C. Kraaijenhagen WILLY VEENENDAAL Bewaar dit adres G. VAN DUIN JW Komt eens kijken bij Bloemisterij „Kweeklust" Steen hofstraat 1 - Tel. 2178 GCil^STl©©IMlEiM Roode en witte TULPEN Azalia, Cyclame Begonia's HULST rijk met bes bezet. Burgerlijke Stand Predikbeurten pogingen tot eendrachtige samenwerking en tot handhaving der nationale eenheid moeten worden gesteund. OqJc spreker meent, dat de ontvangsten dezeribegrooting buitengewoon zijn geflateerd en sterk zul len tegenvallen. De heer Grootewal gaat accoord met de meening, dat de subsidie voor Vereenigin- gen van Maatschappelijk werk niet moeten worden verlaagd. Echter moet men ook denken, dat belastiiigverhooging in deze Gemeente gewoon fataal zou zijn. Inrich tingen van liefdadigheidj, vereenigïngen ter bevordering van Lichamelijke Opvoeding en alk vereemgingen, die werkzaamheden doen, welke feitelijk van Overheidswege moesten worden gedaan, zooals Zieken zorg, EHBO e.d., hebben het toch al kwaad, zoodat men op die subsidies niet moet beknibbelen. Lichamelijke Ontwikke ling is in deze tijden meer dan noodzake lijk en in 1936 zal men verplicht zijn dat onderdeel ook op de scholen te gaan beoe fenen. Eenige korting op de salarissen zal noodzakelijk moeten volgen, daar komen we zonder belastingverhooging niet af, doch de basis van deze kortingen, die B. en VV. voorstelt, daar kan spreker niet mee ac coord gaan. Hij wil een andere basis en hoogstens 5 kortenj. Met hoogere kor tingen gaat hij niet accoord, daar uit de jongste statistieken slechts een verlaging van indexcijfer blijkt van 10 punten en dat nog wel alleen voor 'de eerste levensmid delen. Wethouder van Duren antwoordt, dat het College slechts zeer noode is gekomen met deze voorstellen tot salarisverlaging: Waar echter de geheele burgerij in al haar lagen thans moet lijden en strijdlen voor het da gelijks yijn, mag men toch ook wel een klein offer vragen van hen, dje in dienst van de gemeenschap zijn. Ook elders vin den; salarisverlagingen! plaats en zelfs nog veel ernstiger, dan de matige verlaging, die thans hier wordt voorgesteld. Volkomen eens is spreker het met de heeren Gasille en de Bruyn, die gewaarschuwd hebben voor het komende jaar. Ongetwijfeld zal oppassen de boodschap zijn om rond te komen. Wat de ontvangsten aangaat, weet natuurlijk niemand vooruit, hoe of die zul len loopen, maar we zullen maar hopen, (lat ze niet lager zullen zijn, dan de ramin gen hij deze begrooting. Geconstateerd moet echter worden, dat het gebiedend noodzakelijk is om voor het komende jaar zooveel mogelijk te bezuinigen'. De burgemeester dankt voor de waardee ring, di het College van meerdere leden heeft ondervonden voor den opzet van deze begrooting. Het heeft groote moeite ge kost haar ten slotte sluitend te krijgen, doch met hulp van den Raad en met het betrachten van de uiterste zuinigheid zal het misschien gaan. Spreker kan echter niet inzien, dat er reden is voor optimisme en hoewel gehoopt mag worden op uitkomst, ontbreekt de zekerheid daarvoor, zoodat men waakzaam zal moeten blijven. Land en Gemeenten hebben groote moeite om deze tijden door te komen en het College hoopt dan ook op den steun van dien Raad daar voor. Verlaging van de subsdies met 20 is een van de manieren om de begrooting sluitend te krijgen, wart een bedrag van on geveer f 1200 opbrengt. De basis voor de kortingen op salarissen hebben B. en