Eet nu Viscti Woensdag Goedkoope Vischdag Het „Duitsche" Zwembroekje O^PlaatselijkNieuws^O T. VAN VLIET ■i Modelslagerij De volgende uitzonderingen zijn toege laten: le. de export dezer artikelen. 2ei. vervoer naar fabrieken, welke een gebanderolleerd product vervaardigen. 3. vervoer naar fabrieken, welke het artikel behoeven voor vervaardiging van een product, dat niet voor consumptie be- temd is. De vloeibare oliën, zooals katoen-olie, grondnotenolie, sojaolie, lijnolie, enz., blij ven voorloopLg vrij. In deze drie gevallen moet het vervoer gedekt worden door een geleidebiljet, verkrijgbaar op aanvraag bij de crisis-zuivelcentrale, alwaar inlichtin gen hieromtrent gaarne op aanvraag schrif telijk worden verstrekt. Deze regeling gaat voor den groothandel in op 9 October en voor den kleinhandel op 16 October. INBRAKEN. Toen de heer L. en diens echtgenoote, wonende in de Teding van Berkhoutstraat, des avonds om 7 uur even waren uitgegaan voor een wandelingetje, bemerkten zij bjj hun thuiskomst, dat er was ingebroken. Door verbreking van een ruit hadden de in brekers zich toegang tot de woning ver schaft, waarin veel overhoop werd ge haald. Een klein bedrag aan geld werd vermist. Even later werd ook ingebroken bij den heer L., wonende aan de Laan straat. Daar werd evenwel niets vermist. HAARLEM. EEN DRIEDAAGSCHE WERKWEEK. De vorige week is alhier de eerste ploeg werkloozen aan het werk gesteld in z.g. driedaagsche werkweek. Het zijn 30 man. Gedurende drie dagen per week zullen zij arbeid verrichten tegen het gewone loon en daardoor meer verdienen, dan zij als steun ontvangen. De andere 3 dagen van de week behoeven zij echter niet te stem pelen. Deze regeling is ten slotte door de Regeering in Den Haag goedgekeurd. De volgende week zullen twee ploegen van elik 30 man te werk worden gesteld. Zij voeren werk uit voor de gemeentc-dien- steni, werk dat wel nuttig, maar nog niet beslist noodzakelijk zou zijn. Het aantal werkloozen in Haarlem i- weer iets vermeerderd en bedraagt momen teel 5000. VERKEERSONDERWIJS OP DE SCHOLEN. Verleden jaar heeft de A. N, Wj. B., Toe ristenbond voor Nederland, een serie van 18 gekleurde zegels doen aanmaken, welke in den trant van de schoolplaten van den A. N. Wl B., naast elkander afbeelden een verkeersfout en de overeenkomstige goede opvolging der verkeersregels. Alle afbeel dingen hebben betrekking op verkeersfoti ten van kinderen, te voet of per fiets; een onderschrift verduidelijkt de afbeelding. De A. N. W. B. heeft deze zegels be stemd voor het verkeersonderwijs op de lageie scholen en heeft in 1931 aan alle ge meentebesturen zóóveel series van 18 ze gels gezonden als noodig waren om aan al le leerlingen der hoogste klasse van alk- openbare en bijzondere scholen zulk een serie zegels uit te reiken). Daarvoor waren naeer dan drie millioen stuks noodig! Bovendien stelde de A. N. W. B. vooi het met het verkeersonderwijs belaste on derwijzend personeel een boekje beschik baar, waarin de afbeeldingen' dezer zegels voorkomen, vogrzien van een aantal wen ken!, vragen en opmerkingen over de afge beelde verkeersfout. Aldus had de onder wijzer stof om over elk zegel een les te geven en ten overvloede zijn in het boekje ook opgenomen de indertijd door den A N. W. B. opgestelde en thans nog aange vulde „Regels voor den Weg'', waaruit de onderwijzer zoo noodig gegevens kan put ten voor zijn verkeerslessen. Het geheel is bedoeld als een middel om in een 18-tal korte lessen de kinderen de beginselen der verkeers-voorschriften