2e BLAD RADIO I Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Vervolg Raadsversiag. Een onrechtvaardige beoordeeling. Telefoon 774 Een onverkwikkelijk debat behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 1 Juli 1933, No. 52 14. Adres van de Vereeniging „Soester- bergs Bloei" inhoudenide een protest tegen verplaatsing van het woonwagenkamp naar het Hoogt. (No. 675) .De heer Nooder meent;, dat het woon wagenkamp zonder raad>besluit nvaar ver- pLaats is en dat nog wel naar het mooiste plekje van Soes-terberg. B. en W., gesteund door de Commissie voor OVV hebben dait zoo maar even gedaan en daar gaat spreker niet mede actoord. Op den dag van het Brandweerfeest 'heeft de Burgem. nog aan spr. positief gezegd, dat hij geen toestem ming had gegeven om 't kamp te verplaat sen en toch 't gebeurd. De entree naar S'berg is nu hopeloos verknoeid en de kin deren zijn ban gom daar langs te gaan. Het is daar ook erg dluur, wamt mlen moet er el- ken dag water heen brengen en dat schat spreker op f 1100 per jaar. De heer de Bruyn sommeert den vorigen spreker dan maar eens oen andere plaats te noemenwaarop de heer Nooder de Hof- sdo't) erateesg noemt, waar het kamp ook vroeger wa-. Als men dan aan de boeren djaar allle schade, die die woonwagenbewo ners aanrichten door stelen en anderszins volledig vergoed!, komt men nog veel goed- kooper uit. Iedereen geeft echter maar or ders, dat is bij het Natuurbad ook al weer gebleken en daar komt d'an natuurlijk niets van terecht. Spreker stelt dus voor het kamp weer terug te plaatsien naar de Hof- slottersteeg. De heer Busch weet geen amidere betere p1aats| dan waar het nu is. De boeren aan <ife Birktstraat kan men er niiet weer mede opknappen. De Birktstraat is daarenboven een mooie doorgaandie weg, en dam wordi er bijzonder veel gebruik van gemaakt, ter wijl het bezoek hier op het Hoogt juist wat minder is geworden. In het bebouwde ge deelte kan mien hot kamp zeker niet hebben. Van een onjuiste of onwettige daad is geen sprake, daar vlak naast het Natuurbad kon het kamp toch zeer zeker niet blijven en plotseling verplaatsen was dus noodig. Een betere plek weet niemand!. De beer van den Breemer wil het kamp 500 Meter verder hebben, met over 't spoor. Daar heeft niemiand er last vanu De heer van Klooster is het eens, dat het kamp moest worden verplaatste Had de heer Nooder dan gewild, dat het vlak naast het Natuurbad was blijven staan? De heer Grootewal vindt een plaats in de buurt van het Natuurbad ook uit den booze; er zijn nu al veel meer wagens en de Complete wisselstroomontvangers met in- gebouwden luidspreker vanaf f 65. Luidsprekers in eiken kast f 17,50 Ook te gebruiken voor R ADI O-Centrale Ombouwen van toestellen volgens onze aanwijzing geschiedt GRATIS ged. de zo mermaanden. TECHNISCH BUREAU H. J. M. VAN DER WEERD civ. ing, HEUVELWEG 42 SOESTDIJK bewoners ervan zijn gaarne in de buunt van drukke cenltria. daar is steeds wat te verdie nen en d!an heeft men er bij het Natuurbad veeil last van. Trouwens, het geheele Na tuurbad is aangepakt op een wijze, die be nedien allle critiek is. Mien kan het woon wagenkamp eigenlijk best weer vJak naast bet Natuurbad plaatsen, want op deze ma nier gaat dat toch niet met de exploitatie. De heer Gasille wil het kamp van de plaats van thans met spoed verplaatsen* dioch waar eigenlijk niemand een amidere en beteie plaats weet, stek spreker voor, dat alllle raadsleden schriftelijk een andere plaats aanwijzen en dat het College d!an> daaruit