Voor Damestasschen oi Burgerlijke Stand Gemeenteraad J. L. H0KSBERGEN NILLY VEENENDAAL VOEDING. Bewaar dit adres G. VAN DUIN Binnenland Predikbeurten >C 0< Sport O staan, ook het gesprokene, in 't kort, de eeredienst, doet ons Catholiek aan. Van vriendelijke zijde is mij gevraagd om iets te vertellen van de Engelsche Pro- testantsche Staatskerk. Gaarne voldoe ik aan dit verzoek en te gereeder, omdat ik meen dat voor zoodanige onderwerpen wel wat meer belangstelling mocht bestaan. Belangstelling nu kan worden gewekt, door er over te schrijven, WJjj zien het met het Soester bouwplan. Zelfs niet-belanghebben- den gaan er zich voor interesseeren, hoe meer er over geschreven wordt. Met dit onderwerp worden belangen niet geschaad, wel gebaat, want het verschaft werk aan hand en hersenen beide, 't bevordert ken nis en de algemeene ontwikkeling. Zij zal streven het onderwerp zoo aan trekkelijk en duidelijk mogelijk uit te wer ken, wat altijd, maar ook hier, zeer wen- schelijk is. De vóórgeschiedenis. Om het karakter van een stroom te lee- ren kennen, moet men ook kennis nemen van de stroompjesi, de beekjes en de bron nen, waaruit hij voortkomt en gevoed wordt. In de geschiedenis is het evenzoo. De geschiedenis heeft haar Rijn-, Donau- en Wolgastroomen, de groote en gewichti ge gebeurtenissen, met eveneens voedende beekjes en bronnen. De stichting der En gelsche Staatskerk is ook een groote ge beurtenis in de kerkelijke en godsdienstige geschiedenis, en uit haar kleinere oorzaken te kennen en te begrijpen. Bekend aan ieder der lezers is, dat vóór 1500 of vóór de Hervorming, alle landen van Europa één gemeenschappelijken gods dienst hadden, n.1. de Roomsch Catholieken. Doch alle zijne belijders vonden daarbij niet den vrede, dien zij er in zochten. Bepa len wij ons tot Engeland. Tot de malcontenten behoorde een zekere John Wielef (geb. 1324, gest. 1384). Onder wezen aan de Hoogeschool te Oxford in de wijsgeerige en theologische studieën, openbaarde hij, na volbrachte studie, een wijzen geest, die niet strookte met de Ca- tholieke kerkleer. De R. Cath. kerk houdt niet van geesteswijsheid, zij houdt zich aan de traditie en verdedigt deze met hand en tand. Doch Gods geest blaast herwaarts Hij wil, niet altijd derwaarts de Catholieke kerk het wil. In ieder geval, de geest van Wdelef ging een andere richting in, en, met hem, die van tal van anderen. Hij streef de o.m. naar niets minder dan naar eene vrijmaking van de Engelsche kerk van het pauselijk gezag. De schriftelijke getuigenis welke Wielef in 1356 het licht deed zien. onder den titel: „Over de laatste tijden der kerk", vond in stemming bij duizenden, o.a. ook bij den aartsbisschop van Cantenbury. Deze schroomde zelfs niet om Wielef tot eene hooge academische functie te roepen. Nu had in den zelfden tijd iets plaats wat Wielig in zijn streven ten goede zou komen: het Engelsche parlement lag in conflict met den Paus. Het betrof iets van zuiver materieelen aard, een jaarlijksche schatting van 1000 Mark, die de Paus van Engeland eischte. Het recht van den Staat en den koning kwam er bij in 't spel, èn de belangen van vele aanzienlijken. Bij dit (voorheen R. FRESE Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen conflict schaarde Wielif, hetzij hij het er mee eens was of niet, aan de zijde des ko- -nings. De laatste was daarmede zoo inge nomen, dat hij Wielif tot zijn huiskapelaan benoemde. Met den koning als machtigen rugsteun, durfde Wielif zich nu heel wat wijzer te uiten en hij maakte er gebruik van ook in menig kettersche leerstelling, Oi.a. in deze: „Niet de Paus, d'ie een zon dig en feilbaar mensch is, maar God alleen is de Opperheer der wereld. Iedere heer schappij komt van God en niet van den heerzuchtigen Paus. De wereldlijke vorst regeert onmiddellijk in den naam van God. De eerste zinsnede ademt een zuiver Protestantschen geest, maar de derde snijdt geen hout en dekt de tweede in geen geval,. Als de heerschappij van God komt, dan heeft de Paus evenveel recht de zijne als een Goddelijke te beschouwen, als een we reldlijk vorst de zijne. Maar bij het gebruik van leuzen, moet men het met de logica niet al te nauw nemen. 