2e BLAD H Bekendmakingen Officieel O^Plaatse lijk Nieuws^O Soesterberg _>3 behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 25 Februari 1933, No. 16 OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen bij dezen ter open bare kennis, dat de rekening van het ge meentelijk grondbedrijf over het dienstjaar 1928 op heden door hen aan den raad der gemeente is aangeboden, voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing is ne- dergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen is verkrijgbaar gesteld. Soestj, 22 Februari 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Soest; Gelet op de artt. 10 en 11 der Kieswet; Brengen ter openbare kennis, dat de lijst, aanwijzende de inwoners, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, van den 23sten Februari tot en met den ltiden Maart a.s. op de secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage is nederge- legd enf, tegen betaling der kosten, in af schrift, en, stemdistrictsgewijze, in uittrek sel', verkrijgbaar is gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder be voegd bij ons college verbetering der lijst te vragen, op grondl dat hij zelf of een an der;, in strijd niet de wet, daarop voor komt1, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Soest, 22 Februari 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. OVERZICHT VAN DEN GEM. KEU RINGSDIENST OVER DE MAAND JANUARI 1933. Geslacht op de N.V. Centrale-Slachtplaats: 51 runderen 3 paarden 4 pinken 14 vette kalveren 109 varkens en 1 hit. Huisslachtingen: 3 runderen 52 var kens 1 vet kalf en 1 geit. Ingevoerd werd: 5099 kilogram vet en vleesch. Goedgekeurd werd onder voorwaarde van „Verkoop In 't klein onder toezicht" 1 vet kalf. Tuberculose kwam voor bij: 5 runderen en 3 varkens. Afgekeurd geheele dieren: 1 gras kalf 2 nuchtere kalveren 1 schaap 1 geit en 1 varken. Aan orgarien werden afgekeurd: Van Runderen: 7 paar longen 1 hart 17 levers 1 milt 1 maag en darmen 10 paar nieren 4 uiers 5 lymphklieren 2 koppen en 10 kilogram ongesmolten vet. Van Varkens: 18 paar longen 3 lymph klieren en 4 kilogram ongesmolten vet. Van Paarden: 1 lever en 2 paar nieren. Van Kalveren: 2 paar nieren. JAARVERSLAG VAN DE VEREENI- GING HET 2y3 Ct. FONDS TE SOEST Gedurtende het jaar 1932 konden wij ge lukkig weer aan verscheidene zieken steun verleenen en dank zij de gedaalde prijzen der levensmiddelen, ook verschillende ge zinnen met Kersmis met een flink pak Le vensmiddelen en versnaperingen voor de kinderen verblijden. Wanneer onze middelen wat ruimer wa ren zouden wij zooveel meer kunnen doen. Het verheugt ons echter dat wij nog steeds voldoende contributie konden innen om hetwerk te kunnen voortzetten en rekenen dan ook voor het komende jaar weer op de medewerking van alle contribuanten. Wel moesten wij verscheidene door de slechte tijdsomstandigheden en door vertrek naar elders missen, maar hopen dat deze weer spoedig door nieuwe leden zullen worden vervangen. Wij vertrouwen dat U onze dames-co 1- portrices niet zult teleurstellen, wanneer ze bij U hun lijsten ter teeken/ing aanbie den. Bij voorbaat onzen hartelijken dank, ook die der zieken en behoeftigen. Onze colportrices zijn dit jaar: voor Soestduinen Mej. R. Olthof; voor Soest Mej. van Herwaarden en R. Pie- terson; voor Soestdijk Mej. M. Verburg. G. Strij ker en M. v. d. Mey. Ook hen danken wij hartelijk voor hunne voortdurende bereidwilligheid). In 1932 hielp.de Vereeniging: In Januari 7 Patiënten; in Februari 7; in Maart 7; in April 7; in Mei G; in Juni 6; in Juli 4; in Augustus 5; in September 6; in October 5; in November 6 en in Decem