Onafhankelijkheid boven al Kleinveeteelt Wij verkoopen: Wij zijn agent van N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij PEUTLLETO N ié ié ié ié iCc ij ié S Cc O Voor de Vrouw LEVEREN VLUG, GOED, BILLIJK REKENINGEN, NOTAs, KWITANTIES, BRIEFPAPIER, MEMORAN DUMS, BRIEFKAAR TEN, ENZ. ENZ. DE ANGLICAANSCHE OF ENGEL- SCHE STAATSKERK OOK WEL GE- HEETEN „EPISCOPAALSCHE" OF „BISSCHOPPELIJKE KERK". III, (slot). In zeer korte trekken heb ik het ontstaan der Engelsche Staatskerk beschreven, van welker grondlegging John Wiclif de eer toekomt. In dit slotartikel wensch ik de aandacht te vestigen op haar inrichting en eeredienst, met enkele geschiedkundige bij zonderheden daaraan verbonden. Haar y.episcopaalsch" of „bisschoppelijk" karak ter mag dan tevens blijkeni Haar gezag. Reeds het eerste parlement, door Koningin ^Elizabeth bijeengeroepen, huldigde het oppergezag der Kroon over de kerk en bevestigde daarmede haar af val en c nafhankelijkheid van Rome. De re- geerende vorst trad in 't bezit van alle rech ten, die eertijds de Paus bezat. De vorst roept de synodes (kerkelijke vergaderingen) samen en ontbindt ze. Hij is de uitvoerder der kerkelijke wetten, geeft verlof een bis schop te kiezen, bevestigt de keuze, en ontvangt van den gekozene den eed van trouw; heft kerkelijke belastingen en tien den geniet de inkomsten van vacante bis dommen en kan kerkelijke personen, we gens bepaalde overtredingen, voor den bur gerlijken rechter dagen, waarbij deze het recht behouden, na gewezen vonnis, zich op dert vorst te beroepen, dlie dispensatie kan verleenen. Ook kan de vorst bisschop pen verplaatsen en de grenzen van een bis dom veranderen. Ui/t het feit 'dat de Engelsche kerk uit bisdommen bestaat en bisschoppen heeft, blijkt reeds haar „bisschoppelijk" karakter. Men zou evenwel verkeerd doen met hier- uJi't de conclusie te trekken dat de hooge Engelsche geestelijkheid (de bisschoppen) niet veel in te brengen! heeft. Integendeel, bijzondere voorrechten zijn aan haar ambt verbonden!, zoodat de indruk wordt gewekt, dat zij de eigenlijke macht in de kerk ver tegenwoordigt en niet de vorst. Haar geestelijkheid. De Anglicaansche kerk telt 27 bisschoppen in Engeland, 10 in Ierland; zij staan onder 3 Aartsbisschop pen, gezeteld te Canterbury, York en Du blin. Van deze 3 Aartsbisschoppen is die van Canterbury de primaat, de primas inter pares, de eerste onder zijns gelijken. De aartsbisschop van Canterbury is ook als parlementslid de eerste. Hij volgt in rang op de Koninklijke prinsen, en bij eene troonswisseling kroont hij den vorst of vorstin. Genoemde aartsbUsschopen hebben recht op zitting in het Hoogerhuis, wij zouden zegglen; Eerste Kamer. Op de bisschoppen volgen de geestelijken van lageren rang, dde verdeeld wonden in rectoren en vicarissen (vicaris is plaats vervanger of hulpprediker). De hoogere geestelijkheid laat de zorg voor de gemeen ten veelal aan de vicarissen over, die zij matig salarieert, terwijl zij zelve een jaar geld ontvangt, dat duizenden ponden ster ling bedraagt er waarvan zij', buiten hun- we gemeenten, een aangenaam leven leiden. De geloofsleer der kerk. Door Thomas Cranmer was (in 1552) een geloofsleer op gesneld, bestaande uit 42 artikelen. Deze werden door Koningin Elizabeth bekrach tigd met weglating evenwel van drie, waar in de mis bestreden werd', zoodat 39 over bleven, die thans de grondwet der kerk uitmaken. De geloofsleer «ademt ito hoofd zaak een Protestantschen geest en nadert het meest die onzer Gereformeerden. Zij huldigt o.a. de praedestinatie (leer der voor