?at na ht:t tot s,and komen O^PlaatselijkNieuwsyO T. VAN VLIET Moaelslagerij kt den Minister gewenschte wijziaingen zullen wij U t.z.t. voordragen. Vervolgens rest ons nog toe te lichten de maatregelen, welke te hemen zijn als Meunverleening genoemd onder II. V elerlei omstandigheden kunnen zich voor doen, dat aan arbeiders geen werk kan worden verstrekt. In die gevallen zal voor ziening moeten worden getroffen door on der door LJwen Raad vast te stellen en door den Minister goed te keuren bepalin gen steun te verleen en. In deze steunbe dragen draagt het rijk bij wanneer de Mi nister zal hebben uitgesproken dat de steuntrekkenden behooren tot de crisis- werkloozen. Een ontwerp gemeentelijke steunregeling hebben wij eveneens ter beoordeeling aan den Minister van Binruenlandsche zaken toegezonden. Wij stellen U echter voor, dit ontwerp dat wij U hierbij aanbieden en waarmede de commissie voor werkver schaffing zich kan vereenigen, in afwach ting van de mededeeling van den Minister vast te stellen. Tenslotte wordt door het Burgerlijk Armbestuur voorzien in de behoeften van die gezinnen, welke de voor levensonder- houd noodige middelen missen om reden r van hct verrichten van werk of het verkrijge* van steun is uitgesloten. iNadat wij U de voorstellen hebben ge- daan met betrekking tot de reglementee ring van de werkverschaffing en de steun- verleening vragen wij Uwe aandacht voor de werken welke wij meenen U te kunnen voordragen om te doen uitvoeren in werk verschaffing met en zonder rijkssubsi lie, ais bedoeld in den aanhef dr rer voordricht Alvorens deze objecten echter te noemen moeten wij er Uwê aandacht op vestigen dat de werklozenzorg de onmiddellijke aanleiding is geweest dat wij reeds nu met onze voorstellen komen tot uitvoering daar- der werken inkomsten zijn te verwachten waaruit de kapitaalsuitgaven kunnen wor- ,1" Z0U ln de onzekere tijdsom standigheden van heden nimmer als motief nebben mogen geiden om tot uitvoering te besluiten. Wij stellen mitsdien voor tot ver vroegde uitvoering der werken te besluiten en de ontvangsten ter zake van rijkssub- sidten te doen strekken in mindering van de voor deze kapitaalsuitgaven aan te ga- ne geldleemngen. Terugkomende op de objecten welke wij U wenschen voor te stellen kunnen wij U de volgende noemen: a. Verdere uitvoering van de werkzaam heden in de gemeentebosschen als omschre- ven in het rapport van den Techn. Ambte- 9-fJio 20 °Uober 1931 doss. No ^o/b/8, waartoe door Uwen Raad is beslo- S» Uwfc verëadering van 31 October b Het maken van een natuurbad op het gemeentelijk grondbezit aan de Ban- mngstraat naast het pompstation der Utr Waterleiding Maatschappij. ,c.' aan'eg van wegen in het gemeen- telijk grondbezit gelegen op 't Hart be grensd door Beetzlaan, Laanstraat en Nieuws traat. d. Uitvoering van. kleine werken als on derhoud wegen, greppels e.ÜT Voor de werken sub a, b en c bestaat ons voornemen eene subsidie aan te vra gen uit 's Rijks kas. Achtereenvolgens zullen wij U nadere toelichting geven intake de -uit te voeren werken als: dezen grond te bestemm,«m uaor {dichting van een natuurbad. b. voor de stichting van het natuurbad leen cre4i*t vast te stellen groot f 50.000 verhoogd met 1 19.074.40 voor den grond totaal f 69.674.40 of rond f 70.000. c. vast te stellen de hierbij in ontwerp overgelegde besluiten tot wijziging der grondbedrijfs- en gemeentebegrootingen beiden den; dienst 1932 betreffende. C. De aanleg van wegen over het ge meentelijk grondbezit op het Hart, be grensd door Beetzlaan, Laanstraat