r. VAN VLIET Modelslagerij s Gemsente-Bsgrastin^ 1932. Plaatselijk Nieuws Soesterberg. 3ÖSGHSIRAAT9 - BAARf U LEEM EFHSTE KYVAUTEiTES Pluimveeteelt. DRAMA TE ECHT. Zaterdagmiddag is door twee mannen het lijk gevonden van den sedert Augustus j.L vermisten Roebroeks. Deze heeft vóór zijne verdwijning nog verklaard, dat hij door den jachtopziener v. d. E. met den dood was Bij de sectie op het lijk verricht, is een kogelwond in het hoofd geconstateerd, en hagelkorrels in hals en rug. Het onderzoek wordt voortgezet. De jachtopziener en zijn zoon bevinden zich nog in arrest. FLORA BIOSCOOP BAARN. Vanaf Vrijdag loopt het meesterwerk van H. van Dijke „Trader Horn" dat reeds van af den eersten avond stampvolle zalen trekt, zoodat velen onverrichter zaken huistoe gaan. Dit machtige epos boeit en trekt een ieder twee uur lang tot zich,het is inspan nend, maar buitengewoon mooi. Stap voor stap stuitten Trader Horn en zijn metgezel op ontzettende gevaren, vooral met de nog wilde volksstammen in donker Afrika. Maar manmoedig wordt het werelddeel in de lengte en breedte doorkruisd om gegevens op te doen voor den handel. Ook is het doel een blanke vrouw te ontvoeren vanaf een wilden volkstam, maar het blijkt dat de jongedame eerst een lijgerkatje is. Maar beider doel wordt bereikt. Horn verlaat Pe- dru voor een nieuw onderzoek en de beide geliefden keeren naar het vaderland terug. Wie van spanning houdt en de ongerepte natuur met al haar voortbrengselen wil zien, verzuime niet heden of morgen nog „Trader Horn" te gaan zien. RAMP VAN „DE OOIEVAAR." De directie van de K.L.M. ontving Zon dagmorgen het telegrafisch bericht, dat het postvliegtuig „De Ooievaar" bij het vertrek van het vliegveld Don Muang (Bangkok) door tot nu toe onbekende oorzaak is ver ongelukt. De gezagvoerder Wiersma is kort na het ongeval overleden. De tweede bestuurder van Onlangs en de bootwerktuigkundige Kotte zijn op slag gedood. De radiotelegra fist van Zadelhoff is licht gewond. Van de drie pasagiers is kolonel Brinsmead ernstig gewond, terwijl de heeren Borg en Baudart zijn gedood. De eerste besturder Th. Wiersma behaal de 16 Juli 1922 zijn brevet te Soesterberg en was sedert 1 Mei 1928 in dienst van de K.L. M. Hij had reeds vijf reizen naar Indië ge maakt. De heer J. van Onlangs, de tweede be stuurder werd op 15 Augt. 1925 luitenant vlieger op Soesterberg en trad op 1 Mei 1929 bij de K.L.M. in dienst. Hij had vier reizen naar Indië als tweede bestuurder on dernomen, (VERVOLG) In mijn „Open Briéf aan den Commis saris der Koningin", welke de vorige maand ook in dit blad werd opgenomen, vroeg ik over bezuiniging sprekende waarop men al zoo kan besparen en ik zeide toen o.m. „Uitstel van Openbare werken, in krimping van personeel, verschuiving van aanschaffingen, dit alles leidt tot werk-ver- mindering, dus meer werkeloosheid." Nu zien wij uit de begrooting '32, dat B. en W. twee werken van belang willen uit stellen! En wel, den bouw van het badhuis en de voortzetting van het wegenplan. Ten aanzien van het „badhuis" merk ik op, dat met bijna wiskundige zekerheid te zeggen valt, dat het badhuis-bedrijf in de eerste jaren een nadeelig saldo zou geven, dus onze jaarlijks terugkeerende uitgaven zou belasten met dit verlies, hetwelk met inbegrip van rente en aflossing voor het te leenen bouw-kapitaal, voorloopig op eeni- ge duizendtallen guldens geraamd