SACRÉ MADAME I Eet meer Varkensvleesch. JOH. TAK Meylink's Fotohandel L J. H0KS8ERQEN BELGISCHE ANTHRACIIT Binnenland. ee)- Carboiineumbespuiting van vruchtboomen. Wetenswaaidigheden cp Administratief en Fiscaal terrein. Sport. GOED, BETER, BEST, maar het allerbeste is onze Geen slakken, geen steenen, niet aanbakken, dat is het ware. Alleen verkrijgbaar bij, v.h. Kleman Berghuis Kerkpad la, Telefoon 2180 Soesterb.str. 25, Tel. 2186 eerste kennismaking met het Groote Ka naal een geweldige teleurstelling. Als het water grauw is en zijn kleur aan de palei zen mededeelt,, is het te begrijpen,. Eén zon nestraaltje is maar noodig om dat alles in leven en gloed te zetten, en avondlijk duis ter is voldoende om het geheimzinnige waas Venetië te omhangen. Om niet te spreken van wat het Dogenpaleis en de San Marco en de kerken en de andere musea aan kunst genot schenken;. Maar dan weer Milaan en Turijn, gelijk Genua hartaderen van het moderne Italjaan- sche leven en werken. Rome heeft ook iets van het jachtige nieuwe, maar Rome blijft voor alles kunst- en kerkelijke stad daarne vens, Milaan en Turijn, al hebben zij heel wat moois op kunstgebied, zijn moderne stad voor alles. Turijn nog het meest, want sedert het huis van Savoye den Italiaan- schen koningsstroom besteeg, is het niet meer als vroeger residentiestad). Turijn is oud en toch een stad, bijkans geheel vol gens een nieuw plan opgebouwd. Bijkans overal staan de straten en straatjes er recht hoekig op elkander; wel nergens in Italië is de weg zoo gemakkelijk te vinden als hier. Turijn is een stad met mooie gebou wen, prachtige standbeelden, mooie uitzich ten aan de overzijde van de Po over Alpen en Appenijnen, kortom een plaats waarin men zonder bezwaar enkele dagen kan ver blijven. Maar karakteristiek is het veel min der dan Milaan, dat niet alleen zijn typisch Castello, zijn Dom en Domplein, zijn mooie Galerij, zijn talrijke musea heeft, doch ook als verkeersstad het verreweg de loef af steekt}. Milaan is geen aangename stad, want het is er druk, te druk bijna, en het leven is er overweldigend. De Italiaansche chauffeur maakt gaarne gebruik, of wil men zeggen misbruik, van horen- en claxon signalen, en hier in Milaan bereikt deze sport wel het hoogtepunt. Maar Milaan heeft breede verkeerswegen., mooie parken; men kan er wandelen en genieten, en men ziet er steeds nieuwe, imposante stadsge zichten. En dan de Dom, die, wellicht meer nog dan de Sint Pieter, impressioneert door de geweldige afmetingen, eenigszins in het halfduister der gewelven verborgen! En tegenover dit alles staat weer Napels, de zuidelijkste groote stad van Italië, waar NACHTEGAALSTRAAT 9, UTRECHT TELEFOON 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEURS Groote sorteerlog ALBUMS het ook vol leven en bewegen is, maar toch weer anders;. Als havenplaats wint Genua het verre, en zelfs het oog van den leek kan dit onmiddellijk waarnemen. Maar Napels herbergt de kinderen van het Zuiden van Italië, van welke de vrouwen steeds mooier, de mannen steeds Italiaanscher worden. Na pels is een levendige stad; het is er leven dig langs de havens, en het is er levendig in de Via Roma en de tal van karakteristie ke zijstraten, die daarop uitkomen. Het heet te vroeger, dat men, Napels bij avond be zoekende, niet volledig veilig was, en de groote hotels stelden er prijs op hun bezoe kers een gids mede te geven. Nu ducht men deze gevaren blijkbaar minder, gevolg mis schien van het feit, dat zoowel op Sicilië als in de omgeving van Napels het beruch te rooverswezen aanmerkelijk schijnt te zijn verminderd. Men kan er dwalen tot in de volkrijkste buurten, tot in de nauwste stra ten en straatjes, zonder, gelijk in Holland gebruikelijk zoude zijn, met eenige bijzon dere belangstelling door de bevolking te worden lastig gevallen. Men kan er minu ten lang staan kijken, met