Zomerondergoed VENEMA De Nederlandsch- Belg. betrekkingen. J. L. H0KSBERGEN Heeren-Modemag azijn T. VAN VLIET m Modelslagerif Binnenland Sport. verband met het voorstel der Wetgevende Commissie. Dit laatste wordt aangenomen, doch de heer Gasille dringt nogmaals met klem aan op stipte naleving en geen enkele afwijking. Over het voorstel tot wijziging der Poli tieverordening ontspint zich een uitvoerige discussie. Tegen de wijziging van artikel 61 bestaat geen bezwaar, daar vroeger in dat artikel stond dat het daarin genoemde verbod alleen toepasselijk was indien de inzamelingen aan de huizen werden gehou den. Er is toen een vrijspraak gevolgd voor iemand, die een inzameling op den open baren weg hield. Dit zal voortaan nu ook verboden zijn. De beide andere wijzigingen ontmoeten echter groote bedenkingen bij den Burgemeester. Eenerzijds zag deze strijd met artikel 221 der nieuwe Gemeente wet (oud artkel 188), waarbij de Politie over herbergen e.d. aan den burgemeester is op gedragen, anderzijds meende hij in die voor stellen allerlei inconsequenties te ontdek ken, terwijl de redactie ook niet in orde was. Het is toch te gek, vond spr., dat de Raad eerst eeni algemeen verbod stelt, dis pensatie dan beroep op den Gemeenteraad te geven, die dan eventueel het intrekken tier dispensatie te niet zou kunnen doen, doch dan in strijd zou komen met haar eigen algemeene verbodsbepaling. Een der gelijke wijze van wetgeving zal altijd moe ten stranden, daar is spr. van overtuigd. De heer Gasille is het hiermede in het ge heel niet eens. Wat voorgesteld wordt ik, zeer wel mogelijk en het beroep van den* Burgemeester op artikel 221 der Gemeen tewet gaat niet op. Het geregelde bij den eersten zin van art. 221 (oud 188) der Ge meentewet: „De Politie overbe hoort aan den Burgemeester" heeft tot uit sluitende beteekenis, het uitvoeren, hand haven, stipt uitvoeren of doen uitvoeren der voorschriften en bepalingen van wat de Gemeenteraad bij verordening heeft voorgeschreven, verboden, of gelast. Dit is volgens de tegenwoordige administratieve jurisprudentie de beteekenis van de in ge noemd wetsartikel gestelde woorden: de politie. De heeren Endendijk en van Klooster meenen, dat deze zaak niet behoorlijk is voorbereid en bepleiten uitstel. Ook de heer Busch is daarvoor. De heer Gasille wil geenszins doordrij ven en begrijpt volkomen, dat de tijd veel te kort was. De bedoeling was geweest het voorstel reeds voor de vorige Raadsver gadering in te dienen, doch er is onver hoopt vertraging gekomen. Nog had het wel voor deze vergadering op tijd kunnen zijn, doch het doen onderteekenent van de be wuste stukken door 5 andere raadsleden heeft veel meer tijd gevorderd dan spr. had gemeend. Velen waren niet thuis en moei lijk te bereiken, zoodat herhaalde -bezoeken noodig waren, wat niet gewilde vertraging heeft gegeven. Spr. kan er zich dan ook volkomen mee vereenigen, als deze zaak- tot de volgende vergadering wordt aange houden. De heer Busch zegt, dat het voorstel dan nog eens terdege in de Wètgevende Com missie moet worden behandeld en bekeken. Waar dat moeilijke kwesties zijn verzoekt spr. alsdan de notulen dier vergadering voor alle raadsleden ter beschikking te stellen, opdat deze zich ook behoorlijk kun nen oriënteeren. Conform dit voorstel wordt de beslissing over de wijziging dezer Politieverordening tot de volgende Raadsvergadering aange houden. öe. De burgemeester brengt nog even in bespreking de uitbreiding van de Waterlei ding op het Hart. Deze kan kosteloos ge schieden, als de gemeente op zich neemt al le kosten van repareeren van opgebroken wegen en dichten van sleuven. Dat zal on geveer f 1300 kosten. Dit zou dus zijn k fonds perdu. Nader heeft men overlegd met de Waterleiding maatschappij en deze heeft voorgesteld thans alles te