Qamestasschen M. Pluimveeteelt. De Iepenziekte. Onafhankelijkheid boven al J p w s H If Jndertrouwkaarten FEUILLETON if W, 9 m M m S fl H 9 S 8 i§ 18 B Voor de Vrouw Ket adres voor <5 No. TEGEN EIERPIKKEN. De heer F. J. van Bruggen te Zutphen, merkt in „De Kleinveeteelt" (Uitgave N.V. De Vlijt, Arnhem; abonnementsprijs f 2.75 per jaar), melding van twee middelen, waarmede hij bij het bestrijden van het lastige eierpikken veel succes heeft gehad. Het zekerste is wel het gebruiken van valnesten. De ondeugd komt toch bijna al leen voor bij de Lichte beweeglijke rassen. En dan nog maar enkel bij het begin van den eersten leg. Mijn inziens komt het, doordat de dieren nog onbekend met wat er gaat gebeuren, te vroeg op het nest gaan en geen geduld genoeg hebben om het hee- le proces af te wachten. Heel vaak is dan het slot, dat zoo'n ei in de ren valt. Iedere pluimveevriend kent de nieuws gierigheid van de kippen; van zoo'n vreemd wit voorwerp wordt dus direct studie ge maakt. En het schijnt hun erg te smaken. Een kennis van mij heeft een stam Zwarte Minorca's,. waarvan de pullen ieder jaar weer in hun eigen onderhoud trachten te voorzien. Bij een andep, waar pullen en hennen door elkaar liepen, was het zoo erg, dat, zoodra een kip gelegd had', de heele familie het nest bestormde. Een paar stonden er bepaald op te wachten. Met valnesten is zooiets gemakkelijk te voorkommen'. Maar waar tijd voor controle ontbieekt, heb ik nog een middel, dat in geval de toom niet al te groot is. en in voldoende ruime mate wordt toegepast, zeker succes heeft. Op de Minorca's- wordt het ieder keer met succes toegepast en ook de andere toom is volkomen genezen. Han del als volgt: Haal bij een of meer ban ketbakkers., een advocaatfabriek of andere inrichting, waar eieren verwerkt worden,, een flinke mand vol natte eierschalen', dus niet eerst laten drogen» en gooi die zoo druipend van eiwit in het kippenhok. Als het echte eierpikkers zijn, moet U ze eens zien slurpen. De hoeveelheid moet zoo groot zim', dat zij oververzadigd raken. Zij zullen dan geen ei meer aankijken. In ver reweg de meeste gevallen is het recept maar éénmaal noodig. Het iepenziekte-comité en zijn werk. Ten einde de voortzetting en uitbreiding van het onderzoek in zake de iepenziekte mogelijk te maken, werd in '30 op initiatief van de Vereeniging van deskundige hoof den van Gemeentebeplantingen in Neder land het „Comité tot bestudeering en be strijding van de Iepenziekte" opgericht. Daarin namen zitting de hoofden van in stellingen, die deel zouden nemen aan het onderzoekj, of die bij hun practisch werk bij de oplossing van het vraagstuk bijzon der belang hadden. Op verschillende wijzen heeft het comité een groote bedrijvigheid ontwikkeld. Het wist provincies, gemeen ten, waterschappen enz. en ook particulie ren te bewegen tot geldelijken steun, want allereerst was geld noodig voor het onder zoek. Zooals uit de vorige artikelen is gebleken, zijn reeds belangrijke uitkomsten verkre gen. Het is echter in verband met het groo te belang, waarom het hier gaat, n.1. het behoud van de voor ons land feitelijk on misbare iepen, noodzakelijk het onderzoek voort te zetten. Onder leiding van prof. dr. Joha. Wes- terdijk wordt in het laboratorium Willie Commelin Scholten te Baarn getracht, nog meer te weten te komen omtrent de levens verschijnselen van de ziekteverwekkende zwam (Graphium Ulmi). Zeer belangrijk voor dt practijk is voorts, dat het onder zoek naar iepen, die een groote mate van onvatbaarheid voor de gevreesde ziekte be zitten, zoo krachtig mogelijk wordt voort gezet. Men heeft gegronde hoop, er in te zullen slagen, voor de ziekte onvatbare iepen te vinden, die ook voor wegbeplan- ting geschikt zijn. Het onderzoek omtrent de meest doel treffende wijze van bestrijding der iepen- spintkevers de overbrengers der ziekte wordt te YVageningen onder leiding van prof. dr. W. Roepke voortgezet. Van alle kanten werden middelen,, waarvan de sa menstelling meestal geheim was, ter gene zing van aangetaste iepen aanbevolen. