2e BLAD SACRÉ MADAME Goedkoop reizen Nestkasjes. p JOH. TAK Plaatselijk Nieuws S©IESTE^ MIMGC !M<g BURGEM. GROTHESTRAAT 53 - SOESTDIJK DE OFFI CIEELE KOERSLUSTEN, Anfhraciet Soesterberg. WIJ LEVEREN VLUG, GOED, BILLIJK REKENINGEN, NOTA's, KWITANTIES, BRIEFPAPIER, MEMORAN DUMS, BRIEFKAAR TEN, ENZ. ENZ. Voor de Vrouw behoorende bij ,^D E S O E S T E R'\ van Zaterdag 23 Jan. 1932. No. 7 HET CRISIS-COMITé. Als een der punten waarop het Algemeen Nationaal Crisis-Comité hoofdzakelijk zijn arbeid wenscht geconcentreerd te zien, is aanvullend steun, vooral in natura, aan on dersteunde werkloozen in wier gezinnen ernstige behoefte aan kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. bestaat. Ter behartiging van dit doel heeft zich alhier onder leiding van den Burgemeester, een Comité gevormd bestaande uit de hee- ren: G. Muts. W. van Eek. J. H. Hom vertegenwoordigers der verschillende werk nemersorganisaties te dezer plaatse, en voorts de heeren: W. H. C. Doorman. J. E. Bloemen. H. Bossert. VOETBALVER. „SOEST.r FEESTAVOND. De Voetbalvereeniging Soest houdt een feestavond voor Leden en Donateurs op Dinsdag '26 Jan. as. in Hotel Bosch en Duin aan den Koudhoornweg. Na afloop Bal. Jeugddienst Emmakerk. De 4e Jeugddienst van dezen winter zal gehouden worden Zondag 24 Jan. 'savonds om 7 uur in de Emmakerk. Ds. E. Groeneveld zal dezen dienst lei der*. „VOOR ONS GENOEGEN." Deze vereeniging, saamgesteld uit de le den der V.V.V.B. hield een feestavond in de Gouden Ploeg, welke goed bezocht was. De voorzitter, de heer W. Groart, opende den avond met een woord van welkom o.a,. tot den heer van Lindt, voorzitter van den ging toeneemt, de wapen- en munitie-in dustrie zonder ophouden werkzaam is, en tot heden van beperking, of stopzetting der bewapening niet kan gesproken worden. Wat zal dc conferentie te Genève brengen? De Anti-Mil. Ver. alhier zal Dinsdag 26 Januari de bcteekenis en het gevaar van geweldsmiddelen in een openbare vergade ring in het gebouw Religie en Kunst be spreken en belichten. Zie voor bijzonder heden de advertentie in dit blad. COMPETITIE DAMMEN. In den j.1. Woensdag gehouden wedstrijd te Utrecht, tegen het sterke O G, I, moest Soest met flinke cijfers de nederlaag lij den. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op en, was om elf uur nog slechts 86 voor O.G., doch de drie nog loopende partijen stonden zeer slecht voor Soest, zoodat een uitslag verwacht kon worden van 46 voor O.G. Voornamelijk de eerste borden had den een slechten avond en waarschijnlijk zullen 2 partijen verloren gaan en 1 remi se worden (na arbitrage). De gedetailleerde uitslag luidt: O.G. I Soest I E. van ReesH. Bakker afgebr. D. de ZwartD. Staal afgebr. A. G. de ZwartH. Bakker Jr. afgebr. J. HoltmanS. de Zoete 2-r-0 L. W. Bergveld—Ch. Bakker 1—1 A. van OosteromJ. C. de Boer 02 F. J. GarmsD. F. Voigt 20 J. BrandD. Waal 11 E. A. de WinterP. Floor 02 A. KooymansP. Reeringh 20 Voorloopige uitslag 86 Men deelt ons van Middenstandszijde het navolgende mede: J.1. Dinsdagavond hield de R.K. Midden- standsvereeniging alhier haar Jaarl. Alg. Ledenvergadering, welke goed was bezocht. Tevens werden in die bijeenkomst 19 nieu we leden aangenomen. Bij de rondvraag kwam van een der leden naar voren het dee om op initiatief dezer vereeniging tevens met medewerking van den geheelen Soester Winkelstand binnen kort te orga- niseeren gedurende een of twee weken een z.g. Nederlandsch Fabrikaat verkoop. In verband hiermede wenscht men1 gedurende dien tijd uitsluitend artikelen te etaleeren, en zoo mogelijk te