Adverteert ook des Woensdags Eerste Soester Electr. Drukkerij WIJ ZIJN GOEDKOOP Het rotspad. Belasting is uit den booze Van Weedestraat 7 Telefoon 962 Rechtzaken FEUILLETON 0^ Ingezonden prO ••I Wij leveren in den kortst mogelijken tijd alle drukwerken voor handel en industrie Voor Familie-drukwerk, als: Verlovings-, Ondertrouw- en Geboortekaarten, zijn wij een specialiteit. Indien gewenscht in enkele uren gereed ••i KANTONGERECHT TE A'FOORT. Karutonrechter mr. bar. Röell. Ambtenaar O.M. mr. Zijlstra. Mr. Röell heeft de voor het Amers- foortsche Kantongerecht ongebruikelijk, dat zijn vonnissen nog al eens uiitgaan boven den gestelden eisoh. W. H. D., groente handelaar te Soesit profiteerde daar heden van. Reeds voriige week was de zaak in behandeling geweest. Hij was met zijn groentewagen den Gal- lenkamp-Pelsweg aan het uitkomen om de Soesterbergschestraat in de rich ting Soest te nemen toen een colonne ma trozen van het Vliegkamp in aantocht was. Hij zou er nog juist voorheen hebben kun nen schuiven1, als er niet een paar kinderen hadden gespeeld. Nu kwam hij te laat voor dien voorrang. Volgens verd. en diens getuige k déchar ge, een olieslager uit Amersfoort, zou hij nu netjes aan den kant zijn blijven staan en had kapt. Koppen zijn paard ten onrech te weggeduwd. Volgens andere getuigen zou hij hebben doorgereden tot zijn paard den kop op stak te midden van de colonne en groote consternaties bracht; het waren dan ook geen oavalaristen. ELsoh werd f 5 boete met een vonnis van 8. Die venhooging was door verd, •klaarblijkelijk niet verwacht. Zooals gezegd, mag men bij dezen Kan tonrechter daar wel op verdacht zijn. Een zelfde koopje beliep de ijscofabrikant D. P. te Soester- berg dien we op den Zuidsingel al meer hebben gezien,, daarheen gedreven door de Arbeidswet. Hij was in verzet gekomen van een vonnis van f 20, wegens niet ver hinderen van werkzaamheden op Zondag van zijn knecht v. d. V.„ die toen niet in zijn dienst zou zijn geweest, terwijl de andere die ijs in bakken zouden hebben gedaan, ook niet wanen geverbaliseerd. Hij zag er een wraakneming van een buurman in. Het voorgeven dat van de V. op dien Zondag daar werkzaam was alls zelfstan dig ijsventer, die op provisie werkte, werd niet aanvaard. De arbeidslijst van dezen vasten knecht wees bovendien den Zondag als vrijen' dag voor hem aan. Dan had verdachte in geen enkel opzicht moe ten bijdragen aan dit werken op Zondag Het OM was tevreden met het oude von nis van f 20. De Kantonrechter maakte er f 30 van; zeker om het ongemotiveerd in verzet komen, af te leeren. Kon hij daar ook al kwaad mee? De Soester schilder J. Sch. had een wind buks gekocht, een windbuks voor twee kwartjes. Gekocht nog wel van den zoon van den rijksveldwachter te Eernnes, die naar Utrecht was overgeplaatst. Nu, daar heeft men niots aan een windbuks. En ziedaar, verbaal, verbeurd verklaren van de buks en nog f 3 boete. En dat nog wel gekocht van den zoon van een rijksveldwachter, ja dat is verbijs terend Naweeën. 't Was napret op 2 Aug. geweest en een Bussumimer, vertegenwoordiger van een orgaan en oud-Indisch militair, had met anderen nog eens nagefuafd. Bij Huis ten Halve in Soestenberg was hij achter uit den ouden Doorrit vandaan geloopen met zijn 'auto, dat een andere dilto het geraden achtte te stoppen. Hij ging zigzag verder de Banningstraat in maar de hoek bij het Zwaantje werd goed genomen. Op de Ban ningstraat eCbter meende signeur een weg te zienj, waar geen weg was. Zoo belandde hij 'tusschen de boomen in, waar de mili taire politie hem achterhaalde. Ze had dat ilasveerend rijden entz. in de gaten gehad. Als voetganger zou men hem niet hebben opgepakt maar als autorijder, daar had hij te veel voor op. Dat nafeestje op 2 Augustus bracht he den de naweeën van een weeik hechtenis. Doe wel en zie ook om. H'. G. V. had met zijn auto stil gestaan bij de Tailmalaan voor het huis van zijn zwager R., waar hij in de kost was. Hij ziet om!, ziet 'niets en draait, om weg te rijden.. Naar het Engelsch. Nadruk verboden. 