T. VAN VLIET z Modelslagerij 0edruiven zijn zuur... L. J. H0KSBERGEN BOSCHSTRAAT 9 - BAARN Ingezonden. Plaatselijk Nieuws Adv< Simon Ant rtentü onius B; Heldegrono A. WINTER^ Dieren In het Bloemenmag J. Geijten hij daarna geen gelegenheid laten voorbij gaan om de Katholieke kerk aan te vallen, en laatstelijk heeft hij terzake van de jeugd een nieuwen strijd met den Heiligen Vader uitgelokt. Deze strijd doet den bezoeker van Rome te wonderbaarlijker aan; zeker, Palazzo Venezia en Quirinaal zijn een eind van den Sint Pieter verwijderd, maar beide zijn in elkanders gezicht, en beide worden door een groote mate van eerbied en toe wijding omgeven. Maar deze buitenland- sche politiek werkt op de groote massa in Italië. Niet voor niets vertelt Mussolini aan zijn Italiaansche hoorders zoo menig maal, dat zij afstammelingen zijn van het oude Rome, al vertelt hij er niet altijd bij van welk Rome: van het eensgezinde der oudheid, of van het versplinterde en elkan der verscheurende der Middeneeuwen! Maar naar binnen is er eenheid. De fascis tische wetgeving, ook die van de laatste jaren, laat aan duidelijkheid niets te wen- schen over. Daar zijn tal van maatregelen, die den wil van het individu inperken, die het belang van het algemeen vooropstellen bij alles en daaraan elke andere vraag, maar dan ook tot in den grond, ondergeschikt maken. De regeering is in Italië meer ge centraliseerd dan zij het ooit tevoren is geweest, en in deze centrale jegeering be rust bijkans alle gezag bij een en denzelf den persoon, Het moet voor de fascistische samenleving in Italië, nog afgescheiden van Mussolini zelf, toch een ietwat angstige gedachte zijn hoezeer geheel het fascistisch stelsel met zijn, inderdaad wel bijzondere persoonlijkheid is. samengeknoopt. De aan slagen op zijn persoon hebben tot dusverre geen resultaat gehad, maar stel eens, dat dit wel het geval ware geweest: wie had de erfenis van Mussolini kunnen en willen overnemen? Zijn gezag is er een van vol strekt persoonlijken aard, en wat Mussoli ni wellicht als vorderingen van het fas cisme aanmerkt, zijn, voor zooverre zij on betwistbaar als vorderingen kunnen gelden, van persoonlijken aard. Van een persoon als Mussolini gaat de geschiedenis van Na poleon leert het een onmiskenbare in vloed uit; een invloed die niet te omschrij ven, niet te bepalen valt. Zoolang die in vloed stand houdt, houdt het fascisme vol doende krachten om de reuzentaak, die hij zichzelf op de schouders heeft gelegd, naar behooren over te nemen? Een stelsel, dat steunt op den invloed en de beteekenis van de enkele persoonlijkheid is een stelsel van wel zoo tijdelijken.aard, dat men zich het voorbeeld van Spanje voor oogen af vraagt met zorg wat er in zoodanig geval van Italië zou moeten worden. Kamer van Koophandel Fabrieken voor de Geldersche Vallei. OPGERICHT 1899 ALLEEN EERSTE KWALITEITEN I TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 Verkiezing Grootbedrijf. Van de 4 personen, die 9 December bij de stemming voor Grootbedrijf tot lid der Kamer van Koopphandel te Amersfoort ge kozen werden, heeft-de heer G. F. Callen- bach bedankt. Het Hoofdstembureau heeft daarop den eenig overgebleven candidaat, de heer J. F. DE WITH, Amersfoort, die aftredend was en niet herkozen, thans ge kozen verklaard. Hiermee zijn de vier af tredende leden weer alle in de Kamer te ruggekeerd. Boekerij der Kamer. Als nieuwe aanwinsten in de boekerij der Kamer zijn o.a. te noteeren: Chicago International Market 1931-32. Centr. Bur. v. d>. Stat. „Overzicht Be lastingdruk 1931-32". De Vlijt, Arnhem -Gids der voornaamste gemeenten van Nederland" '32. K. v. K. Delft, Rapport over „Electrici- teitstarieven in Nederland". Schneider en Traast „Ontwikkeling van den smaak" leerboek met oefeningen voor winkelpersoneel. Succes „Reclame in den Kleinhandel". Gebrs. van Amerongen „Jaarboekje Gel- dersche Vallei" 1931-32. