Zweedsche Belevenissen Amerikaansch T. VAN VLIET Modelslagerij 0^ Ingezonden ^0 ©-^Plaatse lij k Nieuwsjr VERVOLG. Bij het baantje, dat ik nu gekregen had, kon ik heel oud worden, als het daarvan af-. Hing. De instudeering van Nerone naderde nu langzamerhand de generale repetitie. Het volk kon reeds zeldzaam expressief vervloeken en, nu was het fijnere werk aan de beurt. Als Nero in het eerste bedrijf voor de uitgespannen rond-horizont zijn monoloog aan zijn moeders graf houdt, te middjen van angstig voortjagende, laagdrij- venlde wolken, geproduceerd door een pro- jecie-apparaat, zit ik lui op een der bal- constoelen in de verlaten zaal en laat alles over mij heen gaan. Nu ik alles van kort bij bekeken heb, de middelen ken, die de sug gestie en stemming moeten bewerkstelli gen, maakt alles op mij nog slechts weinig indruk. Aardiger is het, wanneer de regis seur een der balletmeisjes, die een solo- dans geeft, uitscheldt voor alles wat lee- lijk en stompzinnig en kunsteloos is. Zij mag in dezenl dans debuteeren, en waar zij naam wil maken, zwijgt zij, volgt alle wen ken, begint honderd maal opnieuw met en gelen geduld!. Een hoofdregisseur moet te vriend gehouden worden tot eiken prijs! Hoewel het nog aardiger is, als er beroem de zangeressen op de bühne zijn. Die laten zich natuurlijk niet alles zeggen (hoewel toch veel!) en waar de regisseur zijn kef fende, scheldende, bevelende toon niet op kan geven, ontstaan er van tijd tot tijd hoogst amusante woordenwisselingen, waarbij dan met vertrek gedreigd wordt, aan contracten, herinnerd en zoo voort. Gelukkig zit het orchest tuschen beiden in, zoodat het altijd goed afloopt, waar trouwens niemand aan twijfelde. In ern stige gevallen loopen wij, die niets te doen hebben, dan eens naar het tooneel, bewier- rooken de artiste een beetje en schelden mee op den regisseur. Dan krijgen wij bon bons of zoo iets. Naderhand kreeg het ballet versterking van enkele krachten uit de tooneelschool van het dramatische theater. Zij krijgen een veelz'ijdiger opleiding dan het ballet en waar het aardig is, met hen te praten, blijf ik na dien tijd gewoonlijk achter het too neel. In de eeuwigdurende pauzen zoeken wij dan gemakkelijke zitplaatsen op de verschillende requisiieten, rooken stiekum cigaretten, wat natuurlijk streng verboden is en boomen over kunst en al wat daar al dan niet mee annex is. Er is één onder hen; die een; zekere autoriteit geniet: zij heeft al eens gefilmd en is door protectie van een regisseur op de tooneelschool ge komen; Greta Gustavson heet zij. Ik kan mij voorstellen, dat zij goed filmde, want zij heeft een zeldzaam levendige en frappan te mimiek spreekt echter weinig en dan nog nooit over haar werk, maar altijd over haar jeugd Toch heb lik altijd moeite ge had in de Greta Gustavson, die ik mij van deze opera-avonden herinner, de Greta Gar- bo te herkennen, die zij korten tijd later werd. Jk kan mij nooit goed reaLiseeren, wat zij ~>u feitelijk in Amerika met haar ged'aan hebben. Ik heb haar in de dagen, dat zij naam begon te maken nog herhaal-, delijk in Rasunda, waar het toeval mij even" eens heen voerde, onmoet. Ik ken haar van en uit haar eerste Zweedsche films maar welk een verschil! De generale repetitie duurde tot een uur of twee 's nachts, drie dagen later was de premialire. De zaal was tot de laatste plaats gevuld, hoewel de prijzen verdriedubbeld waren. Van de Koninklijke familie was slechts de Koning aanwezig en prins Si- gard, die uit Uppsala was over gekomen. Hoe 'n evenement d'e voorstelling was, blijkt wel uit het feit, dat Selma Lagerlöv er voor uit Marbacke was overgekomen en dat was nu juist niet naast de deur. Het ligt nog iets verder lin dezelfde landstreek, waar ook Talfors, het startpunt van mijn reeks van 12 ambachten gelegen is. Toen de eerste tonen van de ouverture weerklonkeni. zat ik op een soort torenach