Celephane papier slechts 20 cent i. L. H0KSBERGEN 3nze Verlovings-Ringen G. VAN DUIN Gastvrijheid. Burgerlijke Stand Wandelen is een genot, indien U SCHOENEN draagt, die U passen. SCHOENENMAGAZIJN J. v. HALL 04 Predikbeurten Haar „tyran". rijst de vraag op, wat is juist; velen mee- nen tegenwoordig dat oranje-blanje-bleu, het ware is. Laat ik trachten deze kwestie zoo zuiver mogelijk op te lossen. Dat onze nationale driekleur dateert van t begin van den tachtig-jarigen oorlog staat thans wel vast; evenzeer dat oranje wit en blauw de livreikleuren van den Oit nl W?rÜn' la van geschiedschrijvers uit dien t.jd melden ons, dat de Spanjaar den deze kleuren als onderscheidingsmid del in de banieren van de geuzen heel goed kenden en_— vreesden. Als m lu7d kort na de inneming van Den liriLl de geuzen Gouda bezetten, roepen ze „vive le Pnnce d' Orange, vertoonende ven delen orangien, wit en blau". 1inooeevaarl'ers op verre streken krijgen in 16-3 vanwege de Staten het voorschrift „dat zij zullen gehouden wesen te voeren de gewoonlijcke baniere ofte vlagge van den Heere Prince van Orangien". (In dit geval Maurits). Nu wil de populaire opvatting, dat Tan ile Vi Itt, uit afkeer van Oranje, voor de 'bo venste baan rood voorschreef. Dit is on juist. 1?L?ri.ekleur' de prinsenvlag, werd, toen in 1650 Stadhouder Willem II stierf, en het eerste stadhouderloos bewind aanbrak, ver vangen door de Statenviag, geheel geel met roode leeuw, maar, toen de matrozen wei* gerden hieronder te strijden, werd enkel het prinselijke wapen uit de oude driekleur verwijderd. En deze driekleur was toen reeds 20 jaren rood, wit en blauw geweest. En de tijdgenoot heeft aan de vervanging van Oranje door rood, geen waarde ge hecht! Waarom werd dan oranje 1630 vervan gen door rood. Om geen andere dan prac- tische redenen. Het nieuwste artikel op dit gebied is geschreven door den heer W. Voorbcytel Canneburg in het officieele ge denkboek „Prins Willem van Oranje", dat Maart j.1. het licht zag, en deze schrijver vermeldt op pagina 404 van dit werk: „De oranje-wit-blauwe vlag toch is op zee fei telijk onbruikbaar. Men kan over het al of niet mooie dezer kleuren van meening ver schillen, vast staat, dat een dergelijke vlag, na enkele dagen in weer en wind te hebben gewaaid, op eenigen afstand niet meer is te onderscheiden. De zwakke kleuren, die toch al geen sterk sprekende tegenstelling vor men, boeten onder de weersinvloeden te veel aan helderheid in": Opgemerkt dient hierbij te worden^ dat bij het oranje, lichtblauw behoort, bij het rood donkerblauw. Reeds de Japaneez^n hadden dat opgemerkt. In 1634, als Jan de Witt nog een kind van een jaar of tien is, en Stadhouder Frederik Hendrik populairder en machtiger dan een der Oranje's na hem, geeft een gouverneur- generaal van Oost-Indië aan een opper hoofdman te Batavia last om vlaggendoek te koopen en wel „rood of oranje, blauw en wit: „Blijkbaar, zegt de zooeven genoemde schrijver in het gedenkboek, werd de kleur der bovenste baan van weinig belang ge acht". En van oranje zal bij het onderhoud met de Japaneezen 40 jaren later wel geen sprake meer geweest zijn." Opmerkelijk is ook dat oude beschrij