Belastingkwestie VENEMA Betere kleeding Pluimveeteelt. J. L. HOKSBERGEN J Schoolkwestie Hees. Lagere prijzer Vleylink's Fotohandei Ingezonden. ginselen in druischte. Hij bleek een rond reizend predikant-voor-eigen-rekening te zyn van een dier tal|rijke Noord-Zweed- sche ascetische,estatische secten. Ata slot van zijn predicatie bood hij ons een boek te koop aan, genaamd „Signalen in den wil den Storm", dat wij ons allen raison van dertig öre aanschaften. Bergwall verklaar de, door de treffende woorden van den spre ker in hooge mate geroerd te zijn en zeide, even een zakdoek te willen gaan halen. Maar van achter de deur, voor mij alleen zichtbaar, begon hij allerlei mystische geba ren te maken, die ik ten slotte vertolkte als.: ,Kom eens even mee." Ik ging mee, naar onze gemeenschappelij ke slaapkamer, waar hij een rondedans naakte, onder diverse vreemde mimet, rond kom zijn manden koffertje, om daar tenslotte Cen groote flesch uit te voorschijn te halen, „O.P." zei hij vol waardeering, terwijl ■hij tweedrinkwaterglazen goed half vol vul de. O.P. is een der betere brandewijnsoorten, die het „system" in den handel brengt. Deze pittige „after-breakfast" leek mij qualita- tief en quantitatief wel wat veel van het goede te brengen, zoodat ik uit beleefdheid een slok nam en de rest wegsmokkelde. Ja", zei hij. Beneden was het te ge waagd. Die d-minée drinkt natuurlijk niet. Maar van de vrouw was ik niet zeker, en daar is de brandewijn toch te goed voor Skal Skal, herr Bergwall!" De brandewijn deed herr Bergwall ken nelijk goed. Toen hij zag, dat ik niet meer mede dronk en hij dus niet tot verder deelen verplicht was, bediende hij zich nog eens goed. Ja, daar ginds krijgen wii niet te veel van dit lekkers. De kameraden hebben na tuurlijk ook al zoo goed als niets meer over." Ik vroeg hen natuurlijk waar „daar ginds" en wie ,,do kameraden" waren, en wat bleekHij was zelf een der hout- hakkersvoonmnnen en op weg terug naar zijn ploeg. Had ik het beter kunnen treffen? Ik deelde m dadelijk het doel mede, waar mede ik mij in Knoppen bevond en slaagde er zonder veel moeite in, hem te bewegen, mij in zijn ploeg aan te nemen tegen een nader vast te stellen salaris, naar bekwaam heid. Vermoedelijk was de „goede brande wijn" niet vreemd aan zijn lichtvaardigheid, maar ik nam mij in ieder geval vooi, uit sluitend top-prestatie's te leveren, zoo spoe dig mijn houthakkersbestaan aangevangen zou zijn. Dan reist u zeker maar dadelijk met mij verder? Ja, dat lijkt mij wel verstandig; niets houdt mij hier. En na afscheid van fru Pet- terson genomen te hebben, trokken wij sa men op weg. van het kind, ook al is het kind op 30 April 21 jaar geworden. Afgetrokken mag dan worden het loon uitbetaald in geld (zakgeld dus) en uitgekeerd in den vorm van kost, inwoning enz. Is het kind ech ter op 1 Mei van het belastingjaar nog 20 jaafi dan mag niets worden afgetrok ken. Het kind moet, zooals vanzelf spreekt in het bedrijf van vader werkzaam zijn. Er mag niet meer loon worden afgetrok ken, dan een derde onder gelijke om standigheden ook zou verdienen. Waarom alleen aftrek, wanneer 't kind op 1 Mei 21 jaar is. Zoolang een kind nog minderjarig is, hebben de ouders het vruchtgebruik van aan het kind toebehoo- rend goed. Ook rust op de ouders de ver plichting tot onderhoud, zoolang het kind minderjarig is. Aftrek is daarom niet toegestaan. Sommige ouders vergeten wel eens, dat zij inkomen, dat hun minderjarig kind geniet, zelf moeten opgeven. Ver zwijgen ouders vermogen bijv. een spaarbankboekje met f 2.000.voor de belastingen, dan denken ze de zaak te red den door op hun minderjarig kind dit boek je over te schrijven. Ze vergeten echter> dat de vader toch de rente moet aange ven en zich dus aan