9) Ik had zoo'n hoofdpijn. Ik heb nog binnen gekekeni in de studeerka mer, want ik wilde u waarschuwen. Waarvoor? Dat, wat je ook onderneemt, je 't liefst zoo gauw mogelijk moet doen! Wat bedoelt u daarmee? Ik bedoel, dat mijn zenuwen het gepraat met dat kind niet langer kun nen uithouden(. Zij maakt mij geheel van streek, met haar kinderlijke on schuld Waarde miss Greig, u heeft een opwekkend middel noodig! spotte hij Maar windt u niet zoo op! Woensdag zal het experiment gebeuren en maak u maar niet al te ongerust: het kan wel eindigen met niets ergers dan een gebroken enkel! En als dit dan zoo is, dan komt er ook 'n eind aan! riep zij, nog steeds opgewondeni. Want iets anders bedenk ik niet; dat doe ik niet meer! Ik ben niet geschikt voor die soort van din gen, al meende ik dat dan ook. Ik kan het niet uitstaan, als dit aardige, on schuldige kind haar handje op de mij ne legt en mij van haar liefde spreekt. En toch was er iets, een auto dde kwam aanrijden en door de bocht niet van zoo buitengewoon ver was waar te nemen. Er kwiam botsing en H. G. V. werd het haasje. Hij zou wel even een arm hebben uitgestoken voor dat draaien* maar verder daarvan geen kennis hebben gegeven, aan al wat komen kon. Het werd f 10 boete plus f 35 schavergoeding: Van te groote snelheid vaar den anderen auto werd hier niets meer gehoord. Volgens verdachte en diens getuige k décharge zou het wel 80 KM vaart zijn geweest), en dat nog wel in de kom der gemeente dus ver boven de maximumsnelheid. Weer autogedoe Daarvan was overvloed op deze zitting. De niet verschenen H. K., woonplaats ons onbekenld, luid op de Birktstraat onder Soest een bus gepasseerd toen de nadering van een tegenligger dit niet permitteerde. Het werd f 40 boete. De behanger C. van D. te Oudewater was in functie van verhuizer in de Toren straat te Soest doende zijn auto het erf af te rijden. H»ij deed het langzaam, want het uitzicht naar links was hem belet. Zijn bij zitter voorop te laten loopen, daaraan werd niet gedacht. En zoo kwam er kleine bot sing met een motor, waarop een Hilver summer musicus met echtgenoote was ge zeten. Het werd f 10 boete plus verplich ting der schavergoeding, die was geno teerd op f 48.60 dus nog even beneden den som van f 50. UITSPRAKEN KANTONGERECHT Zonder rijbewijs: F. H. van de H., Bor- culo f 25 of een week tuchtschool plus idem voor .niet stilhouden op politiebeveli plus f 50 of 1 week tuchtschool voor te snél rijden in Soest. Nachtrumoer: D. W, van de L., Soes- •terberg f 15 of 15 dagenv Voorwerp op openbaren weg onverlicht 1 alten: G A. J. W.. Soest f 50 of 2 (lagen. Te Soest op verboden plaaits parkeeren: JN. P. Z-, Zeist f 3 of 1 dag: J. P. van de S. Nijkerk, idem: T. Utrecht idem: A. G. van D., Soest f 10 of 4 dogen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De Secretaris van het N.V.A.P.G, werd door den Inspecteur der directe belastingen op zijn bureau genoodigd. Te Inspecteur had kennis genomen van de bekende aanplakbiljetten van. het NVAPG, waarin boudweg met vette letter gezegd wordt Belasting is officieele dief stal", en wensahte toelichting, welke hem prompt