Strafzaken in het oude Holland. Te huur een Huis, Belangrijke Inboedelveiling Cbr. Oranje Ver: „Juliana van Stnlberg" FIX Souvenirs Soestdijk Ga Schilderen!! Feestelijke Samenkomst Groote PRIJSVERMINDERING Dorlas Koffie Ni Advertentiën 6urgem.Grothestr.28s G. Schmidt, Kerkstr. 5 5 zeer prachtige INBOEDELS. bij DANIELS - JUWELIER Extra fijne Abrikozen en Perziken in blik N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Waartoe het blad van een tooneelspel eidde 1820). T. VAN VLIE1 Dinsdag 2 Augustus a.s. Optreden van den bekenden Declamator den Heer J. L. Feijten, van Utrecht. WASCHBARE POETSDOEK JOH. METS - v. Weedestraat 46 - Tel. 2098 geleverd door een van de be kendste Kunstaardewerk-fabrieken No. der wetenschappelijke opleiding en lager loon (onderofficieren). In bijgaande brochure wordt een en an der nader uiteengezet en toegelicht. Aangetoond wordt, dat naast een, zeker niet onbeteekenende, besparing van f 025.000 of meer, ook andere verbeteringen het ge volg van den voorgestelden maatregel zul len zijn. Teneinde deze bezuiniginsfactor in wij- deren kring bekend te maken, verzoeken wij Uwe Redactie beleefd, ingesloten bro chure wel in Uw blad te willen bespreken, of desgewenscht verkort weer te geven, al thans aan te kondigen. Exemplaren zijn op aanvraag kosteloos verkrijgbaar bij W. J. Vaatstra, Utrechtsche- weg 13, Amersfoort. Onder beleefde dankzegging bij voorbaat. Met Hoogachting, W. J. Vaajstra. Mijnheer de Redacteur, In aansluiting op mijne opmerking, opge nomen in uw geëerde blad van lü Juli 1.1. in zake Makelaars en hunne beëediging. waarop de heer die thans in vergrooten den trap van Onnoozel teekende (straks misschien in den overtreffenden trap) en antwoord geeft in Uw geëerd blad van 23 Juli, 2e blad, diene: dat de vroegere qualificatie, omtrent een makelaar volgens de wet was:. Een Makelaar is een tusschen-handelaar, die officieel door het Gemeentebestuur is benoemd en na aflegging van den eed als zoodanig optreedt. Hij brengt direct den kooper en verkoo- per tot elkander en de orders, door hem opgenomen, of afgesloten; hebben rechts kracht Zoo zij niet geheel ontkend worden, geldt zijne aanteekeningsboekje, dat hij geregeld moet bijhouden,, en waarin alle zaken^ di rect bij afsluiting, moeten worden geno teerd, als bewijs, van de al, of niet tot stand gekomen zaak. De belooning wordt courtage genoemd. Hoewel de geest der wet dezelfde is ge bleven is,, nè de wet van 5 Mei 1922, St. 247, een eenigszins andere qualificatie ge komen en luidt deze, zooals reeds is ge meld, volgens art. 62 W. van K. alinea 2 en 3. De eeds-aflegging is voor de Arrondis sementsrechtbank gebleven, maar nu beslist de rechtbank, na advies van de K> van K en F. over de toelating tot den eed. In 't vervolg van Art. 62 staat de verplich ting,^ hem als Makelaar opgelegd en volgt dan in art. 71 de wijze, waarop hij kan ont slagen worden, wanneer hij niet;, aan de hem opgelegde verplichting voldaan heeft. Er is dus wel verschil tusschen een'Makc- laar, die den eed heeft afgelegd of ieman. die zich heeft gepoot (de qualificatie is niet van mij). Nu kan iemand ook geweigerd worden wanneer hij, zooals de wet aangeeft da hij als Makelaar de eer van den stand al Makc/aar schaden zou of de geschiktheid mist, vereischt voor de geschiktheid van zijn beroep. Iemand kan zich nu wel Makelaar noc men, maar wanneer hij niet is toegelaten we^geéenemteefL^fffeIegd' is hij vol6ens Hoewel de wet van 5 Mei 1922 S. 247 een wijziging ten opzichte van de toelating als Makelaar