den keus doet. Niemand heeft een woon wagenkamp graag Vlak naast ziichfc doch er gens moet bet zijn en op de voorgestelde wijze komt mlen tenmimiste tot cent oplos sing. De Voorzitter zegt, dat deze zaak al wel .30 jaar die aandacht van het gemeentebe stuur heeft gehad. De heer Busch wil de nader te noemen p'aatseni onderzoeken en dan alsnog over wegen!, want men moet terdege op alles 'letten. Spreker gelooft, dat de plaats van nu lang niet de slechtste is. De heer Gasille will, d'at de schriftelijke indiening door alle raadsleden plaats heeft voor de eerstvolgende raadsvergadering, een dag of tien tevoren, dan kunnen B. en VVJ. zich ook nog eens beraden en onderzoe ken. In de dan komende raadsvergadering kan dan een beslissing worden genomeni, want anders is spreker bang, dat men er nooit uitkomt. Dat de raad unaniem zou be sluiten een zekere andere plaats aan te wij zen is toch uitgesloten en daarom is dit voorstel werkelijk het eendg juiste. Dc heer Grootewal houdt vol, dat de plaats gehad hebbende verplaatsing een on rechtmatige daad was, daar er geen raads besluit tot verplaatsing is genomen. De hui dige plaats moet dus zéér tijdelijk zijn. De voorzitter hoopt, dat allle raadsleden het voorstel van den heer Gasille ter harte zullen nemen; als alle 15 raadsleden nu eens medewerken^ bestaat de mogelijkheid, dat men tenslotte tot overeenstemming komt in deze moeilijke zaak. Aldus wordt besloten. 15. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w. a grondaankoop van J. Galama (No. 2868). b grondaankoop van S. D. Idizerda en R. C. van Suydam (No. 2978/2858). c grondverkoop aan L. j. Rasch (No. 2805). d grondverkoop aan S. Dijkstra (No. 2367). e grondverkoop aan L. Langeveld (No 2962). f bepaling koopprijs van grond verzoek W. van B reukei en. No. 2963) g bepaling koopprijs van grond verzoek L. J. Rasch (No. 3003) h wijziging erfpachtscanon P.U.E.M. (No. 2862). i. toekenning vergoeding voor afstand erfpachtsrecht door Wed. H. C. Pohlman. (No. 3002) j. grondruiling met P. B. Rademaker. (No. 3002) k. grondverhuur aan J. J. Brouwer: (No. 2980) 1. grondverhuur aan A. HiLhorst (No. 2948). m. bepaling huurprijs van grond verzoek W. van Dorrestein (No. 3004) n. machtiging tot verhuur van het per ceel Steenhofstraat 6. (No. 3013) o. in schenking aanvaarden van grond van H. J. Jannes. (No. 2974) p. in schenking aanvaarden van grond van G. Th. Th. Zeijderveld (No. 1076). q. in schenking aanvaarden van grond van P. W. Duin. (No. 3008) r. bepaling wegbreedte Korte Hartweg en wijziging Ln verband daarmede van het ontwerp-besluit tot grondverkoop No. 2805 (No. 3007) Deze 18 voorstellen worden allle conform de voorstellen van B. en W. aangenomen, nadat verschillende heeren vragen omtrent eenig punt hadden gesteld of kleinere op merkingen hadd emgemaakt. Het belang rijkste was, dat punt h tensilotte werd te rug gezonden naar de Gromdcommissie, daar de heer Gasille een weg van 3 Meter daar veel te breed vond, die anderen daar ook niet hebben. En om voor zoo'n trans- formatonhuisje nu extra breede uitwegen te gaan scheppen,, werd niets gevoeld. Bij punt n werd tenslotte besloten de huurprijs vast te stellen op m/Lmmum f 700, doch te pogen in elk geval meer te bedingen. 16. Vaststelling van; a het voljaarskohier der straatbelasting 1933. b een aanvullingskohier der straatbe lasting 1932. Beide kohieren worden vastgesteld. 17. Behandeling van belastingreclames. Wordt aangehouden tot de geheime zitting. 