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. „HOE DE V.V. „ESVAC" TER PLAAT- SE DE ONDERLINGE VERSTAND HOUDING MEENT TE MOETEN DIENEN." SPORTIVITEIT? JALOUSIE? OF ANGST? Deze regelen zijn opgedragen aan allen, die den voetbalsport liefhebben in onze ge meente en hebben ten doel het volle licht te werpen op handelingen van de V.V. „Es- vac", die nóch het algemeen belang van den voetbalsport, nóch de verstandhouding tus- schen de vereenigingen onderling zal bevor deren. Om het allen zeer duidelijk te maken moet ik terug gaan, tot den maand Januari 1931 en eenigszins uitvoerig zijn. Op den 23sten Januari 1931, werd den heer A. Woudenberg, lid en speler der V.V. „Soestdijk" overschrijving verleend om te gaan spelen voor boveng. Vereeniging. In het Off. Orgaan der UPVB d.d. 27 Januari 1931 is gepubliceerd geworden, dat genoem de Woudenberg voor Soestdijk mocht uit komen 1 Augustus 1932. Dat leek het Be stuur van Soestdijk wel wat lang, maar daar wij toch naar het Bondsbureau moesten, werd door ondergeteekende, aan den heer A. J. Bouwens gevraagd, of dat geen ver gissing was 1 Augustus 1932. Waarop ge noemde heer Bouwens direct antwoordde: „Dat het een vergissing was". Reeds ge durende de Soestersportcomitévvedstrijden, werd mij al dikwijls door sommige leiders eener Voetbalvereeniging gezegd: „denkt er om, want Woudenberg mag niet in offici eele wedstrijden uitkomen vóór 1 Augustus 1932. Neen heb ik toen geantwoord, dat is een abuis, want Woudenberg heeft een schrijven gekregen (No. 5534 d.d. 23 Jan. 1931) (dus vier dagen voordat het O.O. verscheen), waarin vermeld staat, dat hem overschrijving verleend wordt, met ingang van 1 Augustus 1931. Waarop die persoon mij zeide; „O, dan is het in orde." Op een bestuursvergadering der V.V. Soestdijk is door mij voorgesteld geworden, om aan allen onzekerheid een einde te ma ken, om niettegenstaande h%et bericht aan Woudenberg dat hij mocht spelen op 1 Augustus 1931, alsnog een schrijven te rich ten aan den UPVB, dat werd goedgevonden. Op den llden Augustus 1931, werd door mij geschreven, en op den 12en Augustus 1931, kwam ik reeds in het bezit van een schrij ven der UPVB, waarin vermeld staat, „dat de heer A. Woudenberg thans gerechtigd is, voor Uwe vereeniging in officieele wed strijden uit te komen (No. 97-1, dd. 12-8-'31). Totdat zoowat anderhalve maand geleden het praatje de ronde deed, dat Soestdijk met een ongerechtigde speler speelde. Wij hebben ze toen maar laten praten en ge dacht: „zij zijn niet wijzer", ja zelfs durfde zij zoover të gaan, met die leugens, dat zij durfde fe beweren, dat Soestdijk zelfs be boet was met 9 x f 7.50 en dat zij alle wed strijden moest overspelen, en dat het zelfs al in het O.O. gestaan had. Nóg hebben wij ze laten praten, totdat ik een schrijven kreeg van den UPVB dd. 9 December 1931, No. 12979. En nu komt feitelijk de hoofdzaak van dit stukje, daaruit kan men zien, hoe kameraadschappelijk cn sportief de V.V. Esvac in je gezicht is, maar achter den rug, je den hals wil breken. Jarenlang dien ik den voetbalsport, heb zeer veel medege maakt. maar deze handelswijze van Esvac gaat alle perken te buiten. In bovengenoemd schrijven dan staat n.1 vermeld: „Door de V.V. Esvac wordt ons op merkzaam gemaakt, dat aan Uwe wed strijden deelneemt, de heer A. Wouden berg, die zooals gepubliceerd in ons „Off. Orgaan van 27 Jan. No. 52, eerst „op 1 Augustus 1932, daartoe gerechtigd „is." Ziet hier lezers, een unfaire en onsportie ve daad van de V.V. Esvac, die zich heel lief en aardig voordoet, maar toch onspor tief is, gezien het schrijven, dat zij gericht heeft aan den UPVB. Net als kleine jongens zijn zij naar den Meester gegaan en