DE WERKVERSCHAFFING. TWEEDE BLAD Woensdag 16 November 1932 No. 92 GEMEENTERAADSVERSLAG. Rijkssteunregeling aanvaardhet Rijk draagt 40 pCt. in de loonen bij. Tot aanleg van het Natuurbad aan de Banningstraat besloten. Oppervlakte ruim 87» H.A.; kosten f 70.000.- DE HEER HORNSVELD (C.H.) MÈT DE ANTI-REVOLUTIONNAIREN TEVERGEEFS OP DE BRES VOOR DE ZONDAGSHEILIGING. Gemengde baden toegestaan. Besloten tot aanleg van eenige wegen op 't Hart. Kosten van aanleg f 104.000.- Donderdagmiddag, 10 November 1932, kwam de Gemeenteraad van Soest in open bare vergadering bijeen, na te voren te 2 ure in besloten vergadering te zijn bijeen geroepen ter bespreking van enkele punten, de we. kverschaffing betreffende. Eerst te ruim 4.15 uur werd de openbare vergadering geopend. Afwezig was de heer Mineur. De heer Mineur kwam tegen het einde der verga dering. De Burgemeester stelde na de gebruike lijke opening terstond aan de orde het eeni ge agendapunt: 1. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende: ..Werkloosheidvoorziening, Werkverschaf fing en Steunverleening." Hij deelde mede, dat als de gemeente met Rijkssteun in de werkloosheid zou willen voorzien, het noodig was, alsdan tegenover den Minister de verklaring ai te leggen, dat geen enkele maatregel zou worden in gevoerd, alvorens men overtuigd is, hoe de Regeering daar tegenover s^aat. Na rijp beraad vraagt het college van B. en W. machtiging aan den Raad die ver klaring af te leggen en de rijkssteunrege ling te aanvaarden. De heer Nooder brengt dank aan den Burgemeester, aan het College van B. en W. en aan den Technisch Hoofdambtenaar, belast met de leiding voor Openbare Wer ken voor dc buitengewoon eroote hoeveel heid werk, die in korten tijd is verzet. Over het voorstel-zelf is spr. niet zoo tevreden. Er ligt een strik in, waardoor de vrijheid van de gemeente wordt prijsgegeven. Vrij heid is de grootste rijkdom van het indi vidu in deze tijden en de gemeenschap moet zoo min mogelijk van haar vrijheden af stand doen. Door de Regeering wordt thans in ruil voor die vrijheid een schaal met linzen aangeboden, doch daarvoor wil spreker dat hooge ideaal niet prijsgeven, zelfs niet, voor de Rijkstoeslag van 40 op de loonen, wat neerkomt op ruim 1" 14.000. Dat zou zijn een stap in de ver keerde richting, en mede namens zijn ka meraad de Nies, verklaart spreker die stap onmogelijk te kunnen doen. De wijzers van de klok moeten niet worden teruggezet en het belang van de arbeidersklasse gedoogt geen gaan in de richting van het pauperis me. Op Dinsdag 8 November heeft de ar beidersklasse daarom gedemonstreerd te gen de verlaging van salarissen en van werkloozen-uitkeeringen en tegen de Re geering. De Heidemaatschappij en het Staats- boschbeheer zijn aangewezen om controle bij de werkzaamheden te houden in op dracht van het Rijk. Die opzichters zijn dan moderne slavenleiders, die zul len moeten pogen het laatste druppeltje bloed uit de te werk gestelde arbeiders te persen, en daarom is spr. vlak tegen het voorstel. De financieele mogelijkheden voor de gemeente-zelf zijn nog niet aan hun grens, zoodat accepteering van Rijkssteun nog niet noodzakelijk is. Daarenboven zijn er bij de objecten zeker productieve wer ken, die best tot uitvoering kunnen worden gebracht op de normale wijze tegen stan- daardloon. Onder geen beding kan spr. en zijn kameraad dus vóór het voorstel stem men. (eenig applaus op de publieke tribu ne). De heer Endendijk protesteert ernstig te gen de woorden van den heer Nooder. Nie mand is zoo heel blij met deze regeling, doch de partijgenooten van den heer Noo der handelen precies zoo als nu wordt voorgesteld, indien ze de leiding