18. Voorstel van B. en W. tot tijdelijk beëindiging der werkverschaffing en buiten werkingstellen der steunverilteening. De heer de Nies wdll de werkverschaffing niet stop zotten, daar er nog zeer veel werk is op het Hiart. Laat men toch verder nog objecten gaan zoeken,, er is nog zooveel leed o-nidler de arbeiders. De heer Busch vindt het praktischer de zaak nu maar stop te zetten, en 'de goede krachten aan werk te hel pen buiten de werkverschaffing om. Dat de slechten er dan niet meer van profiteeren is heelemaal niet eng. Spreker wijst op ver breeding van het rijwielpad naar Soester- berg, op een nieuw rijwielpad van de krui sing bij het Heeserlaantje naar het Natuur bad en op de afwerking op het Hart. Men kan die werken dan uitbesteden onder be perkende bepalingen. De heer Gasille zegt, dat de Inspecteur voor de Werkverschaffing heeft beloofd, dat men later bij doorgaan met een zelfde soort object ook weer voor dezelfde Rijks- steun, in, aanmerking kom't. Voorschrift is echter, dat alle arbeiders eerst een bepaalde tijd weer iin het vrije bedrijf moeten werken en dan is het beter, diat zulks nu i,n den zomer geschiedt, dan met November. Op 1 Juli hebben ook de bouwvakarbeiders weer recht om van hun kas te trekken. Als de ontslagenen ten deele weer bij OW wor den te werk gesteld aan de genoemde ob jecten, gelldlt idla't ook weer als arbeid' in het vrije bedrijf. De heer Busch is bang, dat OW dat niet zal doen en diat daar geen geld voor blijkt te zijn. Wethouder Lodeesen merkt op, dat OW met de plannen nog niet klaar is,, maar de mogelijkheid bestaat, dat o.m. ook de wegen te S'berg op deze wijize verbeterd kun nen wo r die tl L De heer de Nies wil dat de arbeiders, die iin dc bosschen hebben gewerkt, ook dm aan merking komen om dan bij OW te worden geplaatst. Wethouder Lodeesen zegt, dat onder de regeling ook zullen vallen zij, die voorheen wèl in productief werk hebben gearbeid. Ouder aanteekening voor de heeren de Nies en Nooder, dat zij geacht wlenschten te worden te hebben tegen, gestemd), werd daarna het voorstel aangenomen^ 19. Voorstel van B. en *W. inzake dek king van, ihe-t tekort der Bouwvereeniginig „Sint Joseph". De voorzitter deelt mede, diat Ged'ep. Staten het tekort in 10 jaar willen dekken en de Raad in 20 jaar. De heer Busch will nog eens gaan praten miet St. Joseph om de huren verlaagd te krijgen, die veel te hoog zijn. De heer Endendijk is bang, dat bij vol houden de begrooting .niet zal worden goed gekeurd en dlan zitten wij in de ionpase. De heer van Klooster wil de termijn op 20 jaar houden, daar Wij zoostraks toch al groote tekorten zullen moeten pogen weg te werken en het dus moeilijk zal zijin een sluitende begrooting te verkrijgen. Laten wij maar eens probeeren, of Ged-ep. Staten daar tenslotte niet medte acooord gaan. De jaarHijksdhe tekorten wordien toch elk jaar gedekt cn dan is er niet zoo heel veel tegen, dat dit bijzondere tekort nu maar eens in 20 jaar wordt gedekt. De voorzitter zegt. dat meerderheid van het college van B. en W. met de fiimantieele Commissie van •meeming zijnj, dat dekking in 20 jaar moet worden gedaan. Aldlus wordt besloten. Hiicrna komt aan de orde die RONDVRAAG. De heer de Nies wil een kinderspeel plaats achter de school aan de Beetzlaan. Hij wil ook wijziging van de Algemeene Politieverordening om dierenmishandeling te kunnen tegen gaan. Een groote her dershond heeft eerst wekenlang geen be hoorlijk hok gehad en nu hij tenslotte wel zoo'n hok heeft gekregen, heeft de eige- maar de ketting