is ge worden. Men moge dezen bouw „wenschelijk", zelfs „zeer wenschelijk" achten, een levens behoefte is het hier niet. Ook zonder bad huis heeft Soest onlangs zijn 900-jarig be staan herdacht, zoodat een uitstel van eenige jaren er nu wegens de gewenschte zui nigheid nog wel bij kan. Intusschen hopen ook wij, dat dit uitstel niet lang behoeft te duren. Heel anders staat het m.i. met het we genplan. Ik herinner er in de eerste plaats aan, dat dit plan, nè aanneming in 1929, reeds een geheel jaar is vertraagd. Ik herinner er verder aan. dat B. en W. op 22 Juli 1930 aan den Raad als hun voor nemen te kennen gaven^.om de overschotten van 1929, 1930 en 1931 te reserveeren voor een versnelde uitvoering van het Wegen plan." En wat lezen wij nu in de Nota van Aan bieding? „In onze begrooting 1931 waren voor onze wegen geraamd posten van f 6875 en f 15.600, en op kapitaaldienst f 50.000. Volgens het in 1929 vastgestelde plan be hoeft die post van f 6875.voor 1932 niet te worden geraamd. (Deze bewering lijkt mij in strijd met het schrijven van R. en W. van 26 Oct. 1928, dat als grond slag heeft gediend voor het Raadsbesl. van Maart 1929. Intusschen kan ik dit hier niet verder uitzoeken). De post van f 15.600 is dit jaar geschrapt, omdat op den desbetreffenden post van 1931 een belangrijk onverwerkt crediet zal over blijven, hetwelk in 1932 kan worden ver werkt." (Dit beteekent dus opnieuw een jaar uitstel!) en verder lezen wij dan, dat op de kapi taaldienst f 25.000 is gebracht in plaats van f 50.000 (in strijd met het raadsbesluit van 1929). Als slotsom van dit relaas kunnen we dus zeggen, dat er niets blijkt van een „ver snelde uitvoering", maar dat alles wijst op een „vertraagde uitvoering!" Hiertegen zie ik in tegenstelling met de badhuis-vraag wèl bezwaren. Ons bestaande wegennet verkeert, zelfs na eenige grondige vernieuwingen, nog steeds in een toestand, die spoedig verdere verbetering vereischt. Dit is een algemeen belang en o.m. van betcekenis om den toe loop naar Soest te bevorderen. Slechte we gen zijn moordend voor het auto-verkeer en verhoogen daarvoor de bedrijfskosten in aanzienlijke mate. In tegenstelling dus met den badhuis- bouw, veroorzaakt uitstel hier' verlies, zoo wel voor de gemeentekas als voor een deel der bewoners (en voor doortrekkende auto's). Zooals i]c boven reeds zeide, komt daar nog bij, dat uitstel van zulk werk beteekent „arbeid-vermindering." Nu kan men zeggen, dat in wegenbouw zeer veel materiaalkosten zitten ea weinig arbeidsloon, maar dan merk ik toch op, dat ook het aanmaken en aanvoeren dier ma terialen (meestal straatklinkers) arbeid ver- eischen en al wordt die arbeid dan niet in Soest verricht, dan komt zij toch andere landgenooten ten goede. En nu de vraag of het geld er voor te vinden is? Voor zoover het bedrag ten laste van den kapitaal-dienst zou komen, is m.i. deze bezuiniging niet bepaald dringend noodig, daar rente en aflossing ove reen g oot aan tal jaren verdeeld worden, dus de jaarlijk- sche uitgaven slechts matig verhoogen. En moet het geld uit de „gewone midde len" betaald worden, dan vraag ik „waar blijven B. en W. met het nog aanwezige deel van het batig saldo 1929, hetwelk zooals ik hierboven zeide door het vo rige college was bestemd voor „versnelde utvoering van het wegenplan? In ,.de Soes- ter" vind ik hierover niets vermeld. Boven dien is er nog