Plakkaatverf Accountantskantoor Adverteert ook des Woensdags IMEmm M JILOIMD A.S. Nationale Zonnestraaldag Het Zuivelhuis. Celephane papier slechts 20 cent «I. Does Advertentiën ZONNESCHERMEN Gr. 1A A M S Wij verkoopen: Wij zijn agent van N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij s Chabloneerpapier De Broodbakkers-Patroonsvereen. besloot in haar j.f. gehouden vergadering, de brood prijzen met 2 ct. per 800 Gram te verhoogen. Verlovings-, Ondertrouw- en Geboortekaarten N.V. Eerste Soester Eectrische Drukkerij Voor de Vrouw prO Diverse kleuren voorradig Soesterbergschestraat 45 Laat Uw PHOTO'S, PLATEN, SCHILDERSTUKKEN De sterken voor de zwakken. ren, bestond er nochtans weinig hoop, om een heele bende te ontdekken, door een me nigte passagiers te onderzoeken. Chineesche piraten verschillen in geen enkel opzicht van gewone dekpassagiers, zoodat de kans zeer gering Ls, om deze uit een schaar van dringende en schreeuwende koelies te pik ken, in het gewoel en het tumult, dat het vertrek van een dergelijk schip altijd voor af gaat. Het meeste, waarop de detectives kondien hopen was dit, dat ze zoo rnx en dan in staat zouden zijn, om den een of an dere welbekende boef gevangen te kunnen nemen. Op deze wijze vertrok de „Anking" van Singapore, met ongeveer 30 paraten on der hare dekpassagiers. Zooals men wel ■denken kan, werden de plannen tot den overval netjes uitgewerkt, zoodra het schip het licht van den Horsburg (een eilandje in Straat Singapore) gepasseerd was. Het feit, dat er piraten aan boord zijn als dek passagiers, als het schip vertrekt, vormt het geheele probleem van het Chineesche zee- rooverswezen. Ik kan mij niet meer herin neren, hoe laat de overval op de „Anking" plaats vond), doch ik geloof, dat het onge veer 4 uur in d'en namiddag was. De eerste verschijning der piraten was boven op de achterste trap van het salondek. Deze trap is op de schepen der Anking-klasse onmifL- dellijk tegenoiver de deur van de Mess-room der machinisten gelegen. Toen de piraten verschenen, stond de hoof/d-machinist voor de deur der mess-room en sprak tot een der jongere officieren. Blijkbaar was de haak, van het roosterluik, dat de trap affloot, los of wel gebroken. De Hf.machinist zag, dat het rooster werd opgelicht, waarna de hoof- tflen van twee Chineezen boven het dek ver schenen. Hij hield hen voor twee dekpas sagiers, die tegen de reglementen in, op het salondek verschenen: hij deed derhalve een paar passen vooruit en gaf hen order, om weer naar beneden te gaan. De Chineezen haalden oogenblikkelijk pistolen te voor schijn en schoten den Hf.machinist dood, waarna zij den jongen officier bevalen, om zijne handen op te steken. Gelijktijdig werd op de commando-brug het knallen van schoten geboord. Later werd beweerd', dat de piraten, die de brug hadden overvallen, geen gebruik van hunne pistolen zouden hebben gemaakt, indien zij achteruit niet hadden hooflen schieten. Blijikbaar was de brug-partij van meendng, dat hunne kamera den daar beneden tegenstand ondervonden, zoocfat ze besloten, om de Europeanen op die brug geen kwartier te geven. De eerste der piraten, die de brug bereikte, schoot dien eersten officier neer en een der Chinee sche kwaitiermeesters, die tegenstand tracht te te bieden. Aan den 2e officier, die betrek kelijk nog nieuw was in de Ghina-vaart werd toen hevel gegeven, om koers naar Halman te zetten. Intusscben rende de ge zagvoerder, kapt. BhiniketCole, de brug op naar de piraten en viel neer, nadat hij (door zijne beide beenen was geschoten. De geiheele aanval duurde slechts eenige min. en gaf den piraten de geheele macht over het schip. De machinekamer en de hut van dien marconist was terzelfder tijd aangeval len en op allle strategische punten werden direct gewapende piraten gestationeerd. De volkomen gelijktijdigheid der