J. L. H0KSBERGEN „Zijn" Moordenaar! Binnenland prO De heer Endendijk blijft op zijn in de vo rige vergadering ontwikkeld standpunt staan. Het door den heer Gasille genoemde doel is spreker ook sympthiek, doch daar mag geen kermis mee in verband gebracht worden. Wordt deze toch in den Raad be handeld. dan kan men wel groote oneenig- heid krijgen, maar geen. oplossing. Het is daarom beter, dat de bevoegdheid tot beslis sing bij den Burgemeester blijft. De aan vraag van Soesterberg mag geen aanleiding zijn aan een goede regel een einde te ma ken. De heer Grootewal verschilt met den heer Endendijk van meening, waarbij dient opge merkt, dat het Lunapark en het Sportpark twee afgescheiden zaken betreft: Het één is uit het andere gegroeid. Dergelijke belangrijke zaken moet de Raad over kunnen beslissen. Met de volgende verkiezing is de samen stelling in den Raad misschien geheel an ders, terwijl de Burgemeester nog minstens b jaar blijft. Het gaat niet op, dat één per soon zijn meening oplegt, aan een misschien andersdenkenden Raad. Spr. wijst met na druk op de voordeelen, welke Maartensdijk tebeurt zijn gevallen, terwijl Utrecht de stroppen heeft. De heer van Klooster stelt voor de dis cussie hierover te sluiten en tot stemming over te gaan. In stemming gebracht, stemmen vóór voorstel Gasille, de Heeren: Grootewal van Dam Busch Nooder -Mej. Fun- ke en Gasille. Tegen: Hornsveld Lodeesen v. Du ren van Klooster Endendijk en v. d. Bremer. De stemmen staakten/. zoodat het de vol gende vergadering wederom in stemming gebracht zal worden. De wijziging van art. 61, waarover reeds een principiëele uitspraak was gedaan, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 5. Vaststelling van besluiten tot begro tingswijziging 1932. (No. 21). Deze worden na een kleine opmerking van den heer Gasille aangaande het niet duidelijk zijn van hetgeen over de krankzin- nigen-verpleging wordt medegedeeld, goed gekeurd. 6. Voorstel van B. en W. tot het wijzi gen van de afschrijvingspercentages op de bezittingen van het gasbedrijf. (No. 2609). De heer Endendijk: „Het vorig jaar is tot verlaging dezer afschrijvingspercentages be sloten, hetwelk door Gedeputeerde Staten goedgekeurd werd. De nu voorgestelde wij ziging brengt een schadepost voor het Gas bedrijf mee van f 3.000. Het bedrijf kan nu geen winst maken, en zal met verlies werken, tenzij de gasprijs verhoogd wordt Dit is echter in de tegenwoordige tijdsom standigheden allerminst gewenscht. Ook wordt de concurrentie van dit bedrijf met de P.U.E.M. onnoodig verzwaard." Spr. stelt voor den bestaanden toestand te handhaven, nu Gedeputeerde Staten hun verzet hebben opgegeven. De heer Busch is het met den heer En dendijk eens. Het gasbedrijf wordt het kind van de rekening terwille van de leening van f 182.000. Is alle moeite wel in het werk gesteld, om goedkooper geld'te leenen? Er zijn wel gemeenten, die voordeeliger vzaken hebben gedaan: Den Haag 5 millioen tegen 5 een andere gemeente f 200.000 eveneens te gen 5 Is het evenwel niet mogelijk, dan zal naar andere middelen omgezien moeten worden, echter gasprijsverhooging in geen geval. Hoe de toestand zich over 40 jaar zal ontwikkelen, is nu nog niet te beoordcelen. De heer Nooder vraagt of Soest niet bij dezelfde instellingen terecht kan komen. Is Soest soms niet zoo solide als den Haag? De heer Busch interrumpeert, dat Soest minstens zoo solide is als welke andere ge meente ook. De burgemeester deelt mede, dat bij 30 40 instellingen is geïnformeerd', doch als de één neen zegt, doet de andere dat ook. Den Haag heeft waarschijnlijk een obligatie-lee ning. Andere gemeenten, b.v. Zeist, moeten ook 5 3/4 bealen. De heer Grootewal is voor het voorstel B. enrW. Het is logisch, dat wanneer over 40 jaren