tige stellage, die in het derde bedrijf ge bruikt werd. Bij de minste beweging kraak te het apparaat echter, hetgeen storend werkte, zoodat ik maar weer afdaalde. En dit was de oorzaak van de grootste sensa tie, die ik ooit in Zweden verwekt heb. Voorzichtig klom ik naar beneden en zocht mijn weg tusschen de requisieten, op zoek naar een betere zitplaats. Het was er ta melijk duister en t.erwijl ik tastend voort ging, hoorde ik Nero zijn eerste ontboeze mingen uiten. Het orchest speelde nauw hoorbaar Daarom wachtte ik even en hield mij intusschen vast aan een groote staan der. T-oen gebeurde het. Wat ik als een staander aanzag, bleek een formidabele paal te zijn, die een rol vervulde in de den vortgen avond gespeelde Parsüfal, waartoe weet ik niet, en die uit verzuim was blij ven staan. Op een gegeven moment bemerk te ik, dat mijn steunpunt in beweging ge raakteIk greep, ik trok, alles ver geefs. De acht meter lange paal gleed voor over, tipte even tegen een der coulissen en sloeg met donderend geweld in zijn geheele lengte over het tooneel. Eerst zweeg de mu ziek abrupt, twee seconden was er stilte, toen begon er een geagiteerd gebrom en geschuifel in de zaal, een vreemd, ondefih neerbaar geluid. Nero, die op het laatste moment ter zijde gesprongen1 was, vloekte luid en uitdrukkelijk. Op dat moment be gon het scherm reeds te zakken ik zelf bijna bewusteloos men had mij languit neergelegd en het habijt van een volksman, die er in een armzalig négligé bijstond, onder mijn hoofd geschoven. Men is niet zoo overgevoelig op dat punt ^chter de coulissen! Op dat moment verscheen de dokter. Om juist te zijn, verscheen er een twintig-tal of daaromtrent. 'Natuurlijk was er een groot aantal medici in de zaal, en die allen hadden zich, op het vermoeden van een groot ongeluk, ieder langs verschillen de wegen en toegangen, een weg gebaand naar het tooneel. Om mij heen was nu een breede schare menschen. Ruimte!" riep een der doctoren. „Op die manier sterft de patjent, voor er hulp 15. Er kwam een opening in de haag, waarin zich een grijs heertje in rok vertoonde. Hij knielde naast mij neer. Ik zie niets-" riep hij uit. „Kan hier geen licht gemaakt worden?" Maar nie mand wist op dat moment, hoe er licht gemaakt kon worden. De machinist was er niet en niemand waagde zich aan de tien tallen knoppen, handles en wielen in de schakelkamer links achter het tooneel. Toen kwam er iemand op een slim idee. In het laatste bedrijf, wanneer het volk bij de brand van Rome zijn vervloekingen uit stoot, moest de illusie van een vuurzee ge wekt worden door schijnwerpers, in wier bundels roodgekleurde transparante pio- pellers draaiden, door groote massa's stoom, die met slangen over het tooneel gespoten werd en door groote hoeveelhe den bengaalsch vuur. Nu, als het electrische licht dan niet branden wilde, waarom het Bengaalsche vuur dan niet aangestoken.'1 In een oogenblik was alles in een roode gloed gehuld. De doktoren, die het effect nog niet kenden, schrokken een moment. Onder al deze bedrijven door had men mij onderzocht en nadat gebleken wast. dat ik niets gebroken had, gelastte de medicus mijn transport naar een der aangrenzende zalen. Twintig armen lichtten mij van den grond, droegen mij boven de hoofden door eenige corridors en legden mij tenslotte be- hoedzaam op een divan neder. Mijn geval bleek niet gevaarlijk, en na van lieverlede t bewustzijn teruggekregen te hebben, werd ik per auto thuis gebracht. Dat was het ein de van mijn carrière aan de opera. Wordt vervolgd. reclame en zonder propaganda, doch zoo dra men strijd gaat voeren voor eenzijdige oiïtwapening, voor dienstweigering ur^anti- rnilitaire propaganda gaat voeren, onthoudt men zich niet meer van het deelnemen aan den oorlog of aan oorlogsvoorbereiding, maar neemt men daaraan actief deel en wel aan de zijde van de toekomstige vijanden des lands