verkoopen van Vader- landschen oorsprong. Aan deze verkoop- periode zal tevens verbonden worden een bijzondere attractie voor het koopend pu- VOORHEEN SUKKEL CO. deelt belanghebbenden hierdoor mede, dat zij vanaf Maandag 25 Februari as. gedurende beurstijd dagelijks buitsn aan haar gebouw zal aanplakken Brandraad, en hoopt dat allen zich zullen amuseeren. Daarop liet het strijkje van den heer P. J. de Vries uit Amersfoort zich hooren, waarna optrad de humorist- exentriek H. Diederick uit Amsterdam, die spoedig het auditorium te pakken had en succes oogstte. Het geheel werd gecom pleteerd met een 5-tal aardige films door den heer G. van Wijngaarden geprojec teerd. waarop een gezellig bal volgde. Al les bijeen een leuke feestavond. ZENDINGSCOMITé SOEST. In de Chr. U.L.O. school heeft genoemd comité Woensdagavond een. samenkomst gehouden, welke zeer druk bezocht was, o.a. door de beide predikanten en den em. pred D. v. d. Spek, Ds. L. H. Gerth van Wijk opende de vergadering met het lezen v:in Matth. 28 en gebed, waarna hij belang stelling vroeg voor het werk der zending, dat het werk der gemeente is. Daarop werd j Wo°rd verleend aan den oud-zendeling j7' v- d. Roest uit Utrecht, die uit zijn r'{e, ervaringen iets mededeelde omtrent iet huwelijks-, Maatschappelijke- en gods dienstig leven. Spr. stelt op den voorgrond dat door de Zending dc vrouw haar plaats onder de hridenen gaat innemen daar zij voorheen tot nicts werd tcId s een opgewekte uiteenzetting over dc Pa poea s, en deed ,;U aan de hand van ver schalende voorwerpen. Dc spr. ontving aan het eind applaus, lu Gerth van Wijk riep hem een spoedig tot weerziens toe. Met het zingen van Gez 15» 5 en gebed werd de samenkomst gesloten. Bij het verIaten der zaal werd gecollecteerd voor de Zending. UITGESTELD. Uit piëteit tegenover het plotseling ver- scheiden van Jhr. Loten van Doelen Gro- the werd de Jeugddienst Donderdagavond uitgesteld. SOESTER SCHAAK- EN DAMVEREEN. De afdeeling schakers van deze Ver. heeft het plan. om aanstaande Dinsdag 9 Januari hun onderlinge competitie aan te gangen. Wanneer er schaakliefh. zijn, die hieraan wenschen deel te nemen, gelieve zij zich hiervoor op te geven aan een der be stuursleden, of op hun clubavond, welke gehouden wordt iederen Dinsdagavond om acht uur in de bovenzaal van Hotel Ock- nuysenTevens melden wij nog, dat op oensdag 20 Jan. de Schaakafdeeling haar natste competitie te Hilversum heeft ge speeld tegen Bussum. Daar deze Ver. momenteel nog gelijk '«taan, was deze wedstrijd zeer spannend, en ging het wie van deze twee Verecnigin- gen kampioen in deze afdeeling zal worden n en Stichtschen Gooischen Schaakbond. ONTWAPENING. Men deelt ons van anti-militairistische zijde mede, dat een sterke actie voor ont wapening gevoerd wordt, de Vredes-bewc- bliek. De aanwezigen voelden allen veel voor dit idee en alzoo werd met algemeene instemming der vergadering het comité 1931 opgedragen deze zaak te onderzoeken, voor te bereiden en zoo mogelijk uit te voe ren. Het koopen van artikelen van artikelen van Nederlandschen oorsprong verdient voorzeker in deze voor ^le Vaderland- sche industrie moeilijke tijden alle steun en medewerking. Zoo het voorbeeld van Soest navolging vindt, in den lande, zal hierdoor voorzeker de thans heerschende werkloosheid belangrijk verminderen. De Soester Winkelstand wordt opgewekt aan deze actie hare medewerking te verlee- nen. SELSKIP FRJEONSKJP EN IEN- FaLD TO SOEST. Genoemde club hield een feestavond in de zaal van hotel Eemland welke niet zoo heel druk bezocht was. De