en de ver antwoordelijkheid voor het bestuur der gemeente hebben. In dat geval blazen ze niet zoo van den hoogen toren en pogen ze met minder groote woorden dan de heer Nooder het beste voor de arbeiders te zoe ken, wat in de gegeven omstandigheden is te bereiken. Met klem protesteert spreker tegen de ongustige beoordeeling van het opzicht houdend personeel van de Heide maatschappij en van het Staatsboschbeheer. Practisch zal er van dat toezicht niet eens zoo heel veel komen, maar daarenboven zijn die menschen alom erkend als deskun dig en is nog nooit eenige klacht over hen ingekomen. Daarenboven is er beroep op den Inspecteur voor de Werkverschaffing en ten slotte nog bij den Minister. Overi gens berusten alle beslissingen in eerste instantie bij B. en W. en bij de Commissie, zoodat het betoog van den heer Nooder dus niet geheel juist is. De heer de Nies is het niet heelemaal eens met den heer Endendijk. De verschil lende strubbelingen en uitsluitingen met de werkverschaffing elders in den lande von den alle hun oorzaak in de opzichters van het Boschbeheer. Spreker Wenscht een re delijk loon van f 18.of f 19.en wil niet het uiterste druppeltje bloed uit de arbei ders persen. Hij vraagt een overgangstijd, want een kantoorbediende kan nu penmaal niet in 1 of 2 maanden een volslagen grond werker worden. Het opjagen van de werk lieden is nooit goed. De heer Grootewal i-s het noch eens met de heeren Nooder en de Nies, noch met den heer Endendijk. De feiten liggen er nu eenmaal en er moet geholpen worden. Het voorstel van thans geeft de mogelijk heid daartoe aan en als de heer Nooder dat afwijst, is hij verplicht andere middelen aan te geven. Ten slotte kan er beter gewerkt worden tegen een laag loon, dan dat de menschen krepeeren door niet werken en geheel gebrek aan inkomsten. Bij voorbaat wil spreker reeds opmerken, dat de heer Nooder niet moet komen met belastingver- hooging, want dat is absoludt onmogelijk. Bijna allen hebben het benard en op die wlijze zou men aan den eenen kant grondig bederven, wat men aan den anderen kant goed maakt. Veel menschen helpjen door ze te werk te stellen tegen een wat lager loon is beter, dan enkelen te helpen tegen een hoog loon. Indien de heer Nooder ech ter een anderen beteren weg kan aanwijzen, zal spreker overwegen daaraan zijn steun te geven. Als de heer Nooder dat niet doet of niet kan,,, neemt spr. aan, dat het voor stel van B. en W. het beste is. De hr. Gasille betuigt instemming met 't gesprokene door den hr. Endendijk. De hr. Nooder heeft een smet op het personeel der Heidemaatschappij en van het Staats boschbeheer geworpen welke smet in geen enkel opzicht verdiend is. Bij voorbaat heeft de heer Nooder door zijn rede van nu de arbeiders reeds opge zet tegen hun aanstaande opzichters en dat had de heer Nooder nooit mogen doen. De heer Nooder: „Wij spreken namens de arbeiders." De heer Gasille, voortgaande, betreurt, het optredien van den heer Nooder ten zeer ste en meent, dat het voorst-el zeker niet de afbreuk verdient, zooals de heer Noo der die heeft gepoogd te geven. De heer van Klooster merkt op, dat nie mand een anderen uitweg ziet; lang en breed is er in de Commissie en daarnet in de besloten vergadering over gesproken en dit voorstel is de eenige oplossing. Nie mand heeft aangegeven, waar de middelen vandaan moeten komen, indien de Rijks steunregeling niet wordt aanvaardt. Daar enboven is het geen overeenkomst voor de eeuwigheid. Indien zou blijken, bij de uit voering, dat de regeling verkeerd werkt, kunnen wij ten allen tijde nog terug. De heer Busch wil blijven bij de nuch tere werkelijkheid, hoewel hij ook meent, dat de