2e BLAD Plaatselijk Nieuws. 2 G. v. d. MEER Jr. L. J. HOKSBERGEN Soesterberg. Predikbeurten. Ingezonden. „TIVOL I" VERGUNNING HILVERSUM HILVERSUM behoorende bij „D E SOESTER" van Zaterdag 25 Juni 1931, No. 60 Tuinfeest. A.b. Maandag en Dinsdagavond 27 en 28 Juli e.k. wordt door den bekendeji dansleeraar den heer H. Bouma. een tuin feest georganiseerd in Hotel Okhuisen. Bij ongunstig weer wordt het feest in de zalen gearrangerd; een firstclasse strijkje zal het geheel opluisteren. Men zie verder de an nonce in dit blad. UITSLAG LAWN TENNIS WED STRIJDEN uitgeschreven door van Lennep's Sport park en gespeeld op haar schitterende ba nen in het Burg. Dekethpark. Heeren Enkel. Halve beslissing J. de Labije slaat J. H. Kruit 60, 64. E. Neel slaat A. du Quant 62, 61. Eindstrijd E Neel slaat J. de Labije 46, 75, 86. Dames Enkel. Halve beslissing Mej. D. du Quant slaat Mej. J. M. Monasch 6—3, 3—6, 9—7 Mej. T. Karvilarang slaat Mej. C. Oetman 6—4, 6—1 Eindstrijd Mej. T. Karvilarang slaat D. du Quant 6—3, 6—2. Heeren dubbel. Halve beslissing. G. J. van Manenvan Till slaan J. de La bijeJ. H. v. Velzen 97, 75. T. van DompselaarA. du Quant slaan P. C. M. WorstJ. H. Kruyt 75, 6 Eindstrijd G. J. van Manenvan Till slaan P. van DompselaarA. du Quant 62. 1—6, 8—6. Dames Dubbel. Halve beslissing Dames J. RouwerdaC. Oetman slaan J. HuigenJè Wüst 57, 63, 64. Dames D. du SuantT. Karvilarang slaan D. van StraelenA. d. Vries 61, 7- Eindstrijd Dames D. du QuantT. Karvilarang slaan J. RouwerdaC. Oetman 61, 6 Gemengd Dubbel. Halve beslissing. Mej. J. M. Monasch en de heer C. J. Manen slaan Mej. Karvilarang en de heer J. de Labije 63, 7- Mej. D. du Quant en de heer A. du Quant slaan Mej. I. Huigen en de heer J. H. Kruit 6—3, 6- Eindstrijd. Mej. D. du Quant en de heer A. du Quant slaan Mej. J. M. Monasch en de heer C. J Manen 64, 62. Genoemde wedstrijden gespeeld onder minder gunstige weersgesteldheid, hadden een gunstig en sportief verloop. De leider de heer J. de Labije, bijgestaan door een staf dames en heeren (heeft) en hebben zich zeer correct van (hun) zijn taak gekweten, 't Was hoogstaand spel en velen hebben de vraag gesteld: hoe is het mogelijk zulk spel te demonstreeren. Elk heeft genoten. BONTWERKER 5 TKLKFOON 11285 Oud Kerkhof 43 UTRECHT VERMAKtN REPAREEREN co van alle soorten BONTWERKEN Na afloop reikte de WelEd.Gestr. Heer Wüst de prijzen, bestaande uit kunstvoor werpen uit. Spr. bracht dank aan de spe lers (speelsters) voor de deelname aan de wedstrijden om zoodoende deze wedstrijden te doen slagen, 'n hartelijk welkom en tot weerziens was het besluit. Tot slot een ex tra woord van dank en lof aan den leider en zijn dappere en sportieve schare. Na mens allen dankte de heer Neel het bestuur voor de prettige ontvangst en de gastvrij heid. Zij hebben hier prettige dagen gehad. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot©, Mejuffrouw W. P. Veenendaal, slaagde dezer dagen te Dei. Haag, voor het diploma piano van de Ne- derlandsche Toonkunstenaarsvereeniging. TOCHT NAAR DE PARIJSCHE TENTOONSTELLING Met de Leguit-Salon-Autocar wordt een 2e tocht naar Parijs gemaakt, aanvangende op 3 Augustus e.k. De eerste tocht is schitterend verloopen, en de deelnemers hebben heerlijk genoten van de tentoonstelling, van Parijs en zijne prachtige omgeving. Wij maken onze lezers attent op de advertentie in dit blad, waarin de 2e tocht wordt «aangekondigd. KATHOLIEKE SOESTER POST. De Kerkelijke Overheid heeft officieel door Censorbenoeming van Pastoor H. Mocking te Soesterberg als R.K. Blad voor ooest, Soesterberg en Soestdijk de Soes- 'n bescherming genomen, alzoo exit de zoogenaamde Katholieke Soester Post van Smitje. Naar wij vernemen