geleend wordt, ook de afschrijvin gen in 40 jaren geschieden. Het gasbedrijf gaat een slechte toekomst tegemoet, en zal de concurrentie met het electriciteits-bedrijf niet het hoofd kunnen bieden. Wethouder van Duren begrijpt, dat men teleurgesteld is. Het is echter de eenige goede weg. De afschrijvingspercentages kunnen wel verminderd worden, doch deze verlaagde afschrijvingen komen het bedrijf slechts schijnbaar ten goede, in werkelijk heid is dat niet het geval. Hieraan is een ge. vaar verbonden,. Het is niet mogelijk de be grooting 1933 van dit bedrijf sluitend te krijgen; een tekort van f 3.000 zou blijven, Daar de kostprijs van het gas met circa 10 is gestegen, is het onlogisch de be staande verkoopsprijs van het gedistribueer de gas te handhaven. Mej. Funke is van meening, dat wanneer het gasbedrijf over 40 jaren geen bestaans recht zou hebben, de terreinen en gebouwen hun waarde behoudeni Het is te betreuren, als in deze benarde tijdsomstandigheden de gasprijs verhoogd zou moeten worden. De heer Busch zegt, dat men zeer scep tisch ten opzichte van het gasbedrijf denkt. Het is een groote vraag, of dit wel gemoti veerd is. Al breidt het electriciteits-bedrijf zich geweldig uit, gas is er altijd noodig. Als de concurrentie gevaarlijk wordt, dan heeft men zich daarbij aan te passen en mogen het bedrijf geen extra-lasten opge legd worden. Het is volkomen juist!, dat terreinen en gebouwen hun waarde behouden. Gasprijsverhooging, waardoor de kans op een verminderd gebruik bestaat, is een slechte tactiek. Zoo mogelijk moet de gas prijs verlaagd worden. Een reorganisatie van het bedrijf acht spr. wenschelijk. Dc heer Endendijk merkt op, dat ook het gasbedrijf zich aan de verbeterde techniek zal gaan aanpassen. De heer Gasille deelt mede, dat het in de financieele- en gascommissie uitvoerig is besproken. De mogelijkheid tot gasprijs- verlaging acht spreker uitgesloten. De in standhouding der kleine bedrijven wordt steeds moeilijker. De Limburgsche mijnen leveren gas over groote afstanden. Daarte gen kunnen de kleine bedrijven! niet concur- reeren. Het zal moeilijk zijn een sluitende begrooting te vet krijgen. Men kan om nu profijt te trekken, het nageslacht niet belas ten. De heer Nooder vindt, dat met het oog op de zware concurrentie, die het gasbedrijf heeft te verduren, andere wegen ingeslagen moeten worden. De P.U.E M. maakt een ge weldige reclame, dit moet voor het gasbe drijf ook gedaan worden. Wethouder van Duren zegt aan den heer Busch, dat fictieve afschrijvingen lapmidde len zijn. Bij de bcgrooting moet de zaak van alle kanten tertfege bekeken worden. Er is nog wel wat aan te doen. Een arbeider, wel ke veel geld kost, kan o.a. gemist worden. Al het mogelijke zal geprobeerd worden, om gasprijsverhooging te voorkomen. De heer Busch stelt voor, dit agendapunt bij de begrooting 1933 te behandelen. De burgemeester brengt naar voren, dat het wel mogelijk is de verlaagde afschrij vingspercentages te handhaven, echter zal dan naar andere middelen tot dekking van het tekort moeten worden omgezien. Ge deputeerde Staten zullen bij een nieuwe lee ning bezwaren maken. De agendapunten 6 en 7 staan onvermijdelijk met elkaar in ver band. Het zijn de eenige objecten waarop we kunnen leenen. Het gasbedrijf zal zich bij de leeming moeten aanpassen. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met de stemmen van Mej;. Funke, en de Heeren Hornsveld Busch Endendijk en Nooder tegen. Vervolgens komt in behandeling punt 7 der agenda. 7. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening met de Pensioenfondsen voor de koloniale landsdienaren en locale ambtenaren te 's-Hage, groot f 182.0U0 tegen een rente van 5 3/4 per jaar. (No. 2425). Wordt zonder verdere discussie aange nomen: 8. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 23 December 1931, 4e afdeeling No. 2330 en tot vaststelling van een besluit houdende machtiging aan hun college tot het uitleenen van geld aan de Bank voor Nederlandsche gemeenten te 's-Gravenhage. (No. 2330). Aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot toekenning van vacantietoelagen aan een tweetal ar beiders van Openbare Werken. (No. 2604). Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna is punt 10 aan de orde. 10. Vaststelling van een ontwerp veror dening op het openbaar lager onderwijs in de gemeente Soest. (No. 2471). De heer Endendijk hrer het woord over nemende, wil het niet hebben over hetgeen in de Ontwerpverordening staat, doch over datgene wat er niet in is opgenomen, namelijk de bepaling, dat de onderwijzeres die huwt, ontslag gegeven kan worden. Voor het geval, dat zich nu op één der Openbare Scholen voordoet, kan een uit sondering gemaakt worden. Spr. zag echter in het vervolg deze bepaling gaarne toege past, eveneens, dat de ontslag-aanvragen 2 maanden van te voren worden ingediend. De burgemeester zegt, dat het onderwerp niets met de onderwijzers te maken heeft, maar alleen het onderwijs betreft. Het voor stel Endendijk kan bij een meer passende gelegenheid behandeld.worden. De heer Nooder vraagt of dit algemecne beschouwingen zijn en het ontwerp ook ar- (voorheen R. FRESE Hofleveranciers. BAARN. Ueeschhouwerij Varkensslachterij 3ESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen tikels-gewijze wordt behandeld. Spr. heeft voorstellen tot wijziging van enkele artike len, die hij in overleg met de Bond van Ned. Onderwijzers heeft samengesteld. De burgemeester deelt mede!, dat ook B. en \V. hiermede in kennis zijn gesteld. Aan neming hiervan acht het College niet wen schelijk. De heer Nooder stelt voor de art. 2, 7, 14, 25, 26, 28 en 29 te wijzigen. Dit wordt ech ter niet ondersteund, en het ontwerp wordt met algemeene stemmen aangenomen. 11. Vaststelling eener nieuwe verorde ning op den keuringsdienst van vee en vleesch. (No. 2498). Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot het huren van een koelhuisruimte in het gebouw der N.V. Centrale Slachtplaats ten behoeve van ien keuringsdienst van vee en vleesch. (No. 2420). Wordt van de agenda afgvoerd. 13. Behandeling van een verzoek van P. VV. Duin Jr. om ontheffing van artikel 15 ■der bouwverordening, alsmede van een voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit dd. 7 April 1932, le afd. No. 2463, waarbij aan W. van Breukelen even eens ontheffing werd verleend van artikel 15 der bouwverordening. (Nos. 2474 en 2463). Aangenomen. 14. a. Vaststelling van een tweetal be sluiten tot in schenking aanvaarden van grond, en tevens verhuring van dien grond, t.w. van resp. aan H. de Ruygt en J. van Doorn. (Nos. 2470 en 2614). h. Vaststelling van een tweetal besluiten tot in schenking aanvaarden van grond t.w. van C. van Kempen en H Kamp. (Nos. 2440 en 2608). c. Behandeling van een verzoek van C. Mossing om huur van grond aan de Beetz- Iaan. (No. 2587). Aangenomen. 15. Vaststelling van het tweede supple- toire kohier hondenbelasting 1932. Aangenomen. 16. Vaststelling van het primitieve ko hier straatbelasting 1932. Aangenomen. Hierna wordt gepauzeerd. Bij de voo.rtzetting der Openbare Zitting, komt het aan de agenda toegevoegde punt: Vragen van het raadslid W. F. H. Busch aan den Burgemeester betreffende ontslag agent van politie met beantwoording (No. 1086). De heer Busch zijn vragen toelichtend, zegt voorzichtig te zullen zijn, om in het Openbaar geen verkeerden indruk te vesti gen. Het is geen ageeren tegen personen ot corps, maar de beantwoording hiervan is niet bevredigend. Hier is aan de rechtspositie van den be