beschikking), erkent alzoo het raadsbesluit God^, dat de mensch reeds vóór de we reldschepping dus ook voor zijne geboorte, is uitverkoren! óf verdoemd. Ademt d,e geloofsleer hoofdzakelijk een Protestantschen geest, in andere opzichten komt zij met de R. Cath. kerkl. overeen en kent o.c goddelijk gezag toe aan de bis schoppelijke waardigheid. Haar eeredienst. De eeredaienst is een sa- menlstel van uitwendige plechtigheden. Al le gebeden en gebruiken doen zoozeer den ken aan een R. Cath. eeredienst, dat een niet ingewijde zou w«anen in een R. Cath. kerk te zijn. Een Protestantsch lichaam in een Roomsch gewaad, zoo zouden wij de Engelsche kerk kunnen noemen. De En gelsche geschiedschrijver Carlyle, typeert de Anglicaansche kerk met dit woord: „Het jEngelsche Protestantisme neemt de plaats in (hij schreef „mam", daar hij den tijd van Elizabeth beschreef, doch zijn woord geldlt ook voor dezen tijd) tusschen Rome en Genève (Paus en Calvjjn). Haar belijideniiisschriften zijn uitgegaan van god- NAAR HET ENGELSCH I 1 i 20) De Courcy had zich van dezen plicht ge- kweten> door Lincoln om te koopen, om een va'lsch doodcertificaat voor Ardine op te stellen, terwijl hij wel degelijk wist, dat zij nog bestond en ook, waar zij woonde. Nu was hij er niet op voorbereid geweest, dat Lady Smyth het jonge meisje mee zou bren gen aan boord van The Danaë, maar, toen dit eenmaal plaats vond, had hij onmiddel lijk ingezien, dat het dan maar verreweg het beste zou zijn, haar ten huwelijk te vra gen. Lady Smyth hield ineens op met schrij ven eri vroeg: Je hebt The Danaë immers gekocht, Ardinte? Ja, die zaak is in orde. Ik heb juist van ochtend dien iaatsten brief daarover gehad. Dus je hebt den suikerfabrikant over troefd? Het is een geweldige som, die je er voor gegeven hebt! Daar hadt je wel een nieuw jacht voor kunnen koopen! Mogelijk is dit zoo„ maar dat was dan toch ook niet The Danaë geweest! Nu. voor Lord Lorresmere was het gelukkig. Ik gun het hem graag, want van Mossel heb ik gehoord, d-at hij tot over de ooren in de schuld zit. Heeft Mr. Hclmsley Lord Lorresmere gezien? vroeg Ardine, haar best doend om haar stem zooveel mogelijk te beheerschen. Ja, hij is hem gaan opzoeken en vond hem nog heel zwak. Je weet, dat hij zoo z-iek is geweest? Het Handelsblad De Gooi- en Eemlander 't Maandagochtendblad De Telegraaf De Lach Het Amusante Weekblad Stuiversblad Ideaal De Haagsche Post De Radiobode De Gracieuse Het Nieuwe Modeblad Weldon Record 1(5 Aanbevelend, 1(5 2); Het Handelsblad De Gooi- en Eemlander v. Weedestr. 7, Soestdijk Telefoon 2062 2)1 geleerde beginselen, die den geest van Cal- vijn en Knox (dc Schosche Calvijn) dragen. De formuldergebederf worden) aan de litur gische geschriften en brevieren der oude kerk (is R. Cath.) ontleend. De stichters der Anglicaansche kerk bewandelden de middelweg." Die „middelweg" zou een geduchte be strijding vinden van, vooral Schotsche zij de, van den reeds genoemden John Knox. Deze, dliie in 1572 stierf,wilde alles wat eenigszirrs aan Rome herinnerde, uit de kerken verwijderen. „Als de nesten ver stoord worden, komen de kraaien niet te- rug." De sympathie van Koningin Elizabeth had hij niet. Het zou ons te ver voeren den strijd de zer „Puniteinerf" zuiver doos), te bestrij den. Genoeg, onze Britsche overburen zijn zeer aan vormen1 gehecht en laten in 't al gemeen,1. maar ook iin 't bijzonder op gods dienstig gebied niet spoedig varen, wat zij van hunne voorouders hebben geëerfd. Toch konden vele geloovigen zich niet aan de macht van dien zich steeds veranderen den geest onttrekken. Zij