I Spionnage in den grooten Oorlog. Damestasschen PLATTEGROND VAN SOEST Schaal 1 op 15.000 N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij N Pluimveeteelt. Witte Heide a Het adres voor isthans verkrijgbaar De No De Engelsche spionnage, die over de geheele wereld werkt. FETITLT;KT()v ft ft ft ft ft ft ft ft ff WIJ ZIJN GOEDKOO- 2 «g PER DAN OOIT II gj ft; nn ft ff N V. EERSTE SOESTER 2} ELECTR. DRUKKERIJ gj 1 K. M. in werkelijkheid is bijna 7 c. M. op de kaart Uitvoering in 9 kleuren Naar de nieuwste officieele gegevens vervaardigd Prijs ff 0.90 Prijs ff 0.90 Van Weedestraat 7 - SOESTDIJK - Telefoon 2062 Van de oudsfe tijden af zijn spionnen als verachtelijke wezens beschouwd. Voor een deel wellicht voortkomende uit het feit, dat zij voor geld, voor veel geld hun werk ver richtten, en meestal lieden waren zonder beginsel, zonder vaderland, zonder wat men innerlijke eer of fatsoen' kan noemen. Naar mate de techniek en de internationale ver houdingen in de oorlogvoering zich hebben ontwikkeld, is de spionnage tot een- weten schap geworden, waarvan het dienen slechts dan nog als minderwaardig geldt, wanneer het uitsluitend om geld geschiedt. Die spion nage heeft geenszins uitsluitend op militair, doch ook op diplomatiek, ja zelfs op het gewoonste burgerlijk gebied plaats. Gedu rende den grooten oorlog heeft zij zich ont wikkeld op een tevoren onbekende wijze, ontwikkeld ook in dezen1 zin, dat de spion nen zich niet tevreden stelden met het ver garen van berichten', doch ook invloed om zich heen trachtten te verspreiden, gevoe lens trachtten te wekken, die als défaitisme zijn gekenmerkt. Het ietwat verborgen wer ken dezer spionnen moge velen verachtelijk schijnen, men kan niet uit het oog verlie zen, dat tal van dienaren van den spionnage- dien'st een persoonlijken moed toonen, waar bij die op het slagveld in den stormaanval, onder den invloed van het gevecht, klein begint te lijken. Want de spion werkt in een omgeving, waarin één verkeerde blik, één verkeerd woord hem of haar kan verraden; hij moet beschikken over een onbeperkte zelfbeheersching, over zenuwen, die hem zelfs in het hachelijkst moment niet in den steek laten, en alleen dan kan hij, wanneer bovendien het toeval medewerkt, resultaten bereiken Welke belangrijke resultaten is dikwerf onbekend aan tal van degenen,, di zich nauwelijks een voorstelling maken van wat er aan geheimzinnige geschiedenissen in den oorlog zich hebben afgespeeld. Van de diverse spionnagedienstenl mag de Engelsche wel als de beste worden be schouwd. Eigenlijk gaat het niet aan de En gelsche Intelligence Service, die in Dow- ning Street, temidden van de opperste or ganen der regeering, is gevestigd, als spion- nagedienst zonder meer te beschouwen. Want zij is meer, veel meer; zij is zelfs zoo veel, dat de oppermachtige organen, temid den waarvan zij werkt, maar voor een zeer klein gedeelte vat op haar hebben en invloed van zich op haar kunnen doen uitgaan, en dat het aantal gevallen niet gering is, waar in de leider van de Intelligence Seivice in het bezit was van geheimen en wetenschap, waarvan hij zich wel wachtte de leden der regeering, den Premier inbegrepen, in ken nis te stellen. De Intelligence Service heel een lang verleden achter zich„ dat tot de tijden van Hendrik VII en Kardinaal Wol- sey teruggaat om, met 'n lange onderbre king, voortgang te vinden bij Elisabeth, die door Willem Cecil, Lord Burleigh en Sir Francis Walsingham de verdere uitbreiding en perfectionneering deed geschieden. Cromwell