verschillende aanvallen en het snelle handelen der pira- 'ten toornen aan, hoe uitstekend dergelijke overvallen geregeld zijn, om ze in zoo'n korten tijd ten uitvoer te kunnen brengen. To'en de piraten de macht over het schip hadden verkregen, stelde een tamelijk in telligent uitziende, Engelsch sprekende Chi nees!, zich aan de Briitsche officieren voor als de „Number One Piriaite". Met zijn ver lof werd aan den scheeps-geneesheer toe gestaan, om de wonden van den gezagvoer der te verbinden. De piraten rolden de li chamen der twee vermoorde officieren in de zij-goten, verminkten ze met messen en wierpen ze eindelijk over boord. Met de macht over de draadlooze installatie, waar door het schip absoluut van de buitenwereld was afgesneden, begonnen de piraten de passagiers van hunne bezittingen te beroo- ven. De officieren werden gewaarschuwd, d'at ze direct dood zouden wonden gescho ten, indien men een ander schip zoude on- moeten of als er eene poging werd gedaan om verbinding met den wal te krijgen. Nog eene andere waarschuwing werd uitgevaar digd, dat het schip in brand zoude worden gezet, dan wel zoude wonden opgeblazen^ indien een oorlogschip op mocht k om/en dagen. Er bleef den officieren niets anders over, dan te hopen, dat zij de koers van gelen ander schip zouden kruisen. Van te genstand kon absoluut geen sprake zijn. 52 uur later verminderde de „Anking" hare vaart tot langzaam, op korten afstand van het eiland Hainan, en de piraten gaven hun voornera(en te kennen, om naar den wal te willen gaan. Een der scheeps-officieren werd gelast om met de sloep, waarmede de piraten deb ark eerden;, mede te gaan, opdat men van af het schip niet op de pi ratten zou de schieten. Toen de bende geland was, gaf de „Number One Pirate" den begeleidenden officier een 5 dollar banknoot en merkte daarbij met eene ironische glimlach op: „You takee, I gave you cumshaw". Geen vvonder|, dat deze banknoot door den eige naar zorgvuldig zal worden bewaard, als een herinnering aan eene hoogst avontuur lijke, hoogst gevaarlijke en onaangename reis. Zoodra de piraten de „Anking" had- d'ert verlaten, stelde de marconist zich in verbinding met Hongkong en rapporteerde de zeerooverij. In antwoord op dit beticht werd de „Antung" gezonden, om het ge plunderde schip te helpen. Eenige dagen later vernam ik de geschiedenis van deze plundering van den gezagvoerder der „An tung^, toen dit schip te Singapore was aan gekomen. Hij gaf mij een duidelijk en on partijdig verslag van deze gewelddaad, doch zijn verhaal was voldoende, om de veront waardiging, van welken Brit ook1, op te wekken. De geschiedenis van dit geval werd op eene uitmuntende wijze in de Straits- en Chinabladen vermeld en ik ge loof, <lat er ook in de Bri'tsche couranten het een of ander verslag verscheen. Als een gevolg dezer rooverij reisden nu voortaan met elk koeilieschip tus-schen China en de Straits, gewapende Europeesche wachten mede. Ofschoon het bekend was!, dat het slechts als eene tijdelijke maatregel gold, gaf het toch aan de scheepsofficieren een geve el van grootere veiligheid, terwijl de activiteit der piraten er voorloopig door be teugeld werd. De geschiedenis van de „An king" lag nog versch in het geheugen van het publiek, toen bericht werd ontvangen van een poging om het stoomschip „Haa- ohing'' in de Ghineesche wateren te plun- "deren, em de dappere verdediging door de opvarenden. Deze aanval ontwikkelde zich tot een geregelden veldslag, het schip werd door de roovers in brand gestoken, doch de piraten werden na een heldhaftig gevecht ten laatste overwonnen en de brand ge- bluscht. Dit geval was een van de duizend, waarbij de scheepsofficieren de gelegenheid had/den, om tegen de piraten te kunnen strijden. Het gevecht was de beste tradities der Britsche Handelsmanne waardig, en het doet ons genoegen, dat