TUIIMGRINT brandstoffenhatJdel W. 0. BOS Veikserslessen van de A.N.W.B. Voor iedereen T. VAN VLIET Mode'slagerij Soesterberg. Kerkstraat 20 SOEST Telefoon 2084 KAMER VAN KOOPHANDEL FA BRIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. Vrijdag 11 Maart kwam de K. K. voor de Geld. Vallei te Amersfoort onder praesidum van den heer H. Cozjjnsen Gzn. bijeen. Een discussie ontstond over een pers verslag in het Alg. HandeDsbl. over een gedeelte van de vorige zitting. Aan het Bur. voor Onderwijs op Econ. gr. wordt f 10.gevoteerd. Ingekomen was een klacht uit het Leus- derkwartier te Amersfoort, dat de laatste postbuslichting daar 17.00 uur was; blij kens ingewonnen informatie ten postkan tore blijkt dat niet zoo te zijn, de laatste lichting is zoo, dat aansluiting bestaat met den nachtposttrein. Aan de Hoofddirectie P..T.T. zal ge vraagd worden, de grens voor het plaatselijk telef. rayon te doen aanslui ten aan de bebouwing, vooral de stadsuit breiding. Enkele andere posterijquaesties worden behandeld en afgedaan. Naar het Con gres „Reclame en Crisis" 17 Maart wor: den afgevaardigd de heer Roessingh en de Secretaris. Een groot aantal ingekomen stukken wordt behandeld en afgedaan. Naar aan leiding van het euvel van z.g. veilingen en uitverkoopen onder valsche vlag zal worden gecorrespondeerd met gem.. be sturen inzake uitvoering van de bepaling der Drankwet, alsook met den Minister inzake de eischen aan deurwaarders te stellen. Gevraagd zal worden, dat de Reg. ver biedt, om sigaren enz. te verkoopen bene den banderolleprijs. In verband met een enquête der Ned. K.. v. K. Brussel wordt besloten te ant woorden, dat men wenschelijk acht de tot standkoming van een tolunie in den zin. als de Kamer Leiden bepleitte, maar dan, om evenwicht in de verhoudingen te hou den, zoo mogelijk tegelijk met eenige an dere omliggende landen, bij voorkeur Duitschland en Engeland; uitbouw van de conventie van Oslo wordt noodig ge acht in dien zin, dat niet alleen over en weer kennis wordt gegeven van voorge nomen tarieveeringen, maar dat ook een vooroverleg verplichtend wordt gesteld.. Besloten wordt, om met de K. v. K. Arnhem e.a. Kamers te onderteekenen een adres aan de P..E.G.E.M. over verla ging van electriciteitstarieven voor win keliers, mede op grond van het rappor! Delft. Bij Waterstaat zal nog eens gewe zen worden op de noodzaak voor de Velu- wekust, dat de inpolderingen beginnen me den Z.O. polder. Bij de Regeering zal gewezen worden op het gevaar voor onzen export van textiel, sigaren, essences en eieren naar Argentinië door het voorbereide verdrag Engeland-Argentinië. Bij de Zuiderzeesteunregeling wordt aan gedrongen op vergoeding ook aan vis- schers, die bedrijven namen nu 1918. omdat de algemeene verwarring, gesticht door discussies over al of niet voortzet ting van den afsluitdijk en tendentieuze voorlichting hierover vele visschers te goeder trouw aan de voortzetting der in- polderingswerken hebben doen twijfelen te sterker, omdat toen aan de visscherij veel werd verdiend. Naar aanleiding van een adres der Amersf. bloemisten over ventverbod zal het eigen rapport der Kamer daarover na der onder oogen genomen worden. Bg de Posterijen zal geinformeerd wor den naar de reden van sommige buiten gewoon hooge strafportberekening. Daarna ging de Kamer over in Co mité-generaal. Betalingsverkeer met Ocsten Ijk.. De Oostenrijksche Nationale Bank heeft zich, onder goedkeuring van haar Regee ring bereid verklaard, om Schillingsaldi. afkomstig van exporttransacties naar Oos tenrijk, aan Nederl. exporteurs vrij te ge ven met het