STEMPELS Het Uitbreidingsplan. N >o Lucht-kasteelen CAMOUFLAGE. O4 Binnenland Bekendmakingen Officieel ALLE MOGELIJKE Ni HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van M. Kal- deway, te Soest om op/in perceel, kada straal bekend in sectie H. No. 2602 gele gen aan de Rembrandtlaan zijn wasscherij en chemische ververij te mogen uitbreiden en wijzigen door hen op heden is verdaagd. Soest, 11 November 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van P. Ma joor, te Soest om op/in perceel, kadastraal bekend in sectie E., No. 1770 ged. gelegen aan den Postweg een Brood- en Banket bakkerij te mogen oprichten door hen is ingewilligd op 8 November 1932. Soest, 10 November 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. 3e Afdeeling No. 2575. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat zij die in aanmerking wenschen te komen voor de verkrijging van de in de Crisis-Zuivelwet bedoelde margarine, daartoe een schriftelijk verzoek tot hem kunnen richten. Voor de distributie van de hierbedoelde margarine komen in. aanmerking: 1. Werkloozen die 3 maanden of langer steun ontvangen; 2. Armlastigen die 3 maanden of langer steun ontvangen en daarvan geheel of bij na geheel moeten leven; Gedistribueerd zal worden 1/4 K.G. per hoofd en per week, aanvankelijk aan gezin nen met 5 of meer kinderen, die in een der bovengenoemde groepen vallen. De prijs per K.G. margarine bedraagt f 0.44. Soest, 10 November 1932. De Burgemeester voornoemd. G. Deketh. (Vervolg van pag. 1, 2e Blad). te maken van het condenswater van de Waterleiding nabij Soestduinen. De ,ge|- hoorte van dit voorstel ligt dus voor een deel bij Soesterberg en daarom wil spr. hier aan die vereeniging dank brengen. Thans komt aan de orde het project van den aanleg van wegen over het ge meentelijk grondbezit op het Hart, be grensd door Beetslaan, Laanstraat en Nieuwstraat. De aanleg en het bouwrijp maken zullen in totaal i 104.000.kosten, terwijl tevens wordt voorgesteld in prin cipe te besluiten tot de invoering van'n Baatbelasting voor die perceelen,welke niet behooren tot het eigendom cler ge meente, doch gelegen zijn aan de nieuw aan te leggen wegen en mitsdien door den aanleg zijn gebaat. In de belasting zullen niet worden betrokken die perceelen, waar voor reeds voor den aanleg is gestort in het Wegenfonds. De bewuste wegen zijn Schrikslaan, Nachtegaalweg, Zwaluwen- weg, Albert Hahnweg en de nieuwe ge projecteerde weg. De heer Busch wil het door hem ge sprokene in de besloten vergadering toch nog even hier in het openbaar herhalen. Hij meent, dat de gemeente thans op haar eigendom wegen gaat aanleggen en gron den bouwrijp gaat maken, terwijl zij in het Uitbreidingsplan voorstelt een groot com plex gronden tusschen Beetslaan, Waldeck Pyrmontlaan, Julianastraat en Hellingweg, aan particulieren toebehoorende, te gaan bestemmen voor openbaar park en sport terrein, een handelwijze die in strijd is met de bedoelingen van de Woningwet. Spr. dringt er op aan, het gewicht van dezen btap wel te bedenken en herinnert de voorstemmers eraan, dat zij dan ook het volle gewicht van de gevolgen moeten aanvaarden. De heer van Klooster vraagt den bur gemeester nog eens, of deze alle vérant- woordelijkheid op zich neemt. De burgemeester zegt, dat het hier ge meentelijk grondbezit betreft. Slechts mei 2 part. eigenaren heeft men te maken en als de overeenkomst daarmede is getrof fen, is er geen enkel wettelijk bezwaar tegen. Eenig beletsel om ingevolge