T. VAN VLIET SACRÉ MADAME z Modeislagerij z VENEM& J. VA1V DE WIJNGAART Binnenland. Speciale aanbieding COLBERT -COSTUUMS Sport. Plaatselijk Nieuws L. J. HOKSBERGEN JOH. TAK c BETREKT UW Brandstoffen, Turfstrooisel en Grint Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN I BELGISCHE ANTHRACIET B W Jl van KERKPAD 17a N.Z. en Gij zijt tevreden. TELEFOON 2133 nog op de begrootingen van de jaren 1931 en 1932 verantwoord worden, en wiel door een wijziging der bcgrooting 1931 ten bedrage van een vierde gedeelte van fll.6G6.dus f2.916.en een wijzi ging der begrooting 1932, bedragende f 5.833.Door deze begrootings-wgzi- gingen worden de uitgaven voor 1931 we derom met bijna f 3000.verhoogd, waar door de mogelijkheid op een overschot van dat jaar er niet gunstiger op wordt, terwijl de kleine, post „Onvoorzien" van de begrooting 1932 nog met een bedrag van 'ff 5.833 moet verminderd worden. Uit het bovenstaande blgkt wel, naar wij vermeenen, dat de financieelen toe stand der gemeente niet toelaat, dat nog grootere bedragen mogen worden beschik baar gesteld voor werkverschaffing, waar bij vooral niet ujt het oog mag worden verloren, dat deze crisistijd zich nog on gunstiger, dan het nu reeds is, kan ont wikkelen. Wel is het aan te bevelen een gedeelté van de werken, noodig voor onderhoud en verbetering van wegen jn de gemeente, ter verbetering van gemeentegronden, en a* 'ere op de begrooting 1932 voorkomen- werkzaamheden door werkloozen te la._n verrichten. BAARN. De bevolking. Het overzicht van de bevolking dezer gemeente is als volgt: Op ultimo December 1930 bestond het zielental uit 5526 mannen en 6615 vrouwen, in totaal 12141. Die aantallen werden in den loop van het jaar vermeerderd: door de geboorte met 110 mannelijke personen en 94 vrouwelijke personen, in totaal dus met 204 personen; door vestiging met 421 mannen en 702 vrouwen, in totaal dus met 1327 personen. Een vermindering tengevolge van overlijden van 64 mannelijke en 66 vrou welijke of in totaal van 130 personen; vertrek van 451 mannelijke en 676 vrou welijke of in totaal van 1127 personen. Met het gevolg, dat dit een vermeerde ring ^eeft van het zielental met 16 man nelijke en 54 vrouwelijke of in het geheel met 70 personen. Den 31sten December 1931 bestond dus de bevolking uit 5542 mannen en 6669 vrouwen, in totaal 12211 personen. In het afgeloopen kalenderjaar werden 88 huwelijken voltrokken, waarvan 50 in de kerk. Er werd 1 echtscheiding 'inge schreven. AMSTERDAM. Algemeene Nederlandsche Huurdersbond. Maandag 1.1. werd opgericht de Alge meene Nederlandsche Huurdersbond, ge vestigd te Amsterdam. In deze oprich tingsvergadering werd erop gewezen, dat voor den tegenwoordigen tijd in het alge meen de huren, zoowel van woon-, als winkelhuizen veel te hoog zijn ïn verhou ding tot het verminderde 'inkomen der huurders. Als de voornaamste oorzaken daarvan werden genoemd 1. Het opheffen der huurcommissiewet- ten; 2. De hooge bouwkosten in de afgeloo pen jaren; 3. De alle perken te buiten gaande spe culatie in huizen en bouwgronden. De algemeene prijsdaling van alle goe deren heeft zich practisch nog nïet doen gelden in een algemeene prijsdaling van woon- en winkelhuizen. Dit wordt voornamelijk mede toege schreven aan het feit, dat steeds meer huizen als beleggingsobject worden ge kocht. Waar alle inkomsten sterk zgn of wor den verminderd, is het dringend noodza kelijk, de huishuren weder in een billijke verhouding te brengen tot de sterk ver minderde inkomens. Het wordt nïet meer dan billijk geacht, dat nu door alle lagen der bevolking zware offers moeten wor den gebracht, ook de huiseigenaren hier van hun deel zullen moeten dragen.. De Algemeene Nederlandsche Huurders bond stelt zich ten doel de belangen van de huurders in den meest algemeenen zin te behartigen en wil dit doel op de navol gende wgze