doel, dat Ned. exporteurs de ze gelden kunnen bezigen ter betaling van goederen, die uit Oostenrijk naar Neder land worden geëxporteerd. Ten bureele der Kamer ligt een exempll van het „Merkblatt", waarin de voorwaar den staan, waaronder de Oostenrijksche Nat. Bank aan verzoeken in aansluiting aan het bovenstaande wil voldoen. AMERSFOORT. RUSTHUIS DE LICH1ENBERG. Naast het Ziekenhuis de Lichtenberg, op een hoog punt van den Amersfoortschen berg, aan den Utrechtsche weg, met druk tram- en autobusverkeer, heeft het bestuur der Vereeniging de Lichtenberg een rust huis voor ouden van dagen doen bouwen. Maandagmiddag was aan de persvertegen woordigers gelegenheid gegeven om het gebouw te bezichtigen. Hoewel nog niet geheel gereed, konden wij reeds een duide lijk overzicht krijgen van de inrichting. Beneden bestaat het gebouw uit twee deelen, welke gescheiden zijn door de dienstvertrekken en keukeninrichting. Van den Utrechtschen weg af maakt het groote gebouw met een frontbreedte van 66 M. met grooten voortuin en terrassen, een grootschen indruk. Het rechterdeel, bestemd voor de beter gesitueerden, heeft den ingang onder een overdekten voorbouw met balcon, omgeven door bloembakken. Links en rechts van den ingang bevinden zich aan een breeden gang vijf ruime zit- en slaapkamers. Alle zitka mers hebben openslaande deuren, waar door men op een ruim terras komt. In de zen rechtervleugel zijn eveneens een zeven tal appartementen, ieder bestaande uit een zitkamer en een slaapkamer voor een of twee personen. Tussèhen het voorgedeelte en den rechtervleugel is een zeer ruime hall over de volle breedte van den zijvleugel en aansluitend aan een ruime conversatiezaal Behalve deze ruimten zijn nog aanwezig een kleinere conversatie- of leeszaal en een groote afgesloten woonhall aan de achter zijde met een spreekkamer, een paar gar derobes met voor iederen bewoner een eigen kast, badkamers, toiletten enz.' De hoofdingang van 't linkerdeel is ge heel op den hoek van het gebouw en geeft toegang tot een ruime hall, van waaruit men een veertiental zit-slaapkamers, be stemd voor hen, die met steun van een of andere diaconie in het Rusthuis worden op genomen. Op iedere kamer is een groote hanglegkast en door middel van een gor dijn of scherm kunnen ledikanten en wasch- tafel aan het oog worden onttrokken. In de dienstafdeeling is een kamer voor de administratie, directrice, personeel- en provisiekamer, keuken en dienkamer en eet zaal. Deze zaal was oorspronkelijk bestemd voor bestuurskamer, maar de directrice, zuster C. M. Roose uit Groningen, stelt veel prijs op gezamenlijk eten. In het sous- terrain zijn een tweetal provisiekelders, verwarmingskelders en werk- en berg ruimten, zoodat hier ook gelegenheid is voor hen, die arbeid willen verrichten. Een vijftal ruime trappen met gemakke lijke treden, benevens eiectrisch licht, ge ven toegang naar de verdieping. Daar zijn de kamers bijna gelijk aan die van den be- ganen grond, in totaal een 30-tal zit- en slaapkamers of zit-slaapkamers. Hier is ook een dienkamer met spijzenlift, kamer voor de rustzuster, ruime hall's en conversatie zaal enz. Overal vinden de bewoners een goede gelegenheid tot verpoozing en ont spanning. Het middengedeelte der tweede verdieping wordt ingenomen door een 20-tal slaapkamertjes voor het personeel. De zol derruimten geven den indruk van rustka mers; in door latten afgeschoten hokjes kunnen de bewoners hun meubels en kof fers bergen. Boven alle waschtafels in slaap- en zitslaapkamers is koud en warm stroomend water aanwezig. Voor het op- roeps-systeem worden