W. na kennisneming van het verslag der afdee- lingen, thati9 eenstemmig aangehouden op ■denzelfden basis als de kortingen, die Ge deputeerde Staten hebben ingevoerd voor de Burgemeesters, de Secretarissen en de Ontvangers, waardoor dus alle Gemeente naren van hoog tot laag op dezelfde wijze zul|en worden getroffen. Dat enkele urgente punten van uitvoering thans achterwege moeten blijven, wordt betreurd, maar men moet nalaten al diie uitgaven, die niet dringend noodzakelijk zijn. Oplossing van de moeilijkheden, voor de tekorten bij de Woningbouwvereenigingen is niet anders mogelijk, dan door dragen van het tekort door het Rijk en de gemeen te gezamenlijk, die ook gezamenlijk de ex- bouw hebben ondernomlen. Groote teleurstelling heeft het gegeven, dat niet meer vast kan worden gerekend op de bedragen, welke indertijd door Mi nister de Geer zijn vastgesteld als uitkee- ring op grond van de Gemeentefondsbe lasting. Deze uitkeering werden voor 5 ja ren vastgegelegd, en dat diezelfde Minister thans mededeelt, dat die uitkeeringen bin nenstijds zullen moeten worden vermin dert, vormt een buitengewoon groote te leurstelling. Dat de ontvangsten uit de be lastingen wellicht niet zullen meevallen, wil spreker wellicht toegeven, doch dan volgt daaruit ook, dat men optimisme in dat opzicht niet te lang moet handhaven. Dat de Werkverschaffing en steunrege ling ten slotte is uitgevoerd kunnen worden met Rijks-subsidie, welke inmiddels tot 40 i<s gestegen instede van de gedachte 30%, stemt tot groote dankbaarheid en aan den heer Nooder wil spreker dan ook me- dedeelen, dat het College'zich op dat punt van haar beleid geschraagd weet door 13 van de 15 Raadsleden. Wegenverbetering vormde bij deze be grooting een ernstig punt van overweging en in onderzoek thans is nog de kwestie, of deze wegenverbetering, dtie haar nut toch afwerpt over vele jaren, niet ten deele uit lecning zal kunnen worden bestreden^ een meening, die echter vooralsnog niet on verdeeld als juist wordt aanvaard. D genoemde Postweg zal alleen kunnen worden verbeterd, door zeer grondige her stelling, waarvan men vele jaren nut zal hebben. Ten slotte deelt spreker mede, dat het in zijn voornemen ligt het volgend jaar bij de behandeling van dc begroorting, deze te doen geschieden hoof dstuksge wijze, waar bij hij dan opnieuw bij edk hoofdstuk de gelegenheid zal geven tot het houden van algemeene beschouwingen over dat bewus te hoofdstuk. Waar alle sprekers van de repliek afzien, worden de algemeene beschouwingen ge- sl ten en( wordt overgegaan tot de behan deling van HET GRONDBEDRIJF. De heer Busch vraagt om de hertaxaties van de gronden spoedig te doen geschieden, dan weet men tenminste waar men aafi toe is. Elk jaar levert het Grondbedrijf f 10.000 en meer strop op, welke strop ifit dc be lastinggelden moeten worden gedekt en waarvan men nooit wat terugziet. Door rentebijschrijving en andere oorzaken, wordt de waarde van die gronden elk jaar hooger, waardoor ze totaal onverkoopbaar worden. Voorts heeft spreker bezwaar te gen ernstige verhoogingen van diverse erf pachtscanons, speciaal voor die gronden, waarop huisjes zijn gebouwd. Verhooging van dien canon van f 1.56 tot f 35 en van f 2.48 tot f 45,lijkt spreker absurd en hij verzoekt daar rekening mede te houden. De burgemeester deelt mede, dat de erf pachtcanons door den Raad worden vast gesteld, waarbij