't Spreekt vanzelf dat d.e Catholieke kerk een verkleining van 's Pauzen gezag niet kon dulden en Wielif werd voor haar rechtbank gedaagd, die haar zetel had in de bekende St. Pauluskerk te Londen. Wat daarbij geschiedde teekent meer dan woor den den geest, welke toen reeds bij velen leefde tegen den Paus. De dag van het gerecht is aangebroken en de kerkelijke rechters zijn in plechtige zitting bijeen, met Wielif, als gedaagde vóór zich. Een groote schare wil getuige zijn van zijn verdediging op de 18 ketter sche» stellingen, aan zijne geschriften ont leend. Buiten wacht een talrijke^ menigte geduldig naar den uitslag. Eindelijk het wachten moede, dringt zij de kerk binnen, verjaagt de rechters en voert Wielif, vóór dat het vonnis geveld is*, in triumph mede. Uit deze onverwachte en ongedachte ge beurtenis putte Wielif weer nieuwen moed. Hij besluit den Bijbel uit het latijn te ver talen en in de Engelsche taal onder het volk te brengen. De bijbel in handen van het volk! Kon het erger. Ja, het kon nog erger, met de openlijke bewering straks, dat geen priester in staat is om, bij het avondmaal, brood en wijn te veranderen in het vlecsch en bloed van Christus, en evenmin om zonden te vergeven. Ziedaar eene aantasting van het heilige sacrament. De tijd voor eene overwinning van het, door Wielif ingenomen standpunt, was nog niet gekomen, in tegendeel, wij zijn nog meer dan 100 jaren verwijderd van de Hervorming. De macht bleef voorshands aan Rome. Doch het door Wielif uitge strooide zaad zou vruchten dragen, niet alleen in Engeland, ook op het vasteland van Europa; zijn woord zal weerklank vin- iden hij Nuss in Boheme en anderen. Maar John Wielif mag minstens aangemerkt als de legger van het fundament van de Engel sche of Anglicaansche Staatskerk, waarop anderen zullen bouwen. Daarover in een volgend artikel. U. voor GOUD, ZILVER EN HORLOGES en niet te vergeten BRILLEN. Eigen electr. Slijpinrichting Groote verscheidenheid Prima kwaliteit Concurreerende Prijzen. Juwelier Telefoon 898 Opticien AMERSFOORT Utrechtschestraat 23. DEN HAAG. STEUN AAN NEDERLANDSCHE SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN. In den laatsten tijd hebben verschillende groote Nederlandsche scheepvaartmaat schappijen zich gewend tot de Maatschappij tot behartiging van Nationale Scheepvaart- belangen, door de regeering opgericht om de 'Nederlandsche scheepvaart door de ernstige crisis heen te helpen. Deze maat schappijen hebben het verzoek gedaan om voor de regeeringshulp in aanmerking te komen. Met vijf belangrijke maatschappijen worden thans ernstige besprekingen ge voerd. Bovendien zijn nog een aantal an dere aanvragen ingekomen. Het betreft zoowel maatschappijen met lijnvaart, als met wilde vaart. DOORN. BEZOEK VAN DEN EX-KROONPRINS De ex-kroonprins van Duitschland is Woensdag hier aangekomen tot het afleg gen van een bezoek aan zijn vader. Hij zou twee of drie dagen in Doorn blijven, en dan naar Duitschland terugkeeren. BLARICUM. ZIEKTE VAN WEIL. Een landbouwer alhier is aangetast door de ziekte van Weil. De doktoren vermoe den, dat hdj bij het drinken van water in den EemnesserDolder is geïnfecteerd.