traden uit de cude Staatskerk om ap«arte genootschappen te vormen. Door onzen Stadhouder Willem III, die tevens Koning v«an Engeland was, werd hun vrijheid van belijdenis en Gods- vereering geschonken. NASCHRIFT. In oen onzer dagbladen las ik voor kort dat er een zoogenaamde Oxford-beweging bestaat. Vijftig vooraanstaande geestelijken der Engelsche Saatskerk, hebben in een manifest een openlijke oproeping gedaan om den jaardag der Oxford-beweging in 1933 te vieren door eene „hereeniging" met Rome. Merkwaardig was de mededeeling dat dit tnanifest door de groote meerder heid der Engelsche Catholieken, geestelij ken zoowel als leeken, verworpen- wordt. Rome houdt zich altijd aan den veiligen kant. VERLOREN LEGGEN. Hoe dat te voorkomen. Op menige boerderij heeft men, nog al eens last van het verloren leggen der kip pen.. En dat is niet te dulden, want het ge beurt niet zelden, dat ze pas na weken ge- Neen, dat weet ik niet. i Hij heeft een inzinking gehad|. na al de ellende, d'ie hij doormaakte, en volgens Mossel moei hij nog maar een wr«ak zijn. Ik zou wel eens willen weten, of Lord Lorresmere een! tocht met het jacht zou willen doen, als hij weer wat beter wordt, zei Ardine zoo gewoon mogelijk. Hij mag het net zoo goed gebruiken. Het ligt in Marseille. Ik dacht, diat het opgeverfd werd? O, d'at is een jaarliijksche beurt. Ik heb het precies zoo gelaten; ook kapitein Ro- mar en de verdere bemanning zijn gebleven. Het zou mij vreeselijk spijten, als Lord Lonresmere geen gebruik zou willen maken van The Danaë, terwijl het hem toch waar schijnlijk zooveel goed zou doen. ,En zijn vrouw is immers zoo vriendelijk voor mij geweest, dat hij waarlijk geen bezwaar hoeft te maken, die kleinigheid aan te ne men. Nuy toch zou ik het niet aanbie- dien, als ik jou was. Je naam werd al ééns met den zijne verbonden. Door Mirs. Cranmer? Ja. En ook door Mrs. Baynes-Fytton en! ande&enO, dat had ik nog haast vergeten: weet je wel, hoe dwaas Mrs. Cranmer zith heeU aangesteld tegenover De Courcy?£ij is buitenslands ge gaan. heeft hem weten uit te vinden en heeft aangeboden, hem te trouwen. Maar hij heeft haar bedankt, geruïneerd als hij is, wat ik niet anders dan haar ver diende loon vind! Toch had Ardine meelij met haar. Maar lang bleef zij niet bij die gedachte stilstaan daar zij immers te zeer verdiept was in den toestand van dien oud-eigenaar Van The Danaë. Dien avond nog hoofde zij van Mossel, dien zij op een partij ontmoette, dat hij eenigen tijd naar buiten was gegaan, om weer wat bij <te komen na de hooge koortsen, waaraan hij geledien had. Arme kerel! riep Mossel meelijdend. vonden worden en dus niet meer geschikt zijn voor veiling, winkel of markt. Aan een ei mag letterlijk niets mankee- ren. Een ei is goed of niet goed'. Schakee- ringeni zijn er niet. De boer weet dat ook deksels goed. Hij eet ze niet zelf op, hoor! 't Is dus alleszins noodig, dat het verloren leggen voorkomen moet worden. Bij alle rassen is dat niet even gemakkelijk, doch met wat goeden wil komen we d'r wet. Er zijn vele oorzaken: le. De legnesten zijn niet doelmatig. Voor lichte rassen neme men een nest van 35 x 35 c.M„ voor de middelzware van 40 x 40 c.M. 't Is mogelijk acts aan den ruimen kant, maar beter te ruim dan te eng. Een leggende kip zit gaarne op haar gemak en breed-uit. 't Is een genot voor haar, in de gewichtige oogenblikken zich ook nog eens om te keeren. Wie de nesten in 2 of 3 rijen boven elkaar aanbrengt, die zorge, de onderste toch zóó hoog van deru grond af blijft, dat dë krab bende kippen er geen zand, turfstrooisel, mest e.d. in kunnen krabben. Ik kan me indenken, dat zoo'n leggende kip het reuze-verschrikkelijk zal vinden, als d'r rasgenooten met het achterwerk naar haar toegekeerd, haar zitplaats vol vuil en stof gooien. 