2e BLAD o<" Ingezonden ~>o :l|n zitl Bekendmakingen 04 Offi cieel O^PlaatselijkN ieuws^C Soesterbera to Om den schijn te te redden. Sport >0 behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 16 Juli 1932, No. 57 4 2045 onroe- brand, opig dat rden :hen be- ge- was 100- aam dde v in laar nog ben te ven had eid. niet on- ;ri€ ran ?a- >en er- len ap ik- :ld hij DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij Gede puteerde Staten dezer provincie is ingeko men een verzoek van Steven van de Kuilen, van beroep hotelhouder, wonende te Soest, om vergunning tot den verkoop van ster ken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen, voor logeergas ten in de groote voorzaal ter oppervlakte van 140 M 2 van het perceel, kadastraal be kend alhier in Sectie G. No. 2840, plaatselijk gemerkt No. 80 en gelegen aan de Bosstr. aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 13 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Ie Afdeeling No. 7/59. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest; Brengen ter algemeene kennis: dat op de secretarie der gemeente ter vi sie is gelegd een verzoek met bijlagen van J. G. Broers te Soest, om vergunning tot het oprichten van oen inrichting voor het herstellen van automobielen en het oprich ten van een carosseriefabriek en het daarin plaatsen van: in de autoherstelplaats. een electromotor van 2 P.K. voor aandrijving van een draai bank. een electromotor van 1 P.K. voor aan drijving van een luchtcompressor, tevens dienende voor het inwerking stellen van eien Ducoverfspuitinrichting, een electro motor van 1/3 P.K. voor aandrijving van een amarilsteen, een electromotor van 1/3 P.K. voor aandrijving van een boormachine; in de carrosseriefabrick: een electromotor van 1 P.K. voor aandrijving van een gecom bineerde schaaf van dikte frais- en boorbank en een electromotor van 1 P.K. dienende voor aandrijving van een lintzaag; op/in het perceel Van Weedestraat. kada straal bekend gemeente Soest, in sectie II. No. 4872; dat op den zes en twintigsten Juli '32, des voormiddags te elf uur gelegenheid is om ten gemeentehuize bezwaren tegen het op richten dier inrichting in te brengen; en dat gedurende DRIE dagen vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennisgenomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be roep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij. die niet op de aangewezen/ plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge artikel 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mon deling toe te lichten. Soest, 12 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris. J. Batenburg. GESLAAGD. Door het op Maandag 31 Juli j.1. gehouden examen van de Kon. E. Ver. van Leeraren voor het Diploma Kantoor-Stenographie in de Lngelsche Taal te Amsterdam, slaagde onze plaatsgenoote Dora Flapper. VOETBAL VER. E. S. V. A. C. Ten einde de materialen te kunnen aan vullen voor de beoefening der athletiek door genoemde club, was door haar een verloting oo touw gezet, waarvan Woens dagavond om 9 uur in de groote zaal van Eemland de trekking plaats had. De prae- ses der club, den heer P. Clements riep al len het welkom toe, en zet het doel der verloting uiteen. Hij brengt een woord van dank aan B. en W. v<y>r het toestaan der verloting, aan de politie voor de controle aan de koopers voor hun offervaardigheid', daar in 4 weken de loten verkocht waren! De jongelui Kruitbosch en P. Ekel Tr. ont vingen een extr. tje; zij hadden respectie velijk 185 en 130 loten geplaatst. De uitslag der trekking was als volgt: „Batavo"-rijwiel naar keuze No. 326 koffer Pathéfoon 852 Schemerlamp 894 