Plaatselijk Nieuws Soesterberg. Ingezonden. TOENEMING CRIMINALITEIT. Aan het voorloopig verslag der Eerüte Kamer wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden betreurden het, dat een wetsontwerp tot regeling der echt scheiding nog niet is ingediend. Eenige leden wenschten nogmaals er van te getuigen, dat naar hun gevoelen de bur gerlijke procedure een te lang gerekt ver loop heeft en partijen op hooge kosten komt te staan. Enkele leden vestigden de aandacht op de toenemende criminaliteit, vooral wat betreft de halsmisdrijven. Deze leden wa ren van oordeel, dat de justitie menigmaal met te weinig kracht optreedt tegenover beroepsmisdadigers en drongen daarom aan op grootere gestrengheid tegenover deze groep van delinquenten. Ook bepleit ten zij wederinvoering van de doodstraf. Van andere zijde werd opgemerkt, dat dit laatste blijk zou geven van een ontzag lijken achteruitgang in onze strafrechts pleging. Verscheidene leden spraken als hun ge voelen uit, dat de thans ten aanzien van opruiing tegen het openbaar gezag gelden de strafbepalingen onvoldoende zijn en be- hooren te worden herzien. Gaarne zou men vernemen of het voor stel van wet tot regeling van het geld- schietersbedrijf, nu het door de beide Ka mers is aangenomen, eerlang tot wet zal worden verheven. Eenige leden waren van oordeel, dat de regeering al te gemakkelijk overgaat tot het bevorderen van nationalisatie. Som mige leden meenden, dat al te gemakkelijk toestemming wordt gegeven tot het hou den van loterijen. Eenige leden vestigden de aandacht op een te Venlo gehouden vergadering van den Duitschen „Stahlhelmbund" en vroe gen of de minister dergelijk optreden van vreemdelingen oorbaar acht. De zaak Kröller. Sommige leden spra ken er hun teleurstelling over uit, dat de Justitie een zoo gereserveerde houding betracht ten aanzien van de onthullingen, gedaan over het concern-Kröller. Zij meen den, dat opheldering dienaangaande zeer gewenscht is. Sommige leden verwachten als gevolg van de economische crisis en van de daar door ontstane werkloosheid een toeneming der criminaliteit. Zij betreurden, dat de regeering hier bezuinigend optreedt. INTERNATIONALE VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. De wet op de „vervangende" dienstplicht. Het komt het Bestuur van de Ned. Afd. van de Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid voor, dat het de plicht heeft en het roept daarom de hulp in van de pers in Nederland, land dat het Kellogg-pact on- derteekende om de interpellatie van Mr. B. BakkerNort over bovengenoemde wet meer bekendheid te geven. Deze wet van 13 Juli 1923, aansluitend bij art. 183 der Grondwet van 1922, waarin de vervanging van militairen dienst door an dere (en dan langduriger) diensten aan den Staat wordt geregeld voor hen die gewe tensbezwaren hebben tegen den militairen dienst, is volgens Mr. BakkerNort niet geworden, wat het grondwetsartikel beloof de. Artikel 1 van die wet toch erkent de gewetensbezwaren van hem „die op grond van zijn overtuiging, dat hij den evenmensch niet mag dooden, ook wanneer dit ingevol ge overheidsbevel geschiedt", en dit wordt gewoonlijk zoo uitgelegd, dat slechts gods dienstige bezwaren als geldig erkend wor den met miskenning van andere even eer