Adverteert ook I des Woensdags Damestasschen jjj OOK DES WOENSDAGS Het adres voor: 'x n N. V. EERSTE SOESTER 21 ELECTR. DRUKKERIJ g» van den weg, alsmede met die van de be bouwing er langs. Deze profielen zijn verzameld in een boek, dat bij het plan is gevoegd. Uitgegaan i., van de gedachte, dat de woonweg het ka rakter van het landschap zoo min mogelijk mag storen, dat hij zelfs dikwijls kan bij dragen tot verfraaiing er van, indien het profiel en de beplanting van den weg en ,[c bebouwing er langs goed zijn. Bij de vaststelling der profielen hebben verder de volgende beginselen gegolden: de woonweg moet voldoende breed zijn voor een veilig verkeer en voldoende plaats bie den voor stilstaande verhuiswagens, auto's, groentekarren enz.; starre verharding moet buiten de dichte bebouwing worden verme den. De wegen in de dichte bebouwing moeten afgerioleerd worden; die daarbuiten moeten zooveel mogelijk hemelwater in de bermen opnemen. De wegen moeten voldoende plaats hebben voor allerlei leidingen: riool, gas, waterleiding, kabels enz. Beplante wegen moeten breed genoeg zijn voor een vrije ontwikkeling der hoo rnen; de vorm der binnenruimte, die door de boomenrijen wordt gevormd, is van overwegende beteekenis voor het beeld van den weg. De boomen behooren bij het landschap te passen. M. RUSTIEKE WEGEN. In het uitbreidingsplan van Soest zijn op ruime schaal rustieke wegen" toege past. Bij de geweldige uitbreiding van het autobezit zijn de wegen, ook de woonwe zen. onveilig, lawaaiig en stoffig, of mod derig, en dus ongeschikt voor den voetgan ger, soms ook voor den wielrijder. Ouders zien met zorg hunne jonge kinderen naar school gaan. Ouden van dagen zien er te gen op de straat tc betreden. Bij een eenigszins vrij sterke bebouwing is er behoefte aan een rustigen wandelweg, waarop geen auto. geen groentekar, geen vuilniswagen mag komen. Zulk een wandel weg moet als regel opgesloten zijn in het groen: boomen, struiken, enz., terwijl de bebouwing zooveel mogelijk aan het oog behoort te worden onttrokken. Deze wegen, door mijl Rustieke wegen" genoemd, werden voor 't eerst toegepast in het plan „Berg en Bosch" voor de Gemeen te Apeldoorn, en later o.m. in het uitbrei dingsplan voor de Gemeente Rhenen (nog onder de oude Woningwet). Zij vormen in de nieuwe stadsuitbreiding een belan- rijke factor. Gelegen tusschen twee wegen, aan de achterzijde der tuinen, bieden ze gelegen heid aan de bewoners, om hun erf aan die zijde met den rustieken weg te verbinden. Ieder, die dit wenscht, krijgt op den rustie ken weg een uitgang. De rustieke weg is voldoende breed voor een dichte beplanting, waartusschen een voetpad van 2.5 a 3 Meter is aangebracht. Dit voetpad is niet of hoogstens met sin tels of grindzand verhard. Hier en daar is het pad verbreed voor het plaatsen van een of meer banken. De beplanting moet zeer eenvoudig zijn, geen parkachtig gedoe. Men gebruike de gewassen, die van nature in de omgeving voorkoment. Men late onder de opgaande planten de bodemvegetatie ongemoeid. De Gemeente dient alleen te zorgen, dat de pa den en de beplante strooken geregeld ge reinigd worden van papier, schillen en der- gelijkt, die wij, Hollanders, altijd overal neergooien. Het plaatsen van papiermanden is noodig. al ware 't alleen om te trachten langs opvoedenden weg verbetering te krij gen. Men stelle zich deze verontreiniging niet te erg voor. Sommige bewoners zullen beginnen met afval buiten hun tuin in de beplanting van den rustieken weg te wer pen. Dit is een gevolg van de onbekend heid met dezen voor hen vreemden weg. De Gemeente moet dadelijk bij ontdekking de schuldige waarschuwen dit in 't vervolg na te laten en de rommel zelf op te ruimen. Op plaatsen, waar deze rustieke wegen zijn toegepast, heeft men niet de minste last meer. Zij blijken zeer weinig onder houd en toezicht te