heeft daaruit z'n geheim kabine' opgebouwd en na hem heeft geen EngeHscl staatsman dit machtig instrument onge bruikt gelaten, al heeft niet ieder het weten te hanteeren gelijk William Pitt het deed. Uit dit alles volgt reeds, dat de Intelligence Service oogen en ooren evenzeer open heeft in vredes- als in oorlogstijd. Zijn dienaren zijn over geheel de wereld verspreid, omdat over geheel de wereld Engeland z'n be langen heeft. Zij luisteren eenerzijds in hoe verre de trouw aan Engeland voorgewend of werkelijk is; zij beïnvloeden anderzijds gedachten, die zich ten gunste van Enge land kunnen keeren. De agenten van de In telligence Service zijn van den meest uit eenloopénden rang. Er zijn diplomatieke agenten, er zijn technische, verdeeld naa leger en vloot. Er zijn agenten, die een vas te verblijfplaats hebben„ en er zijn er, die voortdurend reizen. Er zijn agenten, wier gebied van actie onbepaald is, en er zijn er ook, die uitsluitend op het economisch ter rein werkzaam zijn. Aan het hoofd staat de chef, met een! souschef,, onder welke beiden gedelegeerden aan de Ministeries van bui- tenlandsche zaken, van koloniën en van bin- nenjandsche zaken ressorteeren. Maar ook Naar het Engelach. 19 (Slot) Wat een ouwe babbelaar! riep Chris, )toen de dokter 'n eind weg was. En daar op, met een blik vol mededoogen naar het strenge, droevige gelaat naast hem: Maar hoort u eens, Oom Basil, de dokter is niet onfeilbaar. Misschien dat de meening van een ander Ja, ja, als we het gedaan konden krij gen! Maar ik heb het recht niet, het vooi te stellen. Amybegon de jonge man, ik kan er met haar toch wel eens over spre ken? Ze is in den tuin, zooals u weet. Goed, dan zal ik je bij het laantje af zetten. Christoffcr vond Amy dan ook in den tuin op en neer wandelen. Ze zag er zeer bleek en vermoeid uit. De kreet van verrassing toen ze hem zag, deed zijn hart sneller kloppen. O, Chris, wat heb ik naar je verlangd! Ja, ik weet wel, dat je iederen dag bent ko men hooren, maar ik kon niet weg bij Ur sula. Nu vanochtend is ze kalmer; daar om niet beter. Juist zwakker, naar ik vrees. Hij raadde haar aan, om nog een anderen dokter te raadplegen. Als jij en Sir Basil er voor zorgen kon, riep Amy. O, Chris, Ursula moet beter wor de allerbelangrijkste afdeeling van de inlich tingen, welke militaire, maritieme en lucht vaart-attachés kent, verbonden aan de di verse Ministeriën, en daarnevens consuls, agenten van den geheimen dienst, en inter nationale agenten, die weer onder andere Ministeries ressorteeren. Het Special Intel- lingence Department is het orgaan, dat alle documenten verzamelt en opbergt, natuur lijk om ze te gelegener tijd voor den dag te brengende chefs van den speoialen dienst der koloniale gebieden en die van het Indi sche departement ressorteeren hieronder Het is niet onwaarschijnlijk, dat gedurende den oorlogstijd de Intelligence Service ver sterkt is met tal van tijdelijke krachten, vooral onder de mobiele agenten, maar zijn werkzaamheid reikt ver over de grenzen van den oorlog heen. Welk een onaange name verrassing hebben de Fransche „bond- genooten" niet beleefd, toen nog slechts en kele jaren geleden, op een kouden Decem berdag, de ontdekking van geheel een En- gelsch spionnage-centrum in Parijs hen als een koud bad op het lijf viel. Zoowel het Engelsche gezantschap als de Regeering ontkenlde elke wetenschap; en den Intelli gence Servicewordt natuurlijk niets gevraagd. Het is niet zoo heel gemakkelijk om in clienst van de Intelligence Service te