hebben gezegd, „Mijnheer, de V.V. Soestdijk komt niet een ongerechtigden speler uit!" Indien Esvac zoo sportief(?) was, dan hadden zij uit sportiviteitsoogpunt naar ons moeten komen, dan had ik ze wel uit den droom geholpen, dan hadden zij kunnen hooren en zien, dat Woudenberg geen ongerechtigde speler is, maar nu hebben zij laten zien, wat Esvac is, onsportief in hart en nieren. Nu zult U vragen „Waarom heeft Esvac dat gedaan?" Daarop zal ik antwoord geven. Indien Soestdijk er op het oogenblik niet zoo goed voorstond zoowel moreel als wat de competitiestand betreft, dan hadden zij niet naar den UPVB geschreven, maar nu dat dit wèl liet geval is, ja, nu schijnt Esvac concurrentieziek te zijn geworden, zij merken wel, dat Soestdijk populair wordt, dat is volgens mij jalouzie. Indien Soestdijk ook goed door haar promotiewed strijden komt, ja dan zal Esvac, wat belang stelling moeten afstaan aan Soestdijk, dan zal de belangstelling voor hen gaan ver minderen en zullen zij dus minder entree krijgen. Dat is volgens mij de angst van Esvac. Of zijn zij soms bang, dat er spe lers van Esvac overschrijving zullen vra gen naar Soestdijk? Zeker, ik kan mij voorstellen, dat dé" Be sturen van alle Vereenigingen het minder prettig vinden, als zij spelers kwijt raken, dat zou ik ook. Dat Esvac Soestdijk niet gunt dat het deze veeeniging zoo goed gaat, dat weet ik al lang. dat is haast ieder een bekend, maar dat Esvac zulke midde len aanwendt, om te trachten Soestdijk zeer ernstig te benadeelen. dat weet niet iedereen, hoewel mij dat wel bekend was. Wil Esvac blijven wat zij is, dan moet zij niet dergelijke unfaire handelingen verrich ten. Soestdijk wil geen kampioen worden met een ongerechtigden speler, dat laten wij aan een andere Vereeniging over. Wij zijn géén kampioen geworden van de 3e klasse met ongerechtigde spelers en willen óók géén kampioen worden van de 2e klasse der UPVB met een ongerechtigden speler. Zou Esvac dat willen doen, of soms gedaan heb ben?? Tot slot nog dit: „Zij die in de gemeente Soest den voetbalsport een goed hart toe dragen, en prijs stellen op een goede ver standhouding tusschen de vereenigingen, willen wij ten allen tijden inzage geven van de officieele stukken van den UPVB, waar in wordt aangetoond, dat A. Woudenberg inderdaad een gerechtigd speler van Soest dijk is." W. J. M. KLAUWERS. Secretaris V.V. Soestdijk. POST EN TELEGRAAF. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand December 1931. Brieven Binnenland. Bureau Het Centrum, Utrecht. Redactie van het Centrum, Utrecht. C. van Pheel. Rotterdamsch Nieuwsblad. Rotterdam. Raad van Arbeid, Amersfoort. Reverrich, Renkum. Secretaris der gemeente Bloemendaal, (N.H.). Bureau Utr. Courant (De Liefde) Utrecht. Penn. v. d. Ver. VLRO, Liberale omroep. Den Haag. JAARBOEKJE VOOR DE GELDER- SCHE VALLEI 1931—1932. Wij ontvingen een exemplaar van boven genoemd jaarboek. Het is een sierlijk en degelijk boekwerk, waarin allerlei gegevens verwerkt zijn deze landstreek betreffende, en o.a. allerlei inlichtingen over de werk zaamheden van Kamer v. Koophandel. ZOEKT DE FOUT! Onder bovenstaand motto organiseert de Centrale Winkeliers-Vereeniging te Soest een fouten-wedstrijd, waarvoor aan het pu bliek talrijke prijzen zijn verbonden. Door eiken deelnemenden winkelier wordt in een zijner etalage's een fout gemaakt en ligt het in de bedoeling, dat het publick de fou ten zoekt en op een daarvoor bij de Win- i keiiers gratis verkrijgbaar 'biljet omschrijft, welke fouten hij heeft ontdekt. Druk- of schrijffouten komen voor dezen wedstrijd niet in aanmerking. De wedstrijd vangt aan a.s. Maandag 21 December om 2 uur en eindigt 2 Januari des avonds 10 uur. De Hoofdprijzen zijn: le Prijs: 1 Dames- of Heerenrijwiel; 2e Prijs: 1 Gouden Dames- of Heerenhor