- De infectie is niet van ernstiigen aard, MUIDEN. AUTO MET MILITAIREN OVER DEN KOP. Twee militairen gedood. Op den Muidenschen straatweg is Maan dagmorgen omstreeks 6.30 uur een autobus uit Amsterdam, waarin 22 militairen za ten, verongelukt. De militairen, verlofgan gers uit het garnizoen Amersfoort, waren Zaterdag per Autobus naar Amsterdam ge gaan en keerden dien morgen naar Amers foort terug. Door de gladheid van den weg sloeg de auto over den kop. Van de inzit tenden werden velen gewond, van wie twee ernstig. Laatstgenoemden zijn naar 't Bur gerziekenhuis te Amsterdam overgebracht, waar de slachtoffers zijn overleden. Een tweede autobus met militairen» die onmiddellijk achter de verongelukte bus reed, is voorloopig te Muiden gebleven, om dat de inzittenden uit vrees van een onge val te krijgen, niet verder durfden rijden. LAREN. BEGRAFENIS MET GROOTE BE LANGSTELLING. Maandagmorgen had -een teraardebestel ling plaats, die zeer groote belangstelling trok. Het was een ongewone rouwstoet, die langzaam van de R. K. kerk naar het St. Janskerkhof trok. Achter den lijkwagen, waaraan tal van kransen hingen, liepen niet minder dan hon derd mannen, allen in het Gooi bekende types: orgeldraaiers, scharensliepen, ven ters, harmonica-spelers en verschillenden, die met ophouden der hand in hun dagelijk. sche behoeften voorzien. Een schilderach tige groep ruige kerels, bont en luchtig ge kleed, die met gebogen hoofd achter het lijk van één der hunnen gingen. Het was n.1. de begrafenis van de vrouw van een van de woonwagenbewoners. PIANOLEERARES DIPLOMA DER K. N. T. V. <orte Brinkweg 8 SOESTDIJK BAARN. FLORA THEATER ES WAR EINMAL EIN WALZER. Uit „de Telegraaf" van Zaterdag 19 Nov. „Es war einmal ein Walzer" is de eerste toon-film-operette van Franz Lehdr, en het mag dadelijk gezegd zijn, dat men midden in de Weensche sfeer zit en telkens aan vechting voelt mee te deinen op de pittige melodieën, zooals de heele Weensche schouwburg zal meedeinen, tot ouvreuses en hoeden en mantels toe. Martha Eggerth is Steffi, en ze is in deze film een Wienerin van een eleganee, charme en schalkschjieid, die 100 Rudi's (Rolf von Gotts) op haar verliefd zouden maken. En zij woidt in haar luchtig spel door Rudi buitengewoon goed gesecon deerd. Waar de overige rollen een uitstekende vertolking vimden is de som van dit alles, dat men hier met een amusementsfilm van de beste soort te doen heeft. Luchtig, vroolijk, charmant, suggestief als een Wals-melodiie. Daar dit filmwerk, thans voor de 3de week in Roxy Theater, Kalverstraat, Am sterdam geprolongeerd is, is dit voorzeker weer een stuk, dat inslaat en het doet, Tevens heeft de directie dn het voorpro gramma een kluchtspel van Siegfried Arno die voor motief heeft: een goede gevel siert het huis, en daarom heeft hij zelf zoo'n bui tengewone lange neus, maar het spel van dezen Duitschen ras-artiest is buitengewoon en de lach is ook niet van de lucht zoolang Lij op het scherm is. De Raad der gemeente Soest wordt hier bij in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 12 December 1932 des voor. middags 10 uur, ter behandeling van de na volgende AGENDA: 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 27 October 1932. 2. Mededeeling van B. en W. dat de ob jecten voor de werkverschaffing, als bosch plan, natuurbad en het aanleggen van we gen op 't Hart kunnen worden uitgevoerd met rijkssubsidie. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van het besluit dd. 10 No vember 1932 tot vaststelling van de ge meentelijke steunregeling met rijkssubsi die, een en ander in verband met eenige missives van den Minister van Binnenland- sche Zaken. (No. 2685). 