°4Z Rechtzaken RADIO-TOESTELLEN D. DANIELS, B A ARN NU IS HET DE TIJD visitekaarten HUUR si Luxe Verhuur. Métal Garage - Soesterberg Ni Vrachtwagens D. VAN KLEEF l» N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Soesterbera pO 9^ Ingezonden >C Voor de Vrouw prO Advertenttën Een witte Sane geit, i Smalfilm Projector „SOESTER BOUWKRING" Vergadering met Causerie Lt. Koppenlaan 12 SOESTERBERG - Ti B£©©P H. COLIJN Muziekschool. G. J. H. VAN DER HOEVEN Haard- en Kachelsmederij 4 2 4 2 4 2 4 J t 2 IN GROOTE SORTEERING /^HAARDEN EN KACHELS MUZIEKHANDEL. Het beste en goedkoopste adres voor alle soorten Muziekinstrumenten en Onderdeelen, zooals: snaren, naalden, veeren, alsook de nieuwste Gramofoonplaten, is Kerkstraat 24, Soest. LAANSTRAAT 99 - TEL 495 Uurwerken, Goud en Zilver, Optiek Ontvangen de nieuwe Electrische Philips Klok VOOR HET BESTELLEN VAN UW Als reclame geven wij 100 visitekaarten met 100 bijpassende enveloppen voor f 1.50 neergooien. Het plaatsen van papierman den is noodig al ware het alleen om te trachten langs opvoedenden weg verbete ring te krijgen. Deze wandelsingels vormen prachtige, rustige, groene gordels door de woonplaats. Men kan er mee van de eene plek naar de andere komen. Zij ontlasten dus het weg verkeer. Rustieke wegen zijn in Soest noodig. De bebouwing beslaat steeds grooter gebied der gemeente. Steeds kleiner worden de vlak bij huis liggende wandelplaatsen. De Eng, Vosseveld, Heidewegbuurt, Bosstraat omgeving, Kerkpad, alle oude geliefde wan delplekjes, zij verdwijnen. En in de toe komst zal dit bezwaar steeds meer gelden. Nviet ieder kan ver van huis de natuur in gaan. En de weg is voor wandelen onge schikt. Soest bergt jaarlijks duizenden gasten. Ook zij hebben behoefte aan rustige wan delwegen vlak bij huis, wandelwegen, die bovendien het voordeel hebben het lande lijke uiterlijk van bebouwd Soest in hooge mate te verhoogen. De gemeente zal dus goed doen aan deze rustieke wegen alle aandacht te schenken en hunne totstandkoming met alle macht te bevorderen „OP NAAR SOESTERBERG." Van het bestuurder V. en A. Vereeniging „Soesterberg" ontvingen we de volgende mededeelmg: Het belooft voor de leden en donateurs der Voetbal- en Athletiekvereenigiing „Soes terberg" a.s. Woensdag een gezelügen avond te worden. Want dan zullen zij ge tuige kunnen zijn van de opvoering der revue „Op naar Soesterberg", welke gege ven wordt ter gelegenheid van den jaarlijk- schen feestavond dezer vereeniging. Ook deze revue belooft een succes te wordien voor de organiiseerende vereeniging. De hoofdrollen, welke bij de voorgaande re vue in goede handen waren, zullen ook nu weer door de heeren Peters en van den Berg worden vervuld'. Voor het geheel staat de naam „Ben Polak" borg, die ook dezen keer de revue heeft samengesteld en ook daarvan de leiding op zich heeft ge nomen. Ook thans komt zijn zin voor ge zonden humor weer aan 't licht. Zijn broer H. Polak verzorgt wederom het muzikale gedeelte. Kortheidshalve vermelden we al leen nog, dat wederom de heer Manders zingt en dat danseresjes hun medewerking verkenen. De avond zal besloten worden met een bal onder leiding der Gebroeders Polak. AANSTELLING KANTOORHOUDER P. en T. Als opvolger van den heer H. Pastunink is met ingang vam 1 December j.1. alhier als kantoorhouder P. en T. in functie ge treden de heer H. Roest Jr-, voordien kan toorbediende te "Utrecht. Moge het voor dien nieuwen functionaris een aangename werkkring worden. ONZE MILITAIREN OP IJSLAND. In verband met de vragen van het Ka merlid van Rappard aan den Minister van Defensie inzake de verstrekking eener toe lage aan onze militairen op IJsland', zij hier nog vermeld, wat het Comité voor het „In ternationale Pooljaar" dezer dagen o.m. mededeelde: Na een uiteenzetting, diat alle krachten moeten worden ingespannen om de beschik baar gestelde gelden te versterken en ze aan te