lichtsignalen ge bruikt, waardoor hinderlijk bellen verme den wordt, hetgeen de rust en de stemming in het gebouw ten goede komt. Het personeel bestaat, behalve de direc trice, mej. C. M. Roose, uit een hoofd der huishouding (mej. Hille Ris Lambers), ze ven gediplomeerde assistenten, een hoofd der keuken met twee helpstefs, een linnen juffrouw, een gediplomeerde verpleegster en een juffrouw voor de administratie. Het grove werk wordt niét door dienstmeisjes, maar door werksters verricht. Alle zitka mers hebben een onderlinge telefooncen trale, terwijl ook lokaal getelefoneerd kan worden. Natuurlijk is radio niet vergeten. Voorloopig wordt om de veertien dagen des Zondagsmiddags een godsdienstoefe ning gehouden in een der zalen. Hiertoe hebben zich de vier predikanten der Ned. Herv. gemeente te Amersfoort bereid ver klaard. De gangen zijn belegd met duralinieth, gemaakt van afval der kunstzijdefabrieken met chloormagnesium, zoodat uitglijden ön_ mogelijk is. AMSTERDAM—UTRECHT VIA LAREN missie van den ANWB-KNAC en deze legde den nadruk op het feit, dat aan het request hoofdzakelijk ten grondslag ligt* „de wensch om zoo spoedig mogelijk een betere verbinding van Hilversum naar Utrecht te krijgen. De verkeersobstakels langs den bestaanden weg moeten worden opgeheven; zij worden gevormd door de tollen bij Maartensdijk, de lintbebouwing en de geringe breedte van den rijweg. Het in dit blad onlangs gepubliceerde plan van len heer van der Voort van Zijp, volgens hetwelk de bestaande weg zal worden ver breed, zal aan het euvel van de lintbebou wing geen einde kunnen maken. Al zal d< weg een breedte van 20 M. krijgen, dan nog zal het verkeer het ongerief van par- keerende auto's en andere vervoermiddelen van leveranciers ondervinden. Bovendien is de toegang bij Utrecht verre van goed en de verbetering, cie de gemeente Utrecht in den vorm van een ceintuurbaan overweegt is voorloopig niet te verwachten. Het door breken van het fort Blauwkapel zal ook geruimen tijd vergen, daar hieromtrent on derhandelingen met het departement van defensie moeten worden gevoerd. De weg ten Oosten van den spoorweg zou geheel vrij komen te liggen; hij zou loopen van den nieuwen weg UtrechtBilthoven OPGERICHT 1899 30SCHSTRAAT 9 - BAARN U.LLEN EERSTE KWALITEITEN I TELEF. 330 POSTGIRO 14648' tot den Soestdijkerstraatweg te Hilversum. Hier krijgt hij aansluiting op de bestaande verbinding naar de Groest en kan vervol gens den betonweg volgen naar Bussum. Bij het kruispunt Fransche Kampweg (het z.g. Leidsche Boschje) hebben de automo bilisten dan de keus tusschen den provin cialen Weg, via Weesp (Zandpad) en de Brinklaan die hun naar den Rijksweg bij Haarlem voert. Inderdaad is deze route te verkiezen bo ven die via Laren; het tracé LarenHilver sum is overigens nog niet vastgesteld en het zou als de weg HilversumUtrecht tot stand komt, kunnen worden uitgesteld, tot de behoefte aan utvoering zou blijken. Nu van een directe verbinding Amsterdam— NieuwersluisUtrecht niets zal komen, is de uitvoering van een snelle verbinding HilversumUtrecht een acuut geworden eisch. Van LarenHilversum is in ons re quest alleen gerept als mogelijkheid. Nu dit misverstand uit den weg is geruimd en de bezwaren, die aan dit tracé vast zitten, thans niet naar voren behoeven te komen, hoopt de wegencommissie dat met den aan leg van een nieuwen weg Hilversum Utrecht spoedig zal worden aangevangen. Deze nieuwe weg zal binnen een paar jaar gereed kunnen zijn en de ANWB en de KNAC zijn er van overtuigd, dat deze be halve de beste ook de snelste weg zal zijn. POSITIE