treden. Er moetent bijzondere re<lenen voor zijn, en men moet.een bijzondere ontwikkeling be zitten. Gezien den aard van het beroep, kan het niet verbazen, dat lieden, die op den drempel tusschem leven en dood staan, ten gevolge van zedelijke of inattrieele cata- strophe, in de gelederen van de Intelligence Service plaats krijgen, uiteraard vooropge steld, dat eenige moreele catastrophe met eei^ algemeen begrip van misdaad niet te maken heeft. De Intelligence Service leidt de agenten zeer nauwkeurig op, want in >evonshiere is de school, waaruit de agen ten voortkomen. Robert Boucarci, die bij zondere belangstelling op het gebied van de spionnage heeft getoond, weet ons te ver- lien. dat twee jaren van lichamelijke ont wikkeling voorafgegaan aan de eigenlijke intellectueele opleiding, gedurende welke allereerst aan de aanstaande agenten wordt geleerd om te correspondeeren op een wijze, die een onvoorbereide zeer zeker niet zal treffen en zelfs den voorbereide meer dan eens om den tuin leidt. Hoe zou men in een goed gepointilleerde teekening van bepaal de bladeren van boomen of in de nauwkeu rig uitgewerkte vleugels van een vogel de weergave van het schema eener versterking kunnen vermoeden? Het spreekt vanzelf, dat bij de opleiding de talen* een plaats van beteekenis innemen, en dat daarnevens de geschiedenis van de spionnage, de listen, de onverschrokken bekwaamheden van het ver leden met ijver worden geleerd. De geschie denis vertelt, dat een der tyrannen van Sy- racuse, die de Ioniërs tot opstand tegen Da- rius wilde aanzetten,, zich van den kalen schedel van zijn boo:dschapper bediende om daarop in ujj te wisschen en weer te voor schijn te brengen inkt een brief te schrijven. Inderdaad is de boodschapper gevangen en onderzocht, en losgelaten, omdat men niets bij hem vond. Wie zou ook op dit denk beeld zijn gekomen! Het merkwaardigste, maar tegelijk de re den voor het veelvuldig resultaat van de Intelligence Service is toe te schrijven aan de onafhankelijke positie die deze inneemt. Immers,, feitelijk ondergeschikt is de dienst aan geerf enkel department of aan alle de partementen tegelijk, en het hoofd van dien dienst, met de grootste zorg uitgekozen, overleeft in den regel een reeks van minis ters en regeeringen. De Intelligence Service kan leugens verzinnen alsof deze gedrukt zijn; men behoeft maar te denken aan dat gene wat de dienst op maritiem en conti nentaal gebied gedurende den oorlog uit vond. Zoo is het voorgekomen, dat de In telligence Service, handelende los van eenig departement agenten zond naar Kiel, Emden en Cuxhavenj teneinde een voorgenomen uit- loopen der Duitsche vloot te vermijden; uit- Iioopen, dat de Eng. admiraliteit met vol doening zou hebben gezien,, maar dat de In den,! Ze heeft toch zoo verschrikkelijk ge leden! Niemand beseft dit zoozeer, als ik, en nog weet ik er de helft niet van! Door haar werk kwam zij het eerst in aanraking met Monsieur de Zerathy. Hij verkeerde in groote financiëele moeilijkheden en had zich tot een weldadigheidsinstelling gewend om bijstand, maar had een valschen naam er valsche antecedenten opgegeven. En die ar me Ursula meende, dat zij zooveel ervaring had van dergelijke gevallen en scheen ook al dadelijk na kennismaking onder zijn in vloed gekomen te zijn. Op Zerathy's verlan gen zijn ze in Londen in het geheim ge trouwd en een paar uren later was hij ge lood zaakt, uit Engeland te vluchten, wan* Bernard Cannon had hem gezien en herkend en- dat beteekende zijn ondergang. Ursula sprak