Nabetrachting Het Bezuingingsrapport der Commissie-Weiter. Binnenland 3° Soesterberq 3° 1 PlaafselijkN ieuws^O noemd mot, die, zooals bekend, de slechte gewoonte heeft, zijn lunch te doen met een of ander stuk wol. Hetgeen objectief als een wansmaak aangemerkt mag worden en subjectief als een Sociaal-economisch mis drijf. De dorst naar muziek aan de eene zijde en de autoriteit van fru Dahlquist aan de andere raakten slaags, zoodat het gezel schap het beeld ging vertoonen van een klasse lokaal met schooljongens, die wel graag heibel willen schoppen, maar er niet feitelijk toe overgaan vanwege het spannen de verhaal, dat de onderwijzer beloofd heeft te vertellen, welke attractie natuurlijk ge annuleerd wordt bij onbehoorlijk gedrag. Er is trouwens minder verschil tusschen een schooljongen en een volwassen man, dan men zou vermoeden plaats en om standigheden zijn van meer beteekenis dan leeftijd en ontwikkeling. Ik heb bij een serie voordrachten over symptomatische psychosen juristen van middelbaren leef tijd en met een gevestigde praktijk met de grootste overtuiging propjes papier naar el kander zien gooien, toen het toeval hen weer op de schoolbanken bracht en de hoog geleerde spreker tè hoog-geleerd medisch sprak voor zijn juridisch georiënteerd audi torium. En zoo uitte Stolz zijn ontstem ming over de door fru Dahlquist verordi neerde tijdelijke muziekloosheid door lange neuzen te trekken achter haar rug. Pre cies zooals hij vijftig jaar geleden gedaan zou hebben op zijn Smalandsche volks school achter den rug van den onderwijzer. Zelfs Dahlquist trok, zij het in gematig den vorm, onze partij. Als janne en Torsten dan niet spelen mogen, laten wij dan zelve muziek maken, zeide hij en hij zette met zijn zware bas een melodie in. Het was een beurtzang, die ik nog niet eerder gehoord had, maar die al de anderen schenen te kennen. Na de inleiding van Dahlquist kwam zon der aarzelen het antwoord-motief uit veer tig kelen, keer na keer. Hoe lang was deze beurtzang? De mannen zongen met vol enthousiasme en met volle kracht; Stolz naast mij bracht zijn replieken ten gehoore met zijn wat schorre oude-mannetjes-stem in een volledige overgave, geheel vergetend zijn omgeving. Zijn handen had hij op den tafelrand gesteund, hij staarde schuin naar boven naar een denkbeeldig iets, dat zich enkele meters boven het dak bevond en bij iederen toon, die hij inzette sprong zijn adamsappel naar boven als een vogeltje in een te kleine kooi. Het lied had de mannen dorstiger ge maakt, dan ettelijke portie's zoute nootjes dit hadden vermogen te doen maar daar bestond immers een middel op? Het kan wel een uur of twee, drie gewor den zijn, voor ten slotte aan de feestelijk heden een einde gemaakt werd. Niet dat er de laatste uren nu nog zooveel te bele ven viel: tegen middernacht raakten d< kelen schor, de sigaren op, de flesschen leeg. En Viool-Janne's arm moet wel slap gehangen hebben. Maar dat het laat werd was opzichzelf een feestelijke factor en daar moest men nu maar een paar uur slaperig rondkijken voor over hebben. Maar tenslot te staan wij dan toch allen buiten, wisselen omstandig handdrukken, iets, dat anders heelemaal geen usance is en begeven ons op weg naar onze respectievelijke barak- kern Maar wat is er voor vreemds in de lucht, vanavond? Wij voelen het aan, zonder er ons dadelijk rekenschap van te geven. Tot dat er één naar boven ziet en dan allen. De lucht is bedekt, er staan geen sterren, Dooi,, zegt Bergwall, die achter mij staat. Binnen enkele dagen dooit het. Het kan. het is eind Februari. Bergwall krijgt gelijk. Als wij den vol genden morgen buiten komen, later dan an ders, is de hemel bleek en over de boom toppen hangt een heel lichte, witte sluier Er is geen vorst