Voor Kunstaardewerl N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Rechtzaken. FEUILLETOIN WEERGALOOZE ZELFOPOFFERING Voor de Vrouw LEVEREN VLUG, GOED, BILLIJK REKENINGEN, NOTA's, KWITANTIES, BRIEFPAPIER, MEMORAN DUMS, BRIEFKAAR TEN, ENZ. ENZ. iVlsdebiaden, Telegraaf, f^aandagochlendbiad, J mussn?® Weekblad, Haagsche Post, Stuiversblad, DE RtOiOEOOE, Gooi» ere Eemiander ertz. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Rustdagkaart. Als plaats van verbaal in deze kwam he den nogal eens Soest voor. Zoo'n kaart moe ten bij zich dragen de chauffeurs van tou ringcars of bussen in vrijen dienst. De boe te bleef beperkt tot tien stuivers of een en kelen gulden. Inkoopregister. De Kantonrechter vroeg of v. d. B. abon- né was? Hij was er vorige week ook al ge weest. Toen gold het de Arbeidswet, thans liep het over zijn register van inkoopen, want hij was toch een opkooper in 2e hands materiaal der motorrijtuigenbranche. Nu had verd. wel een register om die op- koopen te noteeren, hetgeen hem door de wet als plicht is opgelegd. En dat register is van den geijkten gebruikelen vorm, maar er stond geen letter in. Zelfs was er niet voorin geschreven, dat het sloeg op de af faire van verd. Én nu had hij toch een oude auto opgekocht. Zijn knecht verklaar de onder eede, dat werkelijk niets meer dan die oude auto was verhandeld. En hij was steeds in 's baas onmiddellijke omgeving. Nu dient et nog iets tot klaarheid te moe ten komen, want de zaak werd aangehou den. Te half elf thuis en toch bekeurd 's nachts kwart over één wegens beschonken wielrijden in de van Weedestraat te Soest. Men herinnert zich het geval van vorige keer. Eerst dat dronken rijden en toen ruzie maken in de Nieuwerhoekstraat met een, die de graad had behaald van „in kennelij- ken staat". Dat is nog boven het in staat van dronkenschap van verd. G. v. d. H. uit Baarn. Die andere ruziemaker werd opgeborgen en G. v. d. H. was den plicht opgelegd om te volgen naar het bureau. Hij had echter verkozen op zijn fiets te springen en naar huistoe te peddelen, waar hij volgens eigen beweren reeds te half elf was gearriveerd, 's Nachts half drie klopte papa hem op, toen verbalisant plus collega navraag kwamen doen. Verbalisant, agent de Vries, herken- d,e thans zijn man, die bleef beweren, dat hij om 10 uur bij Radstok was vandaan gegaan en toen rechtstreeks naar huis. Vol gende week moet nu de man compareeren. die in kennelijken staat dien nacht was op geborgen. Principieel. Werkelijk principieel; geen uitvlucht dus ter wille van lage boete. De sleeper W. W. te Amersfoort had aan genomen het zand van 'n bult weg te voe ren. Die bult lag in terrein, dat bouwrijp werd gemaakt. Toen nu personeel van VV. op twee Za terdagen na den middag daar aan steken, scheppen en opladen waren, werd de baas geverbaliseerd wegens bouwvakarbeid doen verrichten, het egaliseeren van grond, die bouwrijp werd gemaakt. 'k Heb niets met egaliseeren te maken, zei verdachte. Ik moet vervoeren en dus opladen, sleeperswerk waarbij niet geldt de vrije Zaterdagnamiddag. Of daarmee het egaliseeren wordt vergemakkelijkt;, raakt mij niet. Ik laat vervoerwerk verrichten en meer niet. Ambtenaar en Kantonrechter waren ook van inzicht, dat het hier egaliseeren gold, dus bouwvakarbeid. Het vonnis bracht vier boeten van 2 of 3 gulden. Onze sleeper gaat in hooger beroep. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Geen inlichtingen aan Arbeidsraad: J. V. Soest f 5 of 2 dagen. Arbeidswet: E. B. Soest 2 x f 3 of 2 xl dag; E. E. Soesterberg id. J. M. van de O. Soest f 25 of 10 dagen; E. J. M. Soest f 5 of 2 dagen; J. W. Soest f 3 of 1 dag; G. van de L. Soest f 2 of 1 dag. Niet noteeren in inkoopregister: F. P. Soesterberg f 5 of 2 dagen. IJkwet: D. M. van de B. Soest f 1 of 1 d. Voorwerp 's avonds onverlicht laten: J. L. J. S. Soest f 5 of 2 dagen. VELOURSMANTELS. De veloursmantels nemen onder de win- termodellen een belangrijke plaats in. Wij zien ze in allerlei mooie warme tinten, in het rood, het beige, het konings blauw en natuurlijk ook in het zwart. Wij geven er hiervan een tweetal der mooiste modellen. Links een mantel van koningsblauwe ve lours de laine, die gegarneerd is met een kraag van zilverkleurig konijn. Deze man tel heeft een zeer breede overslag, en wordt vrij strak om het lichaam gewikkeld. Om in den stijl van de huidige onregelmatige mode-detail te blijven heeft men alleen aan den rechterkant een ingezet pand, dat tegelijk de zaak met knoop vormt. Aan Meter stof van 1.40 Meter breed heeft men voor dezen mantel (patroon No. 12.177) voldoende. Daarnaast een mantel van beige velour de laine, die gegarneerd is met brui ne astrakan en wel de kraag van binnen en van buiten. Deze rechte kraag wordt dan ook altijd opstaand gedragen. Ter hoogte van de taille is de mantel een weinig inge- NAAR DE BOEKHANDEL VAN DE le SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Van Weedeatraat 7 Telefoon 20B4 Naar het Engelsch van M. E. E. POWERS. 2) William's thuiskomst was niet opgewekt. Het diner was ter wille van hem een uur uitgesteld; maar de humeuren van heel het gezin waren er daardoor niet op verbeterd. Dit gezin bestond uit vijf leden: oude sir John, zijn beide neven, William en Dick, Chaloner en de knappe dochter uit haar eerste huwelijk: Helen Ray. William's broer was een knap, jong of ficier, die met verlof thuis was, van zijn regiment in Indië; en eigenlijk was hij het ecnige opgeruimde element aan tafel. Na een tijdje vroeg hij zijn broer: „Nu. Bill, hoe was het in de stad? Zoo dra ik kan, ga ik er zelf eens kijken!" ..Ja, jc geld kan je er gauw genoeg kwijt raken?" zei sir John bitter, „Hoe harteloos van je, Dick, om tegen over mij van de stad te spreken!" zei lady Challonner terwijl zij zich met een blik vol verwijt tot den jongen mail keerde. „Heb je dan vergeten, dat wij er dit seizoen in het geheel niet heengaan? Ik geloof, dat een man nooit begrijpt hoe veel een vrouw op geeft, als zij afstand doet van de wereld voor het kalme buitenleven als dit?" William en Dick wisselden eens een blik van verstandhouding en Dick had moeite om een glimlach te onderdrukken. Want „madam" dit was de titel, waarmee de broers van hun tante spraken deed al tijd, of zij druk was uitgegaan; of zij, nooit een Londensche „season" had gemist, ter wijl ze toch, in waarheid, een uiterst onbe duidend persoontje was geweest, die van de „season" net zoo weinig afwist als van de gebruiken in China, en die het als haar nomen. Opzij is er voorts links en rechts een ingezet pand, dat naar beneden toe een weinig wijder uitloopt, zoodat wij een lich telijk klokkend model krijgen. Ook voor dezen mantel is 2.60 M. stof van 1.40 M. breed toereikehd (patroon No. 12.178). Wat de kleuren in de mode van het win. terseizoen aangaat, blijven de levendige tin ten in belangrijkheid toenemen en men ziet allerlei opvallende en werkelijk interessan te