betalen om dan over 5 jaar aan de gemeente de beslissing te laten of zij de f 1300 kosten wil betalen, dan wel de gebruikelijke garantie. Waar te voorzien valt, dat op het Hart veel aanslui tingen^ zullen, komen, zou de garantie dan over 5 jaar waarschijnlijk gering of niets zijn. Als de waterleiding maatschappij er geheel blijkt te zijn uitgekomen, behoeft de gemeente over 5 jaar niets te betalen, en dat is lang niet onmogelijk. Spreker vraagt machtiging dit accoord aan te gaan. De heer Busch vraagt naar de waterprij- zen. De burgemeester kan dan mededeelen, dat de waterleidingmaatschappij gedurende 2 jaar een proef zal nemen met een nieuw tarief, luidende tot 32 M3 f 17.60 van 32 tot 80 M3 f 0.35 per M3 van 80 tot 120 M3 f 0.30 per M3 boven 120 M3 de gewone thans gel dende prijs. Soest is een eigenaardige gemeente, er blijkt dat velen met een contract van 32 M3 zoo doods benauwd zijn te veel water te gebruiken, dat zij in een geheel jaar soms niet meer dan 9 Ml3 gebruiken. En zij moeten toch voor 32 M3 gebruik betalen. Thans betaalt men voor de meerdere M. f 0.55 en dat zal nu worden f 0.35. Op die manier hoopt men, dat de inwoners minder zuinig met water zullen worden. Dit is ech ter geen tariefswijziging, doch slechts een proef. De heer van Klooster informeert naar de mogelijkheid van een lager watertarief voor boerderijen. In Eemnes is een vast recht van f 17.plus f 0.12 per M3. De burgemeester antwoordt, dat voor boerderijen, die veel water gebruiken ook te Soest mogelijkheid tot goedkooper wa ter betrekken bestaat. Hierna komt aan de orde de RONDVRAAG De Heer Gasille herinnert aan de onder handelingen betreffende de schutting op het uitspringende terrein aan de van Weede- -straat nabij de Autokluis. Ondanks het feit, dat die onderhandelingen toen zijn afge sprongen, heeft de eigenaar, de heer van Nes, daar nu toch verbetering in gebracht door de schutting te verwijderen en er een hek van gaas neer te zetten. Het is nu veel mooier geworden en de bocht is beter te overzien. Dit optreden van den heer van Nes verdient apreciatie en waardeering. De burgemeester is het daarmede eens. Deze laatste wijdt tevens een woord aan den vertrekkenden heer Bleeker. Deze heeft als Raadslid zijn ontslag ingezonden we gens vertrek. Spreker meent te mogen con- stateeren, dat door de samenwerking met hem is gebleken, dat vrijwel alle moeilijk heden steeds te overwinnen zijn door ge zamenlijk overleg. De heer Bleeker heeft getoond niet altijd strak te willen blijven staan bij zijn eigen meening, doch ook re kening te houden met de belangen van an deren. Op die wijze heeft hij het gemeente- Ribana Schiesser Meridiao Tricodeoo enz. F. C. Kuijperslraat 10 - Telef. 2169 lijk en het algemeen belang gediend. Hij was toegankelijk ook voor andere meenin gen. Spreker brengt dank aan de prettige samenwerking met hem en drukt zijn spijt over dit vertrek uit. Hij is er van overtuigd, dat indien de heer Bleeker als raadslid wa re gebleven, men tezamen nog vele moei lijkheden had overwonnen. Bij de redenen, welke tot deze ontslagaanvrage hebben ge leid, zullen wij ons echter hebben neer te leggen, maar spreker hoopt op voorspoed voor den heer Bleeker in zijn nieuwe werk kring, en hoopt tevens, dat de opvolger van den heer Bleeker in .dezelfde voetspo ren zal treden van den nu afgetredene. De heer Nooder brengt namens de afd. Soest van de S.D.A.P. dank aan den Bur gemeester voor diens waardeerende woor den aan den heer Bleeker gewijd. De heer de Bruyn vraagt wederom naar het klokje van historische waarde, dat in dertijd als brandsignaal dienst deed.. De heer van Doorne heeft indertijd al verzocht, dat naar zijn vroegere plaats te rug te brengen en dat kan te meer omdat het als brandsignaal toch geen dienst meer doet. Zal nogmaals onderzocht worden. De