l No. 1 van Lijst 15 f Waarom Liberaal stemmen Wie is Jhr. Ir. O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE No. 1 van de Liberale Lijst 15 Hoe moet ik stemmen? Wie is J. H. Th. O. KETTLITZ, No. 2 van de Liberale Lijst 15? De Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" Lijst 15. Jhr. Ir. 0. C. A. van Lidth de Jeude te Baarn, Oproep aan de kiezers. SCHOENENMAGAZIJN J. v. HALL NIEUWSTRAAT 26 - TELEF. 303 - BAARN Jhr. Ir. 0. C. A. van Lidth de Jeude. "£D1* ScLxoL Waktest My VarfuzA Voo ex. v ftftvarvs v HaA/ajri.w<LrWLnx> ."Kxasv. UtraxIcfcT^ Ingenieur van groot gezag, Die Barcelona, Ghefoo zag, In Willemstad gewoond heeft, De 'havenè kent als ik mijn huis, Zjijn vak beheerscht als Krabbe Buys, Steeds energie getoond heeft, En, Kettliitz' trouwe kameraad, Ook politiek zijn taak verstaat. (Met welwiilllenlde toestemming overgenomen uit „De Vrijheid" van 7 Maart 1933. „De wekelijksohe film, politieke portretten" door Ton van Tast. Gedichtje van „Observator"). De stemmingsdag nadert en de bijna 8000 Soester kiezers en kiezeressen zullen op Woensdag 26 Aapril a s. hun stem moeten uitbrengen voor de verkiezing van de le- •den der Tweede Kamer. M]en heeft dan de keus tusschen niet min der dan 29 lijsten van partijen, partijtjes en groepjes. De juiste benamingen van al die partijen treft men elders in dit nummer aan. Voor hen, die niet of weinig politiek georiënteerd zijn, zal het niet gemakkelijk zijn uit dien warboel wijs te worden. En toch zullen zij moeten pogen den canuridaat hunner keuze te vinden. De kiesdeeler zal zoo ongeveer 40.000 zijn, dat wil zeggen, dat een candidaat 40,000 stemmen noodig heeft om gekozen te worden. Allicht zal men begrijpen, dat de candidaten van de meeste kleinere partij tjes dat stemman aantal niet halen en dan zijn al de stemmen, op hen uitgebracht, weggegooid. Deze weggegooide stemmen hebben dan geen enkelien invloed op den uitslag der verkiezing. In ons kleine land is het aantal dwerg- partijtjes beangstigend aan het groeien met het gevolg, groote stemmerwersnippering en vertroebeling. Werpt dus in geen geval Uw stem weg aan een dier dwergpartijtjes. Stemt op een candiidaat van een lijst van een partij, waarvan Gij in elk geval zeker zijt, dat die meerdere zetels zal verwerven en kiest dan die partij, waarvan Ge weet, dat zij met Uwe beginselen overeenkomt. Het huidig kiesstelsel heeft de band tus- scheh kiezer en canididaat helaas zeer los gemaakt, veel en veel losser, dan vroeger. Dat is jammer, doch ondier de huidige po litieke omstandigheden in Nederland is el ke poging om die band weer nauwer aan te halen bij voorbaat tot mislukking ge doemd1. Er is echter één partij in den Rijk: kieskring Utrecht, die gepoogd heeft nog zooveel mogelijk het contact tusschen kie zer en caniddaat te herstellen, dat de Kies wet zoo wreedelijk heeft verbroken en die partij is die in onzen kieskring uitkomt met Op deze lijst komen toch niet voor in Utrecht vrijwel onbekende politieke kop stukken, doch slechts uitsluitend' personen, die in de geheele provincie Utrecht alom bekend zijn. Die partij heeft daardoor dus wederom de candidaten gebracht naar de Kiezers. Deze candidaten hebben in den afgeloo- pen) tijd ook door de geheele provincie spreekbeurten vervuld, zoodat men hen heeft kunnen hooren en heeft kunnen zien. Persoonlijk. Niemand behoeft dus te stem men, op candidaten, dlie hij in het geheel niet kent of waarvan hij vrijwel niets weet, neen, als hij stemt op de Liberale Lijst, óp Lijst lq, dan kan hij daarvan kiezen den candiidaat, die hem zelf het best lijkt. De volledige candidatenllijst No. 15 is nog maals elders in dit blad afgedrukt; iedereen kan daaruit zilen, dat het bovenstaande geen woorden' zijn, doch feiten. Voorheen hebben de Liberalen in de Pro- s vincie