en Nieuwstraat. Teneinde werkgelegenheid te hebben ter voorziening in de werkloosheid is door ons College bovenomschreven object als zeer geschikt bevonden. Het aldaar gelegen ge meentelijk grondbezit kan hierdoor bouw rijp gemaakt worden. Wij zouden tot de uitvoering van deze werken geene voor stellen aan Uwen raad hebben gedaan, in dien de werkloosheid in deze gemeente niet in zulke mate aanwezig was. Het vervroegd uitvoeren van dit werk is ons inziens dan ook alleszins te rechtvaar digen. De gemeenteterreinen welke door den wegenaanleg worden beheerscht, hebben blijkens het rapport van den Technisch Ambtenaar O. W. dd. 29 October 1932 No. 311 een totaal oppervlakte van: a- grond behoorende tot het complex 21 I van het Grondbedrijf 4.22.07 H.A. b. nog in te brengen in dit complex door afloop der erfpachten 2.12.71 H.A. c. grond nog ln erfpacht uitgegeven 1.50.20 H.A Totaal 7.84.98 H.A. c. te bepalen, dat dit bedrag na afloop der werkzaamheden zal worden verdeeld tusschen het Grondbedrijf en den Alge meenen dienst, een en ander in verhouding als hiervoren is aangegeven; d. aan het Rijk aan te vragen een subsi die in de kosten der loonen en na ontvangst dezer subsidie deze aan te wenden tot ge deeltelijke dekking der kapitaalsuitgaven; e. de voor aanleg van den Nachtegaal- weg en den Vinkenweg in het Wegenfonds reeds gestorte bedragen mede aan te wen den tot gedeeltelijke dekking van voormel de kapitaalsuitgaven; f. in beginsel te besluiten tot het hef fen van eene baatbelasting op die percee len, welke niet behooren tot het eigendom der gemeente doch gelegen zijn aan de nieuw aan te leggen wegen en mitsdien door den aanleg zijn gebaat; g. onder de sub f bedoelde belasting niet te betrekken die perceelen waarvoor reeds voor den aanleg is gestort in het We genfonds; h. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen zoo spoedig mogelijk een ont werp besluit ter vaststelling voor te dra gen tot inbreng van perceelen welke eel behooren uit te maken van het nieuwe com plex doch nog niet in het Grondbedrijf zijn ingebracht. In het belang van de voorziening in de heerschende werkloosheid in deze gemeen te zien wij gaarne eene gunstige beslissing van Uwen raad op de voorstellen welke wij U hiervoor hebben gedaan. Van deze oppervlakte zal voor wegen en plantsoenaanleg moeten worden bestemd: van den grond onder a bedoeld 0.82.24 H.A. van den grond onder b bedoeld 0.27.63 H.A. van den grond onder c bedoeld 0.6U.60 H.a! alzoo in totaal 1.70.47 H.A. zoodat na totstandkoming van het wegen complex aan bouwrijpen grond overblijft: le van den gronden hierbo ven sub a en b bedoeld 5.24.91 H.A. 2e van den grond in erfpacht uitgegeven 1.50.20 H.A. min 0.60.60 H.A. maakt 0.89.60 H.A. VOLKSONDERWIJSAVOND (3 Nov.). A. Werkzaamheden bosschen. in de gemeente- Deze werkzaamheden bestaan zooals U bekend is uit het dunnen,, onderzaaien en onderplanten van een gedeelte van het ge meentelijk boschbezit een en ander zooals j deze werken ziijn aangegeven door het otaatsboschbeheer in zijn rapport dd No vember 1930. werken is n°g voor het dienst- I jaar 1932 beschikbaar terwijl wij voor uitvoering in het komende jaar bij de be grooting overeenkomstig Uw besluit van 31 October 1931, le afd. No. 1436 een crediet vragen ad: f 4.342.80, f 11.600.