vingen van schepen als kleuren van de vlag noemen oranje, wit en blauw, terwijl de afbeelding (zonder twijfel ter wille van de helderheid) rood(, wit en blauw geven. Resumeerende meen ik dus te mogen zeggen dat rood, wit, blauw niet hoeft te worden veranderd in oranje, wit, blauw, want aan het rood kleeft geen blaam van onhoffelijkheid jegens de Oranje's- Zooals Fruin, die een heftig tegenstander van dc verandering onzer vlag was, heeft gezegd: De partijschap heeft aan onze vlag niets veranderd. Wij hebben ons over haar niet te scha men'. Wij mogen over ons zeiven voldaan zijn1, indien wij haar in de eere handhaven, die het voorgeslacht voor haar bij alle natiën verworven heeft. F. VAN DIJK. Soesterberg, 2 Mei 1938. ZIJN MASSIEF EN VOEGLOOS in alle maten voorradig de juiste modellen in verschillende breedten in 14 en 18 karaats. Vanaf f 6.50 JUWELIER TEL. 8SS OPTICIEN A FOORT UTRECHTSCHESTR. 23 Tracht naar gastvrijheids Rom. 12 13. Wie mocht mceruen dat gastvrijheid een specifiek christeljijke deugd is, vergast zich. Ais één deugd internationaal mag heeten, dan is het die der gastvrijheid!, en z,ij werd reeds in zeer oude tijden door de Indiërs, Grieken en Romeinen en door onze heidienlsche Germaansche voorouders beoefend. Zendt de avond U een gast, stuur hem niet weg! Hij kome op 't etensuur of ongelegen tijd, Hij derve .geen onthaal, ook 't sobere maal Zij mee het zijne. Wie zich gastvrij toont Erft bij zijn aardschen voorspoed 's he mels zegen. Zoo leerden de oude Indiërs, bij wie de gastvrijheid nog in hooge eere staat. Wij kunnen ons nauwelijks eene voor stelling maken van de groote gastvrijheid die den ouden tijd kenmerkte, en het even groot gebruik, dat er van gemaakt werd, zoodat het ons verwondert, dat er nog wat ten bestonden, die gastvrijheid voorschreven en andere, welke de straf bepaalden, waar mede iemand1 gestraft werd, die nè zons ondergang nachtverblijf geweigerd had, Het schjjnt voorgekomen te zijn, dat iemand 500 ruiters huisvesting gaf, en als of dit nog niet genoeg was, gaf hij aan elk van hen, bij het vertrek, ook nog een on derkleed en mantel. Een Grieksch geschiedschrijver verhaalt ons van iemand, die zooveel menschen ten zijnent noodigde, dat hij er zelfs zijn pro visiekamer voor ruimen moest, 't Geval doet mij denken aan wat mij zelf eens over kwam in Duitschland. 't Hotel, aan een landweg gelegen, was geheel met gasten bezet. Na lang aanhouden werd mij het dienstbodenkamertje afgestaan. De eige naar had dit blijkbaar reeds met zijn slaap kamer gedaan, want toen ik te 3 uur in den ochtend het dakvenstertje uitkeek, zag ik beneden den hotelhouder met zijn familie en pérsoneel. Zij hrfdd-en hun nachtverblijf geruimd voor de gasten. Welk een gastvrijheid. Miaar't was togen zooveel contant. Betaalde gastvrijheid stond in den ouden tijd niet in eere en herbergen in een niet al te beste reuk. Dit blijkt uit 't volgend verhaal. De citerspeler Stratonicas, kreeg op reis zijnde, van het huis van zeker rijk i, die hem zeer voorkomend ontvangen had, den indruk van een soort herberg:fde gastheer toah ontving voortdurend weer andere mensohen met een zelfde voorko mendheid. Dit ergerde