en! ten nadcele van den vrede, want die actie verzwakt de weermacht en verhoogt daarmede het gevaar, dat in tij den van spanning een der in conflict zijnde partijen onze neutraliteit niet zal eerbiedi gen en dat aldus het uitbreken van den oor log zal worden verhaast. Het bovenstaande geldt des te meer voor hen, die op grond van hun beroep, hare sekse of hun leeftijd vrij van dienstplicht zijn, zooals waarschijnlijk het geval is met alle voorgangers en een groot deel der le den van Kerk en Vrede. Alles te zamen genomen, verricht Kerk en Vrede dus geen vredes-, maar een op- roerwerk, is dus een collecte voor Kerk en Vrede geen vredes-, maar een op- roercollecte en behooren deze collecten al lerminst in de kerken thuis. Het Centraal Comité tot Waarschuwing tegen Eenzijdige Ontwapening. Secretariaat: Obrechtstraat 363. Den Haag. HET UITBREIDINGSPLAN SOEST. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEF. 330 POSTGIRO 146487] Elinor Fair jong' en knappe brunette Filmster verloofd met Frank Clark Vliegenier, Maakte met hem om een luttele reden Ruzie. Haar „liefde" was „dood als een pier"! Buiten verantwoordelijkheid der Redactie NOGMAALS COLLECTEN, DIE NIET IN DE KERKEN BEHOOREN TE WORDEN GEHOUDEN. Ruim twintig minuten later begon de voorstelling opnieuw, maar dat heb ik nie* meer meegemaakt, ik weet het uit de cou ranten. Dadelijk na de catastrophe was ik minstens door tien man omgeven en ik wfot niet beter te doen, dan een of andere duizeligheid te simuleeren. Zoo stond ik daar met verwilderde trekken, dc hand aan het voorhoofd. Men ondersteunde mij lief derijk en tien seconden later waren er zes glazen1 water. Iemand kalmeerde de opge wonden zaal met een toespraakje van voor het neergelaten doek. Plotseling kwam een tweede geagiteerd vragen: Is cr ook een dokter in de zaal? Wil de dokter direct op het tooneel komen?" Onmiddellijk na deze woorden werd de zaal weer rumoerig, zoo, dat dc menschen achter de coulissen zich nauwelijks ver staanbaar konden maken. Intusschen was Het hieronder vermeld Comité heeft in verschillen,die kranten gewaarschuwd tegen de in de kerken te houden collecten voor Kerk en Vrede. Naar aanleiding daarvan plaatste de Voorzitter van die Vereeniging, eveneens in verschillende bladen, een inge zonden stuk met het doel „het valsche licht, waarin die vereeuiigng werd geplaatst weg te nemen. Zulks tracht hij te doen door de volgende onjuiste, beweringen. Ie. „Kerk en Vrede predikt niet natio nale weerloosheid." Tevoren had hij verklaard, dat ons Comi té „telkens blijk geeft van de beginselen en beweegredenen van Kerk en Vrede niets te begrijpen." Als men nu echter de hier- boven weergegeven enormiteit leest, is het begrijpelijk, dat wij en met ons vele ande ren niets van de beweeg- (lees drog-) rede nen van Kerk en Vrede begrijpen, want volgens artikel 4 harer statuten voert zij: strijd voor nationale ontwapening, afschat- fing van militairen dien,stdwang en van el ke militaire organisatie." Is dit nationale weerloosheid prediken ol 2e. „Wij prediken evenmin verzet tegen het wettig gezag." Dat doet Kerk en Vrede wel, zooals uit het volgende blijkt: a In eerie op IS Mei 1931,, op msttgna- tie van het Hoofdbestuur gehouden verga dering, waarin aanwezig ongeveer liU voor gangers der vereeniging, werd eene reso lutie aangenomen, die hier op neerkwam, dat zij ingeval van mobilisatie hunne ge meente tot dienstweigering en sabotage zul len aansporen. b. Sommige voorgangers, zooals Ds. Ll- dering. verklaren positief,-dat, wanneer Ne herland in de toekomst in oorlog zou gera ken, zij een ieder-zouden aansporen om dienst te weigeren,. c. Professor Heertng zelf heeft in een artikel „Revolutionnair?" (Kerk en Vrede Aug.