Kantoorboeken aarverslag der A V.R:0. HET GASBEDRIJF Le Goéland De Zeemeeuw. Aantal Luistervinken weer toegenomen. Het kapitaal gestegen tot f 1.180.000.00 sn de Agenda der Raads vergadering van 27 dezer. POSITIE DER SCHEPEN OP 21 JULI 1932. MAILSCHEPEN N.V. ROTTERDAM- SCHE LLOYD m.s. BALOERAN 19 Juli pass. Suez uitreis rrt.s. DRMPO 18 Juli van Colombo thuisreis m.s. INDRAPOERA 12 Juli te R'dam m.s. SIBAJAK 14 Juli te Batavia VRACHTSCHEPEN N.V. ROTTERDAM SCHE LLOYD mis. KOTA AGOENG 15 Juli te Soera- baya SV m.s. KOTA 1NTEN 20 Juli te Belawan uitreis m.s. KOTA NOPAN 20 Juli van Padang thuisreis m.s. KOTA RADJA 20 Juli pass. Gibral tar thuisreis m.s. KOTA TJANDI 19 Juli pass. Gibral tar uitreis s.s. BLITAR 17 Juli te Batavia JNL s.s. KERTOSONO 20 Juli te Soerabaya s.s. MODJOKERTO 20 Juli van Port Sudan thuisreis s.s. SIANTAR 15 Juli pass. Barbad. s.s. TAPANOELI 17 Juli te Rotterdam m.s. TOSARI 20 Juli pass. Perim JNL Opgegeven door H. G. Ruhaak, Agent der Rotterdamsche Lloyd, Birktstraat 41, Soest. Telefoon 2369. BOOTTOCHT BAARN NAAR MARKEN. Uitgenoodigd door den exploitant van den theetuin de Watermolen aan de Eem te Baarn, mede door tusschenkomst van de V.V.V. Baarn's Bloei, maakten j.1. Woens dag 20 dezer, de besturen der V.V.V.'s in Gooi en Eemland met hunne dames per sa lonboot „Burgemeester Kempers" vanaf Baarn over de voormalige Zuiderzee, thans IJsselmeer een boottocht mede naar het eiland Marken. Dit was de eerste tocht wel. ke van uit Baarn naar genoemd eiland werd georganiseerd. Deze excursie werd vooral wat de heenreis betreft, begunstigd met goed weder. Half negen 's morgens werd van Baarn afgevaren en precies ten 12 uur Marken bereikt. Na een verblijf van 2j^ uur op dit buitengewoon aardige 'en typische eiland, met zijn pitoreske huisjes wier be woners nog steeds algemeen de bekende kleederdracht handhaven, vertrok men we der van daar en meerde precies 6 uur des avonds aan den aanlegsteiger te Baarn. Wij kunnen dit boottochtje ongetwijfeld ieder aanbevelery in het huidige seizoen. Gaarne willen wij echter den exploitant in overweging geven het vertrek der boot, ge let op de deelnemers uit omliggende plaat sen, te stellen op 9 uur 's morgens, het ver blijf op Marken te bekorten op een uur en in de terugvaart ook even Volendam 'aan te doen. Volgens onze meening zal hierdoor dit uitstapje nog aantrekkelijker worden en de deelname vergrooten. COMMISSIE TER BEHARTIGING VAN DE ONDERWIJSBELANGEN VOOR LAND- EN TUINBOUW IN DE PROVINCIE UTRECHT. oorkomen, deze bij voorkeur te benoemen. LANDBOUWWINTERCURSUSSEN. In het najaar vingen 28 cursussen aan; a. te Soest, uitgaande van de Afd. Soest v/d A.B.T.B.. aantal leerlingen 8 en J. E. d. Pol als hoofd. Aan 72 leerlingen van het He leerjaar en 75 leerlingen van het 11Ie leerjaar werden getuigschriften uitgereikt. CURSUSSEN VOOR VOLWASSENEN erden gehouden: In Landbouwboekhouden te Hoogland; leuten. In Pluimveeteelt te Benschop; Vleuten. In Paarden- en Veekennis te Achterveld; Bunnik en Woudenberg, en een cursus voor Zaakvoerders te Utrecht. CURSUSSEN IN HOEFBESLAG. Het eerste leerjaar begon met 8 leerlin gen, waarvan echter één direct afviel zon- ,er nadere opgave van redenen. Het bleek ook nu weer, dat het maken an een hoefijzer