Stratonicas en hij 2 ei de tot den hem vergezellenden dienaar: Laat ons van hier weg gaan, het schijnt, dat wij, dnplaaits van- een tamme, een v/wde duif en inplaats van de woning van een gastvriend een logement gevonden hebben Tegen overdrijving werd dan ook ge waarschuwd. „Vermijdt, zoo lezen wij bij 'n schrijver uit de oudheid, vermijd het even zeer al te gastvrij als ongastvrij te zijn". Men vond in diie overdreven gastvrijheid blijkbaar iets aanstellerigs, protserij, wat ernstige lieden wel eens afschrikte om er gebruik van te maken. Wat te zeggen van dien Spartaanschen koning, dlie, bij gelegenheid dat hij een dubbele bruiloft vierde en zijn huis vol gas ten had, zijn, dienaar berispte omdat deze vreemdelingen had weggezonden, die gast vrijheid vroegen. En van, 'n ander, van wiien wij lezen dat hij boos werd toen men een vreemdeling, 3ijiis inziens, te lang liet wachten en d:e nu zelf op hem afging en hem de hand toe stekend zeAde: „Welkom vreemdeling! gij zult u bij ons verkwikken en, als gij ver- adigd zijit, vertellen wat gij wenecht!" Volgens het Germaansche rechtswezen hadden de gasten, wie zij ook waren, recht op verpleging en bescherming van de zijde van dien gastheer. Dat dit gastrecht hoog gehouden werd mag blijken uit de oud- Germaansche mythe „de Walkuren". Een vluchteling roept de gastvrijheid van Hun ding in. Straks blijkt die vluchteling Sieg- mund te zijn, met wien Hunding een bloed- veete heeft (daar bestaat, m.a.w., tusschen beiden een schuld, die door bloed alleen ge delgd kan worden). Wat zegt nu Huinding als hij tot de ontdekking komt dat zijn gast zijn vijand is? Hij zegt dan, hoewel op niet vriendelijk en toon: Mjijn huis beschermt u heden, Want heilig is mijn haard, Heilig zij u mijn huis! Gastvrijheid was gast-recht, iets heiligs en vond' hare belooning: in wederkeerig- heid. Wanneer, in tijden van beroering, twist en oorlog, de overwinnaar in den overwonnene een vroegeren gastheer ont dekte, dan spaarde hij diens leven, of sneu velde deze, dan werd hem een eervolle be grafenis versrtekt. Gasten konden hunne vroegere gasthee- ren herkennen door voorwerpen, die zij bij hunne kennismaking gewisseld hadden. Veelal werd een ring in tweeën gebroken, waarvan de gastheer de eene helft behield en de andere den gast gegeven werd. Een Grieksch schrijver noemt gastvrije volken, godsdienstige en plaatst hen tegem- over, die deze deugd niet of in geringe mate bezaten, als onbeschaafde. Laat ons met voorbijzien dat de deugd der gastvrijheid een ietwat noodzakelijk ka rakter droeg. Hotels, zooals wij die kennen, had men niet, zoodat men op particulieren aangewezen was. Als men in vroegeren tijd voor dien vreemdeling zijn deur opende, de tafel dekte, een leger spreidde, dan be dacht men dat men op zijn beurt ook gastvrijheid noodig hebbën icon. De gast heer van hedien kon heel goed de gast van morgen zijn. De Indische gastvrijheid, door onze kinderen zoo geroemd eni verstrekt, berust feitelijk ook op die wederkeerigheid. In Indië zijn, buiten de steden, berber-* gen zeer schaarsch, zoodat men op parti culieren is aangewezen. Zoo wordt de nood tot deugd gepromoveerd. Al moeten wij nu die