het euvel „belasting- ontduiken" blijft schuldig makeq. Ook mag wel eens in herinnering worden gebracht, dat niet tot ieder bedrag mag worden weggeschonken zonder zich aan ontduiking van schenkingsrecht schuldig te maken. Rechten op periodieke ui'.kce-ingen van ïiet leven afhankelijk. Dat is de vierde sport bron van inkomen. De wet somt enkele van deze periodieke uitkeeringen op en noemt: Verlof- en non-acdvitu.s-tracte- menten, wachtgelden, pensioenen, lijfren ten en verder verschuldigde verstrekkin gen van levensonderhoud en huisvesting. Om aan te geven, dat niet alleen de ge noemde uitkeeringen belastbaar zijn, maar ook andere gaat de wet aldus verder: „in 't algemeen alle verschuldigde uitkeerin gen en verstrekkingen, niet aan de ver vulling van een ambt of dienstbetrekking verbonden, die bij overlijden van den ge rechtigde, of van een derde, eindigen". Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Wat wil het Nationaal Jongeren Verbond? Op weg, te voe, verder door het land, dat zoo lang verborgen gebleven was voor de zegeningen der moderne cultuur. Ik vroef er mij nieuwen vriend naar. „Neen, zei hij, het land is nu heusch niet langer verborgen. De nieuwe cultuur heeft definitief zijn intrede gehouden, en wel op de gebruikelijke wijze, dat wil zeggen, dat de goedkoope bazaarrommel er het eerste zijn afzetgebied gevonden heeft. En dat de laatste weldadige vinding dezer cultuur, zijn afbetalingssysteem, in hooge mate po pulair is. Het Hariedaalsche volk wil nóch beschouwd worden, als een folkloristisch museumpreparaat, nóch als een horde wets- looze boschbewoners. Maar wel is het een land van merkwaardige contrasten." Inderdaad, reeds den eersten dag van on ze voetreis had ik de gelegenheid daarmede kennis te maken. Heel hoog, langs 'n bijna onberijdbaar dorpsweggetje, zagen wij een boekenauto zich naar boven werken, in het edele streven, om tegen vijf kronen per maand de klassieken der Zweedsche litte ratuur te verspreidenl tusschen half betaalde naaimachines en zuivelapparaten. Wordt vervolgd. jaar of ouder, dan mag van de Druto- winst worden afgetrokken het jaarloon Daar mij is gebleken, dat nog steeds velen in het geheel niet of niet goed we ien, wat het Nationaal Jongeren Verbond eigenlijk is en beoogt, neem ik de vrijheid, mijnheer de Redacteur, U om een beschei den plaatsje in uw blad te verzoeken; teneinde het doel van dit verbond uiteen te kunnen zetten. Het Nationaal Jongeren Verbond, onaf hankelijk van eenige politiek of Gods dienstige richting, overtuigd, dat het alge meen belang en de welvaart der volkeren een internationale, bindende regeling no pens internationale samenleving en ver keer tusschen de Staten vereischt, is van meening, dat wil een dergelijke regeling tot stand komen en gewaarborgd blijven, ook Nederland verplicht is een gepast en gezond nationaal standpunt in te nemen. Het Verbond stelt zich, in verband met het beginsel in de voorafgaande regels vermeld, ten doel: a. Den Nederlandschen jongeren de na tionale gedachte bij te brengen en bij hen de nationale gevoelens op te wekken of aan te wakkeren; en wel door het verbrei den van kennis omtrent de geschiedenis van Vorstenhuis, Volk en Land, omtrent de huidige beteekenis, de toekomstige roeping van ons Koninkrijk, zoowel lii'er als in de Overzeesche gebieden. b. Voor onze jongeren de beteekenis van het grondwettig gezag en onze grond wettelijke instellingen in het licht te stel len en ten aanzien van één der laatste de weermacht 4bij hen de overtuiging ingang te doen vinden, dat vooralsnog voor de instandhouding van de onafhan kelijkheid van het Koninkrijk der Neder landen, omvattende het Rjjk in Europa, Ned.