groote moeilijkheden op leverde, het beste bewijs voor de noodzake lijkheid van deze cursussen. In den loop van het cursus-halfjaar maakten de leerlin gen zeer bevredigende vorderingen, zoodat llen op één na tot het 2e gedeelte van den cursus worden toegelaten. Het aantal leerlingen voor het 2e leerjaar bedroeg 9, waarvan 7 slaagden en dus het Rijksdiploma verwierven; één der leerlingen was te jong en neemt nu deel aan het eerst volgend examen;, terwijl één der leerlingen 's afgewezen. Het resultaat van deze cursussen mag dus gunstig genoemd worden. Dit resultaat is voorzeker een gevolg van de uitstekende practische lessen door den heer S. van An- geren gegeven; het wordt n.1. steeds moei lijker goede resultaten te bereiken door de geoefendheid in het smeden, bij het begin van den cursus merkbaar minder is dan in vroegere jaren. Zoowel de theoretische lessen als de prac tische, gegeven resp. door de heeren Dr. G. Mv. d. Plank en S. van Angeren, bei den te Utrecht, werden gehouden in het In stituut voor Hoefkunde der Rijks-Univer siteit, welwillend beschikbaar gesteld door den Senaat der Rijks-Universiteit. VERSLAG over het cursusjaar Mei 1931 Mei 1932. COMMISSIE. In de samenetelling der Commissie kwam eenige wijziging tengevolge van het be danken van den Heer M. J. L. Baron Taets van Amerongen, van Renswoude, in wiens plaats de Heer Mr. W. I. Doude van Troost wijk te Nieuwersluis werd benoemd, die echter bij het bedanken als Voorzitter van het U.L.G. ook als lid dezer Commissie uittrad en werd opgevolgd door den Heer Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden va San denburg te 'Neer-Langbroek. Ook de Heer H. Tromp van Holst legde zijne functie als lid der Commissie neer en werd opgevolgd door den. heer A. D. Mor rema te Utrecht. Voorts bedankte ook als lid der Gommis sie de Heer A. J. de Goey, wiens plaats werd ingenomen door den Heer Mr. Dr. R F. C. van Roy te Utrecht. Een woord van dank aan de uitgetreden leden voor al hetgeen zij voor het land- en tuinbouwonderwijs hebben gedaan, zij hier zeer op zijn plaats. Wegens het door de Commissie gericht verzoek aan de Provinciale Commissie dei Veilingen in Gelderland), Utrecht en Over ijssel om vertegenwoordiging in deze Com missie, werd door gemelde organisatie de Heer H. J. Visch te Vleuten als vertegpn woordiger aangewezen. De Commissie is thans samengesteld uit de Heeren: Voor het Utrechtsch Landbouw Genoot schap: Prof. Dr. B. Sjollema te Utrecht; A. D. Morrema te Utrecht. M'.r C. Th. E. Graaf van Lynderf van San denburg te Neer-Langbroek. Voor den Kring Utrecht v/d Aarts Dioce. sanen R.K. Boeren- en Tuindersbond: W. H. de Grijs te Uithoorn, Voorzitter, A. J„ de Goey te Montfoort. F. A. Beemer te Hilversum. Voor de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde: W. Serton te Vleuten. J. Goossen te Baarn. VV. Pijper te Doorn. Voor de Prov. Commissie der Veilingen in Gelderland, Utrecht en Overijssel. Hi. J. Visch te Vleuten. Adviseerende leden^ Dr. Ir. C. K. van Daalen te Bilthovten Rijkslandbouwconsulent. Ir. J. Leendertz Czn te Utrecht, Rijksland bouwconsulent. Ir. J. S. Swierstra te Utrecht, Rijksveeteelt consulent. Dr. Ir. P. N. Boekei te Utrecht, Rijkszui velconsulen't. W. K. H. Anten te Utrecht!, Chef der 4e Afdeeling van het Provinciaal Bestuu (ingevolge schrijven van Ged. Staten van Utrecht. 