loge; 3e Prijs: 1 Zilveren Dames- of Hec-renhor- loge. Verder nog vele andere prijzen, welke worden tentoongesteld in de etalage's van de „Autokluis", Van Weedestraat 55, wel willend door den heer J. G. Broers hier voor beschikbaar gesteld. Lijsten van deelname zijn vanaf Maandag 21 December 2 uur verkrijgbaar bij de le den der Centrale Winkeliers-Vereeniging en worden alléén verstrekt aan personen bo ven den U-jarigen leeftijd. Wij twijfelen niet, of deze interessante wedstrijd zal zich in een groote publieke belangstelling verheugen en wenschen wij j de Centr Winkeliers-Vereeniging hiermede veel succes toe. Wij wekken dan ook onze inwoners op om hun inkoopen in SOEST te doen. Koopt in Soest. PROVINCIALE UTRECHTSCHE VER. „HET GROENE KRUIS" Vriendelijk uitgenoodigd door het Hoofd bestuur van genoemde vereeniging hebben wij de vergaderinc bijgewoond op Dinsdag avond j.1. om 7 uur in het gebouw Religie en Kunst, welwillend beschikbaar gesteld door het Gemeentebestuur alhier. Onder de zeer velen die ojigekomen waren bemerkten wij allereerst het voltallig college van B. en W. met de gemeente-secretaris en de raadsleden Mejuffrouw Funke, Groote- vval, Gasille, Endendijk en van den Breemer, Bleeker en Nooder, Mej. H. Orth, hoofden van scholen en hun personeel, het lid der Ged. Staten van Utrecht, den heer H. A. Wijnkamp. den heer J. van Loon, In specteur van het L.O. e.a. Toen allen gezeten waren nam de Bur gemeester het woord en rfept allen een har telijk welkom toe, maar wist niet wie de gastheer is, hetr Gemeentebestuur of het Groene Kruis. Het onderwerp echter dat Dr. M. van de Hoeve, Schoolarts te Amersfoort, zal inleiden, is zeer interes sant, maar moet door vele vragen scherper vorm aannemen, daar velen er nog sceptisch tegenover staan. De rede van den heer v. d. Hoeve zal echter op veel punten een ander licht laten schijnen en de aandacht meer op dat onderwerp gericht worden. De inleider, de voorzitter van het Hoofd bestuur van het Groene Kruis, roept allereerst de autoriteiten en verdere be langstellenden een hartelijk welkom toe, dankt de Burgemeester voor zijn in leidend woord, en is erkentelijk voor de ontvangst in de zaal. De vraag zal nu wel rijzen zegt spr., waarom het Groene Kruis zoo op de bres staat voor het insti tuut schoolarts. De propaganda daarvoor is niet door het Groene Kruis aangepakt maar door Ged. Staten van Utrecht, welke deze zaak zeer ter harte gaat. En al wist het Groene Kruis dat er malaise is. toch heeft het zich met requesten tot tal van Gemeenteraden gericht, ook tot deze ge meente, soms mat succes. In 1924 is dit ontwerp do<jr de Staten aangenomen en nu is er sinds dien tijd veel over dat instituut geschreven en gepraat, maar tot daden kwam het nooit. De Staten hebben hiervoor een mooie regeling vastgesteld, maar uit voering gaf men er niet aan. En nu in Sep tember is de koe opnieuw bij de horens gepakt en is aan 71 gemeenteraden door het Groene Kruis gerequestreerd, en nu in '31 is er al reeds succes behaald. In vele ge meenteraden is de zaak reeds aan de orde geweest en met belangstelling bezien, maar men ziet op de dubbeltjes. Nu is het land verdeeld in 5 districten en nu behoort Soest- Baarn, Maartensdijk, .Eemnes, Bunschoten, Leusden, Hoogland en Soesterberg tot distr. II. In de meeste van die plaatsen zullen vergaderingen worden gehouden, maar daar Soest de grootste uit het district was is men daar begonnen. Uit Maartensdijk kreeg men nog geen bericht; de Burgemeester heeft het zeker te druk met zijn nieuwe raadhuis en met de tol (gelach). In Baarn is het af gewezen met slechts 2 stemmen voor. In 1924 werd het ontwerp aangenomen in de Staten met 27-8 stemmen, de Chr. Hist. par tij was tegen de samenstelling van het re glement, niet tegen het instituut zelf. Maar sindsdien zijn de rechtsche partijen veran derd en zijn in vele gemeenten, waar het toezicht op de L.O. school is ingevoerd, dit ook p verzoek gedaan op de Chr. Di\ Grijs (A.R.) en de heer Vermooten (A.R.), hielden een warm pleidooi, den heer Wijn kamp (SDAP) moest het in de Ged. Staten verdedigen en deed dit boven alle lof. In Z.