zoover ingekort, dat de hond niet meer buiten zijn hok zijn be hoeften kan doen. Ook geeft die man zijn hond in dagen lang geen voedsel en als anderen daar dan niet voor zorgden, zou het beest verhongeren. Een keer heeft het uitgehongerde dier achter elkaar van iemand anders 4 groote bruine brooden opgegeten. Deze eigenaar is de kruide nier van Haarlem aan de van Weedestraat. Na eenige discussie blijkt, dat toen maals weL een wijziging der politieveror dening hieromtrent is gemaakt, doch door een misverstand niet meer in den Raad is gekomen. Zal daarom verder worden on derzocht. Voorts vraagt de heer de Nies betere regeling voor de schoolbaden op het Na tuurbad. Leerlingen der Openbare Scho len, die Zaterdagmorgen school hebben, kunnen slechts eenmaal van die schoolba den gebruik maken, doch leerlingen der bijzondere scholen, die den heelen Za terdag vrij hebben 2 maal. Waarom geeft men de leerlingen van de Openbare School ook niet den geheelen Zaterdag vrij en houdt den geheelen Woensdag school? Voorts verzoekt spr. spoedige zuivering van ongedierte van de noodwoningen aan de Wieksloot. Tenslotte spreekt spr. er zijn scherpe afkeuring over uit, dat een van de vliege niers der Luchtvaartafdeel ing te Soester- berg steeds maar weer zeer laag boven de huizen vliegt en daar dan allerjei ac- crobatische toeren uitvoert en allerlei sportdemonstr. geeft. Daarbij worut veelal rakelings gescheerd over de koppen van de telefoonpalen. Het schijnt hier altijd te betreffen een bezoek aan de bewoners van het perceel Anna Paulownalaan 36, doch dergelijke gevaarlijke experimenten belmoren te worden nagelaten. Herhaalde lijk wordt slechts op hoogstens 20 Meter gevlogen boven de huizen daar in de om geving. Kinderen schrikken, zieken krij gen zenuwberoertes, zwakke pensiongas ten schrikken zich een stuip en dat alles om de onnoudige bravourstukken van dien ellendeling. Het zal natuurlijk wel weer een offi cier-vlieger zijn, want onderofficieren han delen niet zoo onbeschoft, (teekenen van protest bij verschillende raadsleden). De (jemeentesecre'aris deelt mede, dat daarover vele klachten zijn gekomen en dat die vliegenier er gisteren ook weer was geweest. De zaak zal echter worden onderzocht. Na uitgebreide beraadslagingen over de schooluren van de Openbare en Bij zondere Scholen en over de Schoolba len op het Natuurbad, wordt tenslovte op voorstel van den heer Endendijk besloten eens te overwegen, of aan de gerezen bezwaren, die juist zijn, niet kan worden tegemoet gekomen, door de morgenuren vóór 9 u. ook daarvóór te bestemmen of door het tijdstip van 10 tot 12 te veran deren in van 2 tot 4. Bjj schoolbaden be staat toch geen bezwaar tegen een ge mengd zijn. De voorzitter zegt, dat reeds een spuit voor de reiniging van de noodwoningen "is aangekocht geworden, coch d.at men nog wacht op den uitslag van een proef met een geheel nieuw en waarschijnlijk zeer geel middel te Amersfoort. De heer Grootewal heeft ernstige be swaren tegen de wijze, waarop men thans in het Natuurbad allerlei afscheidingen is gaan plaatsen. Hij vindt dat gewoonweg belachelijk en adviseert dan maar verder ook prikkeldraad aan te brengen en des noods kippengaas. Spr. vraagt, of deze .belachelijke maatregelen door B. en W. zijn genomen, of alleer* maar zoo entre- nous tusschen den heer van Duren en enkele Commissie-leden, wat spr. geooüt. Dan moet hij daar ten sterkste tegen prolesteeren, tegen die onderonsjes voor diergelijke belangrijke dingen! De voorzitter