in de lucht. Wij halen allen diep adem. Deze aller eerste verre voorlooper van het voorjaar heef ons vreemd beroerdEr is een ongekjende, nieuwe activiteit in ons. De vroegere werkzaamheden kunnen nog maar enkele dagen voortgang hebben, dan komen de nieuwe bezigheden in verband met het vervoer van het hout en als wij daarmee klaar zijn, is het voorjaar. Voor jaar! Die klank laat ons niet meer los, nu wij hem eenmaal gehoord hebben ook niet tijdens de dagen van storm en ruw weer, die gekomen zijn en die ons dwingen, in onze barakken te blijven, ge- heele dagen, die lang duren:.Wij hebben een tooverspreuk gehoord. Op een middag het heeft geregend van 's morgens vroeg klinkt er een gerommel als van een verwijderd onweer. De mannen zien elkaar aan. De doodsklok over de macht van het ijs, zegt Stolz, die van dergelijke dramati sche vergelijkingen houdt. Het ijs in het meer gaat het begeven on der het gewicht van de geweldige massa opgestapeld hout. Ee:rst kraakt 't en steunt, dan gaan geweldige ijsblokken, die minstens zoo groot zijn als onze paardenstal, kante len. Het is een vreemd gezicht, als men van boven van de helling af naar beneden kijkt in het meer. Daar is nu maanden lang alles star en onbeweegelijk geweest en ineens ontstaat er een gekrioel van stoeiende stam men en ijsblokken en geklots van smeltwa ter, dat allerwegen van de bergwanden af stroomt. Hét is juist iets als een doode, die opgewekt is. Voor de laatste sneeuw uit de bosschen weggesmolten is, zijn verschillende de mannen reeds vertrokken met de sleden en de paarden. Bergwall is mij komen vragen of ik ook weg wilde of blijven bij het houttransport. Blijven natuurlijk. Wordt vervolgd Zeer ver-strekkend zijn de middelen door deze Commissie van deskundigen aan de hand gedaan om tot een beteekenisvolle bezuiniging op de Rijksuitgaven te komen Wij willen op deze voorstellen hier niet ingaan, doch de aandacht vestigen op een zin, die betrekking heeft op de gemeente lijke finantiën. Waar het rapport de zeer groote bedragen bespreekt der gemeentelijke schulden,, wordt o.a. het volgende gezegd: naar den gewonen dienst van het vol gend jaar in plaats van naar den kapitaal- dienst. Was dit laatste geschied, dan zou den nu reserves aanwezig zijn, die met het oog op de steeds terugkeerende ups en downs in elke publiekrechtelijke orga nisatie onvermijdelijk noodig zijn". Dit betreft een punt waarover ik indertijd n den Raad en later ook in dit blad (5 December 11. e.v.) mijn meening heb ge zegd. Trïen er over 1929 weder een zeer aan- enlijk overschot was (f 43571), wilden B en W. hiervan f 32000 overbrengen naar den Kapitaaldienst en moesten zij om een sluitende begrooting te krijgen 55 op- Genten heffen op de gemeente-fonds-belas- ting. Ik heb toen betoogd, dat zulk een over schot in het algemeen een gevolg is van een lage raming van de belastingopbrengsten, die dus feitelijk tot een te hoog percentage ijn opgedreven. Het publiek heeft dus te veel betaald en daar teruggave niet mogelijk meende ik, dat het het meest billijk is, dat dit te veel betaalde geld als bate komt voor een volgend jaar, waarin drfn de belas tingen zooveel lager kunnen zijn Ondanks veel tegenstand van B. en W. toen in plaats van f 32000 slechts f 22000 aar den Kapitaaldienst overgeheveld en ijn de bovengenoemde opcenten van 55 erminderd tot 45! Midderwijl heeft de crisis zich verscherpt en bleek het een groot voordeel, dat er hier toch nog dank zij o.a, die overheveling reserves aanwezig waren en zoo schreef ik later in „De Soester", dat ik ten aanzien dezer reserves eenigermate was bekeerd n.1. n zooverre, dat ik het maken van een „be perkte reserve", wanneer men daartoe „in tijden van voorspoed" in staat was, wel nuttig moet achten. Maar