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- NAAR HET ENGELSCH 3) Wij hebben zooeven den Acropolis ge zien toen wij er langs voeren, maar nu is zij niet meer in zicht, zei Burke. Foei, wat een koude wind! Ik hoop maar niet, dat u verkouden wordt, Miss Raymond. Ik had u niet op het dek moeten nooden, voor na het ontbijt. U hoeft zich geen verwijten te doen. Mr. Burke. Ik ben heel blij, dat ik dit ge zien heb en ik beloof, u, dat ik geen kou zal vatten! De landwind doet 't 'm; die maakt het zoo vinniig koud. Maar daar gaat de hoorn! Ik ben blij, want ik verlang naar mijn ham en eieren! Hoe typisch Engelsch van u! U hadt nu hier iets moeten gebruiken., meer in stijl met de omgeving. Bestaat er geen nationaal Grieksch gerecht? Niet dat ik weet; maar er zal er wel een zijn. Tóch zou ik u niet aanraden het ooit te willen proeven, want waarschijnlijk zou het op ons den indruk maken» of wij vergif tigd werden. O, daar is onze gastvrouw. Goeden morgeni, Lady Lorresmere! Hebt u vanuit uw patrijspoortje Griekenland een groet toegeworpen? Neen, antwoordde haar Ladyschap on verschillig. Ik heb Griekenland al een keer of zes gezien en met dederen keer vind ik het leelijker. Het was waarlijk streng koud op dien Januari-ochtend. Ardine stond er van ver steld, want, zooals de meeste oningewijden, ningen onderzocht deze op hun bruikbaar heid, doch tot nu toe bleek geen enkel mid del deugdelijk te zijn. Behalve door het geven van veel steun aan het eigenlijk onderzoekingswerk, heeft het comité zich ook beijverd, in breeden kring belangstelling te wekken voor de iepenziekte en haar bestrijding. Zoo werd het vorig jaar te Utrecht een tentoonstel ling georganiseerd en dit jaar is er een drietal gehouden. Door middel van vlug schriften en persberichten tracht het comi té zooveel mogelijk kennis te verspreiden en op te wekken tot piedewerking, ook van particuliere zijde. Een zoo algemeen mo gelijke medewerking van belanghebbenden is noodzakelijk om de ziekte tot staan te brengen. De taak van het comité is nog geenszins geëindigd. Integéndeel, de loopende onder zoekingen in samenwerking met de praktijk opgezet, moeten worden voortgezet; de voorlichting mag niet worden gestaakt. Dit kan slechts •geschieden» indien allen, die zich tot dusverre afzijdig hielden, in de verkregen uitkomsten een aansporing zien om het comité zooveel mogelijk te steunen. Volledigheidshalve wordt hierbij mede gedeeld, dat het comité als volgt is samen gesteld: E. I). van Dissel, dir. van het Staalsboschbeheer Utrecht, voorzitter; J. L. Brouwer, voorz. van de Ver. van des kundige hoofden van gemcentebepl., Haar lem, vice-voorzitter; ir. N. van Posteren, insp. hoofd van den Plantenziektenkundi gen Dienst, Wageningen, secretaris; ir. J. P. van Lonkhuyzen, dir v. d. Ned. Heide Mij., Arnhem, penningmeester; S. G. A. Doorenbos, dir. der Gemeente-Plantsoenen, Den Haag; ir. L. C. Geerling, waarn. dir. van het Rijksboschbouwproefstation, Wa geningen; prof. dr. H. M. Quanjer, be heerder van het Lab. voor Mycologie,, id.; prof. dr. W. Roepke, beheerder van het Lab. voor Entomologie, id., prof. dr. Joh. Wcsterdijk, dir. van het Phytopatologisch Lab. Willie Commelin Scholten, Baarn. DAM RUBRIEK Redacteur. H. Bakker Jr. órrespondentie-adres: Laanstr. 