natuurlijk rekening wordt gehouden met het aanwezig zijn op den grond van een woning. De taxaties voor het Grondbedrijf moeten in 1933 opnieuw ge schieden; dat kan natuurlijk spoedig, doch dat heeft voordeden en nadeelén. Vast staat reedis tevoren, dat men van de her taxaties zal schrikken, daar alle waarden veel lager zullen zijn. Die hertaxaties wer pen hun schaduwbeeld reeds vooruit en door de ongelukkige constructie van de Verordening op het Grondbedrijf zullen die hertaxaties wederom een groote strop vror de Gemeente worden. De heer Busch meent, dat de strop van het geheele Grondbedrijf voor de Gemeente wel zoo ongeveer f 1U0.U0U zal bedragen, terwijl de strop op het oogenblik reeds f 5U.U00 is. Hij zou liever maar het geheele Grondbedrijf liquideeren, de geheele strop nemen en een kapitaalspost uittrekken tot dekking van die strop over een aantal ja ren. Wat de Woningbouwvereniging aan gaat is het aT net zoo en daar moet ook elk jaar hoe langer hoe meer bij. Het beste zou spreker vinden om de woningen maar zoo spoedig mogelijk te verkoopen, en ook deze strop te nemen, want als het zoo doorgaat, blijft de gemeente tenslotte zitten met al die woningen, die vrijwel geen waarde meer hebben, en daarenboven nog eens met een totaal-schuld, even groot als de verleende hypotheek. De burgemeester erkent, dat er verschil lende mogelijkheden zijn om de stroppen van het Grondbedrijf en van de Woning bouwvereenigingen jaarlijks te voorkomen-, doch hij merkt op, dat naasten van de wo ningen ook een groote strop geeft. Spreker heeft in de laatste tijden wel eens overwo gen om het Grondbedrijf maar op te heffen en de geheele boel in de gewone gemeente administratie te doen valllenl zonder bepaal den bedrijfsvorm. De tekorten zullen dan bijna evenigroot zijn als thans bij den be drijfsvorm. Deze zaken zijn echter zeer moeilijk, doch zij hebben de voortdurende aandacht van het College. Hierna wordt de begrooting van het Grondbedrijf z.h.st. aangenomen. Dan komt aan de orde de behandeling van de begrooting van HET WEGENFONDS De heer Busch wil bij het oude recept blijven,, dat wil zeggen, zoo snel mogelijk het wegenfonds opheffen. De heer Grootewal beaamt dit. Hoelang moeten we niog op liquidatie wachten en wanneer komt de Baatbelasting? De burgemeester zegt, dat deze kwesties nog steeds in behandeling zijn. Voor de be staande wegen is het het beste, dat het We genfonds blijft, daar het zichzelf dan bij aanleg van die wegen zonder eenige moeite liquideert. De aanlegbelastlng zal dan voor nieuwe wegen gelden; welke wegen dan niet meer in het Wegenfonds zullen worden opgenomen; in de eerstvolgende vergade ring zal dit punt in de Belastingcommissie ter sprake komen, waarna het terstond door B. en W. wordt behandeld. De heer Busch vindt het treurig, dat velen al zoolang hebben gestort en eerst na 5 jaar 4 rpente krijgen, terwijl de wegen niet worden aangelegd. Voorts oordeelt spreker de toestand van den Braamweg treurig en verzoekt verbetering met puin. De burgemeester wijst op de mogelijk heid tot het verleenen van ontheffing van het verbod van bouwen aan verharde we gen^ waarmede alweer ten nauwste de Bouwverordening samenhangt. De heer Grootewal vraagt spoed' met de behandeling te betrachten, als het concept er maar eerst is, komt er spoed in. De begrooting van het Wegenfonds met bijbehoorende besluiten, wordrt hierna vast