de dapperheid van de Haichong-officieren in regeerings- kringen erkend werd. He geval met de „Anking" kan als voor beeld dienen der methodes, die door de Chi neesche piraten van den tegenwoordigen tijd worden gebruikt. Tegenwoordig varen Indische bewakeningtroepen, onder bevel van Europeesche officieren met de koelie- schepen mede en aanvallen op schepen ko- mfen den laafsten tijd dan ook niet meer voor. Deze bewakingstroepen zijn echter te duur, om ze als een speciale dienst perma nent te kunnen handhaven en de scheep vaart-maatschappijen zijn dan ook geneigd, om 'deze, als het eenigszin/s mogelijk is, niet meer a/b te nemen. En men verlieze niet uit het oog, dat hfjt medevaren van gewa pende militairen, hoe nuttig het ook moge zijn, de piraten-organisaties aan de kust niet aantast- Hoe zorgvuldig een schip ook wordt onderzocht, alvorens het de haven verlaat, er blijft voor den sluwien piraat toch nog altijd wel een gaatje over, waar- idoor hij aan boord kan kruipen. Men kan van het 6pionage-systeem der piraten slechts zeggen, dat het buitengewoon goed georganiseerd en in de puntjes is. Velen der piraten zijn gewezen zeelieden, met een lange ervaring, die handiger zijn en zich op oen schip mieer thuis gevoelen, dan de Indische bewakings-troepen, die voor de veiligheid van opvarenden en passagiers moeten zorgen. Allen behoeft slechts een maal met eene Indische bewakingstroep mede te hebben gereisd, om tot de ontdek king te komen, hoe nutteloos en onbruik baar een Sikh (Indisch militair) in slecht weer is. De oude militaire stelregel, dat aanvallen altijd gemakkelijker is dan ver dedigen, schijnt ten volle door de Chinee sche piraten te worden begrepen. Inheem- sche wachten moeten voortdurend en zorg vuldig "gecontroleerd' worden; zij bezatten niet veel initiatief en hebben bij meer dan eene gelegenheid blijk gegeven, dat zij in vitale belanglen dikwijls te kort schieten. Het is inderdaad moeilijk om te geldoven, of er voor de Scheepsofficieren wel de ge ringste veiligheid zal bestaan, als de schepen op de Chineesche kust varen, met Chinee sche passagiers en, eten Chineesche equipage aan boord. Gedurende eenigen tijd werden er elk uur draadlooze seinen gegeven, doch toen de piraten daar achten* kwanten, werd dat weder gestaakt. Door de pers werd het varen dn convooi aanbevolleni, doch zooals allle scheepsofficieren van de Ghinakust heel goed wetten, is dit niet raadzaam, noch fn de praotijk uitvoerbaar. Op de Chinee sche kust kan geene volkomen veiligheid a/b der schepen bestaan, zoolang deze sche pen met speciaal voor dergelijke toestanden zijn gebouwd, en ontworpen zijn met het oogmerk om ze zoogen. piraat-proof, dat is bestand tegten een paraten-overval te ma ken. De Hollanders hebben daarom met het doorzicht aan hun karakter eigen twee schepen in d'en Chinadi'enst, die zoo piraat-proof gebouwd zijn, als voor een koelieschip maar mogelijk is. De eerste klas accomodatie, machinekamer, draadloos station en brug zijn in deze klasse schepen volkomen van de verblijven voor de Chi neezen gescheiden. Bovendien hebben bei de schepen, de „Cremer-1' en d'e „van Heutz" der Koninklijke Paketv. Maatschappij steelds eene afdeelinsg yan de stoere Javaan- sche veldpolitie aan boord, die, zoowel bij dag als bij nachts de verschillende strategi sche punten van het schip bewaken. Zoolang echter China geen werkelijk ge stabiliseerd' Gouvernement bezit, is een plotseling overvallen der piraten-stations en een optreden tegen hunne leiders, eene zaak, waaaan niet te denken valt. Eiene on middellijke eni directe actie d-oor den Vol kenbond kunnen het Chineesche Gouverne ment wellicht nopen, om meer aandacht aan het piraten-vraagstuk te schenken. Zooals de zaken thans staan, kan alleen eene ver- eeniigde actie van belanghebbende mogend heden de bloeiende piratenrorganisaties