een andere „reserve", a 1. de toevallige bate als gevolg van de gewijzig de verhouding tusschen Rijk en Gemeente, die op de begrooting 1931 werd geraamd op 37962.84! Ik heb in den Raad vroeger gezegd, dat ik voor die reserves in het algemeen niet veel voel. In dat opzicht ben ik door dezen crisis eenigermate bekeerd en wel in zoo ver, dat ik inzie, dat in dezen benarden tijd een reserve groot voordeel heeft, mits men er een gepast gebruik van maakt. Men late dus die reserve nu niet ongebruikt lig gen, evenmin als ik zou bepleiten om ze nu maar in één jaar op te maken. Mijn bekeering zou ik aldus willen aange ven, dat m.i. het maken van een „beperkte reserve" is aan te bevelen, wanneer men daartoe „in een tijd van voorspoed" in staat is, waarmee ik overigens niets terugneem van mijn vroegere stelling, dat in het alge meen een batig jaarsaldo volstrekt niet is te beschouwen als een „toevallige bate", maar wel als „te veel betaalde belastingpen ningen." Wat de uitkeering uit het „gemeente fonds" betreft, kan ik uit „de Soester" niet '.ien of reeds rekening is gehouden met de door Min. de Geer voorgestelde korting van 3 Vermoedelijk is dit nog niet ge schied, daar de Staten-Generaal hierover nog moeten beslissen. Gaat deze korting door. dan zal men dus alsnog moeten uit maken. hoe dan de begrooting sluitend te maken is en of men dan kan volstaan met „het niet uitkceren van overwerkgelden aan het gemeentepersoneel." Door dezen voor slag van B. en W. aan te nemen, heeft ons personeel getoond te begrijpen, dat ook van hen een offer mag worden verwacht. Of een offer in dezen vorm voldoende is, wil en kan ik hier niet nauwkeurig bespreken, doch wel wil ik opmerken, dat ik juist dezer dagen las, dat B. en W. in Groningen en in Velsen voorstellen een algemeene verlaging met 3 Ik zei, dat ik deze zaak niet kan bespre ken, daar ik uit de vorige begrooting niet kan zien hoeveel per jaar aan overwerkgel den is betaald en hoeveel dit zou kunnen worden volgens de nieuwe reglementen voor ambtenaren en werklieden. Op de be grooting 1931 vind ik alleen „overwerk" vermeld voor de Secretarie en dan geraamd op f 360.terwijl de salarissen hiervoor bedragen rond f 24000, alzoo ruim 1 wat niet heel veel is. Ik wil hieiover nog één vraag stellen en wel deze „zal het niet-uit- betalen dezer gelden wel op het geheele personeel gelijkmatig drukken?" Het lijkt mij, dat het antwoord ontkennend zal moe ten luiden. Is dan die korting billijk te noe men? Het komt mij voor, dat een korting )p het salaris of loon (en dan voor het ge heele personeel, van hoog tot laag) of een hoogere bijdrage voor eigen- en weduwen- en wezenpensioen billijker moet werken. Ten slotte wil ik nog vermelden, dat ik moeven las, dat de liberale raadsleden in Amsterdam hebben voorgesteld de wethou ders uit te noodigen 10 procent van hun sa laris te laten vallen en de presentiegelden der raadsleden met 10 procent te verminde ren. A bon entendeur, salut! W. H. C. DOORMAN. ST. NICOLAAS BIJ OCKHUYSEN. Maandagavond bracht de Sint een bezoek aan de dancing in genoemd Restaurant en, ofschoon de Sint niet meer mede danste, heeft hij er altijd pret in om andeien te zien dansen. De band van Dolf de Graaf uit Baarn verzorgde het muzikale gedeelte, maar de eerste maal dat wij ze hoorden was zij stukken beter. Zijn er soms nieuwelingen hij die niet mede kunnen komen? Er