82 te Soest Oplossingen te zenden aan bovenstaand tdres binnen 8 dagen. Kikkerzet. Zwart: 18 2 3 4 16 26 36 VXZ/. VMfr w M 15 25 35 45 46 47 48 49 Wit: 18 50 Zwart 18 schijven op 1/357/91213 151618/2123/25 Wit 18 schijven op 272831/333536 38/40424345/50. Bovenstaand is een oud type slagzet, welke echter nog zeer goed in de Holland- sthe opening kan voorkomen. Wit speelt 3934 en biedt zwart de ge legenheid om 2 schijven te winnen;. Voor den - geoefend-en oplosser is het leerzaam, ra et de oplossing te raadplegen. Wit: 39—34 35X24 33X44! 28X19 27—21 44—39 38—32 42X4 dam,. Zwart: 24—20 19X39 21—26? 26X28 .16X27 13X24 27X38 EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Van Weadestraat 7, Tel. 2062, Soastdijk dacht zij, da; Athene altijd een zacht kli maat had. Qfmtrent elf uur zetten de booten een ge deelte van het gezelschapje aan wal; Ardine hoorde daar ook toe en natuurlijk liep De Courcy weer naast haar. Ze namen al heel gauw een rijtuig en Ardine was getroffen door het armzalige van het voertuig. De Courcy gaf haar den raad, gedurende een heelen tijd niet uit te kijken,, omdat zij zich dan al licht teleurgesteld zou voelen. Ze sloeg die waarschuwing echter in den wind en ging vanuit haar hoekplaatsje ijve rig zitten uitkijken over het vlakke land. Ze zag niets dan gestutte olijven» huizen zóó oud en vervallen', dat ze niet bewoon baar konden zijn, naar het Jiaar voorkwam, pn aschgrauwe heuvels, zoodat onwillekeu rig de vraag bij haar oprees. Is dit nu het zonnige Griekenland? Want op dien kouden Januari-ochtend maakte het dan al een bijzonder somberen indruk met de kale volden, waarin hoog stens een geitje graasde, dat er ook al zoo verlaten en armoedig uitzag. Wat? Nu al gedesillusioneerd? vroeg De Courcy met cynischen glimlach. Wat ben je van plan, Lorresmere? Zullen wij rondrijden en Miss Raymond den Acropolis laten zien en al wat verder een tourist be koort? Mrs. Cranner, u heeft toch alles al meer gezien, is 't niet? Ja, maar ik heb er niets op tegen, om nog eens den toer te doen. U hoeft mij niet achter te laten in het hotel,, zei hel weeuw- tje wat scherp. Want zij voelde zich eigen lijk een beetje gepasseerd door De Cour cy. die gedurende de „season" zeer veel werk van haar had gemaakt, en nu ineens, aan boord van The Danaè1, al zijn oplet tendheid had overgedragen op het meisje, dat niets bezat dan haar mooi geziehtje. Maar, Lord Lorresmere, als u mij één ge noegen wilt doen, zorgt u dan, dat wij niet zulke geraamten van paarden krijgen, want dat heeft mij een vorigen keer alle genot NIEUWE JAPONNETJES. Wij hebben er al oens op gewezen, dat er in dit nieuwe seizoen veel knoopen als garneering gebruikt worden. En wel knoo pen, in allerlei formaat» van de kleinste tot de allergrootste. Een ander belangrijk on derdeel van onze japonnenmode is, dat er bijzonder veel aandacht wordt geschenken aan de sluiting. Men ziet heel veel diago naalsluiting en juist omdat men die zooveel ziet, wordt het als iets minder algemeen beschouwd, als men de sluiting aan den rechter kant. in plaats van aan den linker kant, zooals meestal het geval is, maakt. Onze teekening geeft een tweetal van de nieuwste modelletjes weer, die de zoo juist aangeroerde bijzonderheden vertoonen» Links een japonnetje met een diagonaal- sluiting op de klassieke wijze aan den lin kerkant met een flinke knoop gesloten. Rechts een leuk modelletje, dat men dit sei zoen