zag geen kans het nu een maal genomen raadsbesluit uit te voeren al leen 'dioor het plaatsen van bordjes. Er is gebleken., dat er dan aan de eene zijdie 10 mensahen op komen, als men aan dé andere zijde er 1 verwijdert. Dat 'gaf dus niets en waar op spreker «die plicht rustte het Raads besluit uit te voeren, is overgegaan tot het plaatsen van die afscheidingen. Dit middel is in de praotijk gelukt en thans kan men werkelijk verhinderen), dat uiet daartoe be voegden op de voor hen verboden gedeelten vertoeven. Het middel is wel niet mooi, doch het is slechts een voorloopiig middel en dat heeft best voldaan en' heeft een heel goede uit werking gehad'. De beer Grootewal is verbaasd over het totaal ongemotiveerde optimisme van, dén loco-burgemeester en wfiudlt zich op. Met stemverheffing constateert hij, dat de gevol gen van deze meer dan belachelijke af scheidingen zullen zijn, dat binnenkort zoo wat niemand meer het Soester Natuurbad bezoekt en dat mien het wel weer kan gaan dempen. D5>e er éénmaal is geweest en alles cents heeft medegemaakt, komt er vast nooit meer terug, dan heeft de voorzitter met zijn maatregelen bereikt. Daarenboven is het gevolg daarvan, dat Soest zich weer oerus voor allen) onsterfelijk belachelijk heeft gemaakt) het is een bespotting voor geheel Nederland, dé groote pers schrijft er al over, getuige een artikel in een der Zaterdagavondbladén. De menschen zelf, die de inrichting bezoeken, voelen heele maal de noodzaak niet van dergelijke be palingen, alleen dé Raad van Soest met den looo-burgemeester en eenige Zwembadcom- commissieleden wel Door dén grootten afstand, waarop thans de gcklecde bezoekers van het bad moeten afblijven is alle pleizier van een gezamenlijk samenzijn verdwenen. Laat men nog maar verder gaan en een elle etnische stroom op de draden zetten, dan weet men tenminste zeker, diat er n'emand meer zal komen. Meer dan verschrikkelijk is het, roept spreker uit, 'dat op deze wijze de exploita tie van het Natuurbad wordt gesaboteerd en de bezoekers als misdadigers worden be handeld. Daarenboven speelt rnen hier met het geld van de gemeentenaren, want als niet duizenden, 'de inrichting per dag zullen bezoeken, wordt het geheel voor de ge meente een groote strop, doch voor anderen is het blijkbaar altijd wel heel erg gemak kelijk met geld te gooien van een derde, maatregelen te treffen, waarvan men zelf geen finantieel nadeel ondervindt en later de stroppen maar op den rag van 'dien 3de af te schuiiven. Op deze manier gaat het finaal niiet meer met het Natuurbad en ook de geheele rege ling is meer dan slecht. Bij de contróle verkoopt men bij baden voor heeren al leen wel kaartjes dames en als ze dan eenmaal binnen zijn, krijgen ze die boodschap, dat ze niet mogen zwemmen, alleen maar maar het restaurant mogen gaan en anders voor haar betaald geld maar weer moeten vertrekken! Is dat nu een regeling? Tegen degenen, die zich miet willen houden aan die belachelijke voorschriften wordt IS en BLIJFT het beste adres voor KOEKJES, GEBAKJES, TAARTEN, DOOZEN BONBONS enz. enz. IC ZONDAGS GEOPEND van 11 lot 3 uur, voor KOEKJES en GEBAK D EIV GEHEELEN DAG VOOR IJS dan door den heer Endendijk gezegd, dat ze dan maar moeten weggaan en wegblijven. Geen mensch zal er zoo in de toekomst nog blijven komen en allen zullen gaan naar dte natuurbaden te Bilthoven en Zeist, waar behoorlijke behandeling en regeling ver zekerd as. Meer dan 20 menschen hebben reeds tegenover spreker persoonlijk hun ernstig misnoegen