-Indië, Suriname en Curapao een! weermacht van voldoende sterkte, steu nende op de sympathie der Natie, noodig is. c. De jongeren op te wekken en te lee- ren, stelling te nemen tegen elke onder mijning of aanranding van het Gezag en van den Nationalen geest en in het bij zonder tegen alle stroomingen, welke door eenzijdige ontwapening de weermacht on tijdig trachten af te breken en welke ons volk trachten te verslappen. d. te wijzen op onze moreele en mili taire verplichtingen als Volkenbondslid en mede te werken aan de versterking eenér gezonde internationale verstandhouding. Het Nationaal Jongeren Verbond streeft derhalve naar: Nationale belangstelling, Nationaal bewustzijn en Nationale gees— drift, zonder daarbij echter te vervallen in chauvinisme. Het Verbond is ontstaan uit een behoef te der jongeren zelf, zich schrap te zet ten tegenover een betreurenswaardig dé faitisme, product van slapheid en mis leiding, dat in 's lands belang bestreden moet worden. Indien ge, Vaderlanders, weerzin ge voelt over de anti-nationale of opruiende propaganda van vele zoogenaamde jeugd bewegingen, sluit U dan aan bij het Natio naal Jongeren Verbond, dat voortgaat met te waarschuwen tegen alle openlijke en bedekte pogingen om de jongeren te win nen voor radicale, eenzijdige denkbeelden ten aanzien van het vredesvraagstuk. Het Verbond bestaat uit: a. Leden, (personen, minstens 15 jaar en hoogstens 35 jaar oud); b. Begunstigers (minstens 35 jaar oud); c. Leden-vereenigingen Jongeren-vei> eenigingen of afdeelingen daarvan, wier doel op de beginselverklaring van het N. J.V. uitloopt) d. Begunstiger3-vereenigingen (andere voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. VTeeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks booren en bezorgen. organisaties of afdeelingen daarvan, die de actie van het verbond willen steunen). De minimum-contributie bedraagt voor, leden fl.50 en voor begunstigers f2. per jaar, waarvoor zij het orgaan gratig ontvangen. In dezen tijd van zenuwachtige tegen strijdigheden moet men de nationale en in ternationale vraagstukken rustig onder de oogen zien en alleen aandacht schenken aan weldoordachte argumenten en niet aan sensationeele schijnredeneeringenméi. moet medeijveren voor een internationaal vertrouwen en voor zoover mogelijk door gevoerde internationale ontwapening. Ech ter moet men ook de nood zak eljjkheij inzien van een huidige nationale weer macht. Men moet dus durven uitkomen voor zijn vaste overtuiging, dat alleen een volle waardeering van ons Vorstenhuis ei een krachtig eensgezind streven in het al gemeen belang een zoo groot mogelijke zekerheid geven voor het welzijn van he, Nederlandsche Volk. Sluit U dus aan b(j het Nationaal Jon geren Verbond en geeft U daartoe op bi het afdeelingssecretariaat van de Afdee- ling het Gooi, Albert Neuhuislaan 2 te Bussum. Als gij dat doet, steunt gij de werkelijk nationale gedachte tot heil var. land en volk. Met vriendelijken dank voor de plaats ruimte, Hoogachtend, Een Nationaal Jongere Mijnheer de Redacteur. Een klein plaatsje in uw blad dienende voor een kort antwoord op de gestelde vragen van den heer J. v. d. Flier in ziji ingezonden stuk in uw blad van Woensdag 8 Juni 1932. De heer v. d. Flier stel. n.1. de vraag: „moeten wij er over tuist.n wat er allemaal gezegd is? Wie zou er dai het beste afkomen?'