oude gastvrijheid ontdoen van haar hedligen-kroontje, zij is en blijft iets moois, en waar zij wordt ten toon gespreid)!, doet zij dien mensch van zijn; beste zijde kennen. Dat zij een zekere tact vereischt en aan' regelen van kiesheid onderworpen is, mo gen wij niet vergeten. Dit wisten onze hei- densche Germaansche voorouders reeds. De volgende poëzie, biedt ons een les. Een gast is gekomen. Hoe hem te ont vangen? Wie vermoeid van de reis komt, wenscht zijn voeten te wasschen, Wenschit zijn honger te stillen en zijn kleediing te verwisselen, Wenscht voor alles een waschkom met water en droogdoek, Dan een vriendelijke toespraak Abraham, de aartvader. deed evenzoo, maar daar zijn ook gasthuizen, waar men clen gast al dadelijk vraagt hoe lang hij d-eifllct te blijven en wat zijn verdere plannen zjjm Is van de zijde van den gastheer en gast vrouw kiesheid te eischen, de gast heeft ook zijne verplichtingen. Hij mag zijn gast huis niet beschouwen als een pension en den gastheer en gastvrouw als zijne bedien den, wat helaas maar al te vaak geschiedt. Ook de gemakzucht van den kant der lo- géls, doet aan de gastvrijheid groote af breuk. Heit spreekwoord is er door in de wereld gekomen: gasten zijn lasten. Zoo vroeg een kind eens aan zijn moeder Moeder, wat verschil is er tusschen loge cn logee?" Waarop de moeder ondeugend antwoordde, zeker omdat zij van logé's niet altijd de beste ervaringen had opge daan: „de eerste zit je in en de tweede zit je mee". Vooral vrouwelijke logé's kunnen het de gastvrouw zoo aangenaam maken en haa helpen hij hare, dan toch al zoo drukke be zigheden. De meeste gastvrijheid wordt gevonden waar het leven eenvoudig is gebleven. In zijn boekje „Eenvoud", heeft de Fransche schrijver Wagner, het onderwerp „gastvrij heid" dan ook opgenomen. Richten wij -ons huis weer in voor de ontvangst van gasteru. 't Kwam voor dat nüen later ontdekte „onwetend engelen te hebben geherbergd". M. UITERDIJK. van 4—10 Mei 1933 GEBOREN: geen. ONDERTROUWD: W. Haage en M. Water; G. J. Stoop en C. H. C. Schoutsen; Huigen en B. M. Staring; C. Cooiman en Cosijnse; A. Hoonhorst en C. van den Brink. GEHUWD: P. J. Majoor en A. J. Sta lenhoef; S. van Netten en L. Wassenaar; C. Klomp en M. Lagemaat. ^OVERLEDEN: Petronella Groeneveld 3ö jaar ongehuwd Noorderweg 43; Grego- rius Georgius v. d. Berg 78 jaar wedr. G. van den Berg Verlengde Tempellaan 2; Jo- hanna Andrea Thomsen 74 jaar wed. W. F. van Oldehborgh B. Grothestraat 71; Maria Streefkerk 73 jaar gehuwd met P. Hus van Lyndenlaan 1. Vestiging van 27 April3 Mei 1933. Wed. S. Vis van Amsterdam naar P. de Hooghlaan 3; Ch. Wegerif met gezin van Barneveld naar Amersf.straat 113; H. L. Lempke met vrouw van Amsterdam naar Heideweg 30. C. J. Rijsinge met vrouw van den Haag naar Eikenlaan 9; M. Westhuis van Stad Vollenhove naar Mdddelwijkstraat 34; W. G. Seibert van Be ernst er naar Smitsweg 18; H. J. Jannes met gezin van Hilversum naar SchriksLaan 47; D. J. Tie- pen met vrouw van N. Amstel naar de Beaufortilaan 18; F. J. van Luyt met vrou/w van Zeist naar Postweg 69; E. C. Wiersma van Baarn naar Kerkstraat 9; W. Bloems- ma met gezin van Leeuwarderadeel naar Da Costalaan 