voorzitter roept allen een hartelijk welkom toe, in het bij zonder de afdeeling Hilversum en Zeist, en brepigt de slechte tijden naar voren, of schoon hij hoopt dat zij geen beletsel zullen zijn om de Friesche taal op school er door te krijgen. Ging de Friesche taal verloren dan ging daarmede gepaard het volk, zijn zeden en geschiedenis. Daarom vraagt spr. medeleving met den Bond van Friesche ge zelschappen buiten Friesland, die daar zeer hard voor ijvert. Na dat officieele gedeelte zong men staande het 12e en 14e couplet van het Friesche volkslied, waarna het strijkje van I. J. dc Jong uit Amersfoort zich liet hooren. Door de werkende leden werd voor het voetlicht gebracht „En toen de Kerstklok luidde", tooneelspel in 4 bedrij ven door H. de Jong, een spel van den hui- selijken haard, waarin de vrijerij is ingelast en de vakverceniging, waarvoor Ytsen als propagandist optrad wat hem wel lag. De oude Jouta moest er niets van hebben, wat nogals eens tot conflicten aanleiding Raf; maar waar de Kerstklokken vrede verkondigden brachten zij deze ten lange leste ook in het gezin van Jouta. Eind goed. goed. De spelers en speelsters hebben stuk voor stuk hun best gedaan. Er is volop genoten. Het kapwerk door den heer Wiers- ïna was goed verzorgd, ook de aankleeding viel te roemen. Het „Selskip" heeft velen een prettigen avond bezorgd; er is flink ge- applauqiseerd, wat verdiend was. Het slot was een gezellig bal onder leiding van den lieer de Boer. De fraaie Friesche vlag sier de het podium. GEVONDEN VOORWERPEN. Een pakje met onbekenden inhoud Een rijwiel-belastingmerk Een zak met turven Een kosteloos rijwiel-belastingmerk Aangelooper* een klein bruin hondje. is toch maar steeds het beste, bakt niet aan, geen steenen, veel hitte en niet duur. Alleen verkrijgbaar bij, v.h Kleman Berghuis Kapoor: Kerkpad la, Telefoon 2180 Huis: Tel. 2186 CRISIS-COMITé. In een der lokalen van de Openbare La gere School, alhier, had op Woensdagavond 20 Januari, de heer Lub, lid van het plaat selijk crisis-comité, een\ vergadering belegd met afgevaardigden der diverse, alhier be staande ontspanningsverenigingen, waar van een achttal vertegenwoordigd was, ter wijl van drie andere bericht van verhinde ring was ingekomen. De heer Lub, de vergadering openend, heette alle aanwezigen welkom. Bij monde harer afgevaardigden, zeiden de voetbal vereeniging „Soesterberg" en de muziekver- eeniging „Avia", beide de vorige maal niet ter vergadering aanwezig, alsnog haar steun toe. Daarna volgde een drukke bespre king, waarbij vooral de vaststelling der da ta van de uitvoeringsavonden moeilijkhe den opleverde, in verband met de voorbe reiding van andere, door verschillende ver- eenigingen» te houden uitvoeringen, eto, Tenslotte werden voorloopig drie avonden in 't vooruitzicht gesteld. De eerste in Maart te houden, met een opvoering door ,,de Bergspelers'\ bene vens een uitvoering door Soesterbergsch Gemengd Koor, met medewerking van den heer Theo de Vries, zang en Mevrouw de Vries, piano. Een tweede in April, te organi- seeren door de Chr. Gem. Zantrvereeniging „Soli Deo Gloria", de R.K. Fanfare „St. Jozef" eni de tooneelvereeniging „Maria". Een derde in Mei met optreding van „de Bergspelers", dc R.K. Zangvereeniging „St. Caecilia" en de Gymnastiekvereniging. De muziekvereniging „Avia" kon nog geerr. definitieve toezegging doen. Verder zullen de verenigingen, welke op een zelf den avond zullen optreden, door middel van haar besturen, nader overleg met el kaar plegen. Daarna sluiting der vergade ring. NOODLANDING Op den