wat zegt nu de Commissie-Weiter? Zij wil elk batig saldo eener jaarrekening overbrengen naar den Kapitaaldienst. Zulks tot het vormen van een reserve „die met het oog op de steeds terugkeerende ups en downs in elke publiekrechtelijke organisatie overmijdelijk noodig zijn,.','' Een maximum voor deze reserve wordt niet genoemd, hoewel dit in de Statuten van andere publiekrechtelijke lichamen wèl ge schiedt. Daar de normale gang van zaken bij de gemeenten is, dat er grootere of klei nere overschotten zijn, zouden dus de re serves opbeperkt kunnen aangroeien. Wat betreft „de steeds terugkeerende ups en downs", merk ik op, dat ongetwijfeld vette en magere jaren elkaar afwisselen, maar dat we toch mogen zeggen dat crisisjaren, ooals wij die nu doormaken, in de ge- chiedenis toch zeker tot de zeer groote uitzonderingen behooren. Zoolang deze crisis nog voortduurt, lijkt het mij allerminst de tijd, om wanneer er over 1931 nog een overschot mocht ijn op eenige gemeente-rekening dit bedrag niet te brengen ten bate van het 1933, waarvoor het toch al zoo moei lijk zal zijn om de begrootingen sluitend te maken. Uit practisch oogpunt bezien, lijkt het mij dus, dat de tijd nog niet gekomen is om den raad der Commissie-Weiter wettelijk vast te leggen. Trouwens ik heb daartegen nog een ander bezwaar en dat zit hierin, dat wij in Soest duidelijk kunnen; zien en ook in sommige indere gemeenten zal dit wel het geval zijn hoe B. en W. bij het opmaken hunner be grooting vooral er naar streven „aan den veiligen kant te blijven". Opzettelijk wor den de belasting-opbrtengsten laag geraamd, waardoor „batige saldi" dus in de hand worden gewerkt. Zoolang zoo'n batig saldo komt ten bate van den gewonen dienst eener volgende rekening, is dit nog niet zoo heel erg, maar gaat dit saldo over naar den Ka pitaaldienst als reserve, dan hebben de be lastingbetalers onnoodig zwaar gebloed door de „opzettelijk lage ramingen van B. en W." En hoe hardnekkig het College die lage ramingen verdedigt, heb ik nog eens aan getoond' toen ik in dit blad (van 11 Juni) de Raadsvergadering van 27 Mei 1.1. be- prak. Bij de behandeling van de begroo ting 1931 had ik er op gewezen, dat alle belastingen èn de toevallige bate als ge volg van de gewijzigde verhouding tus- chien Rijk Gemeenten veel te laag ge- aamd waren. De Voorzitter noemde die. bewering „onjuist" en toch heeft de praktijk mij volkomen in het gelijk gesteld en is bijv die „toevallige bate", welke op f 37000 was geraamd, gebleken te bedragen f 73378.59 Het is begrijpelijk dat B. en W., die voor den goeden gang van zaken te zorgen heb ben. gaarne wat ruim in de middelen zitten en dus behalve hun Post voor Onvoorziene Uitgaven nog wel wat „stille reserves" wen schen. Maar zoo lang deze zucht niet op een of andere wijze wettelijk te breidelen is, lijkt mij het voorstel der Commissie-Weiter on aanvaardbaar, tenzij in plaats van het „ge heel overbrengen van eenig batig saldo naar den Kapitaaldienst" wordt gesteld „een ge deeltelijk overbrengen" tot een zeker (wet telijk te regelen) maximum percentage der geheele begrooting, d.w.z. een percentage zoowel voor de jaarlijksche overheveling als een percentage voor het totaal-reserve fonds, zooals bij andere publiekrechtelijke lichamen (de naaml. vennootschap) gebrui kelijk is. W. H. C. DOORMAN DEN HAAG. DE MOEILIJKE TOESTAND IN HET MIJNBEDRIJF. ONDOELMATIG BEHEER BIJ DE K. L. M.? De heer Braat, lid der Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Waterstaat de olgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend: dat bij de Koninklijke Luchtvaart Maat- chappij pasage-personeel in dienst is menschen die vreemde talen moeten ken nen dat betaald wordt met 60 gulden per maand en een diensttijd heeft