biedwaardige, even ernstige gewetensbezwa ren op humanitaire en andere gronden. Dat de woorden van de wet in genoemd art., 1 het recht geeft alle andere dan gods dienstige bezwaren af te wijzen betwijfelt Mr. BakkerNort en zij meent, dat reeds veel gewonnen zou zijn als de Minister wilde bewerken dat een dergelijke beperk te uitlegging van art. 1 zou ophouden te be staan, waardoor de wet meer in overeen stemming zop komen met het pakt van Kellogg daf ook in oorlogvoeren een mis daad ziet, die niet van karakter verandert als die bedreven wordt op bevel van de Overheid, Voorts wees Mevr. BakkerNort den Mi nister op het feit, dat regeering en burgers te weinig merken van de gevallen die zich voordoen naar aanleiding van deze wet en de wijze waarop die gevallen worden be handeld,, goedgekeurd of afgewezen, in welk laatste geval Mr. BakkerNort den wensch uitte, dat dienstplichtigen, wier ge wetensbezwaren niet konden worden aange nomen, niet zouden worden gestraft als ge wone misdadigers, maar naar bijzonder voor hen bestemde inrichtingen verwezen zouden worden. Ook laakte zij ZheL dat op de oproepings- kaarten, en andere papieren, die den dienst plichtigen worden toegezonden door de Overheid, deze wet op de vervangende dienstplicht niet even goed genoemd wordt als de wettelijke bepalingen omtrent vrij stelling van den militairen dienst wegens broederdienst, geestelijk beroep en kost winnerschap. Deze aanvulling op de kaarten e.d. is de Minister den staatsburgers schul dig, daar de dienstplichtige eerst dan vol ledig ingelicht kan worden geacht omtrent alles, wat met de wet op den militairen dienstplicht samenhangt. Dringt het gewe ten van den dienstplichtige hem den ver- vangenden dienst aan te vragen (niet: dienst te weigeren, zooals dat doorgaans verkeer delijk wordt genoemd) dan weet hij ook, welken weg hij heeft in te slaan om den dienst aan den staat te vervullen op de wij ze, die zijn geweten hem als goed en men- schelijk doet erkennen, al zal hij daardoor ook langer aan eigen persoonlijke belangen onttrokken blijven. EEMNES. KEURINGSDIENST VOOR WAREN. Aan het tabellarisch overzicht van de door den Keuringsdienst voor Waren voor het gebied Utrecht, in deze gemeente ver richte werkzaamheden gedurende het 4e kwartaal van 1931, ontleenen w" het nas volgende: Het aantal bezoeken aan bakkerijen be droeg 18; aan winkels en bergplaatsen 34; aan stallen 2. Het aantal partijen gewogen brood be droeg 39. In totaal werden 22 monsters onderzocht, waarvan melk en melkproduc ten 8. Waarschuwingen werden niet uitgereikt, terwijl 1 proces-verbaal werd opgemaakt. Geen voorraden werden afgekeurd. Het aantal ter plaatse van verkoop ge keurde voorraden bedroeg 665. OPENING 3e JAARBEURSGEBOUW. Hare Majesteit de Koningin zal op 15 Maart a.s., den eersten dag der 26ste Kon. Nederlandsche jaarbeurs, het derde Jaar beursgebouw te Utrecht officieel openen. Positie der Schepen op 18 Febr. 1932. Mailschepen N.V. Rotterdamsche Lloyd. m.s. „Baloeran" 12/2 pass. Perim uitreis s.s. „Insulinde" 18/2 van Marseille thuisreis. m.s. „Sibajak" 17 2 van Colombo thuisreis s..s. „Slamat" 18/2 te Marseille uitreis. Vrachtschepen N.V.. Rotterdamsche LI >yd. m.s. „Kota Agoeng" 16/2 te Rotterdam uitreis. m.s.. „Kota Gede" 12 2 te Calcutta PJBL