bereiken: 1. De thans geldende huurprijzen van z.g. „Oud-Bouw"-woningen terug te bren gen tot de huurprijzen, destijds vastge steld door de huurcommissie, zoo noo dig met een kleine verhoogïng voor even tueel aangebrachte verbeteringen 2. De huren van „Nieuw-Bouw"-wo- ningen in overeenstemming te brengen met den tegenwoordigen levensstandaard; 3. Het in behoorlijken staat houden van woningen door de eigenaars, vooral het op geregelde tjjden laten behangen, schil deren, stucadooren, enz. 4. Het bemiddelend optreden en geven van gratis advies ïn huurkwestïes 5. Het voorstaan van de belangen der huurders bij staat en gemeente, onder meer door het aandringen op maatregelen, welke verlaging van huur tengevolge heb ben. Dit is alleen te bereiken door krach tige organisatie. Nïet alleen ïn Amster dam, doch ook in alle andere daarvoor in aanmerking komende plaatsen, zgn of worden comité's hiervoor opgericht. Uit „De Telegraaf": DE OORLOG DER TOEKOMST. Lr. De korporaal Jansen van het korps Pantserfortartillerie 1938 ver neemt in den morgen van 24 April 1951, dat de mobilisatie is afgekondigd wegens dreigende internationale verwikkelingen. In zijn zakboekje staat, dat hij zich mel den moet te Nieuwediep en aangezien hij vernomen heeft, dat de treinen slecht loo- pen, neemt hij zijn fiets, benevens af scheid van zijn familie, en begeeft zïch op weg naar het IJ, Het is nog vroeg in den morgen, doch de ponten hebben het druk vanwege de schoolgaande kinderen. Op de pont ver neemt hg, dat iedereen al in oorlog ïs met iedereen en dat een Italiiansch lucht eskader Praag heeft vernietjgd Waar legt dat? zegt de bedienaar, van de pont Ver van me stroozak, antwoordt de korporaal Jansen. Hij fietst rustjg Noord-Holland ïn. In Purmerend ziet hij eenige inenschen, die het bulletin ïn een sigarenwinkel be- studeeren. De korporaal Jansen stapt af en vraagt wat er verder aan de hand is...i Roemenië is vannacht over Bulga rije gevlogen en Sofia is nïet meer dan een hoopje vodden en smeulende asch, licht hem een van de omstanders in...t Nooit van gehoord, zegt de korpo raal Jansen en fietst verder door de vrien delijke Beeinster, die een tuin gelijk 'is. Om half één bereikt hij Alkmaar, waar hij in een lunchroom een boterham eet en een glas melk drinkt. Het is verschrikkelijk met dien oor log, zegt de juffrouw van den melksa- lon.... t Hallo, hallo, tettert de loudspeaker. Nader vernemen wij, dat een Bulgaarsch eskader in den morgenstond Boekarest met den grond gelijk heeft gemaakt.. De vijandelijke eskaders schijnen elkander in de lucht gekruist te hebben en vonden bij hun thuiskomst geen hoofdstad meer... Ze moeten het maar onder mekaar uitkienen, zei de korporaal Jansen en stapte weer op zijn fiets. In Schagen verneemt hij toevallig, dat de Engelsche luchtvloot Parijs in een gaswolk heeft gehuld. De schilderijen van het Louvre zijn een beetje aangeslagen, doch dat hindert niét. Er ïs toch niemand meer om er naar te kijken. Om vijf uur komt de korporaal Jansen doodmoe in Njeuwedïep aan en meldt zïch bij de militaire autoriteiten....1 Stomme hark, zegt de sergeant-ma joor. Weet je dan niet, dat de oorlog al lang uit is? Dat kan toch niet zoo lang wezen, murmelt de korporaal ontzet....j. Vanmiddag om drie uur al. Londen is vernietigd Brussel ook.. Je kan wel weer afzwaaien.. Waar woon je, zei je? Amsterdam Amsterdam? Dat bestaat niet meer dat is nog net om kwart voor drieën gegast. Eigenlijk bof je nog. Zorg, dat je er een volgenden keer wat vroeger bij bent, anders zal ik je den pot jndouwen, heb je dat verstaan? En ruk. nou maar in! De korporaal Jansen ging heen en schreef een oorlogsboek: „acht uur mo bilisatie!" f 55.en f 65. Telef. 