van 80 uren per week; dat een expeditieknecht daar 17.5 gulden per week verdient; dat lager personeel met een maandgeld van 2560 gulden wegens bezuiniging ont slagen wordt; dat een gids zich beloond ziet met 25 gulden per week die tevens 45.80 gulden per week marinepensioen geniet; dat een boekhouder 275 gulden per maand salaris geniet, terwijl hij uit een vroegere betrekking reeds pensioen/ geniet; dat een1 sous-chef bij den technischen dienst 275 gulden per maand verdient en een pensioen als oud-officier-machinist der marine heeft van 70 gulden per week; dat 5000 gulden voor tafelzilver, bestemd voor het restaurant der Maatschappij, uit gegeven is? Is de Minister bereid om een onderzoek naar deze gegevens in te stellen, en zoo die juist mogen blijken te zijn deze Maat schappij wegens ondoelmatig beheer, en het bevorderen van cumulatie van pen sioenen met functies niet meer voor Rijks subsidie in aanmerking te laten komen? UITBREIDING VAN DE STAATS LOTERIJ? Het Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft den minister van financiën gevraagd: Is er voor den minister aanleiding in het feit, dat particuliere ondernemingen sedert eenigen tijd aanmerkelijk minder loten aan den man brengen en er nu dus veel geld voor buitenlandsche loten wordt besteed waarop niet het minste toezicht wordt uit geoefend, terwijl verschillende Ncderïand- che verkoopers van loten nu geen bestaan meer hebben, om te bevorderen dat artikel der wet op de Staatsloterij wordt gewij zigd in dien zin, dat meer loten kunnen worden uitgegeven? BAARN. SPORTFEESTEN, Het Tweede Kamerlid, de heer Hermans heeft aan de Ministers van Waterstaat en van Economische Zaken en Arbeid de vol gende vragen gesteld: 1. Hebben/ de Ministers kennis genomen van den buitengewoon moeilijker* toestand waarin het Nederlandsche steenkolenmijn bedrijf verkeert van de aanzienlijke ver korting van den arbeidstijd, waartoe di bedrijf noodgedwongen reeds moest over gaan en van het voornemen, om aan dui zenden mijnwerkers ontslag te geven? 2. Zoo ja, is dan door ,de Regeering - mede naar aanleiding van de conferentie die onlangs heeft plaats gehad met de mijn directies en vertegenwoordigers der mijn Duidelijk treedt de fout der gemeente- werkersorganisaties overwogen, wat door lijke begrootingsvoorschriften aan het haar zou kunnen gedaan worden om dtt licht, die toelaten dat een batig saldo op zeer belangrijke Nederlandsche bedrijt den gewonen dienst wordt overgebracht steunen'? Door den Baarnschen Bond voor Lich. Opvoeding worden sportfeesten georgani eerd op 25, 26, 28 en 30 Juli en op 3 en 6 Augustus a.s„ en wel athletiek-, voetbal korfbal- en zwemwedstrijden, alsmede een wandeltocht van 25 K.M. Deze sportfeesten beginnen Vrijdag 22 Juli met een marsch der aangesloten vereenigingen door Baarn POSITIE DER SCHEPEN OP 14 JULI 1932. MAILSCHEPEN N.V. ROTTERDAM- SCHE 'LLOYD BALOERAN 14 Juli te Marseille uitreis DEMPO 13 Juli van Singapore thuisreis INDRAPOERA 12 Juli te Rotterdam thuisreis SIBAJAK 14 Juli te Batavia uitreis VRACHTSCHEPEN N.V. ROTTERDAM- SCHE LLOYD KOTA AGOENG 11 Juli te Batavia uitreis KOTA BAROE 13 Juli te Macassar PJBL KOTA INTEN 11 Juli pass. Guar- dafui uitreis KOTA PINANG 10 Juli te Hamburg thuisreis KOTA RADJA 13 Juli van Port-Said thuisreis KOTA TJANDI 13 Juli te Antwerpen uitreis BENGALEN 8 Juli van Calcutta PJBL BLITAR 14 Juli te Padang JNL KEDOE 13 Juli van Calcutta PJBL KERTOSONO 11 Juli te Belawan uitreis SIANTAR 13 Juli van Curagao SOEKABOjEMI 6 Juli te New York JNL .s. TAPANOELI 13 Juli te Havre thuisreis .s. TOSARI 9 Juli van Sabang JNL Opgegeven door H. G. Ruhaak, Agent der Rotterdamsche Lloyd, Birktstraat 41, Soest Telefoon 2369. s.s. m.s. s.s. s.s. s.s. VERGADERING ORANJEVEREEN. Door