heer Busch informeert naar de aanvra ge van de Engendaalschool. De burgemeester deelt mede, dat deze «aanvrage thans o"-> advies in handen van den Onderwijsraad is. Als de Engendaal- school daar blijft, kan de U.L.O. daar na tuurlijk niet komen, zoodat deze zaken sa menhangen en niet afzonderlijk kunnen worden opgelost. De heer Hornsveld vraagt maatregelen te nemen tegen den makelaar Reintjes, die zich wederrechtelijk Rijks- en Gemeente makelaar noemt. De heer Reintjes is niet als makelaar beëedigd en heeft geen enkele officieele verhouding met het Rijk of met de Gemeente, zoodat zijn aankondigingen hieromtrent verwarring stichten. De burgemeester beaamt dit ten volle, maar betwijfelt of daar tegen kan worden opgetreden. De heer Nooder verzoekt maatregelen, dat de verzameling van vuilnis aan den Kampweg te Soesterberg zoo spoedig mo gelijk verdwijnt. Tevens verzoekt spr. een bord v. d. ANWB op de kruisingen nabij het einde van den Kampweg. Dit vooral omdat de weg naar de Luchtdoelartillerie druk begaan wordt en verwarring sticht. Ten slotte verzoekt spreker den postweg met primitieve middelen te verbeteren, daar het wegdek van dezen weg groot ge vaar oplevert voor de banden van automo bielen en rijwielen. Deze punten zullen nader worden onder zocht. Te ruim kwart over 6 sluit hierop de Voorz. de openbare vergadering, waarna de Raad nog even zeer kort in geheime ver gadering overgaat ter behandeling van agendapunt 17. Behandeling van Belasting reclames. Daarna wordt de vergadering de finitief gesloten. door Professor H. BURGER. Tractaten, Tractaten! Zoo menschen zijn, zoo staten. Eén pink aan Kwabuur is te veel. Hij wil de hand geheel. Tractaten, Tractaten! Van praten komt bepraten. Want Kwabuur wordt geen praten moe, En Goedgebuur geeft toe. Tractaten, Tractaten! Moest Goedgebuur maar laten. Wie Kwabuur uit zijn huis niet weert, Wordt kwalijk getracteerd. Tractaten, Tractatenf! Zoo menschen zijn, zoo staten. Te licht wordt één man toevertrouwd Wat gansch een volk berouwt. René de Clercq. Een vriendschappelijke verhouding tus- schen Nederland en België, ziedaar een ideaal, door niemand vuriger begeerd dan vormen. Een vriendschappelijke verhou ding tusschen deze twee landen, sluit in zich een vriendschappelijke verhouding tusschen de beide volken, die den Belgischen staat vormen. Een vriendschappelijke verhoud- ding met Nederland is alleen mogelijk, wanneer de Belgische staat vriendschap pelijk gezind is jegens het Nederlandsche deel van zijn eigen bevolking. Aldus is het Zwitserland lange, lange jaren gelukt, zoo- al niet bepaald vriendschappelijke, dan toch alleszins behoorlijke betrekkingen te on- derhouderf, zoowel met Duitschland als met Frankrijk. Dit is te danken aan de zuivere, op gelijkheid berusteitde verhouding tus schen de volksdeelen, die tezamen den Zwitserschen staat uitmaken. Stel, dat in dezen staat het sterkere Duitsche volksdeel een overheerschende plaats innam en dat de uit de meerderheid voortgekomen regeering deze plaats met alle machtsmiddelen hand haafde; stel dat 't kleinere Fransche volks deel moest vechten, moest worstelen voor een gelijkwaardige plaats in het gemeen schappelijk staatsverband, wel, zoo lang deze worsteling duurde, zou er geen sprake kunnen zijn van vriendschappelijke verhou dingen tusschen Frankrijk en den Zwitser schen staat. Niet alleen omdat de Fransch- man de minderwaardigheid zijner stamge- nooten zou aanvoelen als een hem persoon lijk aangedaan onrecht; maar ook omdat de Zwitschersche regeering den invloed van deti Franschen buurman als een gevaar voor zijn machtspositie zou vreezen., Dit voorbeeld toont aan, hoe het i/i Bel gië moest zijn: hoe het er zou kunnen zijn, wanneer niet de geschiedenis van een paar eeuwen het eenc volksdeel had geplaatst in de rol van