Regeering een aanslag pleegt op de gemeentelijke autonomie, waarom hij zich zeker niet achter haar schaart. Dit jaar zou het misschien tot 31 December nog anders kunnen, maar voor 1933 is de toestand heel somber. Waar moet dan verder het geld vandaan komen. Spreker neemt den heer Nooder zijn geluid niet kwalijk, daar er principieel wel iets voor te zeggen is. De zaak eischt echter grooten spoed en B. en W. kunnen in overleg met de Commis sie voor Werkverschaffing zoo snel mo gelijk handelen. Bij dc onderhandelingen is het hoogst mogelijke loon bedongen. Als men geen hand heeft, kan men ook geen vuist maken. ;Er zijn zelfs leden van B. en W.,, die veel verder willen gaan, dan de Commissie wil, dat zegt genoeg. Men moet de solva bele arbeider op prijs stellen en niet ver foeien. Ook moet een beroep op de arbei ders worden gedaan om voor het bedongen loon zooveel mogelijk arbeid te verrichten. Gevallen, als zich in de afgeloopen weken bij O.W. hebben voorgedaan, dat werkloo- zen een bosje stroo gingen halen, dat gin gen opschudden en zich daarop kalm te slapen gingen leggen, zijn schandelijk en treurig en moeten worden voorkomen in het belang der arbeiders zelf. De tijd van propagandaspeeches is voor bij. hoewel spr. de spontaniteit van den Heer Nooder op prijs kan stellen. Of socialisa tie beter is,, zal nog altijd moeten blijken, maar thans moet men vereenigd opbouwen en niet afbreken om er van te maken, wat er van te maken is. Schouder aan schou der moet men staan en daarbij rekenen op den goedwillenden steun van B. en W. en van de Commissie. De burgemeester dringt er bij den heer Nooder ten zeerste op aan, dat hij zijn denkbeelden omtrent de opzichters van Heidemaatschappij en Staatsboschbeheer herziet en intrekt. Vorig jaar is er niet één klacht ingekomen over het opzichthoudend personeel. Het werkloozenvraagstuk baart zorg en leedwezen en tien slotte is dit voor stel, als het eenig mogelijke, naar voren gekomen. De levensomstandigheden voor allen zijn triest. De begrooting voor 1933 geeft een héél somber beeld en zonder bui tengewoon ingrijpende maatregelen zal zij niet sluitend zijn te krijgen. Op de wijze4 als thans wordt voorgesteld, komt er ten minste nog eenige verlichting voor 1933 door die f 13000.Rijkstoeslag op de loo nen, en die verlichting is strikt noodig. Het Gemeentebestuur begrijpt de nood der ar beiders heel goed en het doet het College leed, niet met gunstiger voorstellen te kun nen komen. Bij andere voorstellen zou de Dienst 1933 echter nog meer bezwaard worden en dan zou het leed voor alle in woners, óók voor de arbeiders, nog veel grooter zijn. Als men dat goed bedenkt, zal men wellicht milder gaan denken over het aanvaarden van den Rijkssteun. Indien iemand steun aanvaardt van een ander, is het logisch, dat hij dan gebonden is door de voorwaarden van dien ander en daarin kan spr. niet zien een in gevaar- brengen der gemeentelijke autonomie. Waar trouwens de grens vati die autonomie ligt, weet niemand en zeker niet an dezen tijd. Het College heeft wel anders gewild, maar helaas niet anders gekund en ziet in, dat de voorwaarden teleurstellend zijn. Men .is echter genoodzaakt ze te aanvaarden, daar de teleurstelling nog veel grooter zou worden, alis men in 1933 tot buitengewoon ernstige en diep-ingrijpende bezuinigingen zou moeten overgaan om de extra kosten, verbonden aan de werkloosheid, te dek ken. Ik kan niet anders, zoo roept spreker uit, en moet dit voorstellen tot mijn groot leed wezen, doch wij moetien rekening houden met het belang van de geheele gemeente en niet met belang van een enkele groep. Met klem verzoekt spreker namens B. en W. de voorstellen