. Verder roept hij ui voorstanders van de openbare school strijd voor uw school, maar maak uw te genstanders niet verdacht. Door de vraag: „Wie zou er dan hel beste afkomen?", schuilt een reuzen ver dachtmaking aan de voorstander der open bare school en daarom kom ik hier me geen verdachtmakingen, maar werkelijke feiten n.1.: Door de voorstanders der openbare school is niet gedreigd zooals dit geschiet is door voorstanders van het christelijk onderwijs met inhouding van kerkelijke steun, zijn geen klompen beloofd of ge lapte kleeren gegeven. Door de voorstanders der openbare school worden of zijn ook geen hypotheken van f 1300.onder voorwaarden, dat de kinderen van de openbare school naar de christelijke moeten al is die afstand, groo- ter dan 3.5 K.M., die kinderen hebben heusch andere beenen dan die der chris telijke school. Wilt u namen, mijnheer v. d. Flier, kikt U maar even en U hebt ze op deze plaats Een voorstander van de Openbare school. Geachte Redactie. Mag ik even van Uw gastvrijheid gebruik maken om het ingezonden stuk van den heer J. G. v. d. Flier te beantwoorden; op genomen in Uw blad van 7 Juni 1932. Bij voorbaat mijn dank. In de eerste plaats dient dan recht gezet te worden, dat niet de voorstanders van de Openbare School naar de ouders zijn ge gaan op Hees. maar dat de drang bij de ouders zelf bestond. Die ouders zijn ge- komen bij de voorstanders van openb. ond. te Soest en hebben om raad gevraagd. Op aanraden van die voorstanders is toen uit die ouders op Hees een Commissie ge vormd. en de ouders hebben toen gezamen lijk een Openbare School gevraagd voor 62 kinderen. Daardoor zou de Chr. School natuurlijk ten zeerste gedupeerd geworden zijn, indien dat aantal kinderen haar zou hebben verlaten, want die 62 kinderen wa ren allen leerlingen der Chr. School op Hees. Dat door Uw geestverwanten, Mijn heer v. d. Flier, dus alle zeilen werden bij gezet, om dat te voorkomen, is best te be grijpen. Dat ten koste van alles door hen gewerkt moest worden, met alle middelen die hun ten dienste stonden, om het ont staan van die Openb. School aldaar tegen te gaan, is dus ook te begrijpen. De slag zou te zwaar geweest zijn, welke op Hees aan het Chr. Onderwijs zou zijn toege bracht. Hoe er gewerkt is, niet vóór, maar om 't kind, hebben het orgaan van de Volks school en de Soester duidelijk weergegeven. Daarin toch is duidelijk aangegeven hoe er met speelgoed, kleeren en geld gewerkt is geworden, om de geplaatste handteeke- ningen *terug te krijgen. Hierover schrijft U geen woord. U hadt in Uw ingezonden stuk dat alles moeten logenstraffen; dat was beter geweest en dan zou U meer suc ces bereiken. De Commissie uit de ouders heeft geen cadcaux verstrekt; de ouders ga ven de handteekening uit eigen beweging. Uw menschen kochten volgens de courant die handteekeningen terug, doch hadden nog maar bij enkelen succes, zoodat per slot toch nog voor 50 kinderen Openb. Ond. op Heés werd gevraagd aan het Gemeen tebestuur van Soest. Komt dan de drang uit de ouders zelf of niet? Is dan een Openb. School op die plaats noodig of niet? M i. zeer zeker; plaats de Openb. School daar en 't gaat als met de Christelijke op den Driehoeksweg: Ze beginnen met 62 ller- j lingen en eenige jaren later is de Christeïi.- ke School zoo goed als leeg en de Openba- re overbevolkt, omdat de meeste bewoners van Hees principieele voorstanders zijn van Openbaar Onderwijs, maar nu noodge dwongen hun kinderen naar de Chr. School moeten zenden, 't Is hier ook weer het oude liedje. Kerkelijke dwang, de steun en de armoede. En waren die ouders passief. Neen, mijnheer v. d. Flier; die ouders leg den een groote activiteit aan den dag; het tegendeel dus. Maar wat heeft Uw partij gedaan. U heeft ze passief gemaakt, nadat ze voor hun kinderen het adres aan 't Ge meentebestuur verzonden hadden. Een aan vang voor die 50 1.1. was in de oogen van Uw geestverwanten nog uit den booze. Dat getal moest verminderd worden, niet waar, liefst tot nul. M^en is weer aan 't werk ge togen, en ziet, ze hebben het gebracht tot 25 en niet tot nul. En denkt U nu, dat U die principieele voorstanders van Openb On derwijs hebt gewonnen voor Uw School, nu ze hun handteekening