°c Soesterberg ~y° i Damestassctien I O Straatcolporteurs Piano - Onderwijs Aanbesteding. P. Floor o< Voor de Vrouw Gemeente Soest Kleine Advertenties HEROPENING Verder volgens afspraak O^Plaatse lij k Nieu wsp-0 ber%. j* Het adres voor Dj electr. drukkerij Ingezonden Hallo! Hallo! de C.W.V. GEVRAAGD Piepkuikens Schoorsteenvegen Sport koeken! G- «J- v. d. Loo Het schilderen van 78 Woningen te Soesterberg. Opleidingsinstituut voor Heilgymnastieken Massage Aanvang der Lessen - medio September - Vanaf heden verkrijgbaar Ie kwaliteits lamsvleesch 30 ct van de Inrichting voor Heilgymnastiek en Massage VAN W. II. B. STOOF - NIEUWEWEG 111 OP 15 SEPT. A. S. - TELEF. 2083 VAN 8 TOT 8 UUR ONDERTROUWKAARTEN stelsel, wil ik tr tpch op wij/eu, dat vooral voor nitf-verpachtf jonden, die door het nieuwe stelsel voor gebruik beschikbaar moeten komen, het vaststellen dier pacht waarde niet gemakkelijk zal zijn en dat zulk een schatting weer tot veel nieuwe on billijkheden kan leiden. Onder punt 3 noemt de schrijver „het treffen van voorzieningen voor gebrekkigen en ouden, die in moeilijkheden komen". Ik wierp vroeger reeds het geval op, dat eer tijds welgestelde ouden van dagen, als zij alle grondrente moeten afstaan, zelf hul peloos kunnen achterblijven. Daarin zal dus vvorden voorzien, maar toch vraag ik mij af, hoever men hier mee gaan zal. Punt 4 spreekt van het „désorganiseeren van bestaande belasting- en douanedien sten". Het woord „desorganiseeren" heeft een onheilspellenden klank en doet denken aan „volkomen in de war sturen". Vermoe delijk zal echter bedoeld worden „ontbin den"; immers men wil de grondrente in de plaats stellen van alle bestaande directe en indirecte belastingen. In dit verband merk ik op, dat de Heer W. er op wijst, .dat de grondrente-heffing niet als „belasting" is te beschouwen, doch slechts als een toepassing van een „natuur lijk techt". Ik zelf noemde die heffing wèl een belasting (de „.single tax"), doch wil gaarne dë ztiéhswijze van den heer W. over nemen. Zofider nu juist aan een paradijs op aarde te gelooven, vertelt de Heer W. ons, dat als de groote massa geen belastingen meer betaalt, hun koopkracht grooter wordt, wat de industrie tot bloei moet brengen. Maar als' die groote massa een paar honderd mil- lieoen beschikbaar krijgt door belasting vrijdom. dan moeten toch anderen n.1. de grondeigenaars evenveel (of meer) op brengen. die dus dit geldniet meer kim-hen verteeren. Waar blijft dan het voor deel voor de industrie? De hoogdravende schilderingen van den Heer W. omtrent motor-industrie;, bouw nijverheid en boerenstand lijken mij dan ook nog te' veel op hersenschimmen. Slechts de praktijk zal de proef op de som kunnen leveren hoe het stelsel werkt. Maar de-praktijk van een volkomen toepas sing ontbreekt nog1; slechts pogingen tot trapsgewijze invoering zijn gedaan, in Australië bijv. M'ij werd een brochure in handen gegeven,, getiteld „Land Value- taxa- tion in practice; the example of Australia", en hieruit blijkt, dat men door het geleidelijk opvoeren der grondrente-heffing (dus be ginnende met een Jtefffing van bijv. 5 of 10% der geheele grondrente) de zaak verkeerd heeft aangepakt. Het zou ons te ver voeren dit hier met de cijfers uiteen te zetten,, doch de slotsom der brochure is, dat alleen op vordering van de geHeele grondrente tot de gewenschte gevolgen