vullen met zoodanige sommen, dat een rustig voortwerken onzer vliegers na den succesvollen arbeid in de eerste maan den en na het overwinnen der moeilijkhe den, die de Poolwinter verder brengen kan, verzekerd wordt, besluit die mededeeling aldus Het Comité heeft zich genoodzaakt ge zien de oorspronkelijke begrooting voort durend te beperken. Er moet tenslotte be gonnen worden met een begrooting, die f 5000 lager was dan die som die oorspron kelijk noodig werd geoordeeld. Niettemin meende Z.E. de Minister van Defensie ons geen verdere moeilijkheden in den weg te moeten leggen en op grond van deze#tot het uiterste beperkte begrooting, zijn toe stemming tot het uitzenden der vliegers te kunnen verleenen. Bovenstaande mededeelangen noodzaken het Comité de algemeene aandacht te vesti gen op de nooden van het Nedierlandsch aerologisch station te Reykjavik. Op de beide gironummers, 19767 van den voor zitter te de Bildt en op No. 192335 van den penningmeester Lt. E. Visch te Huis ter Heide (Utrecht) zullen bijdragen voor het in stand houden van het station dankbaar aanvaard worden. AANBESTEDING. Bij de aanbesteding voor den bouw van 6 arbeiderswoningen aan den Pompweg te Zeist, voor rekening van de gemeente Zeist, werd o.m. ingeschreven door F. H. de Goe de te Soesterberg voor de som van f 18.888. De gunning werd in beraad gehouden^. DE SINT OP HET VLIEGDORP. De goede Sint heeft ook onze plaats niet vergeten. Vergezeld van zijn trouwen knftht bracht hij Maandagmiddag een be zoek aan 't Vliegkamp, alwaar een der hangars, welke voor dit doel iiin gereedheid was gebracht, reeds om half drie gevuld was met een schare van kinderen, die met kloppend hart wachtten op de dingen die komen zouden). En de dingen hebben de kleinen niet teleurgesteld. Het werd voor hen een onvergetelijken middag. Op dien zelfden dag bezocht de heilige Sint nog de kinderen der R.K. school, die bijeengeko men waren in 't hotel Hulis ten Halve. Ook hier niets dan opgetogenheid en blijdschap. In den voormidag van den volgenden dag werd .de openbare school met een bezoek vereerd. Klas voor klas kreeg een beurt; alle kinderen werden toegesproken, velen nog afzonderlijk door Sinterklaas, diie niet alleen met lekkers en/ mooie cadeautjes, maar ook met goede raadgevingen geens zins karig was|. En de goede kindervriend scheen hedl wat te weten, dat voor de klei nen van belang was.. Hij was volkomen tegen zijn taak opgewassen en reeds direct bij 't binnenkomen, nadat hij uit zijn auto was gestapt, kreeg hij contact. Het bezoek van Sint-Nicolaas dit jaar aan Soesterberg werd voor vele kinderen een onvergetelijke gebeurtenis». GEVONDEN VOORWERPEN. Een bril Een dameshandschoen Een fietspomp Eeni rozenkrans. Inlichtingen politiepost, dagelijks tus- schen 9 en 10 uur voorm. en van 2 tot 2.30 nam., behalve Zondags. KANTONGERECHT IE A'FOORT. De Naaml. Vennootschap. Donderdag diende een zaak, zooals zich nog niet had voorgedaan. Ook elders mo gelijk niet. De heer Los van de reederij op Rotter dam stond terecht wegens overtreding van artikel 37c Wetboek van Koophandel dat zegt: Uit alle geschriften, gedrukte stukken en aankondigingen, waarin de naamlooze ven nootschap partij is oUdie van haar uitgaan, met uitzondering van telegrammen en re clames, moeten de volledige naam der ven nootschap volgens de akte van oprichting en 'de gemeente waarin hare handelszaak volgens het handelsregister is gevestigd, duidelijk blijken. Overtreding hiervan wordt volgens arti kel 435 tertia bestraft met max, f 100 boetei. Volgens 37c W. van Ki. zou dus de heer Los o.a. als briefhoofd hebben te zetten: N.V. Maatschappij tot Goederenvervoer de Samenwerking III gevestigd te Bever wijk. Want daar is de zoogen. directie geves tigd van deze N.V. uitsluitend bestaande onder gebroeders. In 1905 of 6 ds die N.V. opgericht en notaris Bolleman te IJmui'den was daarbij betrokken