overheerscher, het andere in die van verschoppeling. Deze omschrijving be hoeft voor ingewijden geen toelichting of rechtvaardiging. De Nederlander, die zich geheel onbevooroordeeld wil bekend ma ken met het Vlaamsche vraagstuk, zal lee- ren inzien, dat door mijn omschrijving de bestaande wanverhouding geenszins wordt overdreven. Hij moet zich eenige studie getroosten: van de plaats» die in Vlaande ren het Vlaamsch inneemt in het onder wijs, in de rechtspraak, in het leger, in de zakenwereld; van de staatsuitgaven ten be hoeve van Franscbe en van Vlaamsche in stellingen:; van de aantallen Fransch en Vlaamsch sprekende ambtenaren en be ambten; maar niet alleen van de aantallen, ook van de plaats, waar, op de. maatschap pelijke ladder, Vlamingen en Walen staan, in den staat, in de kerk en in alle kapita listische bedrijven. Het zal hem dan ook duidelijk worden, waarom tot op den dag van heden de numerieke meerderheid der Vlamingen zoo goed als geen invloed heeft kunnen doen gelden. Deze getallen-meer derheid immers gaat naar den maatstaf van macht, aanzien, rijkdom, wetenschap over in een allerdroevigste minderheid. Dat de bezitters, dat de machthebbers met hand en tand trachten bezit en macht vast te houden, is niet christelijk, maar wel menschelijk; niet sympathiek, maar wel be grijpelijk, en ik zou het hun niet gaarne euvel duiden. Maar toch ligt hier de verkla ring van de eeuwige onrust binnen België en van de onmogelijkheid, de letterlijke on mogelijkheid van vriendschappelijke betrek kingen tusschen den Belgischen en den Nederlandschen staat. Ik bepaal mij in deze beschouwingen tot de na-oorlogsche jaren. In dezen tijd zie ik de staatkunde der Nederlandsche regeering beheerscht door het streven naar „toenade ring", naar vriendsch. met België tot eiken prijs. Deze staatkunde is een voortdurende mislukking geweest. Zij moest het zijn en zij zal het blijven; want om de reeds uiteen gezette reden, kan er tusschen, België en 'Nederland geen vriendschap bestaan. De mogelijkheid ervan wordt eerst geschapen, wanneer in België de machtstrijd tusschen de beide volksdeelen zal zijn uitgestreden. Dat wil zeggen: met de volkomen vrijwor ding van het Nederlandsche volksdeel. Zoo lang het Fransch sprekend volksdeel nog een rest van zijn macht over Vlaanderen heeft behouden, zoolang zal de onrust blij ven. Zoolang ook zal dat volksdeel steun zoeken, steun moeten zoeken bij Frankrijk en vijandig staan tegenover Nederland. Een Nederlandsche staatkunde, die deze verhoudingen miskent, is bij voorbaat met OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEF. 330 POSTGIRO 146487 lamheid geslagen. Zij put zich uit in vrien delijkheden, die naar den vorm met vrien delijkheden worden beantwoord, maar die in den werkelijken toestand hoogenaamd niets wijzigert. Ons deelnemen aan de 011- afhankelijks-tentoonstellingen, evenals de zgn. intellectueele toenadering, ook feest banketten, toespraken en ridderorden moe ten in dit licht worden beschouwd. Hoe weinig al dit klatergoud een werkelijk vij andige gezindheid vermag te bedekken, toont met verrassende welsprekendheid een feit uit den allerjongsten tijd: de bekentenis van minister van Caneghem van 19 April in de Belgische Kamer, dat de uitvoering van bepaalde werken aan het Albertkanaal niet is gegund aan de firma, die het beste ontwerp had ingediend, en wel omdat deze firma van Nederlandschen oorsprong was. Let goed op: dit besluit is door de Belgi sche regeering genomen in denzelfden tijd, dat onze oud-minster Colijn met burge meester Van Cauwelaert zoo uiterst vriend schappelijk onderhandelde over het ver drag, dat de Nederlandsch-Belgische be trekkingen op een nieuwen grondslag moet opbouwen. Dit feit is er maar één uit een lange rij van laat ik het zéér zacht zeggen on welwillendheden, die