hebben terugge nomen of liever hun toezegging hebben ge daan dat ze hun kinderen op de Chr. School zullen laten? Vertel eens eerlijk, om dat tweede aan tal van 15 te doen afvallen, wat heeft Uw partij dat weer gekost aan moeite en aan geld??? zooals de eerste keer. U spreekt van plaats genoeg op de Open bare Scholen van de heeren Veenstra en Van Wely. Bij informatie blijkt de school aan de Beetzlaan 36 leerlingen per lokaal te bevatten. Is dat niet genoeg? Een mooi en goed aantal voor vruchtdragend onder wijs. Moeten die klassen overbevolkt wor den ten koste van het kind? Een school met 36 leerlingen per lokaal is goed bevolkt Daar kan nu en dan een leerling bijgeplaatst worden van ouders die zich te Soest vesti gen. maar 't zou van 't Gemeentebestuur Dames- en Heeren Kleermakerij F. C. Kuijpersfraat 10 - Telef. 2169 aiet goed zijn en niet getuigen van wijs be leid, wanneer ze de klassen van de bestaan de scholen gingen overbevolken ten koste van 't onderwijs, ten koste van de kinde ren, ten koste van de Gemeentekas, die f 2600 zou moeten bijpassen om in de vol gepropte lokalen het onderwijs te verslech teren!!! Ja, op de Chr. School in de Spoorstraat, hoofd de heer v. d. Flier Jr„ gaan kinde ren, die meer dan 3.1 K.M. moeten loopen, terwijl de school van den heer Van Wely korter bij is. Ik ga verder, mijnheer v. d. Flier Sr. Sommige van die kinderen zijn zelfs bij den heer v. Wely op school geweest en U weet ook, welke middelen door U en Uw geestverwanten werden en worden toege- oast om de ouders over te halen hun kin deren naar de Chr. School aan de Spoor straat te zenden, en van de Openb. School af te halen. Weet U niet, dat oude afgedankte uitge- stukte kleeren, speelgoed, de belofte van geen schoolgeld verschuldigd te zijn, ver strekking van steun goede resultaten voor U hebben opgeleverd? En is het U onbe kend hoe; gedreigd is geworden met inhou ding van steun door de diaconie van Soest wanneer de kinderen niet oogenblikkelijk door den vader overgeplaatst werden van de Openb. School van de Beetzlaan naar de Chr. School aan de Spoorstraat? En dat heet dan geen dwang? En vindt U het beter niet te twisten over hetgeen ge zegd is door beide partijen bij de ouders op Hees? Wij, voorstanders van Openb Onderwijs, wij vinden dat ook, maar willen wel zeggen wat wij hebben gedaan. Wij weten, dat wij de ouders vrij gelaten heb ben; wij weten, dat zij het eerst bij ons als voorstanders van Openb. Onderw. zijn gekomen. Wij hebben ze den weg gewezen naar het Gemeentebestuur, doch niets be loofd en niets gegeven; de menschen vrij gelaten, en zelf verder hun weg doen bepa len. Mijnheer v. d. Flier. de voorstanders van Openb. Onderwijs willen de waarheid, NACHTEGAALSTRAAT 9, UTRECH"1 TELEFOON 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEUR! Groote sorteerirg ALBUMS niets anders dan de waarheid, en zullen Uw partij niet verdacht maken, maar zullen de praktijken, die toegepast worden bij het overhevelen van kinderen van de Openbare naar de Christelijke Scholen aan de kaak blijven stellen en er telkens op wijzen, wan neer die handelingen in flagranten strijd zijn met de Christelijkheid. En hebt U nu door 't Gemeentebestuur de kroon op Uw werk zien zetten, nu de Openb. School er niet is gekomen met 7 tegen 8 stemmen, nu die principieele voor standers van Openbaar Onderwijs gedu peerd zijn door dat geen enkel voorstel, noch van den Schoolbouw noch van de auto bus werd aangenomen? Mij dunkt, U mag tevreden zijn, tevredener dan 't Gemeente bestuur, dat voor voldoende Openb. Onder wijs in de gemeente Soest heeft te zorgen. Ik hoop zelfs, dat de uitslag van de stem mingen en 't verwerpen van 't voorstel van B. en W. voor 't Gem.bestuur aanlei ding mag wezen om zelf