de alhier bestaande Oranjevereeni- ging „Soesterberg", werd Donderdagavon- een algemeene ledenvergadering gehoudei in de Kegelzaal van ,,'t Zwaantje" alhier. De opkomst was grooter dan anders. Na opening door den Voorzitter, Kapitein Sa: riep deze alle aanwezigen het welkom toe, hierbij zijn vreugde uitsprekend over het feit, dat zoovelen gehoor hadden gegeven aan den oproep voor deze bijeenkomst, die in het teeken staat van een voorgenomen fusie met -de andere alhier bestaande Chr. Oranjevereeniging. In groote trekken ging spreker de voorgeschiedenis hiervan na Sinds enkele jaren was het de gewoonte ge weest, dat elke vereeniging drie leden uit haar bestuur aanwees, die samen eem perma nent Comité vormden voor de voorbereiding van een Oranjefeest op Koninginnedag. Dank zij die samenwerking, alsmede door steun en hulp der burgerij, en van 't Vlieg kamp konden, over 't algemeen genomen, die feesten slagen. In den laatsten tijd wa ren er echter moeilijkheden gerezen, waar door de samenwerking op dezen- voet niet langer voortgang hebben kon, en men alleen nog een finale oplossing zag in een fusie van beide vereenigingen tot één enkele, die terstond een nieuw bestuur zou kiezen. In dien zin werd in een algemeene vergadering dezer vereeniging op 14 Juni het Bestuur gemachtigd om met de andere vereeniging te onderhandelen. Verloop en resultaat hiervan werden nu op deze vergadering, hiervoor bijeengeroe pen,, door den Voorzitter medegedeeld. Men kreeg algjmeen den indrukt dat het Bestuur dezerzijds al het mogelijke gedaan heeft om tot een goede oplossing te geraken. In een gecombineerde bestuursvergadering bracht et, het goed recht voor het bestaan van één vereeniging naar voren. Bij de mededeeling hiervan verwees de voorzitter naar een ar tikel in „de Soesterberger" van 25 Juni dat z.i. op heldere wijze dat standpunt belicht. Nog andere voorstellen werden door dit Bestuur in die gecombineerde Bestuurs- ergadering gedaan. O.m. een gecombineer de vergadering van alle leden der beide Oranjevereenigingen voor een zakelijke be_ spreking of anders een vergadering van deze vereeniging, waarop leden van de Chr. Oranjevereeniging het woord zouden voe ren of wel omgekeerd. Niets van dat alles mocht echter baten, Het bestuur der Chr. Oranjevereen. bleef bij zijn voorstel, dat ook wel fusie inhoudt, maar zóó, dat ook de oude besturen worden saamgetrokken, die elk met drie hunner leden het nieuwe bestuur zullen uitmaken, dat later periodiek aftreedt en wordt aangevuld met nieuwe le den door de algemeene vergadering geko zen. Hier bestaat dus een aanmerkelijk ver- chil. Naar aanleiding van dit mondeling ver slag, volgde er een levendige gedachtenwis- seling, waarbij men vóór alles het belang der zaak, waar het om gaat, in 't oog hield. In verband hiermee voelde men den ernst van de vraag hoe verder gehandeld worden moest. Tenfëlotte werd het besluit genomen om het schrijven der andere Oranjevereen. te beantwoorden met de mededeeling, dat men met haar voorstel daarin vervat, niet kan meegaan, haar alsnog de gelegenheid biedend op het fusievoorstel dezer vereen, in te gaan, waarna een bestuursverkiezing op een te beleggen algemeene ledenverga dering zal plaats hebben en met verzoek om vóór 21 Juli te willen antwoorden. Nadat de vergadering 't bestuur gemach tigd had alsdan een vergadering bijeen te roepen van alle Oraqjegezinden, zoo het antwoord negatief moest uitvallen, sloot de voorzitter, aan wien het merkbaar was, dat de zaak hem ter harte gaat. deze door hem correct geleide bijeenkomst met de olgende woorden: „Ik dank U allen voor tegenwoordigheid, betreurend echter het houden dezer vergadering, wat intus- chen niet gelegen heeft aan onze Oranje vereeniging, daar wij alle