de Wét tot dezen aanleg over te gaan, kan spr. niet zien en de gemeente is naar :zijne meening steeds vrij op haar eigen terrein wegen aan te leggen of niet. Strijd met de Woningwet* is dan ook uitgesloten en spr. aanvaardt 4aarvoor de volle verant- woordelijkheid^^ Het project^ihitrent den wegenaanleg wordt hierna aangenomen met 13 tegen stem. Tegen stemde de heer Busch. Inmiddels komt de heer Mineur ter ver gadering, wat den heer Busch den uitroep ontlokt, dat hij nog net op tijd komil om van de Rondvraag gebruik te maken. De burgemeester merkt op, dat vol gens een recente beslissing men geen al gemeene verordening op de Baatbelasting kan maken. Men moet alles nauwkeurig begrenzen, de wegen met name noemén én de kosten vaststellen. Dit is een nieuwe zienswijze van de Kroon, waarbij men zich echter zal hebben neer te leggen. Dé bij zondere regeling omtrent deze Baatbe>- lasting wordt thans ontworpen en zal met spoed aan den Raad ter goedkeuring wor. den aangeboden. De heer Grootewal wil alle perceelen aan die wegen in de Baatbelasting betrek ken en dan de gedane stortingen in het Wegenfonds aan de menschen terugge ven. Dat is veel zuiverder en dan heft men van alle eigenaren dezelfde belasting. Dat zal echter wel niet gaan, omdat hut geld niet meer aanwezig is en de terugbe taling uit het Wegenfonds dus voor de ge meente groote moeilijkheden zou opleve- n. De heer Busch beaamt dit, het geld is er niet meer, maar dat systeem was veel beter geweest, noodgedwongen moet men nu degenen, die in het Wegenfonds hebben gestort van de belastingheffing uitzonde ren. De burgemeester merkt op, dat 25 pCt. der onkosten ten laste van den algemee- nen Dienst komt, zoodat 75 pCt. ten laste van het Grondbedrijf komt. Dit komt echter precies overeen met de gékapitali- seerde stortingen in het Wegenfonds. Wethuuder van Duren zegt, dat bij te rugbetaling uit het Wegenfonds de groote moeilijkheid is, aan wien moet worden te rugbetaald, als het eigendom inmiddels in andere handen is overgegaan. (Juk de burgemeester vindt verrekenen, zooals 't voorstel luidt, veel en veel beter. De heer Grootewal meent, dat het op hetzelfde neerkomt. Als er teveel is be taald zaï men terugkrijgen en als zou (blij ken, dat er te weinig is gestort, zou men desnoods iets moeten bijbetalen. Wethouder van Duren vindt de voorge stelde regeling veel beter dan elké an dere; op deze wijze liquideert het Wegén- fonds van zelf. Ten aanzien van de begrootingswijzigin- gen voor het Natuurbad en de wegen merkt de heer Busch op, dat ihmiddels weer prjjsschom(melingen zijn gekomen, waardoor wellicht op eenige posten nog wat bespaard kan worden, waardoor dan nog iets goedkooper wordt uitgekomen. (Jp zijn voorstel besluit de Raad de uit werking dezer zaken over te laten aan de Commissie voor Openbare Werken. De Burgemeesier moet ten slotte nog opmerken dat de thans voorgestelde ob jecten zeer veel werkzaamheden véréi- schen, eer tot uitvoering kan worden overgegaan. Dat moet gauw gebeuren en het aanwezige personeel der gemeente kan dat onmogelijk af bij de gewone werk zaamheden. Om die redenen stelt spr. dus voor een tijdelijke kracht op arbeidsover eenkomst aan te stellen, die moet bijsprin gen bij de werkzaamheden van de 3e pi deeling ter Secretarie en zich in het bij zonder moet belasten met de administratie der gemeentelijke arbeidsbemiddeling én der steunverleening, zulks in verband met de heden aangenomen voorstellen. Het project van de wegen, met