kleurcombinaties. Men begint vrij veel zwart toe te passen als garneering of com binatie. Zoo geeft bijvoorbeeld een zwart atijnen blouse een buitengewoon fijne noot aan een costuum van een vroolijker tint. Ook ziet men verschillende avondjaponnen in het zwart met een jasje van konings blauw. Een andere combinatie was een zwarte japon met lichtblauwe 3/4 mouwen, die van onderen en een „verdieping hooger" ingerimpeld waren, en daardoor als het wa re in twee ballons vielen. Werkelijk een zeer buitengewoon model. L O E S. Van deze mantels zijn knippatronen ver krijgbaar k 75 cent. Postwissel zenden aan: De Beurs, Amstellaan 66, Amsterdam-Z. Levering binnen 1 week. Op het strookje nauwkeurig vermelden: naam en adres van afzender, nummer van het gewenschte pa troon en maat. (De maten van 40 tot 52 zijn verkrijgbaar). IETS OVER HANDSCHOENEN WASSCHEN. De z.g. stoffen handschoenen of die nu van Jsatoen, linnen, wol of zijde zijn, leve ren niet veel moeilijkheden op bij het wasschen. Ze knappen allemaal op in een lauw sopje van zeepvlokken, terwjjl men katoenen en linnen handschoenen zelfs in gewone sunljghtzeep zonder eenijga hoogsten triomf had beschouwd, toen zij sir John trouwde en daardoor „mylady" was geworden. „Als dit dan, dat kalme buitenleven be duidt, dan moet ik zeggen, dat ik meer van de genoegens van het gezellige stadsleven zou hebben gehouden!" sprak Helen Ray. met verachtel'tjken glimlach. Kapitein Challoner keek haar eens door- dringerder aan. In die zes weken,, dat hij nu op Travenna was geweest, had hij haar grondig bestu deerd; maar hij had nog niet kunnen uit maken, of zij nu waarlijk al de bittere din gen meende, die ze zei. Toen de broers dienzelfden avond, nog laat bij William op de kamer zaten te praten en te rooken, zei hij, van Helen sprekend: „Ze is toch te jong en te knap, om zulk een scherpe tong te bezitten, vindt je niet? Wat kan de reden zijn, dat ze zoo bitter is?" „Madam!" zei William, die nooit twee woorden gebruikte, als hij met één vol staan kon. „Ja; Madam is wel een soort beproeving voor haar", sprak Dick, peinzende. „En ze kunnen het dan ook heel slecht met elkaar vinden. Maar jou mag ze toch goed lijden Bill? Hoe komt dat?" „Wel, ik heb heelemaal geen notitie van haar genomen." „Ts dat alles? Heb je haar nooit eens het hof gemaakt?" William schudde het hoofd. Ze is anders beleefd genoeg voor buiten staanders, zooals bijv. dien Croesus: Jones! Die is hier den heelen middag gebleven en ze was beslist aardig tegen hem." „Het is een parvenu nietwaar? Hoe heeft hij zich hier toegang verschaft?" „Door majoor Dare van Carwithan. Die is dikke vrienden met Jones, de Hemel weet hoe; misschien enkel, doordat die het vrij gebruik van zijn stallen heeft. Een rare kerel toch, die Dare! Weet je^ wat hij mij vandaag nog vertelde, zoo spottend als !.ij dit kan? Niets meer of minder, dan dat zijn tante, die Schotsehe die zoo bijzonder schade kan wasschen. Naspoelen in lauw water, in het model rekken en te drogen hangen en klaar is Kees. Katoenen en zijden handschoenen strijkt men zelfs als ze droog zijn nog even op. Een ander geval is het, als glacé-hand schoenen vuil zijn geworden. Er zijn er wel, die z.g. waschbaar zijn, en dan staat dit dikwijls ergens op den hand schoen, op het knoopje of elders aangege ven. Zijn het Fransche handschoenen, dan staat er op „lavable", zijn het Jengel- Aanbevelend, N.V. Ie SOESTER ELECTR1SCHE DRUKKERIJ sche handschoenen, dan staat er op ,washable". Maar dan nog moet men heel voorzichtig te werk gaan en ze heel zacht in een koud sopje van zeepvlokken wasschen en ze daarbij nog zoo weinig mogelijk over elkaar wrijven. Over het algemeen is het voor glacéhandschoenen niet goed ze erg nat te maken. Daarom maakt men ze dikwijls met benzine schoon. Natuurlijk dient men ook hier weer alle mogelijke voorzorgen te nemen om brandgevaar te voorkomen, dus nooit met benzine, al is het nog zoo weïnïg, in de buurt van open vuur of licht weri- ken. Het beste is de handschoenen met een doekje met benzine schoon te wrij ven. Zijn ze erg vuil, dan zet men ze wel in een bakje met benzjne te weeketo.,. waarbij dan het bakje behoorlijk dichtge- dekt moet staan en op een plek, waar het absoluut geen kwaad kan (liefsl in de open lucht).. Wil men alle moeilijkheden ver mijden, dan gebruikt men tetrachloorkuol- stof, die is wel duurder, maar het ïs daar tegenover ook niet brandbaar. Nadat de handschoenen in do benzine geweekt zijn, wrijft men ze op een doek zachtjes droog, naar do vingers toe. Witte glacé handschoenen reinjgt men met een beetje magnesia. Natuurlijk zijn na het wasschen met benzine de glacéhandschoenen erg uitge droogd, alle „vet", dat de handschoenen soepel maakte, is er uit. Daarom wrijft men ze, ook om ze weer mooi te late-n glimmen, met een smeertje witte was in. Natuurlijk weer goed uitwrijven. Zeemleeren handschoenen kunnen ge makkelijk in een lauw sopje gewasschen worden, waarbij we ze, als ze niet te nauw zijn, aan de hand doen en ze zoo wasschen. In het tweede sopje' doen we een paar druppels olijfolie of slaolie om het zeemleer soepel te houden. Na het wasschen drukt men ze wat droog uit, blaast in de vingers en hangt ze op. Men zal opgemerkt hebben, dat we hier niet na het sop in schoon water uitspoe len. Het restantje zeep, dat in de hand schoen achter blijft, dient juist om het zeemleer een beetje „.stevigte" te gé ven. Om ze weer soepel te maken na het op haar gesteld is. een aardig jong meis je bij zich in huis gaat nemen, om die tot zijn vrouw te maken!" „Hoe haalt ze het in haar hoofd?" zei William, voor het oogenblik zijn kalmte verliezend. „Ik geloof niet, dat het waar is, maar hij zei het." „Ik mag Dare niet", zei William beslist Neen; maar de vrouwen, over het alge meen doen het wl. Zijn komst vandaag was een zegen; want hij bracht zelfs madam weer in haar fatsoen en zij had nogal een booze bui gehad. Ja, naar aanleiding van de familie diamanten, ging hij voort op den vragenden blik van William. „Zij had den heelen ochtend oom het hoofd al gek ge zeurd om ze opnieuw voor haar te laten zetten en de oude heer was, zoo waar, op het punt van toegeven,, toen hij haar ineens een mooien diamanten bracelet om den pols zag dragen, dien zij zich, tegen zijn wil, scheen te hebben toegeëigend. Zou er ach ter dien armband een speciaal geheim zit ten? Want oom John werd haast zwart van woede en er had een geweldige uitbarsting plaats, waarvan het eind was, dat de bra celet weer in het étui werd gesloten en er van het opnieuw zetten van de diamanten totaal niet gesproken werd. Maar. om nu op Helen terug te komen. Hoe zouden zij en ik toch in vrede kunnen blijven? Is zij gevoelig voor vleierij? Heeft zij zin voor humor? Wat verlangt zij eigenlijk?" „Wèl, zij verlangt", zei William be slist. „om een man met geld te trouwen," „Waarom heeft zij dan niet naar jou haar netten uitgezet." „Ik ben niet rijk