te aanvaarden. De heer Nooder is den indruk van de rede van den burgemeester. Hij heeft echter nooit bedoeld personen te qualifi- ceeren. Deze personen van Staatsbosch beheer en Heidemaatschappij zijn echter zelf ook slachtoffers van het stelsel en moe ten de opdrachten uitvoeren, die de boven hen geplaatsten hen geven. Spreker kan dan ook niet anders doen, dan zijn quali- ficatie „slavendrijvers" handhaven. De burgemeester protesteert tegen die uitdrukking en oordeelt haar niet toelaat baar. De heer Gasille merkt op, dat als de heer Nooder de bewuste personen kende, hij niet zoo over hen zou spreken. De heer Nooder wil dan dat woord terug nemen, maar handhaaft overigens zijn be doeling. Wij, mijn kameraad de Nies en ik, zoo roept hij uit, zijn de eenige vertegen woordigers der arbeidersklasse en of de heer Busch nu. al meent, dat ik alleen een propagandarede houd, dat hindert mij niets, dat leg ik gewoon naast mij neer. Het is best mogelijk, om uit de handen der Regee ring te blijven als men de kosten uit geld- leening bestrijdt. Voorts wijst spreker op de mogelijkheden, die de bedrijven geven. De heer Grootewal zegt, dat een nood zakelijk gevolg van geldleening is, dat men rente moet betalen, en dat men de hoofd som moet teruggeven, maar hoe of dat dan moet, vertelt de heer Nooder niet. Opbren gen van rente daarvoor is al heel moeilijk, maar terugbetalen is vrijwel onmogelijk. Wil men dat doen door belastingverhoo- ging, dan komt het geld ten slotte toch uit de zakken der inwoners, wat precies het zelfde blijft, indien men thans terstond de belasting ging.verhoog'en. Zoolang de heer Nooder geen andere en betere middelen tot dekking weet aan te wijzen, kan spr. niet anders dan constateeren, dat ook de heer Nooder geen beter voorstel weet aan te geven en zal spreker dus vóór het voor stel van B. en W. stemmen. De heer Nooder wijst nog nader op een gunstige exploitatie van het te stichten zwembad en op het ontwerp van wegen aanleg nabij de Beetzlaan. Rente en aflos sing wordien daar voldoende opgebracht en de werkzaamheden daar dekken zich dus zelf bij eventueele verkoop van bouwter reinen. De heer Busch vindt productieve arbeid verrichten ook een gunstige factor. Wat de heer Nooder wil zou zijn, bijna f 200.000. gaan leenen, waarvan tevoren vaststaat, dat Gedep. Staten daar nooit hun goedkeu ring aan zullen hechten, zoodat het prac tisch onuitvoerbaar is; het voorstel zou alleen maar weer uitstel geven. Spr. heeft ook steeds voorgestaan een minimum loon van f 19.80, doch ten slotte is hij eerst deze week verzoend geworden met een loon voor een solvabele arbeider van f 17.50. Uit de voorgestelde regeling is alles uitgehaald wat er in zit en op het moment zijn de menschen geholpen. In de toekomst zullen hun belangen ook zeer zeker noch door de Commissie, noch door B. en W. uit het oog worden verloren. De heer de Nies, die ook in de commissie zit, heeft alle onderhan delingen meegemaakt en weet dus, dat er niets meer te bereiken is. Mej. Funke meent, dat er naast de mate- rieele, ook nog een moreele kant zit aan deze zaak. Als een goedwillend arbeider, die thans werkloos Ls, zoo straks tegen een redelijk loon zeker productief werk kan verrichten, moet dat toch ook aan hem een zekere voldoening geven en die moreele zijde van de zaak mag niet worden verge ten. Ten slotte woidt gestemd over het voor stel van B. en W. om de Rijkssteunregeling te aanvaarden en tegenover den Minister de gevraagde verklaring af te leggen. Dit voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Nooder en de Nies. Hierna kwam aan de orde het Reglement op de Gemeentelijke Werkverschaffing. De heer Busch