eischen. Deze wandelsingels vormen prachtige, rustige, groene gordels door de woonplaats. Men kan er mee van de eene plek naar de andere komen Zij ontlasten dus het weg verkeer. De aaneengesloten groene gordel achter 'le tuinen, tusschen twee woonstraten, brengt in hooge mate rust in het bebou wingsbeeld en bij open bebouwing vormt de achter de huizen liggende groene wand een ondenkbaar rustbrengend element in dit anders zoo rammelende beeld. Rustieke wegen zijn in Soest noodig. De bebouwing beslaat steeds grooter gebied der gemeente. Steeds kleiner worden de vlak bij huis liggende wandelplaatsen. De Eng, Vossevcld, Heidewcgbuurt, Bosstraat- omgeving, Kerkpad, alle oude geliefde wan delplekjes, zij verdwijnen. En in dc toe komst zal dit bezwaar steeds meer gelden. Niet ieder kan ver van huis de natuur in gaan. En de weg is voor wandelen onge schikt. Soest bergt jaarlijks duizende gasten. Ook zij hebben behoefte aan rustige wan delwegen vlak bij huis, wandelwegen, die bovendien het voordeel hebben het lan delijke uiterlijk van bebouwd Soest in hoo ge mate te verhoogen. De Gemeente zal dus goed doen aan deze rustieke wegen alle aandacht te schenken en hunne totstandkoming met alle macht te bevorderen. 9. PARKEERTERREINEN. MARKTEN. OPEN RUIMTEN. SPEELTERREI NEN, FEESTTERREINEN. SPORT VELDEN, PARKEN, IJSBANEN. BAD EN ZWEMGELEGENHEDEN EN BEGRAAFPLAATSEN. Parkeerterreinen. In verhand met dc ge weldige toename van het autoverkeer wer den op enkele plaatsen parkeerterreinen aangewezen. Vooral langs de rijkswegen, waar deze door het dicht bebouwde ge deelte der gemeente gaan, is daaraan be hoefte. Vooral doet z.ich deze behoefte gevoelen langs den Rijksweg AmersfoortBaarn. Zelfs wanneer deze op de ontworpen breed te zal zijn gebracht, is de weg tusschen de Bartolottilaan en de grens van Baarn on geschikt om toe te laten, dat auto's langen tijd langs den sveg zullen mogen blijven staan. Ook in Soesterberg is in de nabijheid van den Rijksweg nml. achter station van de tram aen parkeerplaats in het plan van uit breiding ontworpen. Bovendien is er daar ten behoeve van het bezoek aan de vliegvelden een parkeerter rein bij de Batenburglaan opgenomen. Daar de afstand niet groot is, is er geen bezwaar op bepaalde dagen het veld bij de Luit. Koppenlaan ook voor andere doeleinden: kinderfeesten o.a. te gebruiken. Behalve de hierboven genoemde gelegen heden zijn er parkeerterreinen in het plan opgenomen bij de badinrichting te Soest- duinen en bij belangrijke sportterreinen. Markten, werden in het wegenplan niet opgenomen. Het oude begrip: de markt bij het Raadhuis midden in de gemeente, kan geen toepassing meer vinden, omdat de marktdrukte een te groot bezwaar vormt voor het tegenwoordige verkeer. De gege vens over de op een eventueele markt te verhandelen producten van Soest gaven mij geen aanleiding bepaalde gronden voor dat doel aan te wijzen, .Indien er behoefte mocht komen aan een of meer marktpleinen, dan laat het uitbrei dingsplan toe op de daarvoor geschikte plaatsen een terrein voor markt te bestem men in de voor bouwterreinen aangewezen gronden. Voor vee, fruit, groenten enz. kan gemak kelijk een terrein worden gevonden. Ken algemeene markt heeft het bezwaar dat manufacturen, rijwielonderdeelen en an dere kramerijen door kooplieden van bui ten de plaats worden ingebracht. Voor een eiermarkt is het beter een eierhal op te richten. Open ruimte. Aan de Middelwijkstraat is aan een terrein de bestemming gegeven van „open ruimte". Het is de bedoeling dit ter rein te behouden in den toestand waarin het zich nu bevindt, althans in een bijna onbeplante, landelijke toestand: wei- of bouwland, liefst weiland, doch geen park. Speelterrein. Behalve bij de scholen wer den op verschillende plaatsen in de ge meente kindcrspeelterreinen in het uitbrei dingsplan opgenomen, o.a. aan