- Totaal 6.14.51 H.A. Deze oppervlakte kan nog verhoogd worden met 3290 M2 afkomstig uit wegen en kleine perceelen, welke tot heden de be stemming hebben van toegangswegen en mitsdien niet in het Grondbedrijf zijn in gebracht. De totaal bouwrijpe gronden ver krijgen hierdoor eene oppervlakte van 6.47.41 H.A. Wij zijn voornemens om van de percee len welke gebaat zullen worden door het plan van wegenaanleg dat wij U thans voorstellen een afzonderlijk nieuw com plex te vormen. De kosten welke aan de uitvoering van het geheele plan zullen wor den besteed ware te verdeelen over het te vormen complex van het Grondbedrijf en den Algemeenen dienst der gemeente, elk naar verhouding van de oppervlakten dier perceelen. Met betrekking tot de wijze van aanleg van die wegen kunnen wij ons vereenigen met het advies van den Technisch. Ambte naar O W. ln tegenstelling met hetgeen in het advies is opgenomen zouden wij de Schrikslaan vanaf Waldeck Pyrmontlaan tot Beetzlaan niet in het plan wenschen op te nemen, aangezien deze weg niet is te beschouwen als deel uitmakende van het in exploitatie te brengen complex. Volgens de begrooting van den Technisch Ambte naar welke U hiernevens wordt aangebo den, bedragen de kosten van het aanleggen der wegen met inbegrip van het leggen van gas-s electriüiteits- en waterleidingen to taal f 103.682.80 of rond f 104.000 in dit bedrag is aan loonen begrepen f 34.000 Wanneer voor dez.e werken rijkssubsidie zal worden ver kregen, verminderen de kos ten met 40 van f 34.000 of f 13.600 Totaal f 15.942.80 Het bedrag ad f 4342.80 kan worden aan gewend uitsluitend voor arbeidsloon ter wijl in hetbedrag ad f 11.600.— een som groot f 1.600.is opgenomen voor be planting en onderzaaiïng, zoodat een be drag van f 10.000.voor arbeidsloon kan worden aangewend. B. Het stichten van een Natuurbad aan de Banningstraat. .>,.°,n^,Y"wij-!ill8,naar de «PPorten dd. -0 Juli 193L en 15 September 1932 uitge- bracht door de Commissie, welke uit Uw midden is gekozen met de taak een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid om voor deze gemeente te geraken tot de stich ting van een zweminrichting, stellen wij U, onder overlegging van het rapport van oen Technisch Ambtenaar O. W. dd. 12 beptember 1932 No. 455, voor op het ge meentelijk grondbezit kadastraal bekend a hiH- ,n sectie D. No. 1603/4 ter opper vlakte van 8 H.A. 68 A. 20 c.A. een natuur- paa en bijbehoorende gebouwen te stichten overeenkomstig teekeningen en beschrij ving voorkomende in meergenoemd rap port van den Technisch Ambtenaar. Uit de stukken zal U blijken, dat het grondbezit is ingebracht in het grondbe drijf onder complex VIII voor eene op pervlakte van ongeveer 1.60.00 H. en complex IX voor eene oppervlakte van on geveer 7.06.20 H.A. Op deze complexen rust geen schuld. Blijkens de in 1928 ge houden taxatie is aan dezen grorvi eene rV«a-^c toc te kcnnen van respectievelijk 0.70 en f 0.12 per M2, zoodat aan het grondbedrijf wegens koopsom van het ter rein zal zijn te voldoen f 19.674.40, welke is te splitsen voor complex VIII f 11200 en complex IX f 8.474.40. Voorts worden de stichtingskosten door den Technisch Ambtenaar O. W. geraamd op f 50.000 in clusief de kosten verbonden aan de verver- schingsinrichting. In het bedrag ad f 50,000 is aan arbeidsloonen begrepen een kapi taal ad f 23.00p. Wij verzoeken U te besluiten als volgt: a. over te boeken van het Grondbedrijf naar den Algemeenen Dienst een gedeelte van de grondcomplexcn VIII voor eene oppervlakte van 1.60.00 H.A. en TX voor eene oppervlakte van ongeveer 7.06.20 H.A. tezamen ter oppervlakte van 8.26.20 H.A. voor de hierboven genoemde bedragen en zoodat ten laste van de ge meente blijft In het Wegenfonds is voor aanleg van den Nachtegaal- weg beschikbaar f 978.05 1 en voor