Adverteert ook des Woensdags Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Gemeenteraad Het Onweerstaanbare. 1 rol boterhampapier No. 5 Een en Twintigste Jaargang Woensdag 18 Januari 1933 UITSAVE: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. 6. v. d. BOVENKAMP REDACTIE- EN ADM.-ADRESVAN WEEDESTR. 7 - TEL. 20B2 SOESTDIJK N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Van Weedestraat 7, Soestdijk 00K DES WOENSDAGS! BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT7 - SOESTDIJK ADVERTENTIËN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 u.a. h. BUREAU ADVERTENTIËNVAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. KORTING ABONNEMENTSPRIJS f 1— PER DRIE MAANDEN, FRANCO PER POST HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - (STAATSBLAD No. 380) Sommige dingen zijn nu eenmaal absoluut bestand tegen vergetelheid, vertelt Bruce S. Wright in een alleraardigst speechjc. Er zijn dingen, die nu eenmaal niet vergeten kunnen worden. De zon kan niet verborgen worden:. De dag mag somber en triest zijn; donkere, loodgrijze wolken tnogen het ge laat der zon geiieel bedekken, maar <ie zon is er toch,' haar doordringende stralen cellijnen door de duisternis heenEen borg kan niet verborgen worden. Een berg, van uit de verte gezien als men hem na dert, blijft zijn overheerschgnde aanwezig heid aan ons opdringen, als we hem reeds lang weer achter ons hebben gelaten. De zee kan niet verborgen worden. Als men nabij de zee woont, is men» zich steeds be wust va/n die zee. Of het stormt, dan wel kalm weer is,, dag of nacht, de getijden en golven zingeni hun lied, de stem van de zee is altijd in onze ooren. Een zaad kan niet verborgen worden. Men begraaft het in den grond, bedekt het in zijn graf. Maa'r door die ingeschapen eigenschap die weigert verborgen te blijven, baant het zich een weg naar omhoognaar het licht. Waarheid kan niet verborgen worden.... En zoo is "het met de oude. onverganke lijke, onweerstaanbare waarheid, die zich steeds en steeds weer aan ons opdringt, die niet verborgen wil en kan worden, en die verklaart, of we het begrijpen of hoo- ren willen of niet, dat we den naaste heb ben lief te hebben. Dat we uit het leven ook slechts krijgen, wat we erin doen. Dat we weder gemeten worden met de maat, waar mee we meten. Tja, we zijn nu wel deksels knappe, ge leerde en ingen'ieuse kerels geworden, ont zaglijk knap en geleerd en dan doet het haast kinderachtig en naïef en feitelijk wat onnoozel aan, om zich bezig te houden met van die eigenlijk een beetje gênante dingen als liefde, naastenliefde, wel te verstaan. Maar we kunnen prachtige economische systemen uitdenken en opbouwen we kun nen een volmaakt communisme of een vol maakt kapitaliisme of wat voor ander is me" uH'tdenJken en opbouwen en er de heele wereldhuishouding op baseeren. doch als dat onweerstaanbare ding, dat naïeve; kin derlijke, ja, voor moderne, zakelijke men- schen eigenlijk hopeloos verouderde begrip van ..Liefde" er niet in gevonden wordt. 44444444*444444444444 bsvattende 50 vel stevig perkament, voor il het falen., zoo zeker en zoo onherroepe lijk en onweerstaanbaar als de dag volgt op den nacht. En daarom, als zijn we dan ook zoo in tens geleerd geworden en zoo bar modern en filosofisch-onafhankelijk, zoo vrij van kinderachtige ,,wee(f', moralistische zede- preekjes», we zullen toch goed doen en heel verstandig, als we eens acht slaan op een rimpel, dood-eenivoudig gezegde van ie mand in een zooveelste-rangs-blaadje als de Herald-Post (Louisville) die in om-den- drommel-geen orakeltaal opmerkte: Je kunt net zoo veel of net zoo weinig in het leven geven, als je