gesteld. Dan komt aan de orde de begrooting van HET GASBEDRIJF. De heer Busch zegt, dat men uiterst voor zichtig en zuinig moet zijn door de concur rentie van het electriciteirtsbedrijf. Men moet maken,, dat het geraamde tekort van f 8000 niet nog grooter wordrt. Door deze ongustige cijfers heeft spreker bemerkt, dat het rtoch wel goed was gezien de af schrijvingspercentages te verhoogen; men moet maar zoo spoedig mogelijk maken dat alles is afeschreven uit de winst, want an ders komt men gauw voor een| défict te staan. De heer Endendijk betwijfelt of Gedep. Staten accoord zullen gaan, met een be grooting van het Gasbedrijf waarop f 8000 tekort is. Zoo'n bedrijf moet zichzelf dek ken en het is dan logisch, dat zulks moet gebeuren door verhooging van den gasprijs. Wethouder van Duren constateert met ge noegen, dat de heer Busth thans beter in zicht heeft gekregen. Een gevaar voor een déficit is er werkelijk. De concurrentie van van Electrisch bedrijf wordt steeds grooter, de tarieven worden lager en het gebruiken van electriciteit voor koken en verwarming neemt srteedit toe. Daarom moet men thans uit het Gasbedrijf halen wat er uit te halen is en ook de verhoogde afschrijvingspercen tages waren juist gezien, want de toekomst is niet mooi. De heer Nooder wijst op de bezoldiging van het personeel bij het Gasbedrijf, die nog niet op pijl is. Door de salarisverlaging zullen nu de ambtenaren bij dat bedrijf in dubbele mate een nadeel hebben. Hier na wordt de begrooting van het Gasbedrijf z.h.st. goedgekeurd, waarna aan de orde komt de begrooting van HET BURGERLIJK ARMBESTUUR De heer Gasille wijst op de voorstellen tot verandering van naam in Maatschap pelijk Hulpbetoon.,waarbij niet 3 leden zou den worden opgenomen, gekozen door den Raad uliit de vakorganisaties, de toe stand van thans wordt bestendigd, doch al leen twee lecfen meer worden be noemd). en wel 2 vrouwelijke leden. Waar de steunregeling aan wcrkloozen voortaan geheel zal loopen over de commissie van werkverschaffing en steunverlecning, zal het nieuwe Maatschappelijk Hulpbetoon feitelijk uitsluitend te maken hebben met werkelijke, armen in noodi. Er zal dan ook voor GOUD, ZILVER EN HORLOGES en niet te vergeten BRILLEN. Eigen electr. Slijpinrichting Groote verscheidenheid Prima kwaliteit Concurreerende Prijzen. Juwelier Telefoon 898 Opticien AMERSFOORT Utrechtschestraat 23. bevoegdheid komen om vrouwen te benoe men. JDe heer Nooder hoopt bij een eventueel wijzigingsvoorstel hierop nader terug te kunnen komen, waarna de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur z.hst. wordt aangenomen. Hierna komt aan de orde de Gemeente- begrooting zelve. Bij de Jaarwedden van de wethouders stelt de heer Busch voor verlaging met 20%. De heer Grootewal is daartegen en vindt 10 verlaging genoeg als de Wethouders tenminste hun plicht doen en 100 van hun werkkracht geven. De heer de Bruyn w il ook verlaging met 20 vooral nu de Raadsleden 50 hebben laten vallen. Het i* spreker buitengewoon van de Wethouders tegengevallen, dat ze niet spontaan in de verlaging hebben toe gestemd. Van Wethouder van Duren weet men, doordat deze zulks heeft geuit, dat deze zich onmogelijk voor de volle 100 als wethouder kan geven en daarom is spr. voor 20 verlaging. De heer Gasille wil zich beperken tot de verlaging met f 100 eri dus de salarissen op f 1400 brengen. De burgemeester