m.s. „Kota Inten" 16,2 te Belawan uitreis m..s. „Kota Nopan" 17/2 van Liverpool uitreis. m.s. .,Kota Piang" 13 2 te Soerabaya uitreis.. m.s. „Kota Radja" 16/2 van Batavia JNL m.s. „Kota Tjand" 16/2 pass. Point de Galle, thuisreis, s.s. „Blitar" 15 2 van Suez uitreis s.s. „Deli" 18 2 te R'dam, thuisreis m.s. „Kedoe" 17, 2 pass. Gibraltar thuisreis. s.s. „Kertosono" 15/2 pass. Aden JNL s.s. „Modjokerto" 7/2 van Calcutta PJBL s..s. „Palembang" 10,2 te New-York JNL Opgegeven door: H. G. Ruhaak, Agent der Rotterd. Lloyd, Birktstraat 41, Soest. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. Enkele gegevens betreffende werkzaam heden van het Bureau der Kamer. Handelsregister. In 1931 werden 1347 opgaven betreffende vestiging of wijziging of opheffing van zaken geregistreerd; 312 betroffen inschrijving van zaken; 46 be treffende opheffing10 betreffende fail lissement; de overige 979 betreffende al lerlei. Deze opgaven worden niet alleen in de dossiers geregistreerd, maar o.a, cok, voorzoover noodig, verwerkt in een register van branches, in de kiezerslijst, adresboeken, enz. Aan inlichtingen over deze opgaven werden in 1931 er 1116 mondeling en telefonisch, en 415 schrif telijk verstrekt. Het totaal aantal dossiers was o,p 1 Jan. 1932: 4812, waaronder er circa 900 zijn, die om opheffing of faillissement enz. zijn doorgehaald, zoodat er ongeveer 3900 zaken staan geregistreerd. Zooals reeds gezegd, werden in 1931, 312 nieuwe op gaven ingeschreven, waarond.r er war.n, die achterhaald zijn en dus geen pas ge- ves igde zaken waren. Slechts ongeveer 4 pCf. der geregis treerde zaken behoort bij het groot-bedrijf, n.1. rond 160 van de 3900 dossiers. Dit getal wordt voor het grootbedrijf wat Loo- ger, indien men daarbij ook telt de in ons gewest aanwezige filialen van groot bedrijfzaken elders. Boekerij en Leeszaal. De Kamer bezit een allengs vrij beduidend aantal practi- sche boeken en werkjes en ontvangt bo vendien verschillende interessante tijd schriften op commercieel en economisch gebied. Deze zijn op een leestafel in de ge wone kantooruren publiek ter inzage. Boe ken kunnen telkens voor 14 dagen op bon gratis geleend worden. Veel gebruik wordt hiervan nog niet gemaakt: in 1931 van een en ander 121 maal. Voorlich.i ïgs iarsV Behalve inlichtingen uit het Handelsregister waaronder ook te begrijpen zijn lijsten van zaken in bepaal de branches in het district, geeft het Bu reau zooveel mogelijk ook andere inlichtin gen. Als voorbeelden daarvan uit de prac- tijk van 1931 noemen wij o.a.: Adressen van opgegeven branches in ons land of buitenland Gegevens over jaarbeurzen buitenland Makelaarschap adressen van tijdschriften en uitge vers Inspectie stoomwezen Consu laten en Ned. K. v. K. buitenland Oc trooien en merkendienst Import en exportbepalingen vcor bepaalde waren Adressen vertegenwoordigers of kantoren van K. L. M„ Ned. Fabr., e.d. Adres sen van vakbladen in het buitenland Invoerrechten - Handelsnaamwet Op richting Command. Venn. N.V., enz. Inwonersaantal van sommige gemeenten Accijnzen Prijzen in bepaald artikel Formaliteiten voor plaatsing bijenvol ken in een provincie Loonstandaard in een bepaalde streek van ons district Arbitrage Leveranciers van bepaalde artikelen; importeursadressen Contro