de West zijde van de Molenstraat, bij de Schriks- laan. bij den Plasweg te midden van een plantsoen, en in Soestdijk in het park bij den piasvijver. Feestterreinen. Terreinen voor feestelijk heden. tentoonstellingen, openluchtsamen komsten enz. zijn ontworpen in Soesterberg bij de Verl. Postweg, een terrein bij de Luitenant Koppenlaan (tevens parkeerter- tein): in Soest een groot terrein achter de Bartolottilaan (prachtig voor landbouwten toonstellingen en derg.) en in Soestdijk een park met vijvers en theehuis, (concerten, avondfeesten, ijsbanen', enz.). Sportvelden. Er is behoefte aan goede permanente sportvelden in de gemeente Soest. -De bestaande velden zijn nu reeds te gering in aantal, zij zijn veelal te klein van afmetingen, bovendien is het behoud van de meesten niet zeker. In de 3 hoofdkernen der Gemeente wer den dus flinke sportterreinen ontworpen, te weten: lc. in Soestdijk een speelveld hij de Schrikslaan met een sintel/baan. Dit veld ligt eenigszins verdiept en met de uitko mende grond wordt een flauw talud ge vormd rondom het veld, voor de toeschou wers Een voorbeeld van zulk een veld (zonder sintelbaan) is te zien in „Berg en Bosch" te Apeldoorn. Het bestaande sport terrein aan de Schrikslaan is natuurlijk be houden 2e. In Soest: een complex sportvelden op De Eng achter het Station Soest, nml. 3 velden en een tennisveld; een complex van 3 velden aan de Schoolstraat, alsmede reeds genoemde sportgelegenheid achter de Bartolottilaan. 3e. In Soesterberg: een complex sport velden tusschen den Kampweg en de Oude Tempellaan. alsmede het reeds genoemde feest- en sportterrein bij de Verl. Postweg. Ten slotte zij nog vermeld, dat op enkele plaatsen tennisvelden en bij sommige scho len. behalve speelterreinen, ook kleine sportveldjes werden ontworpen. Ijsbanen. Hoewel de winters in Neder land tegenwoordig weinig gelegenheid bie den tot schaatsenrijden, en men dus geneigd zou zijn deze sport bij het uitbreidingsplan te verwaarloozen, kon op ongezochte wijze een prachtige ijsbaan woren verkregen.in het ontworpen park bij de Burg. Grothe- straat. Deze baan, beschut gelegen in het omringende park, zal zeker een groote at tractie voor de liefhebbers van de gezonde ijssport vormen. De bestaande ijsbaan in Soest kan worden behouden. Ook de in het plan opgenomen vijver aan den Soesterbergsche straatweg ten N.O. van het station Soestduinen zal eene aardige gelegenheid om te schaatsenrijden bieden. Bad- en Zwemgelegenheden. De Gemeen te Soest heeft behoefte aan een goede bad en zwemgelegeroheid en in de toekomst zal zich deze behoefte hoe langer hoe meer doen gelden. De aangewezen, plaats voor Soest en Soestdijk zou zeker de Eem zijn, doch deze rivier is ongeschikt voor baden en zwem men, doordat zc over de geheele lengte in de gemeente Soest sterk verontreinigd is door afvalstoffen van Amersfoort. Bij de te verwachten uitbreiding van in dustrie in Amersfoort en vestiging daarvan in de Gemeente Soest moet worden aange nomen, dat deze verontreiniging eer meer dan minder zal worden, zoodat de Eem niet voor bad- en zwemdoelcinden kan wor den gebezigd. Natuurlijk is het mogelijk op bijna iedere plaats in de Gemeente een bad- en zwemge- legenheid op tc richten met behulp van lei dingwater (bijv. een overdekte bad- en zweminrichting), doch hiervoor is het niet noodig een bepaalde plaats in het uitbrei dingsplan aan te geven. Voor een inrichting met gebruik van een natuurlijke waterbron heeft men noodig zuiver, sfroomend water van goede tempe ratuur Dit is op 2 plaatsen in de gemeente te krijgen nml. a. aan het Oude Grachtje en b. bij dc waterleiding te Soestduinen. a. In het uitbreidingsplan is er een zweminrichting ontworpen aan de straat weg bij de Nieuwe Steeg. Deze inrichting bestaat uit een diep basin 40 x 60 M. en een ondiep van 30 x 40 Meter, met een