constateert, dat de wet houders zich geheel geven en oordeelt 6 verlaging aannemelijk in verband met de verlaging van salarissen van de ambtena ren. De volle man vragen voor 6 volle da gen p. week mag men voor f 1500 per jaar niet doen. De heer Endendijk is het eens met den heer Grootewal. Bij de ambtenaren moet men echter opmerken, diat deze geheel van hun salaris moeteni leven, terwijl de wet houders nog andere inkomsten hebben. Daarom vindt spreker een hoogere aftrek Daar vindt U dan voor de ambtenaren ook alleszins bil lijk. Spreker zou voor een midden zijn. De heer Busch erkent, dat die Wethou ders, indien ze hun taak naar behooren op vatten, eerder financieel schade lijden, dan voordeel hebben, doch ze moeten ook heb ben liefde voor de gemeenschap. Echter moet men ook beoord'eelen, dat zelfs als de geheele raad een, wethouder weg wil heb ben, omdat hij naar de meening v. d. Raad niet voldoettv deze toch kalm kan blijven zitten. De heer Grootewal constateert, dat ook onkunde oorzaak kan zijn, dat salarisver laging billllijk is en handhaaft 10 verla ging. Wethouder van. Duren trekt zich het ge sprokene aan en verzoekt de heeren Busch en Grootewal hun bedoelingen wat juister te omschrijven. De heer Busch wil het dan maar ronduit zeggen, het 'gaat hier tegen den Wethouder Lodeesei\, die de belangen niet behartigt als verwacht mag worden. Daardoor wordt te veel last gelegd op dc andere leden van het College. Men zal dit zoo snel mogelijk moeten veranderen. Spreker stelt voor de middenweg te bewandelen en wil 15 ver laging. Dit voorstel wordt verworpen met 5 te gen 6 stemmen, waarbij de beide wethou ders buiten stemming bleven. Voor het voorstel stemden de heeren van Dam, En dendijk, de Bruyn, Busch en Hornsveld. Hierna kwam in Stemming het voorstel van 10 verlaging, dat werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Gasille en Nooder. Bij de kindertoeslagen stelde de heer Grootewal wederom voor alle kindertoesla- PIANOLEERARES DIPLOMA DER K. IV. T. V. Korte Brinkweg 8 SOESTDIJK gen zonder meer te laten vervallen. Dit voorstel werd verworpen' met 6 tegen 7 stemmen. Voor het voorstel stemde de hee ren dc Nies, Gasille, Nooder, v. di. Breemer, Grootewal en Busch. Bij de jaarwedden van de ambtenaren wilde de heer Grootewal een andere basis aannemen voor de verlaging met 2% tot 5 Ter nadere uitwerking van dit voor stel wordt deze kwestie aangehouden tot na de pauze. Bij de post schrijfloonen stelde de heer Endendijk voor nog f 100 beschikbaar te stellen als crediet, waaruit geput kan .vor- den als er plotseling hulp voor schrijfwerk of typwerk op dc Secretarie blijkt noodig te zijn. De heer de Bruyn is daar ook voor, dan kunnen verschillende aanslagbiljetten van Straatbclasti.ng en Hondenbelasting spoedi ger worden uitgeschreven» wat direct voor deel voor dc gemeente geeft. De heer Busch is tégen dergelijke blanco credieten, daar er dan altijd iemand wordt tusschengeschoven en dat nog wel tegen een s^larisje van i 20 pe(tu,cek'. Kan men eenmaal over die f 100 beschikken^ dan wordt er natuurlijk ook over beschikt. Het voorstel-Endendijk tot verhooging met f 100 wordt hierna met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren de N»es, Gasille en Nooder. Bij de telefoonkosten werd medegedeeld, dat binenkort een geheel nieuw voorstel komt in verband met de a s. automatisee- ring. Bij de post rijwielvergoedingen