19 Juli 1926. 4e Afd. No. 211-112) A. van Lutterveld te Groenekan, Secretaris VERGADERINGEN: Door de Commissie werd tweemaal ver gaderd, n.1. 19 October en 19 Februari. Ook dit jaar werd bij de vervulling van vacatures bij het lager onderwijs ten plat- telande, de gemeente- en schoolbesturen gewezen op het nut van akten land- en tuin bouw voor die streken en werd hierbij ver zocht, dat mochten onder de sollicitanten, leerkrachten met akte land- en tuinbouw MELKERCURSUSSEN. Zooals in het vorig verslag reeds is ver meld wordt het examen van de leerlingen die in het voorafgaande jaar een cursus in het melken gevolgd hebben, in het daarop volgend jaar bij het begin van den weide tijd afgenomen. Het resultaat hiervan is steeds zeer bevredigend. Het zeer langzaam verloop van het mond en klauwzeer was mede oorzaak, dat in den zomer van 1930 slechts een 5-tal cursussen kon gehouden wordenj, waarvan de uitslag eer goed was, en wel te Hoogland; Leusden; .Willeskop en Ijssel stein. In den zomer van 1931 vingen 13 cursus sen aan, t.w;. te Bunnik; Hoevelaken; Hooglanderveen; Houten, LinscL oten,, Lopik, Maarsber- gen; Montfoort; Schalkwijk; Westbroek en Woudenberg. TUINBOUWWINTERCURSUSSEN. De Commissie is voor deze cursussen en kel belast met de administratie van de Pro vinciale subsidiën. De cursussen, welke hiervoor in aanmer king kwamen, zijn gehouden te Amersfoort; Baarn; Bilthoven; Doorn (2e leer); LopikerkapelMaarssen; Uithoorn Utrecht en Zeist. SUBSIDIëN. Van het Rijk werd aan subsidiën ontvan gen voor de Landbouwwintercursussen een bedrag van f 11.251.42, waarin f 500.is begrepen als tegemoetkoming in de kosten der administratie over 1931/1932;, vermeer derd met het verschil tusschen het totaal der voor- en nadeelige saldi over 1930/'31. Cursussen voor Volwassenen: a. in landbouwboekhouden, in totaal f 80.24; b. in pluimveeteelt, in totaal f 110.50. c. in paarden- en veekennis, totaal 362.70. d. voor opleiding van zaakvoerders, to taal f 246.50. e. in hoefbeslag, totaal f 448.75. Melkercursussen (voor ceni 20-tal cursus- en) f 1000. Het subsidie door Gedeputeerde Staten van Utrecht verleend ten behoeve van de landbouw- en tuinbouwcursussen bedroeg f 0.50 voor elk gegeven lesuur tot verhoo ging van het salaris van den onderwijzer. Van Gemeentewege werd een bijdrage ge geven, hetzij door beschikbaarstelling van een verlicht en verwarmd lokaal, hetzij tot N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Aan het Jaarversl.g van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep, de welbekende A.V.R.O., over het jaar 1931, dat onlangs verschenen en ter goedkeuring zal wor den aangeboden aan de Jaarlijksche Alge meene Vergadering der A.V.R.O., die dit jaar op Zaterdag, 30 Juli a.s. te Rotterdam al worden gehouden, ontleenen wij het vol gende: .