kan leiden. Hoewel ik zooals vroeger reeds gezegd het beginsel juist acht. blijf ik in de toe passing zonder eenige schadeloosstelling zooveel onbillijkheden zien. dat ik daarvoor terugschrik. M.i. zal men moeten zoeken naar een billijken weg tot schadevergoe ding en in afwachting daarvan een vèr-door- gevoerde waarde-vermeerdering-belasting moeten toepassen. De Heer W. is het niet eens met hetgeen ik schreef, dat algemeene deelname aan het belasting-betalen het verantwoordelijkheids gevoel versterkt. Hij wijst op het misbruik van belasting-ontduiking, langs allerlei we gen en noemt verder belasting een premie op de luiheid. Maar door deze dingen naar voren te brengen schetst hij slechts de „ge breken der menschen". Dddrvoor behoeft m.i. het bestaande stelsel niet veranderd te worden, maar moet men het menschdom verbeteren. En doet men dit niet, dan voor zie ik; dat de gewetenloozen ook in den toe komststaat van den Heer W. (en van Henry George) de samenleving zullen bederven. W. H. C. DOORMAN. De Heer W. wijst er terecht op, d#t ik in mijn artikelen schreef „privaat eigendom", wat inderdaad een slordigheid van mij is geweest. AANRIJDING. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur had aan de Birktstraat alhier een aanrijding plaats tusschen 2 automobielen bestuurd respectie velijk door K. C. B. uit Groningen en T H. H. uit Amsterdam. Bij deze aanrijding werden beide automobielen eenigermate be schadigd. doch de .schade werd door de be- sj^iurders onderling geregeld. EEN TWEEDE AANRIJDING. Zaterdagavond omstreeks 11 uur had op dé Steenhofstraat een vrij ernstige aanrij ding plaats tusschen den automobiel van en bestuurd door Dr. J. H. A. R. alhier, en een mötorijwlel, bestuurd door W. uit Soester- Béiden kwamen uit de richting van Soest en reden in de richting Soestóijk, do-h toen Dr. R. voor het door hem bewoonde per ceel was gekomen, wilde hij van richting veranderen en daar links oprijden, waartoe h'ijJ tijdig de linker richtingaanwijzer van den atffomobiel uitstak. Dé motorrijder heeft dit teeken schijnbaar niet al te best opgenomen, in elk geval hij botste tegen de linkerachterbunder van den automobiel en dat wel blijkbaar met een zoodanige vaart, dat zoowel bestuurder als motorrijwiel aan die achterdumper bleven hangen. De duopassagicr J. van L. uit Soest kwam daarbij op straat terecht. Dr. R. verleende onmiddellijk de eerste liülp en liet W. in zijn woning binnen dra gen. terwijl hij later per ziekenauto naar het St. EÜsabethziekenhuis te Amersfoort werd overgebracht; na aldaar verder te zijn be handeld kon hij later op den avond naar zijn woning worden vervoerd. Hoewel het zich aanvankelijk liet aanzien, dat W. ern stig gewond was, bleken gelukkig later, de verwondingen beperkt te zijn gebleven tot eenige snijwonden aan hoofd en beenen. Hét motorrijwiel was zwaar beschadigd en ook de automobiel was vrij ernstig bescha digd. De knal bij de botsing was hevig' en de kiacht, waarmede de motorrijder tegen den auto aanvloog was blijkbaar ook nog al flink, getuige het feit. dat op het wit ge ëmailleerde NL bord na de botsing geen en kel stukje emaille meer werd aangetroffen. Natuurlijk heeft de politie terstond een bnderzoek ingsteld en tegen den nalatigen motorrijder zal proces-verbaal worden op gemaakt. SOESTER MOTORCLUB. Zondagmiddag te 1 uur maakten een 12- tal leden