verkiest, want met de maat waarmee je meet, zul je wedergemeten worden. Geef dus weinig en je ontvangt weinig; geef veel en een overvloed keeit '°t je terug. Het is niet noodzakelijk al leen maar geld te geven, maar geef ook van jezelf iets; je vriendelijke gedachten, liefdevolle woorden en daden, en vergeet vooral niet: oen blij glimlachend gelaat. Een hartelijke handdruk zal dikwijls won deren verrichten. Iedereen heeft iets te geven, begin dus te geven wat je hebt en ga dan voort te geven, geven, geven overvloedig en met liefde Inderdaad, laten we lankmoedig, vrien delijk, vergevensgezind zijn. Laten we de nenging tot wraak of de geest der vergel ding aanstonds den kop in drukken. We kunnen immers allen onderschrijven, wat iemand anders in de Morning Press (San ta Barbara) simpeltjes zei: Niet één van de tien Geboden is onmogelijk of onlogisch 01 £nuitvoerbaar. In geen van ons allen ontbreken de nobele gevoelens, die het ka rakter veredelen, als we maar naar hun roepstem wilden luisteren. En we zouden nat wel kunnen, als we wilden, maar vc en van ons blijven hardnekkig weigeren om hun naaste lief te hebben, gelijk zich- /(LV^ aar man, die met volharding l Iu,s;tere" naar de stem van zijn eigen ,e ?re, n'et alleen ongunstige omstan digheden: die hem schenen te zullen ver- zwe gen, de haas blijven, maar zal ten slot- v...de voldoening smaken te weten, dat hij tenminste zijn pelgrimstocht hier heeft volbracht op de beste manier die hij wist, naar het licht dat hij had en volgens ^ingevingen van zijn beter innerlijk we- inKWin*enzijn ten slotte van dne onweerstaanbare, niet tc verbete ren dingen, die in menig mensch wel ver- Sf ,"ne" Zijn' raaar toch n°oit en mmmer verborgen of vergeten kunnen wor- N ad ruk verboden. FLORIS C. AANVULLINGSAGENDA voor de Raadsvergadering van 18 Januari 1933. 1 Voorstel van B. en. W. tot belegging van kasgt-Iden. (No. 2813). Soest, 10 Januari 1933. LIJST VAN INGEKOMEN STUKKEN. Raadsvergadering van 18 Januari 1933. 1. Jaarstukken over 1930 der N.V. „Cen trale Slachtplaats voor de gemeente Soest" (239) met voorstel van B. en W. 2. Besluit van gedeputeerde staten van L trecht dd. 27 December 1932, houdende verdaging der goedkeuring begrooting 1933. (No. 2600). 3. Besluit van gedeputeerde staten van l trecht dd. 27 December 1.932, houdende verdaging der goedkeuring besluit tot wij ziging van het raadsbesluit van 20 Novem ber 1920 tot verkoop van grond aan G. Nol len. (No. 2116). I. loedgckeurde besluiten tot het op nemen en beleggen van gelden in 1933. (No. 259 en 260). loedgekeurde besluiten tot wijziging der gemeente- en gasbedrijf begrooting 1932. Nrs. 21 en 23). 6. Besluit van gedeputeerde staten tot tijdelijke afwijking van hun besluit tot be paling der vergoeding voor bijwoning van afdeelings- en commissievergaderingen voor de leden van den raad der gemeente Soest. CNo. 2814). 7. Goedgekeurd raadsbesluit waarbij aan de Vrijwillige Brandweervereeniging te Soest opgedragen wordt het verrichten van werkzaamheden, voortvloeiende uit de overeenkomst, aangegaan door de gemeente met die vereeniging. (No. 1674). 8. Overzicht van het gasbedrijf over de maand December. (No. 1932. 9. Een schrijven van Mevrouw Mr. J. YVessels Boer en 48 anderen, houdende me- dedeeling dat door hen een- request is in gediend bij Burgemeester en Wethouders inzake het snelle rijden met motorrijtuigen en fietsen op den Rijksstraatweg, met me- dedeeling van B. en W. dat den Burge meester als hoofd der politie is verzocht de noodige maatregelen te treffen teneinde aan de klachten, bedoeld in genoemd schrij ven, tegemoet te komen, waarvan aan adressanten is kennisgegeven. (No. 2775). Voorgesteld wordt deze zaak verder voor kennisgeving aan te nemen. 