meer zal zien, waarvan het lijfje tot onder de taille van voren in het midden door een Lange rij kleine knoopjes is geslo ten. Het rechtsche model heeft een breede ceintuur, met een groote gesp, iets dat nog steeds zeer populair blijft;. Zooa'ls men ziet is er in de rokken niet veel verandering. Ze blijven voor het ge wone wandeltoilet 25 tot 30 c.M. van den grond, met klokken of plooien,, die onder de heup beginnen. De meer gekleede mid dagjaponnen zijn wat langer, terwijl de avondjaponnen dikwijls tot op den grond reiken). De rokken zijn over het algemeen niet zoo ruiiriy als in de afgeloopen twee seizoenen. Daarcm zal men dikwijls zien, dat het rugpand van den rok heelemaal glad is, terwijl er alleen op zij en van vo re'1 wat klokken of een paar plooien vallen. Bij veel modellen ziet men ook een terug keer tot de lange gladde mouw. Voor het overige zijn de japonnen meestal heel een voudig. Het z.g. prinsesse-model ziet men heel veel voor namiddag- of avondtoilet. Wat de kleuren betreft, melden de nieuwste mode-gegevens uit Parijs weer, dat de eer ste plaats (na het zwart) moet worden in geruimd aan de bruine tinten. Dan volgen de purperen tinten (purper-rood, pruim- kleurig, bordeaux-rood enz.). LOES. RECEPT: PANVISCH: Men neemt 1 pond gekook te stokvisch. 1 Kg. gekookte aardappelen» 5 theekopjes vol gekookte droge rijst, 2 flinke uieni, y L. mosterdsaus of anders 4 d.L. overgehouden kooknat van de visch met 2 maggi s bouillonblokjes en 1 volle eetlepel mosterd, wat peper en zout en 1 ons boter. In een diep ijzeren potje fruit men de fijngesnipperde uien met drievierde van de hoeveelheid boter lichtbruin,. De ge kookte visch ontdoet men van de graten en hakt ze fijn. De aardappelen stampt men ook fijn en voegt beide met de rijst bij de gefruite uien. Alles roert men door elkaar met het restje saus of het visch water met de bouillonblokjes. Het mengsel laat men flink h'-et worden en maakt het naar smaak af met mostert, peper en zout. De massa brengt men over in een vuurvasten scho tel, bestrooit den bovenfkant met paneer- benomen, vooral als je dan nog ziet, hoe de koetsier ze behandelt. Zij zijn eenmaal vijandig gezind je gens alles, wat nog hulpeloozer is», dan zij- zelven. Dit zien wij steeds wéér, heel Europa over, merkte Lady Lorresmere kalm op, toen zij haar plaats innam in het rijtuig en Lady Smyth verzocht, naast haat te komen zitten. Vader Stannard, wilt u en dokter Serie met ons meegaan? Mrs. Cram- mer en Miss Raymond kunnen dan volgen met Lorresmere en Mr. De Courcy; en Mossel moet maar zien, dat hij bij een van beiden een plaatsje krijgt. Maar Ardine was die voortdurende cha- peronnage van De Courcy moe. Zij trad wat terzijde', waardoor zij naast Mossel kwam, zoodat de plaats bij Mrs. Craminer vrij bleef. Dat De Courcy toen zoo teleur gesteld keek, was nog haast haar hoogste triompf Dit is een buitenkansje voor mij, Miss Raymond. dat ik u zoo eens heel alleen voor mij heb! riep Mossel. Ik ben niet de eenige dame van het gezelschap, Mr. Helmsley. U moet eens letten op de huizen, hier, Miss Raymond. Die doen je denken aan die in de Riviera, vindt u niet? Dit is een deftig gedeelte van Athene, waar de „rijke lui" wonen. Lord Lorresmere had blijkbaar het ge zelschapje enkel maar een overzicht van modern Athene gegeven; toen reden ze te rug naar het hotel, waar de lunch gebruikt werd. Als u den Acropolis en de gevangenis van Socrates soms wilt zien, zei de gast heer, dan konden enkelen van ons na den lunch een wandeling gaan maken. Df mees- Oen hebben dit al gezien en ééns is genoeg; tenzij