nooit over hefgten bij werkelijk be dreven Ijad. Misschien kan jij mij dat ver tellen, Chris? O,, jawel. Herinner je je nog dien aan slag op Prins Olafstorn, toen die nu drie jaar geleden in Londen was? Zerathy was degene, die het schot afvuurde, dat den Prins niet trof, maar wel een van zijn dienstdoende officieren doodde. Op dat oogenblik wist Zerahty te ontsnappen, maar Bernard Cannon herkende hem en heeft sindsdien steeds zijn spoor gevolgd. Arme Ursula! Geen wonder, dét ze zei, hoe ze nooit meer een gelukkig of een ge rust oogenblik had gekend sinds haar trou wen, want, zie je, Chris, ofschoon die el lendige man zich verborg, zag hij toch al tijd wel kans met haar in verstandhouding te blijven en zoo schijnt hij er ook achter te zijn gekomen, dat Oom Burnham den Wa- telligence Service tegen het belang van het land oordeelde. De dienst heeft eigen finan ciën, die het van het gewone budget toege wezen krijgt, maar die 't versterkt door eigen operaties ter beurze en elders. Men begrijpt, dat het voor een lichaam als de Intelligence Service niet uitgesloten is om zekere valsche financieele of andere berich ten te verspreiden; de dienst doet dit niet om eenig particulier belang te dienen, maar slechts om door een stevige kas in staat te zijn de belangen van het land beter te be hartigen. Robert Boucard, ten volle erken nende welke uiterst belangrijke diensten de Intelligence Service in oorlogstijd aan de Geallieerden heeft bewezen, en ook volledig erkennende hoezeer Fransche en andere spionnagediensten tekort schoten, waar de Engelsche nimmer of bijkans nimmer faal de, gaat in zijn bitterheid tegen de eigen aardige macht van de Engelsche spionnage zoover van de Intelligence Service zelfs in verband te brengen met den aanslag op de „New Hampshire", waarmede Lord Kitche- ner verongelukte. Hij zegt het niet bepaal delijk, maar hij constateert, dat nimmer een onderzeeër in de omyeving is waargeno men; dat de mijnen niet zijn ontdekt, en dat voorzeker, had eenig vijandig land dezen aanslag gepleegd, het niet zou hebben nage laten daarvan onmiddellijk met grooten op hef te gewagen. Kitchener was een der weinigen die zich aan de macht van de In telligence Service onttrok, die zijn eigen weg ging, tegen de raadgevingen van den lienst in. Alleen daaruit te concludeer en dat deze dienst hem te gronde heeft ge richt, schijnt toch wei wat erg gewaagd Want ongetwijfeld, de Intelligence Ser vice heeft zekere onafhankelijkheid, maar hoe zou de dienst 'kunnen werken, indier niet medewerking door leger en vloot, door binnen- en buitenlandsche zaken werd ver leend. Gedurende den oorlog was het Hotel Bristol in Warschau, naast Hotel Europa wel het voornaamste dezer stad, die een poort is tot het Oosten zonder dit naar het uiterlijk al te erg te toonen, wel liet meest mondaine en elegante. Zoolang deRussr-i Polen nog bezet hielden^, ja zelfs op het oogenblik, dat zij hun invallen in Oost- Pruisen deden, achtte de Intelligence Ser vice het gewenscht op de hoogte te zijn van vat in t Russische leger omging. Gelijk later is gebleken, niet ten onrechte,, en zelfs heet het, dat de Intelligence Service er op een gegeven oogenblik bijna in is geslaagd den Keizer de oogen te openen voor het sabotcerend verraad van enkele zijner eneraals en zooc'o ndeGrootvo s M o aip reeds vroeger den weg naar het opperbevel hebberschap te openen. De Intelligence Ser vice behoefde een centraal punt, en dat werd gevonden in het Bristol Hotel. Er zullen weinig bezoekers geweest zijn in die