DER SCHEPEN OP 10 MAAR! 1932. ook niet in stille straten op den rijweg, want ook in een stille straat komt soms onverwacht een auto en die zal daar al- licht snel rijden, juist omdat het een stille straat is. Weet je wel waarom spelen op straat nog gevaarlijker is dan loopen? Omdat onder het spelen de kinderen j alleen maar denken aan hun spel en ner- j gens anders op letten. Kijk maar eens naar het linker plaatje, waar de jongens het zóó druk hebben met hun voetbal, dat ze niet letten op de auto die^aan komt en zelfs niet eens merkerf, dat de chauffeur, i die zoo ineens voor hen moest uitwijken, tegen een paal langs den weg botst, met zoo'n geweld, dat de paal in tweeën breekt en de auto waarschijnlijk erg beschadigd wordt. Kies dus om te spelen een veilige plaats '.ooals de jongens op het andere plaatje, die van den rijweg afblijven. Gevaarlijke „spelletjes" zijn: op auto's, wagens of trams springen om een eindje mee te rijden, want hoe licht kom je dan te vallen en hoe groot is de kans om over reden te worden als je er af springt, en er net op dat oogenblik een ander voertuig passeert. Hou je ook nooit aan een wagen of auto vast, als je op een fiets of vliegen den hollander zit. Dat is óók een gevaarlijk spelletje, evenals krijgértje spelen om een reclamezuil of een kiosk op een trottoir dicht bij den rijweg. Hol ook nooit ineens een bal of tol na, als die op den rijweg rolt; ge komt daardoor zelf in gevaar, of je brengt een ander in gevaar. BLINDENAV0ND. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben on langs tot den minister van waterstaat het verzoek gericht om ten spoedigste een weg te doen uitvoeren, welke van Laren (Rijks weg) via Hilversum naar Utrecht zou lei den, als schakel in de verbinding Amster damUtrecht. Hierdoor zou dan de weg van Hilversum via Maartensdijk naar Utrecht vermeden kunnen worden. In het Gooi heeft dit verzoek van de beide bon den bevreemding gewekt. Een nieuwe weg van Laren naar Hilversum zou wederom vermindering van het natuurschoon betee- kenen. Er zijn twee plannen bekend: volgens het eene zou het tracé loopen van den rijksweg langs de Gooyersgracht naar den Soestdij kerstraatweg nabij Groot Kievitsdal en ver der naar de Hollandsche Rading; volgens het andere is een weg ontworpen die den rijksweg bij het kruispunt aan den bestaan- den Laarderweg zou verlaten en dan achter het St. Janskerkhof zou loopen en langs den rand der heide, ten westen van het Waschmeer bij den Liebergerweg zou uitko. men, dezen snijden en ten slotte, na krui sing van den spoorweg naar Amersfoort en den Soestdijkerstraatweg den spoorweg naar Utrecht bereiken, met welken hij ver der parallel zou loopen. De aanleg van den eersten weg zou tot een grootere vernie ling van het natuurschoon leiden dan het tweede tracé, doch beide wegen worden overbodig geacht Er zijn immers twee snel lere verbindingen van Amsterdam met Utrecht. Eén via Diemen en Weesp (het z.g.n. Zandpad) naar den betonweg die van Bussum naar Hilversum voert; de andei van de rijksweg-kruising Thierensweg bij Naarden via de verbreed wordende Brink laan naar den betonweg. Deze betonweg, een breede moderne verbinding, welke juist door den provincialen waterstaat tot stand is gebracht, sluit/in Hilversum aan op de Groest en vervolgens op den Soestdijker en op den Utrechtschen straatweg. Men vraagt zich dan ook af, of, nu de provincie Noord- Holland en de gemeentebesturen van Bus sum en Hilversum aan deze wegen zoo veel ten koste hebben gelegd, nog een der de weg een der beide ontworpen wegen LarenHilversum moet worden aange legd