•,'Dat de vermindering van den zendtijd hoe zwaar ons dit verlies ook gevallen s en nog valt niet tot oorzaak heeft ge- d vermindering van ledental of der con tributies (bijdragen) dier leden, moge al 'adelijk blijken, uit cijfermateriaal en beel den, die hierachter zullen volgen. Uit het cijfermateriaal blijkt, dat halveering van en zendtijd geen daling van genegenheid voor de A.V.R.O. heeft beteekend; integen deel onze positie is versterkt, als ware er geen( Zendtijdbesluit geweest, als hadden wij het jaar niet ingezet met het pijnlijke schouwspel van een muiters-poging in eigen kring en als waren wij de eerste maanden an het verslagjaar niet gedeeltelijk aan het oog van den rechtschapen luistervink ont trokken geweest door een; rookgordijn van laster en verdachtmaking van de ergste soort, dat tegenstanders kans hadden ge zien rondom ons te ontwikkelen. EEN JAAR VAN ZUIVERING 1931 is dus een jaar geweest van zuive ring. Het werd immers ingezet onder om standigheden, die zorg baarden. Achteraf blijkt de zorg, die wij ons gemaakt hebben over de beteekenis van een losgebarsten muiterij in de Vereeniging schromelijk over dreven te zijn geweest. De opstandigen heb ben van hun houding al heel weinig pleizier beleefd; daarom zii hun gaarne de voldoe ning gegund van de herinnering aan de ont plooiing van verdedigingsmiddelen), die nu, tegenover de werkelijke beteekenis van den aanval,, van grotesken omvang moeten schijnen. Enkele rumoerige en onredelijk critische elementen hebben de Vereeniging verlaten, naar aanleiding van de afwikkeling van de December-gebeurtenissen in 1930. Daarte genover staat een veelvoudige aanwas van nieuwe goedgezinde leden. Na publicatie van het rapport van den eereraad Dr. de Visser is een merkbare restauratie van ver trouwen waargenomen, dat zich uitte in een wederaanmelding van leden, die een oogen blik geaarzeld hadden in hun geloof in de A.V.R.O., in een eerste aanmelding van neuwe leden en in een welwillender oordeel over de A.V.R.O. in dat deel van de pers. dat niet uit partijzucht genoopt wordt om de A.V.R.O. altijd te gispen. RAPPORT EERERAAD Dr. DE VISSER Het rapport van de z.g. Commissie Dr. de Visser, waarvan sprake is in het jaar verslag 1930, bladz. 50, verscheen op 24 Anril 1931 (Zie Radiobode No. 17, bladz. 3 e.v.). Deze Commissie, die sam'engesteld was uit de heeren: Prof. Mr. C. W. de Vries, Hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, Mr. B. de Gaay Fortman, Rech ter te Amsterdam enlMr. C. P. M. Romme. lid van den Gemeenteraad te Amsterdam maakte door haar uitspraak over de gestes van den Directeur van het Omroepbedrijf voor goed en einde aan de lasterpraatjes over de corruptie, etc. De Vereenigings-Secretaris dankte na mens het Bestuur Dr. de Visser en de leden van den Eereraad voor de vele werkzaam heden, die zij in het belang van een grondig onderzoek hadden verricht. In 't bijzonder verdient Dr. J. Th. de Visser de dankbaar heid van de A.V.R.O. Want het was Z.E., die de A.V.R.O. in de gelegenheid stelde om zich tegenover een commissie van niet aan gevochten! gezag te zuiveren van al de blaam, die boosaardige publicisten gepoogd hadden op haar te werpen. RELATIEVE WINST. Het is dus een groote geruststelling voor de bedrijfsleiding, om na ommekomst van een veelzijdig crisisjaar als 1931 was, er op te kunnen wijzen, dat klaarblijkelijk de zor gen van de maatschappij, waarin de A.V. R.O. arbeidt, geen nauwkeurige afspiege ling hebben gevonden in de mate, waarin de Luistervinken hun A.V.R.O. hebben ge steund. Het feit, dat de A.V.R.O. haar in komsten aan