2e BLAD Zomeruitverkoop M VENEMA Bekendmakingen Officieel M Plaatselijk N ieu ws^O Soesterberg HM ©y©=s©iSf. Burgerlijke Stand Predikbeurten Sport Ingezonden "HM behoorende bij „DE SOKS.TER" van Zaterdag 30 Juli 1932, No. 61 jJsk^T- L W Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de wet houder J. S. van Duren op Vrijdagen 5 en 12 Augustus a.s. geen spreekuur zal houden. Burgemeester en Wethoudejs voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. 5e ZOMERCONCERT Het 5e Zomtrconcert door de Soester Harmonie PA'.O., Dir. H. Kok, wordt ge geven op 2 Augustus a.s. aan de Toren straat, hoek Stationsweg. Aanvang des avonds 8 uur. CHR. ORANJEVER. „JULIANA VAN STOLBERG". Bovengenoemde vereeniging hoopt op 2 Augustus a.s., de verjaardag van de Ko ningin-Moeder Emma, een feestavond te geven. Ds. Alkema en Ds.. Groeneveld zul len een kort woord spreken, terwijl de on der ons bekende heer Feijten zal declamee- ren. Houdt allen dien avond vrij voor Re ligie en Kunst. Omtrent genoemde heer Feijten lezen wij: Als de heer J. L. Feijten het podium be treedt, gaat een daverend applaus uit de ver gadering op. Met een passenld proza vooi dezen avond, waarin op schrille wijze wordt geteekend de overgroote ellende door den drank veroorzaakt, wanneer deze eén wo ning wordt binnengebracht, wordt de decla mator met onverdeelde aandacht aange hoord Het daverend applaus na afloop was wel het beste bewijs, dat ten volle genoten was. (Utrechtsch Nieuwsblad). De heer J. I» Feijten is een declamator met gansch bijzondere gaven, die als een Royaards over een bewonderenswaardig geheugen^ een goede mimiek en groote zeg. gingskracht beschikt en ook uitstekend de merischelijkë stem imiteert. De heer Feijten is bovendien een vlugge, vroolijke verschij ning, die, nauwelijks op het podium ver schenen, zijn gehoor reeds dadelijk inge palmd heeft en het laat schaterlachen of schreien, al naar believen. Enorm was dan ook zijn succes en na bijna ieder nummer, werd den kunstenaar onder daverend ap plaus een toegiftje afgedwongen. (Apeldoornsche Courant). MARKTBERICHT. De prijzen der eieren in veiling „Gouden Ploeg" dd. 27 Juli waren voor de kleine f 2.85 en de groote eieren f 3.25 per honderd stuks. Handel vlug. N.H. JEUGDHUIS. Het Jeugdhuis van de Ned. Ilerv. kerk aan de Vredehofstraaty nabij Nieuwerhoek is als zoodanig niet meer beschikbaar, zoo dat men genoodzaakt was uit te zien naar een ander gebouwtje. Thans vernemen wij, dat een gebouwtje aan het Kerkpad. achter de smederij van den heer C. van Hengstum door iemand i aangekocht, om dit vermoedelijk weder aai de Ned. Herv. Gemeente over te doen voo het jeugdwerk. A. D. O, Op 1 September a.s. zal door de Soestei Turn- en Athletiekclub A.D.O. een tuin feest worden georganiseerd in den tuin van het Hotel-Pension „Dennenhof*' aan d Soesterbergschestraat 107. In den grooten achtertuin, die schitterend wordt verlicht, zal een gevarieerd program ma worden uitgevoerd, o.a. rhytmische- en knodsoefeningen door de dames-leden, vrije- en ordeoefeningen door de heeren, een tooneelstukje, op te voeren door enkele leden, enz. enz. De welbekende „Terrible Thrillers" onder leiding van den heer De Graaf zullen de dansmuziek verzorgen. Het laat zich aanzien, dat, indien het weer meewerkt, het 'n gezelligen avond zal wor den. Ook de mooie omgeving zal zeer ze ker het aspect verhoogen. Voor niet-leden zal er tegen, betaling toe gang zijn. Zie hiervoor de binnenkort verschijnende advertenties en aanplakbiljetten. GEVONDEN VOORWERPEN Aangeloopen een zwart-witte kat. AANGEHOUDEN. Dinsdag is