meent, dat alle verdere beschouwingen hierover thans de aange nomen regeling weer in gevaar brengen en weer uitstel zullen veroorzaken, omdat er dan over die wijzigingen weer eerst over leg moet worden gepleegd met het Rijk. Als het Rijk de wijzigingen dan afwijst, wat zeer waarschijnlijk is moet de zaak weer hier behandeld worden en inmiddels is het onmogelijk met de werkverschaffing te beginnen. De regeling van thans geeft geen bevrediging, waarschijnlijk aan geen een Raadslid en de meerderheid in den Raad legt zich dan ook slechts noode bij deze voorstellen neer. Spreker wil dus het Reglement maar zonder discussie aanne men. De burgemeester moet echter de gelegen heid tot debat openstellen, indien zulks wordt verzocht. De heer Nooder meent, dat de verslech teringen thans onder druk moeten worden geslikt; de z.g. verbetering is slechts een wassen neus. Bij de artikelen zal spreker eenige wijzigingen voorstellen. De heer Grootewal vraagt, of redactiewij zigingen thans nog mogelijk zijn. Staat bij voorbaat vast, dat de Regeering geen ver dere wijzigingen meer goedkeurt, dan moe ten we het geheel zoo aannemen, daar an ders veel te veel tijd verloren gaat met het aanvragen der goedkeuring en met wachten. De tijd voor de werkverschaffing zou dan wel eens voorbij kunnen zijn. De voorstel len van den heer Nooder zijn dan ook meer bedoeld voor de publieke tribune, dan dat zij ernstig zijn gemeend. Wethouder Lodeesen betoogt het volko men eens te zijn met den heer Grootewal. De burgemeester houdt vol, dat elk raads lid het recht heeft amendementen in te die nen. Dat zulks in de uitvoering der geheele regeling stagnatie kan brengen, is mogelijk, maar dat neemt niet weg de bevoegdheid en het recht van elk raadslid, zoodanige wijzigingen toch voor te stellen. Bij de artikelsgewijze behandeling stelt de heer Nooder voor bij artikel 8 het loon te brengen op f 0.26 per uur op regenda gen. De rijksregeling is f 0.27 en de ge meenterekening f 0.24. De burgemeester meent, dat bij de on derhandelingen gebleken is, dat wij het uiterste hebben bereikt, waarop de heer Nooder repliceert, dat het dan maar beter iis, de heele rommel in de kachel te gooien. Het voorstel van den heer Nooder wordt hierna met 12 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór stemden slechts de heeren Nooder jen de Nies. Bij artikel 10 stelt de heer Nooder nog voor bij productief werk het standaardloon uit te keeren. Ook dit voorstel kon geen genade vinden en werd eveneens met 12 tegen 2 stemmen verworpen; wederom vóór de heeren Nooder en de Nies. Na deze béide beslissingen zag de heer Nooder van het voorstellen van nieuwe amendementen af en nadat als datum van inwerkingtreding was vastgesteld 14 No vember 1932, werd het geheele Reglement ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna kwam aan de orde de Steunrege ling. Ook dit reglement zal op 14 Nov. '32 in werking treden en werd z.h.st. aangeno men. Ten slotte kwamen in bespreking de 4 objectlen van werkverschaffing voor dezen winter. De werkzaamheden in de gemeentebos- schen (dunnen, onderzaaien en onderplan- ten van een gedeelte van het gemeentelijk boschbezit) werden z.h.st. aanvaard. Over de stichting van een Natuurbad aan de Banningstraat ontspon zich echter een zeer uitvoerige discussie. Zooals wij reeds in ons nummer van vo rige week hebben opgenomen, hield dit voorstel in de stichting van een groot Na tuurbad op een oppervlakte van ruim 8 H.A. met bijbehoorende gebouwen nabij de Banningstraat op gemeentegronden, zulks volgens den opzet en de adviezen van de desbetreffende Raadscommissie. De heer van Klooster maakt er bezwaar tegen, dat bij het voorstel