2169 F. C. Kuijperstraat 10 Correspondentie deze rubriek betreffende rechtstreeks te zenden aan de Directie van de N.V. Accountantskantoor „Nederlandsch Bureau voor Adviezen"* gevestigd te Haar lem, Houtplein 17r. Bij vragen lezers hebben het recht tot het inwinnen van kosteloos advies in be lastingzaken en aangelegenheden van boek- houdkundigen aard postzegel voor ant woord bijvoegen. Eenvoudig, overzichtelijk en zoo weinig mogelijk tijdroovend. Voldoet het dagboek hieraan? Wij weten heel wel waar de schoen wringt. Er is een bepaalde reden, waarom zoo velen nog aarzelen een volledige boekhou ding in te voeren. De vrees, dat een volledige boekhouding te omslachtig is en het bijhouden van zulk een boekhouding veel tijd vordert. Wij kunnen dit verstaan. Een middenstander heeft gewoonlijk wei nig tijd disponibel voor de boekhouding. Een groot deel van den dag is hij bezet. Men gevoelt het zelf wel, dat er dan weinig tijd voor de boekhouding overblijft. De boekhouding van den middeitstander en met name geldt zulks van den mid denstander met klein en middelmatig be drijf moet eenvoudig zijn. Zij mag echter niet zoo eenvoudig worden opgezet, dat geen voldoend overzicht wordt verkregen. Het bijhouden van de boekhouding moet zoo weipig mogelijk .tijdroovend zijn. Wij afhten bijv. voor het middenstands- bedrijf een boekhouding, die is ingericht volgens de dubbele methode (met Jour naal en Grootboek dus) een overbodige luxe. Tenzij het bedrijf te groot is en het over zicht verloren zou gaan, behoort de boek houding zoo te worden ingericht, dat ze hetzelfde overzicht geeft als een boekhou ding ingericht volgens de dubbele methode. Kan dat? Het is heel gemakkelijk aan een boek houding bepaalde eischen te stellen, maar aan de eischen, die men stelt, moet kunnen worden voldaan. O.i. kan aan deze eischen inderdaad wor den voldaan. Dit aan te toonen, hebben wij ons in deze artikelenreeks ten doel gesteld. Boekhouden is het op schrift stellen het opschrijven dus van alle handelsvoor vallen in een bedrijf. Deze definitie van het boekhouden, die theoretisch nog wel aanvechtbaar is, is voor ons doel echter voldoende. Men zou dus kunnen volstaan met het bijhouden van een Dagboek. In dit Dagboek zou men dan alles wat er zoo op een dag in een zaak gebeurt, kunnen opschrijven in tijdsvolgorde. Niemand zal er in onzen tijd aan denken op deze wijze boek te houden. De boekhouding zou wel zeer onoverzich telijk zijn. Wanneer men op crediet levert en dus geregeld geld onder de menschen heeft, moet de boekhouding zoo zijn ingericht, dat op ieder oogenbljk van den dag kan worden gezien wat men van een bepaalde klant te vorderen heeft. Het Dagboek geeft dat overzicht niet. Wie op crediet koopt koopt zonder direct te betalen moet, wanneer een kwi tantie wordt gepresenteerd in de boekhou ding kunnen zien, of de factuur resp. de facturen inderdaad nog verschuldigd is, resp. verschuldigd zijn. Het Dagboek geeft zulk een overzicht niet. Dan moet er controle zijn op het kasgeld. De meeste middenstanders achten deze controle van weinig belang. Ten onrechte evenwel. Het bedrag, dat door oneerlijk personeel aan zijn patroon wordt ontstolen, zou be langrijk dalen, wanneer de patroons de ge legenheid om te stelen minder gemakkelijk maakten. Op de middenstanders rust de moreele plicht geen gelegenheid tot fraude te scheppen. Voordurende controle op het kasgeld is eerste vereischte. Uit de boek houding moet kunnen worden gezien welk kasgeld aanwezig moet zijn. Van tijd tot tijd moet worden nagegaan, of het kasgeld, dat aanwezig moet zijn, ook aanwezig is. Het Dagboek maakt deze controle on mogelijk. Wie alleen een Dagboek bijhoudt, heeft een niet overzichtelijke boekhouding. Een boekhouding, uitsluitend gevoerd in een Dagboek, geeft geen antwoord op vra gen als de volgende: a. Wat verbruik ik voor privé (huishou ding); b. Wat betaal ik aan onkosten; c. Voor welk bedrag heb ik gedurende een zekere periode gekocht; d. Hoe groot was mijn omzet; en dergelijke, vragen 'van het grootste be lang. Het Dagboek een boek, waarin alle handelsvoorvallen in tijdsvolgorde worden ingeschreven -voldoet niet aan de eischen, die het bedrijfsleven tegenwoordig stelt. Hoe dan de boekhouding in te richten? Hierover in een volgend artikel. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". Zondag a.s. 2 uur n.m.. terrein Koud- hoornweg Soest IVictorja. A.s. Zondag komt Victoria op bezoek en we vertrouwen, dat ditmaal de punten in Soest zullen blijven. Dus Soest-spelbrs speelt a.s. Zondag een sportieven en vluggen wedstrijd. Wanneer er gespeeld wordt als de laatste wedstrijd tegen Quick, zal Victorja de punten 'in Soest laten. SOEST II heeft een moeilijke taak, n.1. Veenendaal II in eigen huis bekampen.. Het kampioenschap staat op het spel. Heeren, aangepakt hoor, houdt de „Soest" naam hoog. Vertrek om 12.30 uur per bus vanaf Geerestein. SOEST III speelt om 2 uur in Hilver sum tegen Vcneta. Vertrek om 12.30 per fiets, vanaf den heer Schothorst. E.S.V.A.C. De uitslagen der gespeelde wedstrijden zijn; Rood-Wit IIEsvac Z. 22 Amersf. Boys IIEsvac II 11 Esvac IAmersf. Boys I 12 Geen der drie Esvac-elftallen konden het tot een overwinning brengen, vooral de resultaten van het Zaterdagmiddag elf tal als van het 2e elftal zijn beneden de verwachtingen. Het Zaterdagmiddag elf tal kan nu geen enkelen misstap meer doen of het gaat ten koste van de eerste plaats. De nederlaag van het eerste elftal kwam niet onverwachts; Esvac moest met twee invallers uitkomen en de invallers bleken niet aan de verwachtingen te voldoen. Niettegenstaande deze handicap ïs de ne derlaag zeer eervol te noemen; deAmers- foorters hebben niet over geluk te klagen gehad en een gelijk spel had de verhou ding beter weer gegeven. Voor deze week staan weder eenige belangrijke wedstrijden op het program ma. Het Zaterdagmiddag elftal gaat wederom naar Amersfoort om den strijd aan te bin den met C. I. V. V. III en er zal nu be ter gespeeld moeten worden als vorige week om de winstpunten te veroveren.. Ook het tweede elftal krijgt het niet ge makkelijk tegen Laren II; daar indertijd echter in Laren werd gewonneti. achten wij Esvac II wel in Staat om oök nu de overwinning te behalen. Het eerste elftal gaat te Utrecht aan de Thorbeckelaan den moeilijken uitwedstrijd spelen tegen de St. Boys; toch achten wij de Esvaccers wel in staat een gelijk spel te bevechten. Het spel der achterhoede en middenlinie is wel goed; alleen de voor hoede rammelt geweldig. Als de vleugel spelers de bal nu eens tactisch voorzetten en het midden-trio schiet wanneer het daar voor de gelegenheid krijgt, dan zal zeker meer succes worden verkregen. De adspiranten spelen Zaterdagmiddag een oefenwedstrijd tegen de Baarn adsp. in het Burgem. Dekethpark. Het programma luidt dus: Zaterdag 2.30 uur Esvac adsp.Baarn adsp. Burg. Dekethpark. 2.30 uur CJW IIIEsvac Z te A'foort. Zondag 2.00 uur Esvac IILaren II Burg. De kethpark 2.00 uur St. Boys IEsvac I te Utrecht. Het eerste elftal reist per autobus en ver trekt om half een van hotel „Eemland." CLUBNIEUWS V.V. „SOESTDIJK." Soestdijk adsp.Soesterberg adsp. 17 Soestdijk IVios I 42 Z.N.C. III—Soestdijk II 2—3 Zaterdagmiddag werd er een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tusschen de toe komst van Soesterberg en de dito van Soestdijk. Men kon goed merken dat de Soestdijk babies technisch minder waren dan de Soesterbergjes. Wat een aardig com binatiespel lieten de buitbewoners zien,., verscheidene onder hen beloven wat voor de toekomst, vooral de midvoor is een reu- OPGERICHT 1899 TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 zen schutter, die wordt een waardig opvol ger van den oud-speler Franken. Maar ook bij Soestdijk zit goed materiaal voor de toekomst, ja jongelui zoo'n beetje trap pen met den bal is veel gemakkelijker, dan in combinatievorm