inbegrip van aanstelling van een tijdelijken kraciit, wordt hierna z.h.st. aangenomen. De burgemeester deelt dan nog mede, dat de voorbereiding van de zaken, be treffende de thans aangenomen werkzaam- neden zeer veel tijd hebben veréischt, zoodat het onmogelijk is de gewone maan- delijksche raadsvergadering reeds op den vierden Woensdag van November, de 23ste, te houden. Hij verzoekt toestem ming om daarom ditmaal de gewone raads vergadering te doen houden op Woensdag 30 November, waartoe wordt besloten. Hierna komt aan de orde de RONDVRAAG. De heer de Bruijn zegt, dat wij thans wel hebben aangenomen de stichting van een zwembad nabij de Banningstraat, doch dat daar ook nog altijd is het .woonwa genkamp. Er zal üus met spoed een voor stel moeten komen om dat woonwagen- Kamp te verplaatsen. Men kan toch moei lijk thans reeds daar beginnen met den aanleg van het zwembad. De burgemeester deelt mede. dat déze kwestie reeds in voorbereiding is bij de Commissie voor Openbare Werken, waar in ook de heer de Bruijn sinds ,een maand zitting heeft. Er wordt op spoedig advies van die Commissie gehoopt. Voorts wijst de heer de Bruijn erop, dat er ,in Soest- al heel eigenaardig wordt omgesprongen met het aanvragen van vergunningen voor de Hinderwet. Veelal plaatst men maar eerst de inrichting en vraagt dan eens later vergunning aan. Dat wordt zoo lang zamerhand gewoonte en spr. vraagt daar tegen op te treden. Een behoorlijk on derzoek van een en ander is zoo pooit mogelijk. Op 't Hart is nu weer ,een pe- troleumpomp geplaatst en volop in wer king, terwijl men later maar eens ver gunning daartoe gaat aanvragen. Of de tank nu behoorlijk in orde was, is piet meer na te gaan en dergelijke dingen zijn vervelend voor den Commandant van de Brandweer, die net voor kwajongen staat. Spr. vraagt ernstig optreden tegen derge- Ivjksche menschen, een fiksche boete en intrekking of weigering der vergunning. De veiligheid moet altijd voorgaan en er moet maar eens een goed voorbeeld wor den gesteld. De burgemeester zal maatregelen tref fen, dat dergelijke dingen zooveel moge lijk worden voorkomen. In dit geval zal streng worden opgetreden en de tank des noods weer worden opgegraven. De heer de Bruijn verwijt dit geval den Burgemeester niet; men kan niet over al en altijd alles precies opnemen. Wel is het goed, als er eens een voorbeeild wordt gesteld, en ook de burgemeester hoopt op leering uit dit geval voor ande ren. De heer Gasille begrijpt, dat de heer van Noesel niet altqd maar de geheele ge- gemeente kan afzoeken naar ongerechtig heden, daar heeft hij geen tijd voor. jSpr. wijst echter op de politieagenten, die toch nun ronde s doen. Indien zij daarbij op dracht krijgen ook op dergelijke zaken te letten, kan dat dan worden medegedeeld aan den heer van Noesel, die dan een bij zonder onderzoek naar het gesignaleerde geval kan instellen. Zoodoende worden de fouten toch opgespoord en zal men min der voor verrassingen komen te staan. De burgemeester zal dit idee overwe- De heer van de Breemer merkt ten aanzien van de werkverschaffing op, dat eerst begonnen moet worden met het Nar tuurbad en met de wegen op het Hart, De werkzaamheden in de bosschen kunnen heel best wachten tot van den Winter. Wethouder Lodeesen zegt, dat de bos schen thans het eenige object zjjn, waar mede terstond kan worden begonnen. De beide andere objecten vereischen éérst nog voorbereiding. De heer van Klooster, terugkomende op de zonder vergunning geplaatste