le van verzekeringsmaatschappijen Adressen van regeerings- e.a. officieele bu- reaux Warenwet Advertentiemoei lijkheden Verkrijging van films voor ontwikkelingsdoek inden Tentoonstellin gen Samenstelling van bepaalde staats- e.a. commissies Leveranticmoeilijkhe- den Nijverheidsconsulenten Deur waarders - Concurrentieclausule in ar beidscontracten Adresboeken Doua nemoeilijkheden Exportmogelijkheden in bepaalde landen; adressen agentén aldaar Verkoopmethode Reclametechniek Marktwezen - Literatuur op bepaald economisch gebied Faillissementen Verplichtingen vanvennooten Haven bedrijven - Gemeenteverordeningen - Invloed crisis op gewest of deelen van 't gewest Electriciteitstarieven Pos- teryenquaesties Spoorwegmoeilykheden Botermijnen Stroom- en spanning- soorten in buitenland (electr.) enz. enz Indien de Kamer de gegevens zelf niet be zit. tracht het Bureau die elders voor den aanvrager te krijgen. In zuivere rechtsge dingen wordt naar rechtsgeleerden bijstand verwezen. Het Bureau geeft Certificaten van Oorsprong af. Voorts helpt de Kamer met raad en ook daad, als voorlichting en hulp ge vraagd wordt voor beurzen, tentoonstel lingen, jury winkelweken e..d„ voor re clamecampagnes, enz. Correspondentie. Den laatsten tijd ont vangt het Bureau der Kamer per dag ge middeld 19 brieven en briefkaarten en 5 drukwerken, ongeacht tijdschriften en cou ranten. Het verzond gemiddeld per dag 22 brieven en briefkaarten en 30 drukwer ken (waaronder circulaires). Andere Diensten. Voorts behartigt de Kamer en haar Bureau allerlei zaken, waarvoor bemiddeling wordt ingeroepen helpt zoo mogelijk de vereenigingen in 't district aan spreekbeurten of onderwer pen, waartoe ook de Secretaris op pad gaat; assisteert, desgewenscht, de dis trictspers voor bepaalde doeleinden, enz.. Ledenlijst met jaar van aftreding. Groot-bedrijf. H. Cozijnsen, Gznaf Ir. 1935, Harder wijk, Markt 14. Tel. 158. Postgiro 17364. Oud-bankdirecteur. Ir. J. Ph. Korthals Alfces, aftr. 1933, Amersfoort, Utrechtscheweg £0. Tel. 139 (hs), 1500 (kt.). Dir. Phoenix Brouwerij. Postgiro 5855. J. C. Knottenbelt, aftr. 1933. Barne- veld, Wilhelminastr. B. 259. Tel. 13. Postgiro 9344. Graanhandelaar. J. H. van Lonkhuyzen, aftr. 1935. Amersfoort, Smallepad 40. Tel. 880 (hs), 60 (kt). Dir. Sopla Sigarenfabr. Postgiro 35028 (Houbaer Co.) C. den Ouden, aftr. 1935. Ede, Op-ten Noort-laan 1. Tel. 18 (kt). Postgiro 5253 Machinefabrikant. (N.V. Machinefabr. v.h. Henneman Co.). M. Pel, aftr. 1933. Nijkerk, Hoogenhof C 226. Tel. 16. Postgiro 53300 Zuivelfa- brikant. (coop. fabr. De Volharding). W. Roessingh, aftr. 1933. Veenendaal, Kerkewijk B 57. Tel. 34 (hs), 14 (kt). Giro 5091. Katoenfabrikant. J. van Schuppen Hzn„ aftr. 1933,, Veenendaal, Kerkewijk A 238. Tel.. 36. Postgiro 4227, Sigarenfabrikant. (Fabr Ritmeester Sigaren). J. F. de With, aftr. 1935. Amersfoort. B. Wuytierslaan 27. Tel. 7 <5 (hs), 49 (kt). Postgiro 157932. Bankdirecteur. Klein-bedrijf. Mr.. A. van der Deure, aftr. 1933. Ben- uekom, Westereng. Tel. 538 (Wageningen). Postgiro 6374. Advocaat Procureur. Lid Ged. St. Gelderland. B. van Dijk, aftr. 1933. Nijkerk, Yee- aestr. 8. Tel. 117. Bakker. B. Kramer, aftr. 1933. Amersfoort, Langestr. 