trokken persoon tekort gedaan, er is nog niets van eenige tegemoetkoming tegenover hem bekend. Deze heeft zich irf verbinding met de Bond van Politiepersoneel gesteld, dit ech ter zonder resultaat. Indien de Voorzitter bezwaar tegen be handeling in Openbare Zitting heeft, moet deze zaak in geheime zitting behandeld wor den. De burgemeester zegt, dat het Ambtena ren-Reglement in toepassing is gebracht. Overleg moet nog plaats vinden, dus kun nen nog geen positieve besluiten genomen worden. Bovendien kan dit niet in Openbare Zitting behandeld worden. De heer Busch wil geen sensatie verwek ken, doch de indruk is gevestigd, dat hierin naaf willekeur is gehandeld. Er is misbruik gemaakt van 's mans onkunde. Hier dient recht te geschieden. Spreker dringt nogmaals aan op behandeling in ge heime zitting. De burgemeester wil aan het verzoek van den heer Busch wel voldoen. Deze heeft echter dingen in het Openbaar gezegd', die niet juist zijn. Hij dringt er op aan, dat de heer Busch deze zal herroepen. Hier is niet in strijd met het Ambtenaren-Reglement ge handeld. De heer Busch: ,,Als men mij overtuigt, dat ik onjuiste dingen heb gezegd, zal ik dat direct herroepen. Besloten wordt in geheime zitting over te gaan. RONDVRAAG De heer Nooder vraagt of B. en W. be reid zijn maatregelen te nemen,, opdat het bestek voor de uit te voeren werkzaamheden aan de Soesterbergsehestraat, Nieuwe Weg en Beukenlaan wordt nagekomen. Volgende week is het vacantie voor het bouwbedrijf, dus zouden deze werkzaamhe den 4 dagen stop gezet moeten worden. Dit brengt echter technische bezwaren mede, zoodat hiervoor tusschen de betrok ken firma en de verschillende organisatie's een redelijke oplossing is gevonden. Er zal om beurten vacantie genomen wor den. Als het gemeentebestuur nu hierover con. trölc houdt, komt het in orde. De burgemeester zegt toe, dat het bestek tenvolle zal worden nagekomen worden. Als het gemeente bestuur nu hier over controle houdt, komt het in orde. Burgemeester zegt toe dat het bestek zal worden nagekomen. De heer Gasille zegt dat vele ingezetenen er over klagen, dat de Burgemeester niet voldoende is te sprekenv Volgens de Gem. Wet is de Burgemeester die buiten de gemeente woont zelfs ver plicht 2 malen per week een spreekuur te houden. Hier woont de Burgemeester binnen de gemeente en Is om de andere week eenmaal in Soest en Soesterberg te spreken. Dit is te weinig. De burgemeester zegt, wanneer de Bur gemeester buiten de gemeente woont het moeilijk is deze te bereiken, daarom schrijft de Wet deze verplichting voor,, doch spr. zelf is altijd te spreken; men kan het ten minste probeeren. Dikwijls echter kunnen de menschen het met de afdeeling af. Van de 100 gevallen is dit 99 maal het geval. De heer van Klooster heeft ondervinding op dit gebied. De vorige burgemeester was veel te soe pel. Het is gebeurd dat in de distributietijd iemand beslist de Burgemeester moest spre ken. Toen hij na veel drukte was toegelaten, wat bleek toen? Hij zou en moest tien pond zeep hebben (algemeen gelach). De heer Gasille zou hierover niet gespro ken hebben, doch hem is herhaaldelijk ver zekerd dat men de Burgemeester niet te spreken kon krijgen'. Spreker hoopt dat de Burgemeester hier in alsnog tegemoet zal komen. Deze zegt toe dit in overweging te zullen nemen. De heer Busch zegt dat de muziekvereen. „Patiëntia Vincit Omnia" het zeer betreurt dat in het rosarium geen concerten gege ven mogen worden. Zelfs donateurs hebben hierover geklaagd. Verlies van donatie's is te verwachten, in dien dit blijft gehandhaafd. Laat men deze vereeniging alsnog in de gelegenheid stellen. De heer Gasille zegt dat hij hierover ver leden jaar ook heeft gesproken. De burgemeester zegt overweging toe. Hierna gaat de vergadering over in ge heime zitting. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN HET LUCHTVAARTBEDRIJF. Het Tweede Kamerlid Braat heeft tot den minister van Defensie de volgende schriftelijke vragen gelicht: Is de Minister bereid mee te deelen: le. Of het juist is* dat met Augustus een kolonel bij de artillerie der landmacht den militairen dienst met pensioen gaat ver. laten, en daarna door den Min belast wordt met de functie v-n directeur van het met- militaire luchtvaartbedrijf te Soesterberg? 2. Zoo ja, hoe oud bedoelde persoon is? 3. Of deze nu bij zijn pensioen weer een nieuw salaris zal ontvangen? 4. Hoeveel bedoeld pensioen en salaris zullen bedragen? Ts de minister niet overtuigd dat in de zen tijd beter iemand daarvoor aangewezen kon worden die nog geen betrekking of pensioen heeft, en jonger van jaren is? Zoo niet, op welke gronden berust dan deze benoeming, die de cumulatie van pen sioen en functie ten onbillijkste in dezen crisistijd, waarin velen geen betrekking kun nen bemachtigen, weer met een vermeer dert? DE EX-KEIZER. Het Tweede Kamerlid, de heer Floris Vos, heeft aan de ifïinisters van Binnrn- landsche Zaken en van Buitenlandsche Za ken de volgende vragen gesteld: 1. Zijn aan de Ministers van Binnenland- sche en van Buitenlandsche Zaken, de ge ruchten bekend, dat naar aanleiding van plannen van enkele Duitsche partijen om in Duitschland de monarchie te herstellen, door deze partijen met Wilhelm von Ho- henzollern, gewezen keizer van Duitschland contact is gezocht? 2. Zoo ja, hebben de Ministers een on derzoek ingesteld of deze in de pers ver spreide geruchten op waarheid berusten en of het juist is, dat te Doorn of elders in ons land voorbereidselen worden getroffen voor een eventueelen terugkeer naar Duitschland? 3. Indien deze geruchten in de pers ge heel of gedeeltelijk op waarheid berusten, zijn de Ministers dan bereid mee te deelen welke maatregelen door hen zijn getroffen ten einde nakoming te verzekeren van de in 1920 door de Nederlandsche Regeering afgelegde belofte volgens welke er door haar zou worden gewaakt tegen politieke activiteit van den gewezen, Duitschen kei zer? De lieer Wijnkoop, lid der Tweede Ka mer, heeft den ministers van Buitenland sche Zaken en van Justitie verzocht: Wil de Regeering meedeelen welke maat regelen zij heeft genomen of alsnog denkt te nemen ten aanzien van het jongste op treden van Wilhelm von Hohenzollern, wel ke thans te Doorn woonachtige uitgewekene en vreemdeling zich niet ontzien heeft op 19 Juli j.1. aan een wapenschouwing van Duitsche cavalleristen een militant-fascis- tisch telegram te doen toekomen in het La tijn onderteekend met de in het huidige mo ment politiek niet onbeteekenende quali- ficaties Keizer en'Koning? BAARN. FEESTELIJKHEDEN OP 2 AUGUSTUS Deze feestviering zal dit jaar in verband met de ongunstige tijdsomstandigheden een sober karakter dragen. Van feestelijkheden te regelen duor de Permanente Oranje Commissie zal dan ook niets komenl Een aubade aan H.M. de Ko ningin-Moeder kan in verband met den ge zondheidstoestand van de Hooge Ambt's- vrouwe, niet plaats vinden. Wel zal des morgens de Baarnsche Har monie „Crescendo" conctrteeren op den Brink en wellicht nog een ommegang door de gemeente maken. De Christelijke Oranjevereeniging heeft het voornemen opgevat op dezen dag een feestelijke samenkomst te beleggen in het Baarnsche Bosch, zulks behoudens toe stemming van H.M. de Koningin-Moeder. Op deze samenkomst, des namiddags om twee uur, zal Ds. W. Seinen', Gereformeerd Predikant alhier, als spreker optreden, ter wijl muzikale medewerking verleend zal worden door de Christelijke Muziekvereni ging „Excelsior" van Bunschoten-Spaken burg. FLOR ALI A-FEEST. Het Floralia-feest zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag, 23 Auguustus a.s. Er zal, evenals vorige jaren een wed strijd met versierde rijwielen aan verhon den worden. HET RAPPORT-WELTER. Het hoofdbestuur van de Alg. R.K. Offi- ciererivereeniging stelt als voorloopige con clusie inzake het rapport-Weiter o m. het navolgende vast: Het hoofdbestuur accepteert in groote lij nen de noodzakelijkheid der bezuiniging van rond 100 millioen, die wordt voorge steld. Gezien de daling van den levensstan daard kan het hoofdbestuur in beginsel met een salarisverlaging, voor zoover de regee ring deze noodig oordeelt, meegaan. Vol gens de meening van het hoofdbestuur ware aan ongehuwden geen hoogere korting op te leggen, dan aan gehuwden,, maar wel wa re een belangrijke verhooging in te voeren van de belastingen* welke van alle ongehuw de Nederlandsche staatsburgers worden ge heven. Bij de berekening van het kortings percentage ten opzichte van 't militair per soneel dient mede rekening gehouden te worden met de extra korting van 5 pCt., welke in 1922 aan de militaire ambtenaren werd opgelegd\ (bijdragen voor pensioenen). Het hoofdbestuur acht een contingentsver mindering onder de huidige omstandighe den niet toelaatbaar. Hij betwijfelt, of, zon der schade voor de weermacht, door „uit dunning van beroepskaders een belangrij ke bezuiniging te verkrijgen valt. 'n Aantal dezer bezuinigingen zouden veel minder schade aan de landsverdediging toebrengen, dan de voorgestelde organisatie-verminde ring van het aantal muziekcorpsen, vermin dering van het aantal officieren op een mo bilisatiebureau met 1; deze twee bezuini gingen alleen gaven al meer dan 2% 3 ton. UITVOERING DER CRISIS- VARKENSWET De Crisis-varkenswet is thans ook door de Eerste Kamer aangenomen en naar aan leiding daarvan is Dinsdag 26 Juli te Utr. in de Landbouwbeurs opgericht de Gewestelijke Varkenscentrale Utrecht, waarvoor als oprichters optraden de Pro vinciale landbouworganisaties in de provin cie Utrecht, met één afgevaardigde van het Stichtsche Varkensstamboek. De Koninklijke goedkeuring op de Sta tuten tot erkenning als rechtspersoon is aangevraagd. De Crisis-varkenswet is door de Regee ring als steun bedoeld voor de varkenshou ders en wel voor de geheele varkenshoude rij. AJs zoodanig hebben de landbouworga nisaties gaarne hare volle medewerking toegezegd. Waar in het belang der boeren deze wet tamelijk groote bevoegdheden toekent, doen ondergeteekenden als afgevaardigden van de provinciale landbouworganisaties een be roep op de volle medewerking van allen, die met deze wet te maken hebben. Daar ook plaatselijk belangrijke regelin gen zullen moeten worden getroffen, zal aller volle medewerking bepaald noodzake lijk zijn om de boeren zelf het meeste voor deel te kunnen verschaffen. Het Secretariaat is gevestigd in de Land bouwbeurs te Utrecht. Nadere mededeelingen zullen ten spoedig ste ter kennis van belanghebbenden worden gebracht Het Voorloopig Bestuur: A. J. de Goeij, Voorzitter. C. W. Kasbergen. van A. B. T. B. R. K. Zijlstra. J. D Barreveld. van C. B. T. B. Mr. C. Th. E. Graaf van I.vnden van San- denhurg. D. C. de Ridder. van U. L. G. D. G. Doets A. P. van Lutterveld, Secretaris, van St. VaTkensstamb. In de boerderij was alles Rustig. Men ging voor den nacht. Overal werd goed gesloten; Steeds kon „ONRAAD" toch verwacht. Want in 't land was 't VER VAN RUSTIG, Het bandieten-dom BRUTAAL; Zelfs voor welgewapend manvolk, Gingen zij niet aan den haal. En deez' boerderij dat wist men Had als „BAAS" een jonge vrouw; Maar TOCH MOEDIG ALS EEN KEREL Nu, DAT wist men óók al gauw. Juist te bed zou men zich geven, Toen geklopt werd op de poort- „WEES VOORZICHTIG" sprak haar Daarna ging zij onverstoord'. moeder. En een raam werd opgeschoven; „Wie of zich daar nog bevond"? 