werd lustig gedanst de animo was er wel voor, en het bezoek was juist voldoende voor een gezellig bal. Te 11 uur kwam de Sint in de balzaal met 'n gepaste begroeting, waar na hij papieren mutsen uitdeelde, waarop de serpentine-wals volgde; de dansvloer was er geheel door bedekt. Zoo heeft men ge danst en gefeesd tot 2 uur toe, voor velen nog te vroeg. DANSEN IN CENTRAAL. BAARN. Zondagavond heeft de bekende danslee- raar H. Bouma de dancing in hotel Cen traal geopend met een zeer goed strijkje, wat nog aangevuld werd door een Jazz. De eerste maal was er al direct belangstel ling en waar het een vrij bal is zal de toe loop zeer zeker toenemen. De bedoeling is eiken Zondag van 810.30 uur te laten dan sen. De zaal leent er zich zeer goed voor en de leider is het wel toevertrouwd. Veel succes dus met dit pogen. AANGEHOUDEN. Maandagmiddag heeft de politie te Soes terberg een minderjarig meisje aangehou den. genaamd R., daPongeveer 3 weken ge leden de ouderlijke' woning te Baarn was ontloopen. Het meisje werd ter beschikking gesteld van den Burgemeester van Baarn teneinde weer naar het ouderlijke huis te worden overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN Een kindehandschoentje Twee portemonnaie's Een jasje Een heerenportemonnaie. AANRIJDING. Zondagavond had op de Vredehofstraat een aanrijding plaats tusschen een automo biel, bestuurd door den heer H. K. de V. uit Amersfoort en een rijwiel, bestuurd door den heer R. H., alhier. Bij deze aan rijding werd het rijwiel totaal vernield, ter wijl de bestuurder H. daarvan vrij ernstig werd gewond. De eerste hulp werd verleend door Dr. Rupert, waarna H. met de zieken auto naar zijn woning werd overgebracht. De schuld van de aanrijding lag geheel bij den automobilist, die zich dan ook be reid heeft verklaard alle schade te zullen betalen. VOETBALVLEGELS. Zondagmiddag werd op het voetbalter rein van „Soest" gelegen aan de Bosstraat, voorheen Koudhoormveg, politie assi-ten- tie ingeroepen ten behoeve van den scheids rechter, die de wedstrijd geleid had. Dit leiden scheen echter'niet naar den zin ge weest te zijn van een groot deel van het publiek, dat meende, dat de scheidsrechter S. uit Utrecht tal van onjuiste beslissingen gaf ten voordeele van de bezoekende voet-, balclub „Voorwaarts"' uit Utrecht en ten nadeele van „Soest." Na afloop van den wedstrijd wilde een deel van het publiek den scheidsrechter zijn misnoegen over zijn leiding daadwerkelijk kenbaar maken en wilde den scheidsrechter te lijf. De politie herstelde spoedig de orde, doch achtte het toch raadzaam den scheidsrechter naar den trein tex geleiden,. Naar wij vernemen, is de herrie geenszins uitgegaan van de vcreeniging „Soest" zelf. doch was uitsluitend een heibeltje van een deel van het publiek. Laten wij dus voor „Soest" hopen, dat deze onaangename ge schiedenis voor haar geen gevolgen zal heb ben. POST EN TELEGRAAF Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend '.ijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Nov. 1931. Brieven Binnenland. Mej. J. Havinga, Bussum. Briefkaarten Binnenland. Fam. v. d. Broek. Den Haag. Brieven Buitenland. J. C. Nakken, New York. G. Roeten, Tourna. Mieke Pin, Duitschland; DE WINKELWEEK. In de afgeloopen week heerschte er, ten gevolge der „Soester Winkelweek" in het centrum der gemeente eene bijzondere druk te en waren er vele menschen op