klaar- bassin. teneinde het water van het Oude Grachtje van veendeeltjes te zuiveren. Me de ten behoeve van deze zweminrichting, doch vooral in het algemeen belang van de gemeente, werden ter bevordering van een goeden hygiënischen toestand de aan grenzende oevers van het Oude Grachtje over de geheele lengte van dit openbare water tegen toekomstige bebouwing be schermd. Breede strooken aan weerszijden van het water werden bestemd voor plant soengordels die voorkomen, dat dicht op het water wordt gebouwd, zoodat het niet zal worden verontreinigd en die bovendien een prachtige wandelgelegenheid over lan gen afstand door de gemeente zullen bie den. b. een tweede bad- en zwemgelegenheid kon worden verkregen door gebruikmaking van het koelwater der Utrechtsche water leiding bij Soestduinen. Hier wordt dage lijks 100 M3 water van 1618 gr. C. boven de grondoppervlakte gepompt, dat weer in den bodem moet verzakken. Door aflei ding van dit water naar een te graven vij ver in de buurt kan een ideale openlucht zwem- en badinrichting met gelegenheid voor zonnebaden worden verkregen. De ligging van dit bad is zeer gunstig voor Soesterberg en Soest. De beide bad- en zwemgelegenheden voorzien dus in de behoefte voor de ge heele gemeente. Begraafplaatsen. De algemeene begraaf plaat^ in Soest op De Eng is sedert kort zeer uitgebreid, zoodat mag worden aange nomen dat deze voor de toekomst groot ge noeg is. Aan de zijde van de spoorbaan is zij, in verband met den daar ontworpen weg, nog met een klein terrein vergroot. Tijdens het maken van het plan werd de nieuwe R.K'. Begraafplaats aan de Kost- verlorenweg aangelegd. Deze is in het uit breidingsplan opgenomen, met dien ver stande, dat er op gerekend is, dat zij in de toekomst aanmerkelijk grooter zal moe ten zijn, in verband met de gedachte be bouwingstoename en de vermeerdering van het aantal R.K,. inwoners. In Soesterberg ontbreekt een algemeene begraafplaats. Bij de uitbreiding van deze belangrijke kern van de Gemeente Soest mag deze toestand niet langer blijven be staan, zoodat in het uitbreidingsplan daar in is voolzien. De R.K. Begraafplaats in Soesterberg wordt te klein geacht. Voor deze begraaf plaats is dus ook een belangrijke uitbrei ding in het plan opgenomen. Weliswaar zullen de gronden, bestemd voor begraafplaats te Soesterberg, in de naaste toekomst niet geheel noodig zijn, toch is aanwijzing van de bestemming voor het geheele terrein noodzakelijk. Zou men een kleiner grondstuk daarvoor bestem men, dan kan moeilijk de bebouwing er om heen worden geweerd, zoodat latere uitbreiding onmogelijk is. 10. RIOLEERING EN GEMEENTE- REINIGING. Aan het vraagstuk der rioleering en rei niging zal in de naaste toekomst ernstige aandacht behooren te worden geschonken. Het zal blijken een moeilijk vraagstuk te zijn. Moeilijk, wegens zijn technische pro blemen, maar niet minder wegens zijn fi- nantiieele gevolgen voor de Gemeente. Soestdijk en Soest moeten daarbij als een aaneengesloten geheel worden beschouwd, terwijl eventueel voor Soesterberg een af zonderlijk plan moet worden ontworpen. Laatstgenoemde kern zal blijken voor een rioleering ter loozing van faecaliën en af valwater ook groote moelijkheden op te leveren, daar de plaats zeer ongunstig ligt in verband met het aanwijzen van een voor opname van voorgereinigde afvalstoffen ge schikt terrein. In het uitbreidingsplan is zulk een terrein niet aangewezen. Deze aan wijzing zal slechts kunnen geschieden aan de hand van een geheel uitgewerkt plan van rioleering voor Soesterberg. Naar de meening van ontwerper is zulk een plan in een verre toekomst nog niet noodig. Al leen in het zeer dicht bebouwde gedeelte langs de Rijksstraatweg en de Banning- straat, zullen misschien moeilijkheden met den afvoer van faeces enz. worden, onder vonden. Het overige gebied van Soester berg zal, zoolang