met gelden die toch tenslotte ook aan de zelfde bron ontspruiten. Bovendien zou een nieuwe weg LarenHilversumU- trecht, gesteld dat hij opgang zou maken door het feit dat dan veel natuurschoon ontsloten is, (men weet wat dit zeggen wil!) den toch al zoo smallen rijksweg Am sterdamNaardenL^ren nog meer belas ten. Wij hebben deze vragen besproken met den heer de Bruin, lid van de wegencom- Mailschepen N.V. R'damsche Lloyd. m.s. „Baloeran" 9-3 van Batavia thuisreL m.s. „Dempo" 10-3 te Marseille uitrei, m.s. „Sibajak" 7-3 te Rotterdam thuis rt is s.s. „Slamat" 10-3 te Batavia uiirei Vrachtschepen N.V. R'damsche Lloyd m.s. „Kota Agoeng" 5-3 pass. Perim uitreii: m.s.. „Kota Baroe" 5-3 te Calcutta PJBl m..s. „Kota Gede" 8-3 van Calcutta PJBL m.s. „Kota Nopan" 6-3 pass. Perim uitreis m.s. „Kota Pinang" 6-3 van Sabang thuisreis m..s. „Kota Radja" 9-3 te Suez JNl m.s. „Kota Tjanai" 10-3 te Rotterdam thuisreis s.s. „Blitar" 10-3 te Batavia uitreis s.s. „Bondowoso" 7-3 pass. Gibraltar uitreis m.s. „Djambi" 5-3 pass. Vlissingen HAL s.s.. „Jacatra 10-3 pass. Perim thuisreis m.s. „K'edoe" 4-3 te Rotterdam s.s. „Kertosono" 8-3 te Soerabaya uitreis s.s... „Soekaboemi" 9-3 te Antwerpen uitreis s..s. „Tapanoeli" 9-3 van Liverpool thuisreis m.s. ..Tosari" 4-3 pass. Point de Galle thuisreis Opgegeven door: H. G. Ruhaak, Agent der Rotterd. Lloyd, Birktstraat 41, Soesx, Tel. 2369 5e Les. Speel op een veilige plaats! Df TOBBlSTBMBOND VOQB NEOCBLANO Heel vroeger, toen de vaders van te genwoordig zelf nog kleine jongens waren, was het spelen op den rijweg niet zoo ge vaarlijk als nu. Toen was er nog geen snel verkeer op den weg, waren er geen auto's en motorfietsen, die zóó snel naderen, dat ze bij je zijn vóór je het weet. Daarom is het spelen op straat zoo ge vaarlijk geworden. Speël dus, als dat eenigszins mogelijk is, op een speelterrein, of in een park of rustig plantsoen, maar nooit op den rijweg, In Huis ten Halve alhier werd op Dins dag 8 Maart een blindenavond gehouden, welke ui.ging van de Nederlandsche Blin- lenbond en voorbereid was door een Co mité, bijgestaan door eenige toegewijden. wien niets teveel was om dezen zeldzamen avond te doen slagen. In een kort ope- ïingswoord sprak Dr. Brouwer zijn dank iit aan allen, die aan dezen avond had den medegewerkt, dezen zeer bij zonderen avond van en voor de blinden. Ons ge zichtsorgaan is misschien het belangrijk ste der zintuigen. Het gemis ervan ver oorzaakt een groote nood.. Toch is men weinig bekend met het maatschappelijk werk, dat de opvoeding en het onderwijs van blinden beoogt. Men kan dat nu van avond van nabij leeren kennen. Na deze toespraak werd de eigenlijke avond ingezet met het zingen van 1 „Sneeuwprinsesje" door de meisjes; 2: een tweestemmig koor door jongens en meisjes; 3: een Openingsmarsch (g'e- mengd) en 4: „De werklieden" door jon gens. Na elk nummer dezer welluidende, maathoudende zang, werd druk geapplau- iiseerd. Bij het in hooge mate stemmige aanvangsnummer, maakte zich een groo- ue ontroering van velen meester. Voor de inleiding der onderwijs-demoD- stratie houdt de directeur der Prins Alex- anderstichting, de heer v. d. Kolff. een korte toespraak, waarin hij erop wijst, lat het publiek geen kennis draagt van .vat er binnen de muren der stichting plaats heeft. Het blindenonderwijs vraagi •toewijding en geduld evenals overal: el- Iers, maar alle hulpmiddelen zijn hier ge- ieel anders. Het Brailleschrift wijkt zeer af van de gewone letters. Met behulp van l tot 6 puntjes worden de letters ge vormd. Het schrift is spiegelschrift. Voor rekenen gebruikt