u natuurlijk bijzonder gesteld is op de ruïnes? Ik zou ze wel graag eens zien. ant woordde Ardine gretig, maar ik zou niet willen hebben, dat u, door mij, zich soms verplicht achtte» om te gaan. Ik voel mij meel en verdeelt daarop het overgehouden vierde deel van de boter in kleine klontjes De schotel zet nien dan in een vrij warmen oven en laat daarin den bovenkant een mooi korstje krijgen (ongeveer 15 minuten) Wanneer geen oven beschikbaar zou zijn doet men het dooreengemengdc gerecht zoo heet mogelijk op in een dekschaal. EEN JEUGDIGE HUISVROUW IN NOOD. „Kind", sprak de ervaren huisvrouw, toen ze een nog maar kort getrouwd vrouwtje in tranen en volkomen wanhopig aantrof, „leer nu eens wat van mij! Voor al die klei ne, irriteerende moeilijkhei dj es in huis be staan middeltjes. En die leer je van zelf wel, als je maar goed je oogen en ooren open zet. Daar heb je nu bijvoorbeeld de laden uit een kast, die zoo vreeselijk lastig open gaan en aldoor blijven steken, zoodat je er gewoonweg tureluursch van wordt Haal ze er nu eens uit en smeer den onder kant in (je moet altijd den onderkant var een lade behandelen, nooit den bovenkant) oi) de plek, waar je denkt, dat hij blijft ste ken. met een beetje parafine of gewone huishoudzeep of met een eindje talkkaars hn wrijf de plek dan goed met een doek Dan moet je eens kijken hoe makkelijk de lade dan glijdt. Is het euvel nog niet verholpen, haal de lade er dan nog eens uit en merk de plek ken, die je denkt, dat het stroeve glijden veroorzaken, met zacht potlood. Haal di lade een paar keer heen eii weer en kijk dan waar de potloodstrepen gevlekt zijn. Dat zijn dan de plekken, diie het stroeve glijden veroorzaken. Schuur die dan met schuurpapier flink af. Wrijf de kanten en de randen van de lade, alsmede de „rail's", waarop de lade loopt nog eens met zeep of talk in en dan lijdt het geen twijfel of de lade loopt zoo gladjes als iets. En dan die meubelglijders, die je onder de stoelen hebt zitten en waarvan er ver schillende los zijn gaan zitten. Dat komt, omdat het gat in de poot te wijd is gewor den. Keer de stoelen om, haal de gliijders er af, doe een klein scheutje warme lijm, met wat maïzena dikgemaakt in de gaatjes en sla dt meubelglijders er weer in. Laat de toel een nacht zoo staan om de lijm hard te laten worden. Op die manier zullen de meubelglijders nog jaren lang vast blijven zitten Ja, dat oude tafeltje daar is erg leuk, al leen moesten er niet zooveel hoeken uit zYijn en zooveel diepe krassen en deuken in zitten. Die krassen en hoeken kun je heel handig opvullen met zegellak, waarvan je en klein beetje heet hebt gemaakt op de punt van een mes boven een kaars. Als je daarmee de hoeken en groeven mooi glad hebt opgevuld ^en glad gestreken, laat je het heelemaal goed koud en hard worden n schuurt ze dan bij met heel fijn schuur papier. Geef de lak dan een laagje schellak en werk dan de kleur hij met gewone meu- belwas. Zijn de bijgewerkte plekken groot, dan moet er gebeitst en geschilderd wor den over dc schellak heen en daarna met meubelwas gewreven. De deuken in het hout kun je wegmaken door er een paar Velletjes dik vloei, in water gedrenkt, op te leggen en een heet strijkijzer boven dit vloei te houden, totdat het opgedroogd is Dit moet eenige kceren herhaald worden, totdat de stoom het hout heeft doen uit zetten en de gedeukte plek weer gelijk ge maakt heeft met de omgeving. Sommige houten vloeren zouden wat aar dig zonder zeil gebruikt kunnen worden, alleen maar geschilderd, als er niet zulke leelijke, groote, gapende naden tusschen de