de ruime open bebouwing wordt bestendigd, aan een rioleering geen behoefte hebben. Voor den afvoer van huisvuil dient te worden gezorgd. Ook daarvoor is er in Soesterberg moeilijk een plaats aan te wij zen, die niet storend is in deze streek. Het zal dus aanbeveling verdienen, het huisvuil naar het terrein van gemeentereiniging in Soest te vervoeren. Zulk een terrein is ont worpen aan den Zwarteweg. Wat de rioleering in Soest en Soestdijk betreft, hierbij is uitgegaan van de ge dachte, dat voor deze in ieder geval een hoofdleiding langs de Rijksweg nooriig zal zijn. In verband met de terreingesteld heid zal deze leiding naar twee zijden op afschot moeten liggen, zoodat een toekom stige rioleering m/instens op twee plaatsen een uitmonding zal hebben. Daarbij is ge dacht aan een stelsel van voorreiniging en loozing op de Eem. De terreinen voor de voorreiniging, de noodige afvoerslooten en verbindingssloo- ten naar de Eem, alsmede de voor de hoofdriolen bestemde nieuw ontworpen wegen, zijn in het uitbreidingsplan opge nomen. 11. HET BOSCHPLAN. Door de Raad der Gemeente Soest was reeds voor de opdracht tot het ontwerpen van dit uitbreidingsplan besloten tot het in exploitatie brengen van het boschterrein der gemeente langs de Soesterbergsche- straat tegenover het Sanatorium Zonneglo ren. Het daarvoor ontworpen plan bedoelde: a. dc beschikbaarstelling van bouwter rein voor kapitaalkrachtige bewoners, b. bij de uitgifte van deze bouwterreinen het natuurschoon ter plaatse te ontzien en waar mogelijk te verhoogen. In het plan was opgenomen, behalve de wegen en de voor bouwterrein bestemde gronden, een parkgedeelte met vijvers. Na overleg met den toenmaligen wethou der Endendijk, den geestelijken vader van het plan, en onder goedkeuring van het gemeentebestuur, is, na een desbetreffende advies mijnerzijds op verzoek van Burge meester en Wethouders, het bestaande plan gewijzigd. Dit gewijzigde pl n is in het uitbreidings plan opgenomen. Het plan bedoelt: a. De uitgifte (verkoop) van de in de teekening daarv or aangegeven gronden als bouwterrein, tot een oppervlakte van ruim 160.600 M2. b. Niet bebouwing van de reeds geëga liseerde rechte laan in het midden van het terrein. Deze laan te behandelen als „Rus tieke weg", die dan bedoelt te zijn eene opening tusschen de bebouwing naar de Lange Duinen, inet dien verstande, dat de weg niet in deze duinen wordt voortgezet; c. de rand van het dennenbosch langs de Lange Duinen moet ongemoeid blijven; d. voor den Soesterbergerweg, waar mc gelijk, 'n boschsrtook te behouden, waar in later een voetpad aan te leggen. De grens van deze strook uit te zetten op 20 Meter uit de as van den weg; e. de ontworpen weg, loopende van de bocht in den Soesterbergerweg naar het station Soestduinen, wordt als woonweg behandeld, doch het uiterlijk zal bij het karakter van het bosch moeten aanpassen; f. de niet onder e. genoemde wegen worden als open rustieke aangelegd, d.w.z. zij zijn voor auto's berijdbaar, mogen ech ter niet bebouwd worden en worden ge heel als boschlanen behandeld; g. in het boschbezit tusschen de bouw terreinen worden eenvoudige Voetpaden aangelegd. Dit boschgebied wordt voor zichtig gedund en deskundig ingeplant met bij het terrein passende gewassen: berk, brem, eikenstruiken, kamperfoelie enz. De ze beplanting zal slechts mogen geschie- volgens een nader op te maken plantlijst, die met groote zorg moet worden samenge steld en waarvan niet afgeweken zal mo gen worden; h. deze lijst van planten kan worden uitgebreid met andere gewassen ten be hoeve der tuinen bij de toekomstige villa's. Aan de eigenaren wordt verzocht zich zoo veel mogelijk aan de daarin genoemde ge wassen bij het beplanten van hunne tuin te houden; i. bij den verkoop van het bouwterrein worden voorwaarden bedongen, die aan de Gemeente Soest waarborgen geven