merkt de burgemeester op» dat de politie veel meer en veel intensiever van de rijwielen ge bruik maakt dan alle anderen, zoodat gelijk stelling van alle rijwielen feitelijk minder juist is. De heer Grootewal meent hetzelfde. De politie heeft te weinig aan f 20 doch vele anderen niet. Spreker stelt voor de rijwielvergoeding voor de politie en voor de heeren van Noes- sel, de Boer, Gerritse en Hagen te handha ven op f 30 en deze vergoeding voor de hee ren Meurs, Prinsen en Beuzel te brengen op f 20. Een uitvoerige discussie ontspint zich hierover, waarbij tal van onbillijkhe den naar voren worden gebracht. Waar zooveel bijzonderheden naar voren komen en blijkt, dat ook de anderen hun rijwielen veel meer gebruiken» ook onder slechte weersomstandigheden, dan oorspronkelijk was gedacht, stelt de heer Grootewal voor, dan maar alle rijwieivergoeddngen op f 30 te houden. De heer de Bruyn wil dan een tusschen- voorstel doen en ze allemaal op f 25 bren gen. Daartoe wordt ten slotte met alge meene stemmen besloten, waarna de ver gadering wordt geschorst. (Vervolg in ons Woensdagnummer). DE ANGLICAANSCHE, OF ENGEL- SCHE STAATSKERK, OOK WEL GE- HEETEN „EPISCOPAALSCHE" OF „BISSCHOPPELIJKE KERK." II. Nooit werd en wordt een strijd, zelfs niet voor de hoogste en heiligste doelein- denj, zuiver principieel gevoerd; wel door den enkeling of enkelen,, maar niet door de massa; altijd mengen zich daaronder per soonlijke en zakelijke belangen. In den strijd tegen den Paus en bij het streven om ziich van dezen los te maken, zat. naar wij reeds opmerkten, bij koning Eduard III een andere bedoeling voor dan bij Wiclif; 't ging bij dien koning om te ontkomen aan de schatting, door den Paus Engeland op gelegd; hij Wiclif was het doel zuiver prin cipieel, maar bij beider streven naar on afhankelijkheid, vlnd'en zij elkaar, en bo den elkaar hulp. Zoo steunden' de Duits^he boeren Luther in zijn strijd tegen Rome. Omdat zij het met diens beginselen eens waren? Waarschijnlijk niet, daarvoor wa ren zij niet ontwikkeld genoeg, doch ook zij streefden naar onafhankelijkheid, de hoeren n l. van hunne Catholieke vorstelij ke en adelijke landheeren,. die hun zware lasten oplegden, Luther van Rome. Toen Luther door zijne geschriften de oogen der menigte geopend had, dat het geld, betaald voor den aflaat hunner zon den, geen enkelen waarborg gaf, kozenStij de zijde van Luther. Uit beginsel? Waar schijnlijk uit spijt dat zij goed geld hadden gegooid naar een kwade zaak. De portemonnaie bleek immers een ge voelige plek op dit ondermaansche. Als de duivel het Koninkrijk Gods niet te hulp kwam,, het zou weinig verandering^ maken. De tijd sedert Wiclif is een 150 jaren voortgeschreden, en op den troon van En geland zetelt Koning Hendrik VIII (1509 1547), bijgenaamd „de Engelsche Blauw baard". omdat hij zooveel vrouwen heeft ge had! Zijn eerste huwelijk was met Catharina van Arragon, goed1 Catholiek als hij. De Paus had bij dit huwelijk v^el belang. Was zij niiet de zuster van dien Koning van Span je, Heer der Nederlanden, Keizer van Duitschland, Karei V? Was hij, Hendrik, niet bestemd geweest, om i.nplaats van een Koningstroon, een mijter (bisschopsmuts) te dragen? En smeulde Waclif's geest nog niet altijd voort? Miaar Catharina van Arragon was de we duwe van Hendriks broeder, Arthur, en de Catholieke kerk gedoogde niet dat iemand met zijn schoonzuster