—Sept. 1931) verklaard, dat in den oor log de godsdienst wordt aangetast en men in dat geval de overheid1 niet behoeft te ge- hoorzamen. vyytv d In zijn prae-advies op voorstel AAAiv van de afdeeling Oosterbeek (^ei-nummer 1932 van Kerk enl Vrede) acht het Hoofdbe stuur de Koninklijke goedkeuring op de statuten uitgesloten, daar „de vereeniging de door de regeering geëischte clausule, n 1 dat zij slechts met wettelijke middelen haar doel zal trachten te bereiken, met tn haar statuten kan opnemen." Maar nu de hoofdzaak. Diens Kerk en Vrede den vrede? Absoluut niet. Is door al haar tweedracht strooien in eigen land den vrede een stap verder ge bracht? Neen. Vormt de Nederlamdsche weermacht een gevaar voor dien vrede? Neen. Dc Nederlandsche Regeenng zal nooit een oorlog ontketeneni Het bestaan van onze weermacht zal .nooit een oorlog in Europa doen uitbreken. De oorzaken, die tot een oorlog leiden, liggen buitten onze grenzen. Kan men den oorlog bezweren Door het breken van geweren? Neen. want, als men alle wapens had ver nietigd en alle forten, laten slechten En er was geen vrede in de hartem dan zou ,mcn elkander met messen en knuppels be vechten-. Wat is dus per saldo het resultaat van het werk van Kerk en Vrede? Het wekken van onrust en een gevaar voor de veiligheid van het land en van den vrede. Men moet één ding niet vergeten Zoodra onthouding van het deelnemen aan den, oorlog wegens gewetensbezwaren niet meer is een persoonlijke daad zonder Het spijt mij, dat ik iemand als den Heer Doorman, blijkens zijn artikel in de Soester van 21 December .1932, in zake 'de plaats der in hét LT. P. geprojecteerde haven, te genover mij moet vinden. Immers hij vindt de afgelegen plaats geen bezwaar. Dit is natuurlijk zijn goed recht, maar jammer is het dat hij geen argumenten stelt, tegen over mijne argumenten. Om iedereen echter tevreden te stellen zegt hij dat de bestaande losplaatsen aan de Molmen behouden kunnen blijven. In derdaad is dat waar; maar het is dan een hoogst ongewen^chte toestand- Immers een haVen is iets meer dan een aanlegplaats. Behalve kaden moeten er o.,m. zijn 'n zwaardere en 'n lichte kraan kracht en licht, weegbrug, opslagruimte voor koopmansgoederen, voorts bediening en bewaking, zoodra het bedrijf eenige af meting aanneemt. Dit alles kost geld, eif dit moet er op de een of andere wijze weer uitkomen, hetzij door directe baten of door indirecte voordeelen via de Gemeentenaren. Voor zijn pleizier maakt men geen werken als men verstandig is. Zooals de heer Doorman het wil, wordt iemand de keuï, gelaten op de tot dusverre tobberige wijze, te lossen en te laden op de geschikste plaats. Zonder hulpmiddelen, dus geld te verdoen, dan wel op de ver af gelegen haven, te werken met die hulpmid delen. De mogelijkheid bestaat, dat het eerste nog voordeeliger is, anders behoeft men diie losplaatsen niet te handhaven. Maar daarmede is toch de afgelegen plaats voor de haven veroordeeld1. N-een mijnheer Doorman, zoo moet het niet. ,>Er zij één haven" en dan op de goe de plaats. M.i. is die bij de Melmen. Men bedenke toch dat het onvergelijkbaar min der moeite kost, éénmaal 'n havenplan over te teekenen dan tefi eeuwigen dage alle menjschen, die er rncd'e noodig hebben be zwaren te laten ondervinden van een te ver afgelegen plaats. Er ds nog meer, de geprojecteerde haven, zal in afzienbaren tijd, door gebrek aan middelen niet tot stand kunnen komen, ter wijl een harven aan de Melmen gemakke lijker dus eerder is tot stand te brengen. Vooral indien men de mogelijkheid voor I uitbreiding voor .oogen houdende, niet al te grootscheeps van opzet begint. Op deze wijze begaat men dan ook niet het onrecht, waarom het U. P. in hooge mate onsympathiek ds^ groote landstukken in een ver verwij>derde toekomst eene be stemming te geven, zonder schadeloosstel ling. Een boer kan toch op zoo'n landstuk geen boerderij meer bouwen. Zoo n onrecht mag men niet plegen. Het recht is toch steeds de pijler voor eene geordende maat schappij. In zijne verdere verhandeling wil de