der club een clubtocht naar Arn hem e.o. Bij de start aan het café „Zontle- heuvel" in de Torenstraat was zeer veel belangstelling voor dezen eersten tocht. UITSLAG COMPETITIE WEDSTRIJD VOETBAL. Esvac IStichtsche Boys I 51. Met rust 31. Beslist een zeer goed begin. Ga zoo door Esva^cers. EEN DERDE AANRIJDING. Zondagmorgen reed de 15-jarige wielrij der W. D. alhier op tegen een motorrijwiel, bestuurd door S. v. T. uit Amersfoort, wel ke aanrijding plaats had doordat de jongen plotseling van richting veranderde en de straat overstak zonder eenig teeken te ge ven. Wielrijder en motorrijder kwamen te vallen en ook de duorijdster Mevrouw van T., die schaafwonden aan hals, hoofd en knie bekwam, en over pijn in den schouder klaagde. Dr. S. uit Soest verleende de eer ste hulp, waarna de gewonde per auto naar haar woning werd overgebracht. Het mo torrijwiel kreeg geen schade, doch de nieu we fiets van den jongeling zat danig in el kaar. Waar de schade zeer gering was, wen»schte de bestuurder van het motorrij wiel geen aa.-gifte of vervolging tegen den jeugdigen onvoorzichtige, doch de pleeg vader van dezen heeft toegezegd, indien noodig, de schade te willen vergoeden. EEN VIERDE AANRIJDING. Zondagmiddag kwamen twee automobie len, bestuurd door Z. uit Enschede en door van D. uit Amsterdam, op de Birktstraat met elkander in botsing, waarbij de auto, bestuurd door Z. beschadigd werd. Na het politioneel onderzoek werd de zaak echter tusschen de bestuurders onderling geschikt, wat des te gemakkelijker ging, daar van D. garagehouder was en aanbood de schade zelf te herstellen. EEN VIJFDE EN LAATSTE AANRIJDING. Maandagmiddag werd de groentenwagen van van de G. uit Soest plotseling van achteren aangereden op de Steenhofstraat door een aqtomobiel. waarvan de bestuur der het echter beter vond maar door te rijden, do^h waarvan het nummer is opge nomen en bekend. De groentenwagen werd aan de achterzijde nog al beschadigd. De politie doet onderzoek naar de identiteit van den nalatigen bestuurder en zal nader pro ces-verbaal tegen dezen opmaken. 1:0ND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN Zondagmiddag te 2 uur had in den voor tuin van het pension „Oranjehof" aan de Spoor-straat de onthulling plaats van de Gerdes-Salomonski-bank door den Eere- Voorzitter Graaf R. J. Schimmelpenninck, Generaal-M'ajoor b.d. Zeer velen hadden van de uitnoodiging om de plechtigheid bij U wonen, gebruik gemaakt, oa. de familie leden van wijlen den hr. M. Gerdes, algem. voorzitter van den Bond en van wijlen den beschermheer Salomonski. Toen allen hadden plaats genomen, getuig de de Eere-voorzitter van het vele door de beide afgestorvenen voor den Bond ver richt. waarna hij de fraaie granieten bank onthulde. Verder werd het woord gevoerd door den voorzitter van „Ons Belang" en van de A. M. P. welke bloemen offreerden. Het geheele Hoofdbest. met de Bondsvlag was mede tegenwoordig, benevens vele autoriteiten uit den Boud. De fraaie bank is geheel bekostigd door de Bondsleden, die daarvoor menig offer tje hebben gebracht aan de Commissie, be- taande uit de H.H.: Wijdekop. voorzitter afd. Hilversum; Vding, voorzitter afd. Amersfoort; Berghuis, voorzitter afd. Utrecht, en v. d. Made, voorzitter afd. Soest die eer van hun arbeid hebben. In de rugleuning zijn 2 plaquetten in brons aangebracht van de beide afgestorve