een glimlach op het gelaat, naar aardige volkstafereeltjes, en geen Italiaan of Italiaansche is er, die u zal lastig vallen of aanspreken, die u niet ongestoord uw gang zal laten gaan. Daar om juist is het wandelen door Napels of waar ook zoo'n groot onverdeeld genoegen. En dan, Napels is het uitgangspunt voor den Vesuvius en voor Pompeji of Hercu- lanum, en Napels is het uitgangspunt voor Capri met zijn niet ten onrechte onvolprezen natuur. Is geheel Italië, vooral in het vroe ge najaar, een typisch land van het Zui den in Napels gevoelt men zich wel in dit Zuiden en zuidelijk klimaat geheel op genomen. Gevoelt men, dat het begrijpelijk is, dat de Zuiderling een luchthartig karak ter heeft, hetgeen niet wil zeggen oppervlak kiger dan wij Noorderlingen van kille stran den, die voor onze dagelijksche bescherming tegen de natuur zooveel meer behoeven, Wij zeiden reeds, dat de economische en financieele wereldomstandigheden haar in vloed op de reislust jegens Italië doen ge voelen;. Maar vermoedelijk ook niet anders dan deze omstandigheden. Wie de mcening is toegedaan, dat het fascisme tot vermin dering van reizen naar Italië leidt, vergist zich. Wel verre vandaar, het reizen is er niet minder aantrekkelijk dan vroeger. Het kan zijn, dat personen, die zich in eigen land heftig tegen het fascisme hebben uit gelaten of die men, om welke reden dan ook, van bedoelingen verdenkt, die aan het fascisme niet vriendschappelijk zijn, last ondervinden. Zij bemerken dan, dat er een spionnenstelsel bestaat, dat blijkbaar uitnemend wei kt. Maar het blijven uitzon deringen, en de gemiddelde reiziger, die voor zijn persoon geen politieke beteekenis met zich voert, die zich over de Italiaan sche regeeringspolitiek niet heeft uitgelaten, zal er even rustig, ja veel rustiger en ze kerder reizen dan tevoren. Zelfs is het geenszins onmogelijk om in Italië belang stelling te toonen in sociale en economische vraagstukken, mits dit maar bij belangstel ling blijft en niet op inmenging in zaken, die nu eenmaal die van een ander land zijn, gaat gelijken. Een andere vraag is natuur lijk deze of men, als vreemdeling in Italië ronddwalend, zelfs voorgelicht door de meest welwillende en nauwgezette Italiaan sche vrienden, het ware omtrent den toe stand in het land te hooren krijgt. Maar een vraag is wellicht evenzeer of de ge middelde Italiaan dat verneemt! DE BILT. Oude man overvallen en beroofd. Dinsdagavond te omstreeks 9 uur heeft alhier een roofoverval plaats gehad op den bejaarden handelaar in afbraak A., aan den Looijdijk. De woning van A. staat alleen. Omstreeks genoemden tijd werd er aan zijn deur geklopt. Hij deed open en zag twee jonge mannen voor hem staan. Zij vroegen hem, of hij eenig afbraak te koop had. Daarop drongen zij naar binnen, grepen A. vast en bonden hem op een stoel, terwijl zij hem een zakdoek in den mond stopten. jEen van de indringers dreigde met een revol ver, zij wierpen hem een doek over het hoofd en gingen de woning doorzoeken om geld te vinden. Alle kasten en laden zijn doorzocht, en later bleek, dat een bedrag van f 15 was ontvreemd. Nadat de twee mannen waren vertrokken, heeft A zich weten los te wringen, waarop hij naar een in de nabijheid wonenden politieagent is geloopen. Onder leiding van den burgemeester, den heer H. P. baron van der Borch van Ver- wolde van Vorden, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, .en met een politiehond de omgeving afgezocht. Tot nu toe heeft men van de daders geen spoor kunnen vin den. Uit Alg. Ned. Landbouwblad. Steeds grooter worden dc moeilijkheden, die onze handel en uitvoer ondervinden met de verschillende landbouw- en veeteeltpro ducten (tuinbouw- en zuivelproducten hier bij gerekend), wat dus voor onze boeren en tuinders en zooveel anderen beteekent, dat de toestand steeds ellendiger wordt' Met den uitvoer