Heer Doorman, de vroede vaderen maar la ten beschikken. Zeker, dat zal ten slotte wel moeten ge beuren, maar niet zonder veelzijdige voor lichting dier Raadsleden. Immers de wijze waarop hunne benoeming tot stand komt. geeft wel waarborg dat zij behooren tot de vertrouwensmannen der diverse politieke partijen,, maar geenszins -dat dit nu juist allemaal menschen zijn, met zoo breede al- gemeene ontwikkeling, naast speciale ken nis, dat zij een plan als het uitbreidings plan, en de gevolgen daarvan goed kunnen bv_oordeelen. De meest ontwikkelden en van nature de verstandigsten onder hen zullen dat het grifst toegeven. Het is dus-1 aan de pers en de publieke opinie, dc ge- meeneraadsleden voor te'-lachten, voorzoo- I verre zij zelve hun licht niet elders opste ken. Gebeurt dit niet, dan ontvangen zij hunne inlichtingen uitsluitend via den ont werper, uit diens kring of van diens mede werkers althans is het gevaar daarvoor aanwezig, Wij allen hebbeu nu wel eens ondervon den hoe gevaarlijk het is uitvinders of plan nenmakers, uitsluitend hun eigen maaksels te laten beoordeelen. Het schijnt eene men- schelijke eigenschap te zijn, maar het is merkwaardig hoe in het algemeen een ont werper zijn plan, met terzijde schuiving van alle mogelijke bezwaren, met werkelijke overtuiging weefte verdedigen, de voordee len naar voren halend de nadeelen voor zooverre ze niet geheel geëlimineerd worden te goeder trouw verkleinend, zooals men soms tegen beter weten in, moeite heeft aan de bekoring hunner overtuiging te ont komen. Vooral niet deskundigen moeten in 1 dit omzicht voorzichtig zijn. Ondcrgeteeken- dc insinueert niet, hij kent zelfs geen der betrokken personen, hij geeft zelfs toe, dat zij uitzonderingen kunnen zijn op den algemeenen regel, hij geeft echter zijne er varing in 't algemeen. Ik zelve had indertijd de gewoonte, een ondergeschikte, die een plan had gemaakt, zelf te noodzaken zoo wel alle voordcelen als alle nadeelen zoo veel mogelijk in cijfers te noteeren. Aldus leerde ik hem langzamerhand!, dat voor deelen slechts met opofferingen verkregen kTJjjnen worden,, ej dat als de offers te groot zijn* grooter dan de voordeelen, het plan veroordeeld is. Ik verzeker U dat menig plan door den betrokken persoon in de prullemand werd gestopt, of wel herzien of verbeterd werd, en ik verzeker U ook dat ik veelal uitste kende ondergeschikten heb gehad, maar ook dat er enkele personen waren, wie zulks nooit bij te brengen was. D^e uitwijding is alleen om aan te too- nen, dat het hier om algemeen mensehelijke eigenschappen gaat en niets persoonlijks bedoeld is. Een typisch voorbeeld van het onbewust flatteeren eener zaak, die men voorstaat le vert de ontwerper zelve, in zijne toelichten de beschrijving, artikel 7 het Woonwegen- plan. Daar doet o.a. de stilstaande verhuis wagen dienst, om extra breede woonwegen te bepleiten. De verhuiswagen maakt nu eenmaal een geweldige ruimte-indruk. Hij is hoog en lang, er staan soms twee trap pelende paarden voor, het is voorts rom melig en onrustig in de omgeving; de ont werper had geen beter beeld kunnen op roepen. Toch is het misleidend, want men behoeft niet eens chauffeur te zijn, om te weten dat een verhuiswagen behoorlijk aa-n den kant gezet, heel wat gemakkelijker te passeeren is, dan een die rijdt, en zelfs dan iedere andere wagen, die in beweging is. 1 Hij is immers niet noemenswaard breeder. En op de breedte alleen, komt het aan. Ziet l' lezers, men moet voorzichtig zijn. Zuiver zou zijn voorbeeld geweest zijn. indien gewezen was op den langen opont- houdstijd van zoodanigen wagen. Hierdoor kunnen immers opstoppingen ontstaan bij druk verkeer, doch dit komt alleen voor bij enkele drukke verkeerswegen, en is bij woonwegen van weinig belang. Jk ben overtuigd, dat niet opzettelijk een mislei dend beeld gebruikt is, maar juist daarom is dit eene zoo aardige