nogmaals de ploeg ter hand te nemen en een voorstel aan den Raad te doen om daar op Hees een openb. School te bouwen, waardoor de principieele voorstanders van de Openb. School, die, niettegenstaande alles, toch voet bij stuk gehouden hebben, (mijn compliment voor hun standvastigheid) niet langer gedupeerd worden, en hun op gronden van billijkheid zeer goed te verdedigen verzoek om een Openbare School op Hees ingewilligd te krijgen. Nogmaals dank, Ml. d. R. voor de ver leende plaatsruimte. Uw dw. Voorstander van Openbaar Onderwijs. I Soest, 9 Juni 1932. GANZEN HOUDEN. (Jos. Boshouwer). De ganzenteelt heeft vroeger aan nieni- gen landbouwer in het Oostelijk gedeelte onzes lands, langs de Duitsche grenzen, een aardig cen'.je opgeleverd. Twente (en ook de Achterhoek, ofschoon deze in min dere matei stond bekend als een echt ganzenland. Ongeveer half November werd er met mesten begonnen en tegen Kerstmis brach ten de gemeste dieren een flinken prijs op. Maar die t(jd is voorbij. Of hij nog ooit zal terugkeeren, moeten we afwachten. De vooruitzichten zijn er niet naar. Desniettemin worden in Oostelijk Ne derland toch nog heel wat ganzen gehou den, ik denk meer uit traditie, dan uit zucht naar winstbejag. 't Komt voor. dat ganzen in 't eerste levensjaar niet leggen, vooral bij de Emb- denerganzen. De gans kan zeer oud worden en blijft bijzonder lang vruchtbaar. De paartijd valt hoofdzakelijk in Januari, doch in zachte winters wel reeds eerder. Een viertal weken na de eerste paring begint de leg. W anneer de ganzen in den paartijd zwemwater ter beschikking hebben, zal de bevruchting het best tot haar rechV ko men. Dat is bij alle watervogels zoo. Hiervan hebben de mannelijke dieren uit wendige 'geslachlsdeelen, wat bij de an dere vogels niet voorkomt. Dat feit wijst er op, dat het „natuur" is, op het water te paren. De ganzen leggen gewoonlijk om den anderen dag. Als het tweede ei gelegd is, wordt het 1ste weggenomen. Waar meer dere ganzen gelijktijdig aan den leg zijn, neme men dagelijks alle eieren weg en laat men niets liggen dan steenen eieren. De eieren, welke voor de bebroeding ge bruikt moeten worden, bewaart men op •ene vochtvrije, koele, frissche plaats, dan behouden ze hunne kiemkracht wel 3 weken lang. Jonge ganzen leggen ongeveer 12 eie ren, oudere brengen het wel tot 20, eer ze beginnen te broeden. Als de gans ophoudt met leggen ver toont ze gewoonlijk neiging tot broeden. Men ziet haar dan stroohalmpjes zoeken, tot het bouwen van haar nes't. 't Is geraden, in dit geval eene vol doende hoeveelheid materiaal in hare om geving te brengen. Ze trekt zich een aan bal veeren uit het lichaam, waarmede zij haar nest van binnen, bekleed. De meeste ganzen broeden goed. De broedtijd duurt 2830 dagen. Bij het nest moet een bak met water worden geplaatst, en dient men ook steeds voorraad geweekt graan te hebben. Mais b.v., die een nacht m het water heeft gestaan, is daar zeer geschikt voor. Ook gerst en gekweekt urood. Echter géén ochtendvoer. En voedsel en drinken moeten zoover van het nest staan, dat de gans de eieren moet verlaten, om er van te nemen. Sonïmige broedsters zitten te vast en daarom overtuige men er zich geregeld van, of ze wel dagelijks van 't nest komen, uit eigen beweging. Zoo niet, dan moeten ze er af genomen worden, behalve na den 27sten dag. "Het is niet aan te raden, een gans te laten broeden, waar ook andere ganzen daar eieren plegen te leggen, 't Geett maar kift. Men zet een broedsche op een be- scnutte plaats en make daar een gat in Jen grond, waarin ongeveer 3 vingers iik stroo (of droge biezen) wordt gelegd. Meer dan 13 eieren zou ik niet geven. indien de gans haar nest voor een oo- genblik verlaat, dekt zij de eieren af, zoo .s haar