petro- ieumpomp, doet het idee aan den hand op het aanbrengen van dergelijke onge rechtigheden een premie te steiién, daar het vrijwel onmogelijk is al die dingen pl- tijd door ambtenaren te doen opsporen., Als men op het aanbrengen een premie» stelt, krijgt men best inlichtingen; daar enboven schept dat 'n mooie gelegenheid voor de vele werkloozen om nog eens iets extra's te verdienen. De heer de Nies heeft er bezwaar té gen dat het rooien van zware beuken ien eiken in werkverschaffing geschiedt. Dat is zeer zwaar en daarenboven productiei werk waarvoor f2.5(J per dag veel te weinig is. Wethouder Lodeesen merkt op, dat de arbeiders ten slotte die boomen niet be hoeven op te beuren, zoodat het werk toch niet zoo heel zwaar is, als de heel de Nies meent. Daarenboven is voldoen aan deze vraag zeer moeilijk, maar als 't eens 'n enkele keer werkelijk productiei werk betreft, zal spr. overwegen, of hij aan het verzoek kan voldoen. De heer de Nies komt nog even [te rug op het waarschijnlijke meevallertje} van ruim f 19.000.doordat de grond prijs van de jjemeenteterreinen voor het natuurbad geacht zullen worden slechts waarde te nebben als Natuurreservaat. Spr. stelt voor dat bedrag dan ten goe de te doen komen aan de arbeiders, die daarbij hebben gewerkt en daartoe nauw keurig de gegevens te noteeren. De heer Gasille: „och, daar verleenen Gedep. Staten toch nooit goedkeuring voor, dus daar behoeven wij niet meer over te praten''. De heer Busch is het met den jieer de Nies eens, dat als een boom bepaald weg moet, dat dat dan productiei werk is vooi arbeiders van Openbare Werken tegen standaardloon. Alieen bij gezocht werk in werkverschaffing mag daarvoor een uit zondering worden gemaakt. Wethouder Lodeesen zal het geval on derzoeken en als het hier werkelijk pro ductief werk betrof, keurt spr. dat ook niet goed. In dat geval gaat het echter hoogstens om ééft boom. De heer Nooder wijst op de verkoop ,en afbraak van de onderwijzerswoning te Soesterberg door het Rijk. Dat mag vast niet in werkverschaffing gebeuren en bij voorbaat vestigt spr. daar vast de aan dacht op. Verbetering van den Verleng de Postweg moet nu eindelijk eens op de a.s. begrooting komen, er is voor dien weg al zooveel betaald. Nu blijkt er weei een put midden op den weg te izijn en het is hoog nooüig, dat er eindelijk eens rio- ieering komt. De heer Grootewal meent, dat dit ge val vanzelf ter sprake komt bij de invoe ring van de Baatbelasting, waaronder ze ker ook de Verlengde Postweg zal vallen De burgemeester deelt mede, dat dt Verlengde Postweg bij eventueele w' verbetering daarvoor in de eerste plaats in aanmerking zal komen. Wethouder Lodeesen deell mede, dai net afbreken van de onderwijzerswoning door hem niet is aangemerkt om in aan merking te kojmen voor de werkvetv schafting, wat door den burgemeester, wordt beaamd onder mededeeling, dat dit werk zal worden aanbesteed. De heer Busch wil alle wegen, waar voor aanleg in het Wegenfonds is gestori in de Baatbelasting betrekken, dus ook den Braam weg. Spr. dringt er echter op aan, reeds thans provisioneel den Ver*- lengde Postweg en den Braamweg met leem te verbeteren, daar het wegdek zoo niet meer kan blijven. De burgemeester zou dat graag wil len doen, maar moet rekening houden met de ter zake verleende credietén. De heer Busch wijst bij herhaling op den ongewenschten toestand nabij het eerste Heeserlaantje. De toegangsweg is daar door particulieren afgesloten en daar moet spoedig een