van B. en W. geen exploitatierekening is. Voorts is spr. absoluut gekant tegen gemengde baden en alleen op dien grond zal spreker tegenstem men. Staat of valt het voorstel nu met die gemengde baden? Als werkelijk overal el ders gemengde baden zijn en dat voor de exploitatie strikt noodig zou zijn, zou spr. zijn standpunt nog eens willen overwegen, maar voorloopig meent hij, dat exploitatie zeer wel mogelijk is zonder gemengde ba den. De heer Endendijk acht het resultaat van de onderhandelingen in de betreffende raadscommissie bevredigend, daar men over en weer heeft toegegeven aan elkan ders opinie. Zij, die gemengd willen baden, zullen daarvoor in de gelgenheid zijn en zij. die absoluut tegen gemengde baden zijn, zullen ook op eenige dagen van het Na tuurbad gebruik kunnen maken volgens hun overtuiging. De Anti-Revolutionnairen zijn op het ge bied van de Zondagsheiliging streng posi tief en zijn dus in elk geval jtegen open stelling van het Natuurbad op Zondag. Volgens Anti-Revolutionnaire opvattingen komt de Zondag niet toe aan ons, imaar is een dag des Heeren, op welken dag wij geen recht op ontspanning hebben. Uit dat principe wil spr. het Natuurbad dus des Zondags sluiten en is dan overigens voor het voorstel. De heer Grootewal is een algemeen voorstander van het plan. Hij is voor* openstelling op Zondag en positief voor gemengde baden, niet omdat hij liever een dame in badcostuum ziet, dan den burge meester in zjjn Znndagsche pak (gelach), maar uitsluitend en alleen omdat zoodoen de de exploitatie-mogelijkheden grooter worden. Spr. wil ieders principe eerbiedi gen en stelt voor thans maar tot lsfëm<ming over te gaan. De burgemeester respecteert ook iédérs gevoelen doch heeft uit het rapport der commissie den indruk gekregen, dat ex ploitatie zeer wel mogelijk is zonder open stelling op Zondag. Voorts deelt spr. nog mede, dat er mogelijk nog een meevaller is in post 2 der begrooting. In het uitbrei dingsplan z\jn de bewuste gronden be stemd als Natuurreservaat, zoodat de mo gelijkheid bestaat, dat Gedep. Staten goed keuren, dat als koopsom voor deze gron den een aanmerkelijk lager bedrag wordt genomen in verband met deze gegeven bé- stenrming. Dat is dan een meevaller van misschien f 19.000.—. De heer Gasille gaat accoord met de door den heer Grootewal gesproken woor den. Nu de zaak eenmaal zoover is, is er alle reden om hulde en dank te brengen aan allen, die voor de tot standkoming van een zweminrichting hebben geijverd. In de eerste plaats denkt spr. hier aan de zg.. Zwemcoimnissie uit den Raad, maar zeker mogen niet worden vergeten de par ticuliere compiissies, die voordien zich met deze materie hebben beziggehoudén. Eerst heeft vele jaren één particuliere commissie gearbeid, later is er een twee de bijgekomen, daarna is een commissie uit den Raad benoemd. Dat 't eerste project van de eerste oom- haar schuld niet. Spr. brengt hulde aan deze Raadscommissie, die er in geslaagd is, met een schitterend plan te kopnen, waardoor wij een Natuurbad zullen ver krijgen, dat zeker zal strekken tot ver aangenaming van het leven van de in woners van Soest en tot vermeerdering van de bevolking. De heer Nooder wil accoord gaan, dat de grondwerkzaamheden in werkverschaf fing worden uitgevoerd. Het andere werk (bouw, schilderen enz..) is in elk geval productief werk en daarvoor vraagt spr. standaardloon uit te keeren. De heer Busch herdenkt ook het zeer belangrijke werk, dat de oorspronkelijke commissie heeft vericht. Ten slotte is het geluk geweest met de Raadscommissie* wier voorstellen door bijzondere omstan digheden een gunstige kans kregen. De eerste commissie heeft echter zéér