- Holland en Gelderland is het districts-insti- tuut reeds in werking en voldoet daar zeer goed. Het is immers in 't belang van de volks gezondheid, opdat men later een sterk ge slacht achterlaat, dat het land kan bestu ren. Veel zijn echter de tegenwerpingen te gen dit instituut, en zeer veel strijd is ge streden en zal nog gestreden moeten wor den. Duitschland is er het eerst mede aan gevangen in '41 en in '04 is 't geimporteerd. Spr. zegt dat nu waar het is ingevoerd, de ouders er dankbaar voor zijn dat er zoo veel zorg aan hun kind wordt besteedt. Veel strijd gaat ook over de wijze van uitvoering, maar dit is in een reglement vast te leggen. Spreker acht het voor het platteland een zeer groot belang, Maar deels is de stroo ming er nog niet erg genoeg voor, deels werden zij niet goed geleid, maar desniettegenstaande voelt en werkt 't over al. Sommige gemeenten belasten met het schooltoezicht de plaatselijke arts, maar dit is een halve maatregel. Hij ontvangt daar voor f 50, f 150 of f 250 per jaar, maar vele colleges hebben ingezien dat dit de verkeer de manier is. Veel gemeenten willen er niet aan en geven als argument dat het te duur is. Maar zijn de schoolreisjes en St. Nico- laasfeestjes niet duur waar het bedrag in 2 dagen is verkeken. En hoeveel economi sche schade wordt niet toegebracht door geen voldoende toezicht, door spreker met voorbeelden verduidelijkt. Sommigen bewe ren dat de huisarts het evengoed kan doen, maar hoe wil die persoon alles aan het kind doen bij zijn drukke praktijk, want het gaat hier om het kind en zijn hygiëne, het op sporen van ziektegevallen en de toestand van het kind. Schooltoezicht is noodig voor alle lagen der beyolking. Nu wordt beweerd 't grijpt in, in het'gezinsleven, maar het leert ook de ouders meer verantwoordelijkheids gevoel voor het kind. Het gaat om drie be langrijke dingen, om het kind geschikt te maken voor zijn schooltijd, opdat het met vrucht de lessen kan volgen, en het volle profijt van het onderwijs trekt. Het is er vooral om te doen het opsporen van ziek ten onder de kleinen, waardoor erger kan worden voorkomen. De leerplichtwet schrijft toch voor be scherming en toezicht op d£ leerling. Nu geldt nog de vraag moet de districtsarts dit doen of de schoolverpleegster. En dan is het antwoord de eerste, daar de tweede wel hulp kan verleenen maar niet iets ontdek ken wat nog in de kiem zit. Toen voor enkele jaren geleden in Drenthe een crisis uitbrak, was het de Regeering die ingreep en de districtsarts daar aanstelde. Amers foort waar spreker arbeidt begon er in 1917 mede in het oorlogsjaar toen er crisis was en veel arbeid en het met de hygiëne niet zoo erg best gesteld was. Thans is de toe stand normaal en werkt het instituut zeer goed en tot tevredenheid van allen. Toen spreker in 1917 daar kwam was het zeer moeilijk arbeiden, ook door de geïnterneer den. Hij was alleen aangesteld voor de La gere School daar de Chr. vrij w^s gelaten, maar spoedig meldde ook deze zich aan, zoodat spreker nu 7200 kinderen onder zijn toezicht heeft. Het onderzoek heeft reeds plaats als de kinderen voor de eerste maal ter school komen en dat gaat regelmatig of onregelmatig door, daar de schoolarts niet gebonden moet zijn dor bepaalde regels daaromtrent. De hoofdtaak is het onderzoek, waarbij de ouders tegenwoordig zijn, want deze blijven de baas over hun kinderen. Dit systematisch onderzoek gaat door en wordt 3 4 4 maal herhaald tot de 6e klasse