uit te komen, maar jelui moeten maar flink je best doen, hoor, dan zullen jelui later de Soestdijkkleuren dapper helpen verdedigen. Scheidsrechter Ver- wóerd leidde op de hem bekende wijze, dus correct; wij zien hem gaarne fluiten. Soestdijk I heeft wederom twee kost bare puntjes bij haar geheel gevoegd. Leek het in het begin, dat zij met flinke cijfers zou winnen, na rust dacht Vios er anders over. Rust ging- in met 21 voor Soest dijk. Na rust werd het 31, toen 32. Maar de midvoor Broerze maakte aan alle onzekerheid een einde om er 42 van te maken. Na rust werd er veel te weinig op rechts gespeeld, had men meer gespeeld op dien vleugel er zouden m.i. meer goals gevallen zijn. Over het geheel een aardige wedstrijd. Vios is een flinke ploeg, die onder flinke training staat, en in den toekomst van zich zal latert spreken. Scheidsrechter Wennekes zien wij gaarne nog eens terug; zijn leiding was in één woord af. Ook Soestdijk II heeft revanche genomen van de op eigen terrein geleden nederlaag; goed zoo jongelui, geen wanklank is er ge hoord geworden, zoo1 moet het gaan, de twee tegen goals werden gemaakt uit even veel penalty's, en een derde werd naast ge schoten. Jelui hebben allen je nederlaag flink gewroken. Werd op eigen terrein met 80 verloren, nu werd de uitwedstrijd met 32 gewonnen. Er moeten nog 3 wedstrij den gespeeld worden; hoeveel punten zijn jelui van plan te veroveren? Uit moeten je lui nog spelen tegen Zeist 4 en DUC 2 en thuis tegen Scherpenzeel 2, de eerste 2 wed^ strijden werden gewonnen resp. 41 en 31, de laatste wedstrijd is verloren met 3—2. Het eerste elftal heeft nog 4 wedstrijden te spelen n.1. thuis tegen EVV en uit tegen VOP, EVV en St. Voorwaarts, de laatste wedstrijd tegen St. Voorwaarts is toen ge staakt geworden na 12 min. spelen met stand 10 voor Soestdijk, deze is toen ge staakt geworden wegens ziekte. Van deze vier wedstrijden is die tegen VOP m.i. wel de zwaarste. ij Voor Zondag a.s. is zoowel het eerste als het tweede elftal vrijaf. PLAATSELIJK COMITé VAN ACTIE TEGEN HET WETSONTWERP— TERPSTRA. Op voorstel van de afd. Soest van de Vereeniging „Volksonderwijs" heeft zich te Soest een „Comité van Actie tegen het ontwerp-Terpstra" gevormd, in welk co mité verschillende vereenigingen (Volks onderwijs) Soest en Soesterberg, Nut van het Algemeen, Vrijz. Dem. Bond, Bond van Ned. Onderwijzers, S. D. A. P., Vrijheids bond, en verschillende vakvereenigingen) zijn vertegenwoordigd. Aan de voorbereiding dier actie wordt reeds hard gewerkt en binnenkort zullen dan ook de inwoners van Soest en Soes terberg worden opgewekt, een krachtig woord van protest te laten hooren tegen een wetsontwerp, dat (als het aangenomen wordt) een verslechtering van ons onderwijs onvermijdelijk tot gevolg zal hebben. Om nu het bezwaar te ondervangen* dat men iets afkeurt en veroordeelt, dat men niet of ten deele kent, willen wij in een reeks artikelen beknopt die zaken vermel den, waardoor het nieuwe wetsontwerp zich kenmerkt. Als bekend mag verondersteld worden, dat de Wet op het L.O. van 1920 de „paci ficatie" bracht, de algeheele (en dus ook financieelc) gelijkstelling van het Open baar en Bijzonder Onderwijs, en die het ontstaan van tal van scholen en schooltjes gemakkelijk maakte. Deze L.O. wet, die ten gevolge had, dat de Nederlandsche jeugd in tallooze groepen gesplitst werd, wat het bouwen van vele nieuwe scholen noodig maakte, kostte daardoor welhaast elke gemeente in ons land een ontzettende som geld. Immers, elk willekeurig groepje personen, dat een Koninklijk goedgekeurde vereeniging sticht, kan van de gemeente raad geld voor een nieuw schoolgebouw eischen. Geen wonder, dat waar het op richten van nieuwe scholen zoo gemakkelijk gaat en voor de aanvragende vereeniging zoo goedkoop is (voor de gemeente is het echter niet goedkoop!) de stroom van nieuwe