bij te brengen, terwijl de raad gegeven wordt, de zegels te doen inplakken in een. schrift, zóó dat bij elk zegel plaats is voor oen bijschrft of opstelletje!. Aldus stellen de leerlingen dan als 't ware, zelf een boekje met verkeerswenken samen, dat hun eigen dom blijft. Met 't oog op de groote blijvende vraag naar deze zegels, welke in vrijwel het ge- heele land op de lagere school gebruikt worden, heeft de A. N. Wi. B. thans een nieuwe oplaag doen aanmaken en aan alk- gemeente- en schoolbesturen meegedeeld deze voortaan beschikbaar te zullen blijven stellen voor het onderwijs in de verkeers- r gels tegen een uiterst geringe tegemoet koming in de kosten (1 cent -per vel van 18 zegels!). Daardoor zal het mogelijk blij ven, in alle daarvoor in aanmerking komen de klassen ellj jaar opnieuw met behulp van deze nuttige zegels het verkeersonder wijs te geven,, dat zoo hoog noodig is. HET GODSLASTERINGSONTWERP. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het Godslasteringsontwerp. Te genover de leden, die liever een anderen vorm van het ontwerp hadden gezien, bi toogt de minister, dat iedere andere redac tie onhoudbaar is gebleken. De ministe zegt, dat door eenige leden de fout ge maakt wordt, dat elk in de strafbepaling voorkomend woord op zichzelf wordt be schouwd, terwijl men toch die woorden in onderling verband en samenhang moet zien De minister ontkent voorts, dat hie strijd zou zijn met de vrijheid op godsdien stig gebied en zet de onwenschelijkheiri uiteen, de godslastering op zichzelf straf baar te stellen. Er zou dan door de wet zei ve een Godsbegrip moeten worden gesteld en in de concrete geloofsvoorstellingen van de onderdanen zou niet het uitgangs punt kunnen worden genomen. De minister handhaaft met kracht zijn uitspraak;, in dc Tweede Kamer gedaan da het persoonlija geloofsstandpunt van den rechter hier buiten geding is. Er is immer juist gezocht naar een zakelijke omschrij Ving, die de aangelegenheid in de objectie ve sfeer hield. De rechter krijgt hier nu- gegevens te werken, die geheel los van zijn persoonlijk inzicht moeten en kun nen worden vastgesteld. Dit neemt niet weg, dat dc minister niet blind is voor d onverkwikkelijkheden, die een proce re zou kunnen opleveren. Maar dit is 'n be zwaar, dat bij de toepassing van allerlei strafbepalingen dreigt. Men denkc b|.v aan majesteits-schepnis, niet minder ook aan zedelijkheidsdelicten. Onthouding van di overheid schijnt den minster een nog ern stiger kwaad. DE STEUN AAN HET BOUWBEDRIJF De regeering zal thans f 20 mil lioen ter beschikking stellen. Naar wij vernemen, zal, nu de organisa ties der bouwvakarbeiders hebben ver klaard» accoord te gaan met het resultaat der voorloopige besprekingen, tusschjen de vertegenwoordigers der organisaties in de bouwnijverheid en de autoriteiten gehou den, van de zijde der regeering geen be zwaar meer worden gemaakt tegen inwil liging van verzoeken om voorschotten voor woningbouw, wanneer daarentegen uit an deren hoofde geen bezwaar bestaat. Zooals bekend is, heeft de regeering zich bereid verklaard tot bewill.iging in verstrekking van bouwvoorschotten tot een totaal bedrag van twintig millioen. Dat deze grens nog dit jaar bereikt zou worden, lijkt weinig waarschijnlijk, gezien het feit, dat het jaar reeds voor een aanmerkelijk gedeelte ver streken is. (N. R. Ct.) EEN ROOFOVERVAL TE ZENDEREN In het plaatsje Zenderen (gemeente Bor- ne) is Zaterdagavond omstreeks 9 uur, een roofoverval gepleegd op een boerenhof stede, bewoond door de gezusters