6; P. J. Cremer van Voor burg naar Vredehof straat 35; A. M. Schrau- vvtenGrenendijk idem; P. Reichlholt van Voorst naar Vredehofstraat 23; K. de Weij van Amsterdam naar Schoutenkampweg 18; G. Witema van Franekeradeel naar Rade- makerstraat 13; M. Ch. Taaie van Amster- am naar M-olenlstraat OZ 11; B. M. Sta ring van Steen deren naar Birktstraat 7a; J. Hoegen van Amersfoort naar Verlengde Postweg 47; K. Ensing van Veendlam naar Birktstraat 96; A. Schouten van Leiden naar Ossemdamweg 7; A. J. A. Koek met gezin van Haarlem naar Lange Bergstraat 31; G. J. C, Copper van Amersfoort naar Amersfoortsahestraat 105; J. de Vries met gezin van Amsterdam naar Talmalaan 21; D. van Beusekom van Batavia naar Spoor straat 60; A. Koning van Kampen naar Birktstraat 12b; P. de Geus van Amster dam naar Kleine Engemdaalweg 18; M. R. Schade van Westrum van Schiedam naar Naeuwerhoekstraat 12; Wed. J. van de Ven idem; J. W. Klaasseru-Vonck van A'dam naar Schrikslaan 57. Vestiging van 410 Mei 1933. G. C. Vis met gezin van Leiden naar Stationsweg 4; W. 't Lam met vrouw van R'dam naar v. Lenneplaan 18; J, J. Roms- winckel met vrouw van Blaricum naar Kerkpad ZZ 25; J. A. van Maarschalker- weerd van Utrecht naar Rademakerstraat 25; H. S. Beekman van den Haag naar van Lenneplaan 64; A. K. Baak met vrouw van A'dam naar W. Pyrmontlaan 12; H. van Maanen van Arnhem naar Birktstraat 19; Wed. J. J. van Haagien van A'dam naar B. Grothestraat 58; S. W. Hendriks met gezin van Zwolle naar Torenstraat 6; J. F. J. H. Schilling met vrouw van Hilversum naar Oranjelaan; W. Ploeg v. d. Bergv. Berg van Solo naar Julianastraat 1b; F. N. Plaat van Bussum naar Julianastraat 11; C. J. de Hooge met gezin van R'dam naar Koninginnelaan 2; J. A. van Rooy met vrouw van Utrecht naar Hellingweg 4a; Weduwe J. W. J. E. van Ede van A'dam naar Bartolottilaan 23; A. de Roos met vrouw van Velsen naar Hartmanlaan 108; J. S. W. Alderding met gezin van A'dam naar Eikenlaan 6; J. T. Hekman van den Haag naar Julianastraat 80; N. de Rijk met gezin van H'sum naar Krommeweg 11; M,. A. MackayBergmans van Amerika naar Burg. Grothestraat 37; H. Vrielink met vr. van A'dam naar Kerkpad ZZ 32; Wed. W. van Huijstee van Bloemendaal naar Lange Bergstraat 31; C. van Riet met gezin van H'sum naar Parklaan 8; J. H. N. Verduin van Zeist naar Krommeweg 20; J. T. van Steen met gezin van Apeldoorn naar Kjon. laan 118; J. van Rossum van Rosmalen naar Beetzlaan 91; M. Rijlaarsdam van Reeuwijk naar van Lyndenlaan 10; E. J. Klop' met vrouw van Arnhem naar Kerk pad NZ 8 Th. P. P. Kuppers met vrouw van A'dam naar Kon-laan 94a; H. P. Zwen nes van Bloemendaal naar van Lenneplaan 74; van Melinck met vrouw van Zeist naar Banningstraat 58; C. van Barneveld van de Bilt naar Dorresteinweg 19; J. Meerding van Schiebroek naar Birktstraat 28. Vertrek van 27 April3 Mei 1933. J, Manschot van Rademakerstraat lc n Nlijkerk Lanigestraat 2; T. de Boer van Steenhofstraat 46 naar Baarn Kerkstraat 46; H. Leeuwe van Lange Bergstraat 28 naar Amsterdam Spuistraat 291; C. Baas van Vondellaan 18 naar Wormer Dorpstraat 41; Wed. J. G, Harthoorn van Kerkpad NZ 14 naar Baarn Javastraat 1'; A. E. v. d. Hel den van Korte