huwde. Doch als kerkelijke belangen in 't spel komen, doet Rome wel eens een' oogje toe en werpt een beginsel over boord. Nu was dit huwelijk zeer ongelukkig; het harmonieerde niet tusschen de veel oudere en ziekelijke Catharina en Hendrik. Hij wil de van haar scheidien. Scheiden? Maar echt scheiding veroorlooft de Catholieke kerk niet, en de Paus was nu niet zoo soepel en weigerde. De Koning besloot zijn wil door te zet ten, vergewist van geen tegenwerking van den kant van het Engelsche Parlement, dat overwegend hervormingsgezind was. De leidsman der hervormingsgezinde!! was in dien tijd zekere Thomas Cranmer, leeraar aan het rollege te Oxford. Wij zien nu weer hetzelfde gebeuren als in Wiclif's tijd: met verschillende bedoelingen bood de Koning Thomas Cranmer en' deze den Koning, hulp, en als loon werd ook Cran mer hofkapelaan. Alweer een in beginsel, Protestantsch, geestelijke, hofkapelaan van een Roomschen vorst. In dezen strijd blijkt alles mogelijk. Voor het zuiver principiëele doel, dat Cranmer voorstond, had hij evenwel niet het hart van den Koning, dat Roomsch bleef voelen, wel dat van Hendriks zoon en opvolger Eduard VI (15471558) die in Cranmers geest was opgevoed. Gerugsteund door Eduard, werden door Cranmer de geestelijken, die den Paus getrouw geble ven waren, afgezet, en d'oor anderen ver vangen, o.a. door den door en door Cal vinistische!! Schot John Knox. In 't avond maal werd oen radicale wijziging gebracht. Deelt de Cath. kerk het brood aan de ge meente uit, maar laat den beker door den priester drinken, voortaan zouden brood èn wijn den gemeente worden aangeboden. Aan de priesters werd verlof gegeven tc huwen, beelden werden uit de kerken ver wijderd. Men was dus al mooi op weg naar eetic hervorming van dc R. Cath. kerk in hoofd en leden. Maar men was er nog niet; een lange lijdensweg moe9t nog worden afgelegd. Voor de hervormingsbeweging in Engeland was het een groote schaduwzijde, elders waarschijnlijk ook, dat zij niet uit het volk was voortgekomen, inaac van bovenaf op gelegd. Daar moest nog heel ^at gebeuren vóór de beginselen der hervormijng. dc volksziel grepen en door haar gegrepen werd. Het zoo spoedig, ietwat kunstmatig opgetrokken gebouw, zou blijken tegen den storm, die weldra opstak, niet bestand te zijn. Was Koning Eduard maar langer blijven ileven, veel zou zich langs geleidelijken weg ontwikkeld hebben, maar hij stierf na een korte regeering en werd opgevolgd dooi zijn goed Cath. half-zuster, Maria; en de wind begon weer uit een anderen hoek te waaien» Nu was Thomas Cranmer niet van hout, waarvan geloofshelden worden' gemaakt. In tegenstelling met Luther, herriep hij, in een zwak oogenblik, wat hij gedaan had, om het weer te herroepen, toen het "te laat was op den brandstapel. De hervormingsgeschiedenis was in En geland, evenals op het vasteland van Euro pa, een ware lijdensgeschiedenis, en ging gepaard met eb en vloed. De eigenlijke vloed in de hervormingsbeweging kwam onder de regeering van de eerste Prote- stantsche Koningin Elizabeth (15681603). Onder haar bestuur werd de Engelsche of Anglicaansche Staatskerk gesticht. Over haar inrichting en eeredienst, waar uit haar „episcopaalsch" of „bisschoppelijk" karakter blijken zal. een volgenden keer. U. w van 1521 Dec. 1932. GEBOREN: Janny dochter van J. van Holland en J. Bruining Hnrtweg 13; Mar- garetha Adriana dochter van A. Hoksber- gen en G. A. Stalenhoef Birktstraat 83; Hendrik zoon van H. van Sitter en L. P. Onderwater van Weedestraat 7b. ONDERTROUWD: B. J. Veeze én S. C. Bakker; M. A. van Scheppingen en C. G. Brummer. OVERLEDEN. Geertje van der Neut 88 jaar wed. W. R. Gersie Koniuginnelaan 59. Vestiging van 1521 Dec. 1932. S. Kraali van Bwssum naar Dijkhuisstr. 