scholen ernstige afmetingen heeft aangenomen, die niet gestuit is kunnen worden door het Stopwetje van 1921, dat maar één jaar van kracht is geweest. In het "belang van 's lands financiën mocht die dure toepassing van de L.O. Wet1920 niet voortgaan en daarom werd onder Minister Waszink in 1926 een Staats commissie ingesteld, wier taak het was, (laten we het kort zeggen) te onderzoeken, of er aan het beginsel van de financiëele gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder Onderwijs een minder kostbare toepassing kon worden gegeven. De opdracht aan deze Commissie (de Voorzitter er van was Mr. Rutgers,, de voorganger van Minister Was zink) was geen gemakkelijke. Er werden n.1, twee voorwaarden aan verbonden, t.w. le. de finantiëele gelijkstelling moest gehandhaafd blijven (m.a.w. de besturen van bijzondere scholen moesten kunnen voortgaan met het bouwen van hun scho len); 2e. aan de vitale belangen van het on derwijs mocht geen schade worden gedaan. Deze StaatscommissieRutgers is na 4J4 jaar van werken klaar gekomen en heeft in het begin van 1931 haar resultaten me degedeeld. Versch ligt het ons nog in het geheugen, hoe dit rapportRutgers heftig afgekeurd werd in de onderwijswereld. Maar, den tegenwoordigen bewindsman,, Minister Terpstra, werden wenschen en waarschu wingen kenbaar gemaakt en de stille hoop werd nog gekoesterd, dat het Wetsontwerp tot wijziging van het L.O. niet zou over eenkomen met het bovengenoemd rapport Rutgers.... Deze hoop werd niet vervuld: het aan de Tweede Kamer aangeboden nieuwe wetsontwerp lijkt op het rapport-Rutgers helaas al te veel. Dit nieuwe ontwerp zullen we nu in het kort bespreken, zoodat de lezers, wanneer zij binnen korten tijd worden opgewekt tot deelname aan de protest-actie, weten, waar het om gaat. Ter voorkoming van misver stand herhalen wij, dat de verslechtering van het onderwijs, die van dit ontwerp, zal het worden aangenomen, het gevolg is, niet alleen treft de Openbare School (d.i. de school, opgericht en onderhouden door het Rijk of de gemeente), maar ook de Bijzondere Scholen (alle andere scholen). Als eerste punt zullen we bespreken de voorgestelde Leerlingenschaal. Daar het hoofddoel is: bezuiniging (en met dit doel zal ieder zich kunnen vereeni gen: het tegenwoordig onderwijs is in derdaad ontstellend duur), wil het nieuwe wetsontwerp het aantal onderwijzers ver minderen, door het getal leerlingen per klas der lagere school te stellen op 45 en dat der U.L.O. school op 26. Dit beteekent, (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 1—3 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. dat de staf van een lagere school van 90 leerlingen zal bestaan uit een Hoofd en één onderwijzer; een school van 91135 leerlingen zal hebben een Hoofd met twee onderwijzers, enz. Wanneer men nu be denkt;, dat de laatste 50 jaren het onder- wijsgeven niet gemakkelijker is geworden (denkt U maar eens aan de uitgebreide leerstof van tegenwoordig; de hooge eischen die het leven en de examens stellen; de grootere vrijheid der jeugd), dan is een vergelijking van het leerlingenaantal bij de wet van 1878 met dat bij het nieuwe wetsontwerp wel leerzaam: 1878 1932 Hoofd (éénmansschool) 1- 30 1.1. 1- 45 1.1. Hoofd en 1 Onderw. 31- 70 1.1. 46- 90 1.1. Hoofd en 2 Onderw. 71-120 1.1. 91-135 l.i. Hoofd en 3 Onderw. 121-170 1.1. 136-180 l.l. Hoofd en 4 Onderw. 171-224 1.1. 181-225 1.1. Hoofd en 5 Onderw. 225-264 1.1. 226-270 1.1. Hoofd en 6 Onderw. 265-304 1.1. 271-315 1.1. (Vervolg 2e Blad). GOED, BETER, BEST, maar het allerbeste is onze Geen slakkrn, geen steenen, niet aanbakken, dat is het ware. Alleen verkrijgbaar bij, v.h Kleman Berghuis Kerkpad la, Telefoon 2180 Soesterb.str. 25, Tel. 2186 Sc de LI be ko So Al Vï Gc ge. he: pri vai bei dei sil< op] wil bel La D pü Gec b.z.1 krïi

De Soester | 1932 | | pagina 2