't Was een man hoewel gewapend Die daar nederlag; gewond Steunend vroeg hij onderkomen En verpleging voor den' nacht Eerst zijn wapens hem ontnomen* Wtrd hij binnen toen gebracht. En nadat hij was verbonden, Gaf zij hem haar*eigen bed; Zóó was hij na enk'le dagen Door HAAR goede zorg gered. En zij ging als altijd weder Met de wagen -zwaar belaan Naar de stad; haar waar verkoopen, Zooals 't jaren was gegaan. Nauwelijks daar aangekomen, Werd het VREES'LIJK NIEUWS ge hoord; Héél de stad toch was er vol van EEN AFSCHUWELIJKE MOORD! Want een drietal „VARKENSKOOPERS", Elke week in stad verwacht, aren op den weg daarhenen DOOR BANDIETEN OMGEBRACHT! En toer», 't meisje die vergeefs tuch Haar „VERLOOFDE" had gezocht. Die haar daór steeds placht t' ontmoeten, Daar ook hij er varkens kocht. Op de plaats ging infonneeren. Waar hij zich van zaken kweet, DURFDE NIEMAND HAAR IETS ZEGGEN, Toen zij navraag naar hem deed! Tot het hooge woord er uit kwam, Hortend, stootend haar verteld; Ja, ook „HIJ" was wreed vermoord en Toen beroofd van Al zijn geld. 't Spoor der daders was gevonden; ELKE PAS was nu bezet; GEEN kon er nu nog ontsnappen, Glippen door 't gespannen net. Toen WANHOPIG gwig zij huiswaarts, Doch 't gaf haar mannenkracht; Zij haar daar, vóór enk'le dagen, ZIJNEN MOORD'NAAR hulp gebracht En onmidd'lijk na haar thuiskomst, Schijnbaar rustig 'n oogenblik Greep zij haar „ONFEILBAAR WAPEN"; Liet hem komen zonder schrik! ,,'k Weet NU WIE'N ik hulp verleende: MIJN VERLOOFDE'S MOORDENAAR! Gij verlaat DIRECT deez' woning. DAN krenkt men U HIER geen haar"! „Héél de weermacht thans in stelling Is U ALLEN op het spoor; DITMAAL zult gij NIET ontsnappen; Ddór bij GO.D ddar zorgt men voor' „Voor deez' lagen moord en diefstal, Wacht U allen thans DEN DOOD; Duur zult gij Uw wandaad boeten; DOOR DE VALBIJL OF 'T LOOD"! En de moord'naar knarsetandend Door 't pistool toch in haar macht, Vluchtte haastig weg vervloekend Thans op zelfbehoud bedacht. AD REM. Nadruk verboden. BROCHURE. Door de Vereeniging van Onderofficie ren „Ons Belang" te Amersfoort, is eene brochure uitgegeven, waarin eene wijziging in de encradeering van het Vredesleger wordt voorgesteld. Hierdoor wordt eene bezuiniging op de Defensie-uitgaven ver kregen van f 625.000. Wij bevelen de lezing van deze brochure aan, voor degenen die belangstellen1 in dit onderwerp. Exemplaren zijn op aanvraag kosteloos verkrijgbaar bij W. J. Vaatstra, Urechtschew. 13 te A'foort. HET ASYLRECHT GESCHONDEN? Het lid der 2e Kamer Wijnkoop heeft aan de ministers van Justitie en van Binnen- landsche Zaken de volgende vragen gesteld is de regeering bekend met het geval van den 26- of 27-jarigen anti-fascist en anti militarist, die zijn militairen dienstplicht in Italië niet willende vervullen op 19-jarigen leeftijd zijn land verliet en dus als militair deserteur moet worden beschouwd, en die desniettegenstaande zonder zijn uitdrukke lijke toestemming op 13 Mei j.l„ gelijk uit een brief van den hoofdcommissaris van politie te R'dam blijkt, naar Italië is uit geleverd of uitgeleid? Acht de regeering dit optreden niet een flagrante schending vpn het hier te lande geldende asylrecht tegenover dergelijke vluchtelingen, en acht de regeering het bovendien te verantwoorden, dat de vreem- delingen-politie te Rotterdam, die den ad vocaten van dezen Italiaan uitdrukkelijk hadden toegezegd, dat hun in elk geval be richt zou worden gedaan voor en aleer er verder iets met dezen vreemdeling zou ge beuren, eerst op 14 Mei j.1. aan een der advocaten een bericht toezond, dat bedoel de vreemdeling reeds op den vorigen dag naar Italië was teruggebracht? DE NEDERLANDSCHE BANK Voorschotten op Effecten 3 Kantoor: Amersfoort Muurhuizen 16

De Soester | 1932 | | pagina 2