gegeven werd. Onze Secretaris had in. den loop van. het gesprek niet veel moeite den» deskundige de verklaring uit den mond te hallen, dat het NVAPG-plan om alleen de grondrente voor staatsinkomsten te innen, met afschaf- fink van affle bélastingen een buitengewone vereenvoudiging voor de administratie zou bsteekenen. Voor on.s is zulks een opmer king van bevoegde zijde wederom een be vestiging van het praktische en doelmatige vian den opzet van ons plan. Maar niet alleen de doelmatigheid is van belang. In de allereerste plaats vragen wij naar de rechtmatigheid van de belastingen. Vervolgens gaan wij na hoe de staat tot het heffen van belasting is gekonnen om dan den weg te wijzen hoe de bestaande wan toestand om te vormen is. James R. Brown, een Amerikaan^ be schrijft mdet onverdienstelijk het bestaande systeem van belastingheffing. „.Bdlasting is de inning van betaling voor openbare diensten. Onder openbare diensten verstaan wij straten» rioleering, verlichting, politie, on derwijs enz. Openbare diensten behooren betaald te worden zooals andere diensten, dat wal zeg gen naar gelang hun waarde. De waarde van uw huis. meubelen* gara ge, auto enz., is en kan geen maatstaf zijn Nu, ik wil u dan wel over mijn liefde spreken, als u dat dan zoo aan genaam is: hoe lady Monica mij uit lacht en mij toch wel zou willen trou wen, als het goed maar van mij was, Mogelijk toch ook niet. Misschien bedrijf je al die zonden voor niets. Dat moet ik zelve weten, niet waar? En was u toch ook niet zoo dwaas, om te luisteren naar den onzin, dien dat sentimenteele kind praat. Waar ga je naar toe, lieve? Effie's stem klonk altijd bijzonder zacht, als zij tot haar meesteresje sprak. Het was Woensdag en zulk schit terend herfstweer, dat zelfs de zon kans had gezien, enjkele stralen bin nen te zenden in het vertrek, waar het jonge meisje stond, me* de oude naast zich. Ik ga rijden met Rokebey. Hij heeft een alleraardigst karretje uit Londen laten komen en nu gaan wij naar Coombe een bezoek brengen aan lady fcvlonica Fitzegerald. Je lVebt haar toch wel gezieni, Ef? Die stati ge blonde dame. Ja, zeker. Zij is veel te goed voor hem. Ze zal hem nooit trouwen. Ze doorziet hem best, miss Dolly. Wie gaat er nog meer mee? Verder niemand. Ik stelde voor, of wij miss Greig zouden meenemen, maar Rokebey wilde niet. Een paar seconden stond Effie be- van de waarde der openbare diensten, welke gij hebt genoten. Iemand te belasten naar de waarde van zijn meubilair is precies hetzelfde als hem voor een pak kleeren te laten betalen in verhouding tot de waarde van zijn auto. Iemand belasten naargelang hij meer of minder gewérkt en verdiend heeft is niet anders dan het nemen van particulieren eigendom voor publieke werken zonder compensatie, met andere woorden, dat is stelen met de wet in de hand. Als een man zijn huis bouwt; opschildert of verbetert, betaalt hij voor die diensten aan den bouwer of den schilder. Waarom, dan, moet hij voor de tweede maai aangesproken worden voor betaling door den fiscus, die niet bouwde of schil derde, geen diensten presteerde of goederen leverde? Otm iemand te belasten alleen omdat hij zichzelf en tevens door de verbetering van de omgeving aan de gemeenschap een dienst bewees, is op zijn minst genomen onredelijk... Als Uw slager voorbij ging en merkte dat gij uw huis opgeschilderd of verbeterd had, eens terug ging naar zijn winkel en U een rekening stuurde voor twintig pond biefstuk, die hij niet geleverd had of van plan is te leveren, zoudt gij zeggen dat hij een gek en een oplichter was. Maar waar om zou de