en de inschrijving heeft plaats gehad te Haarlem. De practijk vorderde echter iets anders dan dien wettelijken naam. cn zoo kwam hier als briefhoofd: ,,N.V. Motorboot-dienst AmersfoortHaarlemGoudaR'dam. Ondernemers v/h Gebr. Los." Zie, dat gaf practisch aan, waarmee men te doen had. Maar de wet eischt wat anders, al kon hier geen sprake ^ijn van den wil om te verwarren of te bedriegen. En zoo kwam vonnis van f 5 boete. Hoe dit zaakje aan het rollen gebracht? Ongeveer een jaar geleden was er een geding in burgerlijke zaken voor het Kan tongerecht te Amsterdam, waar de naam wisseling verwarring bracht. Of het aanhangig maken is uitgegaan van het Kantongerecht te Amsterdam of van de zijde van de partijs die daar het ge ding verloor, weten we niet. Het raadsel aan de Praamgracht. Vorige week werd' verhaald, hoe aan de kruising Praamgracht en Rijksstraatweg daar bij Christoffel Pullmann zaliger ge dachtenis een verkeersagent teekien gaf van doorrijden aan een chauffeur, en dezen ver baliseerde daarna voor een fietser van de sokken rijden. Deze agent was er thans om te getuigen. Hij had' den wielrijder niet 4'n zijn loop ge stuit omdat ddit niet noodig was, wanneer op die auto een gewoon rijder had gezeten. Deze echter nam den draai met veel te grooten vaart en schoot als gevolg daar van door kom'ende alzoo in de baan van den1 wielrijder zonder noodzaak. Het werd f 5 boete voor P. T., naar we meenen iemand uit Soest. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Drankwet. T,. J. B. M. te Soest f 60 of 20 dagen met verbeurd verklaring der dran ken. Uoopen op verboden gronds: J. M. vam B. te Soest f 5 of 2 dagen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie In Het Maandblad van den Vrijheidsbond „De Uitkijk" 29 October 1932 lezen wij o.m. „HET ONDERWIJS VOOR HET VOLKSKIND". „Het behoort thans tot de goede manie ren, om in de auto's van zelf chauffeerende autohouders de meest vreemdsoortige amu letten op te hangen voor het uitkijkraampje aan de achterzijde van den wagen. Door gaans zijn het kleine aapjes of teddy-beest jes, die het reisgezelschap voor ongelukken moeten behoeden of wel het gevaar moe ten bezwerenk Of het in navolging is van dit gebruik weet schrijver dezes niet, maar het lijkt er toch op dat ook de bestuurders van poli tieke autocars van de vrijzinnige- of so ciaal-democraten voor de zaken van onder wijs, welke zij voortdrijven, een aperitief noodig hebben, om zich door de strijdvra gen op onderwijsgebied veilig heen te slaan. Zij gebruiken daarvoor niet één maar het volkskind. Dit kind ds door de organisa ties heilig verklaard1 voor dat kind is niets goed genoeg aan dat kind mag niets ontbreken dat kind is 'n soort Koningin in den bijenkorf. Daaruit vloeit dan voort, dat dit wonderkind geen onderwijs mag ontvangen in te groote leerklassen en dat het de overtollige onderwijzers coüte que coüte niet kan ontberen. Nu zal menigeen zeggen en vragen, zijn wij niet allen volkskinderen en kinderen van één volk en is de onderwijzer niet het volks kind bij uitnemendheid? Met diens belangen loopen immers vele regelingen bij het onderwijs parallel? Wat daarop te antwoorden? Vele onderwijzers hebben den schijn op zich geladen, dat zij, in naam van het volkskind, enkel voor eigen rechten en voordeelen vechten, maar wie zal dit strijdpunt beslechten? Hoe stelt een Nederlander zich een volkskind voor? Allereerst dunkt ons als een Nederlandsch volkskind Nederlandsch in zijn geheele wezen en denken als eeff Nederlandsen kind, dat, wanneer het de geschiedenis van ons vaderland hoort vertellen, of die ge schiedenis zelf leest, voor dat vaderland wat gevoelt daarop zelf trotsch is. Een kind dat voor ons vaderland niets gevoelt en met ht zingen van de Internatio nale opstaat en naar bed gaat, kan den eere- titel van volkskind rjooit deelachtig wor den, ook ai is het in ons land geboren