STEMPELS a. N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij l v. Weedestraat 7, Soestdijk I FAMILIETROTS SOKES Burgerlijke Stand FEITTIJiETON Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. Voor de Vrouw EEMTOyiDIG ©NNISBAA&. Vestiging van 29 Oct.4 Nov. 1931. Wed. H. R. K. de Langen van A'dam naar Steenhofstraat 5; C. Vonk met gezin van Stolwijk naar Andriessestraat 15; J. A. van Daal met vrouw van Amersfoort naar Postweg 8; P. M. Castelijn van Hilversum naar Rademakerstraat 25A; J. M. Huyck- man van Amsterdam naar Kolonieweg 5; G. Degenkamp van Eemnes naar Kerkpad N.Z. 35; G. A. ter Horst van Amsterdam naar Noorderweg 21; J. H. Schepel van Hoorn naar Stationsweg 8; H. H. B. Bak ker van Ede naar Rademakerstr. 25; O. J. Fransen van Zwolle naar Soesterb.straat 28; J. Botterblom van Hoogland naar Zwarte- weg 3; Wed. S. de Mosch van den Haag naar Vosseveldlaan 23; Wed. A. Broedelet van Amsterdam naar Vosseveldlaan 23; Wed. A. v. d. Kuy met gezin van Oudewa ter naar Nieuweweg 68; L. M. de Gooyer met vrouw van Amersfoort naar van Wee- destraat 61; C. van Dorp van Vlaardingen naar Julianastraat 26; Jhr. P. J. Beresteijn met vrouw van Semarang N.O.I. naar Hei deweg 34; J. D. Westeneng van de Bilt naar den Blieklaan 76; C. van D.ijk van Zeist naar Wieksl. O.Z. 21. Vertrek van 29 Oct.4 Nov. 1931. Wed. H. G. Ubbink van Heuvelweg 4 naar Rotterdam, Prins Hendrikkade 157a W.Z.; A. J. van Hienen van Kerkpad N.Z. 45 naar IJsselstein, Eiteren 161a; J. Th. Westeneng van Talmalaan 25 naar A'foort, Utrechtscheweg 266; A. M. van Geelen met gezin, van Sinnemaplein 8 naar Utrecht, Kalverstraat 7; C. F. van 't Hoenderdal van Amersfoort naar Zeist, Platolaan 16; M. v. d. Wiel van Postweg 6 naar Zeven- huyzen, Eendrachtsd. 6; W. Q. J. Gooiker van Laanstraat 15 naar Arnhem. Graaf Ot- toplein 1; N. J. v. d. Horst met gezin van Verlengde Postweg 70 naar Utrecht, Gans straat 24bis; C. Keizer met gezin van Nieu weweg 31a naar Utrecht, Albatrosstraat 39; B. C. Inhulsen van Wilhelminastraat 17 n. Apeldoorn, Tutein Noltheniusstraat 2; Wed. E. Asbeek-Brusse van Amersf.straat 70B naar Zeist, P. A. Weg 56; J. A. C. Rullman met gezin van van Lenneplaan 41 naar N.O.I.N. A. Tuinstra-Swets van Borkt- straat 2a naar Hilversum, ten Katelaan 1; A. v. d. Pol van Birktstraat 61a naar A'foort, Hoogeweg, bij ouders; W. ter Maten van Woonwagenkamp naar Rijsenburg-Drieber- gen, Sportlaan 8; G. A. F. E. Halsma met vrouw van Andriessestraat 5 naar Amster dam, Kostverlorenstraat 21; A. Baas van Vondellaan 18 naar Wormer-Knollendam, Dorpstraat 12. Verhuizingen in de gemeente van 29 Oct. 4 November 193L M. van Zuilen van Kerkstraat 35 naar Birktstraat 40; W. de Visser met gezin van Heideweg 12 naar Heideweg 24; P. J. Cle ments met vrouw van Heideweg 24 naar Heideweg 14; O. Linzel met gezin van K. Brinkweg 2 naar Kerkpad W.Z. 18; S. F. Besselsen met gezin van Koninginnelaan 2 naar Julianastraat 36; H. Gorissen van Heu velweg 16 naar Kerkpad Z.Z, 54; M. H. Verwoerd van Korenweg 6 naar Ossendam- weg 51; J. Vuurmans van Emmalaan 3 naar Torenstraat 8; J. Maassen met gezin van Koninginnelaan 96 naar Koninginnel. 