door de politie alhier aange houden zekeren F. J,. B., die zich op zeer verdachte wijze hier ophield. Hij is naar het politiebureau overgebracht, waar al spoedig bleek, dat hij eenige malen in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd en dat verschillende autoriteiten zijn aanhou ding hadden verzocht. Hij werd door de politie alhier ter be schikking gesteld van den burgemeester van Katwijk, die zijn aanhouding mede had ver zocht als verdacht van oplichting. BEGRAAFPLAATS-KWESTIE. De afd. voor de geschillen van bestuur van den Raad v. State heeft Woensdag o.m. behandeld een beroep van deni heer O., al hi er, tegen een beschikking van Ged. Staten, waarbij is goedgekeurd een besluit van Br en W., waarbij aan het R.K. Kerkbestuur al hier tot het aanleggen van een bijzondere begraafplaats vergunning wordt verleend. Namens reclamant werd uiteengezet, dat uitgekozen plek voor een begraafplaats 1 de meest ongeschikte is. Wijlen Mgr. v. Vetering heeft dan ook intertijd een der gelijk plan niet goedgekeurd, maar de nieu- Aartsb.sschop heeft zich ermede veree- A. Vlak aan het terrein grenzen huizen, binnen 50 M. Reclamants huis staat zelfs op 6 M. afstand en ziin drinkwater- ligt op 3 Meter van de begraafplaats, begraafplaats is reeds in gebruik, zon- dat er een hek om staat. Volgens recla mant heeft het kerkbestuur iedere redelijke oplossing afgewezen. Namens Ged. Staten heeft de heer G. H. in Spanje het besluit verdedigd, betoogen- dat de huizen, in kwestie, niet behooren t de bebouwde kom, maar verspreide hui- Na de wel d. W we nigd illfc gen De Koninklijke beslissing zal later vol- ATHLETIEK. Bij de uitslagen eener ontmoeting te Am sterdam van de UPAB en de Amsterdam- sche Athletiek Bond kwam onze plaatsge noot, de heer J. Grootewal (UPAB) als volgt voor: Discuswerpen No. 1 met 3,20 M,.; Hoog springen No. 4 met 1,52 M,. verspringen No. 3 met 0,34 M., terwijl zijn groep in de 4 x 100 M. estafetteloop No. 1 werd in 45 sec. In de Olympische est. was UPAB No. 1 in 3 min. 53,4 sec. „SOLI DEO GLORIA" Op het dezer dagen te Zeist gehouden tweedaagsch Nationaal Zangconcours van den Ring Utrecht, van den Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nederland werd door de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" van Soesterberg in de 4e afd, Gemengde Koren de 2e prijs behaald met 277 punten. EEN FRAAIE GESCHIEDENIS. In den nacht van Zaterdag op Zondag vertoefde de bekende houder van het auto kerkhof alhier, van de B.. met een. auto in Hilversum. Op een gegeven moment werd ^.n)1 beduid te stoppen, doch hij vond het blijkbaar beter aan dat bevel geen gevolg te^ geven en reed maar kalm door. ,Een politieman uit Hilversum toog den volgenden dag op onderzoek uit en trof van de 13. te Soest aan, waar hij hem positief herkende. Van de B. ontkende echter de overtreding te hebben gepleegd en toog naar Hilversum om zijn goed recht uiteen te zetten. Meerdere andere agenten aldaar herkenden hem echter ook, terwijl hij na- Ier onderzoek bleek, dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs, noch van een num- merbevvijs. Toen men de auto, waarmede hij naar Hilversum was gekomen eens ging be kijken. bleek, dat de remmen van dat voer tuig in het minst niet deugdelijk waren en dat verder rijden daarmede groot gevaar voor de veiligheid zou ople.veren. Daarom nam de Hilversumsche politie de automo biel in beslag, ondanks alle bezwaren van v. d. B., die betoogde, dat hij niet naar Soest terug kon komen en vroeg of de Hil- versuinsche politie dan maar voor een ver voermiddel terug wilde zorgen, dan