4. Crediet-aanvrage van B. en W. ter uitvoering van de onder punt 3 dezer agen da opgenomen aanvulling der steunregeling voor zooveel betreft het vanaf 1 December j.1. toekennen eener toeslag op de uitkee- ring uit werkloozenkassen van gesubsidi eerde vereenigingen. Soest. 7 December 1932. De Burgemeester, G. Deketh. 3e Af deeling, No. 2685. Steunregeling. Wij hebben de eer Uwen Raad onder ver wijzing naar de ter inzage gelegde stukken mede te deelen, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken ons bij schrijven van 1 December 1932, No. 21691 Afdeeling W. en S. heeft medegedeeld, dat Zijne Excellen tie zich behoudens eenige wijzigingen en aanvullingen kan vereenigen met de in Uwe vergadering van 10 November j.1. vastge stelde steunregeling. In overleg met de Commissie voor werk verschaffing en steunverleening hebben wij besloten U voor te stellen de regeling van 10 November j.1. te wijzigen in overeen stemming met den wensch van den Minister en bieden U daartoe het hierbijgaande ont_ werp-besluit ter vaststelling aan. In dit ontwerp-besluit is tevens na bekomen machtiging van den Minister (zie schrijven van 2 December 1932 No. 633 A. Z. Afdee ling W. V. en A. B.) de bepaling opgeno men, waarbij aan georganiseerden, die uit- keering uit een werkloozenkas genieten een toeslag kan worden verstrekt, ten hoogste gelijk aan het verschil tusschen die uitkee- ring en het bedrag,, dat zij krachtens de steunregeling zouden ontvangen, indien zij uitgetrokken waren. Wij moeten U hierbij onder de aandacht brengen, dat deze toeslag geheel voor reke ning der gemeente komt en dus geen sub sidie van rijkswege daarin is te verwach ten. Deze toeslag, welke wij U voorstellen te verleenen vanaf 1 December j.1. ramen wij voor 1932 op f 800.en voor 1933 op f 5.000. De benoodigde credieten verzoeken wij U ons te willen verstrekken door vast stelling van het hierbij aangeboden ont werp-besluit tot begrootmgswijziging voor 1932 en door aanvulling der ontwerp-be- grooting voor 1933 wanneer deze bii uw college aan de orde wordt gesteld. Wij vernemen naar aanleiding onzer voorstellen gaarne de beslissing van Uw college. van 17 December 1932. GEBOREN: Pieter zoon van P. J. But- zelaar en G. van Isselt Kerkstraat 27; Maria Catharina dochter van A. Tammer en A. G. van Doorn Postweg 4; Hendrika dochter van B. Petersen en T. Dirksen W. Toplaan 11; Aleida Wilhelmina dochter van W. P. Dorresteijn en A. Malesteijn Molenstraat WZ 37; Dorothea Anna doch ter van N. C. Baltus en E. Koomen Krom- meweg 21; Willem zoon van W. Priem en N. v. d. Kuy Oude Utrechtscheweg 54; Jacoba Marijtje dochter van F. J. Peters en A. H. Blom Kampweg 54. ONDERTROUWD: A. G. van Dorre- stein en B. M. Harskamp. GEHUWD: geen. OVERLEDEN: Nicolaas Hornsveld 68 jaar Vinkenweg 9; Willem van Asselt 60 jaar wedr. van Jannetje van Apeldoorn Postweg 70. Vestiging van 17 December 1932. A. van Velzen van Brummen naar Beetz- laan 41; W. Hagen van Barneveld naar Zwarteweg 2; K. C. Mohrmann van Am sterdam naar da Costalaan 9a; W. Schudel van Amsterdam naar Soesterb.straat 109; J. v. d. Heuvel van Breukelen St. P. naar Kerkpad ZZ 15; E. C. Sprong van Blari- cum naar Noorderweg 21; J. Mourick van Amsterdam naar Dijkhuisstraat 11; G. J. Verboog van Leiden naar Soesterb.straat 125; A. Adelaar van Hoogland naar Korte Brinkweg 25; E. C. Suik van Baarn naar Klaarwaterweg 44; B. A. Wamsteeker met gezin van Blaricum naar Noorderweg 21; H. Bitterling met gezin van Beverwijk naar Woonwagenkamp; B. C. D. Drejer van Ambon (N.1.) naar Beethovenlaan 4; A. Leijssen van Ned. Indië naar Vosse- veldlaan 5; H. Altena van Maartensdijk naar Nieuweweg 120; W. Hartrich met vr. van Voorburg