Fotoalbum 391 Cigaretten op 398 985 272 Fietspomp 170 Banden 681 Tasschen 842 489 Briefpost 549 Pijp 220 819 Aschbak 218 Fietslantaarn 377 Worst 678 914 588 292 Rollade 37 Mattenklopper 834. De prijzen kunnen worden afgehaald bij den heer J. Z. de Bruin, F. C. Kuyperstraat. Ter afwisseling gaf de heer H. Polak uit Amersfoort een nummertje op de accor deon. Het geheel was goed geslaagd DAMMEN. Donderdagavond j.1. speelde Soest een vriendschappelijken wedstrijd tegen H D G. te Hilversum. H.D.G., welke in de hoofd klasse der Ned. Dambond speelt, bleek te sterk voor Soest en won met flinke cijfers. De uitslag was 12—6 voor H D.G. De heer Landman was de eenige die zijn partij wist te winnen, terwijl de heeren H. Bakker. P. Ploor, P. Reeringh en M. Bakker remise speelden. GOED ONTVANGEN. In de Culemborgsche Courant van Zater dag 9 Juli 1.1. lazen wij het onderstaande over een uitstapje van de Culemborgsche Huishoudschool naar Soest en de buiten gewoon vriendelijke ontvangst op het land goed „Braamhage". GEVONDEN VOORWERPEN. Een dameshoed Een bruin leeren. koffer Een bril. WEDEROM RONDSLUIPENDE PERSONEN In den laatsten tijd worden weer veel klachten vernomen* omtrent personen die des avonds rondom de woningen rondslui pen, klaarblijkelijk met de bedoeling dames te begluren, die bezig zijn zich in een ver lichte slaapkamer te ontkleeden. Op gemakkelijke wijze is dit te voorko men door gedurende dit ontkleeden de gor dijnen te sluiten, iets, waartoe wij dan ook wel adviseeren ten einde verdere onaange naamheden te veroorzaken. AANRIJDING. Donderdag heeft op de Birktstraat een aanrijding plaats gehad. Een luxe auto. gaande in de richting naar Amersfoort toe, wilde een in dezelfde richting rijdende vrachtauto passeeren, waarvan de bestuur der echter plotseling een teeken gaf links af te willen slaan, de van Lenneplaan in, en zulks toen ook direct daarop deed. De be stuurder van de luxe auto had geen tijd meer op dit voornemen tot richtingveran dering te reageeren en had de keus of te gen een boom of tegen de vrachtauto aan te rijden. Hij koos het eerste, waarbij de auto vrij ernstig werd beschadigd, terwijl de naast den bestuurder zittende de J. uit Deventer gewond werd. Nadat aan hem de eerste hulp was verleend, kon hij verder doorreizen. ALG. NED. VROUWEN VREDEBOND Op Dinsdag 19 Juli om 4 uur zal Mevr. T. van Berkum, Heideweg 3, alhier, secre taresse van het Hoofdbestuur van bovenge- noemden Bond, voor de H.I.R.O. een radio lezing houden. WEGVERBETERING. De N.V. de Geruischlooze weg heeft met 18 arbeiders een begin gemaakt aan de Beukenlaan met het leggen der rioleerings- buizen, welke ten getale van 1800 over een 'engte van 4% K.M. worden gelegd. Wan neer de firma begint met den rijweg, wordt 50 man personeel aangesteld. Aan de Melm ^taan de betonmolens reeds opgesteld. Uit alles blijkt dat de firma voor dergelijk werk geknipt blijkt. BENOEMD. De heer J G. Thoomes, onderwijzer aan de Chr. U.L.O-, Spoorstraat alhier, is be noemd tot onderwijzer aan de M.U.L.O, Oosterparkschool te Amsterdam. (Vereen, voor Geref. Scholen in de Gem. A'dam). GESLAAGD. Woensdag 13 Juli zijn geslaagd voor het eind-examen der R. H. B. S. met 5-jarigen cursus te Amersfoort, de Heeren: P. Vos, Soestduinen en F. van Wijck, alhier. EIERVEILING. Aanvoer 6700 stuks. Laagste prijs f 2.50; hoogste prijs f 3.10 per 100 stuks. Handel vlug. PLANTSOENHEK VERNIELD. Woensdag reed een door een dame be stuurde automobiel op tegen het hek, dat is aangebracht rondom het plantsoen op Nieuwerhoek. Dit hek werd over een af stand van ruim 20 Mel;er vernield. De be stuurster der auto trok zich daarvan echter weinig aan en is doorgereden, doch waar het nummer van de auto bekend was, gaf het weinig moeite de identiteit vast te stel len. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. De caféhouder van E. alhier had een de zer dagen van een zekere van D. uit Baarn een rijwiel gekocht, welk rijwiel reeds was geleverd en betaald. Den volgenden dag werd het café wederom dpor van D. be zocht en bij zijn vertrek wist deze het zoo in te richten, dat hij het door hem verkochte karretje zag staan, waarop hij besloot het maar wederom mede te nemen en zich toe te eigenen. De caféhouder, die zijn reeds betaalde centjes te lief had, kon daar na tuurlijk niet mede accoord gaan en eenige dagen later werd het bewuste rijwiel ten huize van van D. opgespoord, terwijl van D. zelf werd aangehouden als verdacht van diefstal. Hij is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht. PLANNEN VOOR OPRICHTING EENER fRöBELSCHOOL Het voorloopig comité voor oprichting fener fröbelschool kwam Maandagavond in veriïa(iering bijeen in „Huis ten Halve", alhier. De opkomst was gering. Na opening door den voorzitter, bracht deze, namens de commissie van drie, verslag uit over de gehouden conferentie met den burge meester. Bij een minimum van 25 leerlingen is het gebruikelijk subsidie te verleenen. zoo de school toegankelijk is voor alle ge zindten. Van invloed, ook wellicht op de grootte der subsidie, is hierbij de omstan digheid of dc eventueel op te richten school gedurende een zeker aantal jaren de eenige blijven zal. Deze vraagpunten werden in de vergadering nader bsproken en toegelicht. Nu de leeftijdsgrens voor kinderen, die in de termen vallen, naar boven verlegd is. achtte men de urgentie voor stichting eener fröbelschool nog grooter. Dan werd de financieele kwestie weer na der onder het oog gezien, waarna men be sloot het comité voorloopig te bestendigen voor de voorbereiding eener algemeene ver gadering van belanghebbenden en belang stellenden, te houden in September e.k. en waarvoor tijdig oproeping zal worden ge daan. In eenige deni heer van Doorne weigezin de bladen treffen wij onderstaand artikel aan: „Naar aanleiding van het bekende roye ment heeft mr. Van Doorne de AVRO ge dagvaard. De dagvaarding is gebaseerd op de officieele notulen der bestuursver gaderingen, op het royement betrekking hebbend. In de dagvaarding staan de juis te punten van beschuldiging, welke het AVRO-bestuur nimmer heeft gepubli ceerd, opgesomd. Op de positieve ont kenning dezer beschuldigingen, op de door het AVRO-bestuur gedane opzette lijk onjuiste mededeelingen dienaangaan de, en op het gehandeld hebben door dat bestuur in strijd met statuten en regie inenten der AVRO is de eisch. welke strekt tot onrechtmatigverklaring van de handelingen van het AVRO-bestuur en publicatie van het vonnis in een aantal met name genoemde bladen op kosten van gedaagde, gegrond. Voor eischer treedt op mr. R. van Woelderen, adv en proc. te Utrecht voor gedaagde mr. G. J. Salm, adv. en proe. te Amsterdam". Het lijkt ons te zijn geplaatst om het groote aantal menschen, die niet weten, dat men desgewenscht steeds tegen Jan en alle man de allergekste civiele acties kan instel len. in den waan te brengen, dat er toch wel iets van des heeren van Doorne's be klag juist zal zijn, als zou hij ten onrechte door de AVRO smadelijk zijn geroyeerd en dus ten onrechte aan «Je algemeene veroor deeling zou zijn prijs gegeven. Edoch, tusschen het instellen van een ci viele actie en tusschen het toegewezen krij gen van zoo'n actie is altijd nog wel eenig verschil. De heer van Doorne schermt hier met de ^.officieele acte van beschuldiging" tegen