stap in de winkelstraten^, om de keurige etalages van de deelnemers aan de winkelweek te bezichtigen en hun St. Nicolaasinkoopen te doen. De winkeliers hebben veel werk ge maakt van hunne etalages. Smaakvol en tevens aanlokkelijk zijn de verschillende ar tikelen uitgestald. Van enkele panden wap perde de driekleur. De grootste drukte heerschte natuurlijk in het centrum, n.1. in de Steenhofstraat, Torenstraat,. Kerkstraat, Soesterb. straat, v. Weedestraat en Koninginnelaan. Maar ook in de buitenwijken zijn de neringdoen den niet vergeten. Ook daar prijkten de oranje en witte biljetten voor de ramen ter aanduiding, dat deelgenomen werd aan de winkelweek. Ook hier hadden de winkeliers hun winkels rijk verlicht en hun etalages met meer zorg dan gewoonlijk opgemaakt. Spoedig zal de verloting plaats hebben van de verschillende prijzen, geëtaleerd in de rijwiel- en sigarenzaak van den heer J. Willig aan de Steenhofstraat. Tijdens de winkelweek n.1. ontving men bij contanten aankoop van een bedrag van f 0.50 een bon. Deze bonnen zijn doorloopend genummerd vanaf No. 1. Elke bon nu geeft dus kans een prijs te winnen. De trekking zal plaats vinden ten overstaan van den Inspecteur van politie. UITSLAG VOETBALWEDSTRIJDEN van Zondag 6 December 1931. 's-Gravcland IEsvac I 23 rust 20; een der spelers uit 's-Graveland werd door den wedstrijdleider wegens ruw spel verwijderd'. BAZAAR „TABITHA." De opbrengst der bazaar bedroeg f 537.50. ST. NICOLAAS BIJ DE S.D.A.P. Vrijdagavond werd ddor de Sint in café Verschoor aan de 130 hinderen der leden van de afd. Soest een bezoek gebracht, en waar 't heel gezellig toeging. De hr. Lanker verzorgde het muzikale gedeelte, ook bij de St. Nicolaasversjes waarmede de Sint werd ontvangen. Nadat vooraf Professor Mullens de kinderen vermaakt had met verschilende goocheltoeren, waarbij hij de noodige hulp verkreeg, werden door de Sint de cadeautjes uitgerëikt, welke in goede aarde vielen. Van 7.30 tot 10.30 uur is prettig gefeest, de kin deren werden volop getracteerd. De goede Sint heeft in vele gezinnen een lichtstraal geworpen. ST. NICOLAAS OP DE O.L. SCHOOL. Zaterdagmorgen om half elf uur hebben wij een bezoek gebracht aan de O.L. school aan de Beetzlaan, waar de Sint werd ver wacht. De leerlingen der le, 2e, en 3e klasse stonden in de hall onder leiding van het onderwijzend personeel opgesteld, en zon gen „Sinterklaasje met je knecht", waar voor de Sint buigend dankte. Daarop wer den de kinderen verzameld in de 3e klasse, waar uit volle borst de St, Nicolaasversjes weerklonken, waarna de Sint het klachten- boek opsloeg, door Piet opgemaakt. Velen kregen bemerkingen om zich betèr op school te gedragen, of een pluimpje voor goed schoolbezoek en gedrag. Een der leer lingen werd de koop toegezegd dat als hij zich niet beter gedroeg, het volgende jaar mede naar Spanje te moeten. Na dit in termezzo,, werd door den Sint in een der lo calen gestrooid en daarna de cadeautjes uit gedeeld. Hiertoe waren de O.L. Scholen in staat gesteld door het schoolfonds, waar voor ook in de gemeente was gecollecteerd. Dit jaar zullen ook de meest behoeftige kin deren van warme onderkleeding worden voorzien. Vermelding verdient vooral de zeer mooie pastelteekeningen door de onderwij- zers(ressen) op het schoolbord geteekend, voorstellende het bezoek van de Sint; die uit de 3e klasse door mej. O. spande de