van bacon naar Enge land, het vrijhandelsland, ging het altijd nog wel. Zoo werden er in de eerste negen maanden van het vorig jaar in ons land voornamelijk voor den uitvoer naar Enge land een kleine 800.000 varkens voor ba con geslacht, wat dus ruim 20.000 per week was,. Doch in den laatsten tijd werd de con currentie van andere landen, als Denemar ken, Polen, steeds grooter, waarbij komt, dat de regeeringen in die landen de uit voer belangrijk steunen door premie's en voorschotten aan de boeren. Wij staan nu voor het feit, dat Engeland onze bacon niet meer voldoende wil betalen en de afzet aldaar belangrijk minder is ge worden, waardoor ook deze uitvoer groote schade ondervindt, terwijl de Hollandsche bacon thans toch niet meer ten achter be hoeft te staan bij de Deensche bacon, zoo als een tijdlang wel het geval is geweest. Door goede controle, door een juiste voe ding van de varkens is het mogelijk gewor den hierin een groote verbetering te ver krijgen. Bekende exportslachterijen als te Ak- krum, Assen hebben zich uiteraard op pri ma producten in het bijzonder toegelegd,. Doch hoe moet het nu? Waarheen moet men nu met de varkens? Nieuwe afzetge bieden worden nu niet verkregen. Is het mogelijk het verbruik van varkens- vleesch in eigen land te bevorderen, of zal dit gaan, stel, dat dit al eens op groote schaal zou geschieden, ten koste van het rundvleesch, zoodat daardoor in eigen land weer minder aftrek zou vinden? In deze rubriek van 4 November j.1. we zen wij op den tegenstrijdigen toestand, dat hoewel onze veehandel zoovele belem meringen ondervindt, er in dien tijd toch nog een 400 stuks runderen per week uit Denemarken werden increvoerd. Mocht deze toestand thans nog zoo, of ongeveer zoo bestaan, dan is er zeker nog wel plaats voor het varkensvleesch in eigen land, vooral bij lage prijzen. Trouwens, ten gevolge van de lagere prij zen is dit jaar het gebruik van varkens vleesch reeds verdubbeld. Op de boerderijen zal in ieder geval ook het gebruik zijn toegenomen, omdat thans weer meerderen zelf een varken hebben geslacht?, terwijl door hen in andere jaren, bij een grooter gebruik van versch vleesch. uiteraard ook weer meer rundvleesch werd genomen. Opmerkelijk is het, dat de bacon in En geland zooveel meer aftrek vindt dan in ons land. Nu werd ons de vraag gesteld, wat daar van de oorzaak kan zijn* Heeft men daar andere manieren van bereiden, die wij niet kennen? Ter verduidelijking eerst nog even iets over den naam bacon, die ons allen wel be kend is, doch wat verstaan wij onder ba- con' J T- Gezouten of gerookt spek wordt in En geland genoemd bacon (de a uitspreken als Jn den handel verstaan wij echter onder bacon dat varkensvleesch, dat aan bepaalde eischen voldoet en voor het gebruik een be paalde behandeling heeft ondergaan. Bacon wordt hier aanmerkelijk duurder verkocht dan spek en wel voor f 1.per pond. gesneden f 1*10 per pond. Deze ba con bestaat voor een groot deel uit vleesch met wat spek er aan, is licht gezouten en gerookt. Voor de Engelsche markt worden niet alleen bepaalde deelen genomen, inaar wor den na het slachten en schoonmaken de beide helften licht gezouten en aldus ver handeld. Hierdoor verkrijgt men daar dus zoowel de fijne als minder fijne stukken, wat natuurlijk invloed heeft op den prijs. In Engeland worden de helften dan nog op een speciale wijze gerookt, waarvoor als grondstof zaagsel wordt gebruikt. Hier door verkrijgt de bacon dien bijzonderen smaak, dien men in Engeland juist zeer op prijs stelt en welk proces men daar beter schijnt te kennen dan in ons land. Het bacon-verbruik in Engeland. Toch is dit niet de oorzaak van het meer dere bacon-verbruik in Engeland, het ver schil in smaak is niet het beslissende, ook hier weet men uitstekende bereidingen toe te passen, terwijl men ip Engeland ook geen andere manier van afsnijden