heeft gebracht, is de geest de. wet dezelf.de gebleven; want de overgangs bepaling betreffende de maakelaardij zegt Art. 2. Makelaars, die voor het tijdstip van de inwerktreding dezer wet den eed hebben afgelegd, bedoeld bij het tweede lid van het wetboek van Koophandel, kunnen na dat tijdstip, het beroep van Makelaar uitoefenen, evenals hadden zij den eed af gelegd, omschreven bij het tweede lid van het artikel 1 onder 1 vastgestelde nieuwe artikel 62 van het wetboek van Kooohan del. Een Makelaar volgens de wet toegelaten,, is beëedigd en staat dus onder eede en is aan de verplichting gebonden, welke de wet hem oplegt. Nu is het beroep van Makelaar nog niet aan een aanstelling verbonden,, maar toch treeds reeds eenige beperking op daar b.v. de Gemeente Utrecht heeft bepaald, dat al leen gebruik gemaakt mag worden van een Makelaar als deze is beëedigd. Hoogachtend SMEDES. EEN ONNOOZEL STUKJE VAN A. O. NOOZELER! Van bevriende zijde werd ons het num mer van 26 Juli j.1. toegezonden met het stilzwijgend verzoek iets recht te zetten, ik vraag dan ook een kleine plaatsruimte, omdat met een lang artikel en een serieusc uiteenzetting van de door den Heer Nooze- ler aangeroerde wetsmaterie den absoluut ondeskundigen schrijver te veel eer zou worden aangedaan. Een antwoord vinde dan ook hier slechts een plaatsje ter voorko ming van misverstand bij Uwe lezers, die eeni dergelijke nonsens op zich hebben laten inwerken. We zijn dus kort: Een makelaar is vol gens art. 62 W. van K. iemand die als zoodanig is beëedi|d en. wie zich derhalve makelaar noemt zonder beëedigd te zijn, komt ongetwijfeld in aanraking met den strafrechter via de Kamer van Koophandel, indien deze zulks n.1. weet en derhalve maatregelen kan nemen. De Heer N. is er glad naast en tracht te schrijven over za ken, waarvan hij geen sikkepit verstand heeft. Mien wordt verder volgens de wet slechts makelaar indien men de moraliteit bezit en de geschiktfieid heeft om als ma kelaar op te treden, een en ander ter be- oordeeling van de plaatselijke politie en dc Kamer van Koophandel, waarbinnen de ads.-makelaar woont, (zie art. 62 W. van K. tweede en volgende leden). Men heeft aF makelaar volgens de art. 63 en volgende W. van K. verschillende rechten en ver plichtingen laten we volstaan met den Heer N. in overweging te geven nooit meer te schrijven in het publiek over zaken, waar van hij letterlijk niets maar dan ook klaarblijkelijk heelemaal niets afweet. Ken| cursus der makelaardij, zooals er te Amsterdam gegeven wordt door de Am- sterdamsche Mdkelaarsverccniging en in den lande door een particulier instituut te Amsterdam (adres hij inij te vragen) zou hem van groot nut kunnen zijn! Hoogachtend, E. STEENDAM. Leeraar Burg., en Handelsrecht Jur. Adviseur Ned. Br. v. G. Makelaar Hilversum, Oranjelaan 5. X. Tïort de studenten, die in de betreffende t niversiteitsstad veler vriendschap tot zich trokken, behoorde de jongeling, die in het betreffend verhaal Jonker van Roderijcke wordt geheeten. Hij was niet slechts aange naam in zijn omgang, doch ook met een goed verstand begiftigd, en had aanleg voor kunst en letteren. Bij een der jaarlijkscht vertooningen, die, korten tijd voordat de Kerstvacantie de studenten scheidde, werd gegeven, was het een blijspel van drie be drijven van zijn hand., dat ten tooneele werd gebracht. Het vond bijval, en men drong er bij den jongeling op aan, dat hij het aan een drukker zou geven om het op die wijze meer bekendheid te verschaffen. Hij was daartoe wel bereid, maar, zooals