kroon. Ook dit locaal was smaakvol ver sierd. Vooraf was een bezoek gebracht aan de school in de Kerkebuurt. GARAGE H. VAN KOOY. Zaterdagmiddag hebben wij een bezoek gebracht aan de garage van den heer II. v. Kooy aan de Birktstraat. Deze garage werd gebouwd onder archi tectuur van den hr. P. Beekman. De flinke aannemer J. Jorna, die daarvan een mooi stuk werk van heeft gemaakt, goed voorzien van lucht en dag- en avondlicht. De flinke ruimte kan gemakkelijk 10 auto's herber gen. Er stonden nu een 4-tal spiksplinter nieuwe auto's en eenige 2e handssche, waar alles lokten tot koopen. Een paar flinke schuifdeuren met spiegelglas geven een mooien doorkijk. Alles ziet er degelijk en smaakvol uit en was voor deze gelegenheid in de bloementjes gezet. Wij wenschen den eigenaar een stijgend succes in zijn nieuw bedrijf. MUTATIES. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht: Bij het wapen der infanterie, tot reserve- eerste-luitenant hij hun tegenwoordig korps, de reserve-tweede-luitenants L. T, C. J. M. van Hootegem en S. de Mul, vliegers van de Luchtvaartafdeeling. Idem bij het wapen der artillerie: Jhr. H. J. M. van Asch van Wijck, vileger van de Luchtvaartafd. IN DRIE DAGEN NAAR INDIë. Naar de Telegraaf verneemt, bestaan er plannen den afstand AmsterdamBatavia in niet meer dan drie dagen af te leggen. Voor dat doel zou een speciale machine moeten worden geconstrueerd, die een snel heid van tenminste 300 K.M. per uur zou bereiken. De luitenant-vliegeniers Asjes en Schouw van Soesterberg zouden, als de plannen doorgaan, als piloten optreden. JACHTRIT. Op Woensdag 2 December werd door de U.J.V. de derde jachtrit van dit seizoen ge reden,. Om 2 uur verzamelden zich een dertigtal ruiters en eenige amazones nabij het Hotel Brandts te Bilthoven. Door den jagermees- ter, den lsten luitenant IJ. de Boer, was ook deze keer wederom een zeer mooi par- OPGERICHT 1899 TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 cours uitgezocht, hetwelk o.m. voerde door de fraaie bosschen van Bilthoven en Pijnen burg, waar een aantal prettig opgestelde hindernissen en slooten nog een extra af wisseling boden. Tot de deelnemers aan den rit behoorde ook de heer luit. kolonel van Santen, com mandant van het vliegkamp. AANBESTEDING. Door de genie te Amersfoort werd op 3 December aanbesteed: Het een-jarig onder houd van militaire gebouwen en werken te Amersfoort. Raming f 40.500. Van Soester berg schreven hierop in: Th. H. de Goede voor f 38.340 en Muider's Handel Mij', voor f 36.870. ST. NICÜLAASFEEST. Evenls vorige jaren heeft ook deze keer de goede Sint onze plaats niet vergeten. Op het Vliegkamp en op alle scholen verscheen de weldoener met zijn zwarte knecht, al om verspreidend vreugd en blijdschap. DE BERGSPELERS. Voor een goed bezette zaal heeft de alhier opgerichte Tooneelvereeniging „De Berg spelers haar eerste «.penbare opvoering ge houden op Maandag 30 November j.1. in de concertzaal van i,'t Zwaantje" alhier. Te ruim 8 uur werden de aanwezigen hartelijk door den voorzitter der Tooneel vereeniging, de heer van Driel, welkom ge- heeten, waarna direct de vertooning begon van het uit het Duitsch vertaalde stuk „De Kilometervreter", klucht in drie bedrijven, van Kurt Kraatz. Laten we direct zeggen, dat deze eerste proeve der Bergspelers een succes geworden is. De vereeniging bestaat uit verschillende, zeer geschikte