naar Eigendomweg 80; A. C. Coenraads Nederveen idem; J. Sporry van Amsterdam naar Ainersf.straat 112. Vertrek van 17 December 1932. J. M. Telders van Veldweg 10 naar de Bilt Hoflaan 5; K. Herrebout met gezin van Eikenlaan naar den Haag Apeld.laan woonw.; J. de Goede van Nieuweweg 60a naar Amersfoort Fuchsiastraat 64; M. J Goes van Birktstraat 34 naar Amsterdam Haarlemmermeerstraat 47; H. A. de Rid der van Amersf.straat 23 naar Oostvoorne Rialaan 254; F. v. d. Horst van Steenhof straat 43 naar Amsterdam Soerabajastraat 7 le etage; H. L. d'Angremond van Nas saulaan 2 naar Amsterdam Valeriussrtaat 94; A. 'Niemeijer van Praamgracht 1 naar Hilversum Ministerpark 12; A. Engel van Praamg.acht 1 naar Hilversum Hooge Naarderweg 84; G. Bliek met vrouw van Hartmanlaan 18 naar Apeldoorn Kweekweg .9; M. Perier van Birktstraat 16 naar Hil versum Lorentzweg 18; E. van IJsseldijk van Amersf.straat 17 naar Ned, O. Indië; J. C. A. van Duin van Koningiünelaan 150 naar Hilversum Lage Naarderweg; J. L. van Apeldoorn van de Zoom 1 naar Smal- lingerland Boornb. A 44; Th. B. Sukkel van B. Grothestraat 63 naar Baarn Gen. K. v. d. Heijdenlaan 8; A. W. van Dijk met gezin van Schrikslaan 57 naar Utrecht Berkelstraat 27; J. M. Rollingswier idem. Verhuizingen in de gemeente van 17 December 1932. H. Kalkman van Banningstraat 104 naar Postweg 52; G. A. Dekking van Kerkstraat 24 naar Hartmanlaan 26; H. van de Kuil van Hartweg 7 naar Nieuweweg 6; G. Deijs van Klaarwaterweg 27 naar Nieuweweg 42a; Wed. C. van Veenendaal van Birkt straat 10a naar 26c; H. Essen van Kerkpad ZZ ±4 naar Hartweg 7; P. van Klooster van Molenstraat WZ 70 naar W. Toplaan 7; G. E. Karssen van Eigendomweg 2 naar Klaarwaterweg 44; H. van Donselaar van Spoorstraat 8 naar Birktstraat; W. C. Verwoerd van Ringweg 10 n. Kerkstr. 12. NED. HERV. GEM. TE SOEST Zondag 11 December 1932 kerk 10 uur: Ds. van Schaick. H. Doop: Kerk 6 uur: Ds. Groeneveld. Emmakerk 10 uur: Ds. Groeneveld;. H. Doop. Emmakerk 6 uur: Ds.. van Schaick. Donderdag 7.30 uur: Hees. Bijbellezing. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat Zondag 11 December 1932 's morgens 10 uur: De Eerw. Heer J. Spelt. Cand. v. d. H'.D. van Stoutenburg (Amersfoort), 's Avonds 6 uur: Ds. R. Bartlema, v. Zeist. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 11 December 1932 voorm, 10 uur, nam. 6 uur: Godsdienstoefening. Dinsdag 13 December nam. 7.30 uur: Ds. P. de Smit, van Utrecht. VEREEN. VAN VRIJZINNIG-GODS- DIENSTIGEN. Zondag 11 December 1932 voorm. 10.30 uur: Dr. R. Miedema, van Amersfoort. Over onze voeding wordt in den laatsten tijd heel veel geschreven en gedacht, dit laatste veel te veel. Afgezien van de kwes tie voeding, inclusief het gebruik van ge notmiddelen in geval van ernstige gezond heidsstoringen, waarbij de kwestie veel meer neer komt op wat men niet eten en drinken moet, dan op wat men speciaal wel innemen moet, is de zaak voor gewone nïet-zieke menschen veel eenvoudiger dan ze voorgesteld wordt. Gelet op de nog altijd zeer gebrekkige kennis, welke men heeft van het chemisme der voedings- en genotmiddelen in ons li chaam, gelet op het feit dat de voeding in diverse landen zeer uiteenloopt zonder dat het resultaat zeer veel anders is, gelet op het feit dat de talrijke voorgestelde en ge volgde min of meer afwijkende voedings systemen nog weinig ingrijpend succes ge had hebben, ligt de conclusie voor de hand dat ons lichaam een zoo ontzettend groot aanpassingsvermogen bezit dat het er wei nig toe doet hoe en met wat men zich voedt, behoudens dat een te kort aan iets of aan alles, ernstige schade kan ver oorzaken. Telkens worden er in ons systeem nieuwe chemische