de Belgische regee ring zich jegens ons land heeft veroor loofd, nadat in Versailles haar aanslag op ons grondgebied en onze souvereiniteit was mislukt. Men mag mij niet ten kwade duiden, dat ik deze voor mijn betoog on misbare feiten oprakel. Ik beoog daarmee allerminst een aanklacht tegen de Belgi sche regeering, die op haar wijze haar landsbelang heeft willen dienen. Haar staat kunde vertoont, bij alle wisselingen van mi nisters, een vaste lijn, die zij volgt met een bewonderenswaardige volharding. Deze staatkunde is doelbewust en krachtig, en waar zij met onze Nederlandsche belangen in botsing komt, zonder mededoogen. Wij mogen dit betreuren, het ware struisvogel achtig het te verbloemen. Een voorbeeld: de dringend noodige ver betering van den vaarweg van Holland naar Maastricht en Luik is altoos afgestuit op de tegenwerking der Belgische regecring, die de kanalisatie der Maas, waar deze grens rivier is, stelselmatig heeft tegengehouden. Dit was haar recht. Zij alleen heeft te be slissen of zij het belang van Luik dan wel dat van Antwerpen zwaarder wil laten we gert. Welgezindheid jegens Nederland ech ter blijkt uit deze staatkunde niet. Een ander voorbeeld: het Moerdijkkanaal. De regelrechte verbinding van de Antwerp- sche dokken met het Hollandsch Diep zou van Antwerpen een Rijnhaven maken, bin nenkort de voornaamste Rijnhaven. Hier over zijn de deskundigen 't eens. De wensch van België naar zulk een verbinding is haar recht. Maar deze begunstiging van Ant werpen zou gansch en al Worden verkre gen ten koste van Rotterdam. Naar alge meen oordeel zou het den nekslag zijn van Rotterdam als wereldhaven; voor heel Ne derland een economische ramp. Naar tonnenmaat staan Rotterdam en Antwerpen naast elkaar; maar niettemin is reeds thans de Antwerpsche haven veel be langrijker dan die van Rotterdam, de waar de van 't verkeer i ser wel vijf maal zoo groot. 1) In Rotterdam is hoofdzaak het massavervoer van erts, graan en kolen, die rechtstreeks van het zeeschip in het rivier schip worden overgeladen of omgekeerd, wat bijna geen handenarbeid vergt. In Ant werpen overweegt het stukgoed, dat in vee- men en pakhuizen wordt opgeslagen en dat behalve aan de havenarbeiders, aan tal van andere groepen werk verschaft. Het nieuwe kanaal brengt het massavervoer van Rot terdam over op Antwerpen en neemt daar bij automatisch ook het stukgoed mee. 2) De omvang der aderlating, die Rotterdam door de nieuwe verbinding zou ondergaan» is voorloopig niet te schatten, maar de des kundigen houden dit voor een voortschrij dend proces, eindigend met de algehecle uitputting van Rotterdam. Zij mjéenen, dat de Rotterdamsche reeders die reeds thans.ook te Antwerpen kantoren hebben na de opening van het nieuwe kanaal Rotterdam zullen schrappen en hun heele bedrijf naar Antwerpen zullen verplaatsen. Ja de reeders! Maar wie zal zorgen voor de tienduizend havenarbeiders en de vele tien duizenden neringdoenden» die mede van de haven leven? Wat België vraagt, neen eischt met onverzettelijken aandrang, is niets meer en niets minder dan de overhe veling van Rotterdam's handel en welvaart naar Antwerpen. Deze eisch is onmeedoo- gend en zou nooit zijn gesteld, indien er jegens den buurman ook maar een greintje vriendschap, ja welgezindheid had bestaan. 1) Van Beiiningeni in K. v. Kooph., Rott. 2 Februari 1932. 