oplossing komen; het staat vast en dat is door getuigen te bewijzen dat er altijd een recht van overgang is geweest en dat het publiek al langer dan 35 jaar van dat Laantje gebruik heeft gemaakt. Al is het laantje dan geen gemeente-eigen dom, in elk geval hebben de bewoners er aan recht van overgang. De burgemeester zal deze zaak nog eens opnieuw doen onderzoeken. De heer Busch dringt er bij B. en W. op aan om ook des middags de gemeente-se cretarie voor het publiek open te stellen in verband met de ter inzageligging van het Uitbreidingsplan. Ook de bedde overblij vende Zaterdagmiddagen moet gelegenheid zijn tot bijv. 6 uur inzage te nemen. Velen zijn niet in de gelegenheid des morgens te komen en er zijn in Soest vele reizigers, die alleen des Zaterdagsmiddags kunnen ko men kijken. De heer Mineur knikt hierbij bevestigend, dus zoo heel ver heeft spr. het niet mis. Met klem dringt hij aan op de gevraagde openstelling. De burgemeester antwoordt, dat bereids is besloten voor het Uitbreidingsplan de Secretarie ook des middags open te heb ben, doch alleen na aanvrage vooraf; dan kan men nog zoo'n beetje regelen om te groote toeloop op één middag te verhinde ren. Des Zaterdagsmiddags voelt spr. er niet veel voor. De heer Busch wil openstelling des mid dags zonder aanvrage vooraf, want daar komt toch niets van terecht, daar zijn de menschen te beschroomd voor De gemeente-secretaris meent, dat de aanvrage vooraf juist goed is, om te voor komen, dat er des middags weer zooveel personen komen, dat niemand toch wat kan zien, iets dat des ochtend heel veel ge beurt. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering hierna tegen 6.30 uur gesloten. Veel baloven en weinig geven, enz. Misbruik van het Uitbrei dingsplan ten voordeele van Gemeentelijke bouwterreinen. Wij spraken gisteren een boer, zoo'n ech te nog, zoo een van den ouden stempel. Natuurlijk kwam het uitbreidingsplan ter sprake. Wij vroegen hem, of hij het reeds had ingezien en of hij er nog al mee inge nomen was. Ja, hij had het ingezien, hij vond het gewoon mirakel mooi en voor hem een buitenkansje. Hij had nooit ge dacht, dat er op zijn afgelegen stuk land midden op den ,Eng nog eens gebouwd zou worden. Maar nou had hij met eigen oogen gezien, dat ook daar straten en van die stille lanen zouden komen. Door zijn land, ter grootte van plus mi nus 575 roe, komt een prachtige breede laan en nog zoo'n rustieke laan op den koop toe. Natuurlijk, die prachtige lanen, die meer dan 3000 M2 van zijn eigendom be- laan, moet de gemeente nu hebben; hij zou ze er goed voor laten betalen en de overblijvende grond, nou. daar wastie dub bel goed mee. Bezwaren inbrengen, ze lijken wel gek; hij dacht er niet aan. De grond was nou nauwelijks f 2500.waard, en reken nou is an: 3000 Meter, die de gemeente van me mc>t hebben; laat ze er f 0.50 per Meter voor géven, dat is al f 1500.De overblij vende, aan zulke mooie wegen gelegen grond, waar allemaal van die groote, defti ge villa's zouden komen, kon stellig wel een f 3.opbrengen, zoodat hij er op re kende. van zijn terrein gemakkelijk twin tig duzend gulden te kunnen maken. Een mooi winstje. Neen, dat uitbreidingsplan, dat was nog eens wat, daar bennen nou krek alle boeren goed mee. De goede man meende werkelijk, dat bin nen afzienbaren tijd al die geprojecteerde wegen bebouwd zouden worden en goed geld zouden opbrengen. Dat de gemeente er niet aan kan denken al die breede lanen straten enz. enz. aan te koopen, dat