toe. waar de leerling een beroep kiest. Er is ook nog tusschentijds onderzoek, maar be handelen doet de schoolarts niet, dit is de taak van den huisarts, die krijgt alle ge gevens. Spreker zegt dat zijn 14-jarige prak tijk voor velen een zegen is geweest. De schoolarts helpt mede aan het tot stand brengen van een krachtige gemeenschap, dat toezicht vraagt echter de geheele per soon. Na een kwartier gepauzeerd te hebben betuigt de Burgemeester met zeer groote belangstelling het betoog van Ds. van de Hoeve te hebben gevolgd, maar het ge meentebestuur heeft zich sinds 1924 met de vraag van den schoolarts bezig gehouden en heeft dit steeds de volle aandacht ge vraagd, In 1930 was het in het oude col lege een ernstig punt van bespreking, maar kwam de vraag op of 't schoolarts of school verpleegster zu zijn. Op de begrooting van '31 is 'n post daarvoor uitgetrokken, groot f 2000 en is deze in handen gesteld van een raadscommissie voor advies. Spr. doet nog geen toezegging, maar zal de zaak weder om aan de orde stellen. De heer Endendijk vult den Burgemeester aan. Er zijn hier 2500 kinderen ter school. De heer Groote wal is er voor de f 2000 van 1931 voor dat doel te besteden. De schoolver pleegster zou volgens den inl. terug voeren naar 1841, voor schoolarts is er thans plaats. Het gevaar is groot dat men in de eerste gedachte gaat vastroesten. De heer van Loon, inspecteur L.O. wil geen propagan da maken voor het instituut, maar in zijn praktijk heeft hij de gewaardeerde uitkomst er van gezien ook in zijn vorige gemeente Bussum. Het instituut heeft zijn volle in stemming, en spr. is er van overtuigd dat het zeer noodig is. De voorzitter dankte den inleider en de vragers, en zegt dat het Gemeentebestuur nog niet van het comité af is, daar het een blijvende strijd is voor de Volksgezond heid. Het brengt geld in het laadje, het gaat cr om een goed ras te laten opgroeien. Spreker hoopt dat de tegenstanders zullen overwonnen worden en dat van Soest de victorie zal beginnen. Wij (het bestuur) kunnen wachten en den moed er in houden. BEKROOND. Op de gehouden pluimveetentoonstelling in Zeist behaalden onze plaatsgenooten de navolgende prijzen: Den heer C. Karsten met zilv. Duckwin Leghorn drie le prijzen, met de sierduiven 7 le, 1 2e en 2 3e prijzen, met de ooievaar postduif 1 le en 1 3e prijs. Den heer J. Graaumans met zijn Exque- cers (Legh.- 3 1c prijzen, met de sierduiven 4 le, 2 2e en met de postduiven 3 2e prijzen. Onze felicitatie. HET NEDERLANDSCHE MEISJES- GILDE DER PADVINDERIJ Dc Afdeeling Baarn der Padvinderij, die sinds eenige maanden officieel erkend is door het Hoofdbestuur, noodigt alle inge zetenen van Baarn en Soest die belang stel len in haar doel en werken uit. om op Woensdag 23 December a.s. te 2.30 uur in haar clublokaal, Jacob van Lennepstraat 2, bij de Heemstralaan, te komen tot hei bij wonen der Installatie van haar Bestuur en van eenige Pandvindsters. Zij die voor de Padvinderij voelen, wor den hierdoor in de gelegenheid gesteld eenige van hare ceremonies mede te maken, waardoor wij hopen dat menigeen de die pere beteekenis van 't Padvindster-zijn voor onze jonge meisjes zal begrijpen. Na afloop dezer ceremonies houdt de Baarnsche troep een bazar, waarop door hen zelf vervaardigde voorwerpen ver kocht zullen worden. Zooals ieder begrijpen zal is het in deze tijden van financieele crisis ook voor de Padvindsters een groote zorg dc Afdeeling staande te houden en nu gebleken is dat er steeds meer animo komt bij de jongeren om zich bij den troep aan te sluiten, willen zij trachten door hun eigen werk er in te slagen de Afdeèling niet alleen in stand te houden maar tot bloei te brengen. Gij allen, die voor hun werken en streven voelt, wij verzoeken U ook door een kleine aankoop op de bazar, een