pogingen in het werk gesteld hebben om tot vruchtbare sa menwerking te komen met de Christelijke Oranjevereeniging „Wilhelmina", wier ant. woord wij vóór 21 Juli alsnog tegemoet ien." SOIRéE AMUSEMENTSCLUB. Donderdagavond hield de alhier kort ge leden opgerichte Amusementsclub „Soester. berg" haar 1ste Soirée voor leden en genoo- digden, in de groote zaal van „Huis ten Halve" alhier. Het geheel stond onder lei ding van den heer G. Grootewal Jr. Er heerschte den ganschen avond een prettige stemming, zooals men onder jon gelui verwachten kan. Van de gelegenheid voor dansen werd druk gebruik gemaakt, tot half drie in den morgen. Het zingen van een paar aardige cabaretliedjes en het uit voeren van eenige dansen op het tooneel door enkele leden der club, vormden een aangename afwisseling. De soepele uitbeel ding dezer laatste, ook van de sierlijke ryth- mische dans door een der dames, vond groo ten bijval. De muzikale begeleiding hiervan was bij Mej. van der Poel in goede handen. Wat ook gezegd kan worden van de beide bands: „the blue fellows" van Soesterberg en „,the terrible thrillers" van Soestdijk, die onvermoeid, om de beurt zich den ganschen avond hooren deden. De K.L.M. marsch loeg voor de zooveelste maal in en deed de zaal weer meezingen de woorden uit de populair geworden revue „Soesterberg" In de pauze vond nog een verloting plaats ten bate der club. Het was een gezellige avond. WEER EEN PRIJSWINNAAR. ,En KEES hoe vondt JIJ htt „VUUR WERK1" Nou Mieneer 't was kolossaal!" Wat een drukte! 't leek wel „MOKUM", Op een wat verkleinde schaal". Wat 'n menschen wat 'n menschen! DE SOESTER" heeft succes gehad, Met het dorp eens op te beuren, Uit de sfeer, zóó saai en glad". Hè! hoe fijn liep het van stapel. „VUURWERK" op dat ruime land; Mooie pijlen fraaie stukken, Ja. VOORAL DIE OLIFANT!'" Hoe ze dat toch ^.prakkezeeren/? Je begrijpt 't haast niet nou! n dan hierbij te bedenken: AL DAT MOOIS kostte ons „LOUW" Nee meneer, 'k hou NIET van vleiën, Maar DAT zeg ik: Heerejee! JAARLIJKS VUURWERK VAN „DE SOESTER", 'ind ik maar „een fijn idee"! ze hier nou maar „ZOO GAAR" zijn Te bedenken: DAT KOST GELD: En het bladvan zelf sprekend s op abonné's gesteld. n natuurlijk ADVERTEERDERS! Niemand leefde nog van wind; Voor GOED blad zijn „DUITEN" noodig; DAT begrijpt toch zelfs een kind. En als we gaan vergelijken, Met wat „concurrentie" biedt, NOU! dan kiest men vast „DE SOES TER"; MEER hier zeggen doe ik niet. Of het zou nog moeten wezen. WAARHEID is HIER NIET HEEL „DE SOESTER' Heeft FAMEUS Slechts "de likkers van dat goedje, (En die zijn er hier zoo wat) Ja. DIE schelden op „DE SOESTER"1 k geloof dat U mij vat. AD REM Nadruk verboden. Kort geleden mocht het onzen plaatsge noot, den heer A. Dorresteijn, lid der Zeis ter Motorclub, gelukken om in de Neder landsche Prestatierit over een afstand van 100 K Ml door Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg de extra eerste prijs voor amateurs te behalen met buiten gewone felicitatie van de Wedstrijdcommis- ie. Voorwaar eenr schitterende prestatie GESLAAGD. De heer W. J. Ph. van Waning van Soes terberg is aan de Rijks Hoogere Burger school te Amersfoort geslaagd voor het eindexamen B. GUNNING. Door het architectenbureau Daan Jansen en Charles Quéré te Utrecht is namens hun principalen alsnog gegund aan den aanne mer H. de Jager te Soesterberg: het bou wen van twee landhuizen onder één kap met garages aan den Blauwkapelschen weg te De Bilt voor de somma van f 9874. MILITAIRE VLIEGERS NAAR IJSLAND. Bij schrijven van 13 Juli berichtte Z.E. de Minister van Defensie aan het Comité voor het aerologisch station te Reykjavik, dat er thans geen bezwaren meer zijn de vliegers en- vliegtuigen der Luchtvaartafdeeling be schikbaar te stellen voor de aerologische waarnemingen! op IJsland gedurende het in ternationaal Pooljaar. Maandag 18 dezer zou luitenant van Gies- sen van Schiphol vertrekken om de voor bereidende werkzaamheden voor het in or de maken van het terrein te leiden). 