middag van 20 Januari moest een militair vliegtuig, op zijn terugreis van Schiphol naar Soesterberg, nabij dc Hol- landsche Rading, onder de gemeente Hil versum, een noodlanding maken. Toen het toestel, op ongeveer 300 Meter hoogte in een mistbank vloog, weigerde plotseling de mo tor. Uit de mistbank gekomen, kon de vlie genier geen; geschikt landingsterrein ont dekken, weshalve hij de machine liet dalen tusschen de boomen, waardoor het toestel met den neus in den grond borend, op het kreupelhout hangen bleef. De vleugels en hef overige deel der machine werden hierbij zwaar beschadigd, terwijl de beide inzitten den, de soldaat-besturder Z. en de sergeant waarnemer S. geen letsel bekwamen. Den volgenden dag moest het vliegtuig ge demonteerd worden. VAN DEN HEUVEL. Wie nog niet van het nut der gymnastiek, ook op deze plaats, overtuigd is, die heeft zeker niet de groote Uitvoering van Vrij dag 15 Januari in de nieuwe zaal van „Huis ten Halve" bijgewoond. Want daar is op treffende wijze gebleken, wat een ernstig willende en goed geleide vereeniging in den zeer korten tijd van haar bestaan, al te be reiken weet. Daar is ook bovendien weer voor de zooveelste maal bewezen), wat een goede geest van samenwerking wel vermag. Zoodat een gelukkige combinatie van gun stige factoren, de schitterende vorderingen bij de AGAVS tenslotte toch verklaarbaar maken. Maar behalve, dat de vereeniging het voorrecht geniet om van eerste klasse lee raren onderricht te kunnen ontvangen, is ook die omstandigheid van zeer groote be- teekenis, dat de afdeeling der Heeren, wel ke met het volste recht de Hoofdafdecling genoemd wordt en dan ook de kern der vereeniging vormt, over eenige uitnemende, buitengewoon goed onderlegde en ontwik kelde krachten beschikt, die reeds vóór de komst van den tegenwoordigen leider, een hoog peil hadden bereikt. Zoo is de eerste prijswinnaar uit het eerste gelid, die tevens bij dc pas gehouden onderlinge wedstrijden, den wisselbeker won, een knap athleet en uiterst solied en correct werker, die ook als kundig voorwerker voor de afdeeling van groote beteekenis is. Aan hem wordt het gezegde wel bewaarheid, dat sport en gym nastiek hare beoefenaren jong houden. Want niettegenstaande bedoelde heer den iddelbaren leeftijd reeds genaderd is, wat voor een gymnastiekbeoefenaar betrekke lijk reeds oud genoemd kan worden, blijft hij nog altijd fit. Het was dan ook hier voor de ingewijden geen geheim, wie wel de wis selbeker en de hoofdprijzen behalen zouden. Behoudens enkele kleine verrassingen, zijn deze voorspellingen vrij goed uitgekomen. Intusschen zal de houder van den wissel beker voor de verdediging hiervan in de toekomst, zich schrap moeten zetten tegen over hem, die nu reeds een ernstig mede dinger is en gezien diens jeugd nog in be teekenis wassen kan. Ook aan den leeraar der heerenafdeeling kan het gezegde getoetst worden, dat gym nastiek een lange jeugd garandeert. Want ook deze heer is niet meer jong van jaren Maar wel is hij jong van lichaam en ook jong van geest, Zijn leiding en werk hebben nog niets geleden, nog niets aan kracht en frischheid in geboet. En dat is betrekkelijk zeldzaam, ook onder diens confraters, waar met de jaren toch ook dikwijls de sleur komt, uit kracht van de gewoonte. Voor dezen leider zit het geheim hier in, dat hij met hart en ziel bij zijn werk is, dat hij liefde voor zijn vak heeft. „Mens sana in corpore sano." Het is nog maar sinds betrekkelijk korten tijd, dat dit begrip en dan nog niet eens bij 'n iegelijk is doordrongen. Maar in de laatste