genoeg." „Zeg, è-propos, Bill. weet je, dat de voor jou bestemde nu toch in Engeland is? Zij is verleden week hier aangekomen. Madam heeft gisteren van haar gehoord. Ze gaat overal bezoeken brengen en komt hier over een maand of vijf, zes; ik geloof in No vember." William keek stijf en strak voor zich uit en verraadde door blik noch woord, dat drogen, wrijft men ze wat uit. Ook strijkt men ze wel, maar dan onder een doek,, met een lauw-warm ijzer uit. Peau-dee suède handschoenen kan men op vrijwel dezelfde wijze behandelen als glacés. Zijn ze heel dik, dan wrijft men ze, als ze erg vuil zijn. wel eens schoon met een stukje heel fijn schuurlinnen. Verder ge bruikt men wel oudbrood-kruim, enz. NUTTIGE WENKEN. Schroeivlekken zijn leelijke dingen. Pro beer daarom het ijzer altijd even, voordat U het op het goed zet. Schroeivlekken uit gekleurde wollen of zijden stoffen kan men er meestal uit ma ken met een lauw sopje, waarin men een beetje huishoudammonia of ook wel bo rax heeft gedaan. Schroeivlekken uit wïtte (katoen) stof fen moet men met een beetje bleekwater, dat vooral niet te sterk mag zijn, uitma ken. Dus het water mag vooral niet te sterk ruiken. Na de behandeling moet het goed weer terdege uitgespoeld worden, op dat er niets van het bleekwater in blijft. Dan weer stevig droog strijken onder een doek. Doet men dit niet, dan heeft men veel kans, dat de stof geel wordt. GESTOOFD KONIJN. Men neemt 1 konijn, 60 gr. boter, wat peper, nootmuskaat en zout, een paar lepels tarwebloem, 1 ui, 4 eetlepels toina- tenpurée, 3 theekopjes water met 2 mag gi bouillonblokjes, 1 eetlepel gehakte pe terselie en misschien ïets maïzena. Het konijn snijdt men in stukken en wrijft ze in met peper, nootmuskaat en zout. Dan wentelt men ze door de bloem. De boter laat men heet worden in een geëmailleerd ijzeren potje, de stukken konijn legt men er daarna in en braadt ze rondom licht bruin (ongeveer 20 min.); dan voegt men er het gehakte uitje bij, de tomatenpuree en den bouillon. Laat alles nog een 1 2 uur stoven. Het gerecht maakt men op smaak af en bindt misschien de saus met een beetje aangemengde maizena en ten slotte roert men er de gehakte peterselie door. Men presenteert er gekookte aard appelen of droge rijst bij. HUISVROUW. In tijden als wij thans beleven, is boekhouden meer dan ooit eisch; eisch voor iederen middenstander. Wie zich thans nog verzet tegen invoering van een boekhouding, toont weinig besef te hebben van hetgeen zijn belang, vooral in onzen tijd, eischt. Een boekhouding is eenvoudig onmisbaar. MAG IK UITVOERIGE INLICHTINGEN OVER INRICHTING VAN MIJN BOEKHOUDING? NAAM BEROEP,4.. WOONPLAATS Mogen wij U eens vertellen, hoe U, met zoo weing mogelijk kosten, een een voudige dus weinig tijdroovende en toch overzichtelijke boekhouding kunt in richten? U neemt geenerlei verplichtingen tegenover ons op U, wanneer U ons vraagt U dit eens te vertellen. Ook zullen wij U gaarne mededeelen, welke de kosten zijn, wanneer wij Uw boek houding inrichten. U behoeft niet anders te doen dan bovenstaand formulier uL te knippen, Uw •naam en adres op de daarvoor aangegeven plaats te schrijven en U ontvangt uitvoerige inlichtingen. Accountantskantoor „Nederlandsch Bureau voor Adviezen" Gevestigd te HAARLEM, Houtplein 17r. Onder leiding van R. DE VRIES. Van Weedestraat 7 Soestdijk Telefoon 2062 de komst van miss Crushley geen nieuws voor hem was, maar dat hij er, op een af stand, zelve getuige van was geweest. „Ik