2e. Er kunnen te weinig nesten zijn. Men rekent 1 nest op 4 kipper*. Beter een' te veel dan te weinig. U zult zeggen: zooveel is niet noodig, want ze kruipen toch maar bij mekaar, en dat is ook wel zoo, maar sommige doen het niet, die kunnen daar heelemaal niet tegen. 3e. De nesten, worden niet schoon ge houden. 't Wemelt soms van kleine spring- in-'t-velds (vlooien of van die langzaam- marcheerders (luizen). Lollig hè? Ik heb aan één vloo in 't bed al genoeg en dan is een vloo nog een illuster beest tegenover een luis. De nesten dus op tijd eens ferm van binnen en van buiten met carbolineuin be strijken er* ook geregeld versch stroo of kortgesneden hooi er in doen. 4e. Geen nesteieren, genoeg. In ieder nest moet minstens één steenen of porse leinen nestel liggen, doch waar men last van verloren leggen heeft, neme men er 2, desnoods 3 in elk nest. Zoo duur zijn ze niet. Een kip legt graag in een nest, waar méér dan één ei ligt. Nu en dan de nesteieren eens helder af- wasschen/. Reeds lang voor de jonge kip pen beginnen te leggen, moeten.' de steenen eieren in 't nest liggen, 't Voorkomt later het eierenvreten. Werp ook een enkel stee nen ei op den vloer, met dezelfde bedoeling. 5e. Soms zijn er geen springlatten voor de nesten. En dat is toch noodig. De kip springt daarop, als ze een ei in de verte voelt aankomen,, ze loopt eens op haar ge mak er over heen,, waarbij de eventueele mest van d'r voeten ook los laat, en zoekt dani de gelegenheid op waar zij voorliefde voor heeft. Anders moet ze maar vaak op goed ge luk af in het nest vliegen en zoo kan het best gebeuren, dat daar al een hen zit te leggen en wel eene, waar zij juist niet mee overweg kan. Is het wonder, dat de dieren, die daar niet van houden, in d'r eigen zeggen: ,,'t Zal me morgen niet meer overkomen, 'k ga naar het schuurke of naar den eikeniwal." 6e. De nesten hangen vaak verkeerd. n.1. daar waar het niet rustig genoeg is, Eene kip wil niet graag gestoord worden als ze aan 't leggen is. De vogels in de vrije natuur evenmin. Men overwege dit wel. 7e. Uit nieuwsgierigheid voelt men te vaak onder de leggende kippen. Vooral bij pas beginnende kippen is dat onuitstaan baar. Ik weet niet hoe de gedachtengang bij een kip is„ maar ik kan me toch niet voorstellen, dat ze die ongeduldige hand onder zich aangenaam kan vinden. In con trole (-val) nesten worden ze daaraan ge woon, omdat het dagelijks gebeurt, maa-- overigens maakt men de dieren er maa" angstig door en hoe angstiger een kip is hoe langer het duurt voor het ei komt. (Alg. H'oll. Landb. blad) VOOR TENTOONSTELLINGSFOX- KERS. Het wasschen van witte of gedeeltelijk witte kippen. Wat veroorzaken vele menschen Z'ich toch onnoodig veel moeite, omdat men elkaar stomweg napraat en navolgt. Tientallen keeren heb ik gelezen, hoe men kippen moet wasschen,, tientallen keeren was de aangeprezen manier dezelfde, de eene mis- U zoudt hem haast niet herkennen, Miss Raymond. Lorry hoorde nooit tot de dik- sten, maar nu is hij net een wandelend ge raamte! U weet, dat ik het jacht gekocht heb? vroeg Ardine, die hoopte, dat Mossel dan de rest wel begrijpen zou; namelijk, dat zij het zoo van harte beschikbaar stelde voor den oud-eigenaar. Verrukt riep Mr. HeLmsley: Dat vind ik 'aardig!En is u ook van plan, ons op een tochtje te nooden? Ik weet nietJa.Ik zou het wel willen,als enkelen