Melmweg 11 naar Baarn Nasisaulaan 26; T. id-e Vries van Kerkstraat 59 naar Driebergen-R, Traal 267; H. F Hube-nts van Soesterb.straat 184 naar Baarn Dalweg 8a; J. Steenbergen met gezin van Braamweg 50 naar Vrigny en Thiérache (Frankrijk); Wed. J, Schmiidt van Sinnema- plein 7 naar Huis ter Heide; J. P. Bakker van Amersf^atraait 29 naaf Grootebroek Sn-oekstraat; A. J. Koopmanschap van Amersf.straat 20 naar Niaarden Weedesteeg 5; M. C. Verweij van Veldweg 4 -naar Voorthuizlen Stroeweg 3; J. A, Verheyen van Beckeringhstraat 12a naar Arnhem Deelscheweg 4; J. v, d. Wall met gezin van Wilhelmimalaan 22 naar Amersfoort E Meisterweg 12; C. Hofsommer van Heide weg 18 naar H'sum Neuweg 152 boven; R, Mulder van Nieuweweg 100 naar Muiden Weesperstraat 275; A. J. M. van Liempd van Luchtvaart af d, naar. Schijndel A J. de Jong van Soesterb.straat 125 naar Doorn Pr, Hendriklaan 5; J. J. Pronk met gezin van Plijnenb.ïaan 3 naar Weesper- karspel Hooge Bijihner A 77; C. R. Smit idem; M. Altcna met gezin van Staalwijk- laan 6 naar de Bilt Soestdijkersitraatweg 291; C. S. A. Stijnders van Kolonieweg naar Bussum Hildegondestraat 6; W. Rom mers metgezin van Torenstraat 6 naar Ede Hofstraat 12; A. Metelka van Wilhelmina- laan 6 naar Glad'bcck (Dld); H. Niezen van Amersf.straat 91a raar A'foort Nieuw straat 13. DI S KOOPT U IN NIEUWSTRAAT 26 - TELEF. 303 - BAARN Vertrek van 410 Mei 1933. G. de Jong met vrouw van Beethovenlaan 18 n^ar Dantumadeel Nieuweweg M 172; G. de Jong van B. Grothestraat 7 naar Maarssen Raadhuisstraat 1; S. A. de Joode van Soesterb.straat 118 naar Woudrichem Visschersdijk 27; L. JL Eits van Luchtv.- afdeeling naar R'dam Boschpolderpl. 36; J. R. Schoonderbeek van Kon.laan 165tfiaar Baarn Schoolstraat 46; C. L. van Kerkhof van Amersf.straat 126 naar A'foort Pieter Bothlaan 20; H. van Keekem met vrouw van Banningstraat 58 naar den Haag At- jehstraat 43; Tlh. H. R. van Duinen van Lange Bergstraat 17 naar H'sum Soestdij- kerstraat 15; W. MaroschekBenkei van Laanstraat 78 naar Duisburg Waldpotszh.- str. 59; M. Nemmer van Oude Tempellaan 8 naar Utrecht W. Barendsstraat 53; M. C. Reijerse van Soester<en,gweg 56 naar A'dam Mesdagstraat 25; A. van Drie van Beetzlaan 73 naar Baarn Zandvoortlaan 19; A. A. van Leeuwen van Kon.laan 2 naar de Bilt Ju- lianalaan 31a; A. Donker van Zwarteweg 1 naar Utrecht Biltstraat 135; G. van Ooyen van Steenhofstraat 45a naar Stoutenburg Zwarteweg C 14; P. P. E. van Poolen met vrouw van Verlengde Talmalaan 21a naar Nijmegen Berg en Dalscheweg 384; A. M M. Schoemaker van Mendelssohnlaan 1 n. Amsterdam Leidschekade 82; J. P. A. van Schaik met gezin van Andriessestraat 13 n- Apeldoorn Radiumstraat 25; J. B. Iking van Amersf.straat 20 naar Bussum J. H. van 't Hoffweg 43; Wed. van Katwijk van F. Huycklaan 18 naar Zuilen' Daalscheweg 13bis; H. Th. B. A. ten Brink van Heuvel- weg 2a naar Blaricum 2e Molenweg 18; H. Harkenthal van Amersf.straat 83b naar Ui trecht Pieter Breughelstraat 47; E. van Geijtenibeek van Krommeweg 26 n. H'sum Hilvertsweg 18; A. Kikkert van Birktstraat 34 naar H'sum Kometenstraat 54; C. E. A. H. Beerstecker van Amersf.straat 61a naar Huis ter Heide Amersf.straat 