111; G. J. Aalbers van W. Pyrmontlaan 63 naar Birktstraat 61a; H. E. M. Stöcker van Ra demakerstraat 8 naar Poswteg 6; W- Priem met gezin van Parklaan 12c naar Nieuwe weg 68; J. Bakkenes met gezin van Kamp weg 72 naar Kampweg 34; W. H. Wijn kamp met gezin van Kampweg 34 naar Amersf.straat 118; J. Kaatee met gezin van Kerkpad N.Z. 41 naar van Weedestraat 9B. Wij bevelen ons beleefd aan, voor de levering van ALLE MOGELIJKE tegen zeer lage prijzen. Aanbevelend, N.V.EerstaSoester Elecfr. Drukkerij v. Weedestraat 7, Soestdijk. Tel. 2062 naar het Engelach ran CARL 9WBRDMA. 27) Toevallig droeg ik op een bal een toiletje, dat mij bizonder goed stond en Adela was dien avond juist uit haar hu meur en snauwde hem af, zoodat het lot te mijnen gunste besliste want hij wilde een vrouw hebben om in zijn huis te ontvangen, om zijn juweelen te dragen, en zoovoort. En wat dat betreft, kan hij tevreden met my zijn. Maar van liefde....!*' Zy wierp zich weer in de kussens van den stoel en snikte of haar hart breken zou. Hij stond er bij in groote verslagen heid. Zij moest tot kalmte komen! Ie der oogenblik kon een van hun Logé's het vertrek binnen komen. Nog maar het beste leek het Tristam toe om een beroep te doen op haar ijdelheid. „Waarde mrs. Massarene kalmeer toch! En laat ik u even mogen herinneren aan van avond. Als u zich zoo overstuur maakt, zoudt u vanavond niet kunnen ver schijnen".. „Mrs. MassareneEn zoo even was het Violet?" „,Nu, dit was dan een vergissing, waar voor ik u wel mijn excuses aanbied!" „Neen, dat hoeft ook niet, Tristam! Laat het mij liever een bewijs zijn, dat je dien tijd nog in aangename herinnering houdt! Je hebt toch wel ééns om mij gegeven? Laat dit mij tenminste tot troost strekken, dat je eens liefde voor mij hebt gevoeld?" „Dat weet je immers wel?" Iets over boekcontröle en wat daarmede samenhangt. Wij zullen het in dit artikel eens hebben over de boekhouding van een vereeniging. Deze kan in verreweg de meeste gevallen vrij eenvoudig zijn. Behalve het ledenregister een boek van waaruit men de ledenkwitanties uit schrijft en waarin men aanteekent de beta ling van contributies, zoodat men overzicht heeft over de betaalde en nog niet betaalde contributies kan in de meeste vereenigin- gen worden volstaan met een Kasboek. Over het Kasboek spreken wij in dit arti kel. De lezer moge met boekhouden onbekend zijn, hij weet toch zeker wel wat een Kas boek voor een boek is. De linkerbladzijden zijn alle ontvangst bladzijden, de rechter alle uitgaafbladzij den. Men begint het Kasboek niet op bladzijde 1 (dit is een rechterzijde, dus een uitgaaf bladzijde), omdat men dan gen gelegenheid heeft de ontvangsten te boeken, daar im mers de ontvangstbladzijde ontbreekt. Men begint te schrijven op bladzijde 2 i 3. De eerste post op bladzijde 2 is de kas- geldpost. Men vermeldt op deze bladzijde dus als eerste post het Kasgeld, dat bij den aanvang van een vereenigingsjaar aan wezig is. Onder deze posten schrijft men de ont vangsten. Men schrijft deze posten post voor post In tijdsvolgorde schrijft men de posten 1. Op de rechterbladzijde schrijft men de uitgaven. Ook deze worden post voor post, in tijds volgorde genoteerd. De penningmeester behoort er voor te zorgen van iedere uitgaaf, indien mogelijk, een bewijsstuk te hebben. Niets dus betalen zonder boekingsstuk. Deze regel kan niet onder alle omstandig, heden worden toegepast, maar er behoort naar te worden gestreefd zoo weinig mo gelijk posten te krijgen, die niet door een belegstuk zijn gedekt. Deze boekingsstukken (kwitanties en der gelijke) kunnen alphabetisch worden op geborgen in een kwitantie-order; voor de controle is