ber 6 patiënten. De rekening over 1932 is als volgt: Ontvangst: Aan contributie Uitgaven: 2216 Liter melk Karnemelk en room Kerstuitdeeling: Levensmiddelen en Kleeding f 101 83 Batig Saldo f 23.28 f 363.35 f 231.11 f 7.13 Saldo van f 23.28, wat ons weer door de eerste uitgaven heen kan helpen. Voor a.s. nieuwe leden herinneren wij nog even dat de minimum contributie bedraagt 'lYi cent per week, 15 cent per maand of f 1.50 per jaar. H. Sjoerds, Wijkzuster. T. den Boer, Wijkzuster. Ml M; C. Stam, Penningm. Secr-esse Burg. Grothestraat 71. EERSTE SOESTER EIERVEILING Kipeieren: Hoogste prijs f 4.20; middel- prijs f 3.40f 3.75; laagste prijs f 3. eendeieren f 2.90; alles per 100 stuks. Aanvoer 17550 stuks, handel vlug. DIRECTE BEZUINIGING. f 363.35 Lr is dus voor Januari nog een batig De A.R. Kiesvereeniging heeft, in ver band met den algemcenen finantieelen toe stand, besloten aan den Gemeenteraad voor te stellen,, dat voor het vervullen der werk zaamheden op de stembureaux bij de a.s. verkiezingen uitsluitend die leden zullen worden aangezocht, welke dien ajrbeid ge heel belangeloos, dus zonder eenige vergoe ding van Gemeentewege wenschen te pres te er en. Voor onze gemeente wordt aldus een aanzienlijk bedrag bespaard, doch daaren boven is de Kiesvereeniging van oordeel dat deze gedachte in ruimen kring dient te worden gepropageerd om ook elders haar nut te bewijzen. ADHESIEBETUIGING Na bespreking der "a.s. verkiezingen heeft de A.R. Kiesvereeniging in haar vergade ring van Dinsdagavond j.1. eenparig beslo ten adhesie te betuigen met de motie Oos- terbeck. Deze motie behelst het bevorderen dat overschrijding der grenzen van pers- en spreekvrijheid door hen, die doelbewust het wettig gezag en Staatsinstellingen wil len omverwerpen, alsmede de godslaster lijke taal en heiligschenner! de illustraties, worden beteugeld. Bovendien wenscht zij te bevorderen, dat bij wettelijk voorschrift voor personeel in overheidsdienst worde vastgelegd de on- vereenigbaarheid van deze positie met het lidmaatschap van een organisatie welke streeft naar bovenomschreven omverwer ping en dus den Staat bestrijdt, ongeacht of dit lidmaatschap een openlijk of bedekt karakter draagt. De waarde der in deze motie liggende ge dachte springt in het oog, vooral in een tijd als de onze, waarin krachtige handhaving van het gezag geboden is. TUINBEMESTING. Van de Amsterdamsche Superfosfaatfa- briek ontvingen wij de brochure „Tuinbe- mesting", waarin op eene zeer overzichte lijke wijze alles besproken wordt, wat noo- dig is, om door eene doelmatige bemesting een schitteremde en dankbare tuin te ver krijgen. Na eene bespreking van de ver schillende stoffen, die den bodem noodig heeft, om ons in den tuin volop bloemen, vruchten en groenten te geven bij eene doelmatige bewerking van den grond, wor den de functies van Stikstof, fosforzuur en Kali vermeld. Ook wordt eene vergelijking gegeven tusschen het gebruik van stalmest en de onderscheidene kunstmeststoffen, ter wijl er tevens op gewezen wordt, dat bij de tegenwoordige, intensieve tuinbouw eene groote behoefte bestaat aan kunstmest, waarin niet kan worden voorzien door an dere meststoffen. Vervolgens worden de voordeelen van kumstmestmengsels bespro ken en de meest aanbevelenswaardige mengmesten vermeld, met de goede wijze van bemesten en de tijd van bemesten er bij aangegeven. De lijst van samengestelde meststoffen geeft aan: gazon-, rozen-, bloemen-, peul vruchten-, aardappelen- en andere knol vruchten, Sluitkool, Uien en prei-, blad- groenten- en vruchtboomeninest, benevens pakjes voor kamerplantenvoedsel. Vertegenwoordiger te Soest is de heer F. van der Wissel', kweekerij „Obrina"; Eigendomsweg 38, waarvan een advertentie in dit blad voorkomt. BRAVO. Totale uitslag van de gehouden verloting door de mondharmonica club Bravo ge houden op 1821933. 