Anna Pol en Dina Pol, resp. 82 en 8(5 jaar oud. Een man, is aan de achterzijde het huis binnengedrongen en heeft de vrouwen» die reeds te bed waren, aangevallen en mis handeld tengevolge waarvan Anna Pol poedig bezweken is. Zij kreeg eenige die pe messteken. De andere zuster kreeg en kele klappen en werd slechts licht verwond. Toen de oudste zuster begon te gillen, nam de onverlaat de vlucht. Dina Pol vluchtte toen naar den nabij wonenden landbouwer Zonder, die den dokter te Bor- ne en den gemeente-veldwachter Smits te Zeuderen waarschuwde. Laatstgenoemde waarschuwde op zijn beurt het parket te Almelo, dat spoedig ter plaatse was, in ge zelschap van den majoor der recherche te Almelo, A. Koot. Onmiddellijk werden de nasporingen be gonnen, welke tot diep in den nacht werden voortgezet, Daarbij werd gebruik gemaakt van een politiehond, die echter het spoor van den misdadiger niet ver genoeg kon vol gen. Omtrent de toedracht van den over val is heel weinig bekend geworden, om dat de oudste zuster, die in het leven is gebleven, stokdoof is en zeer verwarde verklaringen geeft. Men neemt aan, dat hij de zusters heeft w'llen dwingen te zeggen, waar haar geld was, de man wist vermoedelijk, dat ruim een week geleden een koe verkocht was. Maandag is in een bosch onder Ambt- Deldeni. door een Rijksveldwachter een man aangehouden, die bij het zien van den veldwachter op de vlucht ging. Hij werd gevankelijk overgebracht naar Zenderen Daar werd hij naar de plaats van de mis daad geleid ter confrontatie. Hij bleef eerst hardnekkig ontkennen), maar hij heeft tham bekend. Er waren enkele sterke aanwijzin gen tegen hem. GEORGANISEERD OVERLEG IN ONDERWIJZERSZAKEN. Voor het georganiseerd overleg in on derwijzerszaken bestond een bijzondere commissie,, welke omtrenit den rechtstoe stand van de onderwijzers uitsluitend ad vies uitgebracht aan den minister van on derwijs. Deze bijzondere commissie is on langs opgeheven, en in haar plaats is ge steld een commissie voor georganiseerd overleg in onderwijzerszaken, welker taak tweeledig is, n.1. in zuivere onderwijsaange- legenheid te adviseeren aan den minister van onderwijs, en in aangelegenheden die gelijkelijk den rechtstoestand van onderwij zers en ambtenaren betreffen, haar gevoe len kenbaar te maken aan de centrale com missie voor georganiseerd overleg in amb tenaarszaken. Door dezen nieuwen vornt is een nauwe band gelegd tusschen de centrale commis sic en de onderwijzerscommissie, waarin dc zeven groote onderwijzersorganisaties zijn vertegenwoordigd. Laatstbedoelde commissie is heden, na mens minister Terpstra,, geïnstalleerd door den heer P. Laban, waarnemend secretaris generaal, waarna de commissie een aan vang heeft gemaakt met dc bespreking van de salarisvermindering, welke door de re geering aan de centrale commissie is voor gelegd, en die eveneens voor de onderwij zers der openbare en gesubsidieerde bij zondere scholen zal gelden. BAARN. TENTOONSTELLING. Tn het Lyceum, alhier, zal tot en met Donderdag 27 October a.s. een tentoon stelling van ,,Gil Blas"-titelbladen van Steinlen gehoudien worden. DEN HAAG. MR. G. A. BOON 50 JAAR. Het lid der Tweede Kamer, mr. G. A Boon heeft Vrijdag zijn öOsten verjaardag gevierd. Hij mocht op dezen dag tal van blijken van belangstelling ontvangen, o.a van het hoofdbestuur van den Vrijheids bond, van den Bond van Jonge Liberalen van tal van af deelingen van den Vrijheid bond en van Kamerleden. Ook werden ve le bloemstukken te zijn/en huize bezorgd HILVERSUM. NAT. SOCIALISTEN. De