jaren, die in den buitengewoon belangwekkenden en statigen portier een dienaar van de In telligence Service hebben vermoed; die heb ben'. begrepenf, dat bijkans alles wat in het Hotel aan personeel was, in dienst was van de Intelligence Service. Toen kwam het oogenblik, dat de Russen moesten terug trekken; dat de Duitschers naderden. Kort beraad: de Intelligence Service bleef om den vijand gade te slaan. Dat ging vrij lan gen tijd goedy totdat het toeval, dat zoo dik- ijls aan de spionnage te hulp komt, het spel bedierf. Een stukje post van den eer- waardigen portier viel in handen1 van de Duitschers, die naar oorlogsrecht korte metten! met hem en het verder personeel maakten. Dit werd daarop bijkans geheel door personeel van den Duitschen spion- nagedienst vervangen, en wie weet wat daarvan nog over is, of wat ook al weer reeds zijn plaats aan de Intelligence Service heeft moeten afstaan. Voor geen middel deinst inderdaad de In telligence Service terug. En het is alweer Boucard, die ons daarvan een zonderling, ifgrijselijk, en bijkans wat sterk gek leurt- voorbeeld geeft. Het is tijdens den oorlog voorgekomen,, dat de nachtrust van den Prefect van politie in Parijs werd gestoord door enkele Britsche officieren, die met na druk uit dringende overwegingen verlang den den Prefect te spreken. Alle pogingen van attachés om het met hen af te doen, mislukten. In tegenwoordigheid van de Prefect gebracht, aarzelden de Britsche of ficieren, want wat zij kwamen vragen, was inderdaad wat zonderling. Zij wenschten op en bepaald gedeelte van het slagveld den indruk te wekken van een mislukten Engel- schen overval. Daartoe waren lijken, in En- gelsch uniform noodig, en de Intelligence Service wenschte die van den Prefect. Rond weg gaven zij toe, dat de lijken van Zijner Jajesteit soldaten, op 't slagveld helaas al e talrijk, daartoe te goed waren; Toen dr Prefect, na overleg met de regeering, wei gerde ook de stoffelijke overschotten van misdadigers af te staan, kreeg de Intelligen ce Service zijn zin enkele dagen later, om dat krijgsgevangenen wegens ongehoor zaamheid moesten worden neergeschoten. Minder erg„ maar al even luguber is de list, die vlak nabij de Hollandsche grens termolen aan haar had nagelaten, en moet hij het haar als 't ware kwalijk hebben ge nomen, dat zij rijk en welvarend was, terwijl hij gebrek leed. Even vóór ik hier kwam, werden zijn brieven wanhopend. Zijn hart kwaal was heel verergerd en hij had reden,, om aan te nemen, dat de politie hem steeds op de hielen zat, zoodat hij haar dreigde naar Engeland terug te keeren en zich on der haar bescherming te stellen. Hij wist na tuurlijk, hoe moedig en ferm zij was. De po litie was hern dan ook op het spoor, maar ze verloor hem uit het oog en weken lang misten ze iedere aanwijzing van zijn ver blijf. Maar Mr. Cannon, die er intusschen achter was gekomen, dat hij getrouwd was, vermoedde wel, dat hij vroeg of laat naai den Watermolen zou gaan; en, zooals je weet, heeft Bernard Cannon toen zijn intrek genomen bij Mrs. Gay, waar hij wachtte, tot hij zich zekerheid had verschaft. Wat 'n verschrikkelijke positie vuur je stiefzuster! Ik begrijp nog niet, hoe zij er door kwam. Ze kon haar man niet waarschuwen, omdat ze niet wist, waar hij was. Mr. Can non dacht, dat ze hem een schuilplaats had geboden, lang voordat dit in waarheid zoo was. Ik heb je al verteld van dien nacht, Chris, en hoe wij, in onze wanhoop, er niets anders op wisten, dan dat hok in den tun nel, waar hij zich dan verborgen