Luistervinkenbijdragen in 1931 tegenover die in 1930 nauwelijks vermin derd zag, terwijl 1931 toch het eerste jaar was zooals hiervoor reeds werd gezegd waarin slechts gedurende de halve week werd uitgezonden, toont aan,, dat de rela tieve stijging in de beteekenis van de A.V. R.O. in den Nederlandschen Omroep niet ongunstig beïnvloed werd door de algemee ne maatschappelijke gedruktheid en evenmin door de tegenslagen, die door overheids- ongunst speciaal het lot hielpen vormen van onzen omroep." Voorts ontleenen wij aan dat jaarverslag, dat het aantaT luistervinken! op het tijdstip der jaarliiksche nauwkeurige telling, zijnde 15 September 193L bedroeg 152.726, wat weer een flinke v •rmeer"|ering beteekend van het aantal van ongeveer 141.000 van 1930. In 1931 is in totaal aan dc A.V.R.O. ter beschikking gesteld een bedrag van f 739.808.44 tegenov-r ruim f 775.000,in 1930. De slechtere tijdsomstandigheden heb ben dus wel eenigen invloed op het totaal bedrag der bijdragen gehad, doch deze ver mindering is vrij gering. Na uitvoerige ver gelijkingen en cijfers over het aantal uren, gedurende welke de diverse soorten van I uitzendingen hebben plaats gevonden, wor- rlan .-ir.fr onlrplp Ppnnrtapes vnn diversen 31 December 1931 gestegen tot ruim f 1.402.000,—. Ten behoeve van een goed conservatief financieel beheer is daarvan ruim f 57.000 afgeschreven op het terrein aan den 's-Gra- venlandschenweg te Hilversum, waardoor deze post tot op f 1.is afgeschreven, ter ijl ruim f 166.000 op het effectenbezit is afgeboekt. Ondanks het feit„ dat voor beleg ging alleen worden genomen die effecten, die eveneens goedgekeurd zijn voor beleg ging door de Rijkspostspaarbank, is toch op die effecten verlies geleden door waarde daling. Waar het echter allen soliede en vas te rentedragende obligaties en pandbrieven zijn, is het verlies een schijnverlies op pa pier, zoolang deze stukken niet behoeven te worden gerealiseerd. Gezien de toestand an het bedrijf is op het oogenblik een ge- wongen tegeldemaking van het effecten bezit zeer onwaarschijnlijk en als het ver trouwen in het Geld- en Credietwezen weer toeneemt, zal het verlies op papier van thans, dat is afgeschreven, ongetwijfeld uit de opstelling weer verdwijnen. Na deze af- chrijvingen- is het saldo middelen van de A.V.R.O. toch nog gestegen tot ruim 1.180.000. Aan netto-bijdragen van de leden-luister- inken is ruim f 678.000 ontvangen, terwijl de programmakosten hebben bedragen bijna 578.000 en de verdere vereenigingskosten met inbegrip van bureaukosten, inrichtings kosten, contrölekosten, en propagandakos- ten ruim f 275.000. Daardoor behoefde van de winst op de Radiobode ad ruim f 485.000 lechts ruim f 175.000 aan den Omroep te worden bijgedragen* Op de begrooting voor 1932 is geraamd aan programma kosten f 600.00Q, waartegenover ook aan bijdragen van leden-luistervinken een zelfde bedrag is geraamd. De baten van de Radio-bode zijn geraamd op f 450.000, zoodat met inachtne ming van de andere noodzakelijke posten nog een overschot voor 1932 wordt ge raamd van f 230.000. Na enkele opsommingen van namen en adressen van bestuursfunctionarissen en A.V.R.O. actie comité's en na een kort over- icht te hebben gegeven van de belangrijk ste programma gebeurtenissen