hij in een kring van bekenden zeide» voordat ook hij zijn Kerstvacantie aanving, wilde hij het thuis nog eens rustig overlezen, het hier en daar veranderen en, verbeteren, er de fijne puntjes aanbrengen. Hij was een der laat- sten, die met vacantie de Universiteitsstad verliet. Zijn ouders woonden niet ver van daar, met de tegenwoordige vervoermidde len vermoedelijk in een paar uren te berei ken. Het was een kouden winter, en hij had zich voorgenomen op schaatsen, waarop hij zich gemakkelijk voortbewoog, naar huis jf - gaan. Op een heerlijken/Decemberochtend aanvaardde hij de reis, door 'n vriend 'n uur lang vergezeld totdat zij bij den molen kwa. men,, waar zij in -en café wat gingen ge bruiken. Hier scheidden zich hun wegen; de vriend keerde naar de stad terug; van Ro derijcke zette zijn tocht naar het ouderlijk huis voort. Drie dagen later hield een koets voor het huis van den vriend stil De vader van Ro derijcke steeg er uit en kwam, met eenigs zins beangst gelaat den vriend vragen wat er van zijn zoon geworden kon zijn. Men had hem reeds 3 d. tevoren thuis verwacht; toen hij niet kwam, had men aangenomen, dat hij zich verlaat had, maar thans was de vader er op uitgetrokken om naricht te krijgen en had hij bij de kostjuffrouw van zijn zoon vernomen, dat deze reeds drie dagen geleden was vertrokken. De vriend kon niet anders doen dan deze mededeeling bevestigen; met den vader samen ging hij de politie waarschuwen. Men stelde alles in de weer wat men kon om naricht te ver krijgen, en allereerst begaf men zich langs de bevroren wat'ren, die van Roderijcke naar huis had moeten nemen. Een paar da gen/deed men over den langen weg, en eerst toen men reeds halverwege was, vond men sporen van een nieuw gegraven, doch reeds dicht gevroren gat in het ijs. Hier ging men Arpsrvrpa pn W Huur Ap niPt hnoof ModeEslagerij OPGERICHT 1899 ÖOSCHSTRAAT 9 - BAARS ALLEEN EERSTE KWALITEITEN TELEF. 330 POSTGIRO I4Ó48 lichaam van den ongelukkige, gebonden en met een witten halsdoek om den hals, kwam te voorschijn. Hij bleek door degenen, die hem kwaad hadden/ gewild), te zijn' geworgd. De riem om zijn kleed, waaraan geldbuidel, horloge en bagage bevestigd waren, vond men eerst, veel later terug. Een schippers vrouw vischte dien op, maar de buidel was leeg en het horloge verdwenen. Wat van dezen moord te denken? Vijanden, die hem tevoren kwaad hadden gewild, had de jon geling niet. Het café, waarin hij met den vriend een uur had doorgebracht, stond te goeder naam en faam bekend. Maar toch, het menschelijk wantrouwen ontwaakt spoe dig, en verdachte blikken werden naar den bewoner van dit café en zijn familie ge zonden. Totdat zich enkele dagen later een man aanmeldde, die zeide, dat hij wellicht licht kon brengen in de duistere zaak. Met van Roderijcke en zijn vriend had hij, door deze beiden nauwelijks opgemerkt, in het café vertoefd en daar eeni gesprek tusschen den jonker en twee schippersknechts afge luisterd. Deze hadden hem gevraagd of de reis nog ver ging; zij hadden hem gewaar schuwd voor het gevaar, dat wellicht kon dreigen, wanneer men een touw spande en hem aldus liet vallen; hij had hen ook zijn geld en zijn horloge getoond. Toen de jon ker was weggegaan; hadden zij zich beiden bij dc deur een oogenblik beraden, en daar na had de onbekende hen door het venster den weg van den jonker, ook op schaatsen, zien, inslaan. Tegelijkertijd kon de man ver klaren. dat drie zijner bekenden, die den nacht daarop in het café hadden doorge bracht, niets bijzonders