heer Adalbert Smit, leider van d> Nationaal-socialistische Nederlandschc ar beiderspartij, hield voor de afdeeling Gooi land van deze partij Donderdagavond 6 October j.1. een lezing over nationaal so cialisme, in huize Kamps aan de Lange- straat. Een aantal leden van de O.S.P., en ook communisten hadden zich van uitnoodigin- gen voor deze vergadering voorzien. De po litie had in verband hiermede verschillend- maatregelen genomen. Behoudens rumóeri ge debatten), welke na de lezing gehouden werden, verliep de vergadering tamelijk kalm. In de omgeving was het tijdens de bij eenkomst vrij rumoerig. Ook daarna bleven velen in de Langestraat verzameld.. Er werd druk met De Tribune en andere bla den van bepaalde zijde gecolporteerd. Tot ernstige ongeregeldheden is het echter niet gekomen. TARBOT KABELJAUW SCHELVISCH BAKSCHOL 50 cent per pond 24 cent per pond 22 cent per pond 25 cent per pond KOOKSCHOL LENG ZEEWOLF MAKREEL 35 cent per pond 25 cent per pond 30 cent per pond 20 cent per pond Alles kin desgewenscht heerlijk panklaar worden thuis bezorgd. Telef. 2109 - Soester Vischivoorziening DIERENBESCHERMING. Uittreksel Rapport over de maand Septem ber '32 van den Inspecteur der Afd. Baarn- Soest en omstreken van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren. Een overreden poes, welke daardoor ver lamd was, pijnloos af laten maken. Onze bemiddeling werd verzocht en ver leend in 3 gevallen van oude en zieke kat ten pijnloos te laten afmaken. Een jonge herder, welke was aangereden, werd van geneeskundige hulp voorzien» op genomen in noodasyf, verzorgd, en daarna aan goed tehuis geholpen. In 4 gevallen jonge zwervende katten aan den goed tehuis geholpen. Tweemaal werd onze bemiddeling ge- viaagd en verleend tot pijnloos laten afma ken van 2 oude zieke honden. Een jonge hond. welke zwervende werd aangetroffen, is in noodasyl opgenomen, verzorgd en aan goed tehuis geholpen. De persoon tegen wien proces-verbaal was opgemaakt, terzake art. 455 Wetboek van Strafrecht (een kreupel paard arbeid laten verrichten) werd deswege door den Heer Kantonrechte* te Amersfoort veroor deeld. Een klein model hondje, welke was aan komen loopen., kon, dank zij een oproeping in ,,de Soester" aan eigenaar worden terug gegeven. Woonwagenkamp Soestduinen geen die ren aangetroffen. Gesurveilleerd werd op verschillende da gen en uren. Onze bemiddeling werd gevraagd en ver leend tot pijnloos afmaken van een hond. welke gevaarlijk was voor mensch en dier. COLLECTE DIERENDAG. Met vriendelijken dank aan allen die hieraan hebben bijgedragen en aan de Da mes en Heerenj, die hun tijd en moeite ge geven hebben om de gelden in te zamelen, kunnen wij U thans mededeelen, dat de collecte voor onze kas heeft opgebracht in de gemeente Soest', (waaronder ook Soesterberg behoort) f 198.14)4 en in dc gemeente Baarn f 229.98)4. te samen dus het mooie bedrag van f 419.13. Mocht ie mand nog zijn overgeslagen of niet tehuis zijn geweest (al of niet werkelijk!) en daar spijt van hebben, men kan dit ten al len tijde goed maken; 't adres is nog steeds Talmalaan 18 of gironummer 172918 ten name v. d. afd. BaarnSoest van de Ned Vereeniging tot Bescherming van Dieren. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ZWALUW" Uitslag wedvlucht vanaf Neufvilles met oude en jonge duiven op 18 September; afstand 199 K.M., los 9 uur 30, Deelname 78 duiven. G. Roeten 1 J. Pot 2 A. Dorresteijn 3—8 A. Schaap 4 B. Groeneveld 591(5 A. Rijksen 6710 S. Rijksen 11—19—29 T. Bokma 12 G. Visser 1317 F. Limburg 14 E. Groen 15 J. Huurdeman 18. Eerste duif 12 uur 15 min. 4 sec. Laatste duif 12 uur 36 min 40 sec. Uitslag wedvlucht vanaf Mons met oude en jonge duiven op 25 September; afstand 210 K.M., los 8 uur. Deelname 65 duiven M. Verkerk 1213 B. Groeneveld 3 A. Schaap 46 J. Groen 5 F. Limburg 7 A Rijksen 891011 E Groen 12 G. Geijtenbeek 1416 A. Dorresteijn 15 Eerste duif 10 uur 0 min. 13 sec. Laatste duif 10 tiur 18 min. 15 sec. Uitslag wedvlucht vanaf Quievrain met oude en jonge duiven op 2 October; af stand 220 K.M., los 8 uur. Deelname 50 duiven. A. Dorresteijn 1 A. Rijksen 2 J. Pot 3 M. Verkerk 110 J. Groen 5 G. Roeten 6 B. Groeneveld 7 E. Groen 8 A. Schaap 91112 Eerste duif 11 uur 39 min. 2 sec. Laatste duif 11 uur 51 min. 47 sec. Het Hokkampioenschap voor oude en jonge duiven is behaald door den heer B. Groeneveld: het duifkampioenschap dooi den heer A. Schaap. Zoo zijn hiermede dc vluchten over het jaar 1932 beëindigd en kunnen wij niet atiders zeggen, dan dat er in dit afgeloopen vliegjaar, onder prettige verstandhouding en in eerlijken kamp de liefh. hebben geconcurreerd. iEr zijn ver schillende jonge liefh. naar voren geko men, wat voor ons zeer prettig is, daar de liefhebberij hierdoor wordt aangewakkerd De veteranen op Postduivengebied weten wel wat het waard fs om een goed vliegjaar te maken met de beestjes, dit is nog lang niet altijd vooruit te zeggen en hangt van verschillende omstandigheden af. Als nu de jonge liefhebbers maar weten te waar- deeren hetgeen ze presteerden om later des te sterker te staan wanneer het eens minder goed gaat, want aan teleurstellingen ont breekt het niet in onze sport en alleen hij dan goed liefhebber, wanneer er teleur stellingen komen,, deze moedig onder de oogen te zien en vasthouden aan het spreek woord: na regen komt zonneschijn. Besluitende met een compliment aan de Heeren kampioen-winners, zij hebben het erlijk verdiend en er is voor gewerkt moe ten worden. N<u maar weer uitkijken naar nze a.s. Tentoonstelling en a.s. Feest avond, die als kroon voor ons werk wordt gegeven om dan in gezellig bijeenzijn on ze sport te huldigen, tevens tot versterking van den band tusschen leden en Bestuur onzer Vereeniging. Zoo kan de Postdui- n Ver. ,.De Zwaluw" groeien en bloeien. ZWART KRAS. HOTEL BOSCH EN DUIN. Binnenkort komt het Nederlandsch Too nvel in hotel Bosch en Duin met het stuk Fikky Baum, en wordt daarmede het win terseizoen geopend. BAZAR. Bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum der Chr. Gem. Zangvereeniging „Crescen do" wordt Woensdag en Donderdag a.s. 'n bazar gehouden ten bate dier vereeniging. ANTI-COMMUNISTISCH VERBOND. Men v rzoekt ons mede te deelen dat zij. die als lid tot deze organisatie wenschen toe te treden, en de Vergadering op a.s. Vrijdag wiiien» bezoeken vóór Donderdag avond 13 dezer hun aanmeldingsbericht als Lid moeten inzenden om nog op tijd een convocatie te ontvangen en de vergadering te kunnen bijwonen. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEF. 330 POSTGIRO 146487 AANRIJDING. Deze dagen had op de Burg. Grothestraat een aanrijding plaats tusschen een motor rijder en een wielrijder op een racefiets. De motorrijder reed in dezelfde richting als de fietser, passeerde deze!, doch moest spoedig scherp naar rechts uitwijken voor een hem tegemoetkomende auto. Daardoor volgde een botsing tusschen den racer en het motorrijwiel, waarbij de racer J. H. kwam te vallen en schaafwonden opliep aan den schouder en aan de knie. De geval lene ontstak zoozeer in