wel hem reisgeld verstrekken. Natuurlijk werd hierop niet ingegaan, en werd den man me degedeeld, dat hij maar moest zien op eigen wijze terug te gaan), v. d. B. af. Toen echter eenigen tijd later een der po- itieagenten zich naar de garage begaf, die onder meer dient voor de stalling van de rijwielen der agenten, en zijn rijwiel wilde nemen, bleek dit spoorloos verdwenen. Aan stonds dacht men, natuurlijk aan v. d. B. en bij onderzoek bleek dit ook juist te zijn. Het van den Hilversumschen politieagent me degenomen rijwiel werd te Soest opge- poord en aldaar in beslag genomen. Den volgenden morgen is van de B. zelf wec-r uit eigen beweging naar Hilversum getogen om nogmaals zijn houding te ver dedigen. Erg vriendelijk werd hij daar na tuurlijk niet ontvangen en hij zal zich dan ook wel voor het hebben gepleegd van meerdere strafbare feiten nader hebben te verantwoorden,. GEVONDEN VOORWERPEN. Een. sleutel Een damestasch met inhoud. Aangevlogen een zwerm bijen. Aangeloopen een hond. Inlichtingen Politiepost Soesterberg. BELG. MILITAIREN IN HET VLIEGKAMP. Dinsdagmorgen arriveerde te Soesterberg een gezelschap van den Belgischen militai ren vliegdienst, onder leiding van den lui tenant-generaal Gilliaux. Het gezelschap be staat verder uit luitenant-kolonel Daumerie en de kapiteins De Bock, Vermeulen en Bu- merie, allen van de vliegschool te Waver .hem. De Belgische officieren zijn naar Ne derland gekomen, om de opleidingsmethode voor vliegers bij de luchtvaartafdeeling te bestudeeren. Zij kwamen met vijf AVRO leervliegtuigen te 11.20 uur op Soesterberg aan, nadat zij om 10 uur uit Brussel waren vertrokken. De duur van het bezoek is vier dagen. LUITENANT-VLIEGER VEROOR DEELD. Voor den Krijgsraad te 's-Hertogen- öOsch stond op 2b Juli j.1. terecht een 29- jarig 1ste luitenant, leerling-vlieger bij de mchtvaartafdeeling te Soesterberg, wien ten iaste werd gelegd, dat hij op 12 December ie De Bilt als bestuurder van een twee wielig motorrijtuig, daarmede hoogst roeke loos heeft gereden, op den openbaren rij weg, den Utrechtscheweg en daarbij in aan rijding is gekomen met een bakkerswagen, met het gevolg, dat de duorijder met het noofd tegen een ijzeren mast is gekomen en zoodanig werd verwond, dat hij korten tijd na het ongeval aan de verwondingen is overleden. Beklaagde reed met een snelheid van plm 60 K.M. op genoemden weg, toen een bak kerskar, die met een paard bespannen vóór hem reed, opeens een zwenking naar link maakte om de Kerklaan in te rijden, Getuige H. van den Brink, de bestuurder van den bakkerswagen, verklaarde, voordat hij van richting wilde veranderen, met de zweep een teeken te hebben gegeven; be klaagde beweerde, dat de zweep slechts en kele decmeters buiten de kar uitstak en hij dat ook niet als een teeken had begrepen; deze bewering werd door twee getuigen, die beiden ook motorrijder zijn, bevestigd terwijl twee andere getuigen als hun mee ning te kennen gaven, dat het ongeluk aan noodlottige omstandigheden was te wijten De waarn. auditeur-militair Mr. Kleinen Hammans, qchtte schuld voor beklaagde aanwezig en eischte een hechtenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Beklaagdes raadsman, de kapitein L. A M. Koppert der Luchtvaartafd., pleitte vrij spraak. De Krijgsraad, uitspraak doende, veroor deelde beklaagde overeenkomstig den eisch tot een maand hechtenisstraf voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaren. (Tel.). In het Maanblad van „Oud-Utrecht" schrijft J. H. BrinkgreveEntrop een ar tikel, waarin het onderstaande voorkomt: „Vroeger was Soest bekend