2) N. Rott. Crt., 19 Febr. 1932. (Wordt vervolgd) BAARN. GEEN FEESTEN OP KONINGINNE DAG. De feestelijkheden, die het comité Ko ninginnedag jaarlijks organiseert, zullen dit jaar wegens de slechte tijdsomstandighe den niet doorgaan. VEILING NIEUWS. Het café-restaurant De Pauw is ten over staan van notaris Van Ditshuyzen verkocht voor de som van f 24.600 aan den heer J. Sporrij te Amersfoort, voor de Phoenix Brouwerij. De villa Dennenhorst, Eemnesserweg 02, werd ten overstaan van dc- notarissen Ni- colai en Zwart te Amsterdam en notaris Schouten alhier in veiling gebracht en op gehouden op f 8500 LOOP DOOR BAARN. De datum van den loop door Baarn, die aanvankelijk zou plaats hebben op 16 Juli a.s., is verschoven en nader vastgesteld op Zaterdag, 20 Augustus a.s. REVOLUTIONAIRE GEEST BIJ RIJKSAMBTENAREN Van het departement van Defensie is de volgende circulaire uitgegaan naar verschil lende militaire bureaux, meldt het „Volk": „Het schijnt zich voor te doen, dat rijks ambtenaren bedektelijk of openlijk propa ganda maken voor ongehoorzaamheid aan het wettig gezag. De raad van ministers heeft besloten hier tegen met alle gestrengheid op te treden. Ik noodig u uit om, wanneer zich een dergelijk geval mocht voordoen, dienaan gaande aanstonds te rapporteeren, en den schuldige aanstonds voor ontslag voor te dragen, zoo noodig met onmiddellijke schorsing. Het verdient aanbeveling, opdat ieder in zijn eigen belang daarmede bij voorbaat rekening kan houden, dat het bur gerpersoneel onder u ressorteerende, onver wijld in kennis wordt gesteld met het stand punt, dat de regeering ten dezen inneemt" KAMER VAN KOOPHANDEL FA BRIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. DE KIEZERSLIJST voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Geldersche Vallei ligt van 1-14 Juli ter inzage aan het Bureau der Kamer te Amersfoort en aan de Secretariën der Gemeenten in het district. Verzoeken om wijziging dezer lijsten kun nen alleen in behandeling komen, indien zij gedurende de genoemde periode schriftelijk bij de Kamer worden ingediend. Wij verzoeken U om uwe medewerking te willen verleenen ter bekendmaking van het bovenstaande aan belanghebbenden, waarvoor bij voorbaat dank. HILVERSUM. SARRASANI VERTROKKEN. Sarrasani is vertrokken, zonder een voor stelling te geven. Wij vernamen, dat de voorverkoop van kaarten slechts een klein bedrag er werd f 500 genoemd had op geleverd, ondanks de reclame, die er is ge maakt. Aan de verplichtingen ten opzichte der gemeente heeft hij voldaan. Het re serve-materiaal was reeds voor een groot deel opgebouwd. Het is weer afgebroken en hij heeft den aftocht geblazen. Blijven nog de gioote aanplakbiljetten met de aan kondiging dat hij op 27 Juni zou beginnen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat het circus zijn tournee in Nederland plotse ling beëindigd heeft en naar Duitschland (Dusseldorf) is vertrokken, waar Sarrasani over eigen terreinen en de benoodigde stal len beschikt. Volgens de directie waren de staangelden en de belastingen in Nederland te hoog op gedreven, terwijl de economische toestand 't bezoek van het publiek tot een minimum terugbracht. Hij heeft nog gepoogd met een scheep- vaartmij. 'n regeling te treffen voor 'n over tocht naar Zuid-Amerika, doch die pogin gen mislukten. VAALS. EEN WAPENSMOKKELBENDE ONT MASKERD Woensdagochtend heeft de rijkspolitie te Vaals een internationale wapensmokkel bende ontmaskerd. Sinds zeer langen tijd werden wapens en munitie naar Duitsch land overgebracht. In volgeladen auto's wist men steeds over de grens te komen. Zes personen zijn thans reeds gearres teerd. De rijkspolitie werkte samen met de douaneautoriteiten en de commiezen aan de grens om de bende onschadelijk te maken. Reeds eenige maanden geleden kwam men op het spoor van de wapensmokkelarij. Het was'een groot complot, met vertakkingen in Amsterdam, Vaals, Rotterdam en Maas tricht. De politie moest heel omzichtig te werk gaan en het gelukte dan ook eerst nu zes personen, die bij de smokkelarij betrokken zijn. in arre>t te stellen. Gedurende de af- geloopen maanden zijn verschillende malen auto's geladen met wapens en munitie over dc grens naar Duitschland gegaan. Nog Woensdag wist een hoog opgeladen smok kelauto bij Vaals over