veel werk verricht en daarvoor kunnen wij haar en haar initiatief niet genoeg dank baar zijn. De tweede commissie heeft ook goed gewerkt, al was het dan alleen imaar als zweep om met de voorstellen op te schieten. De Gemeente moet voor dit par ticuliere werk, dat te voren is verricht, zeer erkentelijk zijn en spr. brengt hier ;in het openbaar hulde aan de eerste com missie, voor al hetgeen zij heeft gedaan, waardoor ten slotte de stoot aan de op richting van een Zweminrichting is gege ven! De heer de Nies heeft met blijdschap vernomen, de mogelijkheid, dat de kosten met f 19.500.— meevallen door de bestem ming als Natuurreservaat. Indien dat lukt en die gelden misschien terugkomen, zou spr. er echter erg voor zijn, dat .voordeel dan niet te laten genieten door de gemeen te, doch het ponds pondsgewijze te ver- deelen tusschen alle arbeiders, die aan 't. werk hebben medegeholpen. De heer van Klooster voelt zich eenling in den Raad ten opzichte van zijn iafwij- zing van gemengde baden. Hij betuigt zijn spijt tegenover de commissie, daar zijn waardeering in het plan overigens zeer groot is. Bij hem is echter hoofdzaak |het zwemlmen, en al het andere zijn bijeen- komstigheden. De heer Endendijk ziet in dit project niet zoo veel gevaar voor gemengde baden als wellicht op andere plaatsen. Hier is toch ongeveer 8 H.A.. ruimte en een heel groot strand en ontspanningsoord. Moge lijke concurrentie van een nabij gelegen plaats zou wellicht bij verbieden van ge mengde baden tot gevolg hebben, dat de exploitatiemogelijkheden sterk achteruit gingen. Persoonlijk is spr. niet voor ge mengde baden, maar onder de omstan digheden van hier wil spr. er mede ac coord gaan. De heer van Klooster: „maak er dan maar een Lunapark bij". Mej.. Funke wijst op het gezinsverband. Des Zondags zullen vele families gaarne in- gezinsverband gaan zwemmen, Vader met Moeder en de kinderen en daar Jigt voor spr. het zwaartepunt, n..l. in het gezinsleven. De heer van Klooster is het ten aanzien van het gezinsleven met Mej. Funke eens. De burgemeester heeft lof verno-men aan het adres van de commissie, maar merkt op van de Raadscommissie nog niet af te zijn. Immers de exploitatierekening en de tarieven moeten nog nader worden opgesteld en behandeld. Als dit gebeurt komt er nog meer dank aan die commis sie, ook van de zijde van het Gemeentebe stuur. Aan den heer Nooder deelt spr. mede, dat het geheele Natuurbad in werkver schaffing zal moeten worden uitgevoerd, dus ook het bouwen, schilderen, enz., an ders komt het geheele project in gevaar. Over de al dan niet openstelling op Zondag behoeft thans nog geen beslissing te worden genomen, dat kan best Later bij de explotatierekening. Meerdere lédén zijn het daarover echter niet met den Burge meester eens. Vooral de heer Busch wü NU een principieele beslissing nemen. Ten slotte komt het voorstel Endendijk in stemming, strekkende om het Natuur bad des Zondags te sluiten. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 10 stemmen. Vóór stemden de hee ren Endendijk, de Bruijn, Hornsveld en van Klooster. Na deze beslissing werd het voorstel van B. en W., en derhalve geheel op ba sis van het rapport der Raadscomjmissie, aangenomen met 13 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer van Klooster wegens zijn bezwaar tegen de gemengde baden.- De heer Endendijk bracht thans nog dank aan de vereeniging ..Soesterberg's Bloei, die ook veel voor de tot standko ming van dit Natuurbad heeft gedaan,, daar door de bemiddeling van een lid van het Bestuur dier vereeniging de aandacht is gevallen op de mogelijkheid, gebruik (Vervolg pag. 4, 2e Blad).

De Soester | 1932 | | pagina 5