hetbeter de kwitanties en verde re bewijsstukken doorloopend te nummeren en in tijdsvolgorde op te bergen. Volgt men het laatste opbergsysteem, dan vermeldde men in het Kasboek voor de post het nummer van de kwitantie. Men boeke in het Kasboek op een be paald jaar uitsluitend ontvangsten en uit gaven, die in dat bepaalde jaar geschieden. Waaroifi wij dit opmerken? Omdat vaak tegen dezen regel wordt ge zondigd. Het gebeurt niet zelden, dat men posten, die in een nieuw vereenigingsjaar worden ontvangen en uitgegeven toch nog en dat wel per den laatsten van het vorige boekjaar bij de ontvangsten en uitgaven van het vorige boekjaar boekt. Dat heeft iets voor. Men krijgt dan alle ontvangsten en alle uitgaven van ieder boekjaar afzonderlijk bij elkaar. Dit systeem heeft veel tegen, zooveel, dat wij meenen te moeten adviseeren dit sy steem nimmer toe te passen. Men kan dan heel moeilijk kascontrole toenasseni. Het saldo van het Kasboek namelijk moet steeds in overeenstemming zijn met het geld, dat in kas is. Het Kasboeksaldo bepalen wij op een voudige wijze. Wij nemen het totaalbedrag van de lin kerbladzijde (ontvangstbladzijde) en trek ken daarvan af het totaal van de rechter bladzijde (uitgaafbladzijde). Beide totalen trekken wij van elkaar af. Het saldo, ^dat wij op deze wijze vinden, noemen wij Kas boeksaldo. Na het Kasboeksaldo te hebben bepaald, gaan wij na, of dit saldo in overeenstem ming is met het geld, dat in kas is. Om deze controle te kunnen toepassen, is het noodig, dat in het Kasboek regel matig de ontvangsten en de uitgaven wor den opgeschreven. De posten dienen op den dag, waarop zij zijn ontvangen en uitgege ven, te worden geboekt. Alleen dan is het voor een contróle-com missie mogelijk te constateeren, dat het Kasgeld, dat aanwezig is, klopt op het sal do van het Kasboek. Het komt niet zelden voor, dat penning meesters, die de ontvangsten en uitgaven van ieder boekjaar bij elkaar houden, zelf soms niet eens weten hoe groot hun kas boeksaldo is. Is er tekort dan passen zij bij. Hoe nonchalant een penningmeester soms boekhoudt, hebben wij eens meegemaakt. Wij ontdekten in de boekhouding van een penningmeester, dat deze een storting op een bank van f 600 had vergeten te boeken. Wanneer men nauwkeurig boekhoudt en van tijd tot tijd dit is beslist noodzakelijk nagaat, of het saldo Kasboek overeen stemt met het saldo kasgeld, dan kan het niet plaats vinden, dat men een uitgaaf van f 500 vergeet te boeken. Dan ontdekt men de fout spoedig. Die penningmeester, waarover wij het zooeven hadden, ontdekte de fout niet. Hij had dus f 500 uit privé-middelen bij gepast zonder dit zelfs te bemerken. Zooals vanzelf wreekt was hier van frau de geen sprake en was de vergissing (die den penningmeester f 500 had kunnen kos ten) louter een gevolg van verregaande slordigheid. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stellen over belastingkwesties. Let wel: alleen over belastingkwestie». Vragen inzake belastingkwesties te rich ten bij het ACCOUNTANTSKANTOOR „NEDERLANDSCH BUREAU VOOR ADVIEZEN". Gevestigd te HAARLEM, Houtplein 17r, onder leiding van R. DE VRIES, en dus niet meer bij het ACCOUNTANTSKANTOOR „NATIO NAAL BUREAU VOOR ADVIEZEN" gevestigd te LEEUWARDEN, Groote Kerkstraat 16, onder Directie van P. SIE- BESMA R. DE VRIES. „En zou je nooit meer op die manier van iemand kunnen houden?" „Neen; zoo op die manier is het