij zullen er ons niet'over uitspreken, wij laten het aan de lezers over een oor deel en een vonnis te vellen. Het 2de kwartaal is verstreken; dezer dagen zullen verschillende lezers weder een kwitantie worden gepresenteerd voor abonnement op „De Soester Courant", het Christelijk Soester Nieuwsblad en de jnieuwe katholieke Soester Post van Smitje. De meesten hebben zich nooit ge abonneerd, niettemin wordt van hen 10.25 gevergd. Om medelijden op te wekken en het kwartje binnen te krijgen, geeft men voor, dat dit het bezorgloon is van den looper. Niets van aan, het kwartje ver dwijnt in Smitje's zak. Als het er op aankwam en noodig was in het Algemeen Belang, wantoestanden te publiceeren, dan was het altijd Smitje's Courant, dat het zooveel mogelijk tegen werkte en medehielp de burgerij een rad voor de oogen te draaien. Grondbedrijf, Wegenfods, Gasbedrijf, Begrooting, zaak van Vliet, zaak v. d. Woude, zaak van Klooster enz. Lezers, toon door het weigeren van de kwitantie, dat gij dergelijke bladen kunt missen als kiespijn en dat gij er voor be dankt een courant te ontvangen, waarin iemand's huiselijk en privéleven met de noodige phantasie wordt besmeurd. Bedenk, heden een ander, morgen mo gelijk Gij. Stel U niet gerust met de gedachte t„op mij is niets te zeggen". De schrijver vraagt niet of het waar is, hij vraagt zich zelf slechts af, waar mede hij U treffen kan, daarvoor is hem geen leugen te laag, geen laster te gemeen. Tegen de manier waarop hij het doet, staat Gij machteloos. Vel uw vonnis. Mevr. TABERNAL, van Lyndenlaan 20, Soestduinen., vraagt een net niet beneden 18 jaar. Loon f 6.50 per week. Partijtje ter overname aangeboden. Leeftijd 814 jaar. Brieven onder No. 15 aan het bureau van dit blad. Nu is 'I tijd U een LINNEN ZOMERCOSTUBM aan te schaifen. 0C De prijs valt U mee OOK VOOR UW JONGENS „Het Handelshuis" Soesterbergschestraat 51. Soest, Tel. 2200. Havenstraat 97 - Tel. 2602 - Hilversum. Door Particulier te huur of te koop ge vraagd goed Brieven onder No. 16 aan het bureau van dit blad. Wij zijn ruim voorzien van o.a. van Jansen en Tilanus. OOK VOOR UW JONGENS Soesterbergschestraat 51. Soest, Tel. 2200. Havenstraat 97 - Tel. 2602 - Hilversum. Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 200.zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bu reau van dit blad. van naam, biedt noodgedwongen een ge deelte van zijn werk zeer voordeelig aan. Bij voorkeur aan kunstkenner. Brieven onder No. 17 aan het bureau van dit blad. Prachtige Zomerdekens, heerlijk zacht f 3.75 Zware Molton Dekens 150x200 12.40 Vraagt zichtzending van de allernieuwste dessins WOLLEN DEKENS. De prijs valt U mee „Het Handelshuis" Havenstraat 97 - Tel. 2602 - Hilversum. Soesterbergschestraat 51. Soest, Tel. 2200.

De Soester | 1931 | | pagina 2