en getogen en al werd het omringd door de zoreen van de Regeering van ons land. Een kind, dat de Vaderlandsche liederen op school niet kan of mag zingen of me dezingen, achten wij heelemaal geen volks kind. maar beschouwen het als eien kind van vreemden bodem. Waarvoor wij dan ook geen bijzondere égards behoeven te hebben, ook zelfs dan niet, als het naar voren wordt gebracht door roode of -roodgetinte onderwijzers bonden of vereenigingen of afdeelingen daarvan. w.g. DIXI. Daar ik niet beide stukken wensch te bespreken, doch alléén het hier geplaatste; (over genomen uit: „De Uitkijk" van 29 October 1932, terwijl het andere stuk is ge plaatst in De Uitkijk van 28 November 1932). In beide stukken doet de heer Dixi zich kennen als geen echt volkskind; geboren en getogen op Nederlandsch grondgebied. Als antwoord op zijn vraag: hoe men zich een Nederlandsch volkskind denkt, schrijft hij: Allereerst dunkt ons(!) als een Nederl. volkskind Nederlandsch in zijn geheele wezen en denken wat er verder volgt hoop ik later te mogen bespreken. Nu vraag ik in grooten ernst, zonder aanzien des per- soons, hoe durft 'iemand deze woorden te schrijven terwijl hij onophoudelijk Fransche woorden en zinnen gebruikt en onze heer lijk mooie Hollandsche taal te min vindt voor „Wij-Dixi-Ons." Niet onze kinderen maar wij-Dixi-ons is een voortbrengsel van vreemden bodem. De echte Hollander met pooten aan het hij f (zeggen zijn kame raden) zou als hij die Wij-Dixi-Ons stukken las, zeggen:Kerel, spreek je Moers taal." Zou dit volkskind ongelijk hebben? Ik wilde thans de lezers maar enkel op deze wegcijferkig, van ons mooi, rijik, Hollandsch, opmerkzaam maken. Mevr. C. M'„ BERG. Soestdijk, 6 November 1932. HET UITBREIDINGSPLAN. Ongeveer 580 bezwaarschriften inzake het nieuwe Uitbreidingsplan werden aan den Raad dezer Gemeente toegezonden. Veilig valt aan te nemen, dat ongeveer door de helft van het totaal particulier grondbezit in deze Gemeente tegen dit plan verweer fes gevoerd, maar dat nog een groot aantal bezitters elders woonachtig, of wel anders zins, hoewel door het ontwerp benadeeld, door onbekendheid, nalatigheid, of door an dere oorzaken, niet in verweer zijn geko men. Bijna elk weldenkend1 inwoner heeft na aandachtige bezichtiging der kaart gezien, dat hier een plan is ontworpen, dat zoowel wat betreft behoefte als wel de draagkracht dezer Gemeente, ook voor de wijde toe komst, ver te boven gaat. Burgemeester en Wethouders en eenige Raadsleden hebben zich hoewel onbegrij. pelijk en vermoedelijk als een gevolg van overredingen van de zijde van dien Ontwer per vóór dit fantastische plan verklaard. Echter zal de Gemeenteraad beslissen. Het bestuur van den Soester Bouwkring heeft gemeend dieze beslissing niet zonder meer kalm te moeten wachten. Overtuigd dat zij is, diat dit plan niet aangenomen mag worden, acht zij het gewenscht, dat de bur gerij in breeden kring blijk geeft, dat ver werping een gebiedende eisch is. De zeer vele bezwaren, ook die van al- gemeenen aard, van zeer zeker het over- grootste gedeelte der atnwoners dezer Ge meente moet nog meerdere beken Iheid worden gegeven. De vereeniging Soesterberg's Bloei be sliste reeds, dat dit plan niet in 't belang van Soesterberg was. De Raad dezer Gemeente moet tot de overtuiging komen^ dat dit plan in strijd met het belang der geheele Gemeente is. Tegen Woensdag 14 dezer heeft het be stuur van den Soester Bouwkring een ver gadering uitgeschréven voor haar ledien en begunstigers in hotel „De Gouden Ploeg." Deze vergadering is tevens toegankelijk voor hen die zich vóór den aryivang dezer vergadering bij een der leden van het be stuur, of wel des avonds aan de zaal, als begunstiger opgeven, of zich door een der leden tot de vergadering laten uitnoodi- geni. Op deze vergadering zal het bestuur met voorstellen komen wat naar zij meent ver der inzake het