steentje bij te dragen tot dit doel. DIERENBESCHERMING. Door de Vereeniging van Wettelijke Die renbescherming is de volgende circulaire verspeidt: Waakhonden. Medeburgers, De winter is gekomen. Denkt nu ook aan Uw Waakhond. Geeft hem een droog hok. Doet er voldoende stroo of andere verwar ming in. opdat het dier, dat voor U waakt, goed gehuisvest is en beschut tegen koude, regen en sneeuw. Zorgt dat het hok overal dicht is. Plaatst het dicht hij huis of stal. Maar.... als gij- zelf gezellig bij elkaar zit in uw verwarmd vertrek, denkt dan eens aan uw armen hond, die altijd alleen is en dien gij, hoewel on schuldig. tot levenslange kluistering ver oordeeld hebt. Beseft gij wat dat zeggen wil? Denkt eens daarover! Misschien geeft gij hem de vrij heid en als dat niet meer kan, neemt dan Wat een blad is toch „DE SOESTER"v Schreeuwt het Katholiekendom Als hij 'smorgens in de bus valt, Vecht het HEELE HUIS er om! „Wat een SCHENDBLAD" roept Mama'tje, at een KR.GENTUIG", roept Pa; Onderwijl zit zoon en dochter. Om het blad elkander na. Allen willen WAT GRAAG weten. Wat zooal gebeurt in Soest; „Zeg, die versjes van Ad Rem, hè", ,Zijn steeds RAAK", wordt STIL ge- smoest. En, als men óók eens wil schrijven, Héél parmantig in een blad; OOK zijn naam eens wil gedrukt zien, 't Staat toch zóó gewichtig,, wat? Dan heeft men, in d'andere blaadjes, Toch geen kans, O droeve lot; Is 't geschrijf NIET VAN HUN RICH TING. Dan vangt men gewoonweg bot! „De Soester" is niet ZOO KLEINZIELIG; IEDERS MEEN ING mag gezegd; JUIST DAAROM vindt ZEKER DEEL Van Soest, het blad. „gemeen en slecht." Neem b.v. BART VAN STRAELEN, Nu,, op eens, berucht, beroemd; Vroeger wist men zijn bestaan niet; Nu is hij toch: „WAT JE NOEMT"! En geloof maar: 't valt hem moeilijk; Maar hij kreeg VAN HOOGER HAND, „NIET MEER SCHRIJVEN IN ,,DE SOESTER"; Hij heeft ALS EEN STIER 't land! Doch. wat is hier de bedoeling? Er moet DOODGEZWEGEN thans, Wat in Soesterberg gebeurd is; Maar, hier is GEEN SCHIJNTJE KANS! Want DAT zal toch NIET geschieden, Al wenscht men het NOG ZOO GRAAG VAN ZEK'RE ZIJDE; die „affaire" Is nog altijd: VEEL TE VAAG! Er moet BESLIST tot klaarheid komen WAT in 't Klooster is geschied; Schelden, schimpen op „De Soester", Helpt hier IN T MINSTE NIET! 't Recht zal ALTIJD zegevieren; IMMER zag men voor en na; Denk slechts aan: „L'affaire Dreijfus", Aan „J'ACCUSE", d'Emile Zola! Nadruk verboden. AD—REM. geen nieuwen kettinghond als Uw oude sterft. Breekt met den ouden sleur! Een hond behoort in huis.. Daar bewaakt hij U beter! „De Rechtvaardige kent het leven zijner dieren". DAMMEN. Dinsdagavond j.1. speelde Soest haar 2e competitiewedstrijd en wel tegen O.K.K. uit Baarn. Deze ontmoeting had een zeer span nend verloop, doordat tot de laatste partij onzeker bleef welke club zou winnen. De laatste partij moest zelfs de beslissing bren gen. Doordat deze remise werd, won Baarn deze interessante ontmoeting met 119. De partijen verliepen als volgt: JL Bakker en H. A. Staal speelden een zeer sterke positie-partij, waarin beiden tot het einde geen voordeel wisten te behalen. Remise was het resultaat. De partij D. StaalG. J. Nobels had een zeer wisselvallig verloop. Staal kwam in het middenspel een schijf voor, welke hij later weer kwijt raakte. Daarna kwam hij in een stand waarin verlies aan alle kanten dreigde. Nobels kon op dam komen, en won de partij. In de partij H. Bakker Jr.G. Staal liep laatstgenoemde in een typezetje, wat hem een schijf koste. Na het middenspel deed Bakker een slagzet waarmede hij drie schij ven voorkwam, waarna Staal meteen op gaf. S. de ZoeteP. de Kleer. Ook deze par tij was van wisselende kansen. S. de Zoete kwam door een blunder een schijf achter, welke hij later mooi terug won. In een re mise-stand maakte de Kleer een fout en