710 185 892 620 86 136 91 823 246 23 887 775 262 619 359 212 387 988 804 966 27 388 943 565 371 78 797 817 132 77 407 481 964 232 725 923 912 29 470 525 225 616 198 243 980 1 903 869 10 894 34 227 696 941 914 499 397 625 965 31 182 550 496 207 380 482 373 961 908 795 229 217 Prijzen zijn af te halen Vinkenweg 29, Soestdijk. Prijzen welke voor den 2östen Maart 1933 niét zijn afgehaald, vervallen aan de Vereeniging. PLAATSELIJK CRISISCOMITfe Ten voordeele van genoemd comité werd Dinsdagavond te 8 uur in de groote zaal van Religie en Kunst een concert gegeven door de Kon. Utrechtsche Mannenzangver- ceniging, ditmaal onder leiding van den heer Hans Ponten uit Utrecht. Onder de zeer velen die de zaal vulden, bemerkten wij o.a. den heer Burgemeester, wethouder van Duren, den gem.-secretaris, de oud raadsleden de H.H. Doorman en van Door- ne, notaris Dammers, Dr. Rupert, den heer Feenstra, hoofd OL School, de meesten met hunne dames, en andere. Toen allen hadden plaats genomen n^m de Burgemeester het woord om een kort woord te spreken. Men zegt wel eens: de Oceaan is groot, maar veel schoon-er is Banda, en doorgaande op deze uitspraak zegt spreker: de sociale nood is zeer groot, en zeer mooi het werk dat gedaan wordt om dien nood te lenigen. Daarvoor is noodig offervaardigheid en het' hart dragen op de rechte plaats. Voor dezen avond is veel geofferd; ten eerste zingt het koor geheel belangeloos, en is geheel kos teloos van Utrecht naar hier gebracht, en straks na afloop weer gratis naar Utrecht terug. Verder werkt de zangeres Mevrouw J. A. VethPrince uit Baarn en de orga nist de heer Fred Breekveld uit Baarn eveneens belangeloos mede. Zijn de pro gramma's gratis gedrukt, zijn de dames belangeloos er op uitgetrokken om kaarten te verkoopen, is de zaal gratis afgestaan en hebben enkele winkeliers voor tractatie ge zorgd in de pauze, daarvoor past dank aan allen. Na dit officieele gedeelte trad het koor op met een 4-tal koorwerken. Het was als hoorden wij het machtige Domorgel be speeld door den bekwamen organist en waarbij alle registers waren uitgetrokken, maar daardoor toch een vol muzikaal ge luid werd naar voren gebracht, dat opvoer de naar hoogere regionen. De organist den heer Breekveld gaf een gevoelvolle orgel- solo ten beste, welke zeer goed tot haar recht kwam. De sopraan-zangeres Mevrouw J. A. Veth-Prince uit Baarn, pas hersteld van een aandoening der slijmvliezen, deed ook nu wederom genieten van de haar in ruime mate geschonken gaven, haar ge luid klonk tot in de hoogste tonen zuiver; de soli's spraken tot de ziel. Zoo wisselde dit 3-tal elkander af, 't auditorium gevangen houdend onder de mysterieuse bekoring. Geen wonder dat telkenmale 'n luid applaus opklonk?, dat meer dan verdiend was; de opsteeg, dat meer dan verdiend was; de dirigent leidde muzikaal. De soliste werd met bloemen geëerd. De heeren koorzan gers ontvingen een souvernir. Het was een avond om niet spoedig te vergeten, en wan neer de recette in overeenstemming is, is het doel bereikt. NEUTRALE SOESTER TOONEEL. In de groote zaal van Eemland gaf deze club haar 2de uitvoering, welke goed be zocht was, waar een gezellige sfeer heersch- te, verhoogd door de populaire Polak's Dance Band uit Amersfoort die er slag van heeft dergelijke festiviteiten op te luisteren. Door de werkende leden werd voor, zelfs over het voetlicht gebracht. „Haar laatste wil", blijspel