heeft. Maar de belangrijke oorzaak i-. naar dc directeur van de export-slachterij te Akkrum ons ver zekerde dat de Hollandsche huisvrouw in de laatste jaren, nu er ook in de kleinste dorpen slagerijen zijn gekomen, veel meer verwend is wat betreft bet vleeschverbrtiik. Hierdoor toch kan zij geregeld versch vleesch verkrijgen, terwijl vele huisvrouwen aan mager vleesch verreweg de voorkeur geven. Wij weten toch hoe moeilijk het is voor de slagers om spek en vet vleesch kwijt te worden. In Engeland schijnt de huisvrouw echter niet zoo in de gelegenheid te zijn om gere geld versch vleesch te koopen en daaruit een keuze te doen. Maar er is, naar het mij voorkomt, nog een ander verschil). Aan een degelijk, echt Engelsch ontbijt mogen ham met spiegel eieren of „bacon" met spiegeleieren niet ontbreken. Dit geldt niet alleen voor de eenvoudige gezinnen, noch uitsluitend voor het boerengezin, maar is gebruikelijk in de goed gesitueerde kringen en wellicht daar nog meer, dan in het eenvoudige ge zin. De bacon neemt dus in Engeland een andere plaats in, dan het spek in ons land. Wel wordt ook hier in de laatste jaren meer spek op het brood gebruikt in ver schillende kringen, Waarvoor dan fijne soor ten in den handel worden gebracht, zooals o.m. het ontbijtspek, maar het is hier dunkt mij toch niet zoo een van ouds algemeen gebruik,, behalve dan op het platteland, als in Engeland. De Engelsche huisvrouw gaat ook zelf veel meer winkelen of naar de markt om haar waren in te koopen, wat dit voordeel meebrengt, dat er contant betaald wordt, wat den handel ten goede komt, terwijl het loon voor het bestellen, zooals de telefoon, daardoor vervallen, waardoor de huisvrouw haar waren minder duur betrekt. Ja, wij zijn in ons land wel verwend, want in geen land moet het „thuis bezorgen" zoo'n omvang hebben gekregen als hier het geval is. Bacon werd hier reeds in ons land ver kocht en thans trachten de coöperatieve exportslachterijen het verbruik er van te bevorderen, doordat de leden de bacon, waarvoor in dit geval genomen wordt de ruggestrook, die ook licht gerookt wordt, tegen den geringen prijs van 40 cent per pond kunnen betrekken: (Akkrum), ter wijl deze tevens aan zaken in de steden wordt geleverd, waar de bacon reeds goe den aftrek mocht vinden. Bereidingen. Bacon kan men dun gesneden op het brood eten, doch kan ook uitgebakken wor den, waarvoor dan vooral de vette deelen in aanmerking komen. Het vleeschgedeelte met een deel van het vet zal men zeer sma kelijk gekookf kunnen geven bij het mid dagmaal, evenals de Kasseier rib, wat de gepekelde en lichtgerookte varkensrib is. Borstel daartoe het vleesch in warm wa ter schoon en zet het op met kokend wa ter. Kook het tot het gaar is, 25 minu- (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. ten per pond. Men kan dit vleesch warm eten met aardappelen en botersaus en er als groente bijvoorbeeld gestoofde savoyekool bij geven, zuurkool of gestoofde winter wortelen. Ook bij een stamppot van kool of bij hutspot zal zich dit vleesch uitstekend laten smaken. Voor de botersaus kan een deel van het kooknat gebruikt worden, zoo noodig iets verdund met water, daar anders de smaak te zout zou kunnen zijn. De rest van het kooknat kan in soep, zooals erwten soep of bruine boonensoep verwerkt wor den. Versch varkensvleesch behoeft men ook niet uitsluitend gebraden te gebruiken. Vet te varkenslappen kan men zeer goed in een stamppot van witte kool koken of in huts pot, in plaats van het klapstuk. (Bovendien is de kooktijd van het varkensvleesch veel korter). In plaats van varkenslappen kan men best ook eens versch doorregen spek nemen, wat nog goedkooper is. Verschillende kleine deelen als knieschijf, pootjes, ooren, die dikwijls, zelfs nu nog, weinig aftrek vinden, al is de prijs laag, zijn toch in erwtensoep zoo goed te gebrui ken en zeer