121. Tel. 119. Postgiro 10925. Drukker Kantoorboekhandelaar. J. M. van den Oord, aftr. 1933. Soest Kerkpad N.Z. 45. Tel. 2085. Banketbakker. N. van Os, aftr. 1935. Doorn, Amersf. straat 365. Tel. 113. Postgiro 116385. Autohandelaar en garagehouderautobou wer. A. van Rooijen, afi.r. 1935. Ede. Groo- testr. 32. Tel. 37. Postgiro 29188. Pa pierhandelaar. G. H. Ruiters, aftr. 1935, Harderwijk. Wolleweverstr. 6. Tel. 15. Postgiro 7305. Banketbakker en kok. M. H. van Schuppen, aftr. 1933, Rhe- nen, Prattenburg. Postgiro 46364. Tex tielhandelaar. F. J. Verwer, af r. 1935, Amersfoort, Langestr.. 8. Tel. 129. Postgiro 65976, Wijn- en sigarenhandelaar. (N.V. Sigaren magazijn De Moor). Personeel. Secretaris: Dr. Joh. H. Scheurer. Amersfoort, Korte Bergstr. 15. Tel. 819 (hs). Postgiro 75274. Afd. Kamerwerkzaamheden: W. Chr. Ruitenberg, ambtenaar. Amers foort, Bisschopsweg 97. Afd. Handelsregister Registratie enz.: Mej. LI. Joman. Ie Ambtenaresse, Amersfoort, B. Wuytiers laan 42, Tel. 1049 (hs). Finantiën enz.: Mej. J. G. Nonkes, 2e Ambtenaresse. Amersfoort, Arnh.str. 5. Tel. 30 (hs). Alg. dienst C. Berculo, klerk. Amersfoort, Uude Soesterweg 34. Kantoor: Adres: Amersfoort, Arnhemschewtg 23. Geopend: 1012 en 1416 uur. (Za terdags van 1012 uur). Telefoon425. Postgiro: 65528. Leeszaal: zelfde tijden geopend als kan toor (gratis). Film der Kamer: 1200 M. lang, ver deeld in 3 actes, elk van plm. 1/4 uur draaitijd. Zonder huur te krijgen. CONTINGENTEERINGS-BEPA- LINGEN. Vergunningen worden gegeven aan hem, die factureert. Zendt een fabriek rechts- streeks aan winkelier, dan krijgt deze de verg., anders de importeur. De K. van K. geeft de verg. af tegen overlegging van de Ministeriecle toewijzing (aanvragen om toe wijzing te krijgen bij de K. v. K.) en tegen overlegging betrokken factuur. Bij afgifte van verg. is verschuldigd 2 der fac- tuurwaarde, wat via de K. v. K. geïnd wordt. Zendingen vóór 13 Febr. behoeven een bijzondere verg. en vallen niet onder de ge wone contingenteeringsbepalingen. Als regel worden alleen verg. gegeven aan zaken„jngeschreven in het Handelsregister, en geregistreerd als importeur. Indien niet als importeur geregistreerd, maar toch de laatste jaren zelf importeerende, kan men toch verg. krijgen, indien men ten genoege van Crisisbur. eigen import kan aantoonen. Nieuwe zaken en niet-ingeschreven za ken moeten vergunning vragen bij afzon derlijk verzoekschrift. Monsters en Monstercollecties. Monsters zonder waarde worden zöhder verg. toe gelaten. Uit monstercollecties, op transitopas poort ingeklaard, mag niets verkocht wor den; voor het paspoort moet de volle waar de plus 10 gedeponeerd worden, welk totaal bedrag bij verkoop van 'n deel uit de collectie aan den staat vervalt, terwijl bovendien, strafrechterlijke vervolging kan volgen met boete van maximaal f 10.000 of gevangenisstraf van maximaal 6 mnd. Monstercollecties textiel en schoenen worden bij bijzondere verg. vrijgegeven zonder bankgarantie en tegen storting van 2 mits tot een hoogste waarde van f 250 per zending en hoogstens 1 zending per importeur. Bankgarantie is telkens 5 der waar de van de gemiddelde maandimport over de basisjarerv Seizoenartikelen. Hiervoor kan verhoo ging van de percentages worden toegestaan voor goederen, die klaarblijkelijk alleen of grootendeels in den thans geldenden