verloor. Chr. BakkerE. Dijkhuizen. Laatstgenoem de kwam in een opsluiting aan zijn linker vleugel. Deze verbrak hij door naar veld 22 af te ruilen. Deze schijf wist Bakker te winnen, terwijl hij in het eindspel fraai won. J. C. de BoerD. Bruidegom. De Boer liep in het middenspel in een damzet. Deze nam hij later weer voor drie stukken af, doch de partij was niet meer te redden. In de partij D. F. VoigtA. Dolman kwam eerstgenoemde door een blunder van zijn tegenstander op dam, waarna hij geen fout maakte en won. D. WaalA. Noordijk. Dit was een partij met een opsluiting aan beide kanten. Waal deed echter 'n onberekenbaren grooten uit ruil welke hem noodlottig werd. Er bleef een damzet voor Noordijk over welke ver lies gaf. In een onregelmatigen partij kwam P. Floor tegen IJ. J. Timmer een schijf ach ter. Na nog lang gespeeld te hebben moest hij tenslotte de vlag strijken. P. RceringhJ. D. Luschen. Na een re gelmatig begin raakte Reeringh in het ver dere verloop van de partij een schijf ach ter. Echter in een gunstig eindspel, waarin hij de winst verzuimde, maakte hij een blun der en verloor. Heden overli droefheid. :n jaar, onze lieve en Grootvader, i L tot onz ouderdon. titan. Vader, I e beer Oud Reeder en bestuurslid dersvereenJiing IJmuid Oud-Vice-Co:ij van Duitse IJ Ruiden. Ridder Pruisisch© Kroonorde Rooden Adelaar Ridder Duniche Kroont Soest. j A. H. BAKK^» TIMMER Soesterberg. S. G. C. KLUFT—BAKKER P. N. KLUFT Edam. G. M. C. VAN VUURE—BA H. W. VAN VUURE. IJmuiden. P. J. BAKKER. M. C. BAKKESWIEPKE Amsterdam. A. M. V KLUFT.—BAKKE: W. KLUFT. en Kleinkinc SOESTDIJK, 17 December Julianastraat 58 Geen rouwbezoek De teraardebestelling zal hebben Maandag 21 Decemb op de Begraafplaats Wester Velsen, na aankomst van trei uit richting Haarlem, halte D Westerveld. Eenige en Aigcunecue kennis TE KOOP Compleet tuinhuis met vliering schotten. Zeer billijk. Pension Ji lianastraat 3A, Soestdijk. WASCH-, GLANS- EN STRIJK TING „DUBBELBLANK". Wee verding. Kerkpad N.Z. 21, Soestd een PLATGOEDSTRIJKSTER nette meisjes voor de sorteerkam Kerst'Gsschei Nuttige cadeaux voor HEIRËN „HET handelshui: Zie onze 4 etalage Voor spotpr te huur wegens vert^fk, keurig, all Villa'tje te Soesterberg met gr. ti om bosch. Tegenw. huurder geeft TIE OP HUURPRIJS. Brieven a Surinamestraat 91 Amsterdam. te koop omtrek Soestduinen, pei degrond gelegen aan zandpad, gr 1 H.A, Ongerepte natuur. Prijs s cent per meter. Ook in gedeelten onder motto „Heide" aan het bu dit blad- Bereisd net perooa uit beschaaf door vermindering van inkomsten zaakt er iets bij te verdienen zoekt B«lreHklng onverschillig in welke branche. Bel administratie en moderne talen. Br der No. 1 aan het bureau van dit b Mevrouw Bloemen,. Wald. Pyrmori vraagt voor de morgenuren een meisje niet jonger dan 18 jaar. Aanmelden i 6 en 7 uur n.m. (voorheen R. FRESE. Hofleverancier,. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. L. A. METTR0P UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein )6bis Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten Geldbelngqli Effecten verliezen hun waarde, eigendommen voor uw geld. ze steeds hun waarde. Te koop dubbi Goed gebouwd. Goed verhuurd vo< in totaal. Koopprijs slechts f 11090, onder No. 2 aan het bureau van Kersl-G»»ch«»n Nuttige cadeaux voor JONGENS „HET HANDELSHUIS H Zie onze 4 etalage: Te koop gevraagd een goede gel: Schrljfmachln klein model. Brieven met opg. prij No. 13 aan het bureau van dit blad TELEFOON 2318 Boodschappen; LANQE BRINKW 90VW U vuiaiaui Burgemeester Grothestrai Telefoon 2113 IS DE KERSTETALAGE GEF Kerstbakjes, mandjes, ciclamen, Kerstroozen, Pomecettia's, Kerst vanaf 50 cent. Hulst met bessen. Aa onderhoud van tuinen, levert bloem voor alle gelegenheden. Beleefd aanbev<

De Soester | 1931 | | pagina 2