kon hou den,, tot hij sterk genoeg was, om den Wa termolen! weer te verlaten. Wat was je boos op mij, toen ik je je onderzoek niet verder wilde laten voortzetten en wat had ik het land, om je zoo te misleiden! Een kleine heldin was je, miin klei- werd toegepast. Daar, waar een strook Bel gische grond bijkans geheel door Hol- landsch gebied is omgeven, vestigde de In telligence Service een hoofdkwartier van spionnage. Het heette tal van malen, dat Belgen, in den vreemde overleden, in vader- landsche aarde wenschten te worden be graven, en dat moest dan altijd in Bar le Duc geschieden. De Duitschers meenden geen redenen te hebben om zich tegen deze wen6chen te verzetten, en wanneer de fa milie hetzij uit eigen verlangen, hetzij krach tens den laatsten wil van den gestorvene het verzoek deed om die begrafenis te doen plaats hebben, werd dit in den regel toege laten. Een groote som gelds moest gestort worden om zekerheid te geven voor den terugkeer der Belgische bloedverwanten en de lijkkist moest zorgvuldig door den Duit schen dokter worden onderzocht, voordat deze de grens mocht overschrijden. Nim mer hebben deze Duitsche doktoren, ver moedelijk geholpen door dienaren van een Duitschen spionnagedienst, kunnen ontdek ken waar de berichten scholen. Totdat zij een keer, nadrukkelijk gewaarschuwd, de familie verjoegen en het stoffelijk overschot aan een grondiger onderzoek onderwierpen dan tevoren. Niets vonden zij, niets ook in de kleeren waarin het was gehuld, maar ■indelijk werd een papiertje gevonden in de keel van den overledene en dat papiertje be vatte de berichten. Vanaf dat oogenblik be hoorden de begrafenissen tot het verleden Het zijn geen fraaie, het zijn wellicht zelfs geen geoorloofde listen,, die werden begaan, maar de oorlog leidt tot het wegnemen van alle gedachten van fatsoen en gevoel. Geen enkele partij in den oorlog is de schuldige van bepaalde daden of gruwelen, het is de corlog zelf en daarom dezen, dien men moet uitbannen! IV UI ft v. Weedeslraat 7 jC AFZONDEREN. Als 'n kip (of 'n kuiken) ook maar eenigs- zins verdacht doet, moet er direct worden afgezonderd. Eén ziektegeval kan den hee- len boel aansteken. Geen kans geven, om tusschen de andere dieren werkelijk ziek te worden, want dan is 't meestal te laat. Niet lang dokteren, liever spoedig afma ken. De individueele waarde van '11 kuiken of '11 kip is veel te gering om er lang ge duld mee te hebben. Mfeestal wordt het tóch niets meer met zulke exemplaren. Men kan '11 gestorven of dood dier gratis laten onderzoeken door de Rijksserumin- ichting te Rotterdam (zoo is het adres vol doende). Alleen de verzendkosten moeten natuurlijk betaald worden. Broedsche kippen moeten ook direct er tusschen uit genomen worden. Ze mogen niet één nacht op 't nest blijven zitten, want daardoor gaat de broedschheid zich sterker ontwikkelen. Iedere manier van afzondering is goed, als maar gezorgd wordt voor het volgende: le Er mag absoluut geen nestgeltgen- heid zijn voor de afgezonderde. 2e. Ze moeten luchtig en frisch zitten. 