van u ten minste lust hadden Ik had zóó gedacht, ziet u: als Lord Lorresmere zoo ziek is geweest, zou hem zoo'n tocht veel goed doen. The Danaë ligt nu ongebruikt in Marseille en ik hoef maar één woord te schrijven aan kapitein Romar, ofMaar ik vind het niet prettig, om het aan te bieden. Zoudt u hem mis schien niet zoo iets kunnen voorstellen? Het 'is heel vriendelijk van u gedacht en het zou dien armen Lorry waarlijk goed doen, maar het is zoo moeilijk, niet waar, om iemaind een gunst te bewijzen, als hij zoo achterop is. Het mocht hem eens grie ven. Ja, dat is zoo. We staan machteloos, om hem te helpen. Het heeft er wel iets van. Die arme Lorry is niet gelukkig geweest; hij heeft al z,ijn geld verloren en daarom heeft hij Hiigh Lorresmere ook moeten verkoopen. Och, zijn voorvaderlijk goed, waar hij zoozeer op gesteld was? Wat zal hij nu doen? Zoodra hij weer wat bijgekomen "is, moet hij van plan zijn, buitenslands te gaan Gelukkig heeft hij tal van vrienden,, waar onder mannen van invloed, dlie hem wel ergens aan een baantje zullen helpen; bij voorbeeld in Wesl-lndië. Zoo'n eind af? Dat zal hij misschien juist het verkie- schien nog wel iets omslachtiger dan de andere, en even zoovele malen heb ik mij geërgerd. Ik wil niet zeggen, dat men met de op die wijze geleerde manier een vuile kip niet schoon krijgt, maar dan duurt 't toch zoo ontzettend lang voor men er mee klaar is. Jaarlijks, gedurende het tentoonstellings seizoen, wasch ik minstens 100 kippen; als men er zoo voor staat en weinig tijd heeft, gaat men al eens gekke dingen probeeren, die per 'slot van rekening nog niet zoo stom blijken te zijn. Eerstens wil ik u zeggen, doe veel zeep in het water (het beste is Lux of Sunlight- zeep) en klop de zeep niet. De eerste groo te fout, die bijna iedereen begaat is, dat hij zooveel mogelijk vlokken wil zien, men be reikt daarmede echter het tegenovergestel de van wat men wil bereiken, n.1. de wer king van de zeep is hierdoor grootendeels opgeheven. Het water bevat geen zeep meer, maar het schuim komt boven op het water te liggen. Het water zelf echter moet vuil oplossen en dit kan het slechts dan, wanneer het water vet is. Het vette war me water lost het vuil in een minimum van tijd op, en een enkele streek met een bor steltje is nu voldoende om al het vuil te verwijderen. Is een kip erg vuil dan ga ik anders te werk- Schrik niet, lezer! Ik pak een groot stuk zeep in mijn hand en boen uit alle macht over dc veeren, in alle richtingen. (Tegen de veeren in geeft niets als men er maar voor oppast de veeren niet te breken). Dan wordt de hals tusschen de beide han den gepakt en vervolgens beide handen krachtig en met flinke vaart beurtelings van zich af ert naar zich toe bewogen. Het vuil vliegt van de veeren af, en na 5 mi miten is de vuilste kip absoluut schoon Het afspoelen moet echter goed gebeuren, het beste gaat dit met een flinke straal wa ter; gaat dit niet„ dan moet men de kip zelf flink door het water op en neer slaan. Is er door het afspoelen veel zeep in het ai spoelwater gekomen, dan behoeft men di' niet weg te gooien, maar men kan het voo nieuw zeepsopwater gebruiken, het geeft tijdbesparing en men heeft minder warm water noodig. G. DROGE Hzn. De Kleinveeteelt"). ZEEMLEEREN HANDSCHOENEN WASSCHEN. Het wasschen van waschbare zeemleeren handschoenen, oogenschijnlijk zoo'n dood eenvoudig werkje, heeft toch een aantal punten, waarop men bijzonder attent moet zijn, wil men de levensduur van zeemleeren handschoenen niet bekorten; Men maakt een sopje van witte zeepvlokken en zorgt er