jaren gaan wij in dat opzicht toch telken jare met groote schreden vooruit. En wat in 't bizonder deze kleine en vroeger zoo ach terlijke plaats betreft, mogen wij wel zeg gen, dat nu de gymnastiek en athletiek het terrein veroveren gaan, dat zij voor zich een plaats hebben weten te doen inruimen, harer waardig. Die positie zal nog aanmerkelijk ver sterkt worden, door de pas gehouden groote uitvoering, die een krachtige propaganda werd voor algemeene lichaamscultuur. Want men kan ervan verzekerd zijn, dat er van die uitvoering vooral op de jeugd, die dien avond vrij talrijk vertegenwoordigd was, een groote invloed en opwekking is uitgegaan. Het werken der heeren en dames gaf voorbeelden van correctheid en stipt heid, die niet hun uitwerking gemist zullen hebben. Uit deze jongeren zal de vereeniging voortdurend moeten recruteeren, wil zij op peil blijven, en als 't kan, zich nog ver sterken. Dat is intusschen nog een reden, waarom de gymnastiek jong houdt. Omdat de schare van turners steeds weer wordt aangevuld door de jongeren, die frisch en monter zich komen mengen tus schen hen, die er al vele jaren van hun le ven aan besteedden. Omdat het £1 uitstraalt een heerlijk frisch enthousiasme, telkenmale weer aangewak kerd door steeds nieuwe indrukken,. Dat maakt tenslotte ook het bestaansrecht uit voor de AGAVS die dit voor zeer velen op duidelijke wijze heeft aangetoond op haar eerste groote uitvoering. „TOESCHOUWER." GEVONDEN VOORWERPEN. Een rozenkrans Een heerenportemonnaie Een collier Aangeloopen een soort herdershond. Inlichtingen Politiepost. Ongeveer een half jaar geleden is een automaat in de hall van het station ge plaatst, waaruit reizigers voor Amsterdam zich kunnen voorzien van ééndaagsche re tourbiljetten, door het inwerpen van 1 gul den en 2 dubbeltjes. Eenige dageii geleden vond de stations chef echter tusschen de guldens 2 electri- sche muntmeterpenningen, welke 28 cent per stuk kosteii. De politie werd gewaar schuwd, de nummers van de biljetten kon den worden nagegaan, en aan de controleurs aan den uitgang van het station worden be kend gemaakt. Rechercheurs stelden zich verdekt bij den ingang op. Werkelijk ontving een der controleurs 's middags, na aankomst van een trein uit Amsterdam, een der biljetten, welke frauduleus verkregen was. Echter kon niet met zekerheid worden vastgesteld van wien het kaartje afkomstig was, daar verschillende reizigers de con trole tegelijk passeerden. Een heer die van het vergrijp verdacht werd, werd verhoord, maar bleek onschuldig. Eenige dagen later werden vijf pennin- Aanbevelend, N.V. Ie SOESTER ELECTR1SCHE DRUKKERIJ gen tusschen de guldens aangetroffen. Toen rees het vermoeden dat een conducteur de maatschappij benadeelde, daar hij dien dag aan het loket drie kaartjes had ingewisseld, welke hij zeide ontvangen te hebben van een heer, die plotseling van zijn reis afzag. Er waren echter geen bewijzen, dat de con ducteur de schuldige zou zijn. s Middags had men echter meer geluk, toen een jonge man, zekere G.. alhier, bij den uitgang een kaartje afgaf, dat verkre gen moest zijn door het inwerpen van een penning. G. werd naar het politiebureau overgebracht en bekende in plaats van een gulden een penning in de automaat gewor pen te hebben om op die wijze, daar hij geen geld had, voor slechts 48 cent te kun nen reizen. Men vermoedt echter, dat nog meerdere personen zich aan dit vergrijp hebben schuldig gemaakt- De politie stelt een uitgebreid onderzoek naar de daders in. De Plantenziektenkundigen Dienst ves tigt weder de aandacht op het