22; J. Vertregt van Dordrecht naar Soes- terb.straat 125; H. Roest met gezin van Utrecht naar Rademakcrstraat 28; J. Th. de Haan met gezin van Epe naar L'. Kop pen! aan 13; F. D. H. Friedrichs van Cura- ?ao naar Beethovenlaan 8; H. Broekhuis met vrouw van den Haag naar Mendels- sohniaan 14; M. E. A. P. Beek van dien. Haag naar Eigendomweg 5; Wed. A. A. Schröder van Utrecht naar Ju lian astraat 47; H. J. Wiiggers met vrouw van Winters wijk naar Klaarwaterweg 21; VV. H. M. Reiman van Krommenie naar Bosstraat 61; J. Jansen van Baam naar Eemstraat 8; E. C. Floor van Baarn naar Beckeiiinghstraat 3; W. Hettema met gezin van Utrecht naar Klaarwaterweg 56; D. Schouten met vrouw van Amsterdam naar Nachtegaal weg 10; D. Dijkstra van Huizen naar Eigendomweg 110; J. M. Bcsemcr van Amsterdam naar Koninginnelnati 159. Vertrek van 1521 Dec. 1932. E. van Manen met gezin van Hartweg 4a naar Zandvoort Parallelweg 11; C. Scherpel van .Bosstraat 35 naar Loosdrecht N.L. El 2; M/. Broekema van Amersf.straat 83a n. Assen Anreeperstraat 77; M. Verbeek van Birktstraat 34 aiaa,r Bloehienjdaaji Prov. zickenh.G. van Renen van Soesterb.straat 125 naar Zeist Pr. Alexanderweg 34; J. Lourems van Utr.weg 10 naar Eibergen Rekkenschest.; A. de Boer met vrouw van B. Grothestraat 31 naar Amsterdam Jan Bernardusstraat llhuis; A. J. de Vries van Korteweg 5 naar Hilversum Lijsterweg 53; J. E. H. Huber van Beukenlaan 1 naar Hil versum Vaartweg 38; E. H. KJleij van Beu kenlaan 1 naar dén Haag Violen weg 1; E. Gedink van Smitsweg 20 naar Baarn Toren laan 41; H. van dien Heuvel met gezin van Beckeringhstraat 26 n. Amersfoort Spaar- nestraat. Verhuizingen in de gemeente van 1521 December 1932. F. G. van Kesteren van Molenstraat WZ 13 naar 45; L. J. M. Proot van Soesterb.str. 133 naar Postweg 61J. Alkema van Nteu- weweg 111 naar Parklaan 13; H. Hols van Nieuweweg 42a naar Kostverlarenweg 11 A. Stroomberg van Van Weedestraat 27 naar Gr. Melm a. boord; J. A. de Bruin van Beetzlaan 37 naar Kostverlorenweg 5b; M. Verwoerd van Ko=tvcr1orenweg 5b naar Kostverlorenweg 7. w NED. HERV. GEM. TE SOEST Zondag 25 December 1932 kerk 10 uur; Ds. van Schaick. Kerk 6 uur; geen dienst. Emmakerk 10 uur: Ds. Groeneveld Emmakerk 6 uur: Ds. Groeneveld. 2e Kerstdag 26 December 1932 kerk 10 uur Ds. Groeneveld. Emmakerk 10 uur: Ds. van Schaick. Jeugd dienst. In alle diensten Kerstcoilecle. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 25 December 1932 le Kerstdag voorm. 10 uur, nam. 6 uur: Goddienst- oefening. Maandag 2c Kerstdag: geen dienst. Zaterdag 31 December, Oudejaarsavond 7 uur: Godsdienstoefening. HERV. (GER.) EVANG. Spooritriat. Zondag 25 December 1ste Kerstdag '9 mor gens 10 uur: Ds. H. A. de Geus. van Dc Bilt. 's Avonds geen dienst 2e Kerstdag 's morgens 10 uur: Ds. 1 Kie vit, van Baarn VEREEN. VAN VRIJZINNIG-GODS- DIENSTIGEN. Maandag 26 December 2e Kerstdag '3 mor gens 10.30 uur: Dr. K. F Proost, van Rotterdam. Zaterdag 31 December Oudejaarsavond 6.30 uur: Ds. J. Dikboom, van A'foört

De Soester | 1932 | | pagina 2