in '31, wordt het keurig uitgevoerde en mooi verzorgde Taarverslag, dat met talrijke foto's en sta tistieken is verlucht, besloten met een slot woord van den directeur W. Vogt: „Met een groot vertrouwen op de uitkom sten van het Omroepbedrijf in 1932, een vertrouwen dat zich op goede aanwijzineen grond,, besluit ik dit Jaarverslag over 1931, het jaar, dat ons zoo groote zekerheid ver- chafte over de trouw en de stevigheid var onzen aanhang en zoo groote tevredenheid over den ijver, de toewijding en plichtsbe trachting van het aan het Bedrijf verbonden oersoneel. Onmisbare factoren om het ver- rouwen oo de uiteindelijke overwinninr an onze Omroepidealen ook in tijden var egenspoed door Överheids-ongunst, leven dig te houden en om de zelfbeheersching tf kunnen bewaren, die de geduldige niet kar ontberen." een daannee overeenkomend bedrag in geld Het U.L.G., de A.B.T.B. en de K.N.M v. T. P. droegen elk f 25.in de onkos ten/ der administratie bij. De twee eerstge noemde organisaties stelden' ieder een be drag van f 10.voor de cursussen in Hoef beslag beschikbaar. Van ieder lichaam waarvan een of meer cursussen uitgingen werd f 5.ontvangen voor een landbouw wintercursus en f 2.50 voor een tuinbouw- wintercursus. Alvorens dit verslag te beëindigen meenen wij ons niet te mogen onthouden 'n woord van dank te brenigen aan allen die er toe heb ben bijgedragen, zoowel de totstandkoming van als het onderwijs aan deze cursussen te doen slagen en wel in het bijzonder aan het Rijk, het Provinciaal Bestuur van Utrecht en van Noord-Holland, de Gemeentebestu ren, en de besturen van de land- en tuin bouwvereenigingen. Ook brengen wij dank aan het Melkcon trölestation Utrecht voor de steeds welwil- lende medewerking, welke wij, vooral bij J den nog enkele Reportages van divers het afnemen der examens van de leerlingen die een melkcursus gevolgd hebben, moch ten ondervinden. De Commissie ter Behartiging v/d Onderwijsbelangen voor land- en tuinbouw i/d prov. Utrecht. 9 W. H. de Grijs, Voorzitter. A. P. van Lutterveld, Secretaris. UithoornGroenekan, Mei 1932. aard in herinnering gebracht. De Radiobode, het officieel programma- orgaan van de A.V.R.O., had op 1 Januari 1932 een nuttige oplaag van 256.000 exem plaren en leverde een netto bate op van ruim f 485.000, voorwaar dus geen kleinig heid. Hiervan werd ruim f 175.000 ter be schikking van den Omroep gesteld. Was het saldo op 1 Januari 1931 ruim f 1.000.000.—, door dit alles is het saldo per Op bovenbedoelde Agenda komt wederom een oude bekende voor en wel „de afschrij vingen op de bezittingen van het Gasbe drijf". Het publiek, dat dit punt der agenda ziet, zal het vermoedelijk onverschillig voorbij gaan, maar m.i. is het van zooveel belang dat er nog vóór de vergadering een woordje over geschreven moet worden. Het was de Verificatie van het Centraal bureau voor Verificatie en finantieele ad viezen, die er indertijd de aandacht op ves tigde, dat de in onze Gemeente bij de opening van het Gasbedrijf vastgestelde afschrijvingen percentsgewijze bijzonder hoog waren! Men mag dus zeggen, dat deze opmerking van onverdachte en onbevooroordeelde zij de kwam. Bovendien werd zijn meening gedeeld door den tegenwoordigen leider van ons be drijf en