den Vin kenweg f 312.43 zoodat de aanlegkosten ver minderd kunnen worden met f 1.290.48 of rond f 89.110. Blijft totaal f 89.109.52 Deze kc sten ad f 89.110 zijn zooals wij U voorstelden te splitsen in het bedrag dat ten laste van hernieuw te vormen complex van het Grondbedrijf moet komen en in het bedrag dat komt ten laste van den Al gemeenen dienst der gemeente. De gemliddelde kosten van wegenaanleg onderverdeeld per M2 bedraagt f 89.110: 64741 maakt f 1.3764 per M2, zoodat ten laste van voormeld nieuw complex wordt gebracht 5.24.91 H.A. x f 1.3764 maakt f 72.248.62 en ten laste van den Alge- meene dienst 0.89.60 H.A. plus 0.32.90 H.A. is 1.22,50 H.A. x f 1.3764 per M2 maakt f 16.860.90 Totaal f 89.109,52 W stellen U voor deze kapitaaldienst- uitgaven uit geldleening te bestrijden. Het kapitaal ad f 72.248.62 ten laste van mccr- vermeld nieuw complex van het Grondbe drijf, zal uit verkoop van daartoe behooren de gronden zijn te dekken, terwijl wij tot dekking van rente en aflossing van het be drag ad f '16.860.90 komende ten laste van den Algemeenen dienst, aanwijzen de ge wone middelen der gemeente. Wij overwe gen echter II binnenkort voorstellen te doen tot heffing van eene baatbelasting op de perceelen niet behoorende tot het eigen dom der gemeente, welke mede door den aanleg van de wegen gebaat zijn en ten be hoeve waarvan geen bedragen voor aan leg in het wegenfonds zijn gestort. Resumeerende stellen wij U voor te be sluiten: a. over te gaan tot den aanleg van we gen over het gemeentelijk grondbezit be grensd door de Beetzlaarv, Laanstraat en Nieuwstraat; b. een crediet hiervoor te verleenen van een honderd en vier duizend gulden (zegge f 101.060) voorloopig ten laste van den Al gemeenen dienst; Om ruim 8 uur opende de Voorzitter van de af deeling Soest, de heer M. M. van We- ly de bijeenkomst met een woord van wel kom aan de ruim 300 aanwezigen, die aan de S.O.S.-oproep gehoor hadden gegeven. Van het Hoofd-Personeel der Chr. School (Spoorstraat), van het Bestuur der School met den Bijbel, en van het Hoofd der R.K. U.L.O. School wapen berichten gekomen van verhindering. Spreker betuigde zijn dank aan de velen, die tot het totstand komen van dezen avond hadden meege werkt: de fa. Van Nelle, die koffie en thee, den Heer Buxtorff Jr. die melk had be schikbaar gesteld; de adverteerders in het programma, den onbekenden gever van een enveloppe met inhoud; de 20 dames, die hulp hadden willen verleenen voor het ronddienen van consumptie; de Redactie van „De Soester" voor haai propagandis tische artikelen en in het bijzonder aan de medewerkers: Ds. Westmijse. den Heer J. Voenstra, Mej. Prins en den Heer van Ee. t Was een lange rij en Ds. Westmijse kon pas bij half negen zijn rede S.O.S. aanvan gen. S.O.S. Steunt onze School, de oude Volksschool, het symbool van onze natio nale eenheid, waar niemaixds gevoelens I worden gekrenkt, waar de kinderen worden I opgevoed tot alle Christelijke deugden (naastenliefde, ontferming, enz.)., waar de onderwijzers met warmte deze taak ver vullen. Steunt onze School! De versnippering op onderwijsgebied is te vergelijken met een fjordenkunst, ver brokkeld, versplinterd, gevaarlijk voor de zeevaarders. Daar tegenover staat een cen- he/idisfront, gevormd door menschen van verschillende richting: het eenheidsfront van de Openbare School. En om dit front te behouden, moeten de voorstanders van Openbaar Onderwijs schouder aan schou der blijven staan; pal voor hun ideaal: die Openbare School. Zij hebben de zware taak, het miisverstand, waarin