geuit en dat aantal be draagt reeds thans in totaal ongetwijfeld vele duizenden. Mooie propaganda! Wij zijn 'otaal op den verkeerden weg en wiil men nog wat er van redden, dan zal men heel spoedig een grondige verandering moeten aanbrengen, anders gaat het geheel geld als water kosten en heeft men veel meer nadeel van dit bad dan voordeel. De voorzitter geeft toe, dat er thans nog verschiülliende tekortkomingen zijn, doch die lossen zich in de practijk wel vanzelf op. Het raadsbesluit is er nu eenmaal en spr. moet dat zoo goed mogelijk uitvoeren. Hij moet zich daaraan houden totdat eventueel de Raad zijn besluit zou wijzigen. Bij die uitvoering bleek, dat hekken, zooals ze thans aanwezig zijn, noodzakelijk waren en die hekken voldoen in de practijk heel goed De heer Grootewal: „Ja, heel goed, de in richting wordt met den dag meer onpopu lair en de menschen mogen nu op een af stand van 30 Meter kijken naar hun familie in het water!" De heer Gasille merkt op dat de plaats gehad hebbende uitvoering met die hekken absoluut in strijd is met artikel 3 van het door den Raad vastgestelde reglement. De heer Busch windt zich nog veel meer op en verdedigt de hekken. Dit is de meest gewensebte tuander om niet gewenscht op treden tegen te gaan. Dat al die gekleede menschen op en aan het Waterperron ston den, was onmogelijk juist te achten. De noodzakelijkheid van die afscheidingen heeft ook spreker ingezien, toen de heeren van Duren en Endendijk met dat voorstel bij spreker kwamen. Bij de totstandkoming van dit natuurbad zijn concessies gedaan en is een compromis getroffen, daarom is men nu verplicht de eenmaal vastgestelde rege len naar hun bedoeling uit te voeren. Al het overige wil spreker in het midden laten, hoe hij zelf persoonlijk over gemengd zonneba den denktl is voldoende bekend en de mo gelijkheid, dat de Raad het volgend jaar de voorschriften dienaangaande zal wijzigen bestaat zeer zeker. Voor dit jaar moet men het echter uitvoeren, als is afgesproken. Bij die uitvoering is de Commissie zelfs veel soepeler geweest, dan zij wellicht mocht zij-n en dn plaat van een bedankje daarvoor, komt nu scherpe criitiek. Wil men anders, welnu, dan moet men allereerst het Raads besluit gaan wijzigen; De heer Grootewal wil dan allerlei andere drastische maatregelen voorstellen, laat mien dan maar oeh kanon plaatsen en de menschen wegschieten, dan is men veel eerder k'laar. Mlen zal ondervinden, welk een geweldige strop dat zoo wordt. Laat mien toch niet zoo kleingeestig en dom zijn en geen zedemeester gaan spelen over an deren. Als men zoo doorgaat, wil spreker wel verklaren, dat hij dan geen halve cent meer zal voteeren voor nog verdere cre- dieten. De heer Gasdlile merkt op, dat de kosten van al die afrasteringen ook niet door den Raad zijn gevoteerd), terwijl het betreffende besluit is genomen en uitgevoerd door slechts één Wethouder en zeker niet door B. en W. Machtiging om aldus te handelen, was er dus niet. De heer van Duren zegt, dat B. en W aan hem de ui/tvoerenide macht op het Na tuurbad hebben opgedragen^ zoodat er dus wel degelijk machtiging was. (Anidere leden spreken dat tegen). Dc heer Grootewal wil de kwestie der machtiging nog even in het midden laten, mlaar aLs de genomen maatregelen nu alle ;tot uitvoering beihooren, dan weet spr. 