ins.inct. De jong "-anzen verstrekt men de eer ste dagen gekookt, of met lauw water aan gemaakt ochtendvoer, of opfokvoer III van kip kuikens. Verder grit, (gematan schelpen) en na eenige dagen gemengd graan, dat eerst gekweekt is. hierdoor kan men fijn geknipte, jonge brandnetels mengen, bij gebrek daarvan gehakt jong gras. Zijn de jonden een dag of drie oud, dan plaatst men er een flinke graszode bij, be nevens wat water, waar ze gemakkelijk uit en in kunnen. Dus een platte teil of schotel. Jonge gansjes groeien buitengewoon vlug op, als trouwens alle watervogels, doch ze zijn dom en moeien daarom steeds in ob servatie gehouden worden. Heeft men broedeieren over, zoo kan men deze ook laten uitbroeien door kippen of kalkoenen, ook in de broedmachine. Wat wij ook aanbevelen bij het opfokken van jonge gansjes? In het drinkwater wat zand en fijne stukjes houtkool te werpen, want dat is voor een goede spijsvertering noodig. Van veel belang is verder, wanneer de kuikens ouder beginnen te worden (b.v. meer dan 3 weken), er steeds aan te denken, dat voor jonge ganzen het groenvoer de hoofdzaak wordt. Daarom moeten ze op dien leeftijd een flinken uitloop hebben, liefst op een stuk grasland. De huisvesting moet een goed warm en droog plekje bieden, vooral in den eersten tijd hebben ze daaraan behoefte. Al gauw kunnen ze buiten gelaten wor den. mits het weer zacht is, doch bij regen achtig weer en als het gras nog nat van dauw is, houde men ze binnen. Te veel vocht en vooral koude heeft in den beginne zeer noodlottige gevolgen. Ganzen met kuikens moet men liefst af zonderlijk houden, Den gent er dus niet bij laten. Zijn de jonge ganzen ongeveer 2% maand oud, dan behandelen we ze precies als vol wassen ganzen. Hier en daar vindt men in de grachten van buitenplaatsen, of in stadsparken ook al lerlei ganzen. Dit artikel is dus niet alléén van belan^ voor den boer, doch ook voor anderen, die ze meer uit liefhebberij houden. (Alg. Holl Landbouwblad). Correspondentie deze rubriek betreffende rechtstreeks te zenden aan de Directie van de N.V. Accountantskantoor „Nederlandsch Bureau voor Adviezen", gevestigd te Haar lem, Houtplein 17r. Bij vragen lezers hebben het recht tot het inwinnen van kosteloos advies in be lastingzaken en aangelegenheden van boek- houdkundigen aard postzegel voor ant woord bijvoegen. HET INVULLEN VAN HET AAN GIFTEBILJET. WENKEN EN RAADGEVINGEN. Afschrijvingen op schuldvorderingen. Ook op schuldvorderingen mag worden af geschreven. Heeft men van iemand f 2000 te vorderen en is de kans, dat van dit bedrag een cent terechtkomt, absolfuut verkeken, dan mag men de f2.000.af schrijven. Het kan ook geleidelijker gaan. Het kan ook zijn, dat men het eerste jaar de werkelijke waarde op f 1.500.schat, het volgend jaar op f 1.000.enz. Dan schrijft men af achtereenvolgens f 500.— en het tweede jaar weer f500.Bij schuldvorderingen schrijft men dus af het verschil tusschen de boekwaarde en de werkelijke waarde. Echter mag alleen worden afgeschreven van de onzuivere op brengst van een beroep of bedrijf. Let hierop wel lezer! Wanneer U aan uw zwa.- ger f5..000.leende alleen omdat hij uw zwager is en het loopt mis met uw zwager, dan moogt U dit verlies niet af trekken. Het moeten bedryfs- of beroeps- vorderingen zijn, waarop U afschrijft. Verplichte bijdragen voor pensioenen en fondsen. Deze mogen worden afgetrokken van salarissen enz. Maar de bijdragen moeten verplicht zijn. Op dat verplicht valt de nadruk. Bijdragen vcor pensioenen en fondsen, die niet verplicht zjjn, mogen niet van het salaris in mindering wordpn gebracht. Loon aan in eigen bedrijf werkende kinderen uitbetaald. Hoe oud is het kind. Is het op 1 Mei van het belastingjaar 21

De Soester | 1932 | | pagina 2