3 Aug. worden de vliegtuigen en de verdere bagage te Rotterdam verscheept, 13 Augustus ver trekken de onderoffcier-vlieger Bosch en de mecanicien van der Linden naar IJsland Dc secretaris-penningmeester van het Co mité is luitenant-vlieger E. Visch te Huis ter Heide. KOLONEL K. E. OUDENDIJK. Wij vernemen, dat de kolonel K. Oudendijk tegen half Augustus ontslag uit den militairen dienst heeft gevraagd. Hij ..te koop": -SCHE REDAC TIE, 't land aan STROOP' al het departement van defensie 13 Augus. verlaten en op 15 Augustus zijn nieuwe functie van directeur van het luchtvaart bedrijf te Soesterberg aanvaarden. Deze nieuwe functie houdt verband met de plan nen tot reorganisatie van de luchtvaart- fdeeling. VERPLEEGSTER MISHANDELD Zondagnacht omstreeks twee uur heeft een onbekend persoon zich door inkHmvrnng toegang verschaft tot het kinderhuis „Kina- bu". waar hij een zuster, die geheel alleen n het gebouw was, ter verpleging van een :iek kind, heeft mishandeld. O- het hulp geroep van de zuster, nam de indringer de lucht. De heer Kramer, een'' der buren^ snelde toe en heeft onmiddellijk de politie e Amersfoort en Soesterberg gewaar- chuwd. Deze waren spoedig met een poli tiehond ter plaatse. Het onderzoek heeft tot nu toe geen enkel resultaat opgeleverd. FOTOWEDSTRIJD. De Ver. Voor Vreemdelingenverkeer „iSoest Vooruit" heeft het genoegen dit aar een fotowedstrijd uit te schrijven. Gevraagd worden, foto's van uit schoon heidsoogpunt belangrijke gedeelten van Soest, Soestd:;k. Soestduinen, Soesterberg, kortom kieken uit de gemeente Soest. Bij voorkeur foto's van mooie punten die nog niet algemeen naar voren zijn gebracht, als b.v. in den vorm van ansichtkaarten enz. In het bijzonder zal worden gelet op artis tiek gehalte. De beoordeeling der inzen dingen zal als zoodanig geschieden door en Commissie, bestaande uit de heeren: Rinke Tolman, Ds. van Schaik en W. H. C Doorman. Het foto technisch gehalte zal pas in de tweede plaats worden beoordeeld, zoodat deze wedstrijd in het bijzonder voor ama teurs aanlokkelijk is. De bekroonde foto's worden het eigendom van „Soest Vooruit" die zich het recht voorbehoudt dezen zoo noodig als propa ganda materiaal voor onze gemeente te ge bruiken. De bedoeling van dezen wedstrijd is, de aandacht nog een*: extra tc vestigen op den buitengewonen rijkdom welke onze gemeen te aan natuurschoon biedt, als z'n koren akkers, bosschen, l.eide, veen, duinen, Eem, enz. De prijzen zullen bedragen resp. f 15. 10.f 7.50, f 5.en f 2 50. De inzendingen moeten geschieden in een gesloten enveloppe aan het Verkeershuis, van Weedestr. 4 vóór 15 September van dit jaar, alwaar tevens nader gewenschte in lichtingen zijn te bekomen. Aan de achterzijde der foto's moet worden aangegeven onder welk motto de inzender wenscht te worden aangeduid. In de bladen zal dc uitslag v. d. wedstrijd worden bekend gemaakt door vermelding van het motto waaronder de foto's zijn ingezonden gewor den. Eerst daarna worden de prijswinnaars verzocht hunne namen ter kennis van 't Be stuur te brengen. De alsdan bekend zijnde namen worden eveneens in de bladen gepu bliceerd. Bij het slagen va ndezen wedstr. stelt het Bestuur zich voor alle inzendingen op na der aan te kondigen wijze voor het publiek tentoon te stellen. UTRECHTSCH PROVINCIAAL JEUGDKERK COMITé. Zaterdagmiddag van 38 uur werd op het terrein Bosstraat 20 een jeugdmiddag gehouden door 200 jongelui bezocht, welk aantal grooter had kunner zijn,als het

De Soester | 1932 | | pagina 2