nen. Velen maakten na de onthulling gebruik om het fraaie stuk werk te gaan bezichtigen. De Afd. uit België en Frankrijk hebben eveneens aan het monument hun offer ge bracht. RECTIFICATIE. Wjj maken onze lezers er op attent, dat onder de advertentie van de C. W. V. staat „na afloop bal", dit bal wordt echter niet gegeven door die vereeniging, maar door de Erven J. Stalenhoef. OPENING VAN EEN SPEELTUIN. In tegenwoordigheid der ouders, kinde ren, de drie alhier wonende leden van den gemeenteraad en verdere genoodigden, had Woensdag 31 Augustus 's namiddags 2 uur de feestelijke opening plaats van den nieu wen speeltuin, achter „Ons Belang" gele gen. Toen allen buiten bij den ingang wa ren bijeengekomen, nam de heer E. C. Mul der als voorzitter der speeltuinvereeniging het woord, om alle aanwezigen welkom te heeten en daarna een korte uiteenzetting te geven over de totstandkoming van dezen tuin, waarvan de Heeren van Goor, Hil- horst, Mulder, Vermeulen en de Vries het bestuur vormen. Het was vooral de finan- cieele toezegging van den heer Verzeyden te Arneisfoort, namens de woningstichting i.Ons Belang welke het plan voorloopig deed slagen. Deze speeltuin, aldus spreker, heeft de sympathie van al de buurtbewoners en voldoetsian de eischen van veiligheid en comfort. Reeds zijn een veertig gezinnen als lid toegetreden. De contributie bedraagt 25 cent per gezin per maand. Na dank ge bracht te hebben aan allen, die hebben mee geholpen aan de oprichting van dezen tuin, verkreeg de heer Verzeyden als voorzitter der Woningstichting „Ons Belang" het woord. Over de opvoedende beteekenis van 't spel, zijn alle autoriteiten het tegenwoor dig eens. Bij een speeltuin, die een buiten- schoolsche aangelegenheid is, moet de lei ding van de ouders uitgaan. O.B. heeft zich verheugd over wat hier door samenwerking V- «g WIJ ZIJN GOEDKOO- PER DAN OOIT II Steeds de nieuwste modellen jv N. V. EERSTE SOESTER iK v. Weedestraat 7 is bereikt. Het wonen alhier krijgt daar door nieuwe attractie, nu de jeugd gelegen heid vindt om zich in de open lucht te ontspannen. Moge bij het voortbestaan der vereeniging de belangstelling nog toenemen, zoo besloot spreker zijn toespraak. Langs een mooi sparrenlaantje wandelde men daarna gezamenlijk op tot vlak bij den ingang, alwaar de heer Verzeyden, hiertoe u'itgenoodigd, met eenige toepasselijke woorden de handeling verrichtte, waarbij het lint voor den toegang werd doorge knipt en de tuin geopend werd en daarna in gebruik gesteld. Deze tuin is in een mooi stuk bosch ge legen en beslaat een oppervlakte van 35 bij 35 Meter. Een flinke glijbaan, wip, twee schommels, rekstok en een draaimolen zijn reeds aangebracht. Het speeltuinwerk zal voorloopig onder ouderlijke leiding plaats hebben. Van verscheidene winkeliers en fir ma's waren voor dezen dag groote giften in natura binnengekomen, terwijl ook bloe men de festiviteit opluisterden en versnape ringen werden aangeboden. De kinderen waren in hun element en bleven nog enkele uren met hun ouders gezellig bijeen. Deze speeltuin voorziet in een diep ge voelde behoefte. STUDIE-CONFERENTIE JONGEREN VREDES ACTIE. Door de Jongeren Vredes Actie (J.V.A.) werd op 3 en 4 September j.1. in het Bonds- huis van den Proestantenbond alhier een studieconferentie gehouden over het onder werp: Welke economische basis heeft onze samenleving noodig om