om het kwee ken van zijn kleine, Soester rapen, die een zekere bekendheid bezaten en geliefd waren om hun fijnen) smaak. Ik heb ze nog wel eens 'n enkelen maal te koop zien aanbie den, die keurig ronde, goudgele raapjes. Ze worden geschild, in zijn geheel gekookt en gegeten als bloemkool. Nu worden veel Soester knollen als veevoeder gekweekt, aar de fijne Soester raapjes vindt men niet meer. Ook van de aloude huisnijver heid is niets meer over; het was een alge meen gebruik, dat de boerinnen en haar dienstboden zich 's winters met katoen spinnen onledig hielden, welk product aan de handweverijen in A'foort werden afgele verd en waardoor ze 'n aardige bijverdienste hadden. Oudere dames zullen zich allicht het „Amersfoortsch" herinneren, een heel smal satijnstreepig katoen, dat vooral voor luiermandklcertjes werd gebruikt, voor pon. netjes, apenrokken, e.a. Soest ging oudtijds reeds door voor een welvarend dorp, dat een' niet onbelangrijken handel dreef. In een er onder bchoorend gehucht „de lsselt" had men zelfs tot 1824 een glasblazerij. I)e Soestenaren stonden alom bekend als dappere, bekwame schutters), die het ver ge bracht hadden in de kunst van het boog schieten. Ze hadden dan ook een schutters gilde, „het St. Aechtengilde", naar den stich ter ook wel „Gaesheekcrgilde" genoemd, welks oorsprong in de middeleeuwen ligt en dat telkerl,jare op den tweeden Pinksterdag naar de papegaai schoot. Omtrent de stich ting van het gilde, vermeldt de volksover. levering het volgende: Jacob van Gaesbeek maakte op zekeren dag met zijn zoon een rit over hun landgoed, Blijendaal. Het trof den ouden jonker plotseling, hoe slecht z n zoon te paard i>- 'oodanig zijn toorn op, dat hij den jongen man met een SluX ccu slag yjy li«-i 'iiöofd noodlottig gevolg, dat deze dood ter aarde tortte. Als boetedoening stichtte hij het St. Aechtengilde, gewijd aan de patrones van Soest, onder voorbehoud, dat telkenjare alle gildebroeders op bepaalde dagen (b.v. St. Aechten, 5 Febr. en op H. Sacramentsdag) ter kerke zouden gaan en voor het zieleheil van z'n zoon bidden. Hij schonk het gild verschillende stukken grond, uit welker op brengst het gilde zou kunnen „teren", d.i. feest vieren. Het Gaesbeekergilde bestaat nog steeds, al heeft het zijn karakter als chuttersgilde geheel verloren. De landerijen worden nu nog als „gildland" verhuurd en van de opbrengst eert het gilde nog eens in de vier jaren. In October 1931 zou weer geteerd worden, maar de ouderman van het gilde deelde mij in 't begin van October mee dat, met het oog op de zorgelijke tijden, de leden liever de som (per gezin f 26.ont vingen om brandstoffen en wintervoorraad op te doen dan het in de herberg op te ma ken. Soest heeft vele malen hevige rampen meegemaakt. In het jaar 1356 werd het ver brand door Gijsbrecht van Nijenrode op be vel van den Hollandschen graaf, Willem V, omdat dc Stichtenaren Mtoideni en Weesp in brand gestoken hadden. Tijdens de regeering van Karei den Stou te in 1.481 onderging het nog eens dat lot. En toen in 1545 Maarten van Rossuni Amersfoort belegerde, werden Soest en om liggende dorpen geheel uitgeplunderd. Ten slotte had het in 1629 nog eens te lijden van de keizerlijke troepen onder Montecuculi. Want gedurende den dertigjarigén oorlog waren Spanje en Duitschland bondgenoo- ten|. De Dutsche troepen drongen de Velu- vve binnen, namen Amersfoort en teisterden de omliggende dorpen, o.a, ook Soest. Geen wonder» dat in zoo'n ruwen tijd de dapperheid hoog gehouden werd. Een Soes- tenaar, die goed schieten kon en handig met het mes omgaan