wou", ging Dick voo.t, „dat zij je een poitret had gestuurd. Ik ben erg be nieuwd, of je toekomstige vrouw er goed uitziet. Bij de zestig duizend pond, die zij meebrengt, hoeft dat nog niet. Die alleen zijn al genoeg!" „Maar ze kan mij nog wel afwijzen", zei William tusschen twee halen aan zijn pijp. „Zoo gek zal ze wel niet zijn, man! Tra- venna's zijn niet dik gezaaid en dèt, met den titel van baronet er bij....! Bovendien vrouwen zijn zoo onberekenbaar: Ze kan nog wel liefde voor je opvatten." ,„Dank je wel! „Maar je bent toch niet van plan h&ir af te slaan, als zij wil?" vroeg Dick haastig. „Ruil om ruil", luidde het onverschillige antwoord. „Maar je hebt haar nog niet eens ge vraagd.... Je vader kan nu wel huwelijks plannen voor je maken, als je nog geen tien jaar oud ben, maar je bent niet ver plicht, die nk te komen, als je de jaren des onderscheids hebt bereikt! Daar staat na tuurlijk tegenover, dat zulke rijke erfgena men ook niet opgeschept zijn en dat, al is de ouwe Crushley zelf nu ook een ruwe diamant, zijn dochter waarschijnlijk een goe de opvoeding heeft genoten. Engenaardig is het zeker dat de oude man zijn dochter, met haar duizenden, absoluut in deze fa milie zou willen brengen, enkel omdat hij toevallig eens het leven redde van den ouden heer! Het geval moest eigenlijk om gekeerd wezen!" Och. als je eens echt goede vrienden wordt, dan blijf je het je heele leven, zei William wijsgeerig. De schikking, waarop hier gedoeld werd. was ongeveer twintig jaar geleden aange gaan. Kolonel Challoner, de vader van il- liam, was op een reis door Zuid-Australië uit een groot gevaar gered door John Crush ley, een eenvoudigen, verstandigen man, die al dadelijk zoo veel genegenheid had opge vat voor den knappen, schitterenden man van de wereld, dat hij, éér de kolonel het land verliet lachend de belofte van hem had verkregen, dat te eeniger tijd, een huwelijk zou tot stand worden gebracht tusschen hun kinderen: William Challoner, een jongen van tien, en Mary Crushley, een meisje van drie jaren. „Want", zei Crushley, „mijn dochter wordt een rijke erfgename, maar zij moet een man van stand trouwen, en er is geen familie ter wereld, die ,ik liever begunstigen zou, dan de uwe, kolonel!" Nu had de kolonel dezen voorslag niet in ernst opgevat; hij had het heele geval zelfs vergeten bij zijn dood, die het volgend jaar voorviel; maar mr, Crushley, die had ge meend). wat hij zei, had wel degelijk over dit onderwerp met sir John onderhandeld; en. hoewel de kolonel indertijd feitelijk den spot had gedreven met 't idee, had hij nooit geheel de onderhandelingen afgebroken; met dit gevolg, dat, naarmate dc jaren verlie pen, zoowel sir John. als Willianj, niet al leen vertrouwd werden met het plan; maar dat zij. gaandeweg, het tot stand komen van dat huwelijk waren gaan beschouwen als een oplossing van alle geldelijke moeilijk heden. En, zooals het geval nu stond, was miss Mary Crushley op een bezoek van haar bloedverwanten in het oude werelddeel en kwam zij zeker ook eens poolshoogte ne men. of William en Travenna een geschik te belegging waren voor haar persoon en voor haar duizenden. HOOFDSTUK III. Het eerste ochtendgloren viel over Lon den. Het beloofde een «mooie dag te worden; maar het was kil en triest voor het jonge meisje, dat die lichtstralen zag vallen door de dunne gordijntjes van haar goedkoop pension in Bayswater. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1931 | | pagina 4