elementen gevonden, zooals ko per, mangaan, molingbdeen enz., stoffen, welker aanwezigheid bepaald noodzakelijk is, doch die wij nooit opzettelijk genomen hebben, wat dus aantoont dat we ze „van zelf" krijgen in ons voedsel, mits en dat is nu het belangrijke punt, mits dit veelzijdig is. Een jonge koe, welke 's zomers niets anders dan gras eet, vindt daarin blijkbaar alle noodige stoffen voor den opbouw van het geheele lichaam; in dit gras zit dus blijkbaar alles, maar wij zijn minder for tuinlijk en moeten, ten einde de zekerheid te hebben alles noodige te krijgen ons heil zoeken in verscheidenheid waarbij we ech ter geenszins angstvallig ons behoeven af te vragen of dit iederen dag het geval is we kunnen met vrij groote zekerheid zeggen dat zulks volstrekt niet het geval is noch kan zijn, maar in den loop van weken zal dat wel het geval zijn|. De zorgvuldig door diverse voedingsge- leerden opgemaakte lijstjes van zooveel gr. eiwit zooveel gram koolhydraten, zooveel gram vet, welke, hetzij tusschen haakjes vermeld, zeer aan wisselende verhoudings getallen lijden al naar gelang van mode, lijken naar niets. Het zoogenaamd noodzakelijk eiwit-be drag is in den loop der tijden al gedaald van zoowat 150 gram tot zoowat 50 gram of minder. De eenige inderdaad belangrijke voedings- richtings-verandering is gebracht door het vegetarisme dat in den loop van een halve eeuw thans zeer veel (betrekkelijk ten min ste) aanhangers telt. Aanvankelijk bedoeld als verbeterd voe dingssysteem is het thans meer en meer gegrond op humanitaire overwegingen het niet geoorloofd achten van het, voor ons genoegen, dooden van dieren, zoodat de niet fanatieke volgers in het gebruik van melk en eieren geen bezwaar zien (waarbij zij echter niet bedenken dat indien de koe alleen zou dienen als melkproduct, de melk onbetaalbaar duur zou worden). De bescheiden propaganda voor vegetaris me berust op humanitaire overwegingen en wij niet-vegetariërs moeten de beweging toch dankbaar zijn voor het feit, dat ze ons de oogen geopend heeft voor de voedings leer-dwalingen van vroeger, we kunnen ons gemakkelijk behoeden voor hun dwa Iingen want het is weer het gewone ver schijnsel op alle revolutionnaire propa ganda volgt een tijd van overdrijving en dus ook dwaling. Als zoodanig beschouw ik bijv. de thans in de mode komende neiging naar rauw kost. Terug naar de natuur beet dit met een mooi klinkende, doch onware leuze, we zijn al sedert een vrij groot aantal eeuwen en dus nog meer geslachten geen natuur- menschen meer en waar de vegetariërs hun argument vleesch is niet noodig kun nen staven met als voorbeeld te wijzen op eenige millioenen Boedhisten die geen vleesch eten (echter wel visch) en niets zwakker zijn dan wij (in hoeverre vleesch eten bevorderlijk is voor hersenarbeid, is nog een open vaag), zoo is er geen voor beeld te vinden van beschaafde volken, welke rauwkost eten. Dat het verkeerd is slecht» gekookte spij zen te eten is thans bewezen door de vita- minenleer, maar een normaal mensch krijgt van zelf genoeg rauwkost in den vorm van vruchten, boter, noten, sla. radijs enz., wil iemand hieraan toevoegen geraspte kool, peen, bieten, koolraap, andijvie, enz. enz., dat moet hij zelf weten, maar de propagan da is uit den booze zelfs gevaarlijk, bijv. wegens de vergrootte kans op lintwormen, maden en pathogene bacteriën. Rauwkost is een hoblij geworden voor een paar voorstanders laat ze hun gang gaan, maar laten we waarschuwen voor de mogelijke gevolgen. In dit verband mag herinnerd worden aan het gevaar van de, gelukkig spoedig ver dwenen. anti-zout-bond! waarop onlangs in dit blad gewezen werd. Ik eindig met den troost eet