fiscus dan zoo'n dwaas en oneer lijk iets mogen doen? De gemeente Amsterdam gaat straks de personeele belasting wederom verhoogen. Er komen elk jaar een paar pottekijkers bij U thuis. De heeren moeten weten of je een piano, een vaste wasch tafel of een solied ameu blement hebt. Zoo ja, dan acht de wet termen aanwezig om je een1 verhoogd be lastingbiljet te sturen]. Hebt gij uzelf wat omhoog gewerkt!, door hard aanpakken en noesten arbeid en betrekt gij een ruimere woning, de straf iaat zich niet wachten. Betalen! De arbeiders kunnen wel weer naar de krotwoningen* Hebt gij een auto of motor? De stad zal het U oiie/t gemakkelijker maken. Weliswaar verdienen duizenden .handelaars, herstellers* een boterham in het motorbedrijf, maar de verzwaarde be lastingdruk zal èn aantal bezitters èn aan. tal broodverdieners wel wat kleiner ma ken» Zoo leidt langzamerhand <le hanteering van de bélastingbevoegdheid naar den af grond. Door de kortzichtigheid van vele poli- tici^ die geen oog gehad hebben voor de groote revolutie in de eigendomsfilosofie sdnds Henry George, worden de bestaans mogelijkheden van de bevolking kunstma tig steeds kleiner gemaakt. Velen van hen waaronder ook de ,Jink- sohe" vinden prachtige motieven om be lastingheffing goed te praten. Het ideaal is dan om de prijken te laten betalen, voor de armen." Doch' zooals Adam Smith in zijn hoofdwerk uiteengezet moet alles in laatste instantie betaald wor den met producten van den arbeid. De geheele rijkdom van een natie, alles wat zij bezit aan noodzakelijkheden en lu xe bestaat uiteindelijk uit producten van Arbeid of wat daarmede in het buitenland gekocht wordt. Alles ook wat de staat noodig heeft zijn arbeidsproducten» zoodat een rijke rente trekker wel een girobiljet kan schrijven en adresseeren aan de gemeente of staat, doch uiteindelijk is de arbeider degene die met zÜn zweet en spieren de belasting moet opbrengen, Het NVAPG staat in Nederland voor het beginsel dat belasting een inbreuk is op het eigendomsrecht dat elkeen, die ar beid op zijn verdiensten kan doen gelden. De staat noch eenige andere officieele instarttie hebben het recht zich öets toe te eigenen zonder het equivalent terug te ge ven. Doch tot op heden heeft men niet gezien wat de natuurlijke bron van inkomsten voor een gemeenschap was en heette het noodzakelijk zich op allerlei manieren van het benoodigije te voorziene De gewoonte en de verblindheid van de massa hebben deze platte gapperij gemaakt tot een verschijnsel', da»t nog vrij ai,gemeen aanvaard wordt als het eenige mogelijke om de open/bare diensten te financieren. Langzamerhand echter worden de oogen geopend. De werkers gaan zich afvragen waartoe langer een aantal niet-werkers te onder- -\ Ook des Woensdags hebben Uwe cliënten hunne behoef ten, en koopen niet alleen des Zaterdags. Het is dan ook voor den han delsman noodzakelijk, dat het publiek ook midden in de week op zijn branche het oog laat vallen. Een advertentie in „De Soes ter" en U kunt er van verze kerd zijn, dat deze in alle buis gezinnen van Soest wordt ge lezen DAAROM: 00K DES WOENSDAGS! houden en bovendien de steeds zwaarder wordende belasting te moeten opbrengen. Inning van de grondrente en afschaffing ■der belastingen wordt een eischl die gaat levert. M'en gaat het verband zien. Eener- zijds uitschakeling van de parasieten, an derzijds verlichting van de lasten* die nu ondernemingslust en initiatief dooden of verstompen. Opleving van alle industrieën', die belas tingvrij in een gunstige positie komen met als tegenhanger een koopkrachtiger mas sa, welke zich