men een plank met lokjes en puntjes. De heer van denBerg. lid en propagandist van den Ned. Blinden- oond brengt hierna dank uit aan den heer v. d. Kolff en wijst verder op de gelegen heid om lid te worden van den bond en abonné op de blindenbode. Nadat reeds eerder het publiek in de gelegenheid gesteld was om de methode van onderwijs en de resultaten ervan van nabij te aanschouwen, wordt nu de pro- paganda-film vertoont, die een beeld geefl van het blindenwezen in Nederland. He', eerste deel dezer film deed een blik slaan in het onderwijs, dat gegeven wordt door het blindeninstituut in de Vossiusstraat te Amsterdam, waarvan de Pr. H. stich ting een onderafdeeling vormt. Het twee- Ie deel verplaatste ons in de gemeentelij ke werkinrichting voor blinden te Am sterdam. Het 3de deel gaf een overzicht van nieuwe beroepen als dat van schoen maker, beiaardier enz. Het 4de en laatste deel was gewijd aan den Blindenhand. Vooraf en na afloop hield de heer v. d. Berg, een krachtige, gevoeli ;e proprgan- darede voor de loisverbete i. g der blin den in Nederland. De Ned. blindenbond, welke in 1897 is opgericht, voert een zwa- ren strijd en intensieve propaganda voor betere bestaansvoorwaarden. Het doel van den bond is om in ons land te komen tot betere verhoudirgen op blindengebitd. Cok een streven naar leerplicht. Nederland komt hierbij achteraan.. Blinden heeten abnormaal, maar zijn het geestelijk en eco nomisch niet. Op het terrein van den ar- i beid, op het terrein van den geest ont moeten wij elkaar, zoo riep spreker me; stemverheffing uit en zijn woorden lieten f&i na om diepen todruk te maken. Aan t slot werd dank gebracht aan allien, die f) ,-r ,v ';ot het welslagen van dezen avond hadden nedegewerkt. Vermelden wij nog, dat aan de piano de heer Kees Roeloffs, adsp. Teiaaruier, gedurende de filmvertoonmg >en fijn spel ten gehoore bracht. Ver- Ier werden wij getroffen door de betoonde 'act en toewijding van directeur en perso neel der stichting. Het was in allle op zichten een ongewone avond. Hebt U 't gehoord 't Nieuws, in Soesieroord Heeft U ze dan, misschien Al reeds of wel gezien at s dat nou zeg, moet 'k raden gaan Een rebus soms laat U maar staan Ik zeg U, mensch, 't doel is goed Bescherm 't dier, en 't gaat U goed Snapt U 't al, 't is aldus Een busje dus in de autobus an Geerestein, ja hoor, 'k rijm Men weet, een rit op deze lijn Comfort gezellig fijn Maar wees dan flink en talmt niet Vergeet dan niet ons Dierenled Bescherm O, mensch, uw kameraad Doet in die bus een goede daad Wat '.t linker doet, 't rechts niet weet, L" voorkomt daarmee, veel dierenleed En is de Dierenbescherming naar uw zin. Bedenk U dan, 't is geen gewin Mag 't daarom zijn, in de Soes ter bus Een gave voor 't dier, in de Dierenhuis. P. VAN DEN HEUVEL Blindenavond op Soesterberg. Lezer, het was in hoogeren zin een genotvolle leerzame en plechtige avond.... eenig in zjjn soort. Reeds terstond bjj de uitvoering van het eerste zangnummer met tableau, ge naamd „Sneeuwprinsesje', gezongen door ,de meisjes, in smetteloos wit gekleed, weefde zich een ragfijne stemming, van teere zielsmuziek door de stille, wjjd ge- vulde zaal. Een zielsmuziek opgewekt door de ontroering van den aanblik eener liefelijke groep van zingende kinderen in het matgouden schijnsel der electrische zaalverlichting, terwijl we wisten, dat het noodlot luikjes had neergelaten voor die kinderoogjes, het heele.... he l? levenlang. Zachtkens werd er gehuild, misschien ook wel geweend zonder het storten van tra nen. maar toch gehuild diep, diep in de ziel.. En als vanzelf rees