de tegenstan ders van Openbaar Onderwijs verkeeren, uit den weg te ruimen. Gelijk de arbeiders in de veenstreken met hun spaden de grond bewerken en verbeteren, zoo moeten zij met hun spaden dat misverstand doen verdwij nen. Mlisverstand was er bij het Hoofd der Christelijke School en bij den Voorzitter van het Christelijk Schoolbectuur te Hees, toen zij de ondierteekenaars van het ver zoek om een openbare school aldaar (waar op de Hees-bewoners krachtens de wet recht hebben) trachten te bewegen, hun handteekening terug te nemen. Misverstand was er bij Ds. Kaajan en Dr. Dambrink, die de Openbare School te Kockengen pro beerden af te breken met nietszeggende ar gumenten (op de Openb. School geen ge bed; oinder de Openb. onderwijzers zijn voorstanders van -lijkverassching; op de Openb. gymnasia wordt gevloekt; e.d.). S.O.S.: Scherpt onze Spaden, om het mis verstand te doen verdwijnen! In de kringen van het Christelijk Onder wijs zelf gaan hoe langer hoe meer stem men op tegen dit onderwijs. De Heer v. d. Kolk (Hoofd Chr. School te Amersfoort) eriTDr. F. F. J. Buitendijk (Gereformeerd) verhieven hun stem tegen het Christelijk onderwijs; de laatste verweet de Chr. Sch.. dat zij is een school met den bijbel, in plaats van een school, ontspfongen uit den bijbel. Voor de vorming van den harmonischen mensch is het Christelijk onderwijs onbe kwaam. Wie lid wordt van V.O. werpt zich in een strijd ter bereiking van een hoog ideaal: herstel van de oude nationale volksschool. Hij verlaat de groote schare menschen van „Lauw Loenen" en de dorps geest, die zoo vaak vergiftigd is, door-dat de landspolitiek tot dorpspolitiek verwor den is, zal frisscher worden. S.O.S.: Staalt «.nze spieren, om dit ideaal te bereiken! In de jaren 19201924 nam het getal leer plichtige leerlingen met 33.000 toe. Waren die kinderen allen geplaatst op de Open bare School, dan hadden er die 4 jaar 165 scholen gebouwd moeten worden. In wer kelijkheid zijn er 1141 scholen gebouwd. S.O.S.: Staalt onze spieren in den strijd voor dc Openbare School, 't Resultaat zal zijn: verbetering van 's land financiën en vermindering van dc tweespalt. Staalt on ze spieren, door lid te worden van V. O., die met zijn 64.000 leden ontzaglijk veel goed doet (verleenen van steun aan be waarscholen, aan vervolg- en avondonder wijs, aan begaafde onbemiddelde leerlin gen, 't mogelijk maken van aanstelling van extra-leerkrachten). Laat men niet vergeten: Ors kind staat op het spel! De Openbare School geeft, wat *Mes kinds is, wat Dordrecht en Romfr niet doen. Op de Openbare School geen lees boekjes, waarin vah een zoekgeraakte poes verteld wordt, die bad, om behouden bij de vrouw terug tc komen. Op de Openbare School geen tot in bijzonderheden afdalende beschrijving van de kruisiging van Jezus, heeft, met bangmakerij voor de hel, waar ieder korat< die daarin niet gelooft W ie geen voorstander is van Openbaar Onderwijs,, is voorstander van de versnip pering, van de splijtzwam. De funeste ge volgen van 't woekeren van de splijtzwam zijn genoegzaam bekend. S.O.S. Samën- werking of splijtzwam? De keuze is ge makkelijk! ordt dus lid van V. O. Steunt onze School, Scherpt onze spaden, Staalt onze spieren en de eerste S. van „samenwer king of splijtzwam" blijft over. En bent U eenmaal lid, ga dan op huisbezoek bij hen, bij wie nog misverstand bestaat. Wijs hen op onze mooie nationale Openbare School! Gaat met U tweeën op huisbezoek! S.O.S.Samen op stap! (Daverend applaus). Wij, Lauw-Loenenaren, bewonderen Ds. Westmijse's