termijn worden of werden ingevoerd. Bijv.: een artikel wordt uitsluitend inge voerd in de eerste maanden des jaars tot ongeveer April; dan kan 4 maal het nor male percentage wordeil gegund. Kwam maar de helft binnen in dit maanden, dan 2 maal. Bewijs hiervoor is een eenvoudige verklaring, dat over allei [basisjaren in de geldende maanden gemiddeld zooveel van den totalen jaarinvoer binnen kwam; deze verklaring moet als juist gemerkt zijn door een eersterangs accountantskantoor. Alleen als dat gemiddelde meer dan 40% is, is er sprake van dergelijk „seizoen" ar tikel. Het andere omtrent bankgarantie geldt hiervoor ook. KEURINGSDIENST VOOR WAREN. Betreffende de door den Keuringsdier.s voor Waren in deze gemeente verri-h't werkzaamheden gedurende het afgeloop.z kwartaal kunnen wij het volgende mede- deelen: Aan bakkerijen werden 29 bezoeken ge bracht. Het aantal parlijen gewogen brood bedroeg 61; het aantal bezoeken aan win kels en bergplaatsen bedroeg 95; het aan tal bezoeken aan stallen 25; het aantal on derzochte monsters bedroeg 174, waarvan melk- en melkproducten 126; 77 waarschu wingen werden uitgereikt; 5 processen-ver baal werden opgemaakt. Op verzoek van het gemeentebestuur of inwoners werden een 2-tal monsters genomen. Het aantal afgekeurde voorraden be droeg 6, terwijl het aantal ter plaatse van verkoop gekeurde voorraden bedroeg 2207. R.K. KIESVEREENIGING. De R.K. Kiesvereeniging hield haar jaar vergadering in het gebouw der St. Joseph Jongelingenvereeniging onder praesidium van den heer W. Huurdeman. De vergadering werd met gebed geopend waarna de voorzitter de aanwezigen harte lijk welkom heette en de beste wenschen uitsprak voor het jaar 1932. Spr. deelde mede, dat het Bestuur namens de Kiesver eeniging den scheidenden pastoor Mölder, schriftelijk een spoedig herstel zal toewen- schen. Medegedeeld werd tevens, dat Zijn Eerw. niet naar de Lage Vuursche zalfver trekken, doch naar Arnhem. Ter sprake kwam vervolgens een schrij ven van den heer Mineur aangaande zijn niet tijdig aanwezig zijn op de vergadering van den Raad, waarin de Wethoudersver kiezing plaats vond. Nu de Wethouders verkiezing achter den rug is besloot men de zaak te laten rusten. Hierna las de secretaresse het jaarver slag voor. Hieruit bleek, dat dc Kiesver eeniging momenteel 552 leden telt, waarvan 427 mannen en 125 vrouwen. In de plaats van den Zeer Eerw. heer Vossenaar werd tot bestuurslid gekozen de heer Ham. Daarna rekening en verantwoording door den penningmeester. Zijn boeken wezen aan ontvangsten f 248.44 en aan uitgaven f 2-11.05%. alzoo een batig saldo van f 7.38%. In de Kas-commissie werden aangewezen de heeren Steylen-v. d. Brink en C. van Schalkwijk, welke commissie de kas in orde bevond. Tot afgevaardigden voor de Kringverga dering werden benoemd mej. Orth en de heeren J. H. Pieper, H. J. van Hal, C. van Schalkwijk, W. v. d. Bedum en A. P. Hil- horst. Tot bestuurslid werden herbenoemd de aftredenden, t.w. mej. Orth, H. J. van Hal. Butzelaar en Ham. Bij de gebruikelijke rondvraag merkte de heer A. Hilhorst op, dat hij had ver wacht, dat de R. K. gemeenteraadsleden aanwezig zouden zijn. Een schrijven zal worden gericht tot de R.K. raadsleden, om hun te verzoeken in den ,vervolge tegen woordig te willen