in 3 bedrijven doox J. W. v. d. Heiden Jr. en. H Bakker, die hun sporen op dat terrein wel verdiend hebben. Maar om „de laatste wil" van een excentrieke oude jongejuffrouw uit te voeren, zonder dat men, er eenige notie van heeft valt vast niet mee, vooral als de wederzijdsche fami lieleden zoo goed? met elkander kunnen boeren, zooals dit blijspel te zien en te ge nieten gaf. Daar had ge allereerst het echt paar. K. Snetselaar, hij een goedmoedige, lawaaiachtige spekslager met een vrouwtje dat niet voor de poes was, maar die ten slotte werd uitgemeten waarmede zij een ander ingemeten had'. Ten tweede het echt paar C. Groen, hij een pantoffelheld le klas se, die, toen hij eenmaal uit den band sprong niet te temmen was, zijn ega een helle feeks, wat uit haar heele tronie te le zen was, daarbij was zij eerste klas? ge kleed, vooral haar allernieuwste zomer hoed? stond magnifiek. Als derde in de troefkaart volgde een va rensgezel Vierkant die zijn naam eer aan deed, en meermalen de lieflijkheden? van aijn familie had ondervonden, en hen dat ongezouten mededeelde. En dan last but not least was er het koerende paartje Tilly de Veer, met haar „letterkundige" die het nog niet verder had gebracht dan novellen te schrijven die niet geaccepteerd werden, maar de lieftallige Tilly had alleen maar oogen voor ,;hem" en gaf hem haar poe zelige handje en onbesmet hartje. Nu kan men zich wel voorstellen, hoe goed? de ver houding geweest is toen de families 4 dagen bij elkaar waren in het sterfhuis. Het was een. gekrakeel, gekibbel, gekonkel en wat dies meer zij, waarom tranen zijn gelachen, daar allen zonder uitzondering hun beste beentje hebben voorgezet. De lachsalvo's en het applaus waren niet van de lucht en te recht verdiende de club de fraaie bouquet, de spelers aangeboden dbor een belangstel lende. Een uitzondering op dit kabaal maak te Tilly en Herman die in den 7den hemel waren,, vooral toen bleek, dat na controle door den notaris en de beide klerken zij niet eenmaal hadden gekibbeld, wel flink gezoemd (wat veel beter is) en haar dus de erfenis ten deel viel. De beide gedienstigen waren precies op hun plaats in het oude patriciërshuis waar zij reeds vergrijsd wa ren. Alles bijeen genomen een uitstekend geslaagde uitvoering; er werd vlot geac teerd'. De regie door den heer A. Aalders en het kapwerk door den heer J. Wiersma was heel goed verzorgd. Het slot van dit vroolijke spel was een zeer geanimeerd bal. En nu een spoedig tot weerziens. VECHTPARTIJ Een dezer dagen is bij de politie aangifte gedaan, dat 2 bij de werkverschaffing te werk gestelden, zekere K. en zekere van A„ op dat werk flink niet elkander hadden gevochten. Bij onderzoek bleek zulks in derdaad waar te zijn1, ei* tegen K. werd als verdacht van mishandeling van van A. pro ces-verbaal opgemaakt. De ruzie ontstond over een stuk gereedschap, dat eigendom was van dc Gemeente en bij de werkver schaffing werd gebruikt. OMVANG DER WERKLOOSHEID Volgens de opgaaf van den agent der Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsverze kering alhier bedroeg het aantal werkloo- zen op 21 Februari jl. 385. Bij de werk verschaffing zijn pl.Tït. 200 arbeiders ge plaatst. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN T.B.C. PATIëNTEN Woensdagavond hield de Ver. tot be vordering der belangen van TBC pa tiënten in Nederland afd. Soest een bij eenkomst in het „Stationskoffiehuis" al- hier voor een goed gevulde zaal. Na de opening door den waarnemend voorzitter van het Hoofdbestuur, gaf deze 't woord aan Dr.. H. J. Stroband, die een korte uiteenzetting gaf over den tegenwoordigen stand van het T.B.C. vraagstuk. Spreker wees erop, dat de T.B.C. niet erfelijk is. Doch steeds wordt verkregen door be smetting door lijder aan T.B.C., die vooral door hoesten, niezen, spuwen veel bacteriën om zich heen verspreiden, die door gezonde personen kunnen worden ingeademd of met het voedsel opgenomen.. Ook de melk van T.B.C. vee kan in onge- kookten toestand genuttigd, aanleiding ge ven tot T.B.C., vooral bjj zeer jonge kin deren. Gezien het veelvuldig voorkomen der T.B.C. komen alle menschen meer dere malen in aanraking met de T.B.C. bacillen en het zal dan van de hoeveel heid bacteriën en den weerstand van den persoon afhangen of er T.B.C. ontstaat. De weerstand wordt belangrijk verlaagd door gebrek aan licht, zon. frissche lucht slechte voeding, alcohol misbruik enz. T.B.C. komt meer dan eenige andere ,ziekte voor en het aantal sterfgevallen GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Een bos sleutels Een hondje Een zadeldekje Een lederen bagagedragerriem Een poesiealbum Een klein bruin hondje Terug te bekomen: Bosstraat 4 Birktstraat 41 Birktstraat 3a Politiebureau Politiebureau Ferd. Huycklaan 14. per jaar tengevolge van T.B.C. is meer dan 10 pCt. van het totaal aantal sterfge vallen waarvan een groot deel voor het twintigste jaar. Tuberculosebestrijding zal moeten trachten T.B.C. te voorkomen en wel door vermindering der besmettings kans en verhooging der lichamelijke weer stand. Dit is te bereiken door een vroeg tijdige behandeling van alle lijders van deze ziekte. Spr. merkt hierbij op, dat T.B.C. in elk stadium genezen kan, doch dat de kans op genezing het grootst is, bij zoo spoedig mogelijke behandeling. Een geneesmiddel voor T.B.C'. bestaat niet, al le kwakzalversmiddelen gevens hoogstens tijdelijke verlichting. Voor vroegtijdige behandeling is vroeg tijdige herkenning der ziekte noodzake lijk. Het instituut der schoolartsen en consultatiebureaux werken hierbij zeer gunstig. Keuringen van onderwijzend per soneel, verpleegsters, verzorgsters in kin dertehuizen en diegene die bij de produc tie, of aflevering van levensmiddelen werk zaam zijn;, kortom van allen die uit den aard van hun beroep een groot besmettingsge vaar kunnen opleveren, zullen op <len duur noodzakelijk zijn. Verder zullen de pa tiënten voorgelicht moeten worden door welke hygiënische maatregelen liet ge vaar voor besmetting verminderd kan worden. Er zal getracht moeten worden dien weerstand der geheele bevolking te verhoogen door betere inrichtingen van woningen, scholen, fabrieken, enz. Ten slotte wees spr. nog op het vraagstuk dei- nazorg d.w.z. de zorg voor de patiënten, waarbij het T.B.C. proces genezen of tot rust gekomen is, indien deze menschen in hun oude woningen en beroepen terug- keeren. Ondanks de gunstige resullaten der T.B.C. bestrijding tot nu toe ver kregen. zal deze nog in heele sterke maté moeten worden doorgevoerd, wil men eens kunnen zeggen, dat het T.B.C. gevaar tot het verleden behoort. Hierna hield de waarn. voorzitter een korte rede, waarbjj hij in de eerste plaats Dr. Stroband bedankte voor zijn leer zame voordracht, waarna hij het doel der vereeniging ineenzette. Dit kwam in het kort hierop neer dat de Ver. tracht fi nantieelen en daadwerkelijken steun te ver leenen aan lijders aan T.B.C. gelden be schikbaar stelt voor uitzending naar sa natoria, voor lichthallen, voor uitzending van zwakke kinderen naar buiten, verbete ring van woningen en vooral ook het na- zorgvraagstuk ter hand heeft genomen. Verder strijdt deze Ver. voor vergroot ting der regeerings-subsidie der T. B. C. bestrijding, vermeerdering van het aantal