is de inhoud van het eerst verschenen nummer van dit blaadje hieraan niet vreemd. (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. EXAMEN. De heer J. Gorter is geslaagd voor het examen handelskennis L.O. ANDRé MULDERS f. Onder geweldige belangstelling langs den weg en ook in de St. Petrus en Pauluskerk en op de R.K. Begraafplaats werd Donder dagmorgen te 10 uur het stoffelijk overschot van den door zulk een ongelukkig toe val omgekomen André Mulders op j.1 Zon dag ter aarde besteld. In de kerk werd eerst gezongen H. Gregoriaansche Mis. Requiem door mannen en jongenskoor ten gehoore gebracht; kapelaan Janmaat verrichtte de plechtigheid en op de begraafplaats de ab- soute. Velen konden hun gemoedsstem ming niet de baas. In de geopende groeve strooide men bloemen. De baar zelf was bedekt met 9 kransen. Aanwezig waren o.a. de leden van de voetbalclub „De Ploeg" de raadsleden v. d. Bremer en van Klooster en andere. De politie zorgde voor de ver keersregeling. D. KOUDIJS f. In allen eenvoud werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer D. Koud ijs, gep. ambtenaar van het bureau voor de Statistiek te den Haag, op de be graafplaats der N.H.G. Aan de groeve werd niet gesproken. De zoon, gem. ontvanger te Weesp, dankte voor de ondervonden be langstelling. GEVONDEN VOORWERPEN. Breiwerk met naalden. Een lipsleutel. Een auto-werkdeken. Een portemonnaie met inhoud. Een autoband met velg. Een overschoen. Een portefeuille met inhoud. VRIJGESPROKEN. De verdachte van de brandstichting inder tijd in een villa te Soesterberg, M. B., die ter zake daarvan* door de Arrondissements- Rechtbank te Utrecht veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maan den met aftrek van de prefentieve hechte nis, is thans door het Gerechtshof te Am sterdam van het hem ten laste gelegde vrij gesproken, als zijnde dat niet bewezen. De Procureur-Generaal bij het Gerechtshof had een gevangenisstraf geëischt van 1 jaar en 3 maanden zonder aftrek van prefentieve hechtenis. L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein I6bis Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten VAN DEN HEUVEL. De vacantiestemming is weer over een goed deel van de menschen vaardig ge worden. Velen hebben hun reisplan reeds vastgesteld en staan op <t punt om hun woonstee voor een wijle te gaan verlaten zoo zij hiertoe niet alreeds zijn over gegaan. Ook onze plaats maakt zich op voor de ontvangst der bezoekers, wier aantal in de laatste jaren een stijgende iijn vertoont. Dit laatste is een verblijdend ueeken, dat ook voor dit jaar veel ver wachten doet, zoo het weder althans ons geen parten speelt en ook andere minder gunstige omstandigheden geen remmenden nvloed zullen hebben. Naar verluid wordt, moeten verschil lende buitengelegenheden op andere plaat sen in ons land reeds den druk van een >f meer dier factoren voelen. Het kar, enslotte nog erg meevallen en we zul- en maar blijven hopen op mooi zomer weer en op algemeene opklaring in de we reldcrisis. De menschen, juist in deze tijden, heb ben een verblijf buiten zoo hard noodig iet moderne leven is veelal een werelr /an schijn, waar de waarheid en natuur- 'ijkheid der dingen zoek geraakt zijn. In jen dergelijke wereld kan ook het mis verstand welig tieren, waardoor er noode- ioos bitter lijden veroorzaakt wordt. Dagelijks richt de schijn onheil aan er maakt het leven voor den enkeling en vooi le gansche maatschappij dikwijls tot eer hel. Dat doet menschen, die naar waar- ïeid dorsten, zich soms als vreemden ge voelen temidden hunner medemenschen. ien teer, diep heimwee vervult hen soms. lat hun de valsche omgeving ontvlieden de eenzaamheid zoeken doet, zoodra rij hiertoe maar