hem. welke acte nooit in zijn geheel gepubli ceerd is. Op de laatste algemeene vergadering der AVRO, in Utrecht gehouden, werd in het bijzijn van Mr. R. van Woelderen als verte genwoordiger van den heer van Doorne duidelijk en klaar bewezen, dat de heer van Doorne in de AVRO op revolutionaire wijze een greep naar de macht heeft willen doen. dat hij daartoe een complete muiterij in elkander heeft gezet, voornemens is ge weest het Bestuur der AVRO op zeker oogenblik te overtreffen, en dat Bestuur aan kant te zetten met inbegrip van den di recteur W. Vogt. zelf op het kussen heeft willen komen, zijn bezwaren nimmer op normale en wettige wijze gebracht heeft in de bestuursinstanties, waar zij thuisbehoor- den en ten slotte alvorens een beroep te hebben gedaan op de algemeene vergade ring in de pers op volstrekt ontoelaatbare wijze deze en aanverwante kwesties op ten- dencieuze en geruchtmakende wijze heeft gepubliceerd, met geen ander doel, dan om de AVRO in een kwaad daglicht te stellen en schade te berokkenen. Deze punten staan vast en zijn van zoo ernstigen aard. dat geen enkele vereeniging een dergelijk lid in haar midden kan dulden Of er eventueel nog andere even ernstige of minder ernstige beschuldigingen zijn, die waar of niet waar zijn, kan hierin geen verandering brengen. E. S. V. A. C. Zondag 17 Juli a.s. wordt in het Burg. Dekethpark een veteranen-wedstrijd ge speeld tusschen een elftal bestaande uit oud-spelers van Esvac en een dito-elftal der V.V. „Baarn". Met het oog op de heerschende warmte wordt deze wedstrijd in de avonduren ge peeld en vangt te half acht aan. De netto opbrengst is bestemd voor een liefdadig doel en daar de entree zeer laag gesteld verwachten wij v^el publieke be langstelling. Het Ecsvac elftal komt vermoedelijk met de volgende spelers uit: Mr. van Doorne P. Ekel J. van Dijk P. Slager J. Meurs B. Nijen- daal H. Focken J. de Bruin J. Vos- daal H. Foeken J. de Bruin J. Vos- Ingang terrein Schrikslaan; rijwielstal ling op het terrein. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie HELDEN—DER—ZEE—FONDS. „DORUS RIJKERS". Reeds van oudher zijn de Zeeuwsche en Hollandsche kusten bij den zeeman berucht wegens de aanhoudend zich verplaatsende zandbanken en de verraderlijke stroomin gen, welke langs die banken de zeegaten in. en uittrekken. Doch hoe gevaarlijk de Nederlandsche kust bij navigatie in mist of stormweer ook is, gelukkig wonen er redders langs die kust. alom in de wereld geëerd en geroemd om hun menschlievend- heid en zeemanschap. In de afgeloopen eeuw zijn meer dan 8000 menschenlevens door onze kunstbevol king van een wissen dood gered. Wordt het niet hóóg tijd. dat deze men schen. die vijf-en-twintig tot vijftig jaren lang dit menschlievend werk hebben vol bracht, die al die jaren hun leven hebben gewaagd om dat van hun evenmenech van een wissen dood te redden, dat deze helden een onbezorgden levensavond kunnen ge nieten? Thans verkeeren, volgens verkregen in lichtingen van de autoriteiten, ruim 145 oud-redders en weduwen in behoeftige om standigheden. De meesten van hen zijn bo ven de 78 jaren, dus te oud om te werken. Hun borsten zijn versierd met blinkende medailles, maar zij moeten rondkomen met hun ouderdomsrente en kunnen dus niet in hun levensonderhoud voorzien. Teneinde de Helden der Zee in hun nood tegemoet te komen, is 9 April 1923 opge richt de Vereeniging: Helden-der-Zee- Fonds: „Dorus Rijkers", wier statuten zijn goedgekeurd bij Koninklijk Besluit dd. 17 October 1923, No. 83. Het doel der Vereeniging is een nationaal fonds in stand te houden tot verleenen van steun aan behoeftige redders van schip breukelingen