haar Erfdeel toegewezen ziet. Dat is de groote lijn voor de toekomst. J. WILLEMS. sluiteloos, toen viel zij uit: Ga niet liefste! Toe ga niet! Om mij genoe gen te doen! Waarom niet, Ef? De oude kon niets dan een instinc tieve vrees als reden opgeven, want ze wist, dat Dorothy boos werd, als zij zich nog eenis ongunstig zou uit laten over Rokebey. Dus zei Effie niets, sloeg echter de gerimpelde handen smeekend ineen, waarop Do rothy haar schertsend bij dera arm nam en zei: O, wat kan je toch mal doen, jij ouwe Ef! Ik houd immers zooveel van rijden en Rokebey ment zoo heer lijk! Zoo stapte zij in, ging op het voor bankje zitten, lachte, terwijl ze nog even met miss Greig sprak, en toen ging Rokebey naast haar zitten en reden ze voort in matigen galop. Dorothy wuifde Effie nog toe, die aan het bovenvenster van haar kamer stond. Even later ging de oude vrouw verder voort met het opruimen van de kleeren van haar meesteres. Onwil lekeurig trad ze op het portret van Colin toe, dat op de schrijftafel stond. O, was u maar thuis! prevelde zij voor zich heen. Ze zeggen nu wel allemaal, dat het gek en overdreven van mij is, om zoo bang te zijn voor dien Rokebey, maar ik ben er nog allesbehalve gerust op. Miss Greig scheen dien middag dan al vreemd rusteloos; ze liep het ver trek op en neer met verhit gelaat en een uitdrukking van spanning en. on rust in de oogen. Haar thee liet zij onaangeroerd en toen de bel ging, vloog zij overeind, of ze door een schot getroffen was en bleef stil staan wachten, tot vrouwenstemmen werden, gehoord op de trap. Lady Monica Fitzgerald en miss Mankton! Lady Monica trad naderbij op haar statige wijze, een vorstelijke ge daante, in het donkerpaars fluweel. Zij had bij zich het dochtertje van haar gastvrouw, een meisje van een jaar of veertien. Miss Greig begroette de bezoek sters ert noodde haar, plaats te ne men op gemakkelijke stoelen bij het vuur. Het spijt mij zeer, zei ze, maar miss Wenyss is niet thuis. Dat zei de bediende. Maar ik wilde liever mijn boodschap afgeven aan u, dan aan een van hem. Miss We nyss is zeker uit rijden met haar neef? Ja- Welk paard heeft zij? Miss Greig kreeg een gewaarwor ding, of de schoone oogen haar door en door keken en zij klemde de lippen opeen. Een nieuw paard, geloof ik. Maar den naam heb ik niet gehoord. Houdt u van paarden, miss Mankton? O, ik ben dol op paarden en nicht Monica ook! Zij rijdt uitstekend! Rokebey Wenyss heeft verstand van paarden, ging haar ladyschap voort, daarom was ik verbaasd, dat hij er een had gekocht van mijn neef, Stacey Clifford, in Londen. Ik kern die kastanjebruine; die heeft een ver schrikkelijk humeur! Ik begrijp nog niet, hoe Clifford hem zoo heeft kun nen bedriegen. Mr. Wenyss maakt mij niet tot zijn vertrouwde. Neen,? Haar ladyschap keek eens aarzelend rond en vroeg: Mogen wij hier een kopje thee drinken? Mijn nichtje is dol op misss Wenyss. Is het niet, Flossie? En ze wilde graag op haar terugkeer wachten. Miss Greig stond op en trad aan de tafel, terwijl Flossie geestdriftig voortbabbelde. O ja, miss Wenyss vind ik zoo aardig! En we hebben eerst maar heel weinig van haar gezien. De oude heer Wenyss had niet graag bezoek en Ro kebey was er toen ook nog niet. Ik ben blij, dat zij het goed heeft gekre gen! Zij is toch zoo lief, en Colin vind ik ook heel aardig. Ik heb den verloofde nog niet gezien^ zei lady Monica. Rokebey spot wat met hem, maar dat is nu een maal zoo zijn manier van doen. Is mr. Colin knap om te zien? Zeker, niet onknap, tenminste, meende miss Greig. Wordt vervolgd.

De Soester | 1933 | | pagina 4