even in staat zijn. Zulk een gelegenheid schept ook de va- anlie voor hen, die zich veroorloven kun- ïen om de wijde eindeloosheid van de zet )f de diepe rust van het heidelandschap >p zich te laten inwerken. Want het is eei groote gave van de natuur, dat zij altiji vveer tracht het verloren evenwicht ook in het menschelijk gemoed, te herstellen, lat zij eiken dag weer jong maakt me indere tinten en kleuren. De natuur, dit in haar wisselende aspecten zichzelve tocl. altijd gelijk blijft in de guurheid van haai eigen gave gesteldheid. Het is, alsof ooi- een menschenziel in een dergelijke rein heid gewasschen worden kan en zichweei vrij kan voelen van alles, wat niets me haar ontwikkeling en welzijn te maker heeft, maar toch van alle zijden op haai aanstormt. Het is vooral dit gevoel van vrijheid dat in 't algemeen gesproken den mensch bewust of onbewust tot de natuur trekt De vrijheid namelijk om zichzelf te kunner zijn. Losbandigheid heeft daarmee nietf gemeen. Integendeel is dit laatste gebon- heid aan hartstochten en lagere begeerten die den mensch in noodlottigen greep ge vangen houden en hem aan zijn ware be stemming onttrekken. Zeer vaak ook was de vrijheid een dwaallicht, een lokkendt onwezenlijkheid, die in koortsachtigen, on- stuimigen drang werd nagejaagd en vooi langen tijd soms haar aanbidders van der. rechten weg afvoerde en in een doolhol bracht. Ontstellend groot is de verwarring op dit gebied. Dat doet echter niet af aar het feit, dat de drang naar vrijheid eer reëele kracht is, die zich in het leven ver werkelijken wil. We leven in een tijd vol verandering, waarin de vrijheidsdrang hef-) tiger dan ooit zich manifesteeren wil en menige onrustige geest in onstuimig ver langen zijn boeien poogt te verbreken. De onevenwichtigheid in veler levens is hier van het gevolg. Een dergelijk verschijnsel mag niet on derschat en nog veel minder geminacht worden. Want de drang naar vrijheid in diepste en zuiverste wezen een kreet om verlossing. Er is daarom een naspeurbaar verband tusschen de zucht naar vrijheid en hjet verlangen naar het leven buiten, in de vrije natuur, dat als reactie tegen veel onnatuur komen moest. En de felle pijn van het veelal' harde en wreede leven kan zelfs gedurende een korte vacantietjjd temidden eener ongerep te natuur aanmerkelijk gestild worden. Va cantie kan dan zijn de werktijd voor den geest, die zich bezinnen gaat. Velen kunnen in dien tijd den voorhof van den tempel vinden, waar 's werelds gedruisch iets minder hoorbaar wordt. En kelen.... zeer enkelen misschien zullen voor een wijle de gewijde plaats betreden waar in de groote stilte de geest zich op hooger leven instellen kan. „TOESCHOUWER. GEVONDEN VOORWERPEN Een kinderhoedje. Een voetbal. Een beursje inh. portemonnaie met geld en Een portemonnaie met geld. Een autocrick. Een ceintuur. Een kammetje met étui. Een kinderportemonnaietje met inhoud, Inlichtingen Politiepost Soesterberg. NED. HERV. GEM. TE SOEST Zondag 26 Juli 1931 kerk 19 uur: Ds. Groe neveld. Zaal Eemland 10 uur: Ds. van Schaick. Religie en Kunst 6 uur: Ds. Groeneveld. Hees 6 uur: Openluchtsamenkomst; bij on gunstig weder in de school. Verschillende sprekers op de heide t.o. Wed. Kuyper. CHRISTEL. GEKEF. GEMEENTE Julianastraat 62, Soestdijk Zondag 26 Juli 1931 v.oorm. 10 uur, nam 6 uur: den Heer C. Smits. Theol. Student te Apeldoorn. VEREEN. VAN VRIJZ. GODSDIEN STIGEN, SOEST Zondag 26 Juli 1931: Dr. Haentjens, van Haarlem. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 26 Juli 1931 's morg. 10 uur: Ds. H. A. de Geus, van de Bilt. 