maar 't is nooit geheel en alleen goed, maar de schadelijke stoffen worden wel verwijderd en bij veel variatie in de maaltijden neemt ons lichaam van zelf op wat het noodig heeft verbeeldt u in geen geval dat ge in staat zoudt zijn om bij overleg beter het ideele voedsel te bereiken, want alle over leg berust ten slotte op heel weinig ken nis en gegevens. Veel ernstiger ds de kwestie genotmid delen; het gaat er nu niet om of we wel krijgen wat we noodig hebben voor op bouw respectievel. instandhouding van ons lichaam, maar of we geen schade doen door het gebruik van allerlei chemisch labora torium-producten o.a. als conserveer-mid- delen toegepast of als smaakgevend ele ment of als versiering (kleur, plaksels, enz).. De wet p de levensmiddelen vervalsching resp. conserveering is nog zeer onvol maakt, evenals alle andere wetten; de kwes tie der conserveering is een netelige in sommige landen is men begonnen met een absoluut verbod van het gebruik daarvan dit is gebleken onhoudbaar te zijn in het moderne leven Mhans zijn er allerlei gren zen gesteld maar er komen telkens weer nieuwe conserveermiddelen, welker onscha. delijkheid weer telkens moet worden nage plozen. Ten slotte ds men voor nfiets meer. veilig en het beste is daarom ook maar weer of zich te hoeden tegen een overmatig en zelfs ook tegen een regelmatig gebruik van ge notmiddelen en daartoe reken ik volstrekt niet alleen de stereotype: alcohol, tabak, thee, koffie, specerijen, maar zeer zeker ook chocolade (wegens het hooge theobromine- gehalte), jams, koek, koekjes, banket en alle snoeperijen. In welke groote stad vindt men nog een broodbakker die alleen maar brood bakt? i het bedrijf is geheel ontaard in snoepe rijen zie eens in de lunchrooms der groo te steden er worden vooral door de meis. jes, meer taartjes en snoeprommel gegeten dan brood. En met de dranken Gis het niet beter ge steld; de meeste kinderen (zie maar een9 op het strand te Scheveningen) prefereeren een rood of geel geverfde limonade boven een glas melk en zeker boven eert glas water. Wacht U voor al die producten der che- mlische fabrieken en tracht uw kinderen te wennen aan eenvoudige versnaperingen allen langs chemische weg bereidde zijn op den duur gezondheids-schadelijk. Als we hier tabaksregine kregen, waar door een sigaret een dubbeltje zou kosten, inplaats van een cent (zie Zweedsche Be levenissen) zou dit de moderne jeugd zeer schade doen. Avo. E. S. V. A. C. Secretariaat: Koninginnelaan 22. Telefoon 2207 Uitslagen gespeelde wedstrijden Esvac Z—Rood Wit II 8-0 Quick IIEsvac II 43 Esvac III—HVC V 1—5 Het programma voor deze week luidt: Zaterdag 2.30 uur Esvac adsp.Baarn adsp. Zondag 2.00 uur Esvac ISoesterberg I Zondagmiddag vindt dus in het B. De- kethpark de return-wedstrijd tusschen Es vac en Soesterberg plaats. De uitwedstrijd leverde Esvac I twee winstpunten op door een 31 overwinning. Het elftal van Soes- terb. zal Zond. eventueel trachten door een overwinning de balans in evenwicht te hou den, hetgeen de Esvaccers zullen trachten te beletten. Aan spanning zal het dus niet ontbreken en daar de kampen tusschen Soesterberg en Esvac zich steeds kenmer ken als enthousiast en sportief gespeelde wedstrijden, zoo kan het sportlievend pu bliek getuige zijn van een mooie krachtme ting. Daar het een plaatselijke ontmoeting is, is van een eventueele uitslag weinig te voorspellen. De leiding van dezen wedstrijd is opgedragen aan den bekenden arbiter, den hr. P. v. Zutphen, zoodat 'n alleszins vlot verloop van den wedstrijd gewaar- borg is. «Ml NAAR DE BOEKHANDEL VAN DE le SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ

De Soester | 1932 | | pagina 2