sanatoria. Spr. wees er op, %?ioe er nog steeds een tekort is van 3800 sanatorium- bedden. In ons land is een behoor lijke' behandeling voor vele T. B. C. patiënten nog onmogelijk. Talrijk lig gen nog steeds in hun bedompte wonin gen op een sanatorium-verpleging te wach ten.. Spr. hoopt, dat velen zich als lid der Ver. zullen opgeven om op deze wijze hun steun te verleenen. Hierna werd de T.B.C. film „achter de wolken schijnt toch de zon" vertoont, die een duidelijk beeld gaf van de onhygiënische woning toestanden vooral in de groote steden, de onbekendheid der menschen met de ge varen der T..B.C. en met de besmettings mogelijkheden en het wantrouwen van vele in de T.B.C. bestrijding. De hoofd persoon van de film een lijder aan T.B.C. die aanvankelijk niets moet hebben van onderzoek en behandeling en zich zelf trachtte te genezen door alcohol, maar ten slotte na een bezoek aan een T.B.C. museum volledig bekeert. Men ziet, langs welke wegen hij ten slotte in een sanato rium terecht komt, terwijl een van zijn kinderen voor herstel van ^gezondheid naar buiten wordt gestuurd. Het geheel was 'n zeer leerzamen avond. In de pauze gaven zich verscheidene nieuwe leden op. DAMMEN J.1. Dinsdag heeft de return-match plaats gehad tusschen Soest I en ADV I (Amers foort). Beide clubs kwamen zeer onvolle dig op. Soest telde 3 invallers, wat een groote handicap bleek te zijn. Het mocht Soest, dat zich den laatsten tijd danig heeft geweerd', niet gelukken, re vanche te nemen op den door haar geleden nederlaag in Amersfoort. Met 119 moest Soest ook ditmaal in de Keistedelingen haar meerdere erkennen. De uitslag luidt als volgt: Soest I ADV I H. BakkerE. Kroes Ch. BakkerA. P. Beij P. FloorC. B. v. d. Bent S. de ZoeteC. V. Berkenbosch D. WaalJ. Horsmeijer W. HenigerA. Ploeg G. J. ter Haar—G. J. Stappershoef M. BakkerC. van Colmjon J. SchreuderG. W. van Surksum J. F. LentenA. A. den Baas 1—1 1—1 2—0 1—1 0—2 2—0 1—1 1—1 0—2 0—2 9—11 Soest speelde met zwart. GROOT APACHEN-NACHTFEEST Maandagavond, 27 Februari a.s. wordt in Hotel Eemland alhier een groot Parijs' Nachtfeest gehouden. Een groot aantal Apachen zal op dit feest tegenwoordig zijn, en een echte Parijsche sfeer scheppen. Het feest gaat uit van de Dansclub van het ho tel, en belooft schitterend te zullen worden. De Carnavals'emming is er reeds, en wij wekken onze lezers op aan die vreugde te gaan deelnemen. WEDER UITVOERING VAN „DIE SCHöPFUNG Naar wij uit goede bron vernemen zal „Die Schöpfung" door Soesterbergs ge mengd koor onder leiding van Theo de Vries nog een keer orden uitgevoerd -en wel te Zeist in de concertzaal Figi pp 6 Maart e.k. Begeleiding als voorheejn De^ Nieuwe Amsterdamsche Orkestver- eeniging. Van de solisten zullen Mevr. J. de Koff-Lorent sopraan, en Willem Snoeks tenor, weer optreden, terwijl ten gevolge van het overlijden van den heer Caro, Max Kloos nu de baspartij vervul len zal. AANBESTEDING Bij een dezer dagen door de architecten Jan en Theo Stuivinga te Zeist gehouden aanbesteding van den bouw eener villa aan de Huvgenslaan te Amersfoort werd hierop o.m. ingeschreven door H. de Ja ger voor de som van f18.387. DE FASCISTEN OP SOESTERBERG Uok op ons dorp heeft het fascisme zich aangediend. Maandagavond had de a\ge- meene Nederl. Fascistenbond in de groo te zaal van „Huis ten Halve" alhier een propaganda-vergadering belegd, waar als sprekers optraden de heeren Baars en Zwemmelaar, die bij 't binnenkomen door hun medeleden met den fascistengrojeti verwelkomd werden. De zaal was voor meer dan de helft bezet met belangstel lenden, bij wie zich ook enkele O.S.P.