illustratie van het geen ik hier boven beweerde. De redactie van de Soester is zoo welwillend ruim schoots gelegenheid te geven, aan ieder zij ne meening te uiten, hierdoor kunnen ook de gemeenteraadsleden;, van alle zijden in gelicht worden. „Du choc des opinions saillit la verilé (door de botsing der meeningen komt de waarheid aan het licht) en het is dan ten slotte aan de gemeenteraadsleden haar te doen zegevieren. Indien ieder zwijgt mijnheer Doorman, is er geen botsing van mecningen, en zou de waarheid wel eens onzichtbaar kunnen blij- M.i. hebben de gemeenteraadsleden zelfs recht op voorlichting en medewerking der publieke opinie. TTrT-„ 1 H DONKER. Dad'lijk, per vliegtuig, weg! Naar Arizona' Huwde daar, ijlings, John Dane; Makelaar, Drie unen latertoen had zij er spijt van, Eischte weer „scheiding" en't kwam „voor mekaar!" Schreef aan haar Frank: „Zeg> ik wilde je toonen, „Dat ik wel durfde hè? Maar.... t was een fout." ,'k Ben al aan 't scheiden: dan.... 'k wil met jou trouwen, „Als je tenmin>tenog véél van mij houdt!" En onze Frank Ach. zóó zijn nu wij I „mannen", Hield zich wel groot, maar was blij als een kind; Schreef haar een brief: „dat hij „goed' weer zou worden, Mits je oprecht nu alléén mij bemint. Toen kwam de filmster inwendig toch „smoorlijk" Met grooten spoed weer naar haar knappen Frank; Kuste hem innig, berouwvol en teeder; Vrouwen-hart vol toch' van liefde en dank! Toch 't is maar goed. dat zoo'n malle historie, Slechts in het wonder' „Amerika" tiert: Want ik geloof en met mij wellicht velen Zóó iets nu niet juist.de dametjes siert! (Nadruk verboden). AD REM. „KLEIN MAAR DAPPER." Het meisjesclubje van dezen naam te Soestduinen'! gaf 28 en 29 December een voordrachten-avondje in het zaaltje van het Stat.koffiehuis te Soestduinen. Beide avonden gaf groote waardeering voor't ge leverde werk. en kon ten bate van ,;Kinabu (Ivindeien naar buiten) 'n flink bedrag wor den afgedragen, mede door de belangelooze medewerking van het muziekgezelsch. ;;Per aspera ad astra" en door de gratis beschik baar gestelde zaal en een geanimeerde tom bola. AAN KOMEN LOOPEN. Sinds Zaterdag 21 December is aan ko men loopen groot model Herder met hals band om; was zonder eigenaar te Baarn. Belanghebbende wordt verzocht zich te melden bij den Inspecteur Dierenbescher ming, Veldweg 8 Soest. KATH. KRING. Vrijdagavond sprak voor genoemde in stelling in het parochiehuis te Soestdijk. de WelEd. ZeerGel. Heer Drs. P. Kasteel, redacteur-verslaggever van de Maasbode in den Haag. over fascisme en democratie. 1 Spreker gaat eerst na de huidige regeer ders wat voorheen juristen waren of ouden adel, thans arbeiders, soldaten e.a. In Rome heerscht een oud-onderwijezr*„ zoodat over dit alles ligt de dictatuur. In Europa /ij het nog enkele monarchen en spreker ge looft dat in de volgende kwart eeuw nog meerdere wijzigingen zullen komen, t Stel sel van president neemt toe. 't Fascisme waarvan Mussolini de geestelijke vader is. neem toe; 't gaat lijnrecht in tegen de de mocratie; in korten tijd wordt het geheele nationale leven beïnvloed. In zijn innerlijk is het een zuiver Ital.iaansch verschijnsel I Als nu de vraag opkomt wie is Mussolini. dan zegt spreker lichamelijk en geestelijk een Germaan van nature tot tucht geneigd van jongsaf ernstig, ouder geworden zijnde revolutionair, was eerst onderwijzer, daar na zwerver, arbeider in Zwitserland, anar chist en overhellend naar de linkerzijde der SDAP, is journalist geweest, uitgever eener courant enz. Z,n haat tegen Duitschland is bekend. Onder zijn vaan zijn katholieken liberalen. SDAP'ers. In dien Herfst van 1922 greep hij naar de macht in Italië, onderhan delde met den koning en nam de regeering over. Het fascisme is door en door revo lutionnair. Mussolini zelf is een geweldig heerscher, imperialistisch, demagoog, en or ganisator; in de organisatie heerscht