van een goede wijze van bebouwing en een bij de omgeving passend uiterlijk der gebouwen; j. bij den verkoop van het bouwterrein wordt er ten behoeve van dit terrein en ten laste van het overige in het plan be grepen boschterrein op dit laatste een erf dienstbaarheid gelegd, die bepaalt, dat op dit terrein niet gebouwd zal mogen wor den en dat de gemeente zal nalaten het aan de bestemming van publiek wandelterreinen te onttrekken; k. de verkoopprijs van het bouwterrein moet een zoodanige zijn, dat uit het totaal bedrag zal kunnen worden bekostigd: de boekwaarde van al den in het plan begrepen grond, alsmede de schuld, die op dien grond rust, een matige winst voor de Gemeente, en tenslotte alle kosten van wegenaanleg, verharding, water-, gas-, electrische- en an dere leidingen, verlichting, eenige jaren on derhoud der wegen, den aanleg der voet paden, de verbetering van het bosch en de daarvoor noodige beplanting. 12. INDUSTRIE. De vraag of industrie voor de Gemeente Soest gewenscht zou zijn en zoo ja, hoe en waar deze te bevorderen; zoo neen, welke maatregelen dan dienen te worden geno- Ook des Woensdags hebben Uwe cliënten hunne behoef ten, en koopen niet alleen des Zaterdags. Het is dan ook voor den han delsman noodzakelijk, dat het publiek ook midden in de week op zijn branche het oog laat vallen. Een advertentie in „De Soes- ter" en U kunt er van verze kerd zijn, dat deze in alle huis gezinnen van Soest wordt ge lezen! DAAROM: men, deed zich reeds in den aanvang van het vooronderzoek ten behoeve van het uitbreidingsplan voor, tengevolge van een aanvraag door een Naaml. Vennootschap, om van de Gemeente te mogen koopen een terrein voor industrieele doeleinden. Op verzoek van Burgemeester en Wet houders werd door mij over deze aangele genheid dd. 23 Maart 1931 advies uitge bracht, uit welk advies het gedeelte van al gemeene strekking hier wordt weergegeven: „Waar Uwe Gemeente nog weinig in dustrie heeft, zal ongetwijfeld elke nieuwe aanvraag om terrein voor industrieele doel einden, of om vergunning tot vestiging, oorzaak zijn tot het stellen van de vraag. Is het wenschelijk, dat in Soest veel in dustrie komt? en zoo ja, waar moet deze dan komen? Zoo neen, wat kan de Ge meente doen om de industrie te weren, of wel: welke wettelijke maatregelen staan haar ten dienste om het particulier initiatief in zulke banen te leiden, dat de Gemeente er het minste nadeel van ondervindt. Ter beantwoording van de zeer belangrij ke vraag of sterke toeneming van industrie voor Soest wenschelijk is, dient allereerst tc worden overwogen: 1c. door welke bijzondere factoren is de Gemeente geworden wat zij is? 2e. zijn er onder die factoren, welke tot vestiging van industrie aanleiding geven; 3e. hoe is de verhouding van dc nadec- len, die industrie berokkent aan de Ge meente, en dc voordeelen die deze ervan mag verwachten? 4e. is het in het belang der Gemeente om kunstmatig industrie te trekken; WIJ ZIJN GOEDKOO- S PER DAN OOIT II g» Steeds de nieuwste modellen <0 dl v. Weedestraal 7 <0 5e. indien industrie gewenscht wordt, moet dan de Gemeente tijdig zorgen daar voor geschikt terrein in eigendom te krij gen of wel: hoe is haar houding jegens de vestiging ervan op particulier terrein. Mijne meening ten deze in 't algemeen is, dat het lang niet altijd een geluk is voor een gemeente, om veel industrie te krijgen. De Gemeente komt dan dikwijls te staan voor zorgen en kosten, die niet opwegen tegen de voordeelen. Watervervuiling, rook- en stankproblemen, de zorg voor huisvesting van arbeiders, in tijden van malaise werk loosheid, en andere sociale vraagstukken, toename der bevolking met niet-kapitaal- krachtige inwoners enz. enz. Veelal zijn de voordeelen slechts gering, doordat de winst uit het bedrijf afvloeit naar aandeelhouders buiten dGemeente, terwijl slechts een ge ring aantal