Uitbreidingsplan te moeten ondernemen, terwijl verder nog eenige punten van huishoudelijken aard zullen worden behandeld. Het bestuur heeft den Heer L, Klawer, Redacteur van „Ons Eigendom" te Rot terdam bereid gevonden een causerie in zake het Uitbreidingsplan dezer Gemeente te houden, waarbij ongetwijfeld zeer be langrijke punten zullen worden toegelicht. Wanneer nog meerdere inwoners, spe ciaal belanghebbenden bij de bouwnijver heid, vast-goed-bezlltters, handeldrijvende middenstand, kortom allen die bij een ge zonden vooruitgang dezer Gemeente be lang hebben, zich aansluiten,, meent het be stuur des te meer succes op haar actie te kunnen verwachten. Zij hoopt een grooten toevloed van belanghebbenden op a.s. Woensdag aan te treffen. Het Bestuur. P. W. Duin, Voorzitter. W. van Genderen, le Secretaris. R. L. v/d Berg, le Penningmeester. J. C. Swager. A. A. Kerkkamp. W. F. H. Busth. Pi. Man. HET EI VAN COLUMBUS. Iedere huisvrouw weet, vooral als er kin deren in huis zijn, dat de keukenhanddoek, die met een lusje aan een haakje hangt, steeds onderaan het eerste vuil wordt. Dit heeft tot gevolg, dat er in de wasch onder aan den handdoek het meeste geboend moet worden, waardoor die plek van zelf spre kend het meeste slijt. Het ei van Columbus: Om aan deze ongelijkmatige slijtage een einde te maken, naait men een tweede lus je aan het andere einde van den handdoek, en als hij van onderen erg vuil is geworden, keert men hem om. De handdoek zal dan ook gelijkmatig slijten. NUTTIGE WENKEN. Een goed vlekkenmiddel is koolstof te- trachloride, dat bij drogist of apotheker te koop is. Men kan er vlekken mee verwij deren uit alle soorten van kleeding, hoe den, schoenen enz. Het is niet ontplofbaar, zooals benzine. Men treft het zelfs in d,e meeste gevallen aan in de verschillende vloeistoffen, die gebruikt worden in brand- blusch-apparaten. Wist U dat in October d« tijd voor haas begint? Van October tot begin Januari is het volgens de smulhaazen-kalender de beste tijd om haas te eten. Konijn eet nien van October tot Maart Hetzelfde geldt voor reebout. Wanneer men heete spijzen (vla, gekook te vruchten, o.i.d.) in een glazen schaal giet, kan men het barsten van de glazen schaal voorkomen door deze eerst op een opgevouwen doek te zetten, die men eerst in heet water heeft uitgewrongen. Met gebeitst houtwerk moet men voor zichtig omgaan. Water geeft er dadelijk vlekken op. Daarom wordt dikwijls aange raden na het beitsen het hout te lakken of te vernissen. Is het gebeitste houtwerk erg verbleekt en uitgetrokken, dan moet men de oude beitslaag zoo veel mogelijk verwij deren met sodawater of met ammonia en daarna opnieuw beitsen. TE KOOP: geb. Maart 1932; pr. dier, zonder horens, van bekr. afst., met gr. melkgift. Braam- weg 13a. TE KOOP: voor 16 m.m. film, geheel compleet. 1 OPNAME APPARAAT voor 16 m.m. film. Adres Stationsweg 8, Soest. door den Heer L. KLAWER, Redacteur van „Ons Eigendom" te Rotterdam, inzake het UITBREIDINGSPLAN dezer ge meente op WOENSDAG 14 DEC. a.s. des avonds 8 UUR in Hotel „De Gouden Ploeg." Leden en begunstigers vrije toegang; niet-leden of -begunstigers kunnen zich voor zoover plaatsruimte zulks toelaat, door het bestuur of een der leden doen uit- noodigen. Wij leveren U direct van de fabriek met volle garantie. Vraagt prijs en demon stratie zonder verplichting tot koopen. Brieven franco onder No. 2213 aan het Bureau van dit blad. Binnen en Buitenlandsche Trans porten Bouwgrond, Landhuizen. Ook Huizen te huur. Inlichtingen bij Soesterbergschestraat 9 SOEST Onderwijs in Viool, Mandoline, Gitaar, Banjo, Mandola, Claiinet en Sax phoon. Billijke conditiën. Kerkstraat 24 Leeraar N. Conservatorium. Van Wsedestr. 9 - Tel 21t0 *9 «9 «9 «9 VASTE PRIJS f 17.50. Een juweeltje van Nederlandsche Industrie. Beleetd aanbevelend, VAN WEEDESTRAAT 7 Telefoon 2062 SOESTDIJK

De Soester | 1932 | | pagina 6