langs de Nederlandsche kust (Zuiderzeekust inbegrepen") en voorts aan de weduwen van vóór 1918 omgekomen redders die onverzorgd achter blijven. De steunverleening strekt zich uit over 33 kustplaatsen en eilanden. De uitkeerin- gen bedragen hoogstens f 6.per week en geschieden wekelijks, grootendeels door welwillende bemiddeling van de Burge meesters. Zoolang bij de jaarlijksche inkomsten naast de rente van het fondskapitaal, de op brengst van giften niet gemist kan worden moeten wij voortgaan met het inzamelen van gelden. Helpt de dappere Helden der Zee, gooit den ouden zeerobben, die zonder uitzicht of aanspraak op eenige belooning, bij storm en. ontij klaar stonden schipbreukelingen te redden uit doodsgevaar, een reddings boei toe, opdat zij gedurende de laatste dagen, die zij nog hebben te leven, hun hoofd boven water kunnen houden. Gedenkt het Fonds bij onze a.s. collecte. HET BESTUUR. HET MIDDEL! (Vervolg) Buitengewoon opmerkelijk is, dat men nooit of te nimmer over dit buitengewoon belangrijke onderwerp hoort of leest: het Grondmonopolie of wat men zoo da gelijks noemt de Grondkwestie. Inderdaad staart men zich blind op het geld of kapitaal: meer speciaal in de zoo genaamde revolutionaire groepen ligt het v/oord „kapitaal" als het ware bestorven in hun mond. De groote fout van hen is dan ook hoofd, zakelijk de ontzettende verwarring ge sticht door kapitaal en grond als één en dezelfde factor te doen beschouwen: terwijl toch een ieder kan begrijpen dat we voor alles eerst grond en dan pas veel later ka pitaal, geld. is goud en zilver, kunnen ver krijgen door middel van arbeid op en in den grond. Dus voor alles eerst den grond, de aard bodem. Dan volgt al het andere als van zelf, al het overige. Door der* grond af te sluiten met hekken en dammen en vast te houden wordt allen ARBEID (BELET), en moet men niet den valschen schijn wekken alsof er geen arbeid is. Evenzoo is het metTiet geld. Particulier zoowel als rijk 'en gemeente houden den grond vast, met speculatieve be doelingen, en, houden daardoor allen AR BEID en daardoor elk menschelijk leven tegen, hoogstens in slavernij (lees) loonsla vernij, wil men den schijn bewaren van menschelijkheid en mag men» tegen idem zooveel p. uur een karig loon verkrijgen, meestal te weinig om te 1evens en te veel om te sterven, hetgeen bekend is onder den naa(m van werkverschaffing, begrijpelijk, dat zulk werk gesabbotteerd wordt: die arbeid gehaat wordt. Zooveel te meer door degenen die geen de minste aanleg voor deze meestal grove handenarbeid hebben en intellectueel geheel andere eischen aan ar beid en leven mogen en kunnen stellen. De regeerders nemen daar niet de minste notitie van en, beweren steeds dat het niet anders kan als gevolg van waarvan. Ze geven vele redenen op, echter nooit de juiste en velen steunen deze zaak; deze meening. Economen van naam, professoren, menschen met academische graven, vallen henj bij in dit koor, en het volk zucht, en is nog steeds van meening als zulke geleerde? heeren „Geen raad" we ten, dan zal het ook wel niet mogelijk zijn. Dit is bewust of onbewust bedrog. Het volk is en blijft echter begrijpelijkerwijze wak ker, is ontevreden, en nu is de vraag zal het volk dit wanbestuur blijven dragen? gen? Zouden we dit bevestigend moeten be antwoorden, dan zal het inderdaad een zege wezen wanneer dit ras, dit dan toch inder daad futlooze menschdom ten ondergaat en vele meenen dat het dien weg opgaat. De uitspraak: „Elk volk krijgt zijn lei ders (regeerders) die het verdient", lijkt mij juist. Er moet verzet komen: al be hoeft dit geen verzet van den vuist te zijn. En het is uit de