's Avonds 6 uur: Ds. J. Oosterhuis, van Eemnes-buiten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het volgende. In een van de omgedoopte couranten van Smitje, zich wederrechtelijk noemend katholiek weekblad, trof ik vorige week een tegen mij gericht stukje van den heer Jos. Mineur aan, waarvan het eenige goe de, wat er van te zeggen valt, eigenlijk alleen dit is, dat het tenminste onder teekend is. De heer Mineur gebruikt daarin geheel te onpas het woord „liederlijk" waaruit ik meen af te mogen leiden, dat hem hel juiste begrip van dat woord ontgaat. Ik vvil trachten het hem met een voorbeeld duidelijk te maken: Een geachte en beschaafde familie ont vangt bezoek van een mannelijk persoon, wiens taal en houding van dien aard zijn. lat de vrouwelijke huisgenoote met een blos van schaamte de kamer verlaat. De oezoeker wordt bij een volgende gelegen heid aan de deur te woord gestaan, omdat de lieer des huizes het uitslaan van lie derlijke taal in zijn woning niet kan dul den. Ziehier, waarde heer Mineur, het juiste gebruik van het woord liederlijk in toe passing gebracht. Over de stijl en de woordkeuze van den heer Mineur zal ik het verder niet heb ben. Elk vogeltje zingt nu eenmaal zooal's iet gebekt is. Als het geschrevene dan ïog maar waar en oprecht gemeend is, lan is dat nog wel te overkomen, maar lat is het hem nu juist. De inhoud noopt mij te vermelden, dat le heer Mineur zich vóór de verkiezingen en mijnent vervoegde en een onderhoud verzocht. Het doel van dit onderhoud bleek e zijn mijn finantieele hulp in te roepen voor een katholiek gezin, waar de nood zeer hoog gestegen was. Na informatie stelde ik hem een bedrag ter hand om dit in het belang van het noodlijdend gezin .ian te wenden. Hieruit blijkt wel, dat het den heer Mi neur bekend is, dat ik niet zoo vijandig egen de katholieke wereld sta als hij oour besoin de la cause wel wil laten voor men. Ik verzoek thans, neen ik eisch thans van den heer Mineur, dat hij openlijk en )p den man af zal verklaren, waaruit die vijandelijke houding tegenover de katho- ieken in het algemeen zou zijn gebleken. In afwachting hiervan, hierover voor het oogenblik niet meer. Bij het onderhoud, dat de heer Mineur bij die gelegenheden met mij had, deelde lij mede, dat hij met belangstelling van de beschuldigingen aan het adres van den beer van Klooster had kennis genomen en als deze waar zouden blijken, de heer HOTEL CAFE RESTAURANT GROES 53 a HILVERSUM LUNCH koud of warm f 0.85 Keuze uit 30 verschillende Schotels. van Klooster nog niet van hem aï was en dat hij dan niet zou rusten vóór deze zich zou hebben teruggetrokken. Want zoo liet hij heel sterk naar voren komen hij was strijder voor recht en waarheid, onverschillig welke partij het betrof. Dat was vóór de verkiezingen nu na de verkiezingen. de heeren Mineur en van Duren, dank zij mijne beschuldigingen en dank zij de actie van de Soester met voorkeurstem men zijn gekozen kunnen worden, nu durft die, met zijn mond zoo groote strij der voor waarheid en recht openlijk te verkondigen, dat hij het vervreemden van gemeente-eigendommen zonder raadsbe sluit en zonder goedkeuring van Gedepu teerde Staten eigenlijk nog zoo erg niet vindt en heeft hij den treurigen moed den heer van Klooster, die blijkens de gepu bliceerde bewijsstukken hiertoe zijn mede werking verleende, voor te stellen als de beleedigde onschuld, als een soort marte laar. Stel je voor een nieuw gekozen raads lid, wethouder-in-spe, die clandestiene vervreemding' van meer dan 100.000 M2. gemeentelijk bouwterrein met al de machinaties daaraan verbonden tracht goed te praten. Nu, dat kan goed worden. De heer Mineur schrijft daaromtrent let terlijk „Nu wil ik aannemen, dat er met Ilei- „debloesem: informeele handelingen zijn ,gepleegd, doch men dient deze te bezier ~in