hij onbeperkt. Van de 2% millioen fascisten is n 10de de kern. De groote fascistische raad is het hoogste college, dc sociale Kamer wil hij afschaffen. Hij heeft in zekeren zin hel bedrijfsleven gesocialiseerd, eigendom be staat niet, dc -strafwet is gefascistioneerd, de democratie is dood, maar toch mag het fas cisme niet veroordeeld worden, wat ook de H. kerk niet doet. Mussolini heeft dc Romcinsche kwestie opgelost. Hij wil ech ter de kerk dienstbaar maken aan het fas cisme, maar dit is heclemaal niet orthodox. Het resultaat van het fascisme, het bolsje wisme ziet men in Rusland. Dat het fascis me ingang vond, vindt zijn oorzaak daar in dat in Italië de loonen laag, de belas tingen zwaar waren en Musolini daar veel aan heeft verbeterd. De nationale schuld is met 10-tallen milliarden overschreden In het fascisme is een sterke anti-kerke lijk elerrtent, de persoonlijke vrijheid is on- bestaanbaar, het nationalisme speelt een groote rol. Fascisme bloeit dan pas als er geldmagnaten achterzitten, daarom zal zij in ons land niet spoedig vasten voet krijgen. Valt het fascisme dan moet daar voor komen een sterke kath. democra tische regeering in de plaats komen. De kerk ziet in het stelsel nog geen veroordee ling. Laat ons daarom afwachten^ maar pa raat zijn. Na applaus werden een paar leuke natuurfilms en een leuke klucht getoond. VERBODEN JAGERIJ. Op den Oudejaarsmiddag was van A. op een weiland aan den Lange Brinkweg aan het jagen, waarbij hij poogde eenige duif jes te bemachtigen, liefhebber als hij blijk- baar was van die gedierten in gebraden toe- stand. Toevalligerwijze passeerde echter te gelijkertijd een surveilleerend agent van po litie, die het schieten! hoorde en natuurlijk eens ging kijken. Onze jager werd gear resteerd en de boutjes werden in beslag ge nomen. Natuurlijk volgde ook inbeslagna me van het geweer, terwijl mede bleek, dat van A. noch vergunning had tot het dragen van wapenen, noch tot het voorhanden heb ben van wapenen ingevolge de Vuurwapen- wet, noch vergunning inzake de Vogelwet. terwijl hij evenmin kon toonen een geldige jachtacte. Bij onderzoek van het uitgeleverde ge- I weer bleek echter al spoedig, dat dit zeer weinig waarde had en dat daarmede onmo- gelijk duiven konden worden doodgeschoten onder de omstandigheden, als dat was ge- -chicd. He tgevolg was, dat van A. moest toegeven met een ander geweer te hebben c'ioten, waarop dat andere geweer even- en in beslag werd genomen. Voor hem dus een onfortuinlijke oudejaarsdag, ter wijl de gevolgen van dat alles in het nieu we jaar wel tot uiting zullen komen. OPENBARE DRONKENSCHAP. Op Oudejaarsdag werden door dc politie een 3-tal personen ingesloten, die op den openbaren! weg in staat van dronkenschap verkeerden of daarop een rijwiel bestuur den in kennelijken staat van dronkenschap. In de voor dergelijke gevallen bestemde, niet van gezelligheid ontbloote vertrekken •in 't politiebureau konden zij toen oud en nieuw vieren, waarbij echter de omstan digheden van dien aard waren, dat zij niet te klokslag 12 uur elkander met het nieuwe jaar konden gelukwenschen, en evenmin in staat waren op dat oogenblik een heildronk te wijden aan den God Bac- chus. aangehouden. Maandag is door dc politie aangehouden de scharenslijper W. V-, van wien b^k, dat hij nog in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd voor 3 nog niet ten uit voer gelegde vonnissen wegens openbare dronkenschap. Hij werd naar Utrecht ge transporteerd en aldaar ter beschikking ge- stelci van deni Officier van Justitie. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp een huls van een electrische lantaarn een rozenkrans een zwarte want een belastingmerk een Yale huissleutel een groote Duitsche herdershond. Terug te bekomen: Politiebureau Korte Brinkweg 16a Beckeringhstraat 32 Nieuweweg 60 Politiebureau Veldweg 8 MM

De Soester | 1933 | | pagina 2