voor, dat het sop lauw warm is. Te heet water doet de handschoenen verkleuren. Men dompelt een handschoen in het sop en trekt hem dan aan, terwijl men met de an dere hand met 'n zacht borsteltje de hand schoen wascht. Borstel zachtjes de vinger toppen en andere vuile plekjes en langs de zoomen, Sla de kap van de handschoen om en borstel ook zacht aan den binnenkant van de kap, voordat men de handschoen nog verder binnenste buiten keert, om hem op die manier, door voorzichtig over de knokkels van boven naar beneden te druk ken, uit te rekken. Trek nooit de natte handschoen bij de vingertoppen uit. Om dat daardoor het leer buitengewoon veel te lijden' heeft, alsook het stiksel. Is de handschoen uit, haal hem dan uit het sop door alle vingers van de handschoen met één hand bij elkaar te houden. Wring een handschoen nooit, daardoor wordt het leer, dat in natten, toestand zeer teer is, ver nield. Knijp voorzichtig in dc vingertop pen, van den top van den vinger naar be neden, om.de handschoen niet uit den vorm te wringen. Op die manier perst men er voorzichtig het water uit. Gooi nooit sop of water in de handschoen om het daarna van binnen naar buiten er uit te persen. Dit is volmaakt overbodig en heel slecht voor het leer, dat dan juist op de zwakste plekken wordt aangetast. Zoo noodiiig moe ten de handschoenen nog eens in een nieuw sop gewasschen worden ert daarna op de zelfde wijze als zoo juist beschreven,, eeni- ge malen in lauw water uitgespoeld. Wan neer al het water, op de manier daar straks aangegeven, uit dè schoone handschoen is gedrukt, blaast men er in en legt hem op een dubbelgevouwen badhanddoek. Vouw de handdoek dicht en rol hem op, beginnen- selijkst vi'mden. Zoo'n geheele verandering van omgeving zou hem de beste afleiding bezorgen voor het groote leed, waaronder hij gebukt gaat. Nu, tik zile wel, dat ik niets kan doen voor Lord Lorresmere. Hij heeft genoeg vrienden, die hem helpen zullen. En wilt u mij nu weer naar dë balzaal terugbren gen, Mr. Helmsley? HOOFDSTUK XV. 'Na enkele weken leek het Leven in Sy- 'denlhamstreet Ardine nog cei/benauwende droom, zóó zeer was ze toen al gewend aan haar veranderde omstandigheden. Na een half jaar was zij weer im Londen op haar eigen flat in Curzonstreet. Intus- schen was zij al met Lady Smyth in Schot land, geweest en ook had zjj een! reis ge maakt op het vasteland. Maar nog geen en kelen keer had zij tot een tocht met het jacht kunnen besluiten. Zij bracht den Kersttijd in Londen door en maakte gebruik van de vele uitnoodi- gingen, die zij kreeg. Lady Smyth gaf ook een. uitgebreide partij en de eerste, dien zij daar ontmoette, was Mossel. Zij had hem het laatst in Monte Carlo gesproken en riep nu onwillekeurig: Wat ziet u er goed uit. U is zeker niet lang in Londen geweest? Neen, ik heb in Nice gelogeerd bij menschen. die daar een villa bezitten en gis teren heb .ik ook nog gehoord' van een we- derzijdschen vriend. Van wier* dan? Van Lorresmere. Door Seaton, een kennis van mij, die juist uit Tndië terug keerde. en hem in Marseille heeft opge zocht. Wat deed hij in Marseille? Och, hij was weer ziek, had koorts, of zoo iets. Ik denk, dat het nog steeds van de ellende is, die hij heeft doorgemaakt. U weet zeker, dat van die betrekking in de bij de vingers van de handschoen. Dan blaast men weer en vult hem zoo mogelijk op met vloeipapier, waardoor er zooveel mogelijk lucht bij komt en de handschoen vlug droogt. Droog ze steeds in de scha duw, want er zit geen olie in de handr >choen om de uitdrogende werking van de zon tegen te gaan. Droog ze