maar eens mogelijk." „Is dat waar? Heb je zooveel om mij gegeven?vroeg zij en-sloeg beide han den om zijn arm. „O, Tristam, als je wilde, dan zou je nog om mij geven. Je noemde mij zooeven bij mijn ouden naam. Dat is wel een bewijs, dat er nog iets over is van de oude liefde. Ik heb meer dan genoeg van het geld van mijn man, van al de dingen, die hij m ijschenkt, inplaats van het eenige, waar een vrouw om geeft. Waarom zouden wij gescheiden van elkaar ellendig voortleven, terwijl we toch zoo gelukkig konden zijn? Het zou hem niets kunnen schelen; hij zou zich van mij laten scheiden en nog meer geld opzamelen. Neem mij van hem weg!" Hij haalde zijn arm terug en zag spier wit van drift. „Als ik geloofde, dat je dit in ernst meen de, dan zou ik antwoorden, dat ik nooit den man zal verraden, wiens gast ik ben ge weest, zoo min als eenigen anderen man! Maar. daar ik wel weet, dat ik dit enkel als in scherts moet beschouwen, kan ik u slechts verzekeren, dat ik het zoo gauw weer zal vergeten, als u dit maar verlangen kunt," Zonder naar haar te kijken, zonder acht te slaan op haar smeekend uitgestrekte han den, verliet hij met een buiging het vertrek Toen de deur achter hem dicht ging, werd zij eerst vuurrood en daarna doodsbleek, terwijl ze de lippen op elkaar klemde. Een oogehblik voelde zij zich den adem benomen door machtelooze, verstikkende drift. „Ik meende het in ernst; en dat wist hij ook wel", fluisterde zij in zich zelve. „Ik zou alles hebben gegeven om hem te volgen! En nu is hij weggegaan en lachte mij nog uit om die vruchtelooze zelfverne dering!" Zij haalde haar kanten zakdoekje te voorschijn en scheurde dit in kleine snip- Allerlei mode-details. Behalve natuurlijk de groote modelijnen van mantels en japonnen, zijn het toch ook voor een groot deel de kleinere details, die het karakteristieke aan de mode ver- leenen, zooals garneering, de soorten van bont die verwerkt worden, sieraden, enz. Om b.V. 't laatste te nemen: 't is op 't oogen- blik mode, om zeer omvangrijke halssnoe ren te dragen.. De vrouwen met zeer goed gevulde beurzen dragen daarom zware gouden halssnoeren en kettingen, dikwijls oezet met groote steenen, turkoois, ame- thyst, onay, enz. Men gaat namelijk voort borduren op de mode van keizerin Eugé- nie, waarvan men ook al de hoedjes en ja- pers. „Hoe kwam ik zoo gek? Ik wist toch, dat hij zich eerder in koelen bloede zou doodschieten, dan dat hij zijn eer zou ver spelen. En dat hij die nicht, die Felipa, liefheeft, met al wat hij aan hart bezit!" En met schrillen lach voegde zij er toen bij „Ja, zeker was ix gek, om den man, dien ik nu heb en die mij alles geeft wat mijn hart bekoort, te willen ruilen voor hem! En nu is hij weggegaan met die laatste be- leediging zoogenaamd om mij te sparen hoe hij voorgaf te meenen, dat ik niet in ernst sprak. Nu, laat hem maar lachen.... Tot ik mij gewroken heb. HOOFDSTUK XXI. De bezorgdheid van lady Algy, dat de gasten niet allen een zitplaats zouden heb ben, om naar de opvoering van de tableaux te kijken, bleek toch ongegrond, want ze vonden allen plaats, al zaten ze dan ook volgens Tristam, als haringen in een vaatje gepakt. Lady Algy zat weer dicht bij den arm stoel van haar broer. Het eerst was er een allegorische voorstelling van den „Winter", waarin generaal Scudamore fungeerde voor „Leontes", zijn vrouw voor „Paulina" en Georgie voor „Perdita". terwijl mrsr