ver strooien, die thans nog ailtijd de Chineesche Zee en de Chineesche kust onveilig maken. Zoolang dieze organisaties niet volkomen zijn uitgeroeid!, met wortel en tak, zoolang kan er geen werkelijke veiligheid bstaan voor de Britsche koopvaardijschepen en hunne officieren, als deze met koelies in die Chineesche Zee varen. (Alet toestemming van de Engelsche uit gevers bewerkt naar een artikel uit het Nautical Mogazin, door Al ex Dixon). L. EEN VACANTIE-JURK Nu er alom vacantie-planr.en gemaakt worden, is uitbreiding van, de zomergardc- robe natuurlijk aan de orde van den dag. Een buitengewoon aardig modelletje voor leuke, sportieve zomerdracht wordt door onze teekening van deze week weergege ven. Zooails wij in het vorig winterseizoen veel japonnen zagen met een kanten boven stuk, zoo maken wij nu een japonnetje met een bovenlstuk van gebloemde cretonne en oeimituurtje eveneens van deze gebloemde stof. Het staat natuurlijk buitengewoon aardig als we daarbij ook een hoed van de zelfde gebloemde cretonne nemen, uoewel dat natuurlijk niet noodzakelijk is. Een wit te hoed doet het ook heel goed. Dit model letje is al heel eenvoudig en gemakkelijk te maken. Het is zoncler mouwen en de rok is met vierkant ingezette zijpanden Van Voor H.H. Winkeliers, te gebruiken voor Etalage reclame, voor prijzen enz. N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Van Weedsstraat 7 - Sosstdijk onderen valt de rok een weinig in klok. Het model kan zoo eenvoudig zijn, omdat de groote attractie van het japonnetje is gelegen in dat contrast tusschen het ge bloemde bovenstuk en het effen witte ja ponnetje. Er zijn natuurlijk ook nog andere com binaties mogelijk. Aben kan bijvoorbeeld een gebloemde cretonne nemen voor het bo venstuk, waarvan de ondergrond niet wit, doch beige of een andere,, heel lichte tint i*s. In dit geval maakt men het japonnetje verder van effen stof in dezelfde lichte tarnt, als de ondergrond van de gebloemde cretonne. Wat de benoodiigde stof aangaat, kan men zeggen, d'at men ongeveer 3,50 Meter effen stof van 90 centimeter breed en één el ge bloemde cretonne noodig heefit. MADELEINE Bestelling van Knippatronen. Van dit model zijn knippatronen ver krijgbaar ad 40 cent in de maten 42, 44, 46 en 48. Bestellingen uitsluitend over de post te richten aan: DE BEURS, Daniël Willink plein 45, Amsterdam-Z. Op strookje van postwissel of op postgirobiljet (Postgiro De Beurs is 71512) nauwkeurig vermelden: Naam en adres van afzender, nummer van het gewenschte patroon en maat. Matronen kunnen niet geruild worden noch kan er correspondentie over worden gevoerd. Bestellingen worden alleen uitge voerd, indien zij vergezeld gaan van beta ling. VAN DEN HAK OP DEN TAK. In den, zomertijd komen natuurlijk vlek ken van vliegenvuil het meeste voor. Ze zijn betrekkelijk gemakkelijk te verwijderen, waarbij men, rekening houdende met de stof, waarin de vlekken zitten, gewoon Wanm sop, azijn, stijfgeklopt eiwit (om iets mee af te penseeVen) -of sla-olie toepast. Sla-olie of eiwit gebruikt men meestal voor het wegmaken van vlekken op hout, gever nist metaal, brons,, enz. Er zijn natuurlijk verschillende middelen om vliegen te verdrijven of te vangen. Een van de onsmakelijkste is wel een rol vlie gen/papier. Beter kan men om de vliegen in een kamer te vangen,» een bc rd met melk of water neerzetten, waarin men een paar druppels formaline doet. Natuurlijk moet dit bord buiten bereik van kinderen of die ren staan. Roestvlekken in wft linnen of katoenen stof zijn vrij gemakkelijk te verwijderen door met een weinig zuringzout en water te wrijven. Terwijl men de vlek met een papje van zuringzout en water heeft belegd, houdt men deze in d'e zon. Gebruik echter niet te veel zuringzout, want dan brandien er gaten Verfvlekken kan men in de meeste geval len uitmaken met terpentijn. Heeft