ondergeteekende heeft toen den strijd aangebonden tegen het College van B. en W. dat de hooge percentages wilde handhaven om deze omlaag te drukk/en In de vergadering van 29 Dec. 1930 werd met 11 tegen 2 stemmen (die der beide Wet houders) tot verlaging besloten, hetgeen de jaarlijksche gewone lasten van het gasbe drijf met ruim f 3100 verminderde en als zoodanig eenig gewicht in de schaal legde om het gas goedkooper te kunnen maken, wat weder tot een grooter verbruik kon lei den. En nu komen B. en W. volgens de toe lichting in dit blad zonder eenstemmigheid der W.'s met het voorstel om die veria ging der afschrijving weder af te schaffen en zulks zelfs met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1931. Dit laatste lijkt mij wel een buitenge woon.... sterk stukje! Een nieuwe Raad zou aldus zonder de minste noodzaak(!) de begrooting van het reeds verstreken jaar 1931, die ten aan zien van het onderhavige punt met 11 tegen 2 stemmen was goedgekeurd(ï), eenvoudig ongedaan kunnen maken? Hét zal mij" benieuwen of de Raad dit aandurft en, zoo ja of een dusdanig besluit hoogere goedkeuring zal krijgen. Wil men voor het jaar 1933 -desnoods nog voor 1932 de afschrijvingen verande ren, dan heeft men daartoe het volste recht, hoewel ik dan moet wijzen op de gevolgen n.1. verhooging der bedrijfskosten, kans op gasprijsverhooging en verminderde toename van het gebruik! Durft men dit aan in een tijd, waarin men juist moet streven naar prijsverlagingen en in een tijd, waarin als ik wèl ben ingelicht het gasbedrijf toch reeds in minder gunstige omstandig heden verkeert door de hoogere gasleve- -ingsprijs van Amersfoort? Die hoogere le verlngkosten zouden o.a. gevolg zijn van de mindere opbrengst der nevenproducten van de fabriek te Amersfoort. En waarmee rerl'tvaardigen nu B. en W hun voorstel? Terecht zeggen zij, dat er air gevolg van de Verordening op het gasbe drijf een onafscheidelijk verband bestaat tusschen het totaal der afschrijvingen eener- In het heerlijk schoon BRETAGNE, Bij bosch en zee in eenzaamheid Woonde daar de grijze dichter, Met zijn dochter ADELHE1D In het rustig, sierlijk landhuis. Was hij opgeruimd van geest; Al was ook vopr hem het leven, Rijk aan leed en smart geweest. oor een zes-tal jaar geleden^ Ging zijn vrouw vóór in den dood; n 't was twee-tal jaren later, Toen zijn jongste kind ontvlood Rijk aan geld was hij den armen. Steeds een ware hulp geweest; Immer was hij hen ter wille, Door zijn dochter fier van geest Weer als va#k Liep zij te dwalen, Tusschen struik en rozenblad; Tegen blanke hals en schouder, Had zich eenen meeuw gezet. En de vreemd'ling die haar Vader. Waarvan VEEL hij had gehoord, Eens UIT EERBIED kwam bezoc- Werd, door dit tafreel, bekoord. ken Want het meisje eene schoonheid. Keek den gast slechts droevig aan; Liet terwijl zij sprak den blanken. Grooten vogel stil begaan. Want haar Vader was nu lijdend, En DE MEEUW WAS WEERGE KEERD; Daardoor wist zij thans den afloop; Door het noodlot haar geleerd. Toen de gast weer ging vertrekken, vVeer ging van den dichter heen. Liep daar steeds nog 't jonge meisje. Met haar vogel gansch alléén. ,'k Vond Uw Vader opgeruimd toch Moed! Mejuffrouw Moed! Welaan' Droevig schudde zij het hoofd sprak Vader MOET