Mas sarene in de letterlijke beteekenis van het woord een schitterende „Hermione" was; bezaaid als zij was met diamanten, van het hoofd tot de voeten. Een luid applaus kondigde den algemee- nen bijval van de toeschouwers aan; of schoon lady Algij toch eenige ergernis voel de over dit vertoon van millionaire zijn, en Tristam ook even minachtend glimlachte. Dit was Ethelwyn, die dicht bij hem zat, niet ontgaan, en zij vroeg: „Mooi, hè?" „Zeker. Ik geloof, dat de tableaux een groot succes zullen zijn. Is dat voor mrs. Massarene, dat je die plaats naast je vrij houdt?" „Ja, dat heb ik beloofd; zij doet niet mee ponnen heeft overgenomen. En men zegt, dat keizerin Eugenie een voor keur had voor dikke, met steenen be zette armbanden. Dus ziet men ook deze in allerlei metalen, echte gouden, en wat daarop lijkt. Voor de meisjes en vrouwen met bescheiden beurzen zijn er allerlei aardige halssnoeren van alle mogelijke soorten kralen samengesteld, en in aller lei kleuren. Deze kralen zijn soms zoo groot als duiveneieren. Kant is buitenge woon geliefd op het oogenblik als garnee ring, doch meestal als bovenstuk van de japon, mouwen, of garneering langs een rand en dan meestal in het wit. Ook ziet men tegelijkertijd met de andere detaiks uit het verleden de aardige ouderwetsche handtaschjes verschijnen, die veel klei ner zijn, dan in den afgeloopen zomer net geval was, en dikwijls afgezet met een bies of met kant. Een dergelijk taschja is op de teekening weergegeven. Een an dere nieuwigheid is, dat de ouderwetsche gebreide zijden beurzen weer op de prop pen komen, met een split in het midden en 2 ringen als sluiting. Tegenwoordig zijn ze dan met kleine stalen kraaltjes bezet en in het fluweel uitgevoerd. Dan zijn de kleine mofjes weer in de mode, dikwijlls in een gekleurd bontsoort uitgevoerd, in dezelfde tint als het costuum. De aparte bontsjaal, recht en glad, en bijna net zoo soepel als een wollen sjaal, wordt ook veel gedragen. Hei plaatje geeft er een weer. Verder zien we op de teekening een paar handschoenen van beige suède met bont afgezet, een roode ls&ceintuur met metalen gesp, die bij een bruin hoedje met roode veertjes gedragen wordt, voorts nog een hoedje met bijbehoorende tasch van groen vilt, met zwart afgezet. De haner veertjei van het hoedje zyn zwart. LOES. 9 9 9 C 9 C 9 In tijden als wij thans beleven, is boekhouden meer dan ooit eisch; eisch voor iederen middenstander. Wie zich thans nog verzet tegen invoering van een boekhouding, toont weinig besef te hebben van hetgeen zijn belang, vooral in onzen tijd, eischt. Een boekhouding is eenvoudig onmisbaar. I MAG IK UITVOERIGE INLICHTINGEN OVER INRICHTING VAN MIJN BOEKHOUDING? NAAM BEROEP WOONPLAATS Mogen wij U eens vertellen, hoe U, met zoo weing mogelijk kosten, een een voudige dus weinig tijdroovende en toch overzichtelijke boekhouding kunt in richten? U neemt geenerlei verplichtingen tegenover on9 op U, wanneer U ons vraagt U dit eens te vertellen. Ook zullen wij U gaarne mededeelen, welke de kosten zijn, wanneer wij Uw boek houding inrichten. U behoeft niet anders te doen dan bovenstaand formulier uL te knippen, Uw naam en adres op de daarvoor aangegeven plaats te schrijven en U ontvangt uitvoerige inlichtingen. Accountantskantoor „Nederlandsch Bureau voor Adviezen" Gevestigd te HAARLEM, Houtplein 17r. Onder leiding van R. DE VRIES. aan de volgende tableaux; maar