krachten, die elk voor dezen avond de hem of haar in het bijzonder passende rol zagen toege wezen. Het stuk is niet onbekend en munt me-T uit door uitbeelding dan door levensspan ning. Om de personen van den Kilometer vreter. het type van den modernen viveur en snelheidsmaniak, en den dichter Friborg, die een oogje heeft op diens schoonzuster Truus, spelen zich de gebeurtenissen af, waarbij vele intriges op touw gezet worden om vooral de pleegmoeder van Truus, de starre, doch deftige mevr. Kügelberg voor hun plannen te winnen, waarbij ook de goedaardige echtgenoot van deze laatste zijn welgem^rndeg, op wrangdfervaring be rustende steurt? verleent. pTie™aitijd echter heeft deze de gewenschte uitwerking. De bom springt wel eens verkeerd en vermake- ke situaties zijn hiervan het gevolg, waar door intusschen de verwikkelingen hopeloos schijnen. Tenslotte ^omt toch alles nog op zijn pootjes:terecht. Er werd goed, zeer goed soms, gespeeld. Met veel élan en vrij natuurlijk door allen, zonder onderscheid. De heer de Haas als de Kilometervreter beheerschte zijn rol, bleef gewoon en deed niet aan buitenissig heden. Mevrouw van Driel als Mevr. För- ster speelde makkelijk en los. Zij bezit too- neelinstincten, wat ook geldt voor Mevr, Halsema. die op uitstekende wijze de gifti ge, schelle pleegmoeder uitbeeldde. De heer van Driel als papa Kügelberg met zijn lan ge, grijze haren, was kostelijk van houding, mimiek en "dictie. De heer van Zonsbec-k in de rol van Seefelt, een tooneelpseler nog uit den tijd der romantiek, deed met zijn ten- torstem de zaal bijwijlen rillen. De heer de Radder als dichter, typeerde voorbeeldig den eenigszins gemaniërenden kunstenaar. Mej. van Gils als Truus en Mevr. v. d. Berg als Alexa gaven liefelijk spel; de heer v. d. Berg was een rasechte chauffeur en de da mes Feith en v. d. Toom, eenvoudige, be scheiden dienstboden. De regie was bij den heer v. d. Berg in goede handen, terwijl het kapperswerk door den heer Haars keurig was uitgevoerd. Het publiek had veel schik in de vertooning en toonde dat op ondubbelzinnige wijze. Ge zellige en goed uitgevoerde entre actmuziek vulde de pauze. Na afloop werd Mevr. Hal sema, die hier niet meer woonachtig is en daarom ophoudt werkend lid der vereeni ging te zijn. onder luid applaus door den Voorzitter bloemen aangeboden, waarvoor zij, zichtbaar getroffen, in gevoelvolle woor den dank zei, de vereeniging het beste toe wen schend. Een prettig bal onder leiding van den heer Grootewal Jr. besloot dezen opgewekten avond. AANBESTEDING. Ten bureele van den eerstaanwezend in genieur der Genie te Utrecht werd op 1 December aanbesteed: Het bouwen van en magazijn op het eiland bij het kasteel te Woerden. Door den heer Th. de Goede te Soester berg werd hierop ingeschreven voor de som ean f 34.734. HET AANKOOPEN VAN LEGKIPPEN Uit Alg. Ned. Landb. Er zijn'hog steeds landbouwers, die mee- nen hun kippen op de markt te moeten koo pen. Er is al vaak tegen gewaarschuwd, maar naar het schijnt,, toch nog niet vaak genoeg. Wij willen hier daarom nog eens in het kort mededeelen, welke gevaren er aan verbonden zijn. le. De mogelijkheid bestaat, dat iemand, die iets onder zijn kippen heeft, zegt: „ik ga ze verkoopen morgen op de markt." Hij zal wel géén kippen medenemen, waaraan reeds te zien is, dat ze ziek zijn, het zou hem ook kunnen berouwen. Doch kippen, die met