het licht van den tijd, toen alles in Soest veel gemoedelijker en meer ter goeder trouw ging". Zoo'n gemoedelijke vervreemding van gemeente-terreinen en zoo'n allergemoe- delijkste valsche opgave in een anthen- tieke acte moet je volgens den heer Mi neur bezien met oogen uit dien goeden ouden tijd, toen al die dingsigheidjes hier aan de orde van den dag waren. Maar met al die gemoedelijkheid is onze eens zoo rijke gemeente leelijk aan lager wal geraakt en heeft ze thans een.schuld van meer dan f 1.000.000. Was vroeger de belas ting zeer laag te noemen, thans paradeer; Soest bijna aan het hoofd van de lijst van gemeenten, waar de hoogste gemeentelijke belastingen geheven worden. Alles en alles heel erg in het gemoede lijke. Ik begin te vreezen, dat wat deze strij der voor Recht en Waarheid betreft, uwe medewerker Caesar, die niet hoog van hem opgeeft, het bij het rechte eind zal hjijken te hebben. Ik wacht. U dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, M. IBURG Hzn. Geachte Redactie, Dadelijk na de verkiezing van onzen Raad heeft Uw blad een juichkreet aangeheven ten aanzien van de stemmen op de R.K. lijst, terwijl U aankondigde nader op den geheelen uitslag te zullen terugkomen. Daar dit nog niet gebeurde, vraag ik plaats voor het navolgende, zulks in verband met de van zekere zijde .geuite voorspelling, dat een samengaan van den Viijh. Bond met an dere partijen op een tegenvaller kon uit- loopen. Het is noodig, dat ik daartoe naast elkan der zet' de cijfers der laatste verkiezingen voor Prov. Staten en voor onzen Raad. Kieze: Pr. St. 6654 R. 6550 Uitgcbr. st. 6140 is 92% 5959 is 91% R.K. Pr. St. 1879 is 32.5% Gem. Raad 1795 is 31.9% SDAP St. 742 is 12.8% Gem. Raad 587 is 10.4% Geldig 5787 is 87% 5635 is 86% A.R. en C.H. 1693 is 29.3% 1585 is 28.1% VB en VD 1174 is 20.3% 1645 is 29.1% Verdeeld Pr. St. 299 is 5.1% Gem. Raad 23 is 0.4% In verband met de lijst „Lodeesen" heb hier A.R. en C.H. bijeen genomen en daar voor den Raad de stemmen op de lijst Lodeesen" bijgeteld. Tegenover V.B. en V.D. voor Prov. Sta ten, stelde ik voor den- Raad de lijst „Alg. Gemeente Belang". In dit laatste zit een njuisthcid, daar de stemmen op den heer Busch uitgebracht, voor een groot deel zullen zijn gekomen van S.D.A.P.-zijde, terwijl welicht de heer Grootewal eenige stemmen heeft gehad van rechts-aangelegde kiezers. Alleen hierdoor toch lijkt het mij te ver klaren, dat de rechtsche partijen percentsge wijze bij de Raadsverkiezing iets daalden t.o.v. de stemn en, verkregen bij de Staten verkiezing, dat de S.D.A.P. vrij veel terug liep en dat ^,Alg. Gem. Belang" ver kwam boven de cijfers van V.B. en V.D. bij de Stat en-verkiezing. Wanneer wij nu willen nagaan of het sa mengaan van 4 groepen van kiezers aan deze groepen voordeel heeft opgeleverd, moeten wij ons ten deele in gissingen be geven. Een feit is, dat de V.D. bij de Raads verkiezing op hun eigen candidaten slechts weinig voorkeurstemmen uitbrachten, n.1. 116 tegenover 272 stemmen voor Prov. .St. Van waar dit groote verschil? Wanneer wij zien, dat Soesterberg slechts 5 stemmen opbracht voor de V.D. en in aanmerking nemen, dat de V.B. 880 voor keurstemmen haalde tegenover 902 stemmen voor de Staten, dan mogen wij wel aanne men, dat weinig of geen V.D. op den lijst aanvoerder, den heer Gasille stemden, doch dat vele der zoek-geraakte stemmen van de V.D. zijn uitgebracht op den heer Grootewal en daaruit de gevolgtrekking maken, dat, als de 4 groepen afzonderlijk waren uit gekomen, een lijst-Grootewal zeer waar schijnlijk niet het getal 282 (het nu behaal de aantal voorkeurstemmen) zou hebben behaald, terwijl de V.D. dan wèl wat meer dan 116 stemmen zouden hebben