zij wilde de andere graag zien." „Verschijnt zij zoo in costuum in de zaal?" „Ja, ofschoon ik niet begrijp, hoe ze het durft ondernemen, om in deze kleeding te dansen. Ik hoop maar, dat ze geen van die kostbare diamanten verliest. Felipa houdt haar costuum van Galilca aan. je gaat toch niet weg, Tristam? Mrs. Mas sarene kan hier ieder oogenblik zijn en dan kan je haar persoonlijk gelukwenschen met haar succes". „Zoo dadelijk!" antwoordde Fleetwood en ging weg, zoodat Ethelwyn tevergeefs naar hem uitkeek, toen mrs. Massarene zich, even later, in den leegen stoel liet neerval len. Zij werd hem eerst gewaar, na afloop van het tweede tableau en wel heelemaal aan den anderen kant van het werk, praten de met mrs. Scudamore, die weer in haar gewone kleeding verschenen was. De tableaux liepen glad van stapel. Nog nooit was het succes zoo groot geweest, als bij het laatste tableau dat Felipa en Cha- vasse alleen opvoerden, als „Pygnalion" en „Galatea." „Pygmalion", in z'n schilderachtig Grieksch gewaad, die zijn meesterwerk in marmer leven trachtte in te blazen, was ver heven van opvatting; en het schoone beeld, in haar witte draperieën, waarvan geen plooi bewoog; terwijl geen trilling viel waar te nemen op haar marmerbleek gelaat, was on navolgbaar schoon! Maar de verrukking van de toeschouwers bereikte haar hoogte punt, toen er op eenmaal leven ontwaakte in de marmeren ledematen; de oogleden be gonnen te trillen; een zachte ademhaling, de boezem bewoog en „Pygmalion" op haar neerkeek met stralenden, dankbaar-genie tenden blik. Herhaaldelijk moest het gordijn weer op gaan en „Pygmalion" en „Galatea" namen hand in hand de toiejuichingen in ontvangst. Ethelwyn keek eens den kant van Tris tam uit en zag, dat zijn gelaat somberder stond dan ooit. Hij lette niet op mrs. Mas sarene, die op het oogenblik, toen „Gala tea" tot leven werd gewekt, was opgestaan uit haar stoel en had gekeken met zulk een levendige belangstelling, dat de landjonker, die naast haar zat er zelfs door getroffen was en meende, dat zij dan wel iets heel bijzonders scheen ontdekt te hebben in het tableau! Toen 't gordijn voorgoed viel, verspreid den de gasten zich in de eetzaal en in de hall waar het souper klaar stond, dat werd gebruikt eer het dansen begon. De dames zouden daar verkleed aan deelnemen, maar de heeren, op voorbeeld van generaal Scu damore, verschenen in avondcostuum. Tristam wachtte, tot de eerste drukte wat voorbij was en trad toen op den stoel van sir Peregrine toe: „Wilt u naar uw kamer gaan, sir? Of wilt u nog naar het dansen kijken?" „Neen; ik heb nu weer genoeg van de feestelijkheid! De tableaux mogen anders welgeslaagd heeten. Die kleine kat van een miss Georgie was in haar element, hè? Maar geen was er toch zoo mooi, als Felipa." „Haar komt de palm toe, dat is zeker!" was Tristam het met den ouden heer eens, „Waar is zij nu?" „Felipa? Ik heb haar niet meer gezien, sinds het gordijn viel. Waarschijnlijk neemt zij wat rust." „Dan zal ik maar niet op haar wachten, maar liever haar voorbeeld volgen. Je wilt haar, uit mijn naam, wel gelukwenschen met haar succes? Maar voorloopig zullen v|j niet meer doen aan dergelijke voorstellin gen op Wold." „Miss Georgie rekent het volgend jaar vast op een opera comique." „Het volgend jaar Kerstmis ben ik er niet meer!" zei sir Peregrine. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1931 | | pagina 4