volharding, waar het er op aankomt, iets moois te bereiken. Weinigen van ons, lauwelingen, zullen de energie van Ds. W. hebben, die wéér propaganda maakte voor zijn brochure over dien 19- jarigen jongeling, die, ver van huis, de Dood voelde naderen en die, hoewel niet Christelijk met aanhalingsteekens tegen de pleegzuster zei: „God kan zich niet ver gissen", een verhaal, dat we al kennen door de radio, dat we 9 October tijdens de kerkdienst der Vnijzirinig-Godsjdienstigen gehoord hebben, dat we nog eens nagelezen hebben, door toen een brochure te koopen en waarvoor onze aandacht nu wéér werd gevraagd. Wat zou de wereld verbeteren, als we van Lauw-Locnenaren veranderden in taaSe-volhardelingenHet enthousiasme, waarmee Ds. W. op een avond, waar al' zooveel propaganda wordt gemaakt, zijn brochure (die buftefDde Openbare School staat) aanprijst, is wel benijdenswaardig. Na de pauze droeg Ds. W. eenige ernsti ge letterkundige stukken voor (door droe vige familieomstandigheden vervielen de luimige). Hier, evenals bij zijn rede, bleek zijn sterke uitbeeldingskracht. Hoe voel den we ons hobbelen lin het lokaaltreintje, waarmee Herman v. d. Voorde naar Stiens reisde. Hoe zagen we den strijd van man te gen man in „Zijn eerste Vijand". Waar D W. iets kan uitbeelden, is hij op zijn best zooals in „De Gouden Bruiloft o.a. het kindje beschreven wordt, aan de koorts stierf: aangeraden de vei gjidcring, welkfi door den Soester Bouwkring tegen ais. Donderdag 8 uur in Hotel „Kernland" was beleed, tc be zoeken. UITBREIDINGSPLAN-VERG ADE RING OP A.S. DONDERDAG Het bestuur v. d. Soester Bouwkring ver zoekt ons. in verband met de te verwachten groote opkomst, mede te deelen, dat geacht wordt alleen grond- en huiseigenaren, dus direct belanghebbenden, de vergadering zullen bezoeken, en voorts, dat in roimc mate van de gelegenheid gebruik zal wor den gemaakt, als lid of begunstiger der ver- leniging toe te treden. Voor leden der vereeniging zal h*t be stuur de gelegenheid openen na de vergade- nng de noodige aanwijzingen te geven. De toegang tot de vergadering-blijft, züo- als vroeger medegedeeld, vrij. Voorts deelt het bestuur mede, dat het Gemeenteraadslid, de Heer H. van Kloos ter, mede een woord zal spreken. JEUGDDIENST IN DE OUDE KERK Zondagavond te 7 uur werd in de Oude Kerk de eerste jeugddienst gehouden -wel ke met overdruk bezocht was.- Na* orgel spel sprak de voorganger Ds. I, -jr'van DCnaick het votum uit en liet daarop zin gen Pri. Go 12, onderwijl collecte ge houden werd voor armen en kerk. Nadat at gen oisbelijdenis daarop wa*> gelezen, ong men van Gez. 3 2 en werd het gebed waarin dat later Op vaders knieën zat het En speelde met zijn ring Of met de gouden keten, Waaraan zijn uurwerk hing. Ds. W. heeft den aanwezigen eenige oogenblikken van hoog genot geschonken. Over het muzlikale gedeelte schrijft Me vrouw Annie Ligthart ons: Mej. Prins en de heer Van Ee hebben Donderdagavond hun beste krachten gege ven. De heer Van Ee bleek een bekwaam violist in Schumann's zuiver opgevatte Traumerei, Mej. Prins' accompagnement was bescheiden. Het samenspel der beide executanten was goed. Zij hebben veel tot de gezelligheid bijgedragen en een woord van dank is welverdiend. De Heer J. Venstra ontpopte zich als een begaafd zanger en geestig conferencier. Om met dit laatste te beginnen: Hoe ver makelijk liet hij in zijn inleidingsbabbeltje tot Louis Davids' liedje de waarde van een goede huisvrouw uitkomen. Een paar woorden, wat mimiek en wij waren in de juiste sfeer, om het liedje goed aan