ging zijn pet te boven en dat de aanlegkosten van die mooie lanen bij exploitatie van het terrein door den eigenaar in een of anderen vorm betaald moeten worden, ja, dat was nu heelemaal te gek. Hij geloofde het maar half, die mooie lanen zoo maar om niet afstaan en dan nog de kosten van aanleg betalen, dat begreep hij niet en hij keek, alsof hij het in Keulen hoorde donderen Heel wat bekoeld, vroeg hij, of wij dan zijn rekening eens op wilden maken. Nieuwsgierig geworden, noodigden wij hem uit ons zijn terrein op het uitbreidings plan aan te wijzen. Zonder veel moeite kon den wij de situatie opnemen. De perceelen die in 'hun volle lengte door een gewone en een rustieke laan worden doorsneden zijn, zooals gezegd, plus minus 8000 M2 groot, waarvan hij plus minus 3200 M2 voor wegenaanleg moet afstaan. De aanlegkos ten daarvan, met inbegrip van gas, water leiding, clectriciteit, rioleering en beplan ting zijn te schatten op f 3.per M2, zoo dat die kosten plus minus f 9600.zullen bedragen, waardoor zijn gronden, vóór ze als bouwterrein kunnen worden verkocht, f 12100.zouden kosten. Hierbij is geen rekening gehouden met renteverlies. Daar de perceelen aldaar volgens de bouwvoor schriften een terreinbreedte moeten heb ben van 30 Meter, bij een diepte van 55 Meter, zou slechts één perceel voor ver koop in aanmerking konijn. Gezien de groote oppervlakte, die voor elk perceel volgens de bouwvoorschriften vereischt is, zal stellig, zoo er al van verkoop sprake kan zijn, de prijs van zulke perceelen niet meer dan f 4000.mogen bedragen. Wat hem dan nog rest, zijn grootere en kleine re schuine snippers, die alleen wat opbren gen, als ze door de eigenaren van aangren zende gronden worden bijgekocht. Welke waarde die snippers zouden hebben, is niet te zeggen, doch stellig niet zoo veel, dat de exploitatie loonend kan zijn. Hij begreep nu, dat het Uitbreidingsplan hetwelk hij dacht, dat hem zoo voordeelig zou zijn, hem wel nimmer eenig voordeel zou opbrengen en dat als de eigenaren der grond voor wegen om niet moeten afstaan en zelf de aanlegkosten moeten betalen hetzij dan als storting in het Wegenfonds hetzij als Baatbelasting, er van een loonen- de exploitatie geen sprake kan zijn. Daar hij het zoete winstje in rook zag vervliegen, was hij niet prettig gestemd en uitte hij zich op een manier, die wij maar beter vinden hier niet woordelijk weer te geven. Wat voor dezen eigenaar geldt, geldt voor de andere eigenaren in nog ergere mate, want de situatie van zijn eigendom behoort nog lang niet tot de slechste. Wij moeten dan ook tot de conclusie komen dat deze zoo ruime opvatting van de be bouwing van den Eng geen ander doel heeft dan de bebouwing onmogelijk te ma ken 'enedude op deze minder juiste wijze den schoonen Eng in zijn tegenwoordigen toestand te behouden. Niet alleen de ruime, dure aanleg, doch ook de verkaveling die bijna alle percee len in de schuinte treft, vormt een beletsel voor de exploitatie van die gronden en nu zou wellicht tot een ruilverkaveling kunnen worden overgegaan, doch eer een zoo groot aantal verschillende eigenaren het daarover eens zijn, zou er nog heel wat water in zee moeten vloeien, om niet te spreken van de groote kosten, die ook daarmede gepaard zouden gaan. De finantieelc resultaten zou den er trouwens niet zoodanig door veran deren, dat een loonende exploitatie moge lijk zou blijken. M. IBURG. (Wordt vervolgd). Soest wil „Mêtropole" gaan worden! Klinkt het haast niet al te