Utrecht wel eens twee liberalen naar de Tweede Kamer afgevaardigd. Thans bestaat de kans wederom» tenminste één Utrcchtsche Liberaal in de Kamer te brengen. De kiezers hebben dat thans zelf in hun hand. En door te stemmen op één der candida ten van lijst weet men zeker, dat men zijn stem niet weggooit en dat men een kundig man stemt, wifens principes vast staan en die niet behoort tot de twijfelaars. Meni weet dan tevens, op iemand te stem- 5 men, die over de brandende vraagstukken» als daar zijn onverzwakte Gezagshandha- ving, Nationale Eenheid, Radio-misère, het Belgische kanaal, individueele vrijheid en meer, net denkt als men-zelf en men is er dus zeker van geen kat in den zak te koo- pen. Van uit den Rijkskieskring Utrecht is dus een frissche wind gaan, waaien en in U- trecht kan nuën toch beter een bekend en bekwiaam Utrechtsch candidaat stemmen, dan een vrijwel onbekend anider persoon. Waar Utrecht ditmaal thans zelf een can diidaat heeft, die öen vrij goede kans maakt om als Tweede Kamerlid: gekozen te wor den, zal men dus goed doen zich ook dit maal niet te laten verleiden en welgezind Woensdag a.s. te stemmen op C. HAVER. Secr. afd. Soest Vrijheidsbond. Het Bestuur van de Afdeeling Soest van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" verzoekt ons onder bovenstaand opschrift opname van het navolgende: Op 15 Februari is het besluit tot ontbin ding der Tweede Kamer gevallen. 26 April reeds zullen de kiezers naar de stembus worden geroepen. Was de ontbinding gerechtvaardigd? Met volle overtuiging antwoorden wij daarop: Neen! Daarvoor was het conflict tusschen de Regeering en de Kamer van te geringe be- teekenis. Van onwil om te bezuinigen en tot een sluitende begrooting te komen was bij de meerderheid geen sprake. Immers de motie-Boon die aanleiding werd tot het conflict, stelde juist voorop, dat bezuiniging op de rechtspleging nood zakelijk en mogelijk was. De Regeering sprak van een integreerend deel van haar bezuinigingsplan, aan de Ka mer voorgelegd, en zij deed slechts hier en daar een willekeurige greep. De Regeering, die bij vorige gelegenhe den veel aanzienlijker bedragen liet vallen,, toen het verzet kwam van den heer Colijn en van den heer Kortenhorst, hield plotse ling met onbegrijpelijke hardnekkigheid vast aan haar voorstel. De liberale Kamerfractie heeft de Regee ring, die zich aan haar wenschen (winkel sluiting, radiopolitiek, bezuiniging door concentratie van sociale wetgeving) in geen enkel opzicht stoorde, loyaal gesteund. Zij is in deze afgeloopen jaren vele malen over bezwaren, die bij haar tegen Regeerings- maatregelen bestonden,, heengestapt en zij heeft eenige mallen de Regeering het leven gered. Daartoe was ditmaal geen aanleiding, omdat de belangen, die door het Regee- ringsvoorstel werden geschaad, niet in ver houding stonden tot de te bereiken bezui niging. Hoe dwaas de ontbinding ook is, zij heeft het voordeel, dat wij eerder kunnen komen tot een kraohtig parlementair Kabinet, dat op nationale basis berust en dat energiek opbouwenden arbeid: kan verrichten. Want de toestand op financieel en eco nomisch gebied is zóó zorgelijk, de nood in alle takken van bedrijf zóó ernstig, dat thans meer dan ooit gelet moet worden op wat vereemgt en niet op wat verdeelt. Het gebeurde op „,De Zeven Provinciën»" heeft doen zien, hoe ernstig het gezag is on dermijnd. Landbouw, industrie, handel en scheep vaart moetien door de moeilijke tijden wor den he en geholpen. De strijd tegen de gruwelijke werkloos heid moej met kracht worden gevoerd. Internationaal moet Nederland alles doen om gezondere economische begrippen te doen zegevieren zonder welke de welvaart niet kan terugkeeren. De nationale nood eischt nationale een heid van allen, die nationaal voelen. De Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" streeft