van het hoogere personeel in de gemeente zich vestigt. Zal een gemeente voor vestiging van in dustrie in aanmerking komen, dan is een eerste vereischte een goede gelegenheid voor afvoer van afvalwater, en voldoende spoor- en of waterverbinding. Bij de plaatsbepaling zal er moeten wowlen gelet, dat rook-, stank- en lawaaiontwikkelde fa brieken ten opzichte van de heerschende windrichting buiten de woonkernen der ge meente komen te liggen. Behalve in ver band met de windrichting is een juiste plaatsbepaling in verband met stadsbeeld van groote beteekenis voor de Gemeente. Bij eenigszins geconcentreerde industrie ontstaan noodzakelijkerwijs arbeiderswij ken. Noch een industriecomplex, noch een arbeiderswijk, noch beide tezamen zijn op hun plaats in mooi natuurschoon. Stelt men prijs op behoud van een mooi terrein, dan houde men dus bovengenoemde elementen er verre van". In de vergadering van Burgemeester en Wethouders met de Commissie voor het Uitbreidingsplan en Openbare Werken, werd deze aangelegenheid uitvoerig behan deld en in principe besloten dat de Ge meente vestiging van industrie niet zal be vorderen; de reeds bestaande beperking van vestiging van industrie uit te breiden; een betrekkelijk klein gedeelte der gemeen te te bestemmen voor industrie (ingevolge artikel 4 der Hinderwet). In het uitbreidingsplan is met deze be sluiten rekening gehouden. Voor industrie is een terrein aangewe zen in het noord-oosten der gemeente. De ligging is gunstig aan water en dicht bij het emplacement Amersfoort, waarmee het door een ontworpen spoorlijn is verbonden. Ook ten opzichte van de heerschende wind richting is de ligging goed. Ten Z.W. van het terrein is een woonwijk ontworpen voor de in de industrie arbei dende werknemers. Tegen de vestiging van lichte industrie (sigaren-, timmer-, ijsfabriek enz.) in som mige woonwijken is geen bezwaar. Deze werden aangeduid met „Gemengde wijken." Industrie in Soesterberg dient niet te worden bevorderd. Vooral wanneer daar bij veel waterverbuik en dus ook afvoer daarvan noodzakelijk is. zullen industriee le inrichtingen groot bezwaar voor de om geving opleveren en aanleiding zijn tot groote moeilijkheden voor de Gemeente (het belang der openbare orde, veiligheid of gezondheid van een gedeelte der ge meente). Het is zeer te betreuren, dat in Soest duinen reeds industrie werd toegelaten. Te gen nieuwe vestiging dient te worden ge waakt. Mochten de bestaande fabrieken worden stopgezet, dan zoeke het Gemeente bestuur een middel, om deze zieke plek der gemeente weer geheel te genezen. In de buurt van het natuurschoon en in de villawijken dient alle industrie te worden geweerd. Bij het Boschplein, in de omgeving van den Heidew., in het V'osseveld, op De Eng, in het centrum van Soestdijk enz. kunnen inrichtingen van industrie en de daartoe te lekenen bedrijven niet worden toegelaten. De oprichting van fabrieken tusschen de woonwijken moet zooveel mogelijk worden voorkomen. Er zijn bedrijven, die niet veel bezwaar opleveren; bijv. sigarenfabrieken e.d doch andere zooals wasscherijen, ver verijen en dergelijke inrichting kunnen door hare overvloedige hoeveelheid afval water zeer hinderlijk zijn in een woonwijk. Gewoonlijk wordt er met een kleine in richting begonnen. Het water kan dan in eigen terrein worden opgenomen. Lang zamerhand komen er uitbreidingen en daarmee dc bezwaren van het af te voeren verbruikswater. Het beginsel om de vestiging van in dustrie niet te bevorderen, moet worden toegejuicht, want natuurschoon, zuivere lucht en rust zijn levensfactoren voor deze gemeente. Doch met dit beginsel is zeker niet in strijd, een streven om alles in het werk te stellen, teneinde de vestiging te bevorderen van bedrijven, die het gevolg zijn van den bloei der gemeente. October 1932. (get.) K. C. VAN NES

De Soester | 1932 | | pagina 3