duurzaam den we reldvrede te vestigen? Er was veel belang stelling voor deze conferentie. In de bijeen komst van Zaterdagavond sprak de heer K. de Boer. secretaris van den Utrechtschen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöpe raties over: oorlogslooze samenleving door uitbouw van de Coöperatie. Zondagmorgen trad als inleider op Drs. G. F. Fortanier, lid van den bond van jonge iberalen. met het onderwerp: Oorlogslooze samenleving in het bestaande stelsel. In den namiddag sprak de heer H. van Wijk over: Vrede door socialisme. Al deze inleidingen werden door een le vendige gedachtenwisseling gevolgd. ONZE VLIEGERS OP IJSLAND. Volgens een V.D. bericht van 2 September is het Nederlandsche Aerologisch station nabij Reykjavik met de waarnemingen, die dit station doet in verband met het Inter nationale Pooljaar. begonnen. Luitenant van Giessen heeft heden zijn eerste hooge vlucht gemaakt en bereikte een hoogte van 5500 Meter. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie (Wijze: refrein van „Harmonica"). (Melodie van T-holen en Van Lier). Hallo!» Hallo!, de C.W.V. Spreekt ook nog mee. Bij ons in Soest! Ze houdt er van een feest'lijkheid Alles in 't net Maar op z'n tijd! Dus goede liên.laat U dus zien, Op 't groot festijn 't Zal lollig zijn. „Hallo! Hallo! de Kruidenier?", „Jawel, Mpvrouw, 't Kost geen zier!" De slager zegt: „U kunt terecht, Verkoop de mep, 'k Geef tien pond spek!" „Zeg Groenteman, kom je nog 'r is aan? Want de prijzen, zeg, Zijn lang niet sleg!" Dan zit er ookde schoene pik De zooien dun, Z'n prijzen dik; De RadioElectrisch stroom 't Gasbedrijf Voor lagen prijs! Het krentebroodzooals het moet, Vroeger bijna wit* Thans zwart als roet. Zoo gaat het doorKnoop 't in je oor, Hoe de prijzen Steeds dalen! Dan gaat mem niet.... zooals weleêr, In groote stad!, Koopjes halen. Hallo!. Hallo, nu bel ik af, 'k Ga op een draf Pret maken! (N.B. Gelieve dit versje te leeren, uit te knippen, en mee te brenigen naar de Feestavond op Woensdag 7 September des avonds 8 uur in „De Gouden Ploeg"). t. H. EEN POETSPRAATJE. Voor het poetsen van metalen van allerlei aard gebruikt men verschillende middelen Het is echter goed te weten met wat voor soort middelen men werkt, om te voorko men, dat op een of andere wijze het metaal aangetast wordt en dus sterk slijt. Het ge wone witte poetskrijt, dat voor het oppoet sen van metalen gebruikt wordt, moet zeer fijn zijn, opdat het geen krassen maakt en het laatste vuil verwijdert. Het roode krijt, dat feitelijk niets anders is dan klei, ver mengt met heel fijnverde-ld ijzerroest, (men maakt het ook kunstmatig) wordt gebruikt voor het poetsen van zilver en fijn gepo lijst rood koper. Over het algemeen zijn de kunstmatige roode soorten fijner, zoodat men deze bij voorkeur voor het voornoem de roode koper en het zilver gebruikt. De natuurlijke roode aarde gebruikt men voor grover werk, zooals grof rood koper, enz. Afgezien daarvan bestaan er nog allerlei gemengde poetspoeders, zoo als b.v. goud poeder, zilverpoeder, witte of roode bril lantine, enz. Men heeft daarbij dikwijls an dere stoffen, zooals aluinpoeder, soda, pijp aarde, koolzure magnesia, citroenzuur, enz. toegevoegd. Hoe het ook zij, men kan al heel gauw zien, of zulk een poetspoeder al te scherp is of niet. Immers, neemt het poe der al te veel van het metaal van het ge poetste