't niet meer. Als men dat alles uitvoering noemt welnu, laat de heer van Duren dan ook maar beginnen het heele 'theehuis af te bre ken en 'n nieuw te bouwen, want dat is ook noodzakelijk. De heer Nooder 'teekent er tegen protest aan, dat de andere leden dér Zwemcom- missie, als hij,, nimmer meer verder zijn op geroepen. Ook is van al de sollicitanten uit Soesterberg tenslotte niemand voor een der betrekkingen aangenomen» B. en W. moeten de verantwoordelijkheid voor al het gebeurde zelf dragen, en uiet afschuiven •op een Commissie. Spreker had altijd' ge dacht, dat na de opening de leiding van al les bij B. en W. zou blijven, doch er blijkt dat alleen de heeren van Duren. Endendijk en Busch de lakens uitdeelen. Dat is noch systeem, noch besluit. Als anecdote haalt spreker nog aanj, dat een vader met jongens bij de afscheiding voor de beide seksen 's morgens zeide te gen moeder met eenige dochtertjes: ,,Nu, adieu! tot vanavond" (Onbedaarlijk gelach) De veelhoofdige Directie is 4e schuld van alles en dat de Commissie verder is uitge schakeld is bepaald onjuist. De heer Busch merkt op, dat die Com missie niet meer bestaat. De heer Gasille spreekt dat tegen en wijst op de twee laatste zinnen van artikel 3 van «het reglement, terwijl die Commissie zelfs met zooveel woorden is genoemd. Zij be staat dus wel degelijk en heeft rechten. Het wordt hans in den Raad een groote wanorde, iedereen spreekt en dus allen door elkander en elkeen probeert harder te schreeuwen dan zijn tegenstander. Van de leiding blijkt niet veel meer en de klopjes van den voorzittershamer gaan vol komen te niet in het tumult. Zoo nu en dan gelukt het aan den een of ander boven alles uit te komen en zich even verstaanbaar te maken. Heel lang houdt niemand dat uit. De heer Busch heeft alles erg soepel toe gepast en becritiseert de groote woorden van den heer Grootewal met een enorm stemgeluid. De heer Grootewal laat zich ook niet on betuigd en overschreeuwt zelfs den heer Busch, zoo zelfs, dat deze laatste het op geeft en met zijn vuurrood hoofd tusschen de handen blijft zitten, met stomheid gesla gen over het fei.t dat een ander nog harder kan schreeuwen dan hij. De Soesterbergsche In de gemeenteraadsvergadering van Woensdag 28 Juni j.1. heeft zich een de bat ontwikkeld, over de werkkracht en de prestaties van den Wethouder Lodeesen, dat niet strookte met de waardigheid en het prestige van den Raad. Door enkele raadsleden werd over de werkzaamheden en het kunnen van dien Wethouder ,van Openbare Werken gesproken, alsof deze alles te wenschen hadden overgelaten en een schromelijken toestand aan Openbare Werken hadden veroorzaakt. Dit waren uitsluitend leden, die aan zijne verkiezing hadden medegewerkt. Onwillekeurig werd daardoor een indruk naar buiten gegeven, alsof tijdens het Wethouderschap van Openbare Werken door den Burgemees ter, den toestand bij Openbare Werken goed was. Is er een van de Raadsleden, die kan aantoonen, dat door den Burge meester verbetering in den toestand is aangebracht, of krachtiger is opgetreden? Of is misschien het omgekeerde het ge val? Wij willen daar thans niet verder op ingaan. Wij willen er echter op wijzen, (dat wij vermeenen, dat de Wethouder Lodeesen niet rechtvaardig is behandeld. In het College van B. en W. heeft hij nooit me dewerking van den voorzitter mogen on dervinden en werd hij dikwijls onheusch, of als quantité négligable behandeld door dien voorzitter. Ook van de Commissie van Openbare Werken heeft hij geen steun, of medewerking ondervonden en werd hij meermalen ongemotiveerd aan gevallen. De heer Lodeesen is zeer be scheiden in zijn optreden, het is geen krachtige figuur, die flink van zich af