61a; C. W- F. Bloemink van Steenhofstraat 37 naar La ren (NH) Kamp 4; C. M. Groeneveld van Verlengde Talmalaan 27 naar Groningen Laurierstraat 11; M. P. van Leeuwen van Vredehofstraat 2 naar den Haag Toussaint- kade 43; D. C. Sprenger met gezin van Koninginnelaan 94a naar Apeldoorn Chr. Geintsweg 17; G. v. d. Tak van Hartman laan 8 naar H'sum G. van Amstelstraat 309; J. Blaauw met gezin van Postweg 40 naar Zeist de Wetlaan 5. Verhuizingen in de gemeente van 27 April 3 Mei 1933. Wed. C. v. d. Breemer van Kerkpad ZZ 55 naar 5; J. C. A. van Aken van Amersf. straat 92 naar 19; J. J. Couturier met gezin van Laanstraat 20 naar Sophialaan 33. G. A. M. Nillanidi met gezin van P. Pobterlaan 10 naar 20; A. Blankestijn met gezin van Kerkstraat 19 waar Ringweg 10; Wed. T. Vierkant van Kerkstraat 19 naar Nieuw- straat 38; G. C. van Dijk met gezin idem; E. G. W-igigeruraad met vrouw van Gallenk. Pels weg 22 naar Verlengde Talmalaan 21; J. de Jo-ng met vrouw van Koninginnelaan 118 naar 159; C. E. A. H. Beersteeker van Heideweg 16 n. Amersfoortschestraat 61a. Verhuizingen in de gemeente van 410 Mei 1933. W. C. Mol van £oesterbergschestraat 49 naar Heuvel weg 13; R. Tolman met vrouw van Nieuweweg 115 naar Bosstraat 14; J. v. d. Kleij van Parklaan 1 naar Verlengde Postweg 83; E. Romswinckel van Korte Bergstraat 7 naar Kerkpad ZZ 25; R. Veen van O. Utr.weg 6 naar Klein Engendaalweg 11; H. v. d. Brink van Veenzoom 3 naar Kooiweg 4; R. van Agterveld van Birktstr. 40 naar Bosstraat 33; J. N. Camper van Bosstraat 59 naar Molenstraat WZ 27; E. S. Lammertse van Beetzlaan 82 naar Mo lenstraat WZ 27; P. A. Broers van Wilhel- minalaan 8 naar Molenstraat OZ 11; M. H. Donker van Schoolstraat 13 naar Kerkstr. 28a; J. Meerveld van Lange Brinkweg 5 naar Dorresteinweg 81; C. van Altena van Kooiweg 4 naar Pijnenb.laan 3; Wed. C. J- van Beemen van Hellingweg 4a naar Burg. Grothestraat 60; H. Zomer van Steenhof straat 32 naar van Weedestraat 32a;_G. J. van Rossum van Lange Brinkweg 15 naar 17; M. H. de Beer van Lange Brinkweg 15 naar 17; P. H. Marsman van Kerkpad NZ 8 naar Kerkstraat 38; A, van de Koppel van van Weedestraat 49 naar 52; A. van Goor van Rademakerstraat 22 naar Post weg 59; L. Hanneman van Andriessestraat 1 naar Amersf.straat 28; B. A. Wamsteeker van Noorderweg 21 naar Kooiweg 4; S. Vlaming van Verlengde Postweg 94 naar 59; C. van Zijll van Verlengde Postweg 83 naar Lindenlaan*l; W. van Doorn van Kerkdw.straat 9 naar Kerkstraat 24; J. van Tol van van Weedestraat 34 n. Kon.laan 76; B. Oldenhof van van Maarenstraat 3 naar Postweg 48a. tr NED. HERV. GEM. TE SOEST. Oude Kerk. Zondag 14 Mei 1933 voorm. 10 uur: Ds Groeneveld. Namiddag 6 uur: Ds. van Schaick. Emmakerk. Voormiddag 10 uur: Ds. van Schaick. Namiddag 6 uur: Ds. Groeneveld. HERV. (GER.) EVANG. SPOORSTR Zondag 14 Mei 1933 's morgens 10 uur: Ds. G. van Montfrans, van Barneveld. 's Avonds 6 uur: Ds. C. B. Holland, van Putten. VEREEN. VAN VRIJZINNIG-GODS- DIENSTIGEN. Zondag 14 Mei 1933 's morgens 10,30 uur: Ds. G. Wuite Jr., van 's-Gra venhage. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 14 Mei 1933 voorm. 