wereldgeschiedenis be kend, dat het niet de eerste maal zou zijn: wanneer een beschaving, hetzij dan een hal ve- of 'n schijnbeschaving, ten onder gaat. Gelukkig dat we dan ten minste allen ten ondergaan. A. P. G. Socrates. Wordt vervolgd. SOEST, 15 Juli 1932. Geachte Redactie. Vergun mij naar aanleiding van het arti kel „De Schildersstaking te Amersfoort" voorkomen/de in De Soester van 14 Juli een enkele opmerking te mogen maken, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In dit artikel beklaagt U er zich over dat het wel triest is, dat in dezen tijd van werkeloosheid, het aan werkwilligen onmo gelijk wordt gemaakt hun werk naar be- hooren te vervullen. Het zal U echter niet onbekend zijn, dat dit geval niet op zichzelf staat, doch in de z.g. vrije bedrijven veelvuldig voorkomt, en een diepere beteekenis heeft als U en meer deren hieraan wenschen te geven. In de meeste van deze bedrijven is tus schen belanghebbenden, dit zijn de Werk- geversorganisatie's en Werknemersorgani- satie's voor een bepaalden tijd, een over eenkomst aangegaan voor de arbeidvoor- waarden, enz. Dit noemt men Collectieve overeenkomst, en is geldende voor het geheele bedrijf. Een volkomen wettig geoorloofde trans actie. Nu gebeurt het niet zelden, dat patroons, meestal ongeorganiseerde patroons, zich met onedele motieven, v.n. concurrentie zucht van deze overeenkomsten niets aan trekken, en bij het berekenen van uit te voeren werken slechtere arbeidsvoorwaar den calculeeren, om zoodoende de meeste kans te hebben de laagste inschrijver te zijn. Nu zijn er helaas nog arbeiders ook, veel al ongeorganiseerde arbeiders, die zich voor deze ongure practijken willen leenen, en voor slechtere arbeidsvoorwaarden gaan ar beiden als door de betrokken partijen zijn overeengekomen. Het spreekt vanzelf, wanneer dit veelvul dig voorkomt, en door de georganiseerde partijen zou worden toegelaten, dit de sta biliteit der overeenkomsten zou ondermij nen. en de vroeger bestaande regelloosheid in de bedrijven weder in zou treden, waar van geen enkele partij een blijvend profijt zou trekken. Waar nu de wetgeving in gebreke, blijft de Collectieve overeenkomsten in bescher ming te nemen, zelfs de overtreders hiervan wel in bescherming neemt, spreekt het wel vanzelf, dat de belanghebbenden dit zelf ter hand nemen. Waar nu de werknemers wel de meest belanghebbenden zijn, zullen zij deze on gure practijken met de meest probate, doch wettig geoorloofde middelen bestrij len. Dat hierbij wel eens harde woorden val len, wie zal het ontkennen, doch dikwijls wordt dit uitgelokt door de overtreders zelf. wetende te kunnen rekenen op politie bescherming. Uw conclusie, dat men werkwilligen zou beletten hun werkzaamheden uit te voeren, is absoluut onjuist, indien deze arbeiders dit doen onder de vastgestelde voorwaar den, is er niemand die er aan denkt dit te beletten. K. F. MUD. Voor zoover de heer Mud betoogt, dat beide partijen bij een wettelijk tot stand ge komen overeenkomst, zooals een collectieve arbeidsovereenkomst, dezelve behooren na te leven/, zijn wij het met hem eens. Doch deze naleving kan alleen worden geëischt van hem die de overeenkomst sloten. Overtreedt een der partijen de overeen komst, dan staat het aan de andere partij vrij haar rechtens tot nakoming te dwingen, dan wel na gedane sommatie ontbin ding dier overeenkomst aan den rechter te verzoeken met algeheele schadeloosstelling ten koste van den overtreder. In een zoodanig geval eigen rechter spe len zou. hoewel niet toe te juichen, in elk geval begrijpelijk zijn. hoewel men zich dan toch altijd zal moeten hoeden voor straf bare feiten. En „hinderlijk