planken waren. Die leelijke naden kun je chter p een afdoende wijze weg maken en opvullen met een specie van eigen fabri kaat. Je doet een hoeveelheid zaagsel in een emmer en giet er voldoende kokend water op, dat het zaagsel onder staat. Goed roeren en een dag of veertien laten taan. Af en toe roeren. Het wordt dan een heele dikke pap. Daarna op het vuur zetten en langzaam aan de kook brengen en daar door laten pruttelen tot het een dikke pasta wordt, die je in een linnen doek doet om er het vocht uit te wringen. Als je de naden nu gaat vullen, voeg je bij je eigengemaak te specie een beetje lijm, die met warm wa ter aangemengd is. Dit mengsel druk je in de open vloernaden en strijkt ze glad met een oud mes. Je krijgt dan een prachtige, gelijke vloer, die schitterend geschilderd kan worden. verschrikkelijk klein en onbeduidend, dat ik hier niet eerder geweest ben; maar, daar het waarschijnlijk mijn eerste en laatste be zoek is aan Griekenland, zou ik er graag die bekendste en meest typische dingen gezien hebben. Later in den salon zei ze tot Lady Smyth: Wij zullen nog niet zoo dadelijk na den lunch gaan, ziet u. Persoonlijk zou ik met genoegemnaar ihet jacht tew«gkeeren, bekende haar Lady schap: Het weer betrekt en u weet, wat regen is in Athene! Nul, laten wij dan teruggaan, meende ook Lady Lorresmere met een geeuw. Ik ben niet toeristisch aangelegd. Als iemand den moed heeft, weer en wind te trotseeren, dan wil ik hem of haar niet weerhouden; wij gaan weer aan boord. Wanneer heb je gezegd, dat ze ons moesten halen. Tris tram? Om vijf uur. Maar je kunt hier mak kelijk genoeg een boot krijgen. Een van de heeren gaat zeker wel mee? Ik heel graag, zei Edwin Burke la chende. Ik heb den Acropolis nu al zeven maal gezien. Mrs. Crammer, gaat dan mee? vroeg Ardine. Het knappe weewtje keek eens naar Dc Courcy. Ja, ik ga mee. Alleen hoop ik maar, dat het niet zoo'n uitgebreide wandeling wordt; aan boord heb je bijna heelemaal geen beweging en d&n kan je onmogelijk ineens vijf mijlen afleggen! Is u van de partij, Mr. De Courcy? Met genoegen. Je moest liever ook maar blijven,. Tris tram,, en zorgen, dat ze allen veilig terug komen. Mossel blijft zeker ook? En u. Va der Stannard? Ik ga ook graag mee. Lady Lorresme re. Maar Serie zal u terug vergezellen. Na nog even gerust te hebben, ging hel gezelschapje uiteen en geleidde dus Lord Lorresmere het groepje even buiten de HOE BENUTTEN WE ONZE APPELEN EN PEREN? Het is wel voor een ieder vanzelfspre kend, dat het duurzame winterfruit, zoowel het fruit, dat we uit de hand eten als het fruit, dat gestoofd wordt, in verschen toe stand zoo goed mogelijk wordt bewaard. Maar lang niet alle appelen en peren zijn duurzaam óf vallen al af vóór het rijp wor den. En ook aan dit fruit11 JCt een bestem ming worden gegeven. Kleine hoeveelheden kunnen voor direct gebruik worden verwerkt. Daar is bijvoorbeeld een portie halfrijpe handperen. Daarvan is een heerlijke peren- compóte te bereiden. Schil de peren! s»»jd ze in tweeën of in vieren. Verwijder de klokhuizen. Wasch ze. Breng water met suiker aan de kook (reken voor 1 Kilo peren: 75 gram suiker op 2 d.L. water). Doe er dan de peren in en laat a eenige minuien koken tot ze zacht zijn Leg ze dan met een schuimspaan in een glazen schaaltje. Bind hel vocht met een weinig aangemengd aardappelmeel en giet dit over de vruchten. Laat de compote koud worden en strooi er een weinig fijne kaneel over (in plaats hiervan kan men ook een stukje pijpkaneel meekoken, of een stuk je vanille). Perencompóte kan zeer fijn van smaak zijn. Mocht