woede, dat hij den motorrijder met een fietspomp te lijf wil de; ten slotte bepaalde het geval zich tot een slag met de fietspomp op het stuur van het motorrijwiel, waarbij de daarop bevestigde spiegel brak. Partijen kwamen ten slotte tot een vergelijk, waarbij de mo torrijder ten slotte mededeelde geen prijs op vervolging van den racer te stellen, daar hij een en ander zuiver als een ongeval be schouwde. POGING TOT INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is waarschijnlijk een poging tot inbraak ge pleegd bij den bakker en winkelier R. aan de Julianastraat. Deze hoorde des nachts personen rondom zijn winkel en huis loo pen en aan de deuren modderen. Hij stond op en ontstak boven licht, waarop de in brekers hard weg liepen, daarbij over hel hek springende. Ze begaven zich naar dc in aanbouw zijnde huizen aan den overkant alwaar zij in het nachtelijk duister verdwe nen. Of aldaar nog aanwezige gereedschap pen werden ontvreemd, is nog niet vast gesteld. Waar de heer R. eerst Zondagavond laat van deze poging tot inbraak aan de politie kennis gaf, is het onderzoek naar de voor alsnog onbekend gebleven daders zeer be moeilijkt. BEEN GEBROKEN. Maandagmiddag was de arbeider S. van G. uit Soest, te werk gesteld bij den weg aanleg aan de BeukenlaanNieuweweg. bezig ijzeren platen op een kruiwagen te vervoeren. Hij raakte daarbij beklemd tus schen den hoogen kant van de eene zijdi van den betonweg en een der platen, waar bij hij deze plaat op zijn linkerbeen kreeg, even boven den enkel. Het been brak en de man liep bloe lende en zeer pijnlijke verwondingen op Dr. Rupert werd direct ontboden, ver leende de eerste hulp en spalkte het been waarna de man per ziekenauto van de fir ma Nefkens uit Amersfoort (de ziekenaut van EHBO uit Soest was juist elders in dienst) werd overgebracht naar het Sint Elisabeths Ziekenhuis te Amersfoort. ARRESTATIE. Door de politie is Zaterdagmiddag op d> Birktstraat gearresteerd zekeren M. H. ter zake van openbare dronkenschap. Bij deze- arrestatie verzette H. zich daadwerkelijk tegen de politie, waarvoor hij mede een proces-verbaal kreeg. Zwemsters! Zwemmers! wilt gij weten. Wat Rijks-Commissaris Bracht* Daar in Duitschland land van „ord- nung", Nu voor „nieuws" heeft uitgedacht? Geldt ook dóar de Zwemsters, Zwem mers; Zonnebaadster baders, óók; En ook daar valt niet te spotten Met hetZedelijkheids-spook! Want helaas véél Dames-zwemsters, lleeren-Zwemmti>: ,,niet confuus", Vond de Overheid. Voor neiging Tot hei Kwadegeen excuus! En zoo gaf du Commissaris, Order! tot een Zwemkleed-dracht, Die -de eer steeds aan de Dames Toen het volgend' „Voorschrift" bracht Héél de vóór-zij van haar lichaam, Door een donker"' kleed bedekt En de rug mag slechts zóóver „bloot": Dat zij geen „vermoedens" wekt! Heeren dragen „donker" broekje; En voor beiderlei „geslacht", Moeten, in die korte broekjes, Kruis" en pijpjes aangebracht! Zóó gekleed slechts mag men „samlen" Dan weer baden, zwemmen gaan; Donker kleed en dito broekje, Met een „Kruis en pijpjes" aan! Héél de natie lachte, brulde Out dit voorschrift toch zóó kuisch"! Maar -de Duitsche(r) - mensch van orde Draagt gemütlich ook dit „Kruis"! Nadruk verboden. AD REM DENK OM ONBEKENDE GELD WISSELAARS. De winkelier A. W. uit de Torenstraat s dezer dagen opgelicht door een tweetal personen!, die een kleinigheid bij hem kwa men koopen en toen tegelijk een bankbiljet van f 19 wilden wisselen. Toen hij met wis selen bezig was knoopte de ander een zeer druk gesprek met hem aan over allerlei