volgen" is een zoodanig strafbaar feit. (waarbij wij oVer beleedigen- de toegevoegde woorden, als in opwinding geuit, nog maar zwijgen) dat dus nimmer getolereerd kan worden. Maar geheel anders staat de zaak echter, als het betreft partijen, die de bewuste over eenkomst niet hebben aangegaan en niet hebben geteekend. Zij toch hebben da», met die overeenkomst niets te maken en kun nen vrijelijk elke andere overeenkomst met elkander aangaan. Zijn zij 't over deze voor waarden eens geworden dan past het nie mand uit eigen groepsbelang anderen in hun werk te schaden., En elk een moet toch vrij zijn zelf te be- oordeelen onder welke voorwaarden hij wil erken, en als werkgever en werknemer het over die voorwaarden volkomen eens zijn, heeft niemand anders het recht zijn. neus in die zaken, die niet de zijne zijn, te steken. Vrijheid, blijheid! Red. DE VERBETERDE REMBRANDT- LAAN. Voor de verbetering van de Kembrandt- laan ben ik het Gemeentebestuur dankbaar, en eveneens een tweetal bewoners van die laan, die zich daarvoor bijzondere moeite hebben getroost, n.1. Mej. Hille en niet het minstt de Heer Pickard. Toen de rijweg en daarna het voetpad aan de Oostzijde met asphalt enz. werden afgewerkt, dacht ik: „dat gaat al goed"; maar hoe was ik, en ook meer bewoners van de laan, verbaasd, ja verslagen, toen irien het-voetpad aan de Westzijde ging be dekken met de grofste soort kiezel, die te verkrijgen was. Men verkreeg dus voor paarden en auto's een goede, vlakke wegbe- dekking, en voor voetgangers een onmoge lijk pad, waarop niemand kan loopen en dat dan ook niet beloopen wordt. Bovendien verspreiden de kiezelsteenen, zich gedeelte lijk over de steenen trapjes, waardoor men gratis in de gelegenheid wordt gesteld, vooral bij avond, zijn nek te breken! Het ware te wenschen dat de mogelijkheid be stond om den voor dien idioten-toestand verantwoordelijken ambtenaar te ver- oordeelen een uurtje op bedoeld pad te wandelen. ij Het vermoeden rijst, dat men op het ein de van het werk ontdekte, dat het toege stane krediet voor de verbetering van de laan nagenoeg was uitgeput, 'tgeen niet on_ mogelijk zou zijn, gelden op de gr. „voort varendheid", die bij 't werk (zonder voort durend toezicht) werd tien toon gespreid: een groep „arbeiders", die een paar steken met de spa deed en dan weer behoefte had een tijdje te rusten; telkens moesten de ge legde trottoirbanden weer worden opge haald, waarbij een groot aantal brak (de belastingbetalers zijn er immers goed voor!) Och, och, wat een janboel! Voor het verbeteren van een laantje van misschien nog geen 400 M. lengte heeft men 4 4 5 maanden „werk" gehad; 't is meer dan be spottelijk, ware 't niet zoo treurig. Toen men dan, gelijk ik zooeven ver moedde, zag dat het krediet uitgeput ge raakte, heeft men maar gauw wat grof srint, ongeveer van de soort die op spoor banen wordt gebruikt, op het onvoltooide voetpad gebracht, en.... klaar was Kees! Of hei pad begaanbaar was, daarover maakte de „Directie" zich geen kopzor gen!; immers die Directie was een eeuw te laai geboren en dacht nog altijd te le ven in een tijdperk, waarin zij met een zwijgzame boerenbevolking te doen had, die alies wat van hooger hand «wam, ge wend was te slikken. Ik ben van meening, dat het toegestane, veel te hooge. crediet voor een zeer groot aeei verknoeid is en ik betwjjiei of de leiding van het werk in handen wa3 van een deskundige, van iemand die weet, wat werken is, en die zich bewust was dat het geld uit de zak van de belasting betalers moet komen. 11 Juli 1932. B. van Djjck. Bestuurderen en ambtenaren van oest zijn mij onbekend.

De Soester | 1932 | | pagina 5