behaald), doch zeer zeker zouden zijn gebleven be neden het getal 272 (Staten-verk.). Of bij een afzonderlijk uitkomen en een andere samenstelling van de lijst van den V.B. het aantal blanco stemmen kleiner zou zijn geweest dan nu, is niet met zekerheid te zeggen, maar m.i. niet onwaarschijnlijk. Terwijl toch in het algemeen de belangstel ling bij een Raadsverkiezing grooter is dan bij een Staten-verk., toonen onze boven ge geven cijfers, dat zoowel het percentage der uitgebrachte stemmen als dat der geldige stemmen voor den Raad één punt lager is gebleven dan voor de Staten. Wij mogen dus als vrij zeker aannemen, dat bij een afzonderlijk uitkomen de kiesdeeler (nu 375 2/3) zeker niet kleiner zou zijn geweest, waarschijnlijk wèl grooter. Om bij de zetelverdeeling in aanmerking te komen, moet een lijst minstens 3/4 van den kiesdeeler hebben verkregen, dus hier 281 3/4 of praktisch 282. De V.D. zouden dus zeker niet hebben mee-gedeeld en met bijna wiskundige ze kerheid valt te zeggen, dat een lijst-Groote wal, die nu met 282 voorkeurstemmen juist op het grenscijfer staat, evenmin zou heb ben meegedaan. De uitslag zou dan zijn geweest: Aantal zetels: Lodeesen 1; R.Kr 5," C.H'. V.B. 2; S.D.A.P. 2; Busch 1. ij zien dus, dat vrij zeker de rechtsche meerderheid in dat geval zou zijn vergroot met één lid der C.H. partij, dat de V.B. twee zetels zou gekregen hebben in plaats van één en dat een en ander zou zijn ge schied ten koste van de zetels van Mej. Funke en van den heer Grootewal. Wij moeten nu nog de mogelijkheid stel len, dat bij een niet-samengaan der 4 groe pen, de V.D. zelf geen candidaten zouden hebben gesteld. In dat geval was er kans geweest, dat de heer Grootewal de in Soes terberg op de V.D. uitgebrachte stemmen tot zich had getrokken. Wij zeiden reeds, dat dit aantal slechts 5 heeft bedragen. Hoe klein dit getal ook is, het zou de kansen voor den heer Grootewal. die juist op de noodlottige grens zweefde, aanmerkelijk hebben vergroot, zoodat het mogelijk was geweest, dat de heer Gr. gekozen ware in plaats van een tweede C.H. partijman. Ünze slotsom kan dus luiden: „het samen gaan der 4 groepen heeft hen als geheel bcschouwa zeker niet geschaad, doen in elk geval den V.B. één zetel doen verliezen." W. H. C. DOORMAN. ONDERSCHRIFT: Inderdaad hebben wij indertijd aangekon digd nader op den geheelen uitslag der ver kiezing terug te zullen komen. Daarbij is on.i echter gebleken, dat voor al door het samengaan der vier partijen en groepen van Algemeen Gemeentebelang, een ook maar eenigszins behoorlijke verge lijking van cijfeis niet mogelijk was. En waar aldus ieuere vergelijking zoozeer mank ging, heoben wij die nadere beschou wing, die toch weinig zou zeggen, maar achterwege gelaten. De geachte inzender voelt dit bezwaar ook wel en poogt het op te lossen door voor de vergelijking de stemmen der eene partij bij die van de andere op te tellen Verder gaat hij in zijn betoog uit van een aantal veronderstellingen, die niemand weet of ze juist zijn. Hoe en op wien zou zijn gestemd, indien er een andere partijgroepcering was geweest, valt slechts zeer in het globale te gissen en daarbij kan men nog van verschil lende veronderstellingen uitgaan. Immers bij zoodanige andere groepeering en andere candidaten komen zóó tal van nieuwe ge zichtspunten op, die dan weer van invloed worden, dat berekeningen en vergelijkingen als de geachte inzender maakt, slechts zeer los in de lucht hangen. Wij konden nu wel tegenover de veron derstellingen van den inzender andere ver onderstellingen gaan plaatsen en zoodoende weer berekeningen op touw zetten, maar waar alles toch maar zeer vage veronder-

De Soester | 1931 | | pagina 5