3e. Net eender gevoerd worden als de kippen, die aan den leg bleven, iets minder hard voer echter. Blijft de afgezonderde onder het oog der overige kippen, zoo zal de goede verstand houding bewaard blijven. Men kan haar daartoe opsluiten in een met gaas afgeschei den deel-van het hok, in een krat van latten met gaas, meer is niet noodig. FLINKE BREEDE ZITSTOKKEN EN TOCH KROMME BORSTBEENEN YY. de P. te Amsterdam heeft Plymouth Rocks (gestreepte), welke 18 Maart geboren zijn, dus op een mooien tijd voor dit ras. De dieren hebben reeds vroegtijdig zitlat- jes gehad, en nu breede zitstokken. Toch werd bij gehouden inspectie geconstateerd, dat er al bij waren met krom borstbeen Het is zoo, meestal schrijft men dit toe aan verkeerde zitstokken, maar zelfs bij goede kan 't voorkomen, dat een* kip op de meest onmogelijke dingen gaat zitten, op clen rand van een bak, zelfs op 'n dunnen draad, of 'n scherp plankje. De oorzaak kan ook wel ergens anders I gelegen zijn, en dat is zeer zeker dikwijls het geval: te rijke voeding b.vv, waarbij de 'jonge dieren te snel groeien, terwijl de been*- dervorming daarbij achterblijft, vooral wan neer er weinig kalk of mineralen in het voer aanwezig zijn. (Alg. Holl. Landb, blad). ne heldin! zei Chris uit den grond van zijn hart. Je begrijpt toch wel, dat ik Ursula nooit zou hebben verraden. Maar ik wist nog niet, hoeveel ik van je hield, Chris, tot ik meende;, dat ik je verloren had. Een half jaar later liep Amy op het ter ras van het visschersdorpje, waar zij en Ur sula de laatste paar weken hadden doorge bracht. Ze zag er nog bleek en vermoeid uit; maar, ofschoon haar gezichtje de kin derlijke ronding had verloren, had het ge wonnen aan ernst, en haar figuurtje wat bevallige? dan ooit. Ze stond uit te kijken over de zee, toen ze ineens een vluggen, entrgieken tred ach ter zich hoorde en opkijkend Christoffer Tressidon zag met een van vreugde stra lend gelaat. - 't Is alles in orde! riep hi:. Ik heb hem binnengelaten en nu zijn ze samen*. Oom Basil heeft dan wel geduld gehad en Ur- ula O, zij heeft hem lief, maar Nu geen „maren", Amy! Wist zij, dat hij kwam? Ja, ik heb er haar gisteravond op voor bereid. Ze was heel kalm en lief en zei, dat het niet mooi zou zijn tegenover Sir Basil, als zij wilde, dat hij haar nu trouwde. Onzin! Er is nu niets meer, dat het be let. Iedereen weet. wat er te weten valt, en r is niets aan te merken op haar goeden naam. Maar ook Basil zal haar wel naar re de doen luisteren; dat is zijn zaak. Nu, ik hoop het maar! Ik zou Ursula ook zoo graag gelukkig zien. En vertel mij nu eens iets van Gwens huwelijk. Ik kan mii nóg niet begrijpen, dat, terwijl wij al die narigheid doormaakten, zij haar „be stemming" vond in Londen en in een half jaar tijds al getrouwd naar Indië is gegaan. O'Neill is een uitstekend mensch en Gwen zal heel gelukkig met hem worden. Ik moest je de hartelijke groeten overbren gen. Amy, en uit héér naam vragen, of je nog wel eens dacht aan het takje witte hei de. dat ik vond op den dag, dat je in Acaw- lawna aankwam. Zij is vast overtuigd, dat het haar geluk heeft aangebracht, in den vorm van Ulick, O'Neill en ze wilde zoo graag eens weten, of Heb jij het jouwe bewaard, Chris5 Hij haalde een portefeuille uit zijn zak eu liet haar een verwelkt takje zien, dat hij zorgvuldig daarin bewaard had. Met een glimlach beantwoordde z|i de vraag, die zij in z'n oogen las en fluisterde: Het mijne heb ik aan Ursula gegeven, in de hoop, dat het haar geluk zal aan brengen. -Echt iets voor jou, liefste! Nu, ik ge loof wel, dat hei van invloed is geweest. Zullen wij eens gaan kijken? Arm in arm traden z\j tot aan het ven ster van het zitkamertje, dat uitkeek over de zee en wat zij daar te zien kregen, gaf hem aanleiding, om te vragen!: Nu, heb ik het niet gezegd?Zóó verdiept zijn ze in elkaar, dat ze ons niet eens merkenMaar wij hebben ook nog wel wat, om over te spreken, is 't niet kindje? EINDE. BUI AD1 TO' UIT hË: Di

De Soester | 1932 | | pagina 4