de grens te glippen. Voor zoover bekend passeerden de auto's met wapen- de Nederlandsch-Duitsche grens voornamelijk in Zuid-Limburg. Toen de laatste auto over de grens ging, overwoog men het voertuig door het los sen van schoten tot staan te brengen. Het was echter vrij zeker dat de lading tenge volge hiervan zou ontploffen en daarom heeft men er van afgezien. De wapens wa ren, voor zoover valt na te gaan, bestemd voor de Nat. Socialisten in Duitschland De gearresteerde personen waren afkomstig uit Rotterdam, Amsterdam en Vaals. Het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet. HEERLEN. KOLENCONTINGENTEERING BEPLEIT. Maandagmiddag heeft op het departe ment van Waterstaat te Den Haag de aan gekondigde mijnconferentie plaats gehad tusschen eenerzijds den minister van water staat en anderzijds de mijndirecties en ver tegenwoordigers van de mijnwerkc-rsorga- nisatics. Zoowel mijndirecties als mijnwerkersor ganisaties bepleitterri.üontingenteering van vreemde steenkolen, als middel ter verbe tering van eigen mijnindustrie. De vertegen woordigers der particuliere mijnen wezen den minister erop. dSt, wanneer een cven- tueele contingenteering niet tot stand mocht komen, de particuliere mijnen genoodzaakt zullen zijn opnieuw op hun arbeiders te motten toepassen verdere loonsverlaging en massa-ontslag. Ten slotte zeide minister Revmer, dat de regeering de verlangens en wenschen van de mijndirecties en de mijn werkersorganisaties in ernstige overweging zal nemen. BAARN VRIJWILLIGE BRANDWEER Hier is thans besloten tot de oprichting van een vrijwillige Brandweer. In het gemeentehuis werd onder voor zitterschap van den heer E. Hartog een ver gadering gehouden, waarin de heer De Leur, voorzitter van den Utr, Provincialen Brandweerbond, mcdedeelingen deed. Voor de vaststelling van statuten en huis houdelijk reglement werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren E. Har tog, W. van Leersum, H, Schuvff, H. Gie- len en P. van Merkesteijn. CLUBNIEUWS V.V. SOEST. Zondag a.s. 2.30 uur, terrein Koudh.weg; Soest IZilvermeeuwen I Het le elftal van Soest speelt a.s. Zon dag tegen bovenstaande Zaandamsche Ver- eeniging (3e kl. K.N.V.B.) We hopen dat het weer niet te warm zal zijn. Het kan een mooie oefenwedstrijd worden, waarin onze spelers moeten pro- beeren in toepassing te brengen wat ze met trainen geleerd hebben. korfbal. OfschoonJjet Korfbalseizoen feitelijk ge sloten is, trachten de Stormers door avond- wedstrijden te spelem zfch fit te maken voor de komende competitie. Hier volgen de uit slagen van de wedstrijden van de laatste weken: H.O.L.O. I—Stormers I 1—8 Wilskracht BaarnStormers 1 21 Stormers IIN.A.S.B. A'foort 60 Stormers IVoordaan I Maartensdijk 03 Deze uitslagen demonstreeren zeer dui delijk, dat de spelcapaciteiten vooral het schieten van onze jonge ploeg sterk voor uit gaan. Dat H.O.LO. in Nijkerk ons ver gastten op een paal van 4 M. hoogte, maak te geen verschil voor de Stormers. Op Athletiek-gebied kunnen wij melden, dat W. van Apeldoorn en J. de Bruyn mee liepen in den Utr- Singelloop en zich een (voor hun leeftijd) zeer goede plaats veroverden, respectievelijk in de 40 en in de 60 van de 120 loopers. En ten slotte rest nog de mededeeling dat G. Assink, J^ de Bruyn en W. Duin de 35, en dé 50 K.M. marsch van de U.P.S. meeliepen en de me dailles thuis brachten. Des Woensdags en Zondagsavonds wordt voortaan voor Korfbal getraind; de Za terdagavond is voor Athletiek. Willen de leden aan deze nieuwe regeling denken. De Stormers kunnen voor den bouw van een kleedkamer op hun terrein (anders mo gen ze niet in de Competitie uitkomen) nog een paar losse guldens gebruiken, wie helpt daar nu eens aan? H. (voorheen R. FRESE Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen

De Soester | 1932 | | pagina 2