10 uur, nam 6 uur: Godsdienstoefening. Dinsdag 16 Mei 1933 nam. 7.30 uur: Ds. N de Jong, van Rijnsburg. Bang was 't klein en tenger vrouwtje. Voor „Kolos", die was haar man; Die niet dulde „eigen meening"; Daér toch wist Jiij nimmer van. Steeds maar bulderen en grauwen, Dan weer dit en dan weer dat; Over 't eteil huisbaas, 't meisje, Altijd had hij anders wat. En de aardige Simone, Leed hierdoor een bitter leed; Al was 't, zij haar prooien'' Charles, Nimmer toch verwijten deed. ,'k Heb Maillet .^gedaan" gegeven", Sprak hij. M't Wordt een oude vent"; „Tweemaal reeds kwam hij te laat, toen Maakte ik hieraan een end''. En jij geeft de meid hier óók maar, Zoo vlug mogelijk „congé"; „Jij bent steeds véél te toegevend"; .Daar heb ik geen vrede mee". .Charles tGch" sprak toen Simone, .Waarom deedt je nu zoo raar?" „Want Maillet, zoo'n goede kracht toch, Was bij jou al zóóveel jaar". ,En het meisje?" ,>'k ben tevreden"; .Zij doet flink en goed haar plicht"; „*k Heb mij héél niet te beklagen", Sprak zij, met een kalm gezicht. Onze ^huisbaas" standjes geven? .Alles gaat toch immers goed!" „Dat ihij^, vriend'lijk, zegt: „Mevrouwtje" Is iets, wat hij altijd doet". „.Nu** sprak hij „jij schrijft de huisbaas", Zóó als ik je heb gezegd"; Daarbij had hij 't schrijfgereedschap, Vlak vóór haar, reeds neergelegd. Kalm schoof zij toen inkt, papieren, Weg; Sprak: „Man', je ovedrijft"; Met een ruwen vloek gebood hij: „Ik wil hebben, je hem schrijft". Toenkwam plots'Iing de reactie! Vloog zij op! Was niet meer bang! Gilde uit: ,,'k ben je slavin niet!" Gaf hem ,,'n rake" op zijn wang! En de „vreeselijike" Charles? Niets; geen woord; ging naar kantoor; Dddrdaar zat hij na te denken; Wist er de „verklaring" voor. Onderwijl wachtte Simone Zéér nerveus den middag af; Wat zou er dan weer gebeuren? Welk tooneel het dan weer gaf? En zoo tegen den diner-tijd Daar kwam Charles; kalm gewoon; Kreeg zijn bittertje en krantje; Groette vrouw op goeden toon. Aan de tafel heersohte stilte; Toen sprak zij! ,»zeg. hoor eens man", „Wat ik deed, kwam niet te pas, hoor!" Ik., hebik., hebspijt er van". „O! dddr spreek ik niet meer over"; Sprak hij zacht haast; „eigen schuld"; ,'k Hoonde, plaagde je te dikwijls"'; „Ik bewonder je geduld"! En in één en al verbazing Keek zij toen „haar meester" aan; Want ja zeker „iets" ontviel haar; Dat gevoelde zij spontaan! Zij kon, niet meer, tot hem „opzien"! Was dat nu niet vreemd cn dwaas? Neen! De vrouw, zij wil erkennen, Hoe het zij de man: „de baas"! AD REM. Nadruk verboden. (voorbeen R. FRESE Hofleverancier». BAARN. Heeschhouwerij Varkensslachterij 3ESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen PATROONSBOND VOOR DE BOUW BEDRIJVEN IN NEDERLAND. Te Zeist is opgericht een afdeeling van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland. Het Bestuur is samengesteld uit de Hee- ren C. de Bruin; Zeist, Voorzitter. J. van Seventer Jr., Zeist, Secretaris. J. C. van Tellingen, Zeist, Penningmeester. W. J. v/d Vis;, Zeist, Commissaris. J. in '-t Hout, Soesterberg, Commissaris. ter bescherming van Uw LAMPEKAPPEN tegen VLIEGEN, kost thans PER VIERK. METER! N.V. Eerste Soester Electr.Drukkerij Van Waedeitraat 7 - Telafoon 962

De Soester | 1933 | | pagina 2