de smaak flauw zijn, dan kan men dit verhelpen door tijdens het stoven een scheutje bessensap toe te voegen of tegen het laatst wat citroensap. Deze vompóu kan men als nagerecht geven of hij gebraden gevogelte. l-.en portie onrijpe hand- of moesappelen wordt uiteraard al tot appelmoes bereid. Doch cr kunnen ook eens groote hoeveel heden afgevallen fruij zijn benevens ander fruit, dat om verschillende redenen niet duurzaam is. Er moet dan naar andere mogelijkheden omgezien worden en neemt de inmaak daar bij een groote plaats in. STERILISEEREN. De /ure appelen worden als appelmoes gesteriliseerd. Denk er vooral om. dat appelmoes bij de erhitting uitzet. Vul daarom de flesschen niet te vol. Verhitting: 20 minuten op 9(1 gr. C. Handperen worden rauw in dc flesch ge daan met suikerwater (60(1 gr. per Liter water) en al naar de rijpheid 2530.minuten hij 90 gr. C. verhit. Stoofperen worden eerst voorgekookt tot e zacht zijn, tegen het laatst wordt suiker meegekookt en worden ze dan met het vocht in de flesschen gedaan. Verhitting: y. uur op 100 gr. C. Opmerking: Terwijl de stoofperen door het lange koken een roodc kleur verkrij gen, blijven de handperen blank van kleur. Behandel deze zoo vlug mogelijk; dus ■ooral nliei lang in het water laten liggen n vlug verhitten, om dc blanke kleur zoo veel mogelijk te behouden. Van dt onrijpe zure appelen kan men voorts een gelei en jam bereiden. Men kan de zure .ippcleji in het geheel, lus met schil en klokhuis (alleen het steel tje en neusje worden weggesneden) lot ge- ei verwerken óf men kan alleen de schillen en klokhuizen voor de gelei gebruiken en het vruchtvleesch als moes steriUseeren of tot jam verwerken. HUISVROUW. Hat arires vnnr iC v. WIJ ZIJN GOEDKOO- PER DAN OOIT II Steeds de nieuwste modellen N V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v. Weedestraat 7 iQ tad, waar ze een stcenachtigen heuvel be gonnen te beklimmen. W aarom is u vanochtend van mij weg- loope vroeg De Courcy spijtig, toen ze voor den tempel van Theseus stilhielden en de breede, steenen, trap opliepen, die daarheen leidde. Ik ben niet opzettelijk van u wegge- loopenKan je hier binnengaan? O, ja wel. Maar er is niet veel ;e zien. Wees voorzichtig, geef mij uw hand. Deze uitnoodiging klonk bijna gebiedend en Ardine maakte er dan ook geen gebruik van. maar hield zich vast aan een stuk van een pilaar. Er was op dat oogenblik een eigenaar dige overeenkomst tusschen het uiterlijk van De Courcy en van Moeder Natuur, vond zij. Hett sombere op het gelaat van den man scheen weerspiegeld te worden in de zware wolkenmassa, die over de heu vels hing. Een dreigende hemel was het, met eer» verraderlijk licht1, waardoor het sombere van dc rest van de omgeving nog een> zoozeer uitkwam. Hier en daar viel in den omtrek een eenzamen cvpres waar te nemen» die dan zoo'n droevigen, verlaten indruk maakte, dat Ardine blij was, dat zij den Tempel verlieten. Een gezelschapje toeristen met den onverstaanbare!! gids er bij betrad den heuvel. Lord Lorresmere jnet zijn gasten stond eens even stil, om te luisteren. De toeristen hingen aan de lippen van den man en zeker te meer. daar hetgeen hij zei, zoo onbegrijpelijk was. Kijk dien man met de camera eens; die heeft een „zending" te vervullen; daar kunt u van op aan! Want van de moeilijkste punten neemt hij een kiekje! Lord Lorresmere lachte eens. Ja. dat groepje bedelaars in hun schil derachtige lompendracht wil hij natuurlijk hebben. Dat is ook zoo typisch Grieksch. Je gaat toch niet terug, De Courcy? (Wordt vervolgd). 90

De Soester | 1932 | | pagina 4