10. Een besluit van gedeputeerde staten, waarbij hunne beslissing is verdaagd op het raadsbesluit dd. 27 October 1932. strek kende tot wijziging der Bouwverordening. (No. 2700). II. Een adres van bewoners van percee- len, gelegen aan den Klaarwaterweg, ver zoekende verbetering van dien weg (No. 2808), onder mededeeling dat dit adres be reids in handen van den Technisch Amb tenaar hij Openbare Werken was gesteld om advies. 12. Een adres van bewoners van per- ceelen, gelegen aan den Klaarwaterweg, in houdende de bereidverklaring tot afstand van grond voor verbetering van dien weg (No. 2807), onder mededeeling dat dit adres bereids in handen van den Technsch Amb tenaar bij Openbare Werken was gesteld om advies. 13. Een adres van W. A. Hilhorst ver zoekende eene wijziging van de bouwveror dening (No. 2809), onder mededeeling dat dit adres bereids in banden van den Tech nisch Ambtenaar bij Bouw- en Woningtoe zicht was gesteld om advies. 14. Een adres van het bestuur der Schil- derspatroonvereeniging van Soest, verzoe kende de schilderspatroons ter plaatse bij het besteden van schilderswerkzaamheden niet te passeeren. (No- 623). 15. Een adres van het bestuur der Ver eeniging „Een School met den Bijbel" te Soest, verzoekende gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van vlaggen, vuilnisbak, en voor uitbreiding rijwielberg plaats. (No. 2820). 16. Een schrijven van E. A. van 't Kloos ter, verzoekende een perceel grond <in huur te mogen ontvangen. (No. 2821). 17. Een adres van H. M. J. Geubbels en Wed. W. J. van Ee, inhoudende de mede deeling dat zij onder voorwaarden bereid zijn een zandweg met aangrenzenden grond af te staan (No. 1143), onder mededeeling dat dit adres bereids in handen van den Technisch Ambtenaar bij Openbare Wer ken was gesteld om advies. 18. Een adres van Joh. Mets, verzoeken de terugbetaling van een indertijd door hem gestort bedrag in de gemeentekas voor trottoiraanleg, en teruggave van te veel overgedragen grond. (No. 2804). 19. Een schrijven van J. A. de Kruyff c.a inhoudende een klacht omtrent den on- houdbaren toestand ontstaan door het af branden van een perceel aan den Korte Brink weg. (No. 2737). 20. Een adres van de R.K. en Chr. Stands-organisaties, verzoekende bij de uit voering der steunregeling het loonbedrag der land- en tuinbouwarbeiders te brengen van f 17 op f 20 per week (No. 2685), onder mededeeling dat dit adres bereids om advies was gezonden naar de Cie. Werkverschaf fing. 21. Een schrijven van Mej. H. A. C- Oosterhof„ verzoekende eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de O.L. School aan de Beetzlaan. (No. 443). Soest, 16 Januari 1933. 4e Afdeeling No. 2813. Punt 6 der Agenda. Belegging van gelden. Indien Uwe vergadering besluit tot het aangaan der geldleening groot f 175.341.08, waartoe U bij ons schrijven van 6 Januari j.1., Ie afdeeling No. 2425 het voorstel werd gedaan, zat de gemeente van 1 Februari tot den datum, waarop een der door de ge meente aangegane kasgeldleeningen moei vvordens terugbetaald, zijnde 15 Maart a.s een bedrag van f 200.222 ter belegging be schikbaar hebben. Wij kunnen dit bedrag rentegevend be leggen bij de N.V'. Bank voor Nederland- sche gemeenten te 's-Gravenhage tegen een rente van 1 per jaar. Aangezien deze ren te zeer laag hebben wij getracht een voordeeliger belegging te vinden. Daartoe hebben wij ons in verbinding gesteld met de bankiersfirma Staal en Co. te 's-Graven hage. Door tusschenkomst dezer firma'bereikte ons een verzoek van de gemeente Rotter dam om haar genoemd kapitaal voor het tijdvak 1 Februari15 