zijn op de vergaderingen der R.K. Kiesvereeniging. Tegen 10 uur werd de vergadering gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Een autoband met velg Een paar kinderkousen Een tweetal huissleutels. MINDERJARIGE AANGEHOUDEN. In den nacht van Zondag op Maandag werd een minderjarig jongmensch D. K. uit Amsterdam aangehouden. Uit het inge steld onderzoek bleek, dat hij de ouderlij ke woning ontloopen was. Hij is naar Am sterdam teruggebracht en ter beschikking van de ouders gesteld. SCHANDELIJKE DIERENMISHAN DELING. Bij de politie werd Maandag j.1. aangifte gedaan, dat een persoon,, die met kaas langs de huizen ventte, een hondje, dat hem na- blafte,, met een mes een tweetal steken had toegebracht. Door een der steken was een oogappel middendoor gesneden. Een onmiddellijk door de politie inge steld onderzoek leidde tot aanhouding van den vermoedelijken verdachte tc Huizen, welke een volledige bijcentenis aflegde. Te. gen hem is een proces-verbaal opgemaakt wegens ergerlijke dierenmishandeling. STROOPERIJ. Zaterdag j.1. trof de politie uit Soester- berg in een dennenbosch bij de Waterlei ding te Soestduinen twee mannen aan, die bezig waren boomen af te zagen, toebehoo- rende aan het Rijk. Bedoelde mannen bleken woonwagenbe woners te zijn, zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Zij zijn aangehouden en ter be schikking van den Officier van Justitie ge steld. VERGADERING A.G.A.V.S. Op Donderdag 18 Februari hield de A.G.A.V.S. 's avonds een ledenvergadering in Huis ten Halve alhier. Bij ontstentenis der beide voorzitters werd de bijeenkomst geleid door den heer Desta, Na een woord van welkom, ook tot de heeren Hendrix, de Wilde en Mantel van Utrecht, werd de Agenda afgewerkt. Het financ. verslag van den Penning meester vermeldde een batig saldo over 1931 van ,f' 67.60. De begrooting voor 1932 heeft •en nadeclig saldo van f 362.40 in verband met de voorgenomen aanschaffing van ma terialen. fn de Kascommissie voor dit jaar werden benoemd de H.H. J. Lub en J. Cou. turier. Dan houdt de heer Hendrix. president van de Stichtsche Turnkring een causerie over de plaats en de beteekenis eener turnveree- niging in den tegenwoordigen tijd Er is een groot verschil in waardeering tusschen vroeger en nu. Er was een tijd. dat werken aan brug, rek enz., of hardloopen en zwem men* niet als normaal werden beschouwd. Ook religieuze menschen achtten die oefe ningen niet noodig. Naarmate echter de li chamelijke oefeningen meer en meer door ter zake kundigen geleid werden, ging ook dit minderwaardigheidsidee zich sterk wij zigen. Tegenwoordig neemt de gymnastiek een zeer voorname plaats in de samenleving in en geniet zij ook de belangstelling van de van de Overheid. En haar nut behoeft ook geen bewijs. Want goed geleide lichaamsoefeningen vor men het voedsel voor goede eigenschappen en bieden weerstand aan zenuwsloopende invloeden. Een goed geleide vereeniging, zooals Soesterberg die bezit, moet echter niet al leen blijven. Aansluiting op technisch en organisatorisch gebied is voorwaarde voor haar voortbestaan en machtsvorming. Zoo is het Koninklijk Nederlandsch gymnastiek, verbond een organisatie met een zeer ruim arbeidsveld. Het doel is in*art. 1 en 2 dei- statuten nauwkeurig omschreven. In den