mal? Hoort, wat binnen lü-tal jaren. Hier zoo al geschieden zal! Hoe hier in dat 10-tal jaren, Wordt „onteigend" en gebouwd. Aangelegd, gewrocht, gegraven; 't Plan is werk'lijk méér dan stout! Nieuwe Kerken wil men bouwen. Raadhuis Scholen Post-kantoorl Alles op „den Eng" als „Centrum"; Ja! men heeft mei Soest wat voor! Een Natuur-Bad Sport-terreinen, Lyceum en H.B.S. Eneen Tandradbaan „den Eng" op; Rondom een station of zes! WandelDierenparken; Vijvers, Opéra en Sociëteit; Fiere pleinen; breede lanen Die men „berg-afwaartsch" dan leidt! Alle gekheid op een stokje. Aan de hand der „Woning-wet", Wat men hier zou wallen „wrochten'* Is „te dol" toch opgezet! Soesteen plattelands-Gemeente, Acht zich hiertoe reeds bekwaam? Zou, in IU jaar, willen wezen Oord toch met een „Wereld-naam"? Kom, laat ons verstandig wezen, En bedenken. dat kost geld; Niet bij duizenden; Millioenenl En?Is Soest zóó welgesteld? Soest verfraaien Soest vergrooten Kalm aan! In den zin der „Wet"; Niet met „spek" gaan schieten" heeren, Dat kweekt onrust en verzet! AD REM (Nadruk verboden). DE LIBERALEN ZEGGEN AAN HET KABINET-RUYS HET VERTROUWEN OP. In de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal heeft de leider der Liberale Kamer fractie, de heer Knottenbelt, Woensdag j.1. namens de Liberale fractie aan de Regee ringRuys het vertrouwen opgezegd, Gij wilt, zoo voegde de heer Knotten belt de Regeering toe, een overheersching van het element, dat juist het kwaad heeft gesticht, de te ver doorgedreven overheids bemoeiing, het te diep ingrijpen in de vrije maatschappelijke krachten. Het steeds hoo- ger optrekken van de tolmuren is daarvan een voorbeeld. Voor deze funeste handels politiek zijn in het buitenland óók de soc. democraten verantwoordelijk en hier te lan de dragen zij de verantwoordelijkheid voor de zware financieele lasten en de belemme ringen van het bedrijfsleven De heer Knottenbelt had echter vooral veel aanmerkingen op de zwakke gezag9- handhaving der regeering. Hij wees op het verloop der besprekin gen met de bouwvakarbeiders, de Nijver- dal-kwestie; er is in breede kringen be zorgdheid over den ruwen toon en de drei gementen, die men van bepaalde zijde be zigt tegen de regeering, welke van haar zijde van een toenemend gebrek aan kracht en zelfbewustheid doet blijken. Tenslotte betoogde de heer Knottenbelt, dat de liberalen over het beleid van de re geering zoo teleurgesteld zijn, dat hun VERTROUWEN IN DIT KABINET VOLKOMEN VERLOREN IS GEGAAN Men zou gaarne een parlementair kabinet willen zien, steunend op een meerderheid in de Kamer. Is dit niet mogelijk dan dient een regeering te komen van bekwame, zelf bewuste en onafhankelijke mannen, die zon der op een bepaalde groep te steunen, zelf onvervaard hun zware taak kunnen vervul len met een vaste lijn in hun regeeringsbe- leid. WIJZIGING DER WINKEL SLUITINGSWET. Een Liberaal initiatief-voorstel. Deze week heeft de Liberale Tweede- Kamerfractie een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Winkelsluitingswet. De wijziging beoogt in het bijzonder te gemoet te komen aan de bezwaren tegen de Zondagssluiting voor de groepen ban ketbakkers. visch-, fruit- en comestibles- winkeliers, slijters, en voor de Joodschc winkeliers. Voorts strekt het initiatief-voorstel er toe eien einde te maken aan de onrede lijk geachte verhouding tusschen de win keliers en de venters. Wij leveren tegen zeer lage prijzen N.V. EERSTE S0ESTER ELECTR. DRUKKERIJ

De Soester | 1932 | | pagina 8