Maart 1933 als kas geld te verstrekken tegen een rente van 2% per jaar. Vermits momenteel veel geld voor uit- lcening op korten termijn beschikbaar is, zal geen hoogere rente kunnen worden be dongen dan 2 per jaar. In verband daar mede stellen wij U voor te besluiten: a. aan de gemeente Rotterdam voor het tijdvak van 1 Februari tot 15 Maart 1933 ter leen te'verstrekken een kapitaal groot f 200.000 tegen een rente van 2 per jaar enj b. tot vaststelling van een ontwerp-be- sluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1933, welke wijziging noodig is ten gevolge van de sub a genoemde kasgeld verstrekking. Punt 11 der Agenda. 4e Afdeelng No. 654. Raadscommissie. In Uwe vergadering van 21 December 1932 werd bij gelegenheid van de behande ling der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1933 besloten om de aangelegen heden betreffende de exploitatie der wonin gen van de woningbouwve ree nagingen, voor zoover deze werken met steun van rijk en gemeentef. door een. commissie uit Uwen raad te doen onderzoeken. Wij stellen U thans voor zoodanige com missie aan te wijzen. Naar onze meening liggen de werkzaam heden, die deze commissie zal hebben te verrichten voornamelijk op financieel ge bied. Het komt ons in verband daarmede gewenscht voor de financiëele commissie met bovenomschreven onderzoek te belas ten. Wij stellen U voor daartoe wel te wil len besluiten. Bij het onderzoek dat de commissie zal hebben in te stellen kan de wensclielijkheid blijken, dat zij daarin wordt bijgestaan door het verificatiebureau der vereeniging van Nederlandsche gemeenten, dat omtrent een goede exploitatie deskundig inzicht heeft. In verband' daarmede stellen wij U voor de commissie te machtigen desgewenscht van bedoelden bijstand gebruik te maken en de daaraan eventueel verbonden kosten voor rekening, der gemeente te nemen. Punt 18 van de Aenda. B. en, W. schrijven hieromtrent aan den Raad: 3e Afdeeling No. 2685, De Raad der gemeente Soest; Gezien de voordracht van Burgemeester en Wethouders d.d. 2 November 1932 en 3 Januari 1933, 3e afdeeling No. 2685; Overwegende dat het wenschelijk is over te gaan tot vaststelling van een reglement voor een gemeentelijke werkverschaffing; BESLUIT: vast te stellen het navolgende REGLEMENT VOOR DE GEMEENTE LIJKE WERKVERSCHAFFING. Artikel 1. Indien de omstandigheden zulks wen schelijk maken, kunnen Burgemeester en Wethouders aan werkloozen werk ver schaffen. Artikel 2. Voor werkverschaffing zullen in aanmer king komen valide arbeiders, beneden den leeftijd van 60 jaar, die gehuwd, kostwinner of kostganger zijn. Artikel 3. Als kostwinners worden alleen diegenen beschouwd', die door hun loon geheel of bijna geheel in het onderhoud voorzagen van het gezdn^ waartoe zij behooren. Artikel 4. Als kostgangers worden diegenen be schouwd, die ouder zijn dan 30 jaar en van ie vaststaat, dat zïj buiten hun schuld niet in eigen gezinsverband leven. Arikel 5. De indeeling der arbeiders in de groepen in art. 2 genoemd^, geschiedt door den agent der Arbeidsbemiddeling. Artikel 6. Om in aanmerking te komen voor te werkstelling bij de Gemeentelijke werkver schaffing moet men: A. Gedurende minstens 2 jaar binnen de gemeente hebben gewoond en daarvan min stens 3 maanden in loondienst hebben door gebracht. B. Tenminste 14 dagen zijn ingeschreven als werkzoekende bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling. C. Aan kunnen toonenj, dat het gezins inkomen zoodanig is, dat men redelijker wijs aanspraak kan maken op voortdurende of gedeeltelijke plaatsing. Artikel 7. De navolgende loonregeling zal gelden: A. De valide arbeiders die gehuwd of kostwinner zijn. ontvangen