te voe len. De Heer Veenstra heeft een mooi, pret tig aandoend geluid, terwijl hij zich beroe men mag op een juist gevoelde intonatie. De toon waarop de zinnen gezongen wer den, was wel overdracht. De manier, waarop „De kleine dagelijksche dingen" werd uitgesproken (en tot het eind toe werd volgehouden) dwong bewondering af. Zijn begeleiding was subliem. Wanneer hij in „De Kus" van Manna de Wijs-Mouton zingt, hoe „het helm zich streelend naar 't duin buigt", dan zien we door de meester lijke begeleiding dat helm zich buigen. En als de zanger in Dirk Witte's „Kleine Sou brette" zingt: „Zij nam de rokjes, vlucht- *edan hooren we in het pianospel de rokjes ritselen en ruischen. Begeleiding en zang versmolten tot één harmonisch ge heel, waarnaar het héérlijk te luisteren was. Het hoogtepunt bereikte de Heer Veenstra in „Mens-h, durf te leven!" Ondanks het middernachtelijk uur werden we bezield door dit krachtige vers. Dat de zanger on het beeld van den grooten Jean Louis Pi suisse voor oogen deed komen, zijn lorgnet met zijn zakdoekje afvegende, is de beste lof, die wij den Heer Veenstra kunnen toe zwaaien. Het was een goede avond. ,Er waren bloemen, cadeaux en 13 nieuwe leden voor V.O. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN TELEF. 330 POSTGIRO 14648: DE WINKELIERS EN HET UIT BREIDINGSPLAN. werd bet-gebed "gesproken. Gelezen werd Matth. 24 1-13 en gezongen Gez. 2U5 1_^. Tot tóksI ,1 daaroP Matth. 24 13: „die volharden zal tot htf einde, die zal. behou den worden. Nu de jeugdkerk. haar le lustrum viert, aldus Z.Eerw. welke voor !A?;.,i°f!:erK;ht- zien nie' op-hetgeen er ligt, maken ook geen 5-jarig plan voor het komende lustrum, maar zien voor- uit en waar het geheele economische en maatsohappeliik leien wordt aangevallen IS ook voor onzen 'lijd' de voorgelezen tekst van waarde. Want vlak voor geweldige crisissen als m Jezus' tijd kraakte en barste het ook en kondigUS Jezus aan het hade rend onheil over Jeruzalem. Deze tiid kwam door ongehoorzaamheid aan Gods beVel, maar in de oordeelen ligt een zegen. Ook nu zijn dc tijden geweldig, overal kraakt en knapt het. Men weet niet waar het op uit loopen en of er iets geweldigs, iets meuiVs zal komen. Crisis is een beroering in den geest van den mensch; 't gaat aller- eerst om de vraag of God of de ménsch zal zegevieren,- of het brutale egoïsme of de liefde het doel is van het leven. Gaat alles om de eere Gods, in de wereld moet den eenen mensch den anderen nabij zijn en helpen. Het Koninkrijk moet van binnen uit komen. En daarom volharden, d.w.z. uithoudingsvermogen hebben, het is werken voor een g.cde zaak. Actie voeren is een heerlijk werk 'at God geeft, tot het uiterste gespannen energie, om daardoor te komen tót het gestelde geestehike doel. Wint in Gods ruk is de eerste wil die daar geldt, de hefde, vrede, gerechtigheid en blijheid, waardoor men groote dingen kan doen; hooger doel is er niet. Die vrede is dooi Jezus offerande volkomen geworden. Nu veronderstelt „volharden" ook al op welzijn, want het Christendom is niet en kel passiviteit, mhar ook activiteit, want de passieve krachten roept tot inspanning om achter Hem te gaan. Volhouden sluit ook de mogelijkheid in van afval, want hdets is zoo moeilijk als volharden. Achter Jezus gaan is bereidheid, het moeilijkste voor het eigen ik, dikwijls haal*' doodsteek. Maar er dreigt veel gevaar en men vraagt aTtgstig wat zal het eind zijn. En nu komt behouden worden; de veiligheid der ziel; ook in dc tijdsomstandigheden, de boodschap van Je zus die niet