smakelijk daarin. Een stukje versch spek en versche worst kunnen nog als aanvulling worden gebruikt en kan men deze ingrediënten ook voor bruine boonen soep uitstekend benutten. Een smakelijk maal kan men ook berei den, indien men eens gebraden versche worst bij witte kool geeft of bij zuurkool. Ook uitgebakken spek laat zich daarbij best smaken en behoeft niet uitsluitend bij brui ne boonen of capucijners gegeven te wor den. Rookworst en rookspek of bacon kunnen voorts in verschillende stamppotten als van boerenkool; snijboonen uit het zout, of zuurkool gekookt worden. Zoo lean dc huisvrouw, dus op verschillen de manieren gebruik maken van varkens vleesch, hetzij versch, of nadat het een be reiding heeft ondergaan. Laat zij daarbij de Hollandsche bacon niet vergeten,, vooral niet, indien zij in d gelegenheid is om deze tegen een lagen prijs te verkrijgen. Nu het tijdstip, voor de bespuiting van vruchtboomen met carbolineum is genaderd, vestigt de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen de aandacht van alle bezitters van boomgaarden en fruittuinen op de wen- schelijkheid deze bespuitingen algemeen toe te passen. In het afgeloopen jaar is de groote waar de van carboiineumbespuiting wederom duidelijk gebleken. De stand van de bespo ten boomen was veel beter dan die van de niet bespoten boomen, vooral door de vrij wel afdoende bestrijding der bloedluizen, die met deze bespuiting verkregen wordt. Maar ook de groote werkzaamheid van car bolineum tegen bladvloo, schildluis, win- tervlinder en andere insecten, zoomede te gen mossen en wieren (groenen aanslag op de boomen) maajet het tot een beslist on misbaar middel tot het telen van goed en gezond fruit. Aangezien meer en meer blijkt, dat het telen van eerste kwaliteit fruit, on danks de hoogere uitgaven, die men daar voor doen moet, grootere voordeelen af werpt, dan het telen van minderwaardige vruchten, en tevens vaststaat, dat eerste kwaliteit fruit alleen door toepassing van verschillende winter- en zomerbespuitingen verkregen kan worden, moet de bespuiting met carbolineum tot de onmisbare behande ling van de vruchtboomen gerekend wor den. Ten sterkste wordt dan ook op een algemeene toepassing der carbolineumbe- spuitingen aangedrongen. Men geve er zich echter nu reeds reken schap van, dat het carbolineum een krach- tigen groei en een goeden gezondheidstoe stand der boomen zeer bevordert maar dat men daarmede alleen niet het gewenschte eerste kwaliteit product verkrijgt, daar het o.a. niet werkzaam is tegen de schurft- zickte. De voor de bestrijding speciaal van deze ziekte noodzakelijke bespuitingen moeten in het voorjaar en gedurende den zomer worden uitgevoerd. Berichten hier over worden op tijd bekend gemaakt. Hoewel het in het algemeen aanbeveling verdient, de bespuiting met carbolineum niet vroeg in het seizoen uit te voeren, daar uit verschillende aanwijzingen blijkt, dat dc later uitgevoerde bespuitingen een be ter resultaat opleveren dan de vroegere, zoo moet er natuurlijk toch zoo vroeg be gonnen worden, dat alle boomen tijdig een beurt krijgen. Waar veel boomen behandeld moeten worden, moet dus wel vroeger een aanvang gemaakt worden, dan waar men voor een kleiner aantal het allergunstigste tijdstip kan afwachten. Van belang is het, dat gespoten wordt bij zoodanige weersgesteldheid, dat de boo men spoedig opdrogen. Zeer noodig is het, dat alle deelen van de boomen, dus zoowel de stam als de fijnste' takjes flink bevoch tigd worden, daar carbolineum uitsluitend door bevochtiging zijn ontsmettende wer king uitoefent. Appel- en pereboomen kan men tot in de tweede helft van Maart en zelfs nog later bespuiten (behalve in zeer vroege voorja ren). Pruimen en vooral krozen moeten iets vroeger behandeld zijn, terwijl voor bessenstruiken in het algemeen het midden van Februari tot het einde van die maand geldt. In kassen kan men druiven en perziken zeer goed met carbolineum bespuiten, mits dit voor het midden van Januari geschiedt, veiligheidshalve kan men perziken in kas sen eenige uren na deze bespuiting met wa ter afspuiten. Algemeen kan men 7% oplosing dus 7L. op 92% L. water van goed vrucht boom carbolineum aangeraden_worden. Al leen bij zeer verwaarloosde of hevig door bloedluis aangetaste boomgaarden kan men een 10 oplossing nemen. Perziken mo gen slechts met 5 carbolineum behan deld worden. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door en geschriften over de bespui tingen (Mededeeling No. 33 Sproeien en Sproeiers, Vlugschrift 8, Carbolineum en eenige andere sproeimiddelen tegen dieren) zijn verkrijgbaar bij den Plantenzickten- kundigen Dienst te Wageningen. Ook de op verschillende plaatsen werk zame ambtenaren van dien Dienst verstrek ken alle gewenschte inlichtingen. FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. (Slot). De Lageronderwijswet 1920 schrijft voor, dat er voor elke openbare school of voor twee scholen derzelfde gemeente gezamen lijk een oudercommissie moet \vorden inge steld. Deze oudercommissie is bedoeld als een schakel tusschen ouders en onderwij ze rsu gemeentebesturen en schooltoezicht. Zij dient de goede verhouding en samen werking van school en huis te bevorderen. Tweemaal per jaar behoort de commissie een ouderavond te organiseeren. Er ligt echter wel een groote afstand tus schen wet en praktijk! Aan 1/5 gedeelte der openbare scholen en 1/4 gedeelte der openbare u.l.o.-scholen ont breekt dc oudercommissie ten eenenmale! De overige scholen hebben commissies. Maar zijn al deze commissies wel actief? De vrees is gerechtvaardigd, dat daaraan nogal iets ontbreekt. Immers aan 38 %_der openbare scholen voor g.l.u en aan 45 der openbare u.l.oj.-scholen werd in 1929 geen ouderavond gehouden. Voor de bijzondere scholen gelden geen wettelijke voorschriften wat betreft het con tact tusschen de school en de ouders. In 65% der Protestantsch-Christelijke scholen voor g.lo. werden in 1929 een of meer ouderavonden gehouden en in de helft van de u.l.o.-scholen van deze richting. Uiterst gering is daartegenover het aantal ouder avonden in Roomsch-Katholieke scholen. Slechts in 3 der Roomsch-Katholieke scholen voor g.l.o. en in 5 der Roomsch- Katholieke u.l.o.-scholen werden in 1929 ouderavonden gehouden. Het geneeskundig schooltoezicht is in ons land meer verbreid dan velen bekend is. Bijna de helft der leerlingen van lagere scholen is thans aan medisch toezicht on derworpen. Men denke daarbij niet aan de geregelde geneeskundige controle, welke in dc groote steden zoo voortreffelijk is ge organiseerd. In vele dorpen komt de school arts slechts indien zijn hulp wordt inge roepen. Het geneeskundig schooltoezicht is niet gelijkelijk over de scholen der verschil lende richtingen verdeeld. Van de leerlin gen der openbare scholen staat 65 van die der Roomsch-Katholieke 39 en van die der Protestantsch-Christelijke 30% on der toezicht. De Statistiek van het Gewoon en Uitge breid Lager Onderwijs 1)„ waaraan wij de ze gegevens ontleenen, verstrekt ook gege vens omtrent de naleving der Leerplicht wet. Ons treft in het bijzonder de opvoe dende werking van deze wet. Zij heeft het geregeld schoolgaan der kinderen onge twijfeld bevorderd. Zoo verminderde het aantal ongeoorloofde schoolverzuimen per 10.000 schooltijden van 133 in 1902 tot 24 in 1929. Begrijpelijk is het, dat ook het anal- phabetisme in ons land sterk afnam. In 1900 konden van de 100 ingelijfden bij de land- en zeemacht er 2.3 lezen noch schrij ven. In 1929 was dit aantal uiterst gering, n.1. 