nu sterven gaan". Deze groote, blanke vogel, VOELT DES MEXSCHEN STERVEN AAN; Dan komt hij mij zulks berichten, En mij troosten PLOTS, SPONTAAN! Toen onz' lieve, goede moeder. Vóór zes jaren ons ontvlood. Kwam deez' zelfde groote „GWéLAN" Mij berichten haren dood"! .Weer twee jaren later daalde, Mijn lief zusje in het graf; Was alweer DEEZ' ZELFDE VOGEL Die mij kondschap hiervan gaf"! En thans MOET mijn vader sterven; Hiervoor is geen redding meer; Want de komst VAN MIJNEN „GWé LAN" Zegt mij dit maar AL TE ZEER. .DAN zal hij mij wellicht NIMMER, MEER tot troost zijn in mijn nood; NIMMER zal ik hem dan weerzien, Daar 'k vertrek na Vaders dood". En den gast bij zijne thuiskomst, Greep het als ontzetting aan, Toen 't bericht kwam: Grijze dichter Was voor altijd heengegaan' AD REM Nadruk verboden. zijds en de aflossing op geldleeningen an derzijds. Terecht wijzen zij er op, dat er een mo gelijkheid is om niettegenstaande een te sluiten leening slechts hoogstens 40 jaar looptijd mag hebben toch door te gaan met een afschrijving van slechts 2 op het hoofdbuizennet (door laat ons zeggen een leening met een verlengstuk) en dat Gedep. Staten^, de voor 1931 vastgestelde afschrijvingen hebben goedgekeurd, op zulk een leening ook wel geen aanmerking zul len maken. Tot zóóver is dus alles in orde ,.De geldgever echter aldus B. en W. kan terecht tegen een leening met zulk eerv aflossingsplan bezwaar maken omdat een niet onbelangrijk deel der aflossingen naar het nageslacht wordt verschoven met de risico van het plaatsen eener geldlee- ning alsdan". Men ziet, dë geldgever kan bezwaren ma ken. Ik zou echter wel eens willen weten of onze a.s. geldgever bezwaren heeft ge maakt. Mij dunkt, als dit zoo was, dat B. en W. zich anders uitgedrukt zouden heb- ben. En nu die bewering van „een niet onbe langrijk deel der aflossingen naar het na geslacht verschuiven!". Hoe zit het daarmee. Volgens de thans geldende afschrijvingen zouden n£ 40 jaar nog niet geheel zijn afge schreven „terrein" (40 x 1% is 60 rest dus 40% van bijna f 6000 is f 2400) en .hoofdbuizennet" MO x 2 is 80 rest 20% van f 180 000 is f 36000). Hierbij valt op te merken, dat de terreinwaarde zeker niet tot op nul behoeft te worden afgeschre ven en gerust op f 2400 kan blijven, en dat na 40 jaar de restantwaarde van het hootd- buizennet van f 36000. volgens de deskundi gen. die 2% afschrijv'ng per Jaar zeer vol doende achten, dan zeker nog aanwezig zal rijn. zoodat er geencrlei bezwaar tegen is, ook het nageslacht daaraan iets te laten meebetalen. Ik vraag dus nog eens „waarom dan in dezen tijd nu men prijsverhoogingen met kracht moet tegengaan de afschrijvingen te verhoogen?" En mocht inderdaad de geldgever ten aanzien van de afschrijving voor het hoofd buizennet een voorwaarde hebben gesteld wat ik voorloopig niet kan aannemen welnu, dan kan men op dit punt (hiermee is f 900 per jaar gemoeid) desnoods toe geven, maar voor verhooging der andere af- schrijvineen, die aan het gasbedrijf boven dien f 3100 per jaar kosten, bestaat niet de minste reden. Gij Raadsleden, die ook de vorige raads periode hebt meegemaakt, denkt aan Uw stem op 29 December 1930! En denkt alle om den Crisistijd! W H.. C. DOORMAN.

De Soester | 1932 | | pagina 2