zaken en slaagde er in zoodoende zijn aan dacht af te leiden. Het gevolg was, dat bei de koopers ten slotte vertrokken met het wisselgeld, doch eveneens met het bankbil jet van f 19; een zeer gebruikelijke oplich terstruc. Beide personen verwijderden zich loop en de in de richting naar Amersfoort. Waar echter nog al vrij laat van deze op lichting werd kennis gegeven, was het voor de politie zeer moeilijk een vruchtbaar on derzoek naar de daders in te stellen. Men zij echter gewaarschuwd voor dergelijke practijken. BIJEENKOMST VAN VER VAN VRIJZINNIG GODSDIENSTIGEN. Voor deze afdeeling hield Zondagavond om 7 uur in Religie en Kunst Ds. G. West- mijse uit Drachten eene predicatie over Ps-1. 95 5a: „Hem is de Zee" of „de Chris ten in crisistijd". Na het votum las Z.Eeriv. enkele verzen uit Marcus en laat zingen lied 2. Daarop stelt Z.Eerw. vast dat ieder een over dc crisis spreekt, maar tegelijk tracht de godsdienst er buiten te houden. Door de crisis wordt de oude en nieuwe wereld gegeeseld), er gaat over dezen tijd een oordeel. Dergelijke crississen zijn meer beleefd, o.a. in 1632 en ook later, maar thans is het een weergalooze tijd, en juist daarom moet men laten zien dat men een Christen cn Koningsmensch is. De laatste 80 jaar hebben deze crisis voorbereid door de groote macht die de menschen heeft ont wikkeld om te hecrschen over de stof Er is een E. G, H en M tijd. In E was het dc vrijheidsdwang, in G de opbouw, in H het felle leed, waarin elk zijn eigen afgod volgt om het record te behalen, in M is het de tijd 'van aanpakken, doch alle spel bedekt nog niet het groote tekort. Een Christen is iemand, die „kan" die eeuwigheidsbesef in zich moet omdragen; God is de groote Kneder der menschheid. Dit eeuwigheids- besef leert men aan de zee, de rustige, rus- telooze; wat zeer noodig is„ want de we reld is ziek, daarom volgt nu het oordeel, want de geestelijke nood is erg, de mensch leeft te veel aan de oppervlakte, daarom moet in dezen de Christen zijn houding be palen, en moeten wij meer levende propa gandisten zijn. Door de mystiek der zee is een plooi in den mensch gelegd; men moet daarom in zijn levensscheepje meê voeren het vertrouwen., het aanpakken en de berus ting. Maar de mensch leeft zonder gedach te aan God, ofscho< n Hem de zee is, daar om Hou moedig Zee". De toespraak werd afgewisseld door het zingen van lied 62 1- 2, en het staande zingen van lied 106 34 en zegenbede. Gecollecteerd werd voor de jeugdactie-, en voor de verwaarloosden. Er was veel belangstelling. 3 November a.s spreekt Z.Eerw. voor de afdeeling „Volks onderwijs" afd. S est in dezelfde zaal. VERANDERING VAN EIGENAAR. Sinds Maandag 19 dezer heeft het café „Zonnehcuvcl" in de Torenstraat een nieu wen eigenaar gekregen, daar Mevr. Wed. J. van Ee de zaak heeft overgedragen aan den heer A. J. Stalenhoef, welbekend, daar hij reeds 8)4 jaar in het café-restaurant-be drijf werkzaam is, en reeds vele reizigers en stamgasten heeft bedvend. Ter gelegenheid van de overname was er zeer veel belang stelling, ook was de zaak keurig in de bloe- mentjes gezet. Het duo Divance uit Groot Mokum, dat in Zeeuwsch- en Volendanisch costuum optrad), had uitbundig succes. Kees de Ruyter alhier verzorgde het muzi kale gedeelte, zoodat de avond geslaagd is. Achter het café is een biljardzaaltje inge richt, met een goed loopend Wilhelmina billard, terwijl er tevens gelegenheid be staat voor een kaartje te leggen. Wij wen schen den nieuwen eigenaar een 6tijgend debiet.

De Soester | 1932 | | pagina 2