kon, teneinde 'n ander een paar flinke kerven toe te brengen, stond hoog in aanzien. Daarbij komt nog, dat de inwoners van Soest met hun huren uit Eem- ncs en Spakenburg bekend stonden als twistziek. Het is een dertig jaar geleden, dat zoo'n echte Soester zich bij den dokter aanmeldde, omdat z'n tegenstander 'm zijn neus afgebeten had. Hoe meer litteekens een rasechte Soeste- naar op zijn gezicht had, des te hooger stond hij bij de Soestersche schoonen aan geschreven en verre van hun man of vrijer van een vechtpartij terug te houden, moe digden zij hem er eerder toe aan. Maar gelukkig heeft de tegenwoordige tijd een andere maatstaf dan het messen trekken en hoewel het jammer is, dat veel oude dingen verdwijnen, 't U toch maar be ter, dat ruwheid plaats heeft gemaakt voor zachtere zeden." van 21—27 Juli 1932. GEBOREJ4: Maria Johanna dochter van A. P. Hooft en C. Koster Braamweg 15; Cornelis Josef zoon van H. L. van Dalen en M. Baurek Soesterbergschestraat 88; Johan- nes Gijsbertus zoon van A. Hilhorst en Th. Botterblom Birktstraat 67; Steven zoon van J. Akkerman en B. van Egdom Hartweg 10; Marie Wijpkje dochter van K. Grave- maker en G. Wassenaar Vredehofstraat 6; Gerarda Catharina dochter van E. Hilhorst en A. M. Grift Nieuweweg 112. ONDERTROUWD: J. v. d. Stroom en J. Ch. J. Boone; J. C. Kooge en H. A. Grift. A. J. v. d. Hoogen en A. Ravenhorst; H. van Veen en J. Peterse. OVERLEDEN: Alida Frederika Maria Meijer, 63 jaar, gehuwd m. H. Bos, Amers- foortschestraat 85. Vestiging 2127 Juli 1932. E. Koning van Ridderkerk naar Helling- weg 15; M. A. Middelman van Bloemen- daal naar Birktstraat 15; E- Meerding van Heemstede naar Komnginnelaan 109; J. van de Water van Amsterdam naar Soester bergschestraat 48; C. de Zoete van Drie- bergen-R. naar Burg. Grothestraat 41; K. Herrebout met gezin van Ede naar Eiken laan woonwagen; H. H. Blom met vrouw van A'foort naar Amersf.straat 108; G. R. Meinsma van Bloeinendaal naar KI. Engenr daahveg 21; J. G. Daams met gezin van Amersfoort naar Braamweg 12; H. v. d. Heuvel van Amsterdam naar Buntweg 4; M. Manné met gezin van Amersfoort naar KI. Engendaalweg 17; H. Willemsen met gezin van Zuilen naar Klaarwaterweg 26; Wed. J. van de Vlugt van Heerlen naar Van Lenneplaan 9; H. Bosma met gezin van den Haag naar Julianastraat 51. Vertrek 21—27 Juli 1932. I.. G, Mosterdman van Keukpad NZ 2 naar Hilversum, Hilvertsweg 274; W. H. B. Stoof met vrouw van Nieuweweg 111 n. den Haag, Jongeneelstraat 13; P. A. van 't Klooster van Nieuwstraat 41 naar Baarn, Madurastraat 7; A. M. van Haren van Mid delwijkstraat 5 naar Nijkerk, E. 41; F. M. Stork van Stationsweg 10 naar Amsterdam, Amstclveenscheweg 67; J. C. van Breukelen van Nieuwstraat 28 naar Amersfoort, Leus- dervveg 239; F. J. Weichhaus van Soester bergschestraat 125 naar Wassenaar, Prin sen weg 17; G. A. Schaper van Kolonieweg 2b naar Amsterdam, Zuider Amstell. 202hs. Verhuizingen in de Gemeente van 2127 Juli 1932. M. van Zuilen van Birktstraat 40 naar Bosstraat 59; H. v. d. Broek met gezin van Hartweg 2 naar Krommeweg 20; A. M. du Mee van F. C. Kuyperstraat 13 naar Ko- ninginnelaan 30; E. A. van Egdom met gezin van Klaarwaterweg 37 naar Beetzlaan 70. NED. HERV. GEM. TE SOEST. Zondag 31 Juli 1932 kerk 10 uur: Ds. Groe neveld. Kerk 6 uur: geen dienst. Emmakerk 10 uur: Ds. van Schaick. Emmakerk 6 uur: geen dienst. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat Zondag 31 Juli 1932 's morgens 10 uur: De Eerw. Heer G. C. van Dam, van Utrecht, 's Avonds 6 uur: Ds. C. J. v. d. Graaf, van Nijkerk. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 31 Juli 1932 voorm.TO uur, nam. 6 uur: den heer L. Kraan, Theol. Student te Apeldoorn. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG- GODSDIENSTIGEN. VAN H eeren-Mode - A rtikelen BIJ F. C. Kuijperstraat 10 - Telef. 2169 Spotkoopjes Zondag 31 Juli 1932: geen dienst. E. S. V. A. C. Zondag a.s. 31 Juli speelt Esvac 2 een oefenwedstrijd tegen Z.N.C. 2 uit Zeist, en Esvac 3 tegen Z.N.C. 3. Wanneer de weers omstandigheden iets gunstig zijn, beloven dit een paar aardige spannende wedstrij den te worden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie CRISIS, CRISIS EN NOG EENS CRISIS. Dat gejank hoort men den ganschen dag, en ex worden middelen beraamd, om deze tegen te gaan door z.g.n. bezuinigingen, doch enkel bezuinigingen, welke de kleine man treffen, er is een anderen weg'. Waarom gaat men steeds door met de verkwistingen der lucht? (vliegmachines), (Rijk) (onze belastingcentjes). Waarom zet men de verkwistingen steeds door van dat soldaatje spelen? (Rijk) (onze belastingcentjes). Waarom krijgen de gepensioneerden baantjes met nog een grooter salaris als hun pensioen? Waarom kan zoo'n baantje niet waarge nomen worden door degene, die niets ver dienen en niet pensioengerechtigd zijn? Waarom plaatst men liever de dames in de plaats der mannen, de laatste zijn toch de kostwinners? Waarom wordt de handeldrijvende mid denstand zoo gedrukt door hen allerlei hef fingen te laten betalen, bijvoorbeeld een auto moet voorzien zijn van een wegenkaart elasting), luxe auto weinig, vrachtauto veel, dus de broodwinning;, het zwaarst be last. Luxe-auto, weinig tolgeld, vrachtauto veel, moest in het geheel niet bestaan (we genbelasting wordt reeds betaald), dus broodwinning weer het zwaarst. Veergeld luxe-auto weinig, vrachtauto veel. 't Is toch te gek! Waarom laten de kapitaalkrachtigen het geld niet rollen? Waarom lokken zij door deze handelwijze de opstand uit der arbeidende klasse? Waarom moet dat kapitaal los gemaakt worden door gewcldi 't kan toch niet uit blijven, dat men op een gegeven moment gaat nemen, wat men nu niet krijgen kan door werkloosheid enk. Waarom de Rijks, en Gemeente-perso- neelen zulke hooge loonen, hooger dan in de particulieie bedrijven, waar gewerkt moet worden en lijntrekkerij niet geduld wordt? Waarom het mindere personeel van Rijk en Gemeente steeds verlagingen, terwijl de Hoogere Ambtenaren zoo goed, als geen en Hoogste Ambtenaren geen verlaging krijgen? Waarom die wilde jacht in deze wereld, als het tempo wat langzamer gaat, verdie nen de menschen ook wat en slikken de machines alles niet inj, dat komt enkel ten goede aan enkelingen, terwijl het gros met gezonde armen en beenen armoede lijdt. Neen. crisis-bezuinigers, inllie «sn rlp verkeerde richting ej wor g^z°c waar het met te vinden is, daar waar Hooge Oomes wat uit kunneri slaan, met op den koop toe nog een lintje, omdat ze NIETS gedaan hebben. Ja, ja, zoo bezuinigt men,. Laatst zag ik een Rijksweg repareeren, 2 stratenmakers deden het werk onder toe- zich van 4 bazen), dat Is bezuinigen! Piet de praater. POSTDUIVEN VEREENIGING „DE ZWALUW" Uitslag wedvlucht vanaf St. Cathrien Wa. vre op 24 Juli met jonge duiven, afstand 137 K.M.. Duiven los om 8 uur v.m. met Z.W. wind. Deelname 200 duiven. W. C. Priem 1—2—10—13—17—13—2.3—24 25—29—37—3815. J. Pot 3—1215192021354044. J. J. de Veer 414-1643. E. Groen 542. B. Groeneveld 62832. A. Schaap 78223350. J. Groen 9-27304849. M. Verkerk 11—39. F. Limburg 26. G. Geijtenbeek 3117. G. Visser 3441. E. Grift 36. H. van Sitter 46. Eerste duit' 9 uur 43 m. 12 