daarom ook nooit op kunstmatige wijze op een centrale verwarming, kachel, oven of in de warme lucht van een haardroger. Voordat ze hee lemaal droog zijn, is het goed de hand schoenen met de vingers over de geheele oppervlakte wat te drukken en zachtjes te kneeden als het ware, om het leer te ver hinderen hard t£ worden. Dan nogmaals er in blazen en op een drogen handdoek in den vorm leggen. Wanneer men op deze manier de handschoenen behandelt, heeft men het langste plezier er van. Nuttige wenkfen. Om bezems en boenders frisch en schoon te houden, doopt men ze van tijd tot tijd in een emmer kokend water met een paar handen vol soda en laat ze vervolgens in d!e zon drogen. Men moet biskwies nooit in een steenen pot bewaren, omdat ze dan altijd de zoo smakelijke brosheid verliezen. Biskwie be hoort in blikken trommels bewaard te wor- derv Potloodvlekkenj, die door het potlooden van fornuizen en, kachels en kachelpijpen op het karpet ontstaan, k^n men verwij deren door gedurende eenige uren een pap je op de vlekken te leggen, dat als volgt is gemaakt: Men maakt een dikke pasta van volder'saarde en water, waarbij een paar druppels ammonia gevoegd wonden. anneer men na een paar uur de volder's aarde wegschuiert. zijn de vlekken verdwe nen,. Recept. GEDROOGDE APPELEN EN PEREN: Men neeimt 3 ons gedroogde appelen of peren,, 5 afgestreken lepels suiker, een ci troenschil of pijpkaneel en 1 lepel maize- na. L it de vruchten verwijdert men zorg vuldig de klokhuizen en wascht de stukjes in lauw water en weekt ze een nacht in ruim koud water. Daarna kookt men ze in dit water gaar met de citroenschil of pijp kaneel en de suiker gedurende een uur. Dan bindt men hel vocht met de maizena en| verwijdert de citroenschil of de pijpka neel. HUISVROUW. Aanbevelend, N.V. le SOlESTER ELECTR1SCHE DRUKKERIJ West-Indiië niets gekomen is? Neen,, ik heb er niets van gehoord. Nu, nadat hij zich daarmee gevleid had, werd hem ineens alle hoop benomen; dus heeft hij een veel kleiner baantje in Egypte, ik geloof Caïro geaccepteerd, dat hij ook door particulieren invloed ge kregen heeft. Hij was juist op weg daar heen, toen Seaton hem ontmoette. Hij zag er vreeselijk slecht uit en' vlak daarop kreeg Seaton dan ook een schrijven, waar in Lorry hem meedeelde, dat hij ziek was. Het speet, Seaton ontzettend, maar hij kon zich niet langer ophouden. Dus daar ligt dlie arme Lorry nu heel alleen in een zoo- veelste-rangs-hotelletje in Marseille, met niemand, die naar hem omkijkt! Waarom is u zelve er dan niet heen- gegaan? zei zij vrij scherp. Ik heb het gisteren pas gehoord en ik zou ook wel gegaan zijn, maar ik had den ouden heer beloofd, dat ik bij hem thuis zou komen, omdat hij een aanval van jicht heeft. M'aar zoodra ik mij vrij kan maken, ga ik naar Frankrijk en zal ik Lorry op zoeken; ofschoon ik vind, dat toch ook zijn eigen familie het wel eens mocht doen. Maar het is waar, hij hééft haast geen fa milie. Wel woont in Londer* zijn zwager Edwin Burke. U doet voor hem, wat u kunt; ik was zoo even wat heftig, maar dat komt: het is toch ook zoo hard, dat Lord' Lorresmere, die altijd voor iedereen gereed stond, nu zoo verlaten daar ligt. Weet u misschien ook den naam van het hotel? Neen, het moet ergens op de Quai des Anglais zijn. Het leelijke is, dat, als Lor- ïesmere zijn boot mist, hem dit zijn be trekking zou kosten en dat zou hem dan zeker al zeer slecht passen. Hebt u ook gehoord, hoe het met zijn zaker* is gegaan? Meelijdend haalde Mossel de schouders op. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1933 | | pagina 4