voorwerp af. dan ziet men de poets lap al heel gauw de kleur of de glans van het gepoetste metaal aannemen.. Een waar schuwing dus, dat men daarmee niett moet doorgaan. Ook wanneer de poetslap buiten gewoon snel erg vuil wordt, is dit een tee ken. dat het poetsmiddel het metaal aantast, zoodat er een chemische verbinding ont staat. Het ligt voor de hand. dat daardoor het metalen voorwerp sterk slijt. Men doet dus verstandig, als men met vrijwel onbe kende poetsmiddelen werkt, deze verschil lende wenken in acht te nemen, teneinde zich teleurstellingen te besparen. HUISVROUW. van 15 regels f 0.75. Elke regel meer f 0.16. Bij vooruitbetaling te voldoen Voor bewijsnummer moet 5 cent in rekening worden gebracht. TE KOOP Vaten (ijzeren), inhoud 200 tot 600 Liter. Geschikt voor regentonnen. Te bevragen M. v. d. Broek, Beckeringnstraat 34. Telef. 2298. voor vlot verkoopen van artikel in Amers foort en omgeving. Ruime omzet-provisie. Aanmelden Woensdag 7 Sept., 'savonds tus schen 8 en 9 uur in Hotel Okhuysen, Soest- dijk. Gevraagd voor directe indiensttreding 2 Duitsche meisjes, voor d. en n. Brieven onder No. 1 aan het bureau van dit blad. Gevraagd voor direct, een net eerlijk Meisje voor de morgenuren. Aanmelden na 4 uur rum. Heuvelweg 25. N.H. BLAUWEN 75 cent per K.G. van 36 pond. Parklaan 12A. Mevrouw, vergeet niet thans Uw schoor steen te laten vegen. Gebr. Prinsenberg, Kolonieweg 13. Wegens ziekte zoo spoedig mogelijk, nette Dienstbode gevraagd. Loon f 25 p. maand. Julianastr. 65 Aangeboden Kinderwagen, nieuw model, weinig gebr.; prima vulkachel voor gr. k. Kerkpad 44 NZ. Solide financieele instelling, biedt >an soli de personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden f 200.— zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", eau het Bu reau van dit blad. TINE VAN DER WAL - PIANOLEERARES Diploma K.N.T.V. Nieuw Baamstraat 45, Baarn. Tel. 509 Spreekuur te Soest Donderdags van 4.30 tot 5.30 uur, ten huize van Mej. T. MARCUS, „Kleine Malvahoeve" MIDDELWIJKSTRAAT 21 (niet te verwarren met Sportbeschuit) STUKS 5 CENT BANKETBAKKER IJ Soesterbergschestr. 28, Tel 2009, Soest De woningstichting „Ons Belang" te Amersfoort zal op 15 September e.k. doen aanbesteden: Bestek en voorwaarden verkrijgbaar bij Ar chitect J. B. van de Haar, Pr. Julianalaan 3 te Amersfoort. Door Burgemeester en Wethouders zal een openbare inschrijving worden gehouden op Vrijdag 16 September a.s. des voorin, te 11 uur ten gemeentehuize voor de leve ring van: 40.000 KG. Holl. Gietcokes No. 2 8.000 KG. Gekl. Gascokes en 2.500 stuks Aanmaakturven. De inschrijvingen moeten in een daarvoor bestemde bus in het Raadhuis worden gede poneerd. Inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van Openbare Werken, Lange Brinkw. 49b alhier, iederen dag van 912 uur v.m. CURSUS tot Opleiding voor het Diploma Heilgymnastiek en Massage H. J. STROBAND, Arts W. H. B. STOOF Inlichtingen en aanmelding bij W. H. B. Stoof, Nieuweweg 111 te Soest. Telef. 2083. Uitsluitend het betere genre Behangerij Stoffeerderij v. Weedestr. 40a - Telef. 2124 - bij julianastraat 32 Bout Ribstuk Carbonaden stukjes vanaf Cotteletten Tel. 2078 per 5 ons 60 50 45 25 p. stuk Steenhofstraat 56 - SOEST Atelier-opnamen dagelijks (ook Zondags) van 12.30—3 uur. N.V. Earste Soester Electr. Drukkerij - Van Weedestraat 7

De Soester | 1932 | | pagina 3