zieke dieren in hetzelfde hok geze ten hebben. Vooral, wanneer er tuberculo se onder den koppel heerscht. Dat is een erg sleepende ziekte, waaraan de lijd'sters ïOins pas na maanden en maanden lijdens .en gronde gaan. 2e. Iemand kan over den leg van z'n die ren niet tevreden zijn. Past hij valnestcon- tróle toe, dan weet hij er de slechte leg- sters met groote zekerheid uit te pikken. In dit geval zal men hoogstwaarschijnlijk wel gezonde kippen koopen, doch aan een gezonde kip heeft men óók niets, als ze te weinig legt. 3e. Vele kippen gaan naar de markt, om dat ze te oud zijn. De leeftijd is niet gemak kelijk te bepalen, althans is het bijna nooit met zekerheid te zeggen, of een kip 2, 3, dan wel 4 jaar is. Zitten de dieren, na den ruitijd, weer mooi n de veeren. en zijn de kammen weer op treek, dan lijken ze veel op jonge kippen, waarvoor ze dan ook wel worden verkocht. Dit is echter nog niet zóó erg. als wel, dat opruiming plaats heeft om de twee eerst genoemde redenen. Maar men betaalt voor oude kippen, die men voor den leg wil aanhouden, al gau;w te veel. 4e. Misschien heeft degeen, die op de markt kippen te koop heeft, wel te veel die ren in z'n hokken zitten en besloot dóórom tot vermindering van het getal. Ook ddn is het hoogst riskant, om ze te koopen, want de mensch is nu eenmaal ge neigd, om voor zichzelf het beste te houden en te verkoopen. wat hem minder winstge vend voor komt. „Dat is handel'" Wij zien het in onze buurt ook nog al eens, dat de boer z'n hoenderstapel ieder najaar of ^ederen winter aanvult, door bij te koopen op de markt, 't Zijn echter nooit flinke boeren, die vooruit willen, doch bijna altijd van die sukkelaars, welke in alle za ken meenen, dat „goedkoop" maar je ware is. „Iedere cent uitgesp ard is er één", den ken ze, doch bij den aankoop van productie- dieren is het meestal juist andersom. Vele hoenderhouders hebben dit reeds tot hun schade ondervonden. Ik kan me voorstellen, dat sommige land bouwers het te moeilijk en le tijdroovend vinden,, om zélf kuikens tot jonge leghen nen op te fokken. Zulke kunnen echter een anderen weg inslaan, d*e veel veiliger is en dien thans reeds heel wat boeren beginnen te kiezen. We bedoelden den aankoop van half-was of bijna legrijpe hennen. En dan niet op de markt, doch op de bedrijven zelf. Daar is tegenwoordig gelegenheid genoeg voor, en in alle deelen des lands, zoolang de vraag niet veel grooter wordt. Niemand behoeft dus ver te loopen en anders kan hij toch wel terecht bij de adressen, welke zijne organisatie hem verstrekken kan. Van z.g. opko^pers moet men natuurlijk heelemaal niet koopen. Ik bedoel hiermede nu niet, dat ze je willens en wetens bij den neus zullen pakken. Volstrekt niet, men heeft er evengoed eerlijke menschen onder als onder welken stand ook. Maar ze kun nen niets weten van de. dieren, nóch wat betreft de legcapaciteit. nóch wat aangaat den gezondheidstoestand en den ruderdom der dieren. Nu kan men wel zeggen: ik houd ze eerst 'n poos in quarantaine, m.a.w. ik houd ze een tijd apart, maar zekerheid geeft die methode hoe aanbevelenswaardig ze is toch niet. want vele ziekten hebben een uiterst langzaam verloop, wat beteekent, dat het soms lang duurt, alvorens de ziekte zich openbaart. Liever wat minder kippen, dan zulke waarvan men maar moet afwachten, hoe de uitval zal zijn. B.

De Soester | 1931 | | pagina 2