belang van een goeden vogelstand voor de bestrijding van schadelijke insecten. Een van de voor naamste middelen ter bevordering van den vogelstand is het ophangen van nestkastjes in bosch, park en tuin. Niet alle vogelsoor ten maken van deze broedgelegenheden gebruik, maar wel verscheidene van onze nuttigste soorten als meezen, spechten en uilen. Boschbezitters en eigenaars van tuinen en parken worden meer en meer overtuigd van het nut dezer vogels en het aantal nest kasten, dat geplaatst wordt, neemt dan ook jaar op jaar toe. Om in dit jaar nog voor het broeden ge bruikt te kunnen worden, moeten de nest kastjes vóór midden Maart opgehangen worden, doe het thans zoo spoedig mogelijk. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen geeft gaarne advies over de soor ten en aantallen; nestkasten, dat onder ver schillende omstandigheden aangebracht moet worden^ om de grootste kans op suc ces te hebben, terwijl tevens adressen ver strekt kunnen worden van leveranciers, die goede nestkasten vervaardigen. Een volledige handleiding voor het zelf vervaardigen van nestkasten en de behan deling ervan vindt men in medcdeeling No. 17 van den Plantenziektenkundigen Dienst „Vogelcultuur door middel van nestkasten." Verder zijn bij genoemden dienst model len van nestkastjes tegen vergoeding van de verzendkosten ter leen te verkrijgen, of tegen kostprijs te koop, hetgeen speciaal voor gemeenten, die het vervaardigen van nestkastjes, als model voor werkverschaf fing, willen gebruiken, aan te bevelen is. EEN LEUK ENSEMBLE. Het twee kleuren idee vindt men in de huidige wintermode in allerlei vormen en op velerlei wijzen toegepast. Wij hebben dit seizoen bijvoorbeeld heel veel japonne tjes gezien, waarvan het bovenstuk van het lijfje, eventueel in groote schulpen of pun ten aangezet, een andere kleur had dan de japon zelf. Ook de bovenkant van de mou wen was dan van deze andere kleur. De teekening geeft deze week een aardig en semble weer, waarin het beginsel van de twee-kleuren op heel aardige wijze in toe passing is gebracht. Voor de japon (pa troon No. 12.232) is namelijk gedacht een aardige grijze fantasiestof met dunne roo- de of terra ruiten. Op dit japonnetje wordt dan een alleraardigst puntkraagje van de zelfde kleur rood als de ruiten gedragen, met een klein jabotje. Ook de manchetjes zijn van roode crêpe de chine. Terwijl de L. A. METTR0P UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 16bis Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten ceintuur van roode stof of van leder mag zijn. De rok is van voren en van achteren met platte plooien. Aan 2.25 M. stof van 1.40 Meter breed heeft men voldoende. Bij deze japon wordt dan een mantel ge dragen van dezelfde kleur rood of terra (steenrood is zeer in de mode) velours de laine, gegarneerd met zwart mol of otter- bont. De mouw is slechts gegarneerd met een smal randje van dit bont. De mantel wordt op origineele wijze met een, breeden overslag en slechts twee knoopen gesloten. Er is voor dit model (patroon No. 12.233) 2.60 Meter stof van 1.40 Meter breed noo- dig. Èn wilt U het allernieuwste op het ge bied van handtaschjes vernemen? Knoopt U dan dit in het oor: groen is dc voornaam ste kleur voor de handtasschcn. Ook diverse tinten bruin vallen in de smaak, terwijl zwart natuurlijk altijd mode blijft. Men geeft de voorkeur aan de platte, .onder den-arm"-tasschen. Ronde hoeken en bij zondere sluitingen en materialen zijn fei telijk de eenige „garneering." En wilt U vast een voorsmaakje hebben

De Soester | 1932 | | pagina 5