nieuws is maar 19 eeuwèn oud, en nog steeds van kracht. Als een Amen liet de organist hierop volgens Psl. 84 waarna Z.Eerw. in dankgebed voor gaat. Na het staande zingen van Gez. 127 5 werd de zegenbede uitgesproken. Bij het verlaten werd een gave gevraagd voor het Jeugd werk. Een herfstbouquet Vvas vóof het •preekgestoelte geplaatst. ATHLETIEK. >o Voor de geleverde prestaties door EsVac de aangename samenwerking met de S. T, C." werd aan het bestuur van Es- vac toegezonden de zilveren plaquette door den Burgemeester geschenken voor de ge houden athletiek-wedstrijden op 1 Oct. 1.1. AVONTUREN IN DE CAMARGUE (Zuid-Frankrijk). die door zijn zoenbloed ons allen verlost1 In een ledenvergadering van de Soester Winkeliersvereeniging, welke Maandag avond 1.1. werd gehouden, werd het uitbrei dingsplan der Gemeente Soest behandeld. De Gemeenteraadsleden, de Heeren W F. H. Busch en H. van Klooster, het plan toelichtend, hebben daarbij gewezen op de funeste gevolgen, welke aanneming van dit plan (dat in de wandeling den naam „millioenenplan" kreeg) ook voor de win keliers zou krijgen. Tijdens de gedachtenwisseling, welke zich daarna in dc vergadering ontspon, was men algemeen van meening, dat met een grootsch opgezet plan, zooals dit thans ter visie ligt, dc winkeliersstand niet ge baat is. Men verwachtte, dat in de toe komst meer kans op een vertrek uit, dan wel op een vestiging in deze Gemeente, zou bestaan. Verder vvas men van meening, dat in het plan ontbrak, een bepaald winkel-centrum, waaraan reeds jaren in deze Gemeente be hoefte werd gevoeld. Ook vreesde men, dat door dit plan de uitbreiding van bestaande winkels in dc toekomst .door gewijzigde bebouwingsvoor schriften wordt belemmerd. Men hoopte, dat in samenwerking met den Soester Bouwkring deze zaak tot een goede oplossing voor den winkelstand zal i kunnen geraken. Belanghebbenden werd De populaire spreker over de natuur, de heer Jan P. Strijbos te Bentveld bij Haar lem, die niet alleen een kenner bij uitstek is van de vaderlandsche natuur, maar af en toe evenzeer zijn speurtochten uitstrekt tot het buitenland, zal op Vrijdag 11 November a.s.. des avonds te 8 uur, in de kleine zaal van „Religie en Kunst" de leden van de afdeeling Soest en omstreken der Nederl Natuurh. Vereeniging, en allen, die verder aanwezig mogen zijn. vergasten op een leer zaam en sappig relaas van zijn bevindingen in Zuid-Frankrijk. De heer Strijbos heeft in den loop van dit jaar n.1. een bezoek gebracht aan de Ca- margue, een uitgestrekt moerasgebied, waar de zeldzaamste vogels flamingo's.' zil verreigers, kvvatter, buidelmeezen. stelt- kluten en talrijke meer voorkomen. Strij bos heeft daarvan een serie schitterende op namen weten te maken, terwijl hij tevens zijn aandacht liet uitgaan naar Zutd-Fran- sche architectuur en volkstypen. Bovendien heef hü stierengevechten meegemaakt, waarvan hij eveneens boeiende kieken wist te verwerven. Reeds uit bovenstaande kor te notities blijkt, dat dc leden der afdee ling Soest van de N.N.V. een instructieve en buitengewoon prettigen avond wacht. BRIDGE CLUB Met aanvankelijk 14 leden werd j.1. Maan dagavond in Hotel Pension Restaurant Dennenhof, een Bridge-club opgericht PAST OP UW FIETSEN. In den laatsten tijd komt het herhaalde lijk voor, dat van fietsen, die door de ge bruikers even buiten op of aan den open baren weg worden geplaatst, onderdeden gestolen worden. Voornamelijk lantaarn- lampjes, dynamo'^ en rijwielpïaatjes moe ten het veel ontgelden. Zelfs geheele fietsen

De Soester | 1932 | | pagina 2