een weekloon van f 15. B. De kostgangers ontvangen een week loon van f 9. Artikel 8. Bij verzuim wegens regen worden de eerste 3 uren per week niet vergoed; de volgende regenuren zullen worden berekend naar een uurloon van 24 cent. Artikel 9. Indien B. en W. zulks wenschelijk ach ten, kunnen tijdens werkverschaffing, be paalde werkzaamheden, door gegadigden geheel vrijwillig, in aangenomen werk wor den verricht. Het accoordloon zal voor ieder werk af zonderlijk, in overleg met die gegadigden, door B. en W. worden bepaald. Artikel 10. De arbeiders zijn verplicht hunne inschrij ving bij het agentschap der Arbeidsbemid deling in stand te houden, door hun aan vraag op den daartoe gestelden datum te vernieuwen. Bij gebreke daarvan zullen zij, zoolang zij niet opnieuw zijn ingeschreven en in ieder geval gedurende een termijn van 14 dagenv bij herhaling voor gogd van het werk zijn uitgesloten. Wanneer hun vanwege den Dienst der Arbeidsbemiddeling of door particulieren passend werk wordt aangeboden, zullen zij dat moeten aanvaarden. Bij weigering eindigt onmiddellijk te werkstelling bij de gemeentelijke werkver schaffing. Bij verschil van meening over de vraag- of aangeboden werk als passend en loomend moet worden beschouwdj beslissen B. en W. na ingewonnen advies van de commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. Artikel 11. De werktijd is gelijk aan diei}. welke is vastgesteld voor de gemeentewerklieden. Op algemeen erkende christelijke feest dagen wordt niet gewerkt. Echter zal over die dagen f 2 per dag aan gehuwden en kostwinners en f 1.50 per dag aan kost gangers wegens loonderving worden uitge keerd. Aan de arbeiders kan op hun verzoek een H dag in de week naar eigen keuze verlof worden verleend, indien zij aanne melijk kunnen maket^, dat het is om werk te zoeken in het particulier bedrijf. Dit verlof heeft geen inhouding van loon ten gevolge. Artikel 12. De arbeider die door ziekte of ongeval niet i-n staat is werk te verrichten*, geeft daarvan onmiddellijk kennis aan den op zichter, onder wiens bevelen hij werkt, welke laatstgenoemde den Dienst der Ar beidsbemiddeling hiervan in kennis stelt. De arbeider is verplicht van zijn ziekte of ongeval een schriftelijke geneeskundige verklaring over te leggen. Indien de ziekte of ongeschiktheid niet aan eigen schuld is te wijten, zal geduren de 13 weken het volle weekloon worden uit waarbij elk geval op zichzelf zal worden beoordeeld. Artikel 13. Indien B. en W. van oordeel zijn, dat de tewerkstelling kan eindigen, geven zij van hun voornemen 1 week voor de beëindiging daarvan kennis. Artikel 14. De arbeider, die zich schuldig maakt aan het herhaaldelijk te laat op het werk komen, dienstweigering, brutaliteit, algemeen ple gen of nalaten van handelingen, waarvan hij redelijker wijze kan weten, dat hij dit had moeten nalaten of verrichten, kan door den ambtenaar genoemd in artikel 5 in overleg met de Directie van het betrokken werk, voor den tijd van ten hoogste 3 da gen met inhouding van loon van het werk worden verwijderd. De betrokken arbeider is bevoegd van deze beslissing in beroep te komen bij B. en YV., die daarop zoo spoedig mogelijk een beslissing nemen, nadat de commissie genoemd in artikel 10 is gehoord. Bij herhaling van de feiten genoemd in dit artikel kunnen B. en W. direct tot ont slag overgaan. In alk gevallen waarin dit reglement niet voorziet, beslissen B. en W. De artikelen van dit reglement gelden als algemeene regels, met dien verstande, dat B. en W. bevoegd zijn hiervan af te wijken waar hun zulks billijk voorkomt. Artikel 15. Deze regeling treedt in werking op De Raad voornoemd. Ie Afdeeling No. 2420. Punt 21 van de Agenda. De Raad der gemeente Soest; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. 