sec. Laatste duif 10 uur 11 m. 18 sec. A.s. Zondag heeft de wedvlucht plaats vanaf Vilvoorde (België). Gelijktijdig heeft hiermede plaats de T.B.C. wedvlucht voor de „Zonnestraal waaraan onze Vereeni ging ook zal deelnemen, om zoodoende een steentje bij te dragen voor het goede doel. Dat hier natuurlijk eenige financieele offers voor worden gebracht is te begrijpen, doch de samenwerking in onze Postduivensport is tegenwoordig gelukkig van dien aard dat voor een dergelijk goed doel onze vereeni ging steeds te vinden is. Vertrouwende op een groot succes voor deze vlucht, zoo rekenen' wij zeer gaarne op de belangstelling van onze duivenvrienden. door bet uitloven van een eere-prijsje voor onze mooie sport. Wij brengen hierbij reeds onzen harteüjken dank aan de gevers(sters) van eereprijzen voor onze 1ste wedvlucht met jonge duiven. Nog uit te loven prijsjes worden in grooten dank aangenomen bij 't Bestuur of onder- teekende. H1. van Sitter Jr. van Weede9traat 7b, Soestdijk. Geachte Redactie. Het „Rapport WELTER" stelt zeer in grijpende bezuinigingen voor welke ten doel hebben: algemeene versobering van den- Staatsdienst. Het mes wordt er diep ingezet, en dat het zelfs hier en daar te diep en op minder juiste plaats wordt ingezet, wordt wel door niemand ontkend, afgescheiden van de ver schillende en zeer uiteenloopende bepordee- lingen van dit Rapport. Een zeer ingrijpende en door zeer velen veroordeelden maatregel is bijv. de versobe ring, waarbij het onderwijs aan de laagste twee klassen der lagere school zal worden opgedragen aan (volgens de thans geldende begrippen) onbevoegde vrouwelijke leer krachten. De Commissie erkent reeds bij voorbaat te begrijpen, dat kennisneming van hare voorstellen tot besnoeiing van de uitgaven op het onderwijs, in breeden kring ontstem ming en wrevel zullen wekken, maar des ondanks meent zij deze voorstellen toch te moeten doen in 's Lands belang. Met deze wetenschap, doet het alleszins vieemd aan, dat dezelfde Commissie voor stellen van overeenkomstige strekking bij het Departement van Defensie, maar die geen nadeeligen in tegendeel voordeeli- gen invloed op den dienst zouden hebben vrijwel negeert. Op Blz. 313 van haar rapport vermeldt Jj terloops dat „verschillende besparings voorstellen" van minder beteekenis bij de Commissie zijn voorgebracht, en noemt dan als laatste van een vijftal. „vermindering van het aantal beroeps officieren door de vervulling van 'n aan tal functies, waarmede thans beroepsof ficieren zijn belast, op te dragen aan be roepsonderofficieren." De Commissie maakt zich van dit bezui nigingsvoorstel dan af met deze opmerking: „Zonder deze voorstellen te willen aanbe velen of te critiseeren. vermeent de Com missie, dat aanvaarding van deze meer of minder belangrijke plannen niet tot de door de Commissie noodig geoordeelde bezuiniging zou leiden." Ook deze opmerking doet vreemd aan, omdat de Commissie bezuinigingen becij fert en breedvoerig bepleit, welke leiden tot een totale besparing van eenige duizenden guldens, terwijl berekeningen van het bo venstaande „besparingsplan" reeds een be zuiniging van f 625.000 per jaar aangeeft, hewelk bij verdere doorvoering nog be langrijk kan worden vergroot. Deze plannen, welke hierop neerkomen, dat in het leg^'- verschillende functies wor den waargenomen door personen met aca demische opleiding en daarop gebaseerde loonen (officieren) die van zoo eenvoudigen, technischen, of administratieven aard zijn, dat zij evengoed neen beter -kunnen worden vervuld door personen met een min-

De Soester | 1932 | | pagina 5