bespeurd hadden, terwijl men toch geiust kon aannemen, dat dc moord op den ongelukkige en het over brengen van zijn lijk niet zonder eenig op zien zou zijn geschied. Maar ook de schip pers bleken niets met den moord uitstaande te hebben, reeds een uur nadat zij het café hadden verlateni, waren zij aan boord terug en daar waren zij tot den volgenden ochtend gebleven. Alweer» als zoovele gevallen tevoren, greep het gerecht in het duister. Het onwe tend publiek Jcan zoo licht smalen op de onkunde van politie en justitie, maar, waar dc motieven voor een moord even zoovele zijn als de sterren aan den hemel, is het ge makkelijker gesmaald dan het zelf beter te doen. Misschien ware ook deze moord nim mer uitgekomen, wanneer niet toevalliger wijze de bewuste vriend een reis had moe ten ondernemen, die hem naar het moord hol voerde. Twee jaren later was deze vriend afgestudeerd en begaf zich op reis om familieleden te bezoeken. Maar aller eerst zou hij in een dorpje,-een paar uren van dc Universiteit verwijderd, een kennis van zijn vader gaan spreken. Hij vond dezen niet thuis, wel zou dc man dien avond of den volgenden ochtend vroeg terugkomen. Dc zaak was van belang; dus besloot de jon ge meester in de rechten zijn intrek in de he-rberg, waar hij zijn rijtuig had achterge laten, te nemen. Om zijn tijd te verdrijven knoopte hij een gesprek aan met den waard, een norsch uitziende persoonlijkheid. Veel antwoord bekwam hij niet, en zich herinne rende, dat hij nog brieven had te schrijven, vroeg hij om schrijfgereedschap. De vrouw van den waard geleidde hem daartoe naar een* vertrek, op de eerste verdieping, waar hij een schrijftafel vond. Hij zag, dat de vrouw uit de lade schrijfgereedschap haal de,, en toen hij korten tijd daarna zijn pen moest versnijden en daarvoor geen mate riaal bij de hand had, deed hij de lade open om daarin zoodanig instrument te zoeken. Maar wie schetst zijn verbazing, toen hij bij zijn zoeken t nwillek.eurig een stuk pa pier naar voren haalde, waarvan hij het handschrift onmiddellijk herkende. Dat was 't 1ste blad van 't blijspel van z'n vriend van Roderijcke, dat deze hem getoond had op den avond voor zijn vertrek Maar meer nog, stond er toen op dat blad niet anders dan de titel van het blijspel, thans zag hij in haastig geschreven Latijn daaronder en kele zinnen,, die vermeldden, dat, zou dit blad ooit worden gevonden en herkend, het een bewijs moest zijn,, dat hij in deze her berg ellendig was vermoord. Dat de ont dekking den vriend aangreep, wien zal het verwonderen? Dat hij niet het allereerste dacht aan gevaar, dat hij zelf liep wanneer op dat oogen\hlik de waard of zijn vrouw waren binnengekomen, kan nauwelijks ver bazen. Hij behoefde eenigen tijd oiii tol zichzelf te konten^ om te overleggen wat hem te doen stond. Deze herberg verlaten, wilde hij niet zelf eveneens worden ver moord, was het eerst noodige. Zooveel mo gelijk trachtend zichzelf meester te worden, deed hij dit; ging ter dcure uit. al voelde hij zich maar dat kon gemakkelijk ver beelding zijn geweest door de vrouw van den waard wantrouwend nagestaard! Dien da<"r had hij met den vriendelijken oastoor, die in den pastorietuin bezig was» oen kort gesprek gehad. Opnieuw begaf hij zich tot dezen en vernam, dat de bedoel de herbergier evenals vrouw en knecht zeer slecht stonden aangeschreven. Op raad van den pastoor zocht hij den Schout op en de 'en openbaarde hij wat hij wist, en dezen toonde hij het papier, dat hij met groote zorgvuldigheid met zich had genomen. Het kwam er op aan, zoo oordeelde de Schout om de booswichten' te overvallen, voordat zij aan tegenweer of onvluchten konden denken. Teneinde hen een strik te spannen, werd de knecht uit dc herberg. Philippe ge heeten, bij den Schout ontboden, en terwijl de pastoor en de advocaat in een neven- i4-~i..jo~a0.