naar samenwerking van al- leni die voor deze tijidien voorop stellen: E(en hecht en sterk gezag, dat ook be trouwbare instrumenten heeft om dat gezag te handhaven, zoowel hier te lande als in de overzeesche gebiedsdeelen. Een' sluitende begrooting. Handhaving van onze takken van volks bestaan en het brengen van offers daar voor. Bevonderen van elke gelegenheid tot loo- nenden arbeid'. Internationale economische samenwer king. Op de kiezers rust ditmaal een zware verantwoordelijkheid. Zij behooren zich re kenschap te gevien van den' ernst der tij den en van de gevaren, die dreigen. Naar een nationaal herstel streeft de Liberale Staatspartij met alle kracht en haar pro gram bevat alle daarvoor gewensohte maat regelen. De kiezers kunnen de nationale eenheid versterken, .niet door afscheiding en versnippering, maar door hun stem uit te Het dragen van ons verschaft U genoegen. brengen op de candidaten, voorkomende op LIJST 15, de lijst van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond*', die steeds op de bres staat voor de nationa le eenheid. Het Hoofdbestuur van De Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" Telken keere komen bij de verkiezingen vele ongeldige biljetten uit de bus, uit eigen ervaring weten wij dat. En dat is heel jam mer, vooral omdat uit de meeste'ongelidige biljetten wel zoo ongeveer kan worden op gemaakt op wien, de kiezer eigenlijk be doeld had te stemmen. Doch doordat hij (of zij) niet die vastgestelde regels opvolg de moest het biljet toch ongeldig worden verklaard. En dan telt die stem natuurlijk heelemaal niet mee. Daarom willen wij er nog eens met klem de aandacht op vestigen, hoe men precies moet stemmen. Laat eik-een, en speciaal zij, die thans voor het eerst ter stembus gaan, dus het onderstaande ter harte nemen. Elk stemgerechtigde heeft ontvangen een oproepingskaart, tevens vermeldlende alle candidaten, gerangschikt in de volgorde der lijstnummers. Op deze oproepiingskaart staat tevens vermeld aan welk stembureau de betrokkene moet gaan stemmen; deze vermelding staat op de linkerzijde van de aldreskant. Men zij wel indachtig op de plaats van het stemlocaal, daar hierin sinds de laatste verkiezing in 1931 veel wijziging is gekomen. ,Er is zeis een geheel nieuw stemlocaal bijgekomen, namelijk het St. Ludgardus Patrom atsgebouw aan de Vre dehofstraat nabij Nieuwerhoek. Elkeen con- troleere dus heel goed aan welk locaal hij moet gaan stemmjen. Deze localen zijn: stem district 1 een Locaal in het Gemeente huis. stemdistrict 2 een locaal iu de Openbare Lagere school in de Kerkebuurt. stemidistrict 3 een locaal in de Chr. Lagere school aan de Schoolstraat op Hees. stemdistrict 4 een locaal in de Openibare Lagere school aan de Beetzlaan. stemdistrict 5 een locaal in de Chr. ULO School aan de Spoorstraat stemdistrict 6 een locaal in de Nijverheid- school aan de Molenstraat, stemdistrict 7 een locaal in het Gemeente lijk Gymnastieklocaal aan den Verlengde Schoolweg te Soesterberg. stemdistrict 8 een locaal in het café aan de Birktstraat No. 10 hoek Eikenlaan, .stemdistrict 9 een locaal in het St. Ludgar dus Patronaatsgebouiw aan de Vredehof straat nabij Nieuwerhoek. De stemlocalen zijn geopend doorloopend vanaf des voormdddags 8 uur tot des na middags 5 uur. Naar het stemlocaal moet men zijn op- roepingskaart medenemen. In het voorge schreven stemlocaal aangekomen wendt men zich tot den Voorzitter van 't stembu reau, dat is de persoon die in het midden achter de tafel zit, en/ overhandigt diezen zijn oproepingskaart. De Voorzitter leest overluid naam en kiezersnummer van den kiezer op en over handigt hem een dichtgevouwen stembiljet. Met dit dichtgevouwen stembiljet moet men terstond gaan naar een van de stem hokjes in het locaal. Daar