men verf aan de handen gekregen,, don zijn die heel goed weg te maken met mosterd^ Zonnebrand kan erg pijnlijk zijn. Als men armen of gezicht in de zon verbrand heeft, kan men 'de huid heerlijk verkoelen dioor deze te betten met een mengsel van gelijke deelien komkommersap glycerine en rozen water. Vuilgeworden borstels wascht men uit in lauw water met een scheut ammonia erin. Grove borstels en dergelijke kan men in wa ter met soda schoon schuieren. Steeds met ruim koud water naspoelen. Theevilekken maakt men uit door ze met melk nat te maken en vervolgens met borax te bestrooien. Aldus de vlekken een poosje laten liggen en vervolgens uitwasschen in een heet sopje. Zinken tobbes, emmers, enz. maakt men het beste schoon (door ze te schuren met zout en, azijn. Natuurlijk naspoelen met warm sop en vervolgens schoon water. WJjn- en vrucbtenvlekken, drie natuurlijk vooral in het zomersthe jaargetijde voorko- m)en, maakt men uit met zuivere alcohol, eau de cologne of spiritus. Vooral geen zeep! Is er een groote vlek gemorst op het tafellaken^ bijvoorbeeld door het omwer pen vam een glas wijn of limonade, strooi er dan onmiddellijk dfik wat zout op. Dat ver mindert de vlek belangrijk. HUISVROUW. H.M. DE KONINGIN-MOEDER. Afien meldt ons, dat H.AI. de Koningin- Moeder, tengevolge van een knieverstui- klng, eenige dagen op Soestdijk absolute rust moet houden. Pelargonium Black Vessuvlus de zoo zeer gezochte kamerplant is weer in prachtkwaliteit verkrijgbaar. Tevens nog in voorraad: Hanggeraniums, rood en rosé; Zonalen dubbel en enkel; Margrieten; Sal- via's; Petunia's; Heliotroop; Fuchsia's; Be gonia's; Lcbelia's; Leeuwenbek; Ageratum; steeds nieuwigheden te zien, o.a. 2 pracht- scorten Goudsbloemen; rotsplant Camparu- la Olympia; Mimulus Rother Kaiser, enz. KWEEKERIJ „OBRINA" van F. van der Wissel Eigendomsweg 38 Soest. Te'efoon 373 Kaas 35, 40 en 65 ct. p. pond Yochurt12 cent p. 7. Liter 22 cent p. 7» Liter Roomboter f 0.85 per pond Roomkaasjes f 0.40 SLAGROOM STEEDS VOORRADIG. ter bescherming van Uw LAMPEKAPPEN tegen VLIEGEN, kost thans PER VIERK. METER! N.V. Eerste Soester Electr.Drukkerij Van Weedestraat 7 - Telefoon 962 PLASWEG 37 SOEST (Zuid) BELASTING-ZAKEN en -RECLAMES Vraagt inlichtingen Amsterdamsche Rolluiken en Markiezen- fabriek C. Immink heeft een filiaal te Soest, Nieuwesteeg 108, Tel. 675. Hoofdk. A'dam, Prinsengracht 79. Verzuimt U niet bij ons aan te vrageni, op al ons werk wordt 5 jaar garantie gegeven. Ook des Woensdags hebben Uwe cliënten hunne behoef ten, en koopen niet alleen des Zaterdags. Het is dan ook voor den han delsman noodzakelijk, dat het publiek ook midden in de week op zijn branche het oog laat vallen. Een advertentie in „De Soes ter" en U kunt er van verze kerd zijn, dat deze in alle huis gezinnen van Soest wordt ge lezen! DAAROM; H^OOK 0ES WOENSDAGS! DIERENARTS - TEL. B 355 Het Handelsblad De Gooi- en Eemlander 't Maandagochtendblad De Telegraaf De Lach Het Amusante Weekblad Stuiversblad Ideaal De Haagsche Post De Radiobode De Gracieuse Het Nieuwe Modeblad Weldon Record Het Handelsblad De Gooi- en Eemlander Aanbevelend, v. Weedestr. 7, Soestdijk Telefoon 962 31 31 31 31 3' 31 31 31 31 31 31 3! 31 31 31 31 3! 31 3! 31 31 3! 3! 3! 31 31 3! 31 31 31 3S 31 31 3t 31 N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij 18 cent 800 gr. waterbrood 18 800 bruinbrood 22 800 melkbrood. Ingaande a.s. Maandag. HET BESTUUR enz. encadreeren bij Havenstr. 48 - Hilversum - Telefoon 2516 Spiegel- en Lijstenmakerij Etsenhandel. Met uitvoerend Comité trad Vrijdagmorgen eerst in functie, dus was medewerking van overige plaatselijke bladen niet meer mogelijk. Verspreidt dus allen de leus: DE STERKEN VOOR DE ZWAKKEN VOOR DE TUBERCULOSE BESTRIJDING. Zie verder mededeeling elders in dit blad. Het Comité.

De Soester | 1933 | | pagina 6