ook hier en daar uit een ontsteld gemoed de levensvraag op naar het „Hoe" en „Waarom". Geroerd en gegrepen, bleef men in die stemming den ganschen avond en wie weet, hoe lang misschien nog wel daarna. Men voelde zoo intens den weemoed om die trieste duisternis, dag in en dag uit. En het kwam ons op dien avond voor, alsof een zekere gelatenheid en eenigszins doffe berusting de kinderen omhulden in een sfeer van stilte. Tocli werd ons na derhand door iemand, die het leven der blinde kinderen van nabij kent, verze kerd, dat zij in het dagelijksch leven net doen als andere kinderen, ....dat zij even zoo hun dartele passie uitspelen als de zen. Waarom dit zoo is, terwijl zij toch het zintuig missen, dat een wijde, onge kende wereld voor hen onslui.? Welicht is het mogelijk om dit feit langs psychoL)-.- gischen weg te on leden en te verklaren. In elk geval is het een feit, dat de som berte uit ons weer eenigsJns weg neemt, omdat wij nu weten, dat ook een blinde, die een goede verzorging heeft, wel veel moet missen, maar toch de vreugde kan smaken in het dadenleven van spel en be weging, dat hij niet aanschouwen mag. De onderwijs-demons.ratie op dien avond was buitengewoon belangrijk en leerzaam in hooge mate. In kort bestek gaf zij een overzicht van de resultaten, welke op dit gebied met bizondere leer middelen wel te bereiken zgn. De uit vinding en toepassing van het Braille schrift is een groote zegen geworden, dia schatkamers van ontwikkeling ontsluiten deed voor hen, die daarvan anders geheel en al verstoken bleven. De wijze, waarop dit schrift gelezen wordt, was wellicht aan velen bekend. Maar het schrijven zelf werd voor menigeen een openbaring. De nieuwe propaganda-film van de Ne derlandsche Blindenbond geeft een duid.» lijk beeld van het leven der blinden in ons land, in 't bijzonder van het onderwijs aan het instituut te Amsterdam en vooral ook der verschillende beroepen, welke tot nu toe beoefend worden.. Met ontroerde stem, moest de heer van den Berg, lid en propagandist van den Bond hierbij erop wijzen, dat de Staat der Nederlanden tot heden nog niets voor de blinden had gedaan om hen te helpen in hun strijd voor produc'.ieven arbeid.. Uitgesloten van de ouderdoms- en inva- liditeitsverzekerirg. geldt voor hen zelfs ,niet eens de sociale nazorg. Over 't alge meen leven zij in zeer zorgvolKe omstan digheden. Ze willen echter niet beklaagd worden, maar wel gesteund om uit hun staat van rechteloosheid, armoede en gees telijke afhankelijkheid te geraken. Al/leen door een opvoeding tot bruikbare mede leden der maatschappij, worden zij en ,de gemeenschap zelve gediend. „Niet beklaagd worden dus Maar laat zich het gevoel van medelijden wel onder drukken? En ontspringt de daad niet aan het gevoel? En wordt op avonden als de- !ze niet het gevoel gewekt, dat zich een parig in daad wil omzetten, financieel en •moreel om te kom?n tot betere toestanden voor de blinden in Nederland, in den zin. zooals zij dat wenschen? De wetenschap, dat zij in staat zijn om zich een doel te stellen, is voor ons als een verzachting op een ruw geslagen wonde. En het geeft nog meer beteekenis aan dien onverget.T'kcn avond on Soes terberg toen het leven even dieper ging en er in de ziel van misschien alle aan wezigen iets. werd losgemaakt, dat als een scheppende handeling zich uPen moet. „TOESCHOUWER." EEN GOED ZAKENMAN 4 weet, dat net uitgevoerd Drukwerk <4 4 cachet aan zijn zaak geeft. Komt 4 daarvoor bij ons, wij geven U gaarne 4 adviea engij zult tevreden zijnl «f V le Soester Electr. Drukkerij W

De Soester | 1932 | | pagina 2