aangekomen vouwt men het biljet op de lessenaar al daar open, neemt het aanwezige roode pot lood ter hand en maakt het witte stipje mid den in het zwarte vierkantje vóór den naam van den candidaat zijner keuze rood. Denk er vooral om, doe niet meer, doch ook niet minder en doe ook niet anders. Let er op, dat Gij het aanwezige roode pot lood gebruikt, want als ge Uw eigen zwarte potlood neemt is het biljet onherroepelijk ongeldig. Denk er ook vooral om: Maak het witte stipje in het zwarte stem- vak rood, dat geplaatst is VOOR den naam van hem, dien Gij wilt kiezen. Doe vender aan het biljet niets meer, zet geen puntjes, streepjes of kruisjes verder op het biljet, want ook dan wordt het on herroepelijk ongeldig. Streep geen lijsten aan en zet geen roode puntjes voor of achter het lijstnummer of boven de lijst. Ook dan zou Uw biljet ongeldig worden. Dus niets meer of anders dan één stipje rood maken en wel dat stipje, dat vóór den door U ge kozen naam staat. Een enkele keer komt het nog wel eens voor, dat iemand een stip je ergens ongeveer achter dien gekozen canididaat rood maakt, doch dat andere stemvakje er ongeveer achter behoort bij een andere candidaat op een andere lijst. Denk daar dus vooral aan. Indien men het eene stipje rood gemaakt heeft, vouwt men het biljet weer dicht, be geeft zich met dat biljet naar den voorzit ter en werpt zelf het dichtgevouwen biljet in de stembus, die bij den voorzitter op tafel staat. Als men dat heeft gedaan, heeft men zijn stemplicht vervuld en kan men weer huiswaarts gaan. Indien U het goed meent met Uw wensch naar een krachtig Staatsbestuur, indien U voor onverzwakte handhaving van het Ge zag zijt, zoowel in Nederland als im Inidië, indien LI de binnenlandsche orde onder alle omstandigheden gehandhaafd wenscht te zien, indien Uw wensch vrije ontwikke lingsmogelijkheden, voor elkeen, bevorde ring van het particuliere initiatief en vrij heid voor het individu, indien Gij de Na tionale eenheid wenscht te bevorderen,, wel nu, dan kunt Gij Woensdag 26 April a.s, niet beter doen dan door op de bovienaan- gegeven wijze te gaan stemmen op dfrn Utrechtschen candidaat. die dit alles wenscht en naar beste krachten zal be vorderen, op No. 1 VAN LIJST 15. VSorz. 5ckooL \/ootc vaLWiv- WeUite* UtrcxJJ- v- irtz.CL, Voorx. sfcaxmkoLc-rz kantoor i$'9 V/clK.v. P«xeu\e.g^ Ij cfc r*j*/en.; A. clftcirtfttt "VoorxN/r^w. L cu\^ stoj-m cLceiriot Wotl.WalttrlxruLC. !<}«.-» liJL Gja^L. SLidV? Pctroleum-magnaat en havermout-regent, Deed hij voortref'lijk werk in distributietijd, 1) D'aloude bdsschopstad heeft zijn beleid erkend; Dan roept hem nieuwe taak: voor d'electriditeit, Voor 't gas- en trambedrijf, voor d'eed'le Melpomeen 2) En voor der schatkist nood geeft hij zich dag en nacht. Nu trekt der Staten keus hem naar 't college heen, 3) Waar weder ander werk, bij nieuw' omgeving, wacht. Als knap „assuradeur" verzekert hij het heil Van zijn geliefde Sticht, voorkomt hij zorg en leed, [En aan den Vrijheidsbond waarborgt hij midd'lerwiijl Een onbesmette vlag, wier kleur gansch Utrecht weet. 1) Van 1915 tot 1919 was de heer Kettlitz wethouder voor sociale zakien en distributie 2) Mlelpomene (in 't Fransoh Melpomène en door onze voorouders veelal gemoedelijk Melpomeen genoemd) is de muze van het treurspel. Van 1919 tot 1923 was de heer Kettlitz namelijk niet slechts belast met de zorg voor de financiën, maar ook met die voor de bedrijven (electrickeit, gfs, tram enden schouwburg). 3) In 1923 werd de heer Kettlitz tot lid van het college van Gedeputeerde Staten gekozen» (Met welwillende toestemming overgenomen uit „De Vrijheid" van 7 Maart 1933. „De wekelijksche film, politieke portretten" door Ton van Tast. Gedicht van „Observator"). No. No. No. No. No. No. No. Nio.

De Soester | 1933 | | pagina 2