0.2. De 41 dienstplichtigen, die in 1929 konden lezen noch schrijven, zullen, naar wij wel mogen aannemen, zijn voortgeko men uit de gezinnen van schippers en kra mers, die een vasten woonplaats missen en dientengevolge niet door de Leerplichtwet worden bereikt. Onze bespreking van de statistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwijs 1) is hiermede ten einde. Het zal den lezer wel gebleken zijn, dat in dit werk een schat van gegevens over ons onderwijs is verza meld. Het moet, naar onze meening, een plaats vinden in de boekenkast van ieder, die zich voor ons onderwijs interesseert. 1) Uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage. Correspondentie deze rubriek betreffende rechtsreeks te zenden aan de Directie van de N.V. Accountantskantoor „Nederlandsch Bureau voor Adviezen", gevestigd te Haar lem, Houtplein 17r. Bij vragen lezers hebben het recht tot het inwinnen van kosteloos advies in be lastingzaken en aangelegenheden van boek- houdkundigen aard postzegel voor ant woord bijvoegen. HET ROER OM! Het wordt hoog tijd, dat vele midden standers eindelijk het roer eens omgooien. Er is een tijd geweest, toen alleen in de groot-onderneming en in het grootbedrijf werd boek gehouden, terwijl de midden stander het boekhouden tot het allernood zakelijkste beperkte. Die tijd is geweest. Vele middenstanders houden thans boek. Het aantal dergenen, die op hun eigen manier blijven boekhouden, is echter nog ontstellend groot. Tot dezen klinkt ons vermaan: Gooit het roer om! Heusch in onzen tijd kunt U toch niet met een gebrekkige boekhouding blijven voortsukkelen. Indien ooit, dan is het zeker in onzen tijd noodig dat de middenstander kijk op zijn zaken heeftj. Hoe wil men het noodige overzicht krij gen zonder boekhouding. Wij stellen on voor in een aantal artikelen iets over boekhouden te zeggen. Men verwachte van deze artikelen niet te veel. Een cursus in boekhouden, of iets dat daarop gelijkt, worden de artikelen niet. Wij zouden de artikelen aan dit onder werp gewijd, het best kunnen typeeren met den naam „Wenken en Raadgevingen." Wenken en raadgevingen zijn liet dus. Wenken en raadgevingen echter, die voornamelijk zijn bestemd voor het klein en middelmatig middenstandsbedrijf, ge schreven dus voor menschen, die aan voor lichting in de eerste plaats behoefte hebben. Op volledigheid zullen deze wenken en raadgevingen geen aanspraak maken. Gesteld zulks ware mogelijk, dan nog zou de ons toegemeten plaatsruimte aan de ze volledigheid onoverkomelijk bezwaren in den weg leggen. Wie echter over bepaalde kwesties meer der licht wenscht, en deze kwesties niet, of onvoldoende door ons ziet behandeld, mogen wij naar de Vragenbus verwijzen. De vragenbus toch is er, behalve voor be lastingkwesties, ook voor vragen, die de boekhouding raken. De lezer kent ons adres? En weet hoe te handelen? Men kan ons rechtstreeks schrijven, slui- te postzegel voor antwoord in. Men ont vangt dan per brief uitvoerig advies. In het eerste artikel in deze reeks zul len wij de vraag beantwoorden, hoe de boekhouding er in 't algemeen gesproken moet uitzien. De lezer zal dan zien, dat een boekhou ding volledig en overzichtelijk kan zijn, zonder dat ze daarom nog uitgebreid be hoort te zijn. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". Zondag a.s. Soest I is vrij. Soest II speelt vermoedelijk aan den Koudhoornweg (2 uur) tegen Baarn III. Wanneer deze wedstrijd doorgaat, zal het per aanplakbiljet bekend gemaakt worden. Dit wordt dan een zeer belangrijke wed strijd, welke gewonnen moet worden, wil de kampioenskans behouden blijven. HollandBelgië 14 Februari a.s. Donateurs en leden der V.V. Soest, wel ke een toegangsbewijs willen ontvangen voor dezen wedstrijd kunnen zich daarvoor opgeven bij W. v. d. Hoek, Oude Utr. weg lb, Soest tot uiterlijk Maandag 11 Jan. a.s. 8 uur n.m. De prijzen zijn: Eere-tribune Eere-tribune Marathon tribune Open zijvakken Zuidelijke zittribune Staanplaatsen Jongensplaatsen f 7.— f 5.— f 5.— f 3. f 2— f 1— f O.oO

De Soester | 1932 | | pagina 2