13 December 1932; Overwegende dat het wenschelijk is om ten behoeve van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch onderhands eenige lokalitei ten van de Centrale Slachtplaats aan den Lange Brinkweg te huren; Gelet op de bepalingen der Gemeentewet; BESLUIT: I. met intrekking van zijne besluiten dd. 16 December 1929. 3e afdeeling No. 964 en 23 Juni 1930, 3e afdeeling No. 1258k van de N.V. „Centrale Slachtplaats voor de ge meente Soest" te huren de navolgende lo kaliteiten en ruimten, welke gevestigd zijn in de aan deze N.V. toebchoorende Centra le Slachtplaats aan den Lange Brinkweg te Soest: a. twee kantoorlokalen en laboratorium met telefooncel ert W.C.; b. een lokaal bestemd voor hangruimte van ter keuring aangeboden vleeschwaren ter grootte van 60 c.M. over de geheele breedte van de bij voornoemd N;V. in ge bruik zijnde hangruimten c. een gedeelte der koelhuis ruimte ter grootte van twee M2, bestemd om daarin vleesch van uït nood geslachte dieren, waarvan nog niet vaststaat of tot goed- of afkeuring moet worden overgegaan, op te kunnen hangen; een en ander voor een huursom van f 500 (vijf honderd gulden) per jaar, en onder de navolgende voorwaarden en bepalingen: le. de huur wordt aangegaan met in gang van 1 Januari 1933 voor den tijd van één jaar, met stilzwijgende verlenging tel kenmale voor den tijd van één jaar tot uiterlijk 1 Januari 1940, tenzij opzegging plaats heeft, welke ten minste drie maanden vóór de beëindiging van het jaar schrifte lijk dient te geschieden. 2e. de huurprijs zal worden voldaan tel kenmale voor een vierde gedeelte van den ja&rlijkschen huurprijs op 1 April, 1 Juli, 1 October en 1 Januari over het afgeloopen kwartaal. 3. de gemeente zal het gehuurde gebrui ken naar aard en bestemming ten behoeve van den gemeentelijken keuringsdienst van vee en vleesch, en zal het zonder toestem ming van de N.V. („Centrale Slachtplaats voor de gemeente Soest" niet aan" derden in onderhuur of gebruik geven. 4e. de gemeente zal toestaan, dat in het voor den Directeur van dien Keuringsdienst bestemde kantoor door den Directeur der N.V. ..Centrale Slachtplaats voor de ge meente Soest" vergaderingen worden ge- hoyden, mits het kantoor op dat tijdstip niet door den Directeur van den Keurings dienst wordt of moest worden gebruikt, terwijl een gedeelte van dit lokaal ook door de N.V. gebruikt mag worden voor aangiften slachtveefonds enz. 5e. de voornoemde N.V. zal het gedeelte van de hangruimte en de koelhuisruimte, hierboven onder letter b en c bedoeld, voor hare rekening op doelmatige wijze afsluit baar maken, terwijl zij er in toe stemt dat de opzichter der Slachtplaats kosteloos hulp verleent aan den Keuringsdienst bij •de bewaring van vleesch. 6e. de kosten van waterlevering, ver lichting en verwarming zijn voor rekening van de voornoemde N.V. 7e. de kosten van zegel en registratie, vallende op de aan te gane huurovereen komst, zijn voor rekening van de gemeente Soest. II. aan het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op te dra gen de uitvoering van dit besluit, alles mêt 'inachtneming van de artt. 78, 120122 der Gemeentewet. De Raad voornoemd. Ook des Woensdags hebben Uwe cliënten hunne behoef ten, en koopen niet alleen des Zaterdags. Het is dan ook voor den han delsman noodzakelijk, dat het publiek ook midden in de week op zijn branche het oog laat vallen. Een advertentie in „De Soes ter" en U kunt er van verze kerd zijn, dat deze in alle huis gezinnen van Soest wordt ge lezen! DAAROM;

De Soester | 1933 | | pagina 1