meest uitgebreiden zin beoogt het de be hartiging van algemeene en bizondere be langen en tracht dit te bereiken door sa menwerking, organisatie en regeling in werkverband. Is verdeeld in turnkringen. Zoo omvat de Stichtsche Turnkring de aan gesloten vereenigingen in Utrecht, 't Gooi en op de grens. Ter nadere kennismaking kan men zich voor één jaar als proeflid bij een kring aansluiten. De relatie met het verbond is persoonlijk. Zoo een vereeniging zich b.v. aanbiedt, dan kent het verbond gewone leden (18 jaar), buitengewone le den. (16 tot 18 j.) en mannen en vrouwen boven de 30 jaar.Contributie voor de eerste en laatste categorie is f 2, de andere f 1. Bij aansluiting gaat een vereeniging, vol gens spreker, een goede toekomst tegemoet. Er is nog een andere kwestie. De gymna stiek behoort n.1. alzijdigheid na te streven, niet alleen zaalwerk dus» maar ook athle- tiek 's zomers in 't open veld en open Juchtspel. Geen topprestaties dus en daar om geen aansluiting bij een nevenorgaan. Spreker weet dit bij ervaring en geeft een voorbeeld van een vereeniging. die zich in twee clubs ging scheiden. Voorop moet staan de beoefening der athletiek, die wel veilig is bij een goed leider, maar niet bij een nevenvereeniging. Ook deze vereeni ging kan zich hieraan spiegelen. Zooals zij nu geleid wordt» kan zij tot bloei komen. Applaus. Daarna worden een paar vragen gesteld betreffende het lidmaatschap en de nadere bespreking voor een eventueele aan sluiting. Nadat de voorzitter den spreker dank ge zegd had, wordt de agenda vervolgd. De aan de beurt vay aftreding zijnde bestuurs leden worden bij acclamatie herkozen, ter wijl in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer M. Couturier, Mevr. Smits gekozen wordt, die na eenige aarze ling haar benoeming aanneemt. Bij de rondvraag ontspon zich een uit voerige discussie naar aanleiding van con vocaties door een nevenvereeniging. Deze kwestie zal in verband met die over de aansluiting, in een volgende vergadering worden opgelost. Tot uiting kwam de wensch naar een andere kleedkamer en een beter Athletiekterrein. De heer Peters ant woordde, dat voor beide de vooruitzichten goed zijn. Op een vraag naar de statuten en reglementen, kon worden medegedeeld, dat deze laatste ter perse gaan. Dan sluit de voorzitter met dank aan de aanwezigen, de vergadering. DE STILLE OMGANG. Maandagavond is door het genootschap van den stillen omgang te Soesterberg een vergadering gehouden in <je zaal der R.K. Militaire Vereeniging, ter bespreking van den tocht, die plaats zal hebben in den nacht van 5 op 6 Maart a.s. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Overal Leugen en Bedrog. En verkeerde voorlichting, naar ik meen, ben ik nog een kort antwoord aan de Heeren Weetgraag, Duin en Doorman verschuldigd. De heeren willen het raadsel van het Ei van Columbus wel kennen, zoo ook met deze crisis. De oplossing is reeds lang bekendmaar „men" wenscht geen oplossing, hoogstens wat verzachting, dus gaat men aan het oplappen, pleisteren en doekjes leggen op de Wonden en die doekjes, pleisters, etc... moet het volk zelf direct en indirect betalen. Het is en blijft een wrak, hoe meer pleisters, hoe mooier het aanzicht, maar eon wrak blijft hot.

De Soester | 1932 | | pagina 2