bijten kon, wat hier dikwijls zeer noodig is. Dat hij echter in staat is behoorlijk werk te doen, blijkt wel uit de waardee ring, die hij vindt in vele bestuursfunc ties, die hij bekleedt. Hij is sedert 1892 Voorzitter van het bestuur van de Bin— nendijksche polder van Naarden, welke functie hij tot groote tevredenheid ver vult en waarbij hij met vele jioogere au toriteiten, als de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, in betrekking komt. Hij is voorzitter van de Afd. Soest van ïen Christelijken Arbeidersbond sinds 1919, selert 1922 bestuurslid van het Algemeen Bestuur van den Nederl. Chr. Arbeidersbond, bestuurslid van de Prov. Utr. Landbouw Onderlinge en lid van het college van commissarissen van den Cen- tralen Landbouwbond te Amsterdam. Het is wellicht waar, dat hij niet zoo vlug zich inwerkt in eene zaak, als dit in dezen tijd van haastigen spoed ge wenscht is, maar als men hem behoor lijk den tijd er toe laat, is hij in staa,9 .eer goed het werk te verrichten, dat van hem wordt verlangd. Het maakt op ons den indruk, alsof de heftige aanvallen op zijn beleid geschieden, om aan eender aanvallers de gelegenheid te geven zijn plaats te kunnen innemen. afgevaardigde wil ditmaal ook eens hard schreeuwen en laat zich vast niiet den mond snoeren door den heer Busch. Deze geheele geschiedenis is een groote bespotting en het geld wordit op die manier met handen vol weggesmeten. Voor héél véél geld heeft de gemeente nu eindelijk een Natuurbad en nu gaat men nog de exploitatie onmogelijk maken. Het is meer dan treurig! Demp de boel dan maar liever! De heer Busch!, nu kalmer, wil drie gehee le zaak dan maar liever eens bespreken in een aparte vergadering, desnoods op mor gen) want er is nog een heeleboel over te vertellen. De heer Grootewal houdt vol, dat de hek ken een groote domheid zijn en dat hij ge dacht had, dat bij B. en W. Wiel zooveel verstand aanwezig was), dat deze niet tot die onzinnige dringen zouden overgaan. Spreker heeft zich blijkbaar echiter in dat verstand van B. en W. vergist, want die stapelen de eene stommiteit op den ande re! Mien heeft bij het Natuurbad niet te ma ken met enkele Soesters of wellicht met een héél enkele krantenverslaggever, die moge lijk dc getroffen maatregelen uit principe verdedigt, doch wel met de gebruikelijke bezoekers), daarvan moet men het hebben en deze zijn allemaal tegen die hekkenbelache- lijkheid. De voorzitter heeft ook één enkel persver slag gelezen,, dat de maatregelen verdedig de; gerust zijn er ook velen, die er heel an ders over deniken dan de heer Grootewal. De heer Grootewal: n.Ja, maar van die menschen moeten wij het nu juiist nriet heb ben-" De heer Endendijk vindt de genomen maatregelen jammer maar noodzakelijk. De hekken van nu zijn daar voorloopig en zul len verfraaid worden. De zwemmers hebben ook rechten en moeten nriet altijd worden gedwongen zich door gekleede en gelaarsde menschen heen te wringen. Dat strandge- deelte moet schoon blijven. Met behoud van het principe is spreker wel genegen evenitu- celc ongerievelijkheden weg te nemen, doch de hekken zullen wel een noodzakelijkheid blijken. Ook Bilthoven is nog steeds aan het veranderen,, dat is dus niets bijzonders. De menschen, die thans zoo klagen), zijn ontzettend afschuwelijke egoïsten, die niet willen begrijpen, dat man en vrouw wel eens wat moeten opofferen om nadeel voor jongens en meisjes te voorkomen. Om die anderen^ ook om de jongelui daar gaat het

De Soester | 1933 | | pagina 5