-ers uit Zeist voegden, die buiten druk hadden gecolporteerd. De politie, die in versterk ten getale in of bij de zaal aanwezig was, behoefde niet op te treden, daar de .bij eenkomst een rustig verloop had. Na opening door den plaatselijken lei der, den heer P. B. J. v. d. Hemel, gaf deze het woord aan den heer Zwemmelaar, die tot onderwerp gekozen had: „Teekenen des tijds". Een dier teekenen was vólgens spreker, die zijn op schrift gestelde re devoering in zeer snel tempo voorlas, o.a. de kreet door iemand geslaakt, toen hij genoodzaakt was zijn abonnement op een tijdschrift op te zeggen, wijl hij geplaagd en uitgeput door een leger van wetten en belastingen, niet langer in staat was om zichzelf nog maar de weelde eener beschei den uitgave voor geestelijk voedsel te kunnen veroorloven. Vervolgens memo reerde spreker de profetische redé van Bolland even ^óór diens dood, waarin de ze waarschuwde voor de komende ont wrichting en ontbinding, waarvoor hij volk en regeerders aansprakelijk stelt. Tegen dat alles is nu verzet gekomen en opleving door het fascisme, dat ech ter geen import is volgens Italiaansch model, aldus spreker, maar dat zal worden aangepast aan de toestanden van ons ei gen land. Het is de staatsleer, waarin ver vat is de corporatieve gedachte, welke uit gaat van de nationale grondslagen. Hier voor moet niet alleen veranderen de poli tieke vorm, maar vooral ook de mentali teit der geheele natie. De fascistische staat is een organisme met eigen leven, dat het welzijn der gemeenschap beoogt. Hierbij keert die staat zich tegen alles, wat in de andere partijen verworden is, terwijl hij toch ook alles, wat deze aan zuivere beginselen gesteld hebben, zooals vrij heid, democratie enz., zonder echter de excessen ervan, bevatten kan. Zonder hiërarchie kan echter geen maatschap pij in orde en vre ^e bestaan. Op (deze grondslagen ontwikkelde spreker verder den uitbouw van den fascistischen staat, hierbij vooral wijzend op de groepsverte- genwoordiging door deskundigen in alle bestuurslichamen. Bij de recente voorval len in Ned.-Indië werd geruimen tijd stil gestaan. Zij staan niet op zichzelf, doch zijn symptomen eener infectie, welke de geheele samenleving heeft aangetast. Dat verval, zoo eindigde spreker, kan alleen nog gekeerd worden door het vormen eener nationale eenheid uitgedrukt door een krachtige nationale staat onder een sterk gezag. Na de pauze kwam de heer Baars aan 't woord met het onderwerp: „Wat is Fascisme". Evenals de eerste spreker zette hij de beteekenis hiervan uiteen. Voor hem is het fascisme een verschijnsel, dat noodzakelijk komen moest, zoogoed als indertijd het liberalisme en daarna de so ciaal-democratie, die nu echter verwor den is. Spreker gispt verder ons huidig kiesrecht, waardoor niet in de eerste plaats de bekwamen en deskundigen, maar wel zij. die het meeste beloven, gekozen worden. En zóó er deskundigen onder hen zijn. dan worden zij meestal toch nog aan banden gelegd door de overstemming van de helft plus één. Daarbij gaat het par tijbelang en het eigen belang boven dat van land en volk. De cumulatie van tractementen werd op felle wijze afge keurd. Er zjjn daarvan bij verschillende partijen verbazingwekkende staaltjes be kend. waarbrj een enkel persoon zichzelf geweldig bevoordeeld ziet ten koste van het algemeen belang. De verkwisting bij de openbare kassen en andere wantoe standen werder verder met voorbeelden door spreker geillustreerd. Dat alles acht spreker niet mogelijk in den corporatieven staat, die in al zijn ver tegenwoordigende lichamen, waarvan het hoogste is de economische raad, een ge-

De Soester | 1933 | | pagina 5