-v.;0ta a.. Philippe over kleine wandaden diie deze- had begaan. Toen vroeg hij hem plotseling op den man af wat er geschied was met den ionker, die daar op een laten Decembermid- dag was binnengekomen en hoe hij was ver moord? Niet onduidelijk gaf de Schout hem te verstaan, dat de herbergier en zijn vrouw hem als moordenaar hadden aangegeven, hetgeen dc woede van den knecht deed ontsteken en hem bracht tot de mededee ling, dat niet hij, maar zij heiden de moor denaars waren. Zij werdlen gegrepen, maar terwijl uit hen niets te krijgen was, deed men den knecht het vooruitzicht openen, dat hij wellicht er het leven zou afbrengen, indien hij alles verhaalde. En toen vertelde hij, dat op dien bewus- ten) Decemberdag in de herberg vertoefde een Hollandsche koopman, die een aanzien lijken voorraad Mechdsche kant in zijn mars had. De waardin had een goed oog op een deel van deze kant), maar de prijs van den koopman was haar te hoog. Terwijl deze zich een oogenblik verwijderd had, slaagde zij er in een kostbaar stuk uit zijn mars te nemen en in het buffet te Verber gen. Maar de koopman, spoedig daarop te ruggekomen, ontdekte den diefstal en liet zich door haar brutale gezegden en het bru tale optreden van haar man niet afschrik ken. Reeds stond hij gereed om de klink van de deur te grijpen teneinde zijn beklag bij den Schout te doen, toen de waard, die onbemerkt achter hem was geslopen, hem met een stuk kachelpijp een hevigen slag op het hoofd toebracht, die hem deed ter neerstorten. Hem binden en wegslepen naar een naburig vertrek was voor de beide booswichten het werk van een oogenblik. Met den knecht, inmiddels thuisgekomen, overlegden zij hoe te handelen. Buiten me deweten van dezen,, gelijk de knecht voor gaf. was hij geworgd, en men had zijn lijk in een zak willen naaien teneinde het in der* loop van den- nacht in de meest na bijgelegen vaart te werpen. Maar nog was men niet geheel gereed met dit werk of de schel van de voordeur Honk, en in het don ker van den avond stond de jonker van Ro derijcke voor hen. Hij was gevallen op he t ijs; moeilijk ter been zijnde, had hij zich tot de eerste de beste herberg voortgesleept en wenschte nu onderdak'. Men gaf hem te eten; de vrouw bracht hem, door een kaars voorgelicht, naar de kamer, en alles scheen verder rustig te zullen' verloopen. Maar het ongeluk wilde, dat de jongeling zijn kamer verliet om daarheen te gaan waarheen ook de keizer zich te voet be geeft. Op den terugweg ging zijn kaars uit, en zoodoende vergistte hij zich in de deur van de kamer, welke hij binnenging. De kaars weer ontstekende, zag hij spoedig in een verkeerde kamer te zijnl maar tege- lijklijk viel zijn oog op het daar nog halfzit tende lijk van den vermoorden koopman Hij gaf het is begrijpelijk een gil; sneller dan hij hem was opgegaan kwam hij de trap afgerend en stond met ver schrikte oogen voor den waard en zijn •vrouw. Zij begrepen wat hij had ontdekt, en op hetzelfde oogenblik begreep de jongeling welke onvoorzichtigheid hij had begaan. TTij bezwoer de beide deugnieten, dat hij hun huis zou verlaten zonder iets, ook maar het minste, van de misdaad te vertellen Maar zij heiden geloofden hem niet. en oor deelden het veiliger; dat geen enkele getui ge van hun misdrijf in leven bleef. Zij sloten hem in de kamer, die hij ingenomen had, op, maar uit hun blikken en geheel hun houding bleek uiet onduidelijk, wat hun voornemens waren. Zoo bracht de arme jonker zijn laatste uren in deze kamer door, maar hij behield genoeg tegenwoordigheid van geest om het weinige papier, dat hij bij zich had, te gebruiken voor zijn doel. Hij gaf degenen, die hem zouden opsporen, een draad in handen. Hij deed dit met opzet in het Latijn, taal in dien tijd veel gesproken en veel gelezen/, maar door den herbergier en zijn vrouw zeker niet verstaan. Toch valt te verwonderen», dat zij, die blijkbaar meer in deze lade dingen opbergden, het bewuste papier niet vonden; zij zouden het dan ongetwijfeld onmiddellijk hebben ver wijderd. Want dit papier, eentnaal gevonden zijnde, was het ergste getuigenis, dat tegen hen kon worden uitgebracht. Lang bleven de beide booswichten ont kennen, maar de nog niet afgeschafte pijn bank bracht ook hier raad. Het lijk van den koopman was een weinig hooger op in de vaart verdronken en later vond men het, bij het dreggen! er naar, terug. Den jonker had men ontdaan van al zijn kostbaarheden en bezittingen, en toen had men hem eveneens in het kille en natte graf laten zinken. Maar de knecht bleek noch aan den! eersten noch aan den tweeden moord zoo onschuldig als hij het voorgaf, al kwam wel vast te staan, dat hij slechts onder pressie van zijn pa troon had gehandeld. De rechtspleging dier dagen, meer dan een eeuw geleden, bezat nog al de hardheid van de zeventiende en achttiende eeuw. Met de drie misdadigers maakte men korte metten; zij hadden alle drie met andere moordenaars de vreeselijke ladder te bestijgen. Slechts de waardin bleef kalm en, onverstoord tot op. het laatste oogenblik; nog bij haar opgaan grauwde zij de menigte toe! gelegen Emmalaan, hoek Sophialaan I, be vattende suite keuken. Boven vier kamers en zolder schuur en tuin. Huurprijs f 500.per jaar. Te bevragen: De verf is nu goedkoop! Lijnolie nu nog 25 cent per L. (bij 5 Liter). Zinkwit per pond 30 cent Terpentijn Prima Stopverf per K.G. 20 cent Probeert eens de beste Groene Carbolineum per K.G. 75 cent Alles thuis bezorgd BAARN TELEF. 383 AMERSFOORT De Makelaar J. MENKO, zal PUBLIEK VERKOOPEN op des voorm. 9 UUR, in zijn veilinggebouw, ingang Langestraat 109, wegens sterfgeval en vertrek, w.o. ten verzoeke van den heer S. M. GAASSTRA, Jan Toebacklaan 11 te Bussum en anderen: w.o. veel antiquiteiten enz. Alles te bezichtigen Zondag 31 Juli, van 2 tot 8 uur en Maandag van 95 uur. Or ders tot koopeix kunnen aan bovengenoem- den makelaar worden opgegeven. ter gelegenheid van den, verjaardag van H.M. de Koningin Moeder, op DINSDAG 2 AUGUSTUS a.s., des avonds half acht, in RELIGIE EN KUNST", REMBRANDTLAAN TOEGANG VOOR NIET-LEDEN 25 Ct. DE 0RIGINEELE Laanstraat 99- Telefoon 495 - Baarn AHeenverkoop voor Baarn en Omstreken POETST ALLE METALEN MET VERRASSEND RESULTAAT! PROEFDOKJEE GRATIS per pondspak f 1.75 per half ponds pak f 0.87 per ons f 0.35 per liter blik per 2 blik 44 cent 80 cent Paars merk p. pond f 1.00 Op ieder pord gratis